Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lenka00
12. nov 2009

Lili urcite si zajdi k psychiatrovi, vis kolik tam chodi uplne normalnich lidi...psychika je hrozne krehka vec, ja se taky sesypala z tezke zivotni situace a porad jeste nejsem 100%, je treba se lecit, sama se budes hrozne trapit, chce to nervy hezky uklidnit a pak zase bude lepe...ja beru 2 mesice Zoloft100mg, citim se lepe, deprese si myslim, ze jsou o moc lepsi, ale zatim jeste neumim potlacit uzkosti, ale verim, ze mam ted jen nejaky vykyv a zase brzo bude dobre...je to na dlouho, ale cim drive to budes resit, tim rychleji leky pomohou a bude se zase citi silna...

lili456
12. nov 2009

a oni ty robia nejake vysetrenia ci sa to potvrdi? neviem ako to funguje.mne zomrela mama v 14 otec pred rokom potratila som a este kopes problemov stale nieco.to ta tam posle obvodak?

lenka00
12. nov 2009

me umrela maminka dva dny poporodu meho syna a ja od te doby mam problemy, ty jsi toho zazila hodne, stava se, ze v dobe relativniho klidu si to proste ta psychika dovoli a rozhaze se...nevim, jestli pres obvodaka, me tam objednala kamaradka a sla jsem rovnou k psychiatrovi, ptal se me na vse mozne otazky, kvuli mamince mi dal diagnozu porucha prizpusobeni, ale ted mi rikal, ze se mu to spise jevi an uzkostne-depresivni poruchu...lili drz se a urcite si tam zajdi, vubec neni za co se stydet, kdyz cloveka boli koleno, taky si zajde k ortopedovi, tak kdyz cloveka boli duse, leci ji psychiatr...

lili456
12. nov 2009

dakujem

alika54
12. nov 2009

ako sa drzkate baby??? ja som slaba ako mucha ale o malilinky kusocek sa citim lepsie,,,,hlavne z dovodu ze zajtra je mangel so mnou domka tak sa moc tesim,,,,ked som sama myslim len na kraviny a potom je mi len horsie 😔 Lili neodkladaj navstevu lekara 😉

lili456
12. nov 2009

alika a ty mas aky zdravotny problem?

filipal
12. nov 2009

ahoj Lili,
aj podla mna by si mal ist k psychiatrovi. nepotrebujes na to doporucenku od praktickeho lekara. vacsinou je vsak treba na prvovysetrenie sa objednat. lekar sa s tebou bude rozpravat a z toho usudi, ci sa jedna o depresiu...
naozaj si, tak ako pise Lenka, vela prezila, takze je celkom pochopitelne, ze sa to na tebe odrazilo.
ked si pozries prispevky dozadu, vela sa dozvies.

filipal
12. nov 2009

Lenka, to bude len chvilkova kriza....
aj mne sa to obcas stane... neboj 🙂

janulienocka
12. nov 2009

Adapo, Seroxat mi zabral asi po dvoch mesiacoch, ale tak ze ozaj dobre mi bolo cca. po 3,5 mesiaci uzivania. No a vlastne chvilku na to som otehotnela, takze som si to moc dlho neuzila

alika54
12. nov 2009

Lili v podstate trpim uzkostnou depresiou,,,,,uz som sa liecila pred tym no teraz sa mi to v celej svojej krase vratilo,,,,no dufam ze bude uz len lepsie

inkinka
12. nov 2009

dievčatá, máte skúsenosti s autogénnym tréningom, s uvoľňovacími cvičeniami? Pomohlo vám to?

lenka00
12. nov 2009

Filipal...dekuji, ty me vzdycky uklidnis, ja samozrejme hned trosku panikarim, ze mi leky nepomaqhaji a co budu delat...snazim se, dnes jsem byla na plavani a vecer jdeme s manzelem do tanecnich, byla jsem z kamaradkou na kafe, ale presto se vnitrne citim silene nervozni jako bych mela jit na zkousku...no, budu se snazit byt trpeliva...dekuji ti jeste jednou, moc pekne tady vsem radis...i hroska moc pekne radi, tim te moc pozdravuji a doufam, ze uz se citis lepe..
inkina...ja bohuzel zadne zkusenosti nemam, snad ti nejake holky poradi...

lenka00
12. nov 2009

s kamaradkou - omlouvam se za hrubku

filipal
12. nov 2009

ano Inkinka, ja mam skusenosti.
som aj cvicitelka jogy a v podstate relaxacia z hathajogy je ako Schultzov autogenny trening.
mne velmi pomaha uvolnovacie cvicenie. niekde to uz spominam, ale nikto neprejavil zaujem. 😉
ked som mala tazsie casy, tak mi pomahalo cvicit podla dvd, lebo mi dobre robilo to vedenie hlasom. nemusela som rozmyslat, aky cvik mam cvicit, ako mam dychat, co uvolnovat, vsetko mi bolo v dvd podavane a uzasne som sa preladila, oddychla si... normalne som sa vzdy tesila. prisla som z prace a este kym nebol nikto doma, som si zacvicila. 🙂

filipal
12. nov 2009

fiha Lenka, ale si ma vychvalila! 😲
ale ved ty tiez krasne radis 😉 😉 super vyuzivas vlastne skusenosti. z toho vidno, ze ti je ovela lepsie ako kedysi.
ja som vas nasla, uz ked som bola z najhorsieho vonku, preto som mohla skor radit zaciatocnikom 😝
ked som sa citila najhorie, sedela som u mamy, bala som sa byt aj sama doma a tam som nemala internet. ☹
brrr, som rada, ze to mam za sebou 😝 😝

alexandrah
12. nov 2009

lili - psycholog nemoze predpisovat lieky, neni to lekar, to moze iba psychiater.
baby, uz som myslela, ze dnes zajdem zase k psychiatrovi, lebo to spanie ... no spala som hodinu!!! (od 7-8 rano) to bol rekord ... a dovod?? taka blbost, kamoska mi doniesla veci pre maleho, kupujem ich od nej, a nejak mi hodila sialenu cenu za ne, tak som to v noci preberala, a samozrejme, riesila, ze ked jej napisem, ci sa nenastve, neurazi ... pred chvilou som jej napisala ... nic to neni, len popisujem, ze taka blbost, a co to vo mne vyvola, ze nespim vobec, rano som mala ist na poradnu do nemocnice, musel ma odviezt muz, lebo by som asi taka vycerpana havarovala ... teraz mi je lepsie ...pokecala som s kamoskou na poradni, kupila pekne body pre riska, a je mi lepsie ...
baby, teraz asi nema zmysel davat si uz predpisovat lieky na spanie, aj tak zacnu zaberat po cca 10 dnoch, nie?? ak zajtra vstanem skor, tak skusim aspn zavolat psychiatrovi, lebo u neho sa neda objednat, a v mojom pokrocilom stadiu tehu uz nevydrzim sediet 3 hodiny v poradni ...no snad aspon dneska skor zaspim, dufam, ked som spala tak malo ...

lenka00
12. nov 2009

no, me se takova relaxacni cviceni libi, ale mam pocit, ze se mi nedari se uvolnit, zacnu byt jakoby vice nervozni, zacnou se mi v hlave honit myslenky a neumim je zastavit, takze pak se mi nejake uvolneni nedari... 😝 😝 snad mas pravdu, ze mi zase bude oki, ten minuly tyden byl moc fajn, takze o to je mi ted vice lito, ze ted se to pokazilo...

alexandrah
12. nov 2009

inkinka - no ja mam to iste ako lenka 00 - tiez som bola pri relaxacnych skor o to viac nervozna, az mi sklbalo rukami, nohami, proste sa neviem skludnit, uvolonit, mozno preto aj ta nespavost ...

maria62
12. nov 2009

Ahojte dievčatá 🙂
Máme tu zase nové kamarátky a hlavne, že si môžeme navzájom pomáhať čo ma teší. Dnes bol celkom dobry deň a hlavne počasie sa umudrilo a nepršalo.
Filipal obdivujem ťa, že tak cvičíš a športuješ ja ked prídem domov tak sa nemôžem prinútiť k tomu, aby som cvičila a to mi odporučali aj lekári kvôli krčnej chrbtici no som taka unavená z práce a prídeš domov a doma ešte varenie a ostatné práce tak potom už iba sadnuť k PC alebo telke a nič viac to je hrozné možno som aj na to lenivá.
Hroška už je ti lepšie 😉
Alexandra drž sa s tým spánkom je naozaj ťažké a nespíš ani cez deň tak to ešte vydrž a teš sa na malého potom sa to určite zlepší
Pozdravujem vás všetkých držte sa

inkinka
12. nov 2009

lenka, alexandrah, ja som mala tiež nejaké divné pocity, akoby sa mi točila hlava, prestala som s tým. Ono vraj treba začať pozvoľna, asi to neviem. Filipal, poradíš? Mala som požičané nahovorené CD s Chudíkom, ale už som ho vrátila.

filipal
12. nov 2009

rozmyslam, ako sa to da takto na dialku...je totiz lepsie na zaciatok absolvovat aspon par hodin s nejakym instruktorom... da sa prihlasit aj na kurz jogy. nacvik relaxacie sa robi postupne, zacina sa kratkymi relaxaciami a skusaju sa rozne metody. napr. predstava tiaze, alebo tepla... niekto radsej relaxuje pri rel. hudbe, niekto ma radsej ticho. potom, treba sa naucit zosuladit dych s pohybom...
ten Chudik je fajn, da sa este zohnat? kedysi som mala jeho audio kazetu. teraz mam rozne dvd, ale najviac sa mi pacia tie, co vysli vlani so Sme. Joga pre zaciatocnikov, Joga pre tehotne ....boli 4 diely.
ano, su ludia, ktorym joga nevyhovuje. potrebuju skor vybit energiu. je to velmi individualne.
aj to moze byt, ze vam, dievcata, co sa nedari uvolnit, sustredit a pod. este nie ste zaliecene... mozno neskor vam to pojde. mne to islo snad aj preto, ze mam skusenosti a dokazem sa rychlo uvolnit. su na to finty, napr. zameranie sa na dychanie.... ak ste niekto z blizka mozem dat aj osobnu instruktaz 🙂 🙂

Maria to nie je na obdiv, lebo praveze, ja si pritom oddychnem. a asi nemam taku casovo narocnu pracu ako ty.
stiham este aj skoro kazdy den navarit. 😀 syn to sice neocenuje a radsej si da chlieb.... 😅

filipal
12. nov 2009

este mi napadlo, ze ten Chudikov aut. trening je dobry, ale tazky pre zaciatocnikov. a strasne dlhy. treba zacinat 5 min., postupne 10 a 20 minutova relaxacia je uz dlha. zakryte sa dekou, podlozka je najlepsia karimatka a pohodlne oblecenie. 🙂

ercinka
12. nov 2009

Ahojte.Do tejto témy sa pripájam prvý krát. 🙂 Ja som brala Cipralex asi 10 mesiacov a teraz som celkom fajn, až na malé výkyvy nálad sem-tam, ale dá sa prežiť. Lilly, ja som išla najprv k psychologičke, spravila mi testy a "vyšla" mi depresia, úzkosť. A ona mi dala odporučenie. Teraz som išla ku psychologičke po vlastne roku, len tak kvôly sebe a pochválila ma, tak som na seba hrdá 😅 . Ale psychiater ma vysmial, že takých ako ja chodí po meste veľa, to by každý druhý človek musel brať lieky 😝 , no dobre ma napálil... Ja mám to jedno relaxačné CD, je to super

alexandrah
12. nov 2009

maria - z vlastnej skusenosti viem, ze praveze to nebolo o tom,ze nemam cas cvicit, som uánavena, pri cviceni a po cviceni, ked sa dokopes niekam ist som bola ovela plnsia energie, skus to raz, a uvidis ...nemusis vzdy navarit a upratat, treba hlavne urobit nieco pre seba!! 🙂 inak dakujem velmi, snazim sa drzat, dneska som spala iba hodinu, teraz idem jak naspidovana, zajtra budem zombie .. uz si pripadam jak manio-depresivna - bud nespim, a energie kopec, lebo potom clovek by ani nevstal z postele, aj take bolo, teraz nastastie nie ...ale dneska sa uz aj balim do porodnice, tak myslim na mojho chlapceka, a moc sa na neho tesim!!!
ercinka - ten psychiater je asi debil, zakladom je, nic nezlahcovat, lebo sak vela ludi si prave mysli, ze nechce otravovat, ini maju väcsie problemy, a prave im moze byt najhorsie, a keby aj nie, urcite to nema co povedat takto na plnu hubu (pardon za vyraz!!).
inkinka - mozno ma filipal pravdu, mozno to neni pre kazdeho, ja sa napr. najviac paradoxne skludnim, ked sa poriadne znicim pri sporte!! na relaxacne cvicenia asi zatial nie som, proste je mi pri nich zle ...a to ma stvalo, lebo som bola jedina, ale co uz ...a veru by mi bodlo sa skludnit ...myslienky a tak ...

stanka1986ke
13. nov 2009

ahojte dievcata...dakujem za rady a povzbudenia...tak zacnem ich brat dnes vecer si dam ten frontin a od zajtra rana zacnem brat ten seroxat ako mam polku rano...tak mi drzte palceky...zajtra nejdem ani na brigadu takze budem doma...chcem sa opytat to keby mi nieco z tych liekov bolo tak mi bude zle hned v prvy den?

lilie- nieje to dedicne...mne to povedala moja psychiatricka ze to nieje dedicne....ze to sa nededi

srdcko81
13. nov 2009

Ahojte baby
Som tu nova a dalsia s probblemom.Mam panicku poruchu uz 3,5 roka.Najskor som uzivala len frontin 0,25 a to len v pripade ze mi bolo zle.Lenze minulý rok sa to vystupnovalo a bolo mi fakt uz blbo a myslela som si ze sa z toho zblaznim.A tak uz asi rok beriem AD a to velafax 0,375 a rivotril vo forme kvapiek.Inak prve dva tázdne som sa nemohla na jedenie ani pozriet strasne mi bolo zle-a tak som sla za doktorom a ten ma povzbudil,ze ved to mám detske dávky a ze to z toho mi zle nie.A tak som sa po jeho slovach ukludnila a nevolnosti presli a pribrala som 10 kg.Je mi dobre-nestazujem sa odvtedy ziadny záchvat a ani jedna tabletka na ukludnenie-ale mám stále jeden problem-chcem bábo-som uz 5 rokov vydatá-ale mám strach z tehotenstva-nebojim sa porodu ale toho aby sa mi tie stavy znovu nevratili-aj ked viem ze to prezijem a nic sa mi nestane-ja proste tie záchvaty paniky uz nechcem,moj doktor ma presviedca,ze nech sa nebojim,ze tehotenstvo to moze zmenit k lepsiemu ale ja akosi stale nemozem sa zbavit toho pocitu.Mate niektorá skusenost?Dakujem vopred za kazdu radu. 🙂

filipal
13. nov 2009

ahojte 🙂 🙂 🙂 🙂

Ercinka a ten Cipralex si uz vysadila? 10 mesiacov uzivania je dost malo. teda ten lekar je dobry cynik! 😠 😠

Stanka, teba bude liecit Seroxat. to je antidepresivum. ak vydrzis bez Frontinu, vobec ho nemusis uzivat. je navykovy a berie sa len docasne, kym zacnu AD ucinkovat. vobec ti nemusi byt zle. mne nebolo vobec, hoci som dost citliva na lieky. len som mala prve tyzdne sucho v ustach. 😉

Srdcko, viac kociek co tu prispieva, boli s AD tehotne, aj dojcili. da sa to riesit, neboj sa. precitaj si stranky dozadu,
tam spominaju aj konkretne lieky, ktore brali a v ktorom obdobi. samozrejme sa vsak budes musiet poradit s lekarom a mozno to zvladnes bez liekov, niekomu sa naozaj v gravidite polepsi. 🙂

inkinka
13. nov 2009

filipal, ten Chudík trvá pol hodinu - takže bude to ako si povedala, príliš dlhé na začiatok. Skúsim s piatimi minútami a jednou rukou, skúsim to ešte , keď to chváliš 😉 CD som vrátila , nenapálila som si 😒
alexandrah, to máš tak veľa energie, alebo taký silný vnútorný nepokoj? 😉 Ja nevydržím dlho na jednom mieste a pri jednej činnosti.

alexandrah
13. nov 2009

inkinka - praveze nemam vobec energiu, niekedy som sa citila ako s chronickym unavovym syndromom, (to niekedy bolo asi kazdy den), skor ten vnutorny nepokoj, ale sialeny, akoby vo mne vybuchla bomba, furt myslienky, furt riesim veci, hned, teraz, a praveze ked som taka unavena, tak som nervozna, ze ked som si tak vsetko naplanovala - moj muz mi vravi, ze ma mali zamestnat v socializme, aby som im planovala pätrocnice, ja si tu pätrocnicu naplanujem ze chcem stihnut za tyzden, a potom unava, tak nestihnem nic, tak som z toho nervozna, a kolotoc ide dokola ... neviem zvolnit, ide to velmi pomaly ...dokonca som sa smiala, ked kolegyna vravela, ze jej muz nevydrzi ani pri filme, ze cita, alebo zapina pocitac, tak to uz aj ja taky tak ... prerusujem cinnost, idem robit cosi ine, potom sa k tomu vratim ...

alika54
13. nov 2009

ahojte,,,,,dnes sa citim pod psa,,,,skoro cely den som prespala nie som schopna vobec fungovat 😝 ,,, a to som sa vcera citili kusok lepsie asi som sa predcasne tesila,,,, 😔