Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

majinulka
25. feb 2016

@qidko Presne viem ako sa cítiš. Ja prežívam tie isté pocity. Momentálne je to o to horšie, že manžel je preč. Vráti sa až o mesiac. Som sama so synmi 18 a12 rokov. K tomu ešte u toho staršieho bojujeme s úzkostnou poruchou. Robí malé pokroky, ale ja s tou svojou povahou to všetko veľmi prežívam. Každé ráno vstávam s myšlienkou ako to zvládnem a čo mi tento deň prinesie. Tiež sa veľmi teším, keď sme spolu celá rodinka. Ale nie vždy to ide. Vždy sa snažím každé ráno naštartovať, nájdem si nejakú činnosť a musím fungovať. A k tomu všetkému som teraz bez práce. No musím to zvládnuť. Vždy sa teším, keď sa vrátia synovia zo školy. Vyobjímam ich, dáme reč ako bolo, poučia sa a potom večer si dáme spolu kakavko a zase podebatíme. No a nakoniec skonštatujem, že sme to super zvládli a ďalší deň nám prinesie niečo nové. Takisto riešim myšlienku aké to bude ak deti odídu. No nedávno mi moji synátori dali jasnú odpoveď, že obaja zostanú doma, lebo jeden aj druhý chce bývať v dome. (Máme veľikánsku záhradu a nový dom.) Takže asi musím začať rozmýšľať opačne - ako ich dostať z domu. 😀 🙂 😕 Žeby mi nakoniec zostali na ocot? ☹ 😕 😎 Je to jednoducho tak, že mi citlivejšie povahy sa stále nad niečím zamýšľame. Ja si stále spomeniem na slová psychologičky, ku ktorej sme chodili so starším synom (lebo on je citlivka od malička). Citujem: " Človeka môžete naučiť správať sa tak ako si to okolnosti vyžadujú, ale jeho povahu zmeniť nemôžete? "Takže aj my citlivky máme na tomto svete svoje miesto a úlohu. K tomu pripájam aj slová jedného mnícha Tulku Láma Lobsenga, ktorého keď sa v jednom článku spýtali, čo ho najviac prekvapuje, odpovedal obrazne: To, že keď prišiel do supermarketu videl, že všetky jablká sú rovnaké a lesklé. Čo je neprirodzené a proti prírode. A tak je to aj s ľuďmi. Každý sme iný. A to je nemenné. 😉 🙂 Ver mi, že tie naše detičky sú rady, keď ich pomojkáme, poradíme, porozprávame sa. A ten pocit, že nám na nich záleží im zo srdca nikto nevymaže a vždy sa k nám budú rady vracať. Tak sa tešme, že ich máme a oni majú nás. A to, že je nám niekedy smutno, to patrí k životu. Raz sme hore a raz dole. Tak ti prajem pekný deň. Jar je už za dverami tak sa máme na čo tešiť. 🙂

stan0
25. feb 2016

Seroxat funguje, ALE ... Nie u každého má nástup tohoto lieku hladký priebeh. Pred piatimi rokmi mi z nadmerného stresu v práci zhorel všetok serotonín do bodky a zostal som absolútne bez ochrany. Doktor mi teda predpísal tento liek. NÁSTUP BOL ŠIALENÝ ! Keby sa ma niekto opýtal ako si predstavujem peklo, tak mám absolútne živú predstavu. Toto šialenstvo trvalo celé dva týždne. Po rozume mi chodili už aj sebevražedné myšlienky. Dal by som všetko na svete za to, aby sa to peklo skončilo. Asi aj svoj vlastný život ... Neurobil som to, pretože som mal pre koho žiť. Boli to stavy, ak keď človeka opustí duša a vy existujete už iba ako hromada masa a kostí. Toto šialenstvo skončilo myslím, že po dvoch týždňoch. Boli to najdlhšie dva týždne v mojom živote. Potom už yačalo byť lepšie. Začal som mať znovu chuť do života a po čase bolo všetko zasa ako pred tým. Akurát vždy ráno som si dal 20mg tabletku, ktorá mi pripomenula to MUČENIE MOJEJ DUŠE. Po naordinovaní tohoto lieku, som čakal zlepšenie. No stal sa pravý opak a ja som spadol na také DNO V AKOM SOM V ŽIVOTE NEBOL. Užíval som ho asi 4 roky. Bolo mi fajn, žiadne starosti, žil som a pracoval, ako zdravý človek. A tak som sa po dohode s Doktorom rozhodol, že začneme postupne vysádzať. Začal som po štvrťkách, potom polkách. Ani sa ma nepýtajte, koko krát som sa musel vrátiť na pôvodnú dávku, kvoli absťákom. Vyliezť z tohoto "lieku" je takmer husársky kúsok. Ja som z toho liezol von asi pol roka.
Život išiel ďalej, všetko bolo v poriadku niekolko rokov, až ... Až prišli zaťažkávacie životné skúšky. Veľa zlých vecí sa mi nakumulovalo v jedno kkrátkom období a ja som sa znovu ocitol, tam, kde som nechcel byť. Opať som sa ocitol u Doktora. Skúšal som s tým zabojovať bez liekov, ale po dvoch týždňoch som to vzdal, pretože stav sa ešte viac zhoršil. Uvedomil som si, že bez liekov to jednoducho nedám. Doktorovi som ale povedal, že seroxat je síce funkčný, ale už nechcem v žiadnom prípade zažiť, to čo volakedy. Tak mi predpísal Escitalopram. Tešil som sa, že na začiatku sa nekonalo žiadne šialenstvo. Liek zaberal, cítil som sa chvílu dobre a potom som išiel znova dole. Tak, že treba pridať. Išiel som na 10mg. Po nejakom čase začalo byť zasa dobre a o chvílu som bol zasa dole. že ešte pridáme ... Takto sa to dialo až po 40mg a aj tak som zasa spadol dole. Zmenil som preto lekára. ... Teraz mám nového. Podelil som sa s ním o svoje skúsenosti a tak mi teraz predpísal Sertralín. Beriem už týždeň 50mg ráno a 50mg na obed. Mám dosť motáky, som tak trochu dezorientovaný, ránné pesimá, trasláky, strachy z toho čo bude aj nebude, vnútorné napatie a úzkosť, horúco na hrudi, chrbáte, rukách a pod. ... Utešujem sa, že je to zmenou liekov, čo mi hovorí aj pani doktorka a že ma snáď načisto rozum neopúšťa. Žiaden komfort, ale nie je to peklo ako na začiatku užívania Seroxatu. Zostáva mi len dúfať, že ten Sertralín začne čo najskor robiť čo má a ja budem zasa použitelný a schopný normálne fungovať.
Myslíte, že budem zasa v poriadku a že ten Sertralín konečne zaberie ?

1lienka1
25. feb 2016

Ahojte baby ,viete mi prosím Vás poradiť nejakú dobrú knihu O depresii? Ktorá vie aspoň trocha človeka nasmerovať, pochopiť svoju chorobu. Ďakujem ☺.

ivka1302
25. feb 2016

@1lienka1 knihu o depresii? Lienka neviem ci taku knihu niekto napisal ale je vela knih o tom ako zacat znovu zit a ako si vazit toho co v zivote mas a ako zacat mat rada samu seba alebo ako pocuvat svoje myslienky a svoje telo. Taketo knihy potrebujes😋☺️😌😊Edvard Tolle Sila pritomneho okamihu aj na you tube si ho mozes vypocut🤗😜😊❤️Louise L Hay miluj svoj zivot. Joyce Mayer sila myslienok. Skus aj link ktory som pridala o stranku spat Vela stastia Necitaj o depresii citaj o zivote😘😞😉😊🙂❤️❤️

ivka1302
25. feb 2016

@stan0 ja ti tu velmi o liekoch neporadim lebo sama viem co mi sposobovali a preto radsej ziadne neuzivam teda okrem kvapiek na spanie. Hovoris iba o liekoch co si vyskusal ale naspominas co si skusil este pred tym ako ti dali lieky. Lebo iba tak cakat ze ci to samo odijde a ked nie tak dam lieky nestaci. Navstevoval si psychologicku? A tiez sa mi zda ze hovorit o uplnom vyhoreni serotoninu je dost prehnane. Ako sa to vysetruje aby to zistili?Je mozne ze si sa psychicky zrutil z nadmernej vycerpanosti ale takto by som to nenazyvala. Chcem ti len povedat ze ak budes cakat ci ta z toho lieky dostanu alebo nie tak ti rovno poviem ze si uplne vedla. Pretoze ak by to takto fungovalo toto forum by neexistovalo😚😌☺️😊Je mi skutocne luto cim si si presiel ale aj ked vymenis dalsie lieky a dalsieho psychiatra von sa takymto sposobom nedostanes ak nezacnes hladat pricinu v sebe samom a prave tu by ti pomohla psychologicka mozno si mal skusit na zaciatok prirodnu medicinu a skusit relax alebo napriklad sport konicek plavanie bicykel. Nemyslim si ze ten serotonin uplne vyhori ale treba pracovat na tom aby sa zacal zase obnovovat ale nie liekmi. Zelam pekny den a hlavne vela sil. 🤗😞😊

stan0
25. feb 2016

ivka1202, ja som bol hospitalizovaný, vyplašený na smrť a toto mi začala nosiť sestrička na tácke. že liečik na upokojenie. ani som nevedel, čo to je. čo som mal skúšať ? nedostal som šancu. dnes už som múdri aj ja. slepo som dokrorom doveroval. keby som seroxat nezobral, možno by som nikdy nevedel, čo je depresia v jej plnej "KRASE" ... chodím aj psychologičke. neboj, robím všetko preto, aby som sa dostal z týchto sračiek ...

qidko
25. feb 2016

@majinulka je to ako pises...moje deti (21-19) su zlate Ked je manzel prec snazia sa byt somnou az mi je niekedy luto ze tolko casu su primne a mohli by byt s kamosmi,ale dcera mi raz povedala ze oni mi oplacaju to co I'm davam ja vies bol to dobry pocit vtedy som sa uistila ze sme ich vychovali dobre....dakujem ze si mi napisala aspon viem ze nie len ja tak lipnem na rodine🙂

qidko
25. feb 2016

@stan0 BUDES musis tomu verit ja ties beriem Esticalopram(ani neviem ako sa to vola ale som natolko leniva ze sa nedvihnem)10mg2× denne ktomu lexaurin a neurol zajtra mam kontrolu po6 tyz.tak som zvedava v aprili bude 1r.co som PN a chcem ist znovu do prace takze si musim verit ze to zvladnem velmi som sa rozpisala. Sorry. Ver si ze to bude dobre ak mas pri sebe ludi ktorych mas rad zvladnes aj veci ktore sa zdaju nemozne......drz sa a nezabudni ze sme tu vzdy pre Teba mne osobne babenky pomohli verim ze aj Tebe pomozu........

juliailuj
25. feb 2016

@1lienka1 tá prvá je asi naj..ale skoč do kníhkupectva a tam si pod psychológiu a psychiatriou polistuj,čo ti najviac padne..je tam toho veľa

ametyst123
25. feb 2016

@zuzanka0102 Ahojky Zuzanka... škoda, že moja mamka nenatrafila na tak dobrého doktora ako Ty.... ☹ ..... ale už to nezmením.... na druhej strane ... dobrá stránka .... pozrela som si.... poučné veci.... páči sa mi to.... 🙂

ametyst123
25. feb 2016

@babika1234 Možno preto Ti bolo akosi blbo.... lebo v pondelok bol spln.... neverila som na to veľmi, nikdy som s tým problém nemala... ale odvtedy ako si všímam, že je spln aj ja sa cítim horšie.....alebo si to len namýšlam.... ale poznám babenky, čo nemožu v noci vtedy spať..... Ja ale spím v pohode.... ale som nervoznejšia, .... tak možno je na tom niečo pravdy, alebo nie, neviem.... a je fakt , že upršané zimné hnusné počasie pôsobí aj na zdravého človeka depresívne..... ale na druhej strane, fakt sa netreba "spoliehať" len na to počasie.... ja už ked prídem domov z práce.... tak zatiahnem závesy, radšej zasvietim svetlo... aby som nevidela vonku, ako je tam hnusne.... a tak je mi lepšie....🙂. Dnes ale sme mali u nás celkom pekný den, u nás svietilo slnko.... tak sme s manželom aj deťmi, ktoré vyzdvihol zo školky, išli na dvor, deti sa hrali, a my sme konečne orezali dva stromy, ktoré sme nedokončili od minulého roka.... a hned mám lepší pocit, lebo aj toto mi ťažilo hlavu...🙂... vlastne je toho toľko, čo mi ťaží hlavu.... že ani neviem, čo skôr robiť, a z toho som frustrovaná, a je mi z toho zle.... Teraz od pondelka mám "svoje dni".... už štvrtý den... cítim sa fakt horšie ako obvykle.... ked som brala antikoncepciu, bolo to znesitelnejšie... ale musela som ju vysadiť, aj kvoli vysokému tlaku....

ametyst123
25. feb 2016

@chrumen Ahojky Chrumen, o Mirzatene mám len taký poznatok, že môj známy ho berie, ale je to chlap, takže v tehotenstve ... neviem.... ako to funguje, a či sa môže brať... najlepšie to by mal vedieť lekár.... Inak ten človek ho berie ešte s Neurolom .... ale na iný problém... ako som sa dozvedela,... na posttraumatický šok.... Viac info neviem....Ale asi najlepšie sa poradiť s psychiatričkou, určite sú lieky, ktoré sa môžu brať aj počas tehotenstvaa.... ale Mirzaten... neviem.... v príbalovom letáku na internetee si sa nedočítala?.... Ja si rada čítam letáky... ale terz mi je blbo... tak to čítam momentálne nemôžem... skús zadať Mirzaten, príbalový leták... to goooglu a tehotenstvo.... 😉

ametyst123
25. feb 2016

@ivka1302 Ahojky Ivka, máš úplnú pravdu, niekedy okolie nepochopí človeka, ani to niekedy nestihne vysvetliť tak, ako to je, a už Ta berú ako kebyže si "psychický pripad".... "Aha? Ty berieš, antidepresíva? A čo si šiši? Alebo zrelá na psychiatriu?..." ☹ A možno práve preto, niektorí ludia sú radšej vo svojom okolí ticho, a trpia sami, ako by mali niekoho komu by sa o tom mohli vyrozprávať.....☹ . Ale práve preto je tu toto forum, aby si človek mohol kludne napísať, čo cíti, čo prežíva, ako sa cíti dnes, alebo sa citil včera, aké lieky kto berie, či zaberajú, nezaberajú.... Je to o to lepšie... že je tu istá forma anonymity, kde si človek môže doslovne "vyliať srdce" ....a nikto ho za to kritizovať nebude, lebo všetci sa tu chápeme.... 😀 lebo máme tie isté problémy,... a vieme to 100% pochopiť.... ľudia, čo to nezažili na vlastnej koži... si môžu len domýšlať, a niekedy aj nesprávne..... Napr. ja som povedala mojej svokre, že čím prechádzam, že beriem aj ADčka, atd.... a ona na to....šak len si povedz, že Ti je super, a bude Ti super..... 😀 .... Proste absolutne nemá šajnu, že to nie je len o psychike, ale že mi je niekedy tak zle, že sa nevládzem ani zdvihnuť z postele, alebo že ma preženie tak, že ma neskutočne boli brucho.... atd atd.... a že to nie je len o tom myslieť pozitívne.... ano, je to samozrejme aj o tom... ale ona to povie takým spôsobom, že si pripadám ako nejaký "dement".... 😀 .... Ako keby mi chcela dať najavo, že je aj tak nad tým všetkým, a ona proste všetko vie, a je vševed.... No dufam, že to nebude čítať môj manželik .... 😀 ... to by sa asi nas.... ale ja to myslím v tom slova zmysle.... že som proste podporu u nej nikdy nemala.... a zrejme som urobila chybu, ked som jej to povedala, lebo ona ma proste nikdy nepochopí, a ani nechce pochopiť..... no čo už... nezmením ju..... a ani to robiť nechcem.... už nie.... a viem, že sa nezlepší jej vzťah voči mne... .ale akceptujem to tak, ako to je.... aj ked mi to občas berie "vietor z plachiet".... do pár vecí sa totiť miešala..... a to narušilo naše vzťahy.... ale teraz je to v rovine.... Daš pokoj, máš pokoj.... 🙂 asi tak by som to definovala.....
A zase na druhej strane... stretla som jednu známu, ktorá robí inde ako ja.... a tiež sa mi posťazovala,... a z rečí do reči vyšlo najavo, že berie ukludnovaky, a že v jej práci.... a to je dosť známy "štátny" úrad..... tam vlastne je taký tlak na ľudí... že to tam berie takmer každý.... ale každý mlčí, že by mal nejaký problém... Bože, akí sme ľudia čudní,.... a "hlúpi"?... Nechcem to tak napísať..... ale každý sa tvári, že sme v pohode.... ale len naoko... a ked máš problém... tak ruky od Teba preč..... 😠 . Toto forum je super.... som šťastná, že som ho našla.... niekedy mám pocit, že manželik už ziarli na ten PC.... 😀 ... ale šak sa môže pridať..... 😀 .... Som rada, že riešime problémy spolu..... a je to fajn....

ametyst123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ametyst123
25. feb 2016

@evak12 Evak ako dlho tam brigaduješ? A ako dlho tam brigadovať budeš?.... Ak máš taký pocit, niekedy je ten pocit práveže správny.... ak cítiš, že Ti davajú najavo... že nie si v kolektíve ale mimo neho.... bohužial... ALE to neznamená, že Ti to má braniť v tom.... aby si sa vzdavala..... rob si svoju prácu.... skús sa prihovoriť... posrandovať... časom si najdeš možno kamošku.... a ked nie... tak si z toho nič nerob.... oni prichádzajú o dobrú kolegynu....!!! 😉 ... a ked je to brigada nakrtáko , tak by som sa s tým netrápila vôbec.... rob si svoju prácu.... rob si ju dobre.... a kašli na nich... ale tvár sa normálne a HLANE NIč SI Z TOHO NEROB.... ja som si tiež isté veci nebrala.... ale jedna kolegyna ma nas..... a po 2 rokoch práce s nou som jej konecne povedala, čo si onej myslím.... a cítim sa lepšie... 😀
Nedaj sa.... sme s Tebou 😉

eliska13
26. feb 2016

@stan0. Ja som na Seroxate 9 rokov s prestavkami.Pri prvom raze som nemala ziadne neg ucinky, teraz pred 2 rokmi to bolo zle a dlho trvalo, kym som sa citila dobre a vsetky zle myslienky odisli.v noci som sa prve dni budila ako keby do mna elektriku pustali a strasne som sa potila.Ja mam kazdy druhy den 20 mg a takto mi je fajn inac som mala kazdy den 20 mg.Drzim Ti palce ver doktorke a velmi Ti kvitujem, ze chodis na terapie🙂

juliailuj
26. feb 2016
1lienka1
26. feb 2016

@juliailuj Ďakujem ☺

eliska13
26. feb 2016

@chrumen ja som brala Seroxat v tehotenstve po rozhovore s pstchiatrickou psychologom aj som bola na speci pohovore u jedneho primara ktory mal zeny v teh na AD.Mne povedali, ze v prvom rade musim byt v pohode ja.Prezila som si v teh peklo, ze som slaboch a nezvladnem to bez liwkov ako taka koza som si citala diskusie dievcat studie farma firiem...niekde pisali, ze deti mozu mat problem so srdcom vyvojove vady len som sa bala.Aj som s nim kojila a malemu nic nie je je zdravy mega sikovny🙂)
Bala som sa, ze bude mat po porode abstak dlho som kojila, ked som prestala pozorovala som ho ci je normalny.Mne povedali, ze lieky cez placentu prechadzaju minimalne a kojenie povedali, ze vacsiu traumu by som mala, keby mi zastavili laktaciu.Ale v karte som mala poznacene AD a na novorodeneckom mi jedna uzasna primarka povedala, ze syn je spavy utlmeny a on chudacik mal len silnu zltacku aj bol pod ttmi lampami.Nahnevana som bola kolko fetaciek alkoholiciek porodi dieta a ja som bola onalepkovana AD cervenym na karte.Vtedy som si pripadala ako krkavcia mama

janka_banka
26. feb 2016

@eliska13 ja som tiež brala pri oboch tehotenstvách AD, a le tiež so mnou hormóny mávali hore-dole, ale môžem povedať za seba, že to bolo najkrajšie obdobie života 🙂 ...plné lásky,očakávania ... a moje detičky sú zdravé, a klop klop ani jedna ešte nebrala antibiotiká ... tiež ma niektorý psychiatri odsudzovali, že si trúfnem s mojou diagnózou mať deti ... ale moja lekárka je skvelá a tak hovorím, že tie detičky sú aj jej 🙂 ... držím moc moc palčeky 🙂

evak12
26. feb 2016

ahojte,babky moje co myslite mozem si dat pichnut apaurin,alebo zobrat nospu?nenormalne sa mi chveje zaludok,nic do mna nejde .....dnes som mala zly den,beriem paretin a vecer valdoxan,prosim poradte

eliska13
26. feb 2016

@janka_banka mna psychiatricka vysmiala, ze ma pacientky schizofrenicky na liekoch preco sa ja bojim mat dieta.Psychologicke som plakala, ze ani kvoli dietatu sa neviem v teh.vzchopit.Ta mi povedala, ze kebyze ich neberiem potratim bola to taka milosrdna loz aspon myslim, ale pomohla mi.2X som sa snazila lieky vysadit na zac.tehotenstva a potom po stahovani a velkom strese a vzdy to dopadlo velmi zle.Medzitym bolo krasnych ruzovych 8 rokov, kedy som zabudla na vsetko A pred 2 r zase zle.teraz si uz viac verim a som zase v pohode, ale mam to pri sebe ako taky tien co ma strasi.

janka_banka
26. feb 2016

@eliska13 Eliška mne tiež pri mojej prvej dcérke radili potrat niektorí lekári, hanba hanba hanba .... teraz by som nebola šťastná maminka mojej Simonky ... a lieky nijako neuškodili ... a čo sa týka toho tieňu, tak to dobre poznám, bo sa bojím tejto choroby, že sa vráti ... to ma tiež niekedy šmátra v hlave ... aj som to hovorila lekárke, ale ona povedala, že to tak je a ak sa budem báť aj tak nič nezmením a to ma ukľudnilo, že sa s tým naučím žiť a ak sa to vráti zase to porazím a porazím a porazím 🙂 ... nádej je dôležitá ...

qidko
26. feb 2016

Dievcata pozerate svokru? Ta holka preziva peklo no podla toho co hovori jej manzel odmieta brat lieky od psychiatricky nechapem preco si neda povedat ved uz prisla o deti☹ no a teras mi to bude vrtat v hlave tak rada by som jej pomohla☹

stan0
26. feb 2016

@qidko ked rok beries escitalopram a stale sa v tom motas, je dost pravdepodobne ze tento liek u teba nefunguje. Nechodis nahodou dr.Stanislavovej ?

qidko
26. feb 2016

@stan0 nie ja mam lekarku Motylovu ( Presov) mam zle ale aj dobre dni myslim ze tie horsie su v tedy Ked ostavam bez manzela len sdetmi ale koli nim sa to musi zvladat🙂

stan0
26. feb 2016

Nenavrhla ti doktorka ine antidepresiva ?

qidko
26. feb 2016

@stan0 mam k tomu lexaurin 10mg a neurol +3druhy liekov od neurologa to by aj stacilo ci?