Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

usiko
13. júl 2014

@lenka_21 ahoj, som tu nova, a rada by som sa kadeco popytala, poprispievala mojimi zazitkami, skusenostami.....vraj ste v nejakej sukromke...je mozne ma pridat? dakujem

ruzicka32
14. júl 2014

@anina63 ahoooj 🙂 tak mam sa tak striedavo, raz mi je lepsie mam kopec energie a potom vsetko na mna dolahne a zase sa pristihnem, ze myslim dost pesimisticky ☹ Tak ale snazim sa nepripustat si tieto veci, aj ked opora by mi dobre padla len ten môje je strasný egoista jeho vôbec nezaujima ako sa citim .. Citala som inak minule, ze tieto nase stavy môze sposobovat aj premnozena kvasinka candida v zaludku tak som nasadila candistom, caj Lapacho a este idem na oreganový olej. Uz sa predsa musime konecne vyliecit 🙂 A v septembri sa chystam zase do toho polska do toho vkladam najvacsiu nadej. A ty sa mi ako mas?

anjelik27
15. júl 2014

Ahojte....tak je to tu zas....2. krát v živote som na AD....konkrétne Escitalopram Teva 10 mg....beriem ich presne 17. deň.....v jednom momente mám pocit, že zaberajú...potom zas pochybujem.....včera som mala taký super deň, dnes ráno na figu....zas depka....☹ Prosím o vaše skúsenosti, striedanie týchto stavov (1 deň super, 2. deň zle...) znamená to, že je na ústupe a polepšilo sa mi? Alebo naopak, depresia pretrváva......Viem, že je ešte priskoro na nejaké viditeľné výsledky, vlasne je to 3. týždeň, čo beriem AD....ale neviem, či by som už nemala byť OK....? Čo myslíte? Lebo o 3 týždne sa chystáme na dovolenku a znepokojuje ma to, že ešte nie som fit....Je možné, že AD mne proste nezabrali a budem musieť prejsť na iné....☹ Čo by ale znamenalo pokazená dovolenka.....Ďakujem

anjelik27
15. júl 2014

vlastne, aby som bola konkrétna....super znamenalo - žiadne bolesti na hrudi z úzkostí, žiadna grča v hrdle....tešila som sa a naozaj som si deň s deťmi užívala....takto si to predstavujem.....zdravé nadšenie pre všetky veci a záujem.....

gretyka
15. júl 2014

@anjelik27 Ahoj, aj ja beriem ten isty liek...beriem ho uz asi 3.mesiac a myslim, ze sa citim lepsie...tak mozno este vydrz a uvidis, ci sa ti neulavi 😉

lenka3330
15. júl 2014

@anjelik27 Ešte musíš vydržať, tri týždne je krátka doba. Užívala som tento liek pred rokmi a veľmi mi pomohol ale postupne a najskôr mi bolo z neho 2-3 týždne úplne desne. Až po takých 6-tich týždňoch môžeš povedať, či Ti zaberá alebo nie. To je moja skúsenosť s týmto liekom.

anina63
15. júl 2014

@ruzicka32 Ahoj moja,tak pred chvíľkou sme dorazili z dovolenky a čo ma najviac zo všetkého teší,že som aj v Turzovke.Myslela som na Vááááás všetky.Boli aj mierne ataky,ale chvála Bohu po 2 rokoch som sa odhodlala.Za veľa vdačím svojej sestre a dcérke,kroré ma k tomu "donutili" 🙂 lásky moje.

anjelik27
15. júl 2014

@gretyka
@lenka3330 ďakujem Vám veľmi pekne....tak ale ak tomu správne rozumiem, neprišlo to zlepšenie náhle, zrazu? Je možné, že včerajší dobrý deň môže znamenať zlepšenie....? Môže to byť tak, že sa striedajú depresívne dni s tými dobrými, až sa vracajú menej a menejkrát a nakoniec nie sú....či? Ja som si toto síce už raz zažila, asi pred 3 rokmi, len si to už presne nepamätám.....ani to, kedy prišlo to zlepšenie.....Mám stále fyzické symptómy (bolesť na hrudi z úzkosti, aj grču/horkosť v hrdle), dokonca som sa včera párkrát pristihla, že nie sú ani fyzické ani psych. symptómy....Tiež sa mi zdalo, že 3 týždne je ešte asi skoro na pozorovanie nejakého zlepšenia, ale moja psychiatrička mi vravela, že plný účinok AD nastúpi do 14-21 dní....preto som tak zneistela....

gretyka
16. júl 2014

@anjelik27 Neviem Ti povedat, je mozne, ze je to proces liecenia,ked sa striedaju tie dni...urcite sa spytaj aj lekara, on ti lepsie bude vediet povedat

lenka3330
16. júl 2014

@anjelik27 Z mojej skúsenosti Ti môžem povedať, že 3 týždne je krátka doba aby si sa dostala úplne z depresie. Ja sa liečim už 6 mesiacov, najskôr som užívala tianeptín pri ktorom sa mi môj stav iba zhoršoval. Teraz užívam tretí týždeň aj Valdoxan a stále mi nie je ok. Zdá sa mi, že už začínam mať trošku lepšiu náladu ale mávam pocity slabosti, ktoré prídu a odídu kedy sa im zachce. Ja myslím, že to chce čas a každý sme iný, možno tebe zaberú po troch týždňoch ale čakaj tiež, že sa to môže ešte načas aj zhoršiť. To je moja skúsenosť. Drž sa.

anjelik27
16. júl 2014

@lenka3330 a kedy ste zacali po nasadeni AD konecne spavat? Lebo ja uzkosti uz nemam, ale stale nemozem spavat....a tu grcu v krku...ta prichadza hockedy pocas dna, aj ked mam pocit, ze som v pohode...ta skonci kedy? Z toho som viac nervozna, ako zo samotnej depresie ☹ ta horkost v krku, neprijemny pocit.....ale netrva vkuse, prichadza a odchadza.....

anjelik27
17. júl 2014

@lenka3330
@gretyka No tak som sa zbytočne tešila ☹ ..... ja som totiž depresiu nemala, nasadili sme AD len kvôli agore....A vlastne tie zlé depresívne stavy s nežiadúcimi účinkami prišli až potom....Včera večer zle, stiahnutý žalúdok, nechuť do jedla, depresia jak hrom, ani Xanax už nepomohol na spánok, po 2 hod. vyspatá, ráno nervozita, brucha bolenia a hnačka....volala som dr., že treba vysadiť AD....tak už som zas späť na 1/2 tbl.....tie, čo máte skúsenosť, ako ste vysadzovali AD? Viem, že sa má postupne, ale keďže ja som ich mala iba necelé 3 týždne, môžem mať už z vysadenia absťáky, ak to urobím náhle? Teraz mám nariadené 7 dní iba 1/2 tbl, potom 3-4 dni nič a potom prejdeme na iné AD.....Aj vy ste to takto mali? tak som z toho nanič......☹ Ďakujem....

anjelik27
17. júl 2014

A je vôbec možné, aby AD u človeka vyvolali depresiu, ak ju náhodou nemal? a AD mal naorginované len možno kvôli nejakej fóbii....

lenka3330
17. júl 2014

@anjelik27 Ahoj, tak ak nemáš depresiu prečo ideš užívať iné AD? Vysádzaj lieky ako Ti dr. kázala, neviem Ti poradiť. Sama sa necítim ešte OK. Inak nervozita, hnačka, stiahnutý žalúdok, nechuť do jedla, pocit na vracanie, /ja mávam k tomu ešte pocit na omdletie/ mi pripadá ako úzkostný stav, ktorý ja veľmi dobre poznám lebo ho mám ako súčasť depresie. papa

anjelik27
17. júl 2014

@lenka3330 ahaaa....tak potom mam mozno hlavne uzkost v takejto forme, ale dobre vystupnovanu vdaka tymto AD....cize potom je asi naozaj na mieste ich vysadit....neviem, myslela som, ze ma tieto AD dostali do takehoto stavu, z ktoreho mi pomozu potom uz len dalsie.....sama neviem, som stale na vazkach, co urobit...hlavne potrebujem hlavne uz trochu vnutorneho kludu pre spanok ☹

gretyka
17. júl 2014

@anjelik27 Asi mozu AD navodit depresiu, precitaj si neziaduce ucinky...tazko povedat...mne na escitalopram doktorka povedala, ze su jedny z najlepsich AD, tak ale asi nie u kazdeho. Asi potrebujes nieco ine. A na spanok mas len ten Xanax? Lebo ja mam na spanok Mirzaten a spim z neho ako babatko.

gretyka
17. júl 2014

@anjelik27 A povedala mi doktorka, aby som tie 3 tyzdne vydrzala s nimi, ze mi urcite pomozu. Mne bolo zle len asi ten prvy tyzden, potom postupne to bolo lepsie....

anjelik27
17. júl 2014

@gretyka Ďakujem za správu....to berieš vlastne 2 antidepresíva? Fuu.....ja už sa týchto liekov tak strašne bojím, lebo stavy, aké mi navodil Escitalopram....☹ Pritom pred 3 rokmi mi pomohol a dostal ma z najhoršieho, takže som na neho veľmi spoliehala....Sklamal ma.....☹ Najradšej by som ho vysadila zo dňa na deň...veď som ho užívala iba necelé 3 týždne.....

mirtill
17. júl 2014

Baby aj hormóny vedia s nami zatočiť,ja som bola ,,čistá,,len jeden týždeň v mesiaci,potom ma začalo trápiť pred menštr.syndróm,potom menštr.potom po menštr. 😠 ,výkyvy nálady,nespavosť a kedˇ pribudli problémy v manželstve(také aké máme každá)okolo detí,rodičov,v práci,tak už som bola pripravená na psychiatriu.Mala som často depresie,ale iba raz som s tým išla lekárovi,dostala som injekcie,tabletky(tie som si nedala ani jedny)maródila 2 mesiace,potom som sa z toho nejak vylízala.Pri dˇaľšom nespavosti ma poslali kardiologičke,ktorá zistila,že búšenie srdca,čo mi nedalo spať,je tiež od nervov.Tiež injekcie a Lexaurin...Už 8 rokov nič neberiem,treba zmeniť životný štýl,veľa oddychovať,nájsť si čas pre seba,cvičiť,ísť do prírody,ak dovolenka,tak dvoj týždňová,nedávať si príliš veľké ciele,uskromniť sa s tým čo máme,hlavné je zdravie,vedˇkedˇ nebudeme mať zdravie,tak nebudeme mať nič,stratíme aj chuť do života,nevieme sa postarať o deti o domácnosť o seba...

vlasticka185
18. júl 2014

ahojte,zial tiez patrim do skupinky uzivatelov AD a teda trpim depresiami,vsetko to zacalo uz v detstve,ked okolie vyvijalo na mna psychicky tlak vo forme vysmechu,narodila som sa malicka,iba 1,5 kg a ta chudost a drobnost sa tahala so mnou az do dospelosti,tiez mi nebolo pridane ani na krase a teda kostra,kasáš,hímen boli vyrazy urcene pre moju osobu,posmievali sa mi deti a niekedy aj dospeli ☹ ,z toho dovodu som ostala utiahnutejsia,hanbliva,nesmela,vyvarovala som sa cudzich ludi a teda vsetkej spolocnosti,radsej som byvala doma,a najradsej sama,mala som zopar kamaratok z triedy,no po nastupeni na stredne skoly nase priatelstvo pominulo,teda sa zredukovalo na minimalne a da sa povedat,ze ked som si nasla priatela-mojho manzela,zanevreli na na uplne-asi sa im protivilo,ze je rom,no ja som konecne nasla niekoho,kto sa mi neposmievala,komu som sa pacila taka,ako som bola a uz od malicka ma Pan Boh naucil posudzovat tu vnutornu krasu a nie tu zo zovnajsku,ved ta rokmi zvykne pominut 😉 dalsi taky psychicky teror nastal,ked mi nasi zakazali z predsudkov manzela a teda mi dali ultimatum,pret som vo svojich 18 rokoch odisla z domu,velmi som sa tym trapila,ale vydobila som si svoje,po otehotneni sa stym nasi dako vyrovnali a teda nakoniec sme sa vratili domov na ziadost nasich,vsetko sa zacalo uberat spravnym smerom,ale moj otec po tazkej chorobe zacal mat velke depky a nakoniec si siahol na zivot,velmi som sa s tym tazko vyrovnavala a bolo mi ho velmi luto,bola som na seba nahnevana,ze som mu nepomohla,no medzi nami bola priepast,kedze on neakceptoval mojho muza a ja som sa pred nim hanbila,ze som ho sklamala,ale isla som iba za svojim stastim a bolo mi luto,ze to nevedel pochopit,vyzeralo to tak,ze som bola hanbou v nasej rodine,dokoca stara mat sa ma raz opytala,ze ci to naozaj chcem priviest do rodiny cigana?si viete predstavit ten smutok,zial,nervy a ten chaos co som mala v hlave,VED RODINU,DO KTOREJ SA NARODIME SI NIKTO NEVYBERAME,A ODSUDZOVAT,CI POSUDZOVAT NIEKOHO IBA KOLI TOMU,ZE JE INEJ PLETI,pride mi to moc ubohe,aj teraz som twn tip,ktory nesdi podla obalu,ale obsah 😉 po otcvej smrti sa na zacalo darit,hlavne vdaka sstre,ktora jednina mala pochopenie,vsetko sa zacalo ubrat dobrym smerom,hoci sme to nemali s manzelom vzdy ruzove a prekonali sme nejednu krizu,svoju lasku mi vzdy prejavuje,vyplnil mi vsetke moje sny,o ktorych som od malicka snivala,zobral ma pri more,postavil pre nas novy domcek,kupil mi uz 3 auto -dockala som sa aj noveho,a teda to by som si nikdy nemyslela,ze vobec bueme kupovat nove,on aj ja sme boli zo skromnych rodin,no koncne vsetko bolo ok,iked okolie nas stale berie striedmo,no nerobim si z toho hlavu,jedine,co ma trpai a co mozem zadefinovat ako najvacsim trapenim je choroba nasho druhorodeneho syna,veru prezila som si s nim kadeco,hadam nejvacsi sok bol,ked mi prestal doma dychat a potom ked asi po 2-3 minutach opat zacal dychat,naozaj som som si s nim prezila svoje po nemocniciach ,doktoroch,myslela som si,ze ked ho zoperuju,ze bude dobre,3 operacie a bude to uz ok,len som sa velmi zmylila,je to celozivotne a srdce mi trha,ked ho vidim ,kolko musi pretrpiet fyzickej bolesti,kolko musi bojovat,aby mohol zit,aby mal trosku lepsi zivot,snad najhorsia je ta bezmocnost ☹ cize z toho dovodu sa mi dostavili poruchy spanku,kedze som sa bala v noci,nieze maly opat prestane dychat,prebdene noci v nemocnici,....a po troch rokoch,kedze vsetke prejavy depresii som prekukla som to dotiahla na strdne tazku depresiu,manzel spociatku nevedel,ze co mi je,povzbudzoval ma,ze ved niesom debil a vzdy hovoril,ze vsetko je v hlave,MA PRAVDU,no bez liekov som sa z toho nevedela dostat,mozno keby bol so mnou doma,tak som nakoniec musela k psychiatricke,hanbila som sa ako pes,no ked som na chodbe videla tolku kopu ludi,uvedomila som si,ze niesom sama a teda niesom debil,ale sa s urcitymi situaciami dako neviem stotoznit,iked ja unesiem vela-teda moja psychika,no horsie je to s mojim spankom,neviem,ako dlho sa budem liecit,no chvala Bohu mozem konstatovat dobry nastup liecby,iked prve lieky mi nesadli-Alventa,ale druhe lieky Tianeptin uz moje telo toleruje,tiez ma to chytava pred,pocas alebo po menzesi,bola som si vysetrit aj hormony,ale tie su ok,vraj to moze byt aj z antikoncepcie,cize teraz uvazujem o sterilizacii ale zaujal ma aj clanok
@ruzicka32 ,so zaludkom mavam hrozne problemy,jazyk mam stale potiahnuty na bielo-teda rano,trpim zapchamy ,ale gastro vysetrenie je ok,ako sa ta candida da potvrdit?ma niekto s tym skusenost?tiez sa mi zda,ze mam prekysliceny organizmus a teda zabrala u vas ta liecba?vdaka za info 😉

vlasticka185
18. júl 2014

@vlasticka185 zabudla som podstatu.teda co mne velmi pomaha a pomohlo:MOJA RODINA,MOJ MANZEL,formou psychickej podpory,MOJA VIERA V PANA BOHA,ked mi je uz velmi tazko,vzdy si poviem,ze PAN BOH mi zivot dal a teda iba on ma pravo mi ho vziat,ved sa hovri ,ze nikomu nenalozi na plecia viac,akoby neuvladal vziat a tiez si hovotrim,ze KOHO PAN BOH MILUJE,TOHO BICUJE,lebo kralovstvo nebeske si treba zasluzit,ja sa na omsi viem tak neuveritelne uvolnit a ukludnit,no a to tretie,co mi velmi pomaha,je POZITIVNE MYSLENIE,k tomu ma doviedol manzel,stale vravi,ze vsetko je v hlave a teda nie zle mysliet,ale mysliet tak,aby bolo dobre,hladat v tom zlom dobro,ved nie nadarmo sa vravi.VSETKO ZLE JE NA NIECO DOBRE a teda vseto ma svoj vyznam 😉

gretyka
18. júl 2014

@anjelik27 Ano beriem dvoje...najprv som dostala ten Mirzaten na spanok, lebo najprv sme museli doriesit ten spanok, ze aby som sa v noci vyspala, lebo to mi zhorsovalo stavy a potom ked som povedala ze mi to nestaci (na den som mala len lexaurin), tak mi dala este Escitalopram. Vysvetlila mi to tak, ze Mirzaten mi vytvori nejaku davku serotoninu a escitalopram tu hladinu udrzi aj cez den.
@mirtill Velmi pekne si to napisala, budem sa to snazit dodrziavat aj ja, ja trpim tiez PMS a myslela som si, ze to mi vyvolava stavy,ale doktorka povedala, ze depka mi vyvolala PMS, teda naopak ako som si myslela ja.
@vlasticka185 Aj ty si to velmi pekne napisala. Mala si tazky zivot, prajem Ti , aby uz bolo len a len dobre! 🙂

anjelik27
18. júl 2014

@gretyka Tak ako náhradný liek dostnem Alventa 37,5 mg.....začnem užívať najskôr v utorok, po postupnom vysadení súčasného Escitalopramu.....Dávku môžem zvýšiť na 75 mg po 6 dňoch......tak uvidíme, stále neviem, či mám ísť do toho, už sa dosť bojím nežiadúcich účinkov, ale je pravda, že mám už teraz príznaky depresie, hlavne nechutenstvo, nervozitu, nespavosť......máte niekto skúsenosť s týmto liekom? môže zabrať už táto najnižšia dávka, či mám radšej potom zvýšiť? ....

lenka3330
18. júl 2014

@anjelik27 Ahoj, hlavne si musíš uvedomiť, že lieky na depresiu začínajú účinkovať najskôr po dvoch týždňoch, dovtedy sa zvykne stav ešte zhoršiť ale keď sa chceš vyliečiť musíš to proste vydržať. Sme tu všetky na tom rovnako, nech Ti hociktorá z nás, čo si tu píšeme potvrdí, že po týždni OK nebola. Ja som napríklad po 5 mesiacoch užívania tianeptínu bola na tom horšie, než na začiatku tak mi lekárka pridala iné AD, ktoré beriem už 3 týždne a mávam pocity slabosti aj nervozitu,vôbec mi nechutí jesť, proste nie som ešte OK. Aj keď spánok už mám dobrý. Tiež stále čakám, že snáď už bude čoraz lepšie. Alventa je dobrý liek a kočky ho tu niektoré užívajú, určite Ti poradia,či mali nejaké nežiadúce účinky na začiatku liečby. Držím Ti veľmi palce.

anjelik27
18. júl 2014

@lenka3330 Hej, ja by som aj bola vydržala, držala som sa skoro 3 týždne.....ale tieto stavy....☹ Píšeš, že po 3 týždňoch máš dobrý spánok....ja som spala dobre iba na zač. pri pol tbl., keď sme zvýšili na celú, hrôza, spánok skoro žiadny....beriem toto ako znak zhoršenia....myslím si, že keď aj nie na depresiu, na spánok by už mali predsa účinkovať, nie? Teraz postupne vysádzam a zdá sa mi, že lepšie....Bojím sa jedného, čo keď mi táto pol tbl. práve vyhovuje a ja ich teraz vysadím? Potom prejdem na tú Alventu, idem vlastne zase od začiatku? či liečim depresiu ďalej len iným liekom? T. j. akoby som ju liečila 4. týždeň alebo idem znova od 0? Neviem, či mi rozumieš.....Bola by to veľká škoda....☹
Zhoršenie stavu na zač. liečby sa myslí vystupňovanie nežiadúcich účinkov (napr. úzkosti, fyzické symptómy....) alebo aj prehĺbenie depresie?
Ale ten spánok Ti fakt v dobrom závidím.....🙂

anjelik27
18. júl 2014

@lenka_21môžem aj ja poprosiť o pridanie do súkromnej skupiny? Ďakujem..... 🙂

anjelik27
19. júl 2014

@andy.a prosim o pomoc a radu....budu to uz 3 tyzdne, co uzivam Escitalopram a pretoze sa mi nezlepsilo, ALE hlavne nemozem z neho spat, postupne uz vysadzujem...je to mozne, aby sposoboval aj pi takto dlhej dobe uzivania nespavost a hlavne nervozitu do noh....☹ nieco strasne....dokonca som nezaspala ani po Xanaxe 0,25 mg....ako je to mozne....dr. mi nasadzuje dalsie AD Alventu 37,5 mg....tak som zvedava....depresie nie su az take hrozne ako prave nespavost....je na to aj nieco silnejsie? Uz som fakt vycerpana ☹ dakujem

ruzicka32
19. júl 2014

@vlasticka185 ahoj, tak potvrdit by to mohol lekár na gastre, treba vysadit mliecne výrobky, cukor aj niektore druhy sladkeho ovocia, papat hlavne razný chlebík a celozrne cestoviny, ryzu. mne velmi pomaha ten candistom urcite citim velke zlepsenie odporucam a k tomu este candimis 😉 Mne ale medzitým zistili dalsiu alergiu a to na vajecný bielok treba si dat spravit aj testy na alergie najcastejsie su práve vajicka, mlieko obe mam potvrdene a este napr.soja. drzim palce a verim, ze som aspon trosku pomohla 🙂

ruzicka32
19. júl 2014

@anina63 tak to sa tesím velmi s tebou, ze si to tak pekne zvládla!!! uvidis , ze uz bude len lepsie drzim palce a tiež sa chystam v najblizsích dnoch do šaština ak Boh dá alebo do Turzovky 😉 pomodlim sa za vás a nezabudnite, ze dnes je aj priamy prenos z omse otca Daniela na dobremedia.sk alebo na www.mimj.pl uz o 15h!!! vela uzdravení sa udeje aj takto cez internet!!

anina63
19. júl 2014

@ruzicka32 Ahoj,škoda,že som sa na net dostala až teraz,určite by som si pozrela 😒