Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

dida232
1. dec 2015

@mia002 ja presne viem čo teraz cítiš. Pred 2 mesiacmi som to tiež v sebe riešila...dať či nedať si prvú tabletku, tiež som si myslela, že to možno zvládnem bez nich. Ver, že som neoľutovala, že som si dala...taký pocit som mala aj ja čo opisuješ..nekľud a bolesť na hrudi..postupne sa to zhoršovalo až prišiel aj atak, u mňa ešte aj nepríjemné myšlienky a sebapozorovanie. Ale môžem ti povedať, že už mi je dobre a lieky mi pomohli - cítim sa fajn, keď si spomeniem ako som sa celé dni trápila a bolo mi zle...fuj. Preto radím netráp sa, veď lieky nie su na furt..prelieč sa a potom vysadíš. Aj ja som si tak povedala a verím, že to tak bude 🙂 Tie lieky sú predsa pre ľudí ako sme my..... 🙂 🙂 🙂 😎

euka210
2. dec 2015

...baby, brali ste nejake antidepresiva v tehu a nemalo to nasledky na dieta? A potom pocas dojcenia? Dostala som xanax kde pise ze potom nesmiem dojcit a escitalopram teva...vsetko take slabe davky, ale aj tak po precitani letaku sa viac bojim o dieta ako o to, ze by prisiel dalsi zachvat paniky ako pred casom

umabell
2. dec 2015

@euka210 ahoj ja som brala citalec tiez citalopram a maly je uplne zdravy ked sa inak neda tak v tom nevidim problem.... a necitaj letaky...a kojit sa moze s nejakými AD a tusim aj s Escilopramom... Neboj lepsie ako mat stavy taketo a to vplyva aj na babo.... ja som sa tiez bala ale vela zien to berie neboj sa

mia002
2. dec 2015

@umabell ešte sa ta opýtam či si nemala tiež závraty? mne to začalo závratami , aj teraz sa mi občas zatočí , A neviem Z čoho

umabell
3. dec 2015

@mia002 ahoj, ano mala som zavraty ajj pocit na vrcanie, prehananie, trpnutie ruk akoby elektrika, tlaky na hrudi, brucho ako n a vode, placlivá, bojazliva, myslienky otrasne.... nic ma nebavilo, neboj sa to prejde ver mi su to otrasne stavy ja viem... ale to vsetko psychika robi.... je to hnus.... a neboj sa tých AD keby ja ich nejem tak neviem neviem.... rano som sa budila s nervozitou obrovskou a uz to zacalo...

umabell
3. dec 2015

@mia002 a uzila si uz xanax? lebo aj z toho mozes mat tie zavraty.... neboj sa vsetko bude v poriadku 😉

sardinka335
3. dec 2015

@euka210 tehotenstvo v pohode, ale ja osobne kebyze mam AD tak nedojčím...to nikdy nevieš čo ide dieťaťu do toho tela, su to lieky čo ovplyvnuju nervovy system. A ked si zena dava AD a ešte k tomu ,,benzáče,, ako Lexaurin, Neurol...ale tak kazdy ako sa rozohodne, najdu sa aj takí čo to odobrju.
Ja mam kamošku ta ma 4 deti a brala vždy AD a su zdravé, teraz čaka 5te ale to sa uz nejako nekontaktujeme tak neviem. Bude dobre neboj - tvoje deti potrebuju v prvom rade pokojnu a vyrovnanu mamu lebo starostlivosť o male dieťa je ,,záprah,, v noci vstavať a cez den funogovať a ty budeš mať 3 relativne male deti takze tu psychiku musiš mat v pohode lebo je velmi ťažke starať sa o deti a byť psychicky v ,,kýbli,,. 2 roky som tak fungovala...furt som sa pretvarovala aby deti nepoznali....Takže lieky určite uživaj.

caterine
3. dec 2015

Ahojte baby dneska som si dala prvu tabletku antidelresiv DESPRA a je mi z nich zle pocit na vracanie, hnacka, toci sa mi hlava. Je to len docasne prejde to, alebo ich mam vysadit. Dostala som aj Helex na ukludnenie a mam podobne priznaky ako
@umabell . Tie rana boli fakt priserne, teraz som u mojich rodicov a to mi pomaha ze nie som sama, musim sa prekonavat kvoli dcerke lebo by som cele dni preplakala

braga
3. dec 2015

@caterine Vydrz aspon tyzden, mozno aj dva, pokial nemas vyslovene zavazne neziaduce ucinky. Ja ked som zacala brat Magrilan, mala som prvy tyzden neprijemne vedlajsie ucinky - neskutocne sucho v ustach, pocit staleho smadu, mrazenie, bola mi strasna zima, nechutenstvo, pocit na vracanie. Zhruba po tyzdni to zacalo ustupovat a po cca 10 dnoch sa dostavil pozitivny efekt. Ale este mi to kolise, v utorok idem za doktorkou, mozno mi zvysi davku.

caterine
3. dec 2015

@braga tiez mi je zima co mne nikdy zima nebyva, hlava sa mi toci a aj pocit na vracanie, ale nejako vydrzim snad sa to zlepsi. Baby bola niektora z vas na dlhodobejsej PN kvoli depresii a uzkostnej poruche, ze vam psychiatricka vypisala Pnku. Lebo v robote mi sefka povedala nech sa dam dokopy aj keby to trvalo dlhsi cas

umabell
3. dec 2015

@caterine jasne, mozes na PN ja som marodila na to 6 mesiacov pred par rokmi.... Psychiatricka mi vypísala papier isla som k obvodnej a ta mi dala PN a kazdy mesiac k psychiatricke a kdoktorke 🙂...

umabell
3. dec 2015

@caterine a tieto príznaky prejdu neboj len vydrz predtým sa najedz nejedz nalacno... davas si rano?

sami51
3. dec 2015

neviem ci to tu uz bolo pisane ale na depresiu z prirodnych zdrojov zaberaju vysoké davky omega -3 cize denne pitie rybieho oleja 🙂

braga
3. dec 2015

@caterine mne to teraz psychiatricka navrhovala, po dvoch AD, ktore mi nezabrali, ked mi predpisala tieto tretie, ze kym zaberu, zvazovala som, ale zatial sa nejako prekonavam. Jednak financne by to bol pre mna problem a tiez sa mi zda, ze lepsie je, ked som medzi ludmi v praci, ako byt doma a pozorovat sa. Vypisat sa dam, az ked by som fakt rano nevladala vstat z postele.

caterine
3. dec 2015

@umabell ano rano aj som sa najedla a nepomohlo to moc. Aj ti chodili kontroly ked si bola na Pnke s touto diagnozou, lebo nechcem byt zatvorena len doma, nerobi mi to dobre. Teraz som uz tyzden s dcerkou u rodicov lebo uz som to nezvladala sama doma a to mi velmi pomaha, keby neni nasich tak uz neviem. ... V praci som to ako tak zatial zvladala, ale uz sa neviem na nic sustredit, stale by som len plakala, sefka vie ake mam problemy tak mi navrhla tu Pnku.

braga
3. dec 2015

@caterine pri psychiatrickej PN nemusis sediet len doma, normalne ti lekar napise vychadzky. Naopak, je ziaduce, aby si chodila von.

umabell
4. dec 2015

@caterine nemala som kontrolu a chodila som von, mala som vychadzky.... a keby som aj mala kontrolu isla by som na pohotovost a hotovo tohto sa ja nebojím.... ale neprisla mi . neboj bude to ok vsetko a bud rada ze mas taku clhapavu sefku... drzim ti palce a keby ti bolo stale z liekov behni za lekarkou nech ti zmeni.... niekedy je treba menit aj dva krat aby ti zapasovali... ake mas vlastne AD? a dala ti k tomu este nieco? lebo davaju sa pokial zaberu ad ukludnovaky..... neboj vsetko bude dobre zaberu a budes zit normalne ako doteraz... 😉 😉

caterine
4. dec 2015

@umabell ja som mala poporodnu depresiu ale z tej som sa nejako dostala t bez liekov, aj ked to bolo tazke velmi mi vtedy pkmohla rodina. Pred rokom sme kupili dom a ten prerabame stale su s nim nejake problemy a uz lutujem ze sme nezostali v bytovke, k tomu je dcerka stale chora ako chodi do skolky a uz sa to na mna nejako vsetko nakopilo a nezvladala som to. Psychiatricka mi dala ad Despra a na ukludnenie Helex.

sardinka335
4. dec 2015

@caterine mohla si začať uzivat lieky ,,hned,, a mozno by to teraz nebolo take ake to je...ludia sa liekov boja, dlho liečbu odkladaju a potom su aj tak nutení to liekmi riešiť. To ze je chvilku dobre zial neznamená ze je človek realne ok, ono to ,,spí,, a stačí stres, problémy a lieta v tom znova.
Despra je tiež escitalopram - vidim ze ten je oblubený.

caterine
4. dec 2015

@sardinka335 no ved presne to mi povedala psychiatricka ze sa to malo vtedy liecit hned po porode, ze sa to za tie roky nabalovalo a ze to nemuselo takto dopadnut.

sardinka335
4. dec 2015

@caterine čo už...ja som čakala cca 2 roky...mohla som si ušetriť kopu uzkosti a byť davno fit. Depresia a uzkost je tiež choroba, ani cukrovkar sa nelieči čajikmi a pozitívnym myslením, ale liekmi. Chce to čas a bude dobre, len teraz je aj zima, tma a jedno z druhým...bude dobre. 🙂

umabell
4. dec 2015

Baby aj ste pribrali z AD?

sardinka335
4. dec 2015

@umabell NIEEEE....moj sukromný a subjektívny nazor je ze z AD ako takých sa nepriberá. Priberá sa preto lebo často človek v depresii, uzkosti bud nie je schopný tak jest a chudne alebo naopak ,,zajedá, pripadne potom sa ,,rozpapá,, a tak sa nejake kila mozu nabrať - moj bratranec berie Cipralex a celkovo ma nadvahu 20 kg...od kedy sa lieči na depresie - su to roky. ALe prečo??? Pretoze on mi povedal, ze on 1 pizzu zje na posedenie, jedlo je pre neho ,,upokojovadlo,, on mi hovori ze jedlo mu prinaša prijemne pocity, ktorých ako depresivny pacient vela nemá - on je inak velmi inteligentný a ma super pracovnu poziciu ale proste on tie stresy zajedá a vie to...takze to neni o liekoch ale o tom ze zje viac ako treba. Ja som nepribrala koli AD ani gram...ale koli prežieraniu, ako nahle začnem ladovať ako zmyslov zbavena tak priberam, nemam uz tolko phybu ako ,,za mlada,, aj ked nie som stara - mam 33rokov. ALe uz nechodim tolko pešo ako ked som bola študentka, vozim sa autom, dzob sem dzob tam...3 porody a nejake kila mi proste ostali, nie som tlsta mam tak cca 5kg navyše ale koli AD určite nie. Takže aj to moze vyť jedno z vysvetlení prečo jeden na cipralexe pribral a druhý nie.

dida232
4. dec 2015

Ahojte....keďže ja tých skúsenotí, za tú v podstate krátku dobu nemám ale myslím si, že sardinka335 to teraz dobre napísala. Ja keď som bola na tom zle, tak som sa musela nútiť niečo zjesť...to bolo pol rožka za deň nasilu do seba dostať umenie...to trvalo aj mesiac dva takéto nechutenstvo, jasné, že som schudla. Terzaz mi chutí a dokonca aj v noci som sa pár krát zobudila na hlad, tak som sa napakovala 🙂. Preto som určite aj niečo pribrala, keďže ja sa moc nevážim. Ale asi keď sa človek tak nejak ukľudní a je na tom psych. lepšie, tak mu aj chutiť začne a preto priberie. Ale ja radšej budem mať miernu nadváhu ako nervy v kýbli 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😝 😝 😝 A to som pred pár mesiacmi držala dietu a schudla 14kg 😎

umabell
4. dec 2015

@dida232
@sardinka335 no ja odkedy mam Cipralex som zhodila 7kg nechuti mi velmi jest, predtým som jedla Alventu plus Eliceu a pribrala som 14kg!!!! mne doktorka vravela ze mi da tento Cipralex a schudnem a aj som schudla ale mas pravdu predtým som viac jedla teraz ked som mala naposledy stavy tak ledva banan som dala do ust a mam taký zaludok postahovany.... ale mne to vyhovje 🙂

umabell
4. dec 2015

@dida232 presne ja som neriesila vahu, mne bolo dobre a basta... ale teraz ma samozrejme potesilo ze som zhodila, ja som bola celý zivot chuda a po porodnych depkach bum 14kg po tých AD ale to som sa fakt ukludnila a doslova som zrala..... aaale hlavne ze sme zdrave nie?

braga
5. dec 2015

tak co sa tyka priberania, urcite suhlasim aj s tym, co pise @sardinka335, no i tak podla mna niektore AD objektivne sposobuju narast vahy a ine naopak. Ja ked som teraz zacinala po rokoch opat uzivat AD, tak s Brintellixom som schudla, s druhym Valdoxanom naopak pribrala, bola som neskutocne zrava a to bol tak zhruba jediny efekt, ktory na mna mal. Takze urcite nemozem povedat, ze som jedla viac, pretoze som bola viac v pohode. Naopak, v pohode som nebola vobec. Ale to som nebola ani pri prvom Brintellixe a schudla som napriek tomu.
Co sa tyka Magrilanu, ktory beriem teraz, schudla som hlavne na zaciatku kvoli vedlajsim ucinkom pri nastupe, kedze som mala nechutenstvo, potom sa to nejak stabilizovalo a aj to schudnute som nabrala spat.
Inak baby, ako vam je?
u mna pretrvava to zhorsenie, a hlavne stale mi to strasne lieta, chvilami prevazuju depresivne stavy, chvilami uzkostne. Aj dnes rano som sa uz s uzkostou zobudila, vcera som s nou isla spat.
Ale som presvedcena ze aj toto pocasie za to moze, tma, hmla, neprijemne. Plus ma rozhodi nejaka negativna sprava, napr. vcera v robote o jednej kolegyni ktorej diagnostikovali rakovinu.

sardinka335
5. dec 2015

@braga tie negativne spravy to mi ani nehorov - to spravodajstvo to je jedna velka depresia. Ja uz len začujem slovo ,,vojna,, a okamzite mi stupa uzkost....A presne ako píšeš, tma už pomaly o 15tej...nič sa mi nechce, nič ma nebavi, nepoteší, mame tu blízko cintorín tak tam by som sa mohla zamestnať ako ,,plačka,, a celkom slušne by som si privyrobila ...v utorok idem ,,na pokec,, tak som zvedava čomi povie dokina.

umabell
5. dec 2015

@braga aj u mna sa to strieda, ale neskutocne , vsetko ma rozrusi, ja nechapem kolki ludia sa trapia v zivote a mna rozrusi vsetko aj mi ruky brnia... tez mi je stale nejako do placu ale mam aj kramy tak mozno aj preto... a najhorsie je pre mna sa pretvarovat pred malým aby nic nezbadal. a to je pre mna zabijak, nic ma zase nebaví do nicoho sa neviem prinutit nejako... bola som mikulasa kupovat a skoro som to nerozdýchala medzi tými ludmi.... a to mi bolo fajn to terez asi mesiac to trva neskutocne... clovek si myslí ze sa to nevrati a bum a potom zase myslienky co ked takto ostanem stale... fuj a j ked viem ze t tak nie je boze co sa to odohrava v tej hlave niekedy si pripadam aki sibnutá, a mam pocit ze naco som sa narodila ach jáááj... ale potom si to racionalne vysvetlím 🙂 najradsej by som prespala toto obdobie a zobudila sa v pohode ako pred tým mesiacom... je to to tazke... vsetko mi lezie na nervy..

umabell
5. dec 2015

Baby myslíte ked jem od maja Cipralex, ze po takej dlhej dobre by mi prestal robit dobre? doteraz bolo vsetko ok a teraz ma to draplo ja tomu nerozumiem,,,, ja som presla z iných liekov na Cipralex ale az po 7 mesiacoch taka zmena? nerozumiem