Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

slniecko192
29. júl 2015

Ahojte baby, ktoré máte lepšie skúsenosti prosím poradťe mi ak ste sa niektorá s tým to stretli. Pred necelým rokom som nastúpila do práce, a malý syn s ktorým som bola 3 roky doma do škôlky. Ako na začiatku tak aj dodnes je to strašné dochádzam dve hodiny do práce autobusom, a cesta ráno do práce je moja nočná mora. Mám tráviace problemy, chytá ma akási uzkosť, alebo strach o syna, ako v školke, či bude v poriadku atak. Pomaly to podla mna ustupuje už si zvykám, len stále sa toho neviem zbaviť, dostala som na predpis lexaurin, ale teda nejako extra mi nepomáha a sama nie som stotožnená s tým, že mám niečo brať. Ale inak to nejde rozklepaná som ako osika. AKonáhle vystupim pred svojou prácou z busu všetko je ok, cez den normálne fungujem, a poobede sa bez problémov vraciam domov. nechápem tomu snažím sa to ovládať ale nedá, sa stále mi manžel volá ráno že malého odovzdal všetko je vždy v poriadku, a aj tak sama seba neviem presvedčiť vnutorne, aby som ten strach prekonala. Ďakujem.

zumike1
29. júl 2015

@sardinka333
@monikaboh
@hutka babenky. Vidim, citam ze mate skusenosti s AD. Vlani po porode ma dostala poporodna depresia. Nasadilu escitalipram. Zabralo. Po 8. Mesiacoch brania som vysadila. Bola rada zw je vsetko ok. Ale teraz ma znova chytaju uzkostne stavy. Ticenie a bolest hlavy, unava. Cez vijend ideme k moru. Neviem ci robit. mam doma escitalopram. Brala som len polovickz rano. Teraz nevuem xi to mam znova brat lebo planuheme cca o rok druhe babo....som zufala a tie bolesti hlavy ma nicia...

sardinka333
29. júl 2015

@zumike1 escitalopram som brala aj ja (Cipralex, Elicea) ale dlhšie...8 mesiacov je z mojho pohladu malo - resp. nižšia hranica...na preliečenie, ale nie som doktorka len ,,byvaly uživatel,, tiež teraz neberiem, som po porode tak uvidíme. Po prvom dieťati som brala..potom som otehotnela a vysadila...rok po narodení malej znova ,,ataka,, takže nasadila som, potom tretie tehotenstvo to som hned vysadila a teraz som v klude...
Polovička može byť vo vysledku malo aby sa dosiahol plny učinok.
Ak ti lieky zabrali a začínaš sa citiť zle tak ja by som lieky nasadila - budeš sa len trapiť a časom ich aj tak nasadíš lebo to nie je život ak maš trpet a plus maš rodinu a dieťa kde treba fungovať.
TO že chceš bábo - uprimne..AD som vysadila asi týžden po tom čo som sa dozvedela že som tehotná (na radu doktorky) tehotenstvo v pohode, dieťa zdravé) mám priatelku čo má 4 deti...3 tehu na AD, deti zdravé..takže toto by som nejako neriešila teraz, AD nevylučuju ani počatie ani tehotenstvo. Samozrejme teraz nechcem aby to vyznelo tak že berme v tehu lieky a ,,neriešme,, ale proste ide to aj s liekmi - prvé 3 mesiace treba vydržať kým sa dieťatku tvoria organy a potom sa už može niečo nasadiť (sertralin je vraj dobre tolerovaný)
Ja na tvojom mieste by som kontaktovala svoju doktorku a zahajila liečbu -..skus zavolať do ambulancie či ti niečo neporadia, resp. sa opýtaj či možeš nasadiť liek ...Mne kebyže začne byť zle - a už viem že je to ,,ono,, tak mám doma AD tak si ich nasadím a doktorke poviem že som si ich nasadila...dva tri dni polku a potom 1 tbl. určite. ale treba to brat dlhodobo.

zumike1
29. júl 2015

@sardinka333 dakujem😊 mam blbeho dojtora hladam ineho.... Tak asi zacnem znova aby bolo ok. Tebe bolo pocas izivanie dobre vsak? Ja som len trosku pribrala ale inac v pohode....

ivonka133
30. júl 2015

určite vhľadaj odborníka, nenechávaj to len tak!!!

sardinka333
31. júl 2015

@zumike1 ja som lieky v pohode tolerovala bez nejakých vedlajších učinkov, citila som sa lepšie - prestali časté uzkosti, ,,navaly,, a pocit ,,nepokoja,, napätia,,...to boli také moje najčastejšie chuťovky. Trvaly aj celé dni...takže pomohlo. Čo sa týka pribratia tam si treba uprimne povedať či si typ čo ,,zajedá,,...moj bratranec tiež berie AD a on vyslovene hovorí že jedlo mu sposobuje pozitok, dobru naladu takže preto aj dost papá a vela pribral...Ja osobne som po liekoch ako takých nepribrala ale ani som nezačala nejako viac jesť...ale nie som žiadna ,,srnka,,. určite si najdi doktora - pozri diskusie, referencie.

princeznickaaaaaaa
31. júl 2015

@simka1111
ahoj, prosim ta a ako dlho ti trvalo, kym si sa vyliecila. ja som prave zacala. beriem paretin a neurol podla potreby. dakujem a dnes som cely vecer preplakala

zumike1
1. aug 2015

@princeznickaaaaaaa tak placeme 2😢 uz aby zabrali AD. Myslim na teba😊

sardinka333
1. aug 2015

Baby hlavu hore! Nejdem vam pisať že neplačte, ani vam nejdem pisať že ,,myslite pozitivne,, ani vam nejdem pisať že to bude jednoduché - nebude, ale viem že viem že viem - že to príde, ten prielom, ktorý potrebujete. Za cca 2 týždne od začatia užívania AD by už pomaličky mali nastupiť učinky, maximálne 4-6týždnov (udaj z pribaláku) ...ale mnohým zabrali do 2 týždnov. Ak máte silu a dá sa vám skuste vyhladavat niečo prijemné - čo vas baví alebo v minulosti bavilo a potešilo, pomaha slnko, prechadzky...ale len ak sa vám to dá, ak by vas to malo frustrovať kašlite teraz na to. A kto vládze aspon čítať tak posielam link na knihu ,, Depresivní porucha a jak ji překonat,, od Praška, ktorý sa venuje depresii a neurotickým poruchám, jeho knihy su zrozumitelné a žiadne omačky a mne pomohli aspon pochopiť ,,čo sa deje,,.

https://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Br...

zumike1
1. aug 2015

@sardinka333 si anjel😊 snazim aa....ako len viem. Zachvilku ideme do chorvatska. Mam atrach, obavy...najradsej by som nesla ale manzel a krpcek nemozu ist samj. Bude co bude. .. Som veriaca odmalicka. Dnes na youtube som pocuvala: Marian kuffa: Maria.... Trosky ma nakoplo aj ked placem ale modlim sa aby bolo lepsie aby na nas davala pozor. Verim ze aj ked sa teraz trapim, bude lepsie....tieto prve dni a escitalopramon su divne.... Hlava neciata. Zaludok v riti..unava, slabost ale vydrzim, kvoki milovanemu manzelivi a vytuzenemu syncekovi.

lilitela
3. aug 2015

Ahojte baby, je nahla unava , taka bezdovodna, priznakom depresie, alebo uzkosti? Chora nie som, nemam zapal, vysledky vsetky ok. Diky

princeznickaaaaaaa
3. aug 2015

No aj unava. Ale ak citis len unavu a ostatne priznaky nemas,tak ja by som to este neliecila ako depresiu. Depresia nsozaj boli moc moc

braga
5. aug 2015

ahojte...viem ze je vas tu vela aj s uzkostnou poruchou...
Uz pred rokmi som bola liecena na depresiu, sadli mi az tretie AD, ale po dvoch rokoch som liecbu ukoncila. Neskor, v tehotenstve, som mala par panickych zachvatov, to som zvladla s pomocou Magne B...nasledovala poporodna depresia, bez farmakoterapie, potom roky klud. Pred par mesiacmi sa u mna objavili silne uzkosti, sprevadzane hlavne telesnymi prejavmi, busenie srdca, poruchy rytmu, trpnutie ruk a noh, navaly tepla a chladu, ved to poznate. Napokon som zacala opat navstevovat psychiatra, prva liecba bol Brintellix v kombinacii s Xanaxom. Xanax posobil ako ma, ale Brintellix bez efektu, okrem neziaducich ucinkov. Ani po takmer o tyzdnoch ziadna zmena k lepsiemu a co je horsie, nakoniec sa opat dostavil panicky zachvat. Som z toho nestastna, presne tomu som sa velmi chcela vyhnut ☹ Odvtedy sa velmi bojim, lekarka mi hned zmenila liecbu, dostala som Valdoxan, beriem ho zatial len par dni, stale silne uzkosti, akurat som po nom cele dopoludnie ako nadrogovana.
Tie, co ste brali Valdoxan, po akej dobe vam priemerne zabral, ak vobec?
dakujem

braga
5. aug 2015

pardon, pozeram ze mi vynechalo cislicu, Brintellix som brala 8 tyzdnov

indiga123
7. aug 2015

Dievčatá pôsobili Vám AD nejakým spôsobom na menštruačný cyklus?(nepravidelný, silnejší, slabší). 😒

1lienka1
7. aug 2015

ahojte baby, vidim, ze nas je tu vela s popôrodnou depresoiu alebo panickou poruchou. Ja sa liecim uz 2,5 roka, uz som AD vysadila 3 x a zase sa to vratilo. Vedela by ste mi niektora poradit dobreho psychiatra v petrzalke? Mam pocit ze moja doktorka mi hadze lieky ako sa jej zachce, mavam dost neznesitelne vedlajsie ucinky na zaciatku liecby, dala mi lexaurin ale ze iba pol tabletky ale ta nezabera, takze stale musim vyhladat pohotovost . Takze rozmyslam o zmene doktorky. Poradite nejaku dobru. dakujem 🙂

1lienka1
7. aug 2015

@indiga123 ahoj, mne ano, ked beriem lieky, mam slabe, skor spinenie a ked ich vysadim tak sa to spusti ako vodopad plus silne bolesti.

aengus
7. aug 2015

Na menstruacny cyklus posobi aj samotna diagnoza nielen AD. Je to jeden z mnohych priznakov choroby a detto jeden z mnohych vedlajsich ucinkov AD. Nic nenormalne 😊.

aengus
7. aug 2015

@sardinka333 tato brozura spolu s dalsimi dvomi o PP a uzkostnych poruchach mi velmi pomohla pochopit moju chorobu a nerobit hned zo vsetkeho dramu aj ked to nie je vzdy jednoduche,ale ked na seba netlacim ide to. Na zaciatku choroby je to tazke ked vam je zle a neviete ani pomenovat svoje pocity. Netvrdim,ze som za vodou,este stale mam vykyvy,niekedy bojujem. Niekedy si to treba len odzit a nebranit sa tomu a hlavne nezatlacajte svoje pocity ani plac ani hnev proste nic. Uvedomte si,ze vdaka zatlacaniu pocitov je vacsina z nas na AD 😊.

lenka00
9. aug 2015

@braga ahoj, ja s valdoxanem nemá primou zkušenost, ale znam hodne holek, které valdoxan berou, pry je velmi dobry na zlepseni nalady, na uzkosti by mel také zabirat, ale jak je silny - to asi tezko rict...dostala jsi ty nejnovejsi ad, co se ted zacinaji psat...no, ja taky velmi spatne snasim ad...Ty zacatky jsou krute...taky jsem dlouho hledala nez mi nejaka sedla...urcite bych se netrapila a benzodiazepiny užívala pravidelne, lekar mi primo rikal, ze dokud leky nezaberou nebudeme to resit...a navíc my s úzkostnou poruchou se tak bojime zavislosti, ze nam nehrozi 😉 na PP je velmi dobry paroxetin - ten ted beru...nebo me také na uzkost dobře zabiral venlafaxin...jak si zvladla poporodni depresi bez lecby? me se nemoc prave rozjela po porodu...2x porod a 2x depresivni epizoda 😖

braga
10. aug 2015

@lenka00 ano, viem, ze Valdoxan patri ka najnovsim typom AD. No mozem povedat, po cca tyzdni, co ho beriem, zatial mam zmiesane pocity. Toto AD by vdaka obsahu melatoninu malo navodzovat aj pokojny a neruseny spanok, u mna paradoxne opak, odkedy ho beriem, jednak problem zaspat, a opakovane sa budim aj krat za noc. Silne uzkostne stavy prichadzaju hlavne okolo tretej, stvrdej popoludni, kedy uz zrejme jeho koncentracia pomaly klesa. No, uvidime, zatial je skoro na zavery.
Poporodnu AD som zvladla bez liekov ani sama neviem, ako. Ked uz bolo velmi zle, navstivila som aj psychiatra, ale vtedy mi ponukol len Mg infuzie, uz som tam znova nesla. Skutocne neviem, ked sa na to spatne pozriem, jednoducho to preslo, dostala som sa z toho. Az na spanok, ten mam od narodenia syna strasny.

1andrea111
10. aug 2015

@braga ja nemám s valdoxanom dobrú skúsenosť, spôsoboval mi veľké úzkosti, nepomáhal ale naopak, čítala som o ňom že by mal zabrať do 14 dní.

braga
10. aug 2015

@1andrea111
No to si ma veru nepotesila. A po akej dlhej dobe si ho nakoniec vysadila?
Co ti nakoniec sadlo?

1andrea111
10. aug 2015

@braga vysadila som ho po troch či štyroch týždňoch, niekde som čítala že ak do 14 dní nezaberie, tak už nezaberie, beriem tritico. Ale tak na každého účinkujú AD inak, a začiatky brania sú všelijaké, takže netreba zovšeobecňovať. Ja keď som ho brala a cítila som sa blbo a tvrdila lekárke, že je to z valdoxanu, tak mi povedala, nech ho skúsim na dva dni vysadiť a budem vidieť ako sa budem mať. Tak som skúsila a viac sa k nemu nevrátila. Valdoxan je liek, ktorý možno prestať brať odrazu, bez toho aby sa postupne znižovala dávka. Na spánok mi tiež nerobil dobre. Až tritico mi ako tak upravilo spánok.

braga
10. aug 2015

@1andrea111
jasne, je to individualne. Poznam zas cloveka, co pri Triticu umieral zaziva (obrazne povedane). Takze uz len vyckat, ako budme reagovat.

lenka00
11. aug 2015

@braga ano, valdoxan by mel upravovat spanek, ale slysela jsem od vice lidi, ze ze zacatku trpeli paradoxne nespavosti, ale za nejaky cas si to sedlo...ja treba reaguji hrozne na sertralin, ktery vetsine sedi dobre, ja mela z neho takove uzkosti, ze jsem malem vyletela z kuze a spanek skoro zadny...opravdu kazdemu sednou jina AD, ale je to silene neprijemne jak clovek porad zkousi a trpi a ceka...znam to, takze drzim palce, aby uz tyto sedly...jak poklice na hrnec 😉

lenka3330
13. aug 2015

@braga Ahoj, mne Valdoxan nepomohol vôbec. Brala som ho 2 mesiace a bolo mi z neho iba zle. Pomohol mi až seroxat viditeľne už po 2 týždňoch som cítila zlepšenie. Každému pasuje niečo iné. papa

malcica
13. aug 2015

Citalec v kombinacii s Valdoxanom parada!

slimme
13. aug 2015

@sardinka333 ja mam dve deti a bola som na AD pocas celeho tehotenstva pri oboch a aj s nimi kojim... ked sa nevylucuju horsie lieky a tehotenstvo neviem preco by sa mali vylicovat AD a tehotenstvo

slimme
13. aug 2015

Neviete mi povedat ak niekto zje lieky naschval a zoberu ho na psychiatriu, je mozne aby ho tam drzali 2 mesiace? a moze odist ak nesuhlasi?