Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

edimamija
13. feb 2015

@andy.a Ahoj,prepac,ze takto nepoznane,ale vidim,ze kazdy si pyta tvoju radu,tak by som skusila aj ja,ked mozem..
U mna sa depka zacala,ked sa mi narodila dcerka,no vtedy sa s tym nikto nezaoberal,i ked som hovorila,ze mi neni dobre.
Dostala som injekciu a tym to haslo,ale kedze som mala malinku zabralo mi to vsetok moj cas a moc som neuvazovala nad tym,ci sa so mnou nieco deje,i ked smutok prevladal,pretoze mi zomrel moj dedko 13 dni po narodeni dcerky. Nemohla som ani na pohreb...
Potom sa to u mna prejavilo,az ked mala dcerka 2 a pol roka.
Zacala som si namyslat,ze zomriem o hladu,ale ked som mala jest tak mi bolo na vracanie. Bola som u psychiatricky v KN,ale dostala som Frontin,z ktoreho som bola zabita,az som sa nakoniec dostala k primarke a ona mi radila zalahnut do nemocnice. Bola som tam 3 tyzdne a mam neskutocne dobre spomienky odtial. Mala som len Neurol najslabsi. Postupom mi bolo stale lepsie a este aj ten jeden som vysadila. A doteraz,t.j. 2 roky som to celkom ovladla,ale teraz sa deje nieco neznesitelne. Takto som este fakt nebola. Bojim sa soferovat,a niekedy este aj do susedneho obchodu ist. Podla toho ako som sa prave v ten den zobudila. Hovoria mi,ze by som mala ist pracovat medzi ludi,ale ked ja mam zivnost a z domu zarabam,tak co mam niekomu saskovat ked si tie peniaze zarobim doma,no nie?
A druha vec je ta,ze si v podstate ani neviem momentalne predstavit,ze by som isla niekam robit. Nakoniec som sa poradila s kamaratkou (ktoru som spoznala zrovna v nemocnici),ze pojdem k primarke. Dostala som od nej najprv na prirodnej baze GS Anxiolan a na vecer Hypnox,ale nic to so mnou nespravilo,tak som sa vratila a dostala som Atarax. Ale ani s tym nic,ba co viac,bola som hotova troska. Od vcera ju neberiem a je mi fajn 😀 Alebo si to uz sama sposobujem,lebo sa asi bojim uzivat dalsie... Dostala som Elicia q-tab 10mg. Mam prisne zakazane citat si letacik,no predsa som to spravila a dnes i ked som s nimi mala zacat nedala som si ich. Bojim sa liekov,velmi. Kvoli zlej skusenosti s nimi. Neviem sa k tomu ako postavit,chcem aby pomohli,nechcem byt pokusny kralik ale zas na strane druhej sa bojim ze moje telo si bude vyzadovat stale viac a viac a skoncim ako moj krstny (zabil sa). Hlavou sa mi mota tisic myslienok,ci by som nemala pockat do utorka,vtedy mam totiz prvy termin k psychologicke,ci by nestacilo len to. Uz fakt neviem.. Viem len ze uz nedokazem ani dcerku nosit do skolky (do druhej dediny autom).A z toho sa citim taka zbytocna. A ked som na dne ako aj teraz,tak preco nie-musi sa stale nieco diat,na com sa mozem este viac rozculovat. Prosim poradte mi alebo ma nejak naladte na to,ze co by bolo spravne,lebo v momentalnom stave to neviem usudit a potrebujem radu od niekoho kto si tym presiel alebo prechadza. Dakujem

edimamija
13. feb 2015

@lucinka0921 tusim s tebou som to takto pred rokom rozoberala. Zas som v tom v tomto obdobi..

chrumen
14. feb 2015

ahojte dievčatá ako sa vám darí? ja nič moc, pribudol mi stres z diplomovky tak som precitlivená ako nikdy predtým :-/ tá moja pozornosť ma mučí - až tak veľmi sa sústredím a fakt na kravinu že z toho urobím pupok sveta a panika príde raz dva. Užívam len mirzaten - pribrala som z neho 6kíl a neviem či to moje telo nezvládlo, tak rýchlo nabrať hoci nie moc ale cíti sa ako sud, nejako nevládzem čo s kombináciou mojej panickej poruchy vyhrocuje do nereálnych predstav - samozrejme, takže cez den si dávam na ukludnenie lexaurin. Ide ma z toho už šlahnuť, že neviem nájsť taký vnútorný pokoj, začať konečne žiť a nezaoberať sa "zbytočnosťami". Moja psychologička vraví že som stratila akési spojenie medzi hlavou a telom lebo používam stále len hlavu, premýšlam čo by mohlo byť, som stále v strehu a tým vlastne strácam kontrolu nad telom, ktorému dokopy nič nieje ale ja tomu nerozumiem, nechcem rozumieť lebo si neustále hľadám možné príčiny ..... a má pravdu 😒 stačí že ma pichne v boku a už nič iné nevnímam, fakt sa zbytočne vystresujem a naozaj mi to vadí hlavne preto lebo tie reakcie sú prehnané a často sú moji blízky z toho v pomikove..... keby to tak šlo ako v nejakej rozprávke, šibnutím prútika a šup zrazu by som bola v pohode 😉 to by bolo žuuužo že?!

mmama
14. feb 2015

@edimamija andy tu uz nechodi

edimamija
14. feb 2015

@mmama no uz som zbadala ☹ A ani druha pani..

zobaka
14. feb 2015

o tom mirzatene len same zle spravy, neviem preco to davaju zenam, ked sa po nom tak strasne kynie 😖 clovek aby isiel z jednej depresie do druhej

edimamija
15. feb 2015

@kornelia
@monfat9 Mozem sa vas spytat,ze Elicea 10mg je normalne ze prvy den som nespala v noci a mala som strasne triasky kazde 2min. sa mi klepalo cele telo,aj navaly tepla na hrudniku,hnacka v noci,hroza. Zavolala som rano na pohotovost a ze s tym mam prestat. Ale uz zas zacat ine? Ked ja sa tak bojim liekov!
A k primarke viem ist az v stredu ci stvrtok.

edimamija
15. feb 2015

Alebo hocikto iny kto ma skusenosti prosim poradte. Dakujem

zobaka
15. feb 2015

@edimamija no ja beriem escitalopram co je ta ista ucinna latka a tiez mi to urobil v noci mala som atak 200 pulz a podlamovali sa mi nohy, ono su to tie nez. ucinky na zaciatku liecby, obavam sa, ze nastup kazdeho ad je tazky ja som to mala pri vsetkych liekoch, ma sa zacat inak s 5 mg

edimamija
15. feb 2015

@zobaka ja som dostala hned tich 10mg,ja som si fakt vcera v noci myslela,ze skoncim niekde... Bolo to na sialenstvo,neopisatelna unava a zaspat predsa nie. Ale co ma najviac vystrasilo bolo to klepanie celeho tela kazde 2min. Hroza. A teraz len lezim..

zobaka
15. feb 2015

@edimamija to je zly psychiater co ti da hned taku davku ved to je sok pre telo, to by sa ti stalo z kazdej tbl, treba zacat s 5 mg

edimamija
15. feb 2015

@zobaka je to najlepsia dr. resp. primarka na okoli. Mala som predtym Atarax tak mozno preto sa to uz nepovazuje za sok,alebo je to blbost co pisem? Neruzumiem sa az tak tomu..

martina2322
15. feb 2015

@chrumen ahoj, ja beriem to co ty, citim sa tak isto...ako ty...mna caka v utorok prve posedenie pred dennym stacionarom na psychoterapie...este som nikdy nebola u psychologa, ale tie pocity, co popisujes, su totozne s mojimi...

martina2322
15. feb 2015

Vcera som sa prvy krat po 8 mesiacoch s PP a depresiou odvazila sama sadnut s detmi za volant a ist rovno 40 km od BA za rodicmi. Nahneval ma manzel, ked mi povedal, ze ho to uz nebavi , stale ma rozvazat autom po lekaroch, obchodoch, tie moje stavy, ze to nie je normalne, ze si to vstko iba vymyslam...A to som chora len 8 mesiacov. Strasne ma to nahnevalo a zaroven aj nakoplo do este vacsieho boja s chorobou. Ta cesta ma stala mnozstvo psychickych sil aj slz Uz som aj zvladla cstu spat domov, ale do ohromnej psychickej nepohody, manzel sa so mnou nebavi, sklamal ma na plnej ciare... ☹
Ako to zvadaju vasi manzelia baby? Mna ten moj straasne sklamal...Ako keby som toho nemala dost...
Tak som sa vam aspon trocha pozalovala 😖 Samozrejme, ze toto vstko som absolvovala s Neurolom v sebe a este som mala aj pre istotu rozbalenu tabletku vedla na sedadle, keby nieco...Viem , ze so strasne riskovala nase zivoty ale zivot, ako sediet len doma a byt odkazana na pomoc niekoho neochotneho je nanic...

tslobik
15. feb 2015

@martina2322 my sme doma na tom podobne, tiež mi môj hovorí, že ho takýto život nebaví.....Lenže my sme si tú diagnózu nevybrali samé, pravda? Mňa to tiež nebaví, keď necítim v nikom a ničom podporu a pochopenie aspoň, keď už nie pomoc. Teraz mám také stresové obdobie, že ma už ani žiť nebaví ☹

martina2322
15. feb 2015

@tslobik ja osobne si myslim, ze mi tato choroba prepukla aj vdaka manzelovi...15 r. som bola na vsetko sama, aj ked vydata...ci uz starostlivost o deti, domacnost, vsetky vybavovacky, nakupy, vylety sama s detmi, lebo jemu sa nic nechcelo, len tv, xbox najest sa a spat.
V nicom som sa nemohla a nemozem na neho spolahnut. A tak stacila potom jedna choroba, antibiotika a to bola bodka za vsetkym. Zacal sa tento kolotoc. Az sa sama na seba teraz spatne pozeram a hnevam sa na seba, ze som toto vsetko dopustila, vsetko nadmieru prezivala a prizerala sa tomu. Ale nevedela som, ze az do takychto obluddnych rozmerov moze toto vsetko zajst. Ako keby som cely cas mierila zbranou proti sebe, az raz to vystrelilo 😠

tslobik
15. feb 2015

@martina2322 Presne, a že prečo ženy majú všeobecne viac týchto diagnó, aj Alzheimer. ochorení v seniorskom veku.....lebo je všetko celý život na nich.....chlapi si z ničoho nič nerobia, majú pocit, že tým, že sa vrátia z práce domov tým to končí. Lenže žena nabehne na druhú šichtu......Ach jo. Tiež mám taký pocit akoby som bola na všetko sama...... ☹

lenka3330
15. feb 2015

@edimamija Ahoj, tiež som užívala escitalopram /to isté, čo elicea/ a začala som 5mg prvé dva týždne. Mala som z neho snáď všetky nežiadúce účinky. Čiže tras, úzkosť, nespavosť, odpor k jedlu. Zníž si dávku na začiatok na 5mg a určite si daj ak máš neurol alebo niečo na upokojenie. Bude Ti lepšie ale trvá to dlhší čas a na začiatku užívania AD sa zvykne stav zhoršiť.Drž sa.

edimamija
15. feb 2015

@lenka3330 ja si isto nic ine nedam. 😀 Bolia ma vsetky zuby dnes a nie som schopna si dat ani Paralen,aby to nebilo jedno s druhym. Inak poobede mi je uz celkom fajn,aj sa cudujem,len sa uz zacinam navecer zas bat,ze si musim dat liek. Inak triasku mi opises ako to odznievalo u teba?

kk77
15. feb 2015

@edimamija Urcite zacni 5mg, ja som dokonca zacinala 2,5mg, lebo u mna ten nabeh bol strasny, a treba si liek davat rano lebo je nabudzujuci (AD). Na zaciatku je dobre si davat aj liek na upokojenie, lebo byva zhorsenie stavu, viacere sme ti to poradili, tak skus porozmyslat a netrap sa tak velmi.

edimamija
15. feb 2015

@kk77 no ja si ich mam vziat prave teraz.

zobaka
15. feb 2015

@edimamija

davaj si ich rano, lebo zase spat nebudes 😝

edimamija
16. feb 2015

@zobaka ale nemozem si ich davat rano. Primarka vedela preco mi.ich dala na vecer. Len asi neuhadla mg,lebo vcera som si dala napokon 5mg a bola som hore len raz o druhwj. Takze teraz to bolo celkom fajn uz.

zobaka
16. feb 2015

@edimamija primarka nevie davkovanie a ani kedy sa to berie, skoda, ze si na taku natrafila, tieto lieky sa maju brat rano, lebo su povzbudzujuca rada, abybsi cez den fungovala a vecer spala

edimamija
16. feb 2015

@zobaka mozno ked uz ustupia tie vedl.ucinky tak mi ich da na den,uvidime.. 😉

lenka3330
16. feb 2015

@kk77 Úplne s tebou súhlasím. Neviem ako môže primárka, ktorá má mať skúsenosti, môže predpísať escitalopram na večer a ešte bez liekov na upokojenie v prvých dňoch liečby a ešte hneď nabehnúť na 10mg. Pripadá mi ako laik.

zobaka
16. feb 2015

omg, my tu vieme viac ako primarka 😖

anina63
16. feb 2015

Mile žienky,chcem sa spýtať,berie tu niektorá Citalec a v akej dávke? Ja mám 20 mg a mám zvýšiť na 30 mg. K tomu beriem Rivotril 1/2 tabl. ráno už skoro rok. Po dlhšom čase dnes atak ako vyšitý.....pocit na odpadnutie a akoby po mne prešiel el. prúd....hnusné,fuuuuj.

edimamija
16. feb 2015

@zobaka
@kk77 do piatku mam zostat takto na 5mg a ked nebude lepsie menia sa.

zobaka
16. feb 2015

@edimamija

no ja beriem skoro mesiac a az posledne dni ulava, bacha na to, lebo sa budes tocit v bludnom kruhu, ziadne ad po týždni dvoch nezaberaju a kazde maju vedlajsie ucinky, kym sa hladina serotoninu stabilizuje 🙄