Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

rosea
4. mar 2015

@sardinka333 a ako dlho si vlastne teraz bez AD? ja mám 1 dieťa keď mal malý rok a pol tak som nasadila AD po roku a pol začala vysadzať a asi fakt skoro lebo fajn som sa cítila tak cca 3-4 mes pred vysadzanim..... inak ja som sa pred tehu nemala tiež úplne že fajn ale z vlastných skusenosti malý my zaberal toľko časi že som ani na to nemyslela a rok a pol bolo super aj som kojila v pohode všetko toho sa až tak nebojím skôr sa obávam toho tehotenstva

ercin
4. mar 2015

@rosea presne ako hovoríš,tehotenstvo plánované,furt s tým istým chlapom 🙂 , žiadna depka predtým,som skôr ten typ čo valcuje ostatných, ale ako nahle opadne euforia z tehotenstva a všetko by sa malo pekne rozrastat, ja začínam stresovat a pochybovať a analyzovať a BLUDIM. Nemam toho veľa prestudovaneh, píšem , čo priniesol život, a bolo to fakt na umretie.
Po dvoch mesiacoch liečby som bol fakt v stave zvladat bežný život, nehovorím že super,ale spiš,ješ aj sazasmejess,stále trvali sedenia u psychiatra, ale tešila som sa az bude babo vonku a budem zase zodpovedná len za svoje zdravie.)
Vysadila som tesne pred pôrodom, 10 dni myslím, po pôrode som kojila rok bez liekov, len sedenia a tak je dodnes. Nestiham všetko, rodičov uz nemám a pomôcť veľmi nemá kto, manžel podniká, ale to v jeho pripade znamená práce veľa a peňazí malo, ale decka mám uuuuuuzasne, nic nelutujem. Stále som v strehu, ešte pridu určite iné "hormonalne" obdobia, myslím, že uz to mám na cely život.

kk77
4. mar 2015

@mmama Ano beriem stale 10mg rano. Prvykrat som sa citila uplne OK tak po 3-4 mesiacoch a druhykrat tak po 8-9 mesiacoch. Ale fungovat som mohla aj skor, len sa este objavovali uzkosti, myslienky, depresivne nalady atd.

moni73
4. mar 2015

@lenka3330 dakujem. silno tomu verim a dufam 🙂 ! potrebujem zit, nie prezivat... dnes som bola na prvej terapii v zivote. vcelku sranda, doteraz som len citala alebo videla vo filme. mam pocit, ze mi to moc nejde, lebo vobec neviem o com... ja si lebo nijaky psychicky problem neuvedomujem. jasne, ze ma trapi kopec veci, ale lentak bezne podla mna.

moni73
4. mar 2015

@sardinka333 precitana brozurka "panicka porucha"... u mna jak vysita 😀 to dam... este pozriem ostatne, dakujem, ze si to sem dala

sardinka333
4. mar 2015

@rosea no takto, ja som začala mať také divné stavy - uzkosť, ťažoba...proste len tak, zrazu to prišlo. Nevenovala som tomu pozornosť, dufala som že to nejako prejde zase na vonok nebolo na mne nič vidno ale vnutri som citila že nie som ok. Potom som otehotnela prvý krát a všetko sa mi zdalo na chvilu v pohode, proste ine ,,starosti,,. Po porode to všetko nabralo na obratkach - mala som neskutočne bolesti pri kojení, bradavky ma tak boleli, že som myslela, že ma režu za živa, bala som sa pozrieť do okna alebo byť na balkone, že vyskočím čo mi sposobovalo uzkosť - tie myšlienky. Proste furt som sa tyrala tym kojením, že ako to musim prekonať a ako to nejde a aka som zla matka a všetci do mna hučali ako musim sa prekonať a kojiť aj s bolesťami. Bola som hotová, furt v napätí. Ked mal syn cca 8 mesiacov tak som išla k doktorke a ta ma rovno poslala na psychinu. Nasadila mi Sertralin 50 a myslím že pomohlo. Po roku som to vysadila, že som ,,preliečená,, nie sama od seba, ale konzultovala som to s doktorkou. Potom som otehotnela druhý krát. Lieky som nebrala počas tehu. Už si presne nepamätám ako som sa citila ako tehotná, ale ked sa mala narodila tak som sa bala s nou chodiť na balkon a take chuťovky. Kojenie už išlo lepšie ale vela spravila aj psychika, som si povedala, že nebudem sa trapiť tak ako pri synovi, striedala som kojenie a flašu.Ked mala dcera cca necely rok...už bolo zase zle. Ležala som doma na posteli a furt som sa bala, pozerať na balkon, byť na balkone, bala som sa nožov (bola som svedkom napadnutia nožom - trauma z toho) Tak som sa znovu objednala k psychine. Nasadila Seroxat plus som začala chodiť na terapie. Liek mi pomohol ale sexuálne ma utlmil - stratila som orgazmus čo samozrejme nebola pre mna priorita ho mať, chcela som byť zdravá len popisujem ako to bolo. Potom som prešla na Cipralex koli tomu. Moja doktorka chce aby sme ,,žili plnohodnotne,,. Pomohli mi aj sedenia, vela som pochopila a dnes napr. vobec sa nebojim isť na balkon ani nič podobne, proste zmizlo to. Od začiatku novembra lieky neužívam - to som zistila že som tehotná. Takže 4 mesiace som bez liekov, ale zatial celkom v pohode, mam občas vykyvy skor melancholické, plačlivé ale doktorka hovorí že som na tom ,,velmi dobre,,. Sme tak dohodnuté, že po porode uvidíme ako sa to bude vyvýjať, v prípade potreby mi napiše aj papier pre lekara na zastavenie laktácie - ale tak to zatial nechcem. Sorry že tak obširne som sa rozpísala.

rosea
5. mar 2015

@sardinka333 v pohode mne to len pomáha a úplne som sa v tom našla až nato s tým kojením ja som s tým problém nemala ale ako píšeš ten balkón vyšla som na balkon a obava že vyskočím akože nie chcem vyskočiť zomrieť ale skôr ten strach čo keď zomriem malý tu ostane sám som neschopná nič neviem robiť raz sa mi stalo nemôžem mať nôž v ruke lebo si ublížim čo keď si porežem žily..... a podobné bludy prvý krát mi veľmi pomohli AD na tieto myšlienky asi po pol roku úplne zmizli a ja som dokázala normal fungovať keď som vysadila AD asi 3 týždne ok super tešila som sa strašne lebo sme chceli aj druhé bábo a bum prišlo to opäť a zložilo ma to lebo som si už myslela že všetko je zamnou a pri AD som pribrala cca 10kg za 2 roky ale to som nejak neriešila hlavne že sa mám fajn a som si hovorila vysadila som začnem riešiť seba postavu a zas beriem AD rátam s tým že zas naberiem nejaké kg a to niesom žiadne šparatko že si to môžem dovoliť ale čo už radšej sa mať fajn a mať pár kg navyše ako mať neustale úzkosti a z toho depresívne nálady nevenovať sa malému a cítiť sa ako troska.
Ja tiež chodím na terapiu už dosť dlho pomohla my s vysvetlením s balkonom smrťou a že to su bludy v mojej hlave aj to že som neschopná proste ma to udržiava a dr mi stále hovorí že vidí rozdiel v ľuďoch ktorý chodia na terapiu a ktorý nie ja napr veľmi citlivo reagujem na lieky raz mi zvýšil dávku o pol tabletky a za 3 dni som si myslela že sa zbláznim strašne stavy úzkosti depky plač hrozné to bolo celkovo aj na začiatku liečby som sa mala veľmi zle zhoršienie stavu o 100% ale nato ma upozorňoval že sa to môže stať napr aj tie lieky xanax, lexaurín na mňa zle pôsobia preto sa bojí mi hneď na začiatku takto zvyšovať dávky preto som brala pol toho serliftu 4 týždne a teraz 1tb čo je 50mg
Akú najvyššiu dávku si brala ty mne vravel že najčastejšie je to 100 - 150 ale dá sa v poho aj na 200 ja som zatiaľ bola stále na dávke 50mg čo je 1tbl denne a snažila sa na 75 1 a pol tbl ale to prišli muky tak hneď znížil

zobaka
5. mar 2015

och baby tiez poznam tie myslienky, ze som sa bala byt na balkone, ci nevyskocim, mne bolo aj trapne o tom niekomu hovorit 😖

ja som uz zufala so svojho spania nespania, hlava ma boli, dobita sa citim

jednu vec nechapem, pred branim ad som absolutne nemala nocne ataky a odkedy ich beriem uz druhy, bola som uplne v pohode a zobudim sa v noci na atak, 200 pulz, otvorila som balkon, posedela, zavrela oci a isla spat dalej, ale nejančila som, ani muza nebudila, pockala kým preslo, len strasne, strasne neprijemne 🙄 dnes sa citim zdeptane a unavene 🙄 mam ukoncit PN a uz mam hysteriu 🙄

martina2322
5. mar 2015

@zobaka ☹ zobaka, ja som o tychto atakoch vravela mojej novej lekarke, lebo tiez sa ich bojim...vravela mi, ze to je vlastne uvolnovanie nahromadeneho napatia v nas...tak ja tiez neviem...ci je to neziaduci ucinok lieku alebo co...Ja som teraz nasadila Citalec, mala som dnes pred spanim taky mensi atak, posadila som sa, napila vody, potom to preslo :(

zobaka
5. mar 2015

@martina2322

no netusim, tiez mi behalo hlavou ci to nie je liekom 🙄 ale cez den s nim sa citim lespie ako bez, neomdlievam na kazdom rohu 😅 ale akoze nic moc, ked to premiestni na noc, to akoze je pekne na nervy, to clovek nemoze mat ani jeden den klud, ci co

rosea
5. mar 2015

@zobaka ja som tu nespavosť a ataky v noci mala aj keď som neužívala AD takže by som to asi nepripisovala im a po čase sa mi aj tie vytratili len to chce čas teraz som v podobnej situácii ako ty a tiež čakám len nech Ad čím skôr zaberú a nech som v pohode lebo ma to ubíja.... ako na sebavedomí, neschopnosti, obavy, strach, proste všetko mi teraz lieta hlavou akoby si môj mozog neoddychol od hlúposti 😖

sardinka333
5. mar 2015

Rosea - vieš čo Lexaurín je ,,benzáč,, čiže benzodiazepan a to som ja velmi nechcela brať lebo ten liek vraj nie je z dlhodobého hladiska dobrý je návykový. Ale samozrejme nechem hovoriť za lekara, len moj nazor. Myslím že látka sertralín sa dava v tých davkach 100 mg a viac a paroxetín, escitalopram (Seroxat, Cipralex) sa beru davky v 10, 20 mg. Podla mna to závisí od učinnej latky, každá je iná a každej asi treba ine množstvo. Ja som brala najviac 50 mg Sertralin, 20 Seroxat, 20 Cipralex...ale nie naraz!! To ako za tie roky 😀 počas liečby som vystriedala tieto lieky a tieto davky. A baby už sa smejem, jak sa vraví cez slzy. Na balkone mám sušič na pradlo, často tam vešiam pradlo ked je už teplo 😀 a ide jar takže balkonove story ma iste čakaju!

zobaka
5. mar 2015

balkonove story 😀 😀 😀 😀 😀

zobaka
5. mar 2015

@rosea

no presne, clovek uz ani nevie zelaxovat, mne aj bolo par dni dobre, ale ta nespavost ma trapi stale, ani neviem ci sa vobec da z nej dostat a ten atak v noci ma tak doklepol, ze dnes som priserne unavena 🙄 🙄 🙄

rosea
6. mar 2015

@zobaka verím ti podobne to je aj u mňa baby ešte otázočka ako je to u vás pri ataku alebo úzkosti nezvýši sa vám tlak lebo s tým teraz ja mávam problém a nechcem to riešiť tbl. na tlak lebo si myslím, že je to z úzkosti

sardinka333
6. mar 2015

@rosea ano tlak sa zvýši, tep, bušenie srdca ale to odozneje...ono je to taka sunusoida...ide to hore, hore bušenie srdca, uzkosť a potom postupne dole a dole až do vyčerpania - teda po ataku sa možeš cítiť ako keby si prišla z bane taka vyflusnutá fyzicky.

monikaboh
6. mar 2015

Ahojte dievcata som 2den na paretine a je mi strasne. Ved mam pocit ze mi je horsie ako pred tym.tocenie hlavy; na odpadnutie.nesustredenost.som jak mucha.k tomu mam rano a na obed polku neurolu a vecer cely.Prosim vas ktore ste uzivali tieto lieky kedy ste zacali citit azpon trosku lepsie?neviem ako to dovtedy prezijem:0(.a s dvoma detmi?ved mam co robit sama so sebou.ako ste to zvladly???

euka210
6. mar 2015

ma tu niekto skusenosti s falosnym pocitom viny, teda ze mam pocit viny za nieco, co nie je moja vina (minulost-rodina)? Co robit, ked ja sama sa tej viny neviem zbavit, ani druhi ma toho nevedia zbavit.

zobaka
6. mar 2015

@rosea

pri ataku som si este nemerala, to by ma ani nenapadlo, mam co robit, aby som to ustala, kebyze si este meriam tlak, tak asi to nie je az taky atak 😀 ale ja mam tlak normalne ok, takze neriesim

inak mi dnes dr. povedal, ze nocny atak nie je psychicky, ze to niekedy SSRI lieky robia, ale malo by to odozniet, tusila som to, lebo pred branim ad som nocne ataky nemala, ze to je vedlajsi efekt liekov, serotonin tam skace 😝

zobaka
6. mar 2015

@monikaboh

3 týždne a budes ok, vydrzat 😝

monikaboh
6. mar 2015

@lucia888 kde si si dala robit ten test na serotonin?dakujem.

moni73
6. mar 2015

@zobaka ja som raz v zivote mala v noci... teda ak sa za noc pocita, ked spim... lebo inak aj castejsie 😒 . zobudila som sa v noci na strasny tlak na hrudi, ale ze fakt straaasny. ked som bola mozno po roku u kardiologa, tak som ho presviedcala, ze tam musi vidiet prekonany infarkt, ale ze nic, chvalabohu.

moni73
6. mar 2015

@monikaboh ja som dnes 4. den, tak bojujeme spolu... zatial mi horsie nie je a dufam, ze ani nebude, lebo mne uz bolo fakt zle. ale od zajtra idem z 1/2 tabletky na celu, tak uvidime...

moni73
6. mar 2015

@zobaka ja mam tvoje slova ako mantru 🙂 . takze ja uz len 2 a pol tyzdna a som ok 😉

monikaboh
6. mar 2015

@moni73 a ake mas tabletky.ja som Ad uz pred par rokmi uzivala a na zaciatku to tiez vtedy bolo strasne.myslela som ze to nevydrzim 😢 Teraz by som sa na tuto dobu najradsej niekde zahrabala a preckala to.Neviem ako sa popri tomto stave zvladnem starat o deti??asi si napisem na stenu kalendar a budem si skrkat dni za kolko tie lieky zaberu 😝

sardinka333
6. mar 2015

@monikaboh materský inštinkt ti nedá nepostarať sa o deti! Ja som tak ležala na posteli že nevstanem...depka a potom ked som uvidela deti, a že nemaju obed....
Zvládli sme to doslova z božou pomocou....a liekmi. Zvládneš aj ty, teraz je to ťažké ale ulava pride. Lieky zaberu do 2 - 3 týždnov.

moni73
6. mar 2015

@monikaboh ja seroxat. hlava sa mi toci jak svina, mam pocit, ze tablet mi rastie pred ocami, pod chrbtom mam termofor. fungujem sposobom 1/2 hodiny na nohach, hodka lezania ☹ . a teraz je aj mne fakt blbo a idem si dat ten xanax...

monikaboh
6. mar 2015

@moni73 no aj ja to tak vydrzim chvilku a uz len cakam kedy pojde drobec spat(este ze chodi 2x denne).tak hned liham aj s nim. Len to musim vymysliet kto mi bude chodit pre maluu do skoly.Lebo za volan nie som teraz schopna sadnut 😢 Je to ale svinucha tato choroba. ☹Tak cloveka dokaze odrovnat ☹

monikaboh
6. mar 2015

@sardinka333 dakujem za povzbudenie. Clovek sa chyta kazdej pozitivnej reakcie. Lebo som teraz z tej bezmocnosti zufala a citim sa tak neschopna.Len dufam ze tieto 2-3tyzdne rychlo prejdu a napisem aj ja nieco optimisticke 😒

dianockadianka
6. mar 2015
Používateľ dianockadianka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od dianockadianka.

Ahojte. Dlhoročne som trpela depresiami, ktoré pramenili z toho, že som nebola spokojná vo vzťahu, v rodine..v práci... Dokonca som pravidelne užívala lieky.. koktejlík liekov na upokojenie aby som fungovala normálne.. Potom som si povedala, že stačilo. Zo dňa na deň. Nechala som vzťah, ktorý ma nenapĺňal, odišla z práce a od rodiny sa snažím mať triezvy odstup. Začala som žiť zdravo, vysadila lieky a je mi dobre.. po veľa veľa rokoch konečne dobre. Univerzálna rada asi neexistuje.. občas sa dá z depresie vykľučkovať aj bez liekov, občas sú jedinou možnosťou. Ja dávam momentálne prednosť prírodným produktom, zdravej strave..snažím sa mať správny režim. Ráno začnem zelenou kávou.. starám sa o 10 mesačnú dcérku, ktorá mi plnohodnotne vynahrádza robotu :D a večer sa snažím aspoň 30 min. cvičiť. Na "odstresovanie" používam minerálnu vodu! Predstavte si, že jedna fľaša Gemerky, ktorá má horčík a vápnik vás dodá viac "protistresového" horčíka ako nejaký výživový doplnik... Snažím sa nekomplikovať si zbytočne život, čiže ak môžem jednou ranou naplniť pitný režim a doplniť minerály, idem do toho 🙂)) držte sa!! a hlavne robte to, pri čom sa cítite šťastní 🙂