Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

bettypo
28. apr 2014

@lenka_21 ahoj a ta tvoja Dr.spominala aj konkretne nasledky neuzivania liekov? vyrobca napise poradte sa s lekarom.nazory lekarov su rozne. Ach jaj

lenka_21
29. apr 2014

@bettypo ahooj, vidim, ze sa stretavame aj inde : 😀 Mne povedala, ze by som mohla babetko zbytocne stresovat (ak by som mala zachvaty) a to nie je dobre pre jeho vyvoj. Buduca matka by mala byt co najviac v pohode 😉
A len ma margo debaty tehotenstvo lieky ... Mne sa vo vyssom stadiu tehu spustila alergia a tiez ma alergicka presvedcila, ze musim brat lieky, lebo sa to moze preniest na babetko a potom moze ma kozne problemy a pod. Tiez som lezla v nemocke s podozrenim na odtok plodovej vody a stopali do mna kopec liekov na zastavenie porodu plus antibiotika v pripade ak by sa porod spustil a vsetko je klop, klop v poriadku. Netvrdim, ze treba do seba bezdovodne stopat lieky, ale pocas mojich rokov liecby som pochopila, ze sa robi okolo toho zbytocne bu-bu-bu a ano benzaky su navykove, ale k ich beries tak ako mas a pod dohladom dr.tak ie to v poriadku. Aj pripadne dlhodobe uzivanie nesposobuje zavislost (vid moj priklad) 😅

zvolsiinylogin
29. apr 2014

@lenka00 ano, mas pravdu....neviem presne o aky typ choroby ide u vas, teda ale ked kocka napise, ze ma nutkave myslienky si nieco urobit, nieco vo mne zablikalo a chcela som ju len upozornit, ako sa to riesi....je uplne ine, ked povie, ze ma nutkave myslienky nieco urobit.....zavisi od slovicok.. 😠 ale ked chce, nech tam rozprava hocico.... 🙂
a neviem teda, ako sa rozlisuje umysel, alebo chcenie, ci sa to vobec rozlisuje, mas pravdu, nie je to moj pripad.... 🙂

zvolsiinylogin
29. apr 2014

@lenka_21 🙂 dievca, mas stastie....ked si zvyknes na rezim, beres to uz automaticky.....akosi sa toho vcera nakopilo, chcela som ju fakt len upozornit, ale ostatne kocky ma presvedcili, ze to na hospitalizaciu nie je...neviem....u nas to tak bezalo, ze ked si nesuhlasila s niecim, co oni robili, hned si mala vysoke davky liekov, pripadne jedna kocka na AD sa jej zamarilo, ze ju asi ohrozuju doma na zivote, prasklo to, a hned si po nu prisla sanitka, inekcia do zadku a koniec, uz tam bola... 😠 neviem....mozno iny kraj , , iny mrav 😀

mimok
29. apr 2014

@lenka00
@kk77
@lenka_21
dievcence dakujem . Mne take nutkave myslienky zacali minuly tyzden stvrtok, ked som mala byt sama s malou doma, taky strach, ale urcite si nechcem nic urobit. Dnes idem k lekarovi

zvolsiinylogin
29. apr 2014

@kk77 okis, berem.....ak su presvedceni, ze si kludny a uz pacient, chodis na kontroly a tak....takze pohodicka, baladicka 😀

zvolsiinylogin
29. apr 2014

@lenka_21 och, baby ....ci prehanam? .....naskakuju mi zimomriavky, ked zachranka priviezla len nedavno , cca pred pol rokom,pacienta, len sa obratil k dveram, a oni, kde chcete ist? a sestricky - ako sa volate? vase meno je mi zname, mam pocit, ze ste sa uz u nas liecil....dalsia prisla, zamkla dvere....on, mozem si zavolat? vsetci naokolo, co tam boli, len zurive pohlady, a zrazu, uz nevolajte....a on, myslite, ze som blazon?...ked som odchadazla , este som ho pocula kricat z oddelenia, vy vrahovia, vy vrahovia....naskakovali po mne zimomriavky, viem, co tam bolo asi....usta mu zapchat nemohli.....okolo nemocnice boli dve policajne auta,keby sa mu podarilo dajako zduchnut....tosi myslis, ze bol naozaj tazky blazon? normalne vyzerajuci starsi pan, pri zdravom rozume....sedela som nahodou v cakarni, ked ho priviezli.....takze nielen vtedy,ale aj este dnes to tam tak funguje....

zvolsiinylogin
29. apr 2014

@lenka_21 zaujimave, a kde si lezala? je starym dobrym zvykom davat kazdeho noveho pacienta do klietky, plus uspavacka....len u kludnejsich, je to normalna poste la uspavacka....plus ako bonus aspon jeden elektrosok, kym si vypytaju suhlas rodiny ci ano, ci nie elektrosoky,,,,,skor by som pochybovala o tebe,ci si sa niekedy liecila... 🙂

zvolsiinylogin
29. apr 2014

@lenka_21
@ellizabeth
lenka, nechapem, ako zastavit tehu? si pri zmysloch, ked ju posielas na potrat? ci ako, nechapem? narkomanky maju deti a to , ze si da ten poharik , no, bohuzial.....a to sa ma akoze teraz ist obesit? cooooo? nechapem!!!!
z mojho pohladu, elizabeth, prvy krok si spravila, priznala si si to, ze si spravila chybu....zavisi od teba, ci to chces teraz riesit, alebo pockas.....porozmyslaj, co bude pre teba a tvoje dieta najlepsie....ak si sa dlhodobo neliecila, a nie si stabilizovany pacient navyknuty na urcitu davku liekov , myslim tym , ze ak ides od zaciatku, ja by som sa liecbe vyhla, kvoli malemu....poznas to, hned zo zaciatku ti navalia hromadu liekov,na ktore tvoje telo nie je zvyknute a moze zareagovat hociako....keby si nebola tehu, ano, kludne mozes skusit hospitalizaciu, ale ze s alkoholom je to tak, das jeden poharik a lietas v tom zas...myslim, ze sa predpisuju tabletky, ktore by ti malialkohol zneprijemnit....tak 😠

zvolsiinylogin
29. apr 2014

@lenka_21 🙂 ospravedlnujem sa ti, som zle precitala, tah je ine ako tehu....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! akoze ma az cuklo na stolicke, ked som si to zle precitala.....hrozny je tvoj slovnik, este raz sa ti ospravedlnujem....

ellizabeth
29. apr 2014

@lenka_21 aby som to uviedla na spravnu mieru,tak to ze som tehotna som sa dozvedela vcera-inak by som nepila-tak isto aj pred 1.tehu som mala problem s alkoholom,ale tehotenstvo to na 1 a pol roka vyriesilo,takze,teraz sa uz nebojim,lebo viem,ze pit dlho nebudem,potom neviem co bude,la eskor by ma zaujimalo ako to je s antidepresivami v tehu,nakolko beriem eliceu a tritico,

elisha3274
29. apr 2014

dobre ránko rada by som povzbudila a upokojila všetky buduce maminky. počas tehu som v 2. a 3. trimestri uzivala sertralin, dcerka sa narodila spontanne, všetko ok, verim že to tak ostane.

ja1980
29. apr 2014

ahojte, prajem pekný deň 🙂

timea179
29. apr 2014
3009
29. apr 2014

@zvolsiinylogin ja som bola na psychiatrii na uzavretom odd. 5 týždňov pred 25 rokmi a mala som veľmi silnú depresiu, ale nepriväzovali ma, jednali so mnou normálne, samozrejme nebolo to nič príjemné, ale môj stav to vtedy vyžadoval. Možno keby boli tak dostupné informácie o tejto chorobe ako dnes nemuselo to tak vtedy skončiť, ale vtedy depresia bola považovaná akože si "blázon". Ja som vtedy ani poriadne nevedela, čo mi je až keď som potom chodila k psych. na kontroly, tá mi to vysvetlila. Potom som 1 rok užívala AD a potom 15 rokov som nič neužívala. Potom som zasa 2 roky užívala AD, lebo sa mi depresia vrátila. Teraz po 10 rokoch sa mi objavila úzkosť, ktorá bola vyvolaná liekmi na vysoký KT. Píšem to tu preto, aby ste nerozmýšľali, že či treba brať lieky rok, dva či stále. Ono si tá hlava poradí, ak nie, tak treba brať lieky. Dôležité, aby človek fungoval a mohol prežívať radostné chvíle. Netreba myslieť, že čo ak zasa bude zle. Vždy je to iné. Treba žiť len v prítomnosti. Ja tiež musím prijímať každý deň ako príde, raz je super a na druhý deň je to oveľa horšie. Aspoň máme čo porovnávať a tešiť sa že bude nám zasa lepšie.

anina63
29. apr 2014

@3009 Ahoj,tak to si veeeľmi dobre napísala.Už som chcela prispieť....ale si šikovnejšia 🙂 Po včerajších príspevkoch som bola znechutená 😖 Tiež som už videla kadečo v spojitosti brania niekoho na liečenie,ale také praktiky......no neviem. @zvolsiinylogin to v ktorej nemocnici tak jednajú s ľudmi? Ved aj chorý človek je len človek a nezaslúži si,aby s nim jednali ako z kusom niečoho..... 😢 Všetkým prajem krásny,spokojný,pohodový den 🙂 🙂 🙂

lenka00
29. apr 2014

@3009 perfektne jsi to napsala a jsem nadsena, ze jsi tak dlouho vydrzela bez lecby, dodava nam to nadeji, ze to jde...muzu se Te zeptat, jestli se Ti v ramci lecby AD take objevily vykyvy, jakoby se deprese vratila a bez navyseni to zase preslo? nevim presne jak mam postupovat a bohuzel sve psychiatricce moc neduveruju...zacala jsem si ted uzivat vetsi davku rivotrilu 1-1/2-1/2 ale porad se to nejak nezlepsuje 😒 neco me hodne vylekalo, to uz preslo, ale uzkost i deprese pokracuji...

zvolsiinylogin
29. apr 2014

@3009
@anina63
ja som bola tam prvy krat pred 15 rokmi, nomala som nieco cez 19...len som jeden vecer odbehla z domu a vratila sa neskoro v noci....nasi ma zaviezli do nemocky na neuro, a tam bez akychkolvek vysetreni, bol tam len jeden doki mi stanovili diagnozu a poslali ma s rodicmi do zamocku - asi uz tusite kde...len sa spytal kolkateho je a kolko je hodin.....a kedze nasi nevedeli co so mnou, strasne som aj schudla za dva tyzdne, preto ta neurologia, mysleli si, ze uz asi umrem ci co...tak isli, priznam sa, bola som trochu dezorientovana...presne uz neviem, ci si ma prebrali na vratnici a dali do zamocku alebo tam isli aj rodicia, hm, fakt nepametam....prebrala som sa v klietke, prvy dojem, no, vsetko biele, pacientky v nocnej koseli....netusila som ani kde som....chvilku otvorili klietku, najedla som sa, a zas ma tam dali, a zatvorili....neviem ako vy baby, ale ja som zacala skumat, kde som , preco je to cele olanovane, skuskila som to rozpletat a tak....a to sa im vobec nepacilo...kedze som nelezala tak ako chceli, remene....neviem za dva , tri dni ma obliekli, posadili do sanitky a to uz nastupili so mnou ti dvaja osetrovatelia, ako som uz spominala....jeden ma chytil za prsia a druhy mi vrazil inekciu cez rifle do stehna.....iba raz som sa prebrala,zdvihla som hlavu a videla som ich, drzali ma jeden z jednej strany, druhy z druhej strany za ruku a niekde ma viedli , bola som iba v kosielke a v nemocnici..(neskor som sa psych.pytala, ze v ktorej, povedla , ze v povazskej bystrici, az na to, ze som nahodou isla rovnakou cestou po x rokoch po tych sklenenych chodbach v zilinskej nemocnici a poznala som to aj podla krikovin, ktore rastli okolo)...a potom som sa prebrala v klietke, nasi mi hovorili, ze som tak lezala tyzden....mala som iba pocity vtedy, ze mi niekto hladi tvar...nastupila som na liecbu v jeseni.. ....co si pametam, v zime som bola tak maximalne 4 krat vonku a cez jar uz trochu viac - myslim, ze to uz sa chodilo raz za dva tyzdne, alebo za tri, neviem presne..........pustali ma zo zamocku zaciatkom leta....na druhy krat, ked som sa tam dostala, islo o to, ze som potrebovala potvrdenei na zdravotnu skolu na nadstavbu, moj obvodny sa zacal vykrucat, ze on mi potvrdenie na studium dat nemoze, ze musim za psychiatrom, isla som k doktorovi piovarovi...a on hned...a ako sa mate? uz ani neviem, co som mu povedala, ale urcite vsetko normalne, potom zdvihol telefon a zacal nieco diktovat do telefonu, a potom zavolal sestricka! ona tam dorazila dnu a hned sa ho pytala - mam ju pichnut tu, alebo az na oddeleni? a on, staci na oddeleni....tak som nasadla do sanitky, a ocitla som sa v zamocku, vedela som uz, kde som, tak som robila problemy, ani sa vyzliect, ani nic...povedla som dovidenia a normalne som odisla...prisla som k brane, a z vratnice vyskocila sestricka, schmatla ma zozadu a zacala jacat pri mne...nato vybehli z blizkej budovi osetrovatelia, a ti ma pekne dotiahli, aj ked som sa vzpierala do zamocku ( areal mal dve budovy, jednu pre tazsie stavy, a jednu pre lahsie - zamocek bol pre lahsie)....nejako ma vyzliekli, dali na mna kosielku a pozvali chlapikov z panskeho, nech mi pridu podrzat ruky a pichli uspavacku....dali kabatik, viete tie rukavnicky, co su dozadu,hodili do klietky,priviazali remenmi nohy , klietku zavreli a nechali lezat.....potom akoze sa im uracilo, tak mi rukavnicky zhodili a priviazali remenmi aj ruky...tak som tam lezala, ruky, nohy , nehybne, az vecer prisli nasi, lebo neviem, ci sa zaujimali, kde som mizla, alebo im od piovara, pripadne z bytcice volali kde som....asi tak....a neskor som dostala tazku formu schizo...neviem, ci z liekov alebo to bolo vo mne, tak to som uz nastupila dobrovolne, ale to uz bolo o niecom inom....tak sa drzte a asi viete, kde to je, nase krasne mesto zilina... 🙂

mimok
29. apr 2014

Ahojte dievcence. Tak bola som u doktora. Povedala som mu, ze su tie nutkave myslienky, ale povedal mi, ze sa nemusim obavat, ze on oproti tomu, co som tu bola vidi na mne zmenu a ze mam lepsiu naladu. Ze tie myslienky vedia byvat ale ze ja nie som taky stav, co by som si nieco urobila. O dva tyzdne mam prist na kontrolu. Zatial mam brat serlift 50 mg rana a podla potreby diazepam

lenka00
29. apr 2014

@mimok tak to je dobre, oni to znaji...a rikal Ti, ze to je kvuli uzkosti nebo depresi? mela jsi nekdy pred tim takove nutkave myslenky?

lenka00
29. apr 2014

@zvolsiinylogin a jake leky uzivas ted? promin pokud uz jsi to psala

3009
29. apr 2014

@lenka00 áno počas liečby som mávala výkyvy, ale to chce len čas a brať lieky. Netreba sa stále zaoberať sebou, radšej niečím sa zamestnať, ale nezabudnúť relaxovať denne. Ja som medzi prvou a druhou depresiou nebrala lieky 15 rokov a medzi druhou a tretou príhodou 10 rokov. Keď som mala nejaký stres, tak som si pomáhala niekedy liekom Deprim /ľubovník bodkovaný/. Užívala som ho niekedy mesiac a keď to napätie prešlo, tak som ho prestala užívať. Ak nedôveruješ psych., tak ti radím ju vymeniť. Ja som teraz tiež vymenila doktorku. Základom liečby je dôvera k doktorovi, ak nie je, tak ti ani lieky nepomôžu, akoby mali.

mimok
29. apr 2014

@lenka00 nie nemala, povedal ze je to zo strachu a z uzkosti

lumiklumikovy
29. apr 2014

dnes som sa bola prvy krat objedna tu psychiatra......termin je v polke juna....... dovtedy mam akoze ako vydrzat?? milujem to....... :(

lenka_21
29. apr 2014

@zvolsiinylogin ty robis na psychiatrii? Ja som lezala v Kosiciach (na obidvoch klinikach) plus vo Velkom Zaluzi a vobec sa tam nedialo taketo nieco co ty pises a lezala som tam dost dlho!!!
V Kosiciach som bola na uzatvorenych oddeleniach, mala som povolene vychadzky a normalne ma pustali von kedykolvek ked som sa vypytala. Dokonca niektore pacientky (ak ich rodinny prislusnici suhlasili) mohli ist so mnou von. Boli tam rozne stavy drogovo, alkoholovo zavisli, schizofrenici, maniodepresivne, depresivne, halucinacie ... proste uplne vsetko! Ano jedna starsia pani a pan boli v klietke, ale davali ich tam iba na noc, aby nespadli na zem - ziadne privazovanie nebolo, videla som do izby kedze dvere sme ich nemohli zavriet.
Bola tam mlada kocka co mala velmi tazku schizofreniu a uprimne vyzerala normalne, akurat ked zacala rozpravat tak rozpravala z cesty. Takze podla mna hodnotenie, ze "vyzeral" normalne este nic neznamena.
Bola tam dorogovo zavisla kocka, ktora si podrezala zili a byvala som mnou na normalne izbe, bola tam pani co napadla spolubyvaju, dali jej injekciu ale tiez ju ulozili do normalnej postele. O mne tiez vedeli, ze som mala samovrazedne a nutkave myslienky a tiez ma nikde neprivazovali a ani nestrkali do klietky. Ano, mala som o psychiatrii taku predstavu aku si popisala ty a prva moja otazka co som sa pytala ci ma zavru, priviazu, daju do kazajky a lekar sa schuti na mne zasmial ...takze asi tak...

A v Zaluzi to bolo skor ako v hotely, tam sme dokonca nemali nemocnicne izby, chodili sme normalne oblecene (ziadne pyzamo), terapie, sportove aktivity ... volne sme sa pohybovali po areali ... ano mali sme chalana v skupine a ten mal elektrosoky, ale to bolo po dohode s nim, z jeho rodinnymi prislusnikmi. Vobec mu ich nikto nedaval len tak. Mal tiez volny pohyb ako my.... dokonca tam bola zena, ktora mala sudne nariadeny pobyt namiesto vazby a tiez mala s nami volny pohyb...

Toto vsetko pisem len preto, aby ostatne kocky vedeli, ze to naozaj nie je ako pises ty. A absolutne prehanas s tvojimi prispevkami a desis vsetkych okolo. Ano, urcite su stavy, ktore sa riesia tak ako pises ty (ale to su tazke pyschiatricke stavy), ale nemyslim si, ze niekoho bezdovodne zbalia, zdroguju, zavru, priviazu a neviem co vsetko este pises.

A prosim ta citaj poriadne - napisala som to spravne TAHU a nie TEHU...

lenka_21
29. apr 2014

@ellizabeth prosim ta porad sa so svojim lekarom, viem, ze niektore AD sa v tehu mozu, ale neviem ci su to tie co beries...toto naozaj treba konzultovat, my ti tu neporadime...ale su AD a benzaky, kt.mozes pocas tehu uzivat.
Neviem posudit ako si na tom s tvojou zavislostou, to vies ty, ale pokial viem ak niekto kto sa na to liecil zacne opat pit (to je jedno kolko) mal by kontaktovat psychiatra...

@3009 absolutne s tebou suhlasim!!! Ja momentalne 2 roky nic neberiem, ale ak by sa cokolvek zmenilo ideme hned na lieky a fungujem dalej ... 🙂 Tych liekov som sa prestala uplne bat 😅 Drzim palceky...

@lenka00 nemas moznost zmenit psychiatra? Bolo by dobre to s nim konzultovat ...ako som pisala, pokial sa ti ten stav po nejakej dobre nezlepsi tak ti mozno tie lieky nesedia. Ja som mala v dvoch pripadoch este doplnove injekcie - apaurin, magnezko a viem, ze niekto chodi na infuzky ...

@mimok super, neboj onedlho to bude dobre!

lenka_21
29. apr 2014

Jooj baby, prave som pocula o Ivete Bartosovej ... normalne ma to rozplakalo. Ked zacali tie veci okolo jej unosu a pod. hovorila som manzelovi, ze snad sa najde niekto normalny co jej pomoze, lebo toto skonci velmi zle ... az mi je tazko na dusi ☹ ☹ ☹

zvolsiinylogin
29. apr 2014

@lenka_21 ano, ved som sa ti ospravedlnila, ze tahu nie je tehu 🙂 na psychiatrii nerobim, naco? normalny pacient, to co ma s nimi spaja....a neviem ako ti to povedat, ty si myslis , ze rozpravam z cesty, ze si vymaslam, ci som to zle pochopila? okis, ked neveris, skus zilinu.....aj ked mozno casy sa trochu zmenili,vedto bolo v 95 prvy krat, zamocek davno zrusili, psychiatriu presunuli do nemocnice, a neviem, ci je to pravda, ze mozu uz tam drzat pacienta max.3 tyzdne podla noveho zakona....no, ak si myslis, ze to, cosom pisala, subludy, prepac, alenemame si co povedat....
ano, aj tam boli terapie, ze ta pustili o poschodie nizsie, kde bolo cecko, otvorene oddelenie(uzvrete boli na poschodi), kde si vystrihovalaz papiera nieco, a myslim, ze tam bola keramika a tkacsky stav....vonku sme mali zakazane chodit...teda, ak strasim, hm, dobree, to by ma nenapadlo.... 🙂

mimok
29. apr 2014

@lenka_21 verim ze to bude len lepsie a sa to nezhorsi

zvolsiinylogin
29. apr 2014

@lenka_21 ten pan, podla teba utajeny schizo, ked volal, pochopila som, ze vola zene, pretoze citujem - doneste mi tie lieky, lebo budem mat silne bolesti, ked ich neuzijem.....nepoviem vam, kde su , najdite ich, ked ste si ma sem dali, tak sa starajte .....ja by som si ani zdaleka netrufala odhadnut, ci je narkoman, schizo, nasilnik, alebo co......z cesty nerozpraval, len bol trochu nervozny....a potom, ved chod tam sa liecit, kto neskusil a nezazije, asi neuveri...... 🙂 alebo ta dievcina, co ju dali z uzavreteho na cecko, lebo mali plno, bola to nahodicka, isla som na kontrolu a nemala som cigu, tak som oslovila jednu pacientku, pretoze my sme tam vsetci seberovny, povedala, podte so mnou a zaviedla ma k nim na izbu na cecko....ta dievcina, prve co som si pomyslela, ze jej treba skor farara na posledne pomazanie......trochu som vyzvedala o nej, tak viem, ze patrila na uzavrete...zrazu doletekla sestricka, a vy co tu robite? nemate tu co hladat, chodte prec.....darmo som jej vysvetlovala, ze som tiez liecena....a inac na cecko mame hocikedy pristup.....boze, bola medzi zivotom a smrtou, oci nehybne, pootvorene, trocha nimi aj pohla, v ruke infuzia...teda, nechcem sa tam akosi vratit... 😠