Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

timik85
27. nov 2014

Dámy, nikdy to nenechávajte len na lieky, lieky liečia symptómy a teda prinesú prvotnú, ale len dočasnú úľavu, treba pátrať a riešiť príčinu a spúšťač akýchkoľvek nepriaznivých psychických stavov. A s tým Vám najlepšie pomôže psychológ alebo psychoterapeut. Jedna zo základných techník pri úzkostných a panických stavoch je riadené dýchanie, t.j. dýchať do brucha /keď položíte dlaň na brucho dvíha sa Vám a klesá/ v intervaloch na tri doby nádych a na päť až šesť dôb výdych. Takto predýchavať niekoľko minút, sústrediť sa na počítanie dôb a dôjde k celkovému ukľudneniu Vášho organizmu ako aj k odpútaniu od úzkostných a katastrofických myšlienok. Druhou jednoduchou a účinnou technikou je "zreálnenie sa" - totiť v čase úzkosti a paniky nie sme skutočne prítomné v realite ale ideme cestou obáv a strachov.. preto sa treba sprítomniť pomocou našich zmyslov - tie fungujú aj počas paniky.. to znamená, sústrediť sa na to čo vidíte /v duchu si to popisovať.. váza, je biela, má oblé tvary atď/, čo počujete /tikot hodín, autá na ulici, rozhovor ľudí.../, akú máte chuť v ústach /horkú, sladkastú, chuť po žuvačke.../ a čo cítite čuchom /voňavku, pot, jedlo.../.. základnými zmyslami sa upriamite na to čo je naozaj v danom momente reálne a opäť odpútate pozornosť od obavných myšlienok. Snáď Vám môj príspevok bude nápomocný, držím prsty a neobávajte sa ísť za psychológom, je to dávno prekonaný predsudok, že k nemu chodia len "blázni"... 😉

tslobik
28. nov 2014

Ahojte.....zase mám zo dve otázočky.....Aký je vlastne rozdiel medzi psychológom a psychoterapeutom? A antidepresíva typu citalopram.....je dôležité aby sa užívali ráno? Neviem prečo som ich brala večer a vôbec nepomáhajú......Bude chyba v tom, že som si to nejako neuvedomila a užívala som večer aj napriek tomu, že si spomínam , že Dr. mi kázala ráno? Veľká vďaka.

sono2
28. nov 2014

@tslobik ahoj. Psychoterapeut robí terapie. Preto. A citaopram je ad a užíva sa ráno. Lebo má človeka akože nakopnuť. Nemôžeš užívať lieky ako ti príde., ale podľa toho ako ti dr povie. Každé sa užívajú ináč a len dr vie prečo a ako. Veď sa mozes druhýkrát opýtať. A mali by zabrať do mesiaca ak nie treba dať iné. Môj mm ich užíval štyri mesiace. Mal úplne inú diagnózu, ako mu doktorka na začiatku stanovila. Môže byť aj toto. Doktor ťa musí poriadne vypočuť. Tých liekov je toľko a skupín, že sa to môže rychlo zamotať. Veľa šťastia. A myslím že sa zvykne aj ten citalopram aj na dve dávky rozložiť teda užíva sa dvakrát. Ráno a na obed. Večer nie.. kvôli spánku. Môžeš spať potom.?

tslobik
28. nov 2014

@sono2 Ďakujem. Veď to.....ja vôbec nespávam bez lexaurinu alebo sanvalu.....Mňa to až teraz trklo, že ráno som escitalopram zabúdala brať a dala som si ho až večer ja trúba 😒 Možno preto mi nezaberá a beriem ho už 5 týždňov. Predtým som brala serttralin actavis ale zmenila mi ho, lebo mi vôbec nepomáhal. No, v pondelok pôjdem za ňou a skonzultujem ešte raz....a opýtam sa na tú psychoterapiu, lebo cítim, že sa potrebujem vyrozprávať a že to je nadlhšie, nie na jedno sedenie.

sono2
28. nov 2014

Presne tak. Ono keď budeš ok, že lieky pomôžu budeš môcť aj spať. Veď to je logické. Vyrovnaný človek dobrý spánok. Júj., viem., že mne ľahko., ja žiadne lieky nemám. Ale to fakt len s tabletkami spiš ? Nie si ráno ko ? Lebo veď to sú nárazovky ten druhý nepoznám a hlavne návykové...

sono2
28. nov 2014

No ten druhý je na spanie ale veľmi krátkodobo... To ti doktorka všetko dokopy dala.? Veď ako môžeš takto fungovať?

tslobik
28. nov 2014

@sono2 dala mi ich dokopy ale mám ich brať len podľa potreby 1/2 tbl. Ale neberiem ich stále.....viem, že sú návykové, len som chcela povedať, že len keď užijem tabletku, tak sa dobre vyspím. Keď ju nezoberiem, tak sa často budím, neviem spať a mám zlé sny.....Ale už som si zvykla.....keďže nechcem ostať závislá od liekov.....Ja som to dospávala cez deň - spolu s malým, ešte som na RD. Teraz začal chodiť do škôlky, tak si cez deň pospím......to nemám problém 🙂 Horšie sú tie noci.....a to som ešte nenastúpila do práce ☹ Z toho začínam už mať aj žalúdočné vredy......taký mám strach. Práve preto chcem čím skôr pomoc psychoterapeuta aj.....nech sa dám dokopy a nech môžem normálne fungovať aj doma, aj v robote.....

25adriana25
28. nov 2014

Chcel by som sa naucit ovladat svoje pocity a hlavne nalastdokazem byt dost naladovy ale musim povedat ze elicea mi dost pomaha,i ked zatial iba nepatrne,uzivam ju cca druhy mesiac ale pozorujem zmeny.Co sa tyka mna,tak robim dost casto urichlene zaveri a vzdy vidin len to najhorsie mozne riesenie...uz ti nieje az take zle ako tomu bolo pred uzivanim eliceii,ale este pretrvavaju niekedy tieto stavy.Nedokazem niekedy rozlisit dobre od zleho a naopak.A taktiez kolko razy zabudnem na nieco co mi bolo povedane,alebo prikazane.Ako keby som si to neulozil do pamati a jednoducho behom chvyle uz nato nemyslim.Co by ste mi odporucily?Je aj pravda ze v pozlednej dobe sme s partnerkou zazizi velmy stresujuce obdobie,a maly sme vsetkeho az az a boly to dost stresujuce situacie a okolnosti.Dakujem za reakcie.Ado

sono2
28. nov 2014

@tslobik dobre to zvládaš. Pozri ja som ok a tiež nespím celú noc aj dva trikrát som hore. A tiež ked sa niečo stane alebo situácia tak rozmýšľam nad tým aj týždeň. A potom spím zase fajn celú noc .a tak. Proste ti chcem povedať., že nemusí byť všetko perfektne a si matka k tomu to už neni take ako ked je slobodný.nemaj nervy a Nerieš neriešiteľné. Veď kazdy má to tak nejako inak ako by chcel. Veľmi držím palce.zvládnešto to.

agentkazs
28. nov 2014

Aj ja uzivam AD, a nespim....ja chcem spaaaat ----- ☹

tslobik
28. nov 2014

@sono2 ďakujem za podporu, veľmi to pomáha 🙂

sono2
28. nov 2014

@lucia888 ja len tak prispejem, lebo vás čítam dlho môj manžel má už rok problémy tak si už pripadám ako psychiater a psychológ v jednom. Vyžaduje hrozne veľa empatie sa užiť do človeka a chcieť a poznať ho potom sa dá pochopiť. Ja už veľmi dobre viem., kedy je mm zle .
Ale k tomu prázdnemu bytu. Myslím., že to tiež neni ok., paradoxne môj mm takéto stavy nemá to ja., ked chodil na týždňovky som spala pri zasvietenom svetle. Kazdy deň. Alebo som si musela niečo vypiť. Ja som ne malička zvyknutá vždy s niekým spať a neznášam to aj s mm chodíme naraz spať . Vtedy to neni take., ale mám radšej ked je pri mne. A aj ja mávam všelijaké sny. Niekedy to je sila budim mm aby mi dal ruku a tak. A ty sa boji s za normálnych okolností doma sama? Aj vieš čoho sa bojíš?

liubov
28. nov 2014

Ahojte, citim sa velmi zle, je mi na zvracanie, nemozem jest, nespim, furt mam strach a trase ma, vahu mam 45kg pri roste 169cm, nemam sil vobec..Doma mam dcerku 2r., sa boji za nu, nemam komu ju dat, aby som oddychla..Psychiater dal LERIVON 30mg na noc a XANAX 0,50mg.. dneska skusim prvu tabletu, velmi sa bojim co bude, napiste prosim vase skusenosti s tietomi liekmi, kedy mi bude lepsie? 😢 😢 😢

tslobik
28. nov 2014

Inak, mne sa tiež veľmi zhoršil stav odkedy sme sa presťahovali a ostala som doma sama s malým na RD. Proste ja tú samotu neznášam....Vždy mi pomohlo byť medzi ľuďmi....

kachita
28. nov 2014

Baby, ako vam pri liecbe, resp. zvladani psychiky pomaha viera? Myslite si, ze veriaci ludia to maju lahsie a postihuje ich toto menej ?

kk77
28. nov 2014

@kachita Ahoj Kachita. Podla mna to postihuje rovnako veriacich ako neveriacich. Ja samu seba radim medzi veriacich. Ked mi odoznela prva najhorsia etapa choroby pomocou liekov, tak som bola nesmierne na seba pysna, ze som nezanevrela na Boha, ze som nestratila vieru. V mnohych otazkach o zivote som este len "na ceste" a aj v tomto tak trochu tapam, ale skor som naklonena tomu, ze veriaci maju taky silnejsi zaklad, ci ako by som to povedala. Proste je tam cosi, co je pevne a nemenne a co bude ci chces alebo nie a k comu sa kazdym dnom priblizujeme, lebo ja som skalopevne presvedcena, ze po smrti sa s Nim stretneme a uz nepocitime tieto strasne stavy. Ale teraz sme tu a teraz a urcite to tu vsetci chceme prezit co najlepsie - mne pomahaju modlidby, uprimne otvorene vlastnymi slovami, ale aj jednotne ako je Otcenas, Zdravas, Anjel Pana, prirovnala by som to k mantram v joge, ta systematickost a opakovanie asi ma cosi do seba. Ako dalsi krok by som velmi chcela zacat opat chodit na prijimanie, ale tu je moj zatial najvacsi problem a to ist na spoved. Nie je to ani v tom, ake som napachala hriechy, ale skor v tom, ci je to spravne, ci to je vlastne pravda ta spoved, ci to takto naozaj chcel Jezis. V tomto sme sa s manzelom zhodli, ze je velmi dolezite najst si toho spravneho spovednika, asi ako ked si clovek hlada psychoterapeuta. Minule ma jeden knaz velmi oslovil, ale zije daleko od nas. Este neviem ako to vyriesim, ale citim, ze je nacase posunut sa dalej. Na zaver, myslim, ze viera v nieco urcite pomaha. Tot moj nazor.

aninika
28. nov 2014

ahoj @kachita . Suhlasim s @kk77, že veriaci maju silnejsi zaklad. Ci ich to postihuje menej, neviem, ale z mojho okolia poznam viac depresivnych ludi neveriacich. Mne ako neveriacej posluzili depresie a uzkosti okrem ineho aj na objavenie duchovnosti. Kazde ochorenie ma nejaku pricinu a jednou z pricin depresie moze byt aj snaha "toho tam hore" (Prirody, Vesmiru, Boha...), aby sme sa zobudili (zacali "verit") a zobrali zodpovednost za vlastny zivot do svojich ruk. Nie som krestan. Mozno preto, ked som pocuvala modlitby alebo sa aj chcela modlit, neslo to a bolo mi este horsie. Takze u mna modlitby nie, ale skor take drobne "meditacie", zastavenie sa aj pocas dna a uzivanie si pritomnej chvile, hoci len na par sekund. Rano a vecer podakovanie za to, ze som sa zobudila, ze mozem pocas dna urobit niekomu radost, ze mam co jest, ze mam kde spat. Su to drobnosti, ale pocas tychto "rozhovorov" samej so sebou (alebo s "tym tam hore") mam moznost aspon na par sekund prestat mysliet na zle pocity, ak nejake mam. A verim, ze to, ze som sa rano zobudila znamena, ze este tu na tejto Zemi mam cosi vykonat a ze tu nie som len tak. A cim viac verim, ze vsetko, co sa mi deje, ma nejaky zmysel, tym menej mam strach. A verim tomu, ze ked depresie a uzkosti uz nebudu mat konkretneho cloveka co naucit, tak odidu, lebo ich uz nebude potrebovat na svoj dalsi rozvoj...

gretyka
29. nov 2014

@25adriana25 daj tomu este cas, myslim liekom, uvidis bude to stale lepsie a lepsie, mne psychiatricka povedala, ze je dobre brat lieky minimalne 6 mesiacov, aby sa clovek dal do poriadku a ked pises, ze uz su tam pozitivne zmeny, tak je to na dobrej ceste aj u teba. Ja beriem lieky uz 10 mesiacov a este to stale nie je na 100% ale je to omnoho lepsie, nez predtym. A budem brat lieky, dokedy bude treba. Takze vydrz, bude to OK, aj to rozhodovanie. A co sa tyka zabudlivosti, tak to som aj ja zabudliva, pis si "debilnicek" 🙂, ja ked nieco nechcem zabudnut, tak si to hned napisem na listocek alebo do kalendara. 🙂

gretyka
29. nov 2014

@kk77
@aninika ako krasne ste to napisali 😵

kachita
29. nov 2014

@aninika Tak nejako to vnimam ja 🙂

havja
2. dec 2014

Ahojte babulky,ja som tu daaaavno nebola,a teraz opat prosim o pomoc a radu.Po troch rokoch uzivania citalecu 20 mg som postupne vysadzovala..od augusta som bez ad,no posledny mesiac sa moje stavy rapidne zhorsuju,vracia sa panika,tras,uzkost,strach zo smrti,tlaky v hlave kazdyvden horsiena horsie.zacala som davat neurol 2krat denne 0.25 zabera ale na chvilu.Babulky co mam robit?vratit sa k uzivaniu ad?alebo pockat ci to prejde?velmi by som chcela druhe dieta,ale ako to zvladnut?dakujem za kazdu radu ☹

sandra2308
3. dec 2014

@havja Ahoj, ja som momentálne už 4. mesiac na citalecu a som v 7. mesiaci tehotenstva. Veľmi som sa tomu bránila, no musela som. Predtým som brala seroxat 10 mesiacov, zabral perfektne, no otehotnela som a zo dňa na deň musela vysadiť. Všetko bolo o.k, no vo 4. mesiaci to zase prišlo, skúšala som to bez AD, no nezvládla som to. Mala som kvôli tomu výčitky a ešte stále mám, no myslím, že bez AD by to bolo oveľa horšie. Neurol to asi nevyrieši. Podľa mňa nieje na čo čakať. Neviem, koľko máš rokov, ale skús sa najprv preliečiť a tak možno otehotnieť. No poznám dievčatá, ktoré berú AD od začiatku a majú zdravé detičky, takže keď otehotnieš a ešte nebudeš O.k, je aj taká možnosť, záleží od lekára. Ja som sa veľmi trápila kým mi citalec zabral asi dva mesiace, mesiac a pol som bola na tom dobre a teraz už druhý týždeň mi je zase zle, tak neviem, či je to len prechodné, alebo prestávajú lieky účinkovať. beriem 30 mg

havja
3. dec 2014

@sandra2308 ahoj,som velmi rada,ze sa to da aj s citalecom,aj ked riziko ze sa nieco dieatku stane je tu stale.mam 28 rokov,uz som citalec brala tri roky 2 krat denne 20 mg.Vysadila som lebo som sa citila fajn,no al3 to co mi prislo je hotova katastrofa.mas pravdu treba sa asi poriadne preliecit,preto som dnes zasa citalec nasadila pol tabletky rano.uvidime.myslim si,ze 30 mg je dost,skus pockat,aj pocasie je teraz take pochmurne..urcite ti to prejde.a tiez sa liecis na panicku p.?

sandra2308
3. dec 2014

Tak ti držím prsty, nech ti citalec rýchlo zaberie a ty si zase v poriadku, aby ste mohli mať maličké. My sme sa snažili o druhé 3 roky, no nakoniec som aj rada, že to prišlo neskôr, lebo keď sú tie hrozné stavy, neviem si ani len predstaviť, žeby som sa mala postarať o dieťa. Neboj, nieje ešte neskoro, ja mám 33, to je už myslím neskoro, máme už doma prváka, ale čo už, som vďačná, že som vôbec otehotnela. Ja si tiež myslím, že je to aj počasím, teraz je pre nás blbé obdobie, čo sa počasia týka. Aj ja mám panickú poruchu a že vraj ľahký stupeň depresie. Tak drž sa a keby niečo napíš, ako sa máš a tak, začiatky mám čerstvo v pamäti, rada ťa povzbudím

chrumen
4. dec 2014

Ahojte, tak u mňa sa to minulý týžden zlomilo - nespala som, nejedla som, vynervovaná z ničoho na milion percent ☹ chcela by som sa spýtať aké (ak máte) skúsenosti máte s MIRZATEN - ten mám na spanie pol tabletky z 15mg a s SERTRALIN - ten mi dala jednu ráno ale že si mám týžden dávať len pol tablety a ak budem dobre reagovať tak celú (1tbl je 50mg) .... no neviem čo znamená dobre reagovať, ako by som sa mala po nom cítiť? že to je niečo ako životabudič 😒 trošku ma to hnevá že som na AD ale asi to inak nešlo, odišla som aj na PN lebo som bola zbytočne nervozna a podráždená a potom tie stavy úzkosti a strachu prišli veľmi rýchlo a posledný mesiac aj dosť často .... psychologické vedenie je u mna fajn, mám dobrú psychologičku, netlačí na mňa, trpezlivá a podľa jej názoru som stratila sebaistotu preto mám tendenciu sa pozorovať vo všetkom a potom robím paniku aj z blbosti. Má pravdu, aj sama som si to priznala aj som sa už celkom zmierila s tým aká "choroba" ma dobehla ale ešte stále je ťažké uveriť tomu (pre mňa) že potrebujem až takú liečbu ako sú AD. Psychiatrička ma poslala aj na vyšetrenie štítnej žľazy - našťastie dopadlo všetko ok 🙂 takže jedno plus 😉 baby držte sa všetky, tešme sa na vianoce, na perníky, na rodinnô pohodu.

gretyka
4. dec 2014

@chrumen ahoj ja beriem mirzaten na spanie, ale celu tabletku, dobre sa z neho spi,akurat, ze som z neho velmi pribrala.... 😖

lenka3330
5. dec 2014

@chrumen Ahoj, nie si sama kto sa ťažko vyrovnáva s diagnózou depresia ale sú aj horšie diagnózy. Treba to brať tak, že je to ochorenie ako každé iné. Iba nevedomý človek povie, že k psych. chodia iba blázni. Ja mám vysokú školu, dobrú prácu, usporiadanú rodinu a depresia ma predsa dobehla. A nemá túto diagnózu ani nikto v rodine.

bubo621
5. dec 2014

Ahojte som tu nova,neviem kde mam pisat,ale nasla som toto forum skusim,ja neviem co mi je ale mam strasnu naladu nebavi ma nic,chodim do roboty,pretvarujem sa ako mi je dobre,no vo vnutri ma nieco zoziera.Od dr.obvodnej som mala Lexaurin na spanie ale mi nerobi dobre strasne ma picha v hlave az tak ze si musim dat dalsiu tabletku.Najprv som isla k obvodnej ze nemozem spavat,robim na smeny vselijako,a tak ked som spavala ma zacalo bavit vselico,ale teraz je to cim dalej horsie.nie ze nechcem toto robit,ja to proste nevladzem,nemam sa s kzm porozpravat,myslim ze asi budm musiet znova zajst k obvodnej nech mi da nieco na ukludnenie,alebo ja neviem.Dnes mal prist brat s detmi a som vedela ze pride,proste za 5 min. mi volala mama ze aaa uz je brat s detmi tu a ja a ja som aj zabudla ze pridu,mne to uplne vyfucalo z hlavy.Do kostola som prestala chodit,nejako ma to tam nebavi,ale verim v anjelov.

bubo621
5. dec 2014

A este mavam dokonca zive sny a su zle...

gretyka
6. dec 2014

@bubo621 Zajdi bud znovu za obvodnym alebo rovno k psychiatrovi, asi potrebujes lieky.