Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

savanna
2. apr 2014

@lucinka0921 inak aj u mna ked som sa liecila prvy krat sa to tak postupne zlepsovalo a dokonca este aj po dvoch rokoch ked som uz vysadila AD sa mi este zlepsoval stav, ako keby to ten mozog stale doplnal, a uplne som prestala mat strach chodit po obchodoch asi az po tom vysadeni. takze moze byt, ze to tak dlho trva, kym sa clovek stabilizuje. ale potom som sa zase zdekompenzovala 😝 a teraz sa bojim chodit nakupovat. sice aj chodim, ale stale so strachom, stale mam tlak na hrudi, tak vzdy iba nakupim to najsurnejsie
a hybaj domov 😀 😀 potom to tak aj vyzera, ze nemam poriadne co na seba, mam jednu kabelu, ktoru nosim kazdy den, botasky sa mi rozpadaju, ale kupit nove pojdem az ked sa mi uplne rozpadnu samozrejme lebo skor ma do obchodov nikto nedostane. 😅 😅

savanna
2. apr 2014

@babetkomoje tak to si ma potesila, ze ti alventa zabrala aj na treti krat. ja ju beriem druhy krat a celkom zabera ale este to nie je uplne ono, ale citim sa ovela lepsie, takze funguje urcite. niekedy ma aj napadnu take myslienky, co so mnou bude, ak mi nahodou prestane ucinkovat ☹ lebo alventa je asi jedine AD, ktore mi zabera a zaroven ho tolerujem.

timea179
3. apr 2014

@danielagabriela nie nechcem to vysadit ,ale vynechat tu obednu davku...ano cez den beriem 1/3 🙂

timea179
3. apr 2014

@ja1980 🙂 ja od prvych ad som spim ako dudok 🙂 mne by to malo pomahat hlavne cez den,v noci je super lebo neviem nic o sebe 😉 😀

babetkomoje
3. apr 2014

@savanna alventa zabera najskor tak ze sa zacnes citit lepsie co sa tyka nalady. Viac rozpravas a celkovo mas mensiu depresiu. Zacnu ta konecne bavit veci ktore ta bavili aj pred tym. Co sa tyka uzkosti a PP tie sa zlepsuju az potom postupne. Aj o niekolko mesiacov. Vraj je vzdy u vsetkych SSRI najskor zlepsenie nalady a tym padom aj lepsie znasas tie zatazove situacie a menej ich riesis... Az ich postupne neriesis a vymiznu uplne 🙂

anina63
3. apr 2014

@savanna Ahoj,nakupujem skoro podobne ako ty a to predtým som sa rada špacírovala po obchodoch.Ale aspon ušetríme 😀 Aj ked to zatiaľ necítiť na ťažkosti penaženky 😀 Krásny,pohodový den tebe a všetkým kočkám 🙂

sandra2308
3. apr 2014

Ahojte, mám panickú poruchu a beriem seroxat už asi rok, doteraz som bola úplne v pohode, no odkedy začala jar, tak je to tu znova- točenie hlavy, bolesť takisto a keď idem do mesta, tak sa mi občas vráti ten pocit úzkosti, že musím bežať domov. Večer je už všetko o.k, len tie doobedia sú blbé aj keď som doma. Myslíte, že to môže byť tou jarou? Čítala som, že pre Nás je jar najhoršie obdobie.

savanna
3. apr 2014

@babetkomoje ano je to presne tak ako pises, mam lepsiu naladu a viac energie, dokonca aj kolegyna sa ma pytala, cim to je, ze som poslednou dobou taka aktivna, asi som jej mala odporucit tu alventu 😀 na zlepsenie tych uzkosti si este budem musiet pockat. ale s lepsou naladou sa to da vydrzat.

gretyka
3. apr 2014

@savanna je tiez nerada nakupujem,ale nielen kvoli chorobe ale tak celkovo, takze vela nakupov riesim cez net.
Baby, mne je zle, ale mam 3. den menzes, tak asi z toho, ze? A to by som mala ist varit...ach jaj, radsej by som zalahla....

gretyka
3. apr 2014

A este som sa chcela spytat, ako pristupuju vasi partneri, manzelia k Vasej "chorobe"? Pytaju sa, zaujimaju sa o Vas stav? Moj sa skoro vobec nepyta, nezaujima,aj vcera som bola na kontrole a ani tuk, ze co bolo. Som z toho smutna...asi som moc precitlivela, neviem, ale potesilo by, keby....ani nevidim nejak snahu ma usetrit od urcitych veci, neviem to ani vyjadrit, ale snad chapete...ale ked jemu nieco je, tak to dokola omiela, riesi...☹
Lebo na mojom otcovi vidim, ze sa o mna boji, casto sa pyta, ako sa mam a tak, ale jemu radsej aj zaklamem, len nech sa netrapi kvoli mne...ma dost starosti so sebou a so svojou mamkou, o ktoru sa stara....

3009
3. apr 2014

@gretyka ja to s manželom vôbec neriešim. Snažím sa s tým pasovať sama. Keď mi je veľmi zle poviem, že nejdem pre vnuka, ale ináč s tým nikoho nezaťažujem. Ja som asi taký typ, že nechcem, aby ma niekto ľutoval, radšej sa to snažím prekonávať i keď nie je to vždy jednoduché.

esselte
3. apr 2014

@gretyka môj ani nemá rád , keď o tom rozprávam, vidím, že ho to zaťažuje počúvať, mňa tiež skôr podržia rodičia ako on

esselte
3. apr 2014

@sandra2308 Ja beriem Paretin , je to vlastne seroxat ale generikum, od decembra, ale ešte k tomu aj rivotril, iba polovicu, ale ešte sa ho bojím vysadiť, tiež mám niekedy zlé stavy a kľudne to môže byť aj jarou, jarná únava k tomu značne prispieva, choď veľa von, ja som teraz dosť vonku, keď prídem z práce, chodím aj na terapiu, aj zajtra mám sedenie a teraz mám dostať aj menzes, takže mi je tak divne.

macademia
3. apr 2014

@danielagabriela Ďakujem 🙂

ja1980
3. apr 2014

@timea179 a berieš aj niečo iné ?

babetkomoje
3. apr 2014

@gretyka No samozrejme moj partner to vie a obcas sa opyta ako mi je a tak ale tiez to so mnou zrovna neriesi... Doma pomoc veskera zadna. Domacnost je na mne.. Vie to od zaciatku a ked potrebujem oporu tak sa nanho vrhnem a hotovo, poviem mu nech si ma prituli ze je to zasa tu. A vtedy to samozrejme aj robi a hladka ma. Ale inak akoby si to ani neuvedomoval. Vie ze nasadzujem lieky a kludne si odide na 5 dni alebo na vikend s kamosmi a mna necha samu...Aj ja ho obcas strasne obvinujem a myslim si ze ma nelubi, nepomaha , nieje mi oporou...

172
3. apr 2014

@gretyka ja sice partnera nemam,ale mozem sa vzdy postazovat mojmu ockovi,vzdy ma vypocuje ,poradi,chodil so mnou na prechadzky ked bolo zle,dokonca bol so mnou aj u doktorky...no a jasne ze aj dcerka ale tu nechcem zatazovat ona je potom s toho mimo... Neboj teraz sa tak citis ze mas menzes,prejde to 🙂

sandra2308
3. apr 2014

@esselte A pomáha ti tá terapia? Ja mám pocit, že keby som začala chodiť k psychologovi, tak by to bolo možno lepšie. Cítiš nejaké zlepšenie?

gretyka
3. apr 2014

@esselte
@babetkomoje Ked chcem a poviem mu, aby si ma pritulil, tak to spravi, ale sam od seba sa nezaujima. A tiez kludne si odide s kamosmi alebo s kolegami. Asi sa spolieha na to, ze moji rodicia byvaju blizko a ze pomozu...Neviem no. Obcas ma to zato trapi. Lebo ked je on chory, tak sa zaujimam, aj ho obskakujem, ked treba...Aj vcera vecer, mame tichu domacnost teraz a on si kludne vecer zaspal pri telke, nepohral sa s detmi alebo nejak nepomohol. Cely den som s nimi sama a este aj vecer, ked si chcem porobit, tak on si kludne zaspi. Potom ho maly zobudil, tak aspon ze jeho osprchoval potom. Raz sme sa hadali a vykricala som mu aj to, ze ci si uvedomuje, ze som "chora" a ze mozem aj horsie dopadnut, mozem aj v nemocnici skoncit. Ze vraj si to uvedomuje. Ja si to nechcem privolavat, ale stat sa to moze, lebo to mame v rodine, moja babka je na liekoch, moja teta je na liekoch a otec sa mi priznal, ze tiez si obcas supne lexaurin, ked je nervozny alebo nevie zaspat. Tak preto by som bola rada, keby som videla, ze je mi naozaj oporou. Nevadi, aspon tu sa vykecam a je mi lepsie. Dakujem baby. 🙂

gretyka
3. apr 2014

@babetkomoje take pocity mavam aj ja. Aj sa za to na seba hnevam, nemala by som byt od neho taka zavisla.

zuzanka2905
3. apr 2014

@sandra2308 ahoj aj ja som na tom rovnako beriem seroxat uže je to rok už som sa tešila že začneme vysadzať no prejavili sa u mna nove pocity uzkosti ako ked pozerám okolo seba a neviem či je to naozaj či sa mi to len sníva taký pocit cudzoty včera aj dnes som dostala injekciu apaurin aj zajtra idem na inj aj cez výkend a v pondelok na kontrolu u mna je najväčší ten problem že nmanžel na poobednej a ja doma z dcerkou sama nemám kamošku z ktorou by som chodila von kočíkovať a porozprávať mne chýba hlavne spoločnosť a prísť na ine myšlienky velmi sa chcem z toho dostať a nebyť na liekoch snád sa mi to raz podarí lebo už som sama zo seba smutná a velmi 😢

timea179
3. apr 2014

@ja1980 uz druhy tyzden beriem len trittico,venlafaxin mi dala prec vraj nech neberiem tolko tabletiek 🙂 podla lekarky je pre mna najlepsie trittico s postupnym uvolnovanim,za dva roky uz som brala fakt vselijake,tak mi nakoniec nechala len tieto 🙂 mazno mi fakt stacia len tie 🙂

sandra2308
3. apr 2014

@zuzanka2905 Ja mám zase problém keď som vonku- v meste najčastejšie, že sa mi začne krútiť hlava a mám pocit, že sa musím niečoho pridržiavať, taký zvláštny pocit, ani ho neviem opísať. Začalo mi to už asi pred mesiacom a stále pokračuje, no skúšam to predýchavať, zvyšovať už nechcem, keďže sa snažíme o bábo. Verím ti, že keď si sama, je to horšie, ja často cez deň zavolám kamošku, lebo keď kecáme, ani si neuvedomujem, že mi niečo je. A akú dávku berieš? Ja 20.

zuzanka2905
3. apr 2014

t
@sandra2308 tiež 20mg ja práveže vtedy ked som von je mi celkom ok pred rokom to tak nebolo ale teraz sa to zmenilo no nikdy by som si nemyslela že druhou úzkostí ja tolko je to katastrofa ja sa neodvážim na druhé dieťa aj ked mažel by chcel ved aj ja ale teraz nie myslela som že už mi vysadia tie lieky do kedy ich budem ešťe brať do kelu tak rada by som bola fit vysmiata a v pohode ako volakedy dúfam že to tak niekedy ešťe bude

sandra2308
3. apr 2014

@zuzanka2905 A aké maš pocity keď si doma, je ti aj zle, alebo ako sa to u teba prejavuje? My sa o druhé dieťa snažíme už 3 roky a mám pocit, že priveľké chcenie mi tiež dopomohlo k stavu, v akom som, ale synček má už 6 rokov a povedala som si, že nejak bude. Pomôcť mi má kto a keby som čakala, kým to skončí.....mám pocit, že na liekoch budem už do konca života

timino
3. apr 2014

@dievcata to je u chlapoch normalne ze sa nezaujimaju ako vam je ja som to tiez prezila ked som bola mlada tak isto ma nechal s detmi a on chodil kade-tade,ale teraz ked uz mame dospele deti je to ine,mozno dostal rozum neviem,ale teraz vidim ze ma omna strach a moc mi pomaha.Prajem vam vsetkym aby bolo len a len dobre ste mlade tak drzim palce,ahojte

esselte
3. apr 2014

@sandra2308 zdá sa, že to pomáha, už sa tak nebojím , keď to príde, aspoň myslím, ale to som absolvovala iba štyri sedenia a má ich byť spolu 25, neplatím to, pretože to mám na výmenný lístok od lekárky, takže za skúšku nič nedám

esselte
3. apr 2014

@gretyka mňa tiež držia rodičia, môj manžel si myslí, že je to sranda a že si za to môžem sama, on tomu vôbec nerozumie, my to tiež máme v rodine, moja teta brala neurol,dostala nejakú mozgovú príhodu a už je na AD, berie citalec, môj otec má tiež zvláštne stavy, ale jemu sa to prejavilo až teraz a to už bude mať 70, tiež si sem tam vezme neurol, áno je to aj dedičné

esselte
3. apr 2014

@zuzanka2905 aj ja som už bola pred rokom úplne v pohode a začalo sa to znova, beriem teraz paretin, to je vlastne seroxat, ale generikum, tiež som ostala prekvapená, že sa to vrátilo

esselte
3. apr 2014

@sandra2308 aké lieky berieš, že len 20 mg?