Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hroska
16. mar 2014

@janka1012 je to stale dookola to iste,tvrdis,ze ti pomahaju klinicke davky vitaminov, ale to tiez nie je nic prirodzene, su to len umelo vytvorene prasky, ktore supnes do seba,alebo nalepis presne tak ako AD. Ak by sme mali byt ferovi, potom by sa cloveka musel vratit do praveku a vsetky vitaminy cerpat len prirodzenou cestou,teda v potrave, ktoru prijima a zo slnka. Takze aj tie vitaminy, ktore stoja majland a ty ich do seba v presvedceni ,ze ti pomohli davas su len obycajne umele prasky na ktorych niekto zaraba. A dalsia vec, clovek ktory je skutocne presvedceny,ze AD su svinstvo a nepomahaju, ich nikdy do ust nevezme. Ty ich berie a stale.... A davka 10mg citalopramu vobec nie je placebo!,, 😨 😝 Je to normalna, UCINNA davka 😵 😕 . Takze medzi nami nie je ziadny rozdiel, fungujes na AD ako aj my ostatne, co sme tu a to je fakt. To co pises ohladom sportu,stravy a vitaminov to su vseobecne a chronicky zname veci. Aj clovek, ktory neuziva lieky a upravi svoj zivot, v tom zmysle ako ty, sa prirodzene zacne citit lepsie. Za mna jednoznacne-AD su ucinne lieky, panboh zaplat za ne. Vobec nie su ziadnou barlickou, ale naopak su zasadne dolezite a nicim nenahraditelne pre cloveka , ktory trpi klinickou uzkostou a depresiou. Mna vratili spat do zivota a vdaka nim som mohla prezit bez strachu veci, na ktore by som si nikdy pred tym netrufla.pomohli mi, rozsirili mi obzor, a dovolim si povedat, ze mi pomohli byt lepsim a vnimavejsim clovekom.

bronka13
16. mar 2014

@danielagabriela a chces tie AD brat kolko este asi ? naozakj ti viac pomoze sport..🙂ja som citala aj na nete ze zoloft 100 ze liecba 3-6mesiacov

hroska
16. mar 2014

@bronka13 vysadzat treba pomaly, zhruba po pol roku OD STABILIZOVANIA. To plati o vsetkych AD 😨

janka1012
16. mar 2014

@hroska Porovnavat AD s viaminmi te je teda velky rozdiel 😨 Netvrdim,ze AD je svinstvo,no nedovolim si tvrdit,ze uzdravuje...Kazdy mame na to svoj nazor,ja ti neberem ten tvoj.Pokial si presvedcena o ich ucinnosti a dobrym dopadom na tvoje zdravie,tak potom je to tvoja osobna vec.K tomu citalopramu,uzivam minimalnu ucinnu davku,nizsi uz neexistuje k tomu neuzivam nic ine,takze ked porovnam to ze tu jedia davky ooovela vyzsia a niekedy aj dva druhy a benzodiazepany,tak podla mna je to naozaj len taka udrzujuca davka.Pisala som preco ju uzivam,nebudem sa viac opakovat.K tym vitaminom este poviem tolko,ze ak by som mala zhodnotit ci farmac. priemysel viac zarobi na AD,alebo vitaminoch,odpoved je jasna 😉 Navyse mi nehrozia samovrazebne sklony,bludne predstavi a ine nebezpecne vedlajsie ucinky...To ze sa vyrabaju chemicky to je normalne,no urcite sa to neda porovnat s vyrobou AD...K tym naplastiam,tie su cisto prirodne a neobsahuju nic ine ako cisty metylkobalamim.Dokonca mam taky aj multivitamin 😉 Nikto ti neberie to,ze tebe lieky pomahaju,je to tvoja skusenost a tvoja viera,ja ta nepresvedcujem o opaku...Pisem aku mam skusenost a ako to vidim ja.Ty nemozes hodnotit ci mi pomohli AD pretoze nevies ako prebiehala moja liecba pocas celeho roka...Nejaky ucinok mozno mali,ale bohuzil uzkost nevyliecili,a moj stav sa vyrazne zlepsil po znizeni.Citim sa inak,citim ten rozdiel byt pod liekmi,teda aj tych 10 mg urobi svoje.Kazdy ma svoju hlavu,no nemyslim si ze AD je to co nas spasi,na to je strasne vela ludi,ktorym nepomohli.Nevidim ich ako zlo,no nemam klapky na ociach.Niesom tu jedina,ktora ma takyto nazor a myslim,ze kazdy robi to co povazuje v danej chvili za spravne.Spominam si ako si davnejsie pisala,ze AD su jedny s najbespecnejsich liekov,ani nevies ako sa mylis.Prave naopak...Pokial clovek inak nevie,tak mozno mu AD pomozu,no musi ratat s tym,ze mozu aj ublizit,preto doktori liek triafaju ako tipos a my sme len pokusne kraliky...Ak nesadne jeden liek,sadne druhy,treti,pridame este nejaky benzodiazepan a tym cloveka je chodiaca mumia.Tie lieky vedia narobit aj skodu,ale to ti nemusim hovorit.Ja som za AD,pokial clovek je na dne a nic ine mu nezabera,no nie za riesenie,pretoze to riesenie nieje.Za to tu hovori toto forum a hlavne poukazuje na ucinnost AD 🙂 Najvecie pokroky su vdaka pohybu,slnku,sebadisciplina,zdrava strava.Hned ako toto clovek zvladnea zacne sa citit lepshpe,moze na sebe este viacej pracndvat a prezit plnohodnotny zivot ci uz na mimimalnej davke,stale lepsie bo byt nadupany a oblbnuty vysokymi davkami lieku,o ktorom si myslim,ze cloveka da este viac dole

esselte
16. mar 2014

@danielagabriela aj tebe ešte prichádza zle?aj mne, ja beriem paretin tri mesiace, ale stále mám ešte príznaky, ataky už nie, ale tlak na hrudi a niekedy pocit na vracanie, hlavne ráno, potom je zas dobre a zas zle, tak na striedačku

lenka00
16. mar 2014

@janka1012 az prestanes totalne uzivat AD a budes bez nich rok a budes se citit skvele, pak bych chapala, ze tady budes psat jak pises, ale nerozumim, proc to porad popisujes jako svinstvo, ktere Ti akorat skodi a co vsechno jineho Ti pomohlo, jen ty AD to 100% nebyli, proc nam to tady pises??? prijd za rok totalne cista a pak pis, pak to budu chapat a pak se o tom budeme bavit...pokud jak pises, si zacala brat AD kvuli spatnym vztahum a problemum v rodine, pak je opravdu velky nerozum na to AD brat a lekar, ktery Ti je napsal, Ti to mel radne vysvetlit, ale porad nepis jak vsemu rozumis a prosla sis tim, co my...protoze pokud to bylo jak pises pak sis neprosla tim, co my a velkou silnou depresi neznas...tak to prosim uz nehodnot...preju Ti at silnou depresi nikdy nezazijes...at nikdy nepoznas, co strasneho to je...

esselte
16. mar 2014

@hroska super si to napísala, my všetky vieme, že pomáhajú aj vitamíny, ale aj tieto dnešné vitamíny sú chémia a možno ešte niekedy viac uškodia ako pomôžu, ja som prestala užívať magnéB6, lebo kočky mi tak radili, veľmi sa mi od neho znižoval tlak,neberiem ho len asi štyri dni a cítim rozdiel, dnes som ešte vzala len polku rivotrilu, ale poviem ti že teraz poobede som mala tlak na hrudi, asi budem musieť zobrať aj tú druhú polovicu, ešte paretin nezaberá naplno, asi ho ešte potrebujem zvýšiť na tých 40 mg a možno rozdeliť na ráno a naobed, ako som brala predtým tú cymbaltu, alebo ráno a večer, čo ty na to?Ale zajtra sa aj tak objednám na kontrolu, lebo po telefóne s lekárkou to nie je ono.Každý, čo som sa dočítala, tvrdí, že paretin a rivotril je dobrá kombinácia na paniku, tak dúfam, že nie som nejaký ojedinelý prípad

timino
16. mar 2014

@janka 1012 pises o pohybe,myslis ze zaciatku liecby ke ti je zle mylis na pohyb?Si rada ze zijes nie este aby si sportovala.Ked beries aj minimalnu davku stale su to lenAD.Cudujem sa ti ze ich vobec jes,ked takto pises.A vlastne preco si vobec zacala s uzivanim,ked ti pomaha vsetko ine?Vies niekedy sa to zle cita .Ale to je tvoj nazor .Beriem vysoke davky ale vobec som neni z nich oblbnuta.

janka1012
16. mar 2014

@lenka00 No,pokial viem,toto je forum a clovek sa tu moze vyjadrovat 🙂 Mozem aj ja povedat,pokial nesi uplnedfit a uplme si sa nevyliecila vdaka AD,tak potom nemozes tvrdit,ze AD pomahaju.Nemusis reagovat ma moje prispevky,tie su hlavne pre tych,co maku podobnu skusenost a vedía ,ze AD níeje az take zazracne.To cimpsom si presla,alebo nepresla,o tom nemozes ty nic vediet...Prezila som dost,moja sestra to uz ani nehovorim,treba sa jej opytat ake ma skusenosti s AD.Clovek si aj myslel,ako jej pomohĺi pritom opak bol pravdou...Takze este raz,nenutim ta reagovat na moje prispevky,pokial veris ze AD je to naj co na tutn chorobu existuje,tak sa toho drz a dakuj panu bohu.Prajem ti az sa uple uzdravis

janka1012
16. mar 2014

@timino zacala som s uzivanim,pretoze som este nevedela ze su aj ime moznosti liecky.Lieky pomalicky vysadzam a do mesiaca cca by som to mohla uplne vysadit.Niesom tu od toho,aby som tu niekoho presviedcala o svojej pravde.Napriklad je jasne,ze v tazkej depresii clovek nepojde cvicit...Zbytocne je pisat a dohadovat sa tu kto v co veri a co mu pomaha,nakoniec kazdy mame svoje skusenosti 😉

lenka00
16. mar 2014

@janka1012 ano, mas pravdu, ze je to forum a kazdy si muze psat co chce, ale ja mam pocit, ze je to forum bolavych a vystrasenych dusi a ze je dobre, kdyz si navzajem pomahame a uklidnujeme se, ze to bude dobre, ze to chce cas apod. myslim, ze na toto forum chodi velmi inteligetni zeny a tak nazor maji svuj 😎 mas pravdu, ze nema smysl reagovat...nevim, kde si prisla na to, ze si vsechny myslime, ze jsou to zazracne pilulky stesti - o kezby to tak bylo...ale jak uz jsem nekolikrat psala nic na svete neni cernobile...AD nejsou jen ta cerna a vetssina z nas si moc dobre uvedomuje, ze to neni zase jen ta bila...at se ti dari

172
16. mar 2014

@lucinka0921 @esselte @anina63 babenky kde ste!???

janka1012
16. mar 2014

Tak som napisala,svoje skusenosti a co ja povazujem za dolezite pri tejto poruche.Ci uz si niekto z toho nieco zobral,alebo nie,to je uz o tom,kto comu veri,kto ma ake skusenosti.Som rada,ze tu su kocky co maju rovnaky nazor,sme ludia a preto nie vsetci mame rovnake skusenosti.Napadlo ma tu po dlhej dobe pozriet,co ako sa tu kocky maju a napisat ako sa mi dari,co mi pomohlo...Chcela som sa podelit o skusenostiach.V kazdom pripade Vam vsetkym prajem zdravie a pokoj,neprisla som sa tu hadat...Ak by cosi,tak napiste sukromnu spravu ak viem,poradim v tom co pomohlo mne.
Kocky drzte sa vsetky a budte silne. Neskor sa zase ozvem a mozno uz bez liekov 😉

lucinka0921
16. mar 2014

@172 tu som mooja tu,ja som mala dnes pracovnu poradu,pred chvilou sme skoncili.... 🙂 a ty ako moja?

nefertitka
16. mar 2014

Ahojte, prosim vas, je mozne, ze mi depresia pride vzdy v tehotenstve? Mam jednu dcerku 5 rocnu a ked som s nou bola tehu, vsetko bolo fajn, po nej som uz treti krat tehotna (dve tehu predtým nevysli), akonahle udrie cca 7.tt pocitujem depresiu. Nie taku, ako sa opisuje ze byva v tehotenstvách, ale mam dojem ze ovela silnejsiu. Absolutne mam nechut ku vsetkemu, fungujem nasilu, neviem sa poriadne tesit z toho, ze som tehotna. Neviem, ci navstivit dr., ci to nechat tak, ci sa to same ustali. Ale zas nerada by som brala nejake lieky v tehotenstve, aby to neublizilo babatku.

esselte
16. mar 2014

@172 tu som,písala som ti aj na fb, ako dnes?

172
16. mar 2014

@lucinka0921 ahooj teda ty si sa nam rozbehla ale super len tak dalej....no ja ale da sa,mam kramuse podla toho sa aj citim...

bronka13
16. mar 2014

@hroska uzivam 2mesiace AD z toho 5tyzdnov 100mg a bud mam sugesciu z videnim a hlavou alebo je tocliekom bud jedno alebo druhe zoloft mi mal uz zabrat ? furt sa citim rovnako..

lenka00
16. mar 2014

@nefertitka ahojky, je to mozne, je to velka hormonalni boure a prvni trimestr je narocny, je mozne, ze koncem prvniho trimestru tohle vsechno vymizi...muze to souviset i s velkou unavou, ktera je na zacatku typicka...pokud by se ti prihorsilo, plac, nespavost, strach, tak bych to probrala s lekarem, ale opravdu casto muzes citit takove stavy na tom zacatku...drzim palce,at to co nejdrive prejde a muzes se tesit 🙂

lucinka0921
16. mar 2014

@172 no musim musi 😀 ale bavi ma to,takze je to dobre a roboty jak na kostole,tak nie je cas mysliet nad sebou....joj ja uz chvalabohu po 😉

kk77
16. mar 2014

@janka1012 Ahoj Janka, casto som chodila na toto forum a citam ho sporadicky doteraz. Brala som AD 1,5 roka s malou prestavkou(1 pokus o vysadenie), teraz som 8 mesiacov bez liekov. Liecila som sa na PP. Ja byt Tebou by som nebola taka hrdinka, kym by som nevysadila uplne. Nie je to take jednoduche, ako sa Ti to javi teraz. Od vysadenia som mala len jeden atak, ale sporadicke male uzkosti mavam doteraz, aj ked mi je tazko definovat, ci su to uz uzkosti alebo len vacsie obavy, lebo predtym to bolo podstatne horsie a clovek uz asi navzdy zostane taky "podozrievavy" a pozorujuci sa. Nie som ani proti ani za lieky, k tomuto sa budem vediet lepsie vyjadrit az po rokoch skusenosti sama so sebou. Chcela by som Ta poprosit o opatrnejsie hodnotenia AD a inych liekov, lebo vela ludom mozes svojim pisanim ublizit, stavat ich do pozicie neschopakov a to oni naozaj potrebuju najmenej. Nikto, naozaj nikto sa netesi tomu, ze berie lieky. Ja rozumiem tomu, co si chcela povedat, viem, ze mas aj scasti pravdu, ale ver ze nic v zivote nie je len cierne alebo biele. Budem sa uprimne tesit, ked vysadis lieky a budes zit spokojny zivot, lebo sama sa o to pokusam a poviem ti stoji to niekedy vela prace.

hroska
16. mar 2014

@janka1012 ja ti tiez neberiem tvoj nazor, ale absolutne presne a vystizne ti to napisala @lenka00. Ty nie si cista, si jedna z nas,presne tak isto sko napr. aj ja.Ja uzivam tiez len jeden liek a tiez len mensiu davku,ale nikdy by som si nedovolila tvrdit, ze ma vyliecili vitaminy a naplaste. Keby si AD neuzivala, tak to beriem, ze si sa z toho dostala sama,ale to nie je tvoj pripad. Si na tomrovnako ako ja a rovnako ako ostatne kocky tuna. To,ze beries len jedno AD v najnizsej ucinnej davke, absolutne nic neznamena. Naopak znamena to len tolko, ze tvoje problemy neboli take zavažne ako su u dievcat a zien, ktore musia uzivat vyssie davky a alebo dokonca kombinacie a k tomu aj benzace. To oni su hrdinky, ze napriek vsetkym tym liekom a NU sa drzia, bojuju a ziju. A preto im strasne fandim a drzim palce. Nezatracuj ludi, ktori uzivaju lieky, ved aj ty medzi nich stale patris. Nepis,ze sme s liekov nadupane a oblbnute a pod. to nie je pravda.to nie su drogy preboha, ale lieky. Prepac,ale si uplne mimo. 😝 a veru som nepostrehla,ktora kocka by tu mala taky nazor na AD ako ty.

ja1980
16. mar 2014

ahojte, ja sem málo prispievam, resp. skoro vôbec ale odkedy beriem AD tak čítam každý deň. Tiež užívam Citalopram 20 mg a Trittico a teda vôbec nemám pocit že by som bola oblbnutá alebo nedajbože nadopovaná 😒 Naopak, odkedy som sa odhodlala navštíviť psychiatra a predpísal mi tieto lieky je zo mňa iný človek. Samozrejme tiež sa budem pokúšať časom vysadiť AD, ale ak uznám že ich treba brať, budem pretože je rozdiel žiť a "žiť".
A ešte sa chcem opýtať, je Citalopram z tých slabších AD ? Lebo tu čítam rôzne príbehy, o rôznych druhoch liekov ale Citalopram užíva len málo žien 🙂

anina63
16. mar 2014

@hroska Rada čítam tvoje príspevky a hovoríš mi z duše.Ja vôbec nechcem brať Janke ilúzie,ani sa hádať,ale keby to bolo také jednoduché s tými vitamínmi,tak určite by ich lekári odporúčali skôr ako AD a nedopovali ľudí takými liekmi.Ked veríš tomu pánovi,ja si myslím,že je to ten o ktorom si písala,že pracuje ako sestrička aj ti povedal koľko ľudí takto vyliečil?Toľko vitamínov koľko som pojedla v tých najhorších stavoch,aby som mohla jesť,ked som sa na jedlo nedokázala ani pozrieť,nieto ho do seba dostať a nepomohlo. Ver tomu,že majú tiež NU,ked ich užívaš nekontrolovane.Určite zdravá strava,pohyb,rôzne záujmy sú veeeľmi dôležité,ale samo o sebe by ma to určite z tych stavov nedostalo.Ked píšem,že raz je lepšie,raz horšie,to neznamená,že je to len z tých liekov.Aj zdraví ľudia sa necítia každý den super,že wau.Niekto má silnejšiu a niekto slabšiu nervovú sústavu,niekto prežíva napr.život s alkoholikom ľavou zadnou,nerozhodí ho nič a niekto sa ide z toho zblázniť.Je to jeden z príkladov a toľko mi toho lieta hlavou,ale nebudem sa ešte viac rozpisovať,lebo každý musí sám vedieť a cítiť či to zvládne s liekmi alebo bez nich. Prajem sebe, ale aj všetkým, aby sme boli v pohode.Janka,je to iba môj názor,tak to neber v zlom 🙂

anina63
16. mar 2014

@ja1980 Ahoj,myslím,že citalopram je podobný ako citalec a ten môže predpísať aj obv,dr.Aspon mne bolo tak vysvetlené,že je to slabší liek. Možno nemám pravdu a najde sa niekto ,kto to užíva.

gretyka
16. mar 2014

Ahojte babenky,
chcem sa spytat, tie, ktore chodite aj na psychoterapiu, o com tam diskutujete? 🙂 Lebo ja stale o tom istom a uz mi je to trapne....totizto tam rozoberame moje uzkosti, ktore su u mna tie iste a stale pretrvavaju, stale mam tie iste obavy a psychologicka mi sice povie, ako ich zvladat, co robit, ked ma "prepadnu", ale nemusim vam hovorit, ze je to tazke a tak teda stale tocime o tom istom a je mi to uz blbe, uz sa normalne aj bojim, "ze mi vynada" 😀 (viem, ze nie)...Inak odkedy beriem lieky, sa citim myslim ze lepsie, aj lepsie spim, ale uzkosti ma za to prepadaju aj tak...Neviem no....

ja1980
16. mar 2014

@anina63 @hroska taká otázočka 😉 idem na dovolenku do Turecka a ako prevenciu sme si aj vlani dávali ráno frťana 🙂 môžem, či radšej nie ? 😕

anina63
16. mar 2014

Chcela som ešte k ľubovníku bodkovanému.Je to určite dobrá bylinka,ale skôr na ľahšie stavy.Tiež som ho brala predtým,nie ako čaj,ale vo forme sirupu.Naozaj pomohol,ale nie pri riadnej depresii.

anina63
16. mar 2014

@ja1980 tak v tom ti určite neporadím,ale pokiaľ berieš lieky,nepokúšala by som 🙂

bronka13
16. mar 2014

@hroska beriem zoloft 100vkovu davku 5 tyzden mam ale stale obavne myslienky a hlavne mam sugwsciu ze som nejaka ina hlavne v iblasti kde mam hlavu a oci to citim...stymi ocami furt daco take jak leby som chcela poriadne otvorit oci a zaostrit ale nejjak keby to nebola moja hlava fakt niekedy..de...niekedy mam pocit ze sa mi vsetko toci ale viem ze nue ale jak keby sa mi zrak tocil