Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mikimavka
10. jan 2016

@junova ano, ja nemam rada ked niekto povie ze ako mozeme do seba pchat take svinstvo, ze treba pozitovne mysliet a nenapchavat sa liekmi. Ale mna tie lieky doslova zachranili v hodine dvanastej, keby ich nebolo tak uz som tu davno neni. A depresia je liecitelna, tak dufam ze to raz zvladnem aj bez liekov.

ametyst123
10. jan 2016

@junova Ahoj Junova, tak to, že sa liečiš na štítnu žľazu, v tom je pes zakopaný. Totiž vysvetlím: panická porucha, resp. iné napr. depresia, ....atd sa prejavujú podobne ako pri nefunkčnej štítnej žľaze. Takže preto lekáry zo začiatku nevedeli u mna, čo mi je, a preto som podstupila kopec vyšetrení, aby práve vylúčili tú štítnu žľazu. Znížená alebo zvyšená funkcia štítnej zlazy sa môže prejavovať presne tak, ako napríklad pri panickej poruche, a to je bolesť na hrudi, problémy s tlakom, bolesti žalúdka, napínanie na vracanie a vracanie, nechuť do jedla, chudnutie (aj o 10 kíl), alebo naopak priberanie (aj o 10 kíl), a tiež triaška, resp. zimnica, a návaly tepla. Kedže ja mám štítnu žľazu v poriadku, a to som bola nezávisle najprv u doktora, ktorý mi zobral aj odbery krvi a urobil USG žlazy, a potom som bola ešte zvlášť na USG krku, kvoli pocitu hrče v krku, tak mi obidvaja doktori povedali, že som OK.
Junova, myslim si, že si musiš poriešiť a pravidelne brať tabletky na štítnu žľazu, to je 1 tabletka ráno, a časom sa to musí upraviť. Ten stafylokok Ti môže robiť problém, mala som ho, aj moje deti, my sme dosť konzumovali tie croissanty a podobne, s pudingami, a tie tiež môžu obsahovať zlatého stafylokoka. Našťastie sme z toho vonku. Ja však som donedávna mala streptokoka, a to len na naliehanie doktory krčnej mi urobila výter, a zistilo sa , že som mala aj toho streptokoka. Ale vraj posledný výter bol negatívny.

ametyst123
10. jan 2016

Dievčatá, babenky, našla som stránku, kde vám poradia lekári na vaše otázky je to na stránke www.dl.sk (ako Družstvo lekární), a tam hore na lište je Poradňa, ked tam kliknete, tak sa tam objaví text, a tam je napísané, že Vaša otázka, a do rámčeka treba napísať vašu otázku. Ja som tam napísala ohľadom tých liekov, čo beriem, a ako beriem, kolko mám rokov, a či môžem kombinovať aj lieky ako napr. Ibalgin, atd atd... opýtala som sa aj na tú hrču v krku... Odpoved vám príde do 3 dní, len tam musíte zadať aj vašu e-mailovú adresu. Myslela som si, že mi ani neodpíšu, ale odpísali!

Moja otázka znela:

Dobrý deň, beriem na Panickú poruchu resp. somatoformnu poruchu Tianeptin Mylan 3xdenne 1 tabletu. Brala som aj Spitomin, niekedy aj 5-7 tabliet denne, podla lekárky som ho mala brať vždy, ked som mala problém,t.j. atak, ale vôbec vôbec mi nezaberal. Tak mi ho zmenila na Rivotril 0,5 mg, ktorý beriem po polovičke t.j. 0,25 mg a to 3xkrát denne, ráno naobed a večer, tak ako Tianeptin Mylan. Ataky mávam stále, hoci už slabšie, najhoršie je to s hrčou v krku, ktorú tam cítim stále, permanentne, a vyvoláva vo mne pocit na dávenie, nielen pri atakoch. Chcela by som sa opýtať, či je to normálne, cítiť hrču v krku stále, predtým som také niečo nemala, až ked som začala brať lieky. A tiež sa chcem opýtať, či si môžem pri menštruačných bolestiach zobrať Ibalgin? Lebo mám neznesiteľné bolesti. A čo na ten krk, už som vyskúšala Mucosolvan sirup, tantum verde pastilky, aj kloktadlo, Zodac, ale nič nepomáha, stále ten pocit cudzieho telesa v hrdle mám. Ďakujem za odpoved.

Dobrý deň,
"hrča v krku" je symptómom panickej poruchy ale patrí aj medzi nežiadúce účinky Tianeptínu, preto Mucosolvan,Tantum verde a kloktadlá nie sú riešením. Pokiaľ problém začal s užívaním liekov, porozprávajte sa s lekárom o možnosti inej liečby. Skúste šumivé magnézium, alebo Magne B6 forte, prípadne medovkový čaj. Pomôcť môže obrátené dýchanie /krátky nádych a dlhý výdych/, cvičenie jógy. Treba sa naučiť zvládať svoje "strachy", spoznať ich a naučiť sa správne relaxačné techniky. Zaoberajte sa každodennými aktivitami, pozitívne myslite, dôležitá je podpora rodiny, vyrozprávanie sa zo svojich obáv a strachov. Popri liečbe by mohla pomôcť psychoterapia, hlavne tzv. kognitívno-behaviorálna technika, kde sa pacienti učia správne zvládať ich vlastné stresové situácie.
Pri menštruačných bolestiach si môžete dať Ibalgin, alebo No-spa tablety, dobrý je aj Panadol femina, alebo Panadol ultra rapid.
Prajem Vám všetko dobré.
PharmDr. Ivica Blahútová
Lekáreň Tilia 3 - Likavka

ametyst123
10. jan 2016

@mikimavka Hej presne tak, pozitívne myslieť nestačí, ked je vám zle vraciate, ste na hajzli 10x krát v priebehu dvoch hodín, pocity na odpadnutie, a buši vám srdce tak, že máte pocit, že skolabujete, vtedy skúste myslieť pozitívne.... 😖 to sa proste nedá, takže tie lieky predsa len na niečo sú..... 😉 . Ale napríklad raz sa mi stalo, že som zase mala atak, a nemohla som dýchať, bol pri mne manžel a neustále mi opakoval, len dýchaj, to je len psychika, nádych, výdych, ukludni sa, predýchavaj, nič to nie je, len sa pekne nadýchni a vydýchni, a viete, že to síce až po hodnej chvíli, ale zabralo?.... Ale rozhodne lieky mi pomáhajú, aj ked fakt neviem, či ten Tianeptin mi fakt nespôsobuje ten pocit hrče v krku, ale zase iné ADčka nechcem, lebo mám pocit, že nemám až také vedlajšie účinky, a môžem ako -tak fungovať, ale aj s tým Rivotrilom. Tak neviem..... uvidím, ked pojdem k lekárke niekedy tento týzden....bo mi už dochádzajú lieky....

umabell
10. jan 2016

@ametyst123 ahoj prosim ta daj to do skupiny. Neda sa mi to skopirovat blbne mi to ddakujem.

mikimavka
10. jan 2016

@junova Naozaj, ak sa liecis na stitnu zlazu, tak vsetky tie prejavy mozu suvisiet s nou. Mne ako prve doktorka brala krv na SZ ked som jej porozpravala o mojich problemoch.

mikimavka
10. jan 2016

@ametyst123 no ale ak ti naozaj tie lieky sposobuju ten pocit hrce v krku tak by si mohla skusit ine, lebo je to velmi neprijemne. Ja som to mala ale ako symptom depresie spolu so strasnym palenim hrdla, ale nastastie liekmi to zmizlo.

junova
10. jan 2016

@ametyst123 No musím sa priznať, že som zanedbala štitnu žľazu. Mala som ist na krv pred pol rokom a akosi mi to vysumelo z hlavy. Aj lieky mi už došli. Hneď zajtra sa objednám na endokrinologiu. Nevedela som, že to môže urobiť takú sarapatu.

ametyst123
10. jan 2016

@umabell A čo mám dať do skupiny? Toto o Družstve lekární?....

ametyst123
10. jan 2016

@mikimavka Manžel mi však vraví, že tie príznaky dusenia a že niečo mám v hrdle som už mala hned na začiatku, ked som ešte lieky nebrala. Takže to zrejme bude môj symptón PP (panickej poruchy). Dúfam, že to časom zmizne, už sa to občas aj dostáva do normálu, ale ked mám atak, tak je to hrozné.... Ale snažím sa predýchavať, ukludniť sa , Rivotril, a dýchať a dýchať..... 😖
Mikimavka, a aké lieky si brala? Ked Ti to zmizlo....?

ametyst123
10. jan 2016

@junova Tak narovinu, Tvoje problémy sú zrejme fakticky spôsobené štítnou žľazou. To zisťujú pri takýchto veciach, ako prvé. A pokiaľ máš zníženú funkciu šž. alebo zvýšenú funkciu šž. tak to musíš riešiť, lebo to nem dopadne dobre..... Vieš, úprimne, ja som na začiatku naozaj chcela, aby som radšej mala problémy so š.ž. ako panickú poruchu, to ešte ked sa zisťovalo, čo mi je, a fakt som si radšej priala mať problém so š.ž., lebo relatívne je to "v úvodzovkách" ale naozaj rýchlejšie riešitelný problém. Pokiaľ je to len nedostatočná funkcia š.ž. berieš tabletku 1 ráno, síce do konca života, ale môžeš normálne fungovať.... Pozor ale, daj sa rozhodne povyšetrovať na tú š.ž., lebo nechcem strašiť, ale môže to dospieť do rôznych štádií. Niekedy proste sa štítna žlaza rovno vyoperuje, a človek funguje bez toho normálne, ale musí brať tú 1 tabletku denne už "na furt".
PS: Poviem "perličku " na záver tohto príspevku, moja mamka zomrela nedávno, sú tomu 4 mesiace. Liečili ju 4 roky na Parkinsonovu chorobu, 4 roky do nej pchali niečo, čo nepotrebovala, a viete prečo, lebo pri náhlej mozgovej príhode zistili, že nemala Parkinsona, ale nádor na štítnej žľaze. A tu je gól, Parkinsonova choroba sa prejavu podobnými príznakmi ako nádor na š.ž. Takže lekári moju mamku v podstate dopovali lieky, ktoré nepotrebovala, a neliečili ju vôbec na to, čo mali liečiť, a teda nádor na š.ž. Preto sa s tým nemôžem vyrovnať, v podstate jej dopomohli ku koncu.... 😠 😠 😠 😠 😠 . Čo s tým ale narobím, mám ich všetkých, čo sú za to zodpovední, žalovať? Nezmôžem nič. A mamku mi to nevráti.... A ešte dalšia perlička, ked dostala mamka mozgovú príhodu, ležala 1,5 mesiaca v nemocnici s tým, že sa postupne prebrala, začala s nami komunikovať najprv očami, potom aj ústami, len nemohla hovoriť kvoli tracheostomii, trubici v krku, aby lahšie dýchala.... (tak zistili pri tracheotomii, že má nádor na š.ž.) a už po 2 mesiacoch bola na tom tak dobre, že ju mali dať na doliečováka, do vedlajšej budovy, t.j. rehabilitácie, a pod.... Den pred jej smrťou som tam prišla, a videla som, že je stav vážny, mamka 3xzadýchala , a prestávka, nič ,....žiaden nádych, potom po chvili zase 3x zadýchala, a zase prestávka, a podotýkam, nebola napojená na žiaden !!! prístroj, ani na toto, čo máte na prste, nič!!!!! Upozornila som doktorku, že mamka je na tom zle, ešte sa na mna osopila, či ich obvinujem, že sa o nu nestarajú..... No bohužial, nenapojili ju na prístroje, aby jej pomohli dýchať.... na druhý den mi zavolali, že zomrela..... 😢 😢 😢 Ešte aj tá sestrička do telefonu mi to oznamila s veselým hlasom, ja som v tej chvíli myslela, že odpadnem...... bola som v práci..... a musela som odísť domov..... bolo mi zle.... Dva mesiace som to však zvládala, hrdinsky, že v pohode som to brala, taký je život, ale po 2 mesiacoch prišli tie stavy, ataky..... Čo však narobím, budem žalovať nemocnicu, lekárov, všetkých, čo to spôsobili? Nemá to význam, cítim sa bezmocne, a mamku mi to nevráti..... 😢 ,

Tak milá junova, radšej sa daj povyšetrovať, ako nechcem strašiť, ale radšej riešiť veci zavčasu, ako potom nemať šancu,....

asined9
10. jan 2016

Baby vo februári mam termín u neurológa..... Chcem sa ale opytat,prežila som mesiac a pol nepríjemných napätých stavov,depresie,panika,strach,plač .... To vsetko prepadlo moju hlavu,po tom nekonečnom kolotoči každodenných stresov ma prepadli silne bolesti hlavy ktore trvajú uz 3 týždne. Pálenie v hlave,rozne ataky ako keby elektrické prúdy na rozne miesta v hlave.... Neviem sa toho zbaviť 😢😢😢😢 chcem sa opytat co to moze byt následok dlhodobého stresu. Nehovorím ze som úplne v poriadku,sem tam cítim vnútornú nervozitu hlavne hneď po tom ako ma začne trocha bolieť hlava. Stale mam v hlave to ze ma opat začne bolieť hlava neviem ist z toho kolotoča von. Dakujem za každú odpoved

ametyst123
10. jan 2016

K neurológovi rozhodne choď , on určí, ak je to dobrý neurolog, o čo ide.... nemusí totiž ísť len napr. o depresiu, alebo paniku, a podobne.... može sa jednať o čokolvek, takže rozhodne neváhaj, a chod na vyšetrenie..... Ja som na vyšetrenie nebola, lebo u nás je len jeden neurolog, a to taký "odoborník" že nikto k nemu radšej nechce chodiť. Raz som uňho bola a povedal, že mám migreny, dal mi také silné lieky, že mi z nich bolo zle.... až velmi zle..... takže nikdy viac, potom som bola unho este raz, aj so snímkom z chrbtice, tak mi povedal, že je to od chrbtice, a bodka..... 😖 . Odvtedy tento lekár u mna skončil....
Ked je dobrý lekár, povyšetruje Ťa, a povie, o čo by mohlo ísť, prípadne Ta pošle na CT hlavy, resp. mozgu, rozhodne sa na to pýtaj.... máš na to právo.... Mne to skôr prípadne, ako nejaký iný problém, ale neviem, nie som lekárka.... 🙂 . Ale za to už mám toho za sebou dosť.... 😒

ametyst123
10. jan 2016

@asined9 Všetko ostatné by sedelo na depresie, prípadne panickú poruchu, ale môže sa fakt jednať o silné migrény, resp. môže to byť fakt aj niečo iné.... Nepáčia sa mi uprimne povedané tie "akokeby elektrické prúdy na rôzne miesta v hlave, a pálenie v hlave...." . Rozhodne to spomeň lekárovi....

asined9
10. jan 2016

@ametyst123 plus mi zacalo pískať v ušiach presne v tom stresovom obdobi ..... No ono to ma vsetko šialený priebeh prv to boli ako keby ihlicky,pálenie a teraz aspon v klude ma sem tam skor na ľavej strane ako keby do spánku alebo nad spánok pichne akokeby ten elektricky prúd. Neviem ja to mozno vsetko zle opisujem ale obvodný si z toho veľkú hlavu nerobil ani nerobí,ked som mu to vsetko opisovala,preto som žiadala návštevu u neurológa. Ked fungujem robim čokoľvek je to pomerne ok,skor v klude a ked na to myslím 😕😕😕😕

asined9
10. jan 2016

@ametyst123 popravde ja si uz hocičo namýšľam,ved kebyze nie a nežijem v strese tak sem asi nepíšem 😕😕😕

lexilaracroft
11. jan 2016

Najrychlejsi sposob zavolaj respektivne porozpravaj sa s niekym kto ta privedie na i e myslienky a z nikym svoje problemy a starosti nerozoberaj bude ta to potom viac trapit. Len musis prist na ine myslienky

zuzik16
11. jan 2016

@asined9 ahoj, chod k neurologovi, ale podla mna to bude zo stresu, niečim takym som si presla pred cca 2 rokmi, stresy, prisla som o pracu, nemohla som otehotniet, blizili sa sviatky a ja som to tak hrozne prezivala, jedno s druhym, že ma začala boleť hlava, asi mesiac vkuse, ale ozaj vkuse, nebolo to silne, ale otrvne, do toho mi piskalo v usiach, presne ako aj ty pises...skusila som si kupit persen, nepomohlo, tak mi niekto poradil magnezium...to mi ozaj zabralo, upokojila som sa, dokonca som bola na ct, vsetko bolo nastastie v poriadku, a same to časom odoznelo

junova
11. jan 2016

@ametyst123 To s tvojou mamou je mi ľúto. Už som objednana na endokrinologiu.

necesita
11. jan 2016

@domkaaaa nie som úplne v pohode,ale je to neporovnatelne lepšie.benzace už neberiem,somatyka má trápi stále ( buď chrbtica,hlava zaludok,únava ) vždy za tým hľadám hrozne diagnózy,ale už si len poviem,že som zase sibnuta.ataky som nemala dlhšie,možno aj mesiac,ale ak boli,tak boli už slabšie.viem,že je zle,keď trepem ráno nohami v posteli,ale prestala som to riešiť.všetky bolesti zosilnenie,keď nad nimi premýšľam intenzívne a pripúšťam si ich.

umabell
11. jan 2016

Ahojte takze mi zmenila ad na Prothiaden 25 su to starsie ad ale dokina tvrdila ze niekedy ad 2 a 3 generacie niekomu nezaberaju.... Plus mi dala sulpirid 50 mg.... Rivo mam obmedzit....Esciloptam mi nerobil dobre ak ked som ho od maja uzivala to som mala v sebe este ucinky alventy...preto ma prehanalo z ecilopramu... A mala taketo stavy.... Mate niekto skusenosti s Prothiadenom?

mikimavka
11. jan 2016

@ametyst123 Tak potom to bude priznak choroby, ked si to mala hned na zaciatku, aj ja som to mala. Ja som od prveho dna uzivala len Serlift 1x denne rano 50mg, a prvy tyzden k tomu Lexaurin. Odvtedy do teraz len ten Serlift.

mikimavka
11. jan 2016

@junova tak ked sa mas liecit, a neliecis, bude to asi vsetko z tej stitnej zlazy. ja by som to mala radsej zo SZ ako z nervov ☹

junova
11. jan 2016

@mikimavka snáď to bude len zo štítnej žľazy, brala som najslabšie tabletky. Nevedela som, že keď ich dva týždne neuzijem, bude mi tak zle. Zajtra ráno idem na krv.

junova
11. jan 2016

Baby, aj ste pribrali z antidepresiv?

ametyst123
11. jan 2016

@asined9 Skús napísať na ten www.dl.sk (t.j. Družstvo lekární), a tam hore na lište je Poradňa, tam klikni, a napíš tam do okienka "Vaša otázka" o svojom probléme, a uved aj e-mail. Odpovedia Ti do 3 dní. Mne odpísali. Skús a uvidíš.

necesita
11. jan 2016

@junova za mesiac 8 kilo 🙂 ale neriešila som to.lebo som vedela,že bez liečby nevydržím.bolo to konkrétne z mirzatenu.tten mi bol po mesiaci vysadený a išlo to pomaly dole.brala som mirzaten,hypnogen,coaxil a frontin 🙂 dva dni som bola ako nafetovaná a nevedela som rozpravat ale potom bolo dobre 🙂 telo si zvyklo.

ametyst123
11. jan 2016

@junova Tí, ktorí majú problémy so štítnou žľazou, a teda aj Ty, MUSIA brať lieky každý deň, až do konca, nemôžeš len tak vynechať tabletky, pre Teba sú životne dôležité. Preto Ti mohlo byť tak zle. Ale daj sa povyšetrovať, aj na tú š.ž., a prípadne aj na iné veci... OK? Držím palce, nech je to len š.ž., a nie je to nič vážne.... 😉

ametyst123
11. jan 2016

@junova Z niektorých antidepresív sa priberá aj 10 kíl.... Tak ako píše necesita, mirzaten je liek, z ktorého sa priberá, ale pokiaľ pomôže, a poznám ľudí, čo im pomohol, tak tie kilá oželieš, hlavne nech si zdravá....

ametyst123
11. jan 2016

@junova Ďakujem, a som rada, že si sa objednala, a že pojdeš na vyšetrenie krvi. Fakt škoda, že mojej mamke to nezistili, bola by ešte tu.... ☹