Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

domkaaaa
15. máj 2016

Myslite ze prejde aj to?

domkaaaa
15. máj 2016

A ked som vonku som nescoja neviem vypnut

janka_banka
15. máj 2016

@domkaaaa tento strach mám domka aj ja...ja dnes ráno som sa odhodlala, ze pôjdem cvičiť a zrazu strach a obavy z ničoho nič, ze to nezvladnem, budeme mi zle a pod. Tak som vzala papier a všetko vypísala a nakoniec to ustupilo...doobeda mi bolo super ale poobede akoby mavnutim čarovného prútika sa mi depka zhoršila a bolo mi len do plaču. Nestava sa Ti to niekedy? Ja tiež beriem Alventu...mne ju teraz navysila, Ty si kedy cítila že začala zaberať? Ďakujem ❤

janka1012
15. máj 2016

@domkaaaa ahoj kolko beries mg z tej Alventy?

janka1012
15. máj 2016

@janka_banka ahoj na kolko mg ti ju navysila? Ja beriem 150mg ale mam pocit ze uz neucinkuje. Beriem ju 9mesiacov a dva krat som znizila na 75mg lebo mi bolo lepsie ale vzdy som musela navysit

apolka77
15. máj 2016

@janka1012 no 9mesiacov je dlha doba to by si mala byt uz uplne v pohode, nastavena.

Mas depresie, uzkosti alebo paniku? Pytam sa preto, lebo mne alventu dr. tiez ponukala ale mam PP a neviem ci by mi alventa prave na paniku zabrala. Tak som znova isla na istotu a beriem paroxetin.

apolka77
15. máj 2016

@domkaaaa domka, no uz by ti to konecne mohlo zabrat naplno. Beries ju uz druhy mesiac, vsak? davas si aj nejaky benzac?ako casto?

apolka77
15. máj 2016

@janka_banka
janka ty si spominala ze tu alventu uz beries dlho, vsak? neviem, ale mala by ti uz naplno zabrat, a pride mi to, ze sa stale trapis. Neuvazovala dr, o zmene lieku? Pripomen mi liecis sa na depresiu ci uzkost?

janka1012
15. máj 2016

@apolka77 ono Alventa zabrala ale po case ako keby prestala ucinkovat. Co je plus tak som z nej nepribrala... Pribrala som par kg ale to s rispenu...V podstate ani neviem ci alventa zabrala pretoze ked som ju zacala uzivat prezivala som tazke obdobie b zivote a po mesiaci brania Alventy sa vsetko vyriesilo takze moj stav sa vyrazne zlepsil... 7mesiacov som bola uplne v poriadku a potom prisla akasi unava a depresie a halucinacie. Potom sme navysili rispen na 2mg a stav sa zlepsil hlavne tie halucinacie ale po dvoch mesiavov som zacala mat depresie ze sa zblaznim a stale som bola unavena... raz dobre raz zle. Uz to nebolo ono ale stale som relativne bila v pohode. Lenze par dni do zadu som prisla o super pracu,prisla som o byvanie a sla do podnajmu a ani neviem z coho to budem platit ked nemam pracu a rozisla sa po 6rokoch s priatelom. Takze teraz sa mi rapidne zhorsil stav... stale placem nic ma nebavi a vidim vsetko cierne. Ze budem niekde zachody umyvat ze si nenajdem pracu... strasne depresie. A viem ze to mam z problemov co mam tak neviem ci mam zmenit lieky alebo to nechat tak lebo viem ze ak by som nemala taketo problemy nieje mi tak zle... Proste uz nemam cicialnu uzkost na to som sa liecila davnejsie na to ta alventa je dobra asi lebo odkedy ju beriem tam je to okej...

apolka77
15. máj 2016

@janka1012 ahoj,
ano, uz si spominam co si pisala stranu dozadu o svojich momentalnych problemoch.
Tiez si myslim, ze to zhorsenie stavu nemas z toho, ze by liek neucinkoval, ale z toho, ze si v takejto nezavidiahodnej situacii.
Co keby si isla na nejaky cas domov k rodicom? kym sa nedas dokopy? Mozno by stacil mesiac dva, nasla by si si dajaku pracu a zacala od zaciatku. Ak si mala zleho partnera, nemas co lutovat, ale prave byt rada, ze si sa ho zbavila. Rozhodne zacni chodit na psychoterapie potrebujes to ako sol. Viem ze sa mi to lahko hovori, ale co nas nezabije, to nas posilni..skus to zobrat z tej lepsej stranky, ze si dostala novu sancu..si urcite sikovna baba, ked si odisla od tyrana a urcite to das..len potrebujes teraz pomoc od svojich pribuznych na par tyzdnov. drzim ti palce.

janka_banka
15. máj 2016

@janka1012 janulka momentalne beriem 75mg ráno a 75mg na obed...10 dni to mám navýšené...ale mne sa nezdá už tento liek, beriem ho uz aspon 8 rokov a mám pocit, že nezaberá...mala som ťažké obdobie, nástup do práce po 9-tich rokoch po materskej, manželské problémy a depresia a úzkosť ako sviňa, s prepáčením...úplne som psychicky vycucnuta...snažím sa oddychovat,relaxovať...nestresovat ale každé ráno sa budim s depkou a kým sa rozbehnem je to ťažké...a najhoršie sú tie psychosomaticke ťažkosti, pálenie na hrudi, v hrdle, tras...

janka_banka
15. máj 2016

@apolka77 liecim sa na depresiu a úzkosť...ale moja primárna choroba je hranicna porucha osobnosti, prešla som aj bulimiou a anorexiou...to je chvalabohu za mnou, len teraz mám veľkú zmenu v živote a depresie sa vrátili v plnej miere, ale vlastne som aj lekárke písala, že depku som mala asi vždy, len som si na ňu "zvykla"...keď som bola doma tak som tu únavu tak nebrala, mala som čas oddychovať a nebolo toľko stresov ako teraz, predsa len chodiť do práce pri dvoch malých deťoch + choroba, je to ťažké 😢...a zase zostať doma keď deti sú v škôlke a ja sama tiez nie je výhra 😒...premýšľam nad zmenou liekov ale bojím sa nežiaducich ucinkov, že mi bude zle a pod. Jedny večerné mi už zmenila kvôli spánku a to bol horor...normálne ma hlava pálila a pod...

janka1012
15. máj 2016

@apolka77 Ahoj. Nemam kam ist... Mama ma jednoizbovy byt a ma tiez depresie a rozne nalady len by sme sa hadali a navyse mam psika a urcite by chcela az ho dam prec...Takze musim tu but len som psychicky koli rozchodu a vypovedi z prace kde som krasne zarabala uplne zle na tom...Neviem ako budem platit byt... Je to tazke nemam vychodisko 😐 Ono mozno ani netreba menit lieky ale vyriesit moj aktualny stav...zbytocne mi zmeni lieky ked mam taketo problemy stale sa budem trapit. Potrebujem si najst pracu aby som to zvladala platit ale mam zo vsetkeho take depresie ze niesom schopna ani hladat lebo cele dni placem😐

evak12
15. máj 2016

@qidko ano Eva je v nemocnici,,piše to manžel,,

janka1012
15. máj 2016

@janka_banka tak asi by si mala este chvilku pockat ci Alventa zaberie a ked nie tak na case vymenit AD. Nepribrala.si pri Alvente?Inak ti roku robila dobre vsak? Ja som tiez bola s Alventou spokojna ale prislo problemy a som uplne mimo. Neviem ci ke to tym ze by prestala ucinkovat alebo proste len tym ze mam teraz take problemy... Ja ani neviem ci mi Alventa pomahala pretoze ked som ju zacala brat mala.som podobne problemy ako teraz a asi po mesiaci uzivania sa vsetko vyriesilo a citila som sa.fajn. alventu som dalej brala ale v podstate mne pomohlo to ze sa vyriesila ta situacia nepripisovala by som to Alvente....Ja napr teraz mam.tazke obdobie placem stale a rozmyslam a mam.uz take depresie ze ma.napada ako to ukoncim. prisla som.o dobre platenu pracu ,hned na to rozchod a stahovanie a ani neviem z coho to idem platit ked nemam pracu....takze toto ma trapi a z toho mam.depresie. takze mozu mi zmenit lieky ale podla mna mi to nepomoze pretoze problemy ktore mam.zmeneny liek neriesi... Na Alvente sa mi lubi ze som.z nej nepribrala a sex v norme

domkaaaa
15. máj 2016

No baby je to poooooodstatne lepsie mozno edte s doktorom navysime o jednu tabletku a bude to 100% 😊Teraz je to na 80% 😊 Ten strach nie ke taky velky 😊 Podla mna mi celkom sadla ... A beriem ju asi priblizne dva mesiace ... Benzac ziadny iba mi pridal tyiapridal to je na uzkost rano polku vecer celu

ametyst123
15. máj 2016

@sida447 Ahojky Sida, no nie je to ľahké, ked máš tieto poruchy, a kedže sa liečiš niekolko rokov, verím, že to nie je ľahké, ale je tu to ALE.... každá porucha, a to sú poruchy.... ako som si čítala, sa dá vyliečiť, a aj tieto Tvoje, nie je to ľahké, ale dá sa to, hoci pri obsed.komp. poruche, sa to môže aj vrátiť, ale aj nemusí....! .... A tiež si myslím, že aj tá druha porucha, ktorú si písala, sa tiež liekmi dá zvládnuť, naozaj sú na to dobré tie ADčka zo sk.SSRI, ale ja si tiež myslím, že by boli dobré aj nejaké tie psychoterapie, neviem, či na nich chodíš, alebo nie, ale tie by Ti fakt bodli.... Vieš, je ťažké niektoré veci, alebo nutkania, alebo myšlienky zastaviť, ale ked sa nad tým tak sama zamyslíš, čo to vyvoláva u Teba, myslím tie stavy, napr. niečo opakovať, a tak....?.... Nie je to tak náhodou STRACH?.... STRACH z niečoho neznámeho, strach, že sa môže niečo zlé stať, strach...... a samý strach.....! A poviem Ti, že aj ja mám strach, a to veľlký, o moje deti, o manžela, o mojich blizkych, dokonca aj o tých, na ktorých mi až tak doslovne nezáleží, ale vieš čo som si uvedomila,...? že sa nechcem !!! báť celý život.... bála som sa doteraz dosť.... ! a to sa mám báť, zakaždým..... stále...? To už nie,.....! To nechcem, ja nechcem takto prežiť život.... poviem Ti, že moji rodičia tiež boli dosť uzkostliví, a asi to na mna preniesli, ale pozri... moja mamka sa o nás stále bála, a bála, a teraz....? čo z toho mala celý život.... už sa aj prestala pomaličky tešiť z nových, pekných vecí..... nehovorím, že sa prestala celkom tešiť... alebo bolo to prílišné strachovanie sa o druhých.... a teraz...? mamka vo veku nedožitých 70 rokov (a to mala mesiac do narodenín...ked sme planovali aj oslavu, že koho všetkého zavoláme....) zomrela..... 😢 ..... Celý život sa bála..... a ja som si uvedomila, že SA UŽ NECHCEM BÁŤ !!! .... Čo sa má stať, aj tak sa stane, či už zlé ale hlavne aj to dobré.... a žiadne úkony, alebo čokolvek, to neovplyvní... na to sme my maličkí, aby sme ovplyvnili chod vecí, a udalostí, a nemáme na to vplyv, či sa nám niečo stane, alebo nestane, alebo našim blizkym.... Pozri, aj s týmito poruchami sa žiť dá, ak ich udržíš v norme, dokonca sa dajú aj poraziť... tak hlavu hore, a postav sa tomu zoči-voči... tomu strachu.... o tom to všetko je.... Viem, a verim tomu, že nechceš stráviť celý svoj život len tým, že sa budeš báť, ked napr. neurobíš to alebo ono..... ťažko sa s tým človek dokáže vyrovnať, že nedokáže ovplyvniť veci, a práve to je v tom, Ty svojimi "nutkaniami" tak by som to nazvala.... veci naozaj neovplyvníš, to je proste holý fakt, ktorý ked si uvedomiš, tak nebudeš potrebovať nič z toho..... odovzdáš všetky svoje nepokoje a strachy, niekomu vyššiemu, či už veríš alebo neveríš v niečo (ja osobne ano....ale to vôbec nehrá rolu...) podstatné je, že si ŽI SVOJ ŽIVOT KONEČNE TAK, AKO BY SI TY SAMA CHCELA, A ŽIADNE INÉ VECI ŤA PREDSA NEBUDÚ OVPLYVŇOVAŤ.... NEGATÍVNE.... IBA POZITÍVNE....! 😉 Hmmm? Čo Ty na to?....
Ja som si uvedomila napr. to... že sa tiež strachujem a bojím... ale čo ak stačí, že pojdem po chodníku.... a zrazí ma nejaký opilec na aute...?.... čo s tým narobím...? myslíš, že to nejak ovplyvním....?.... ani náhodou.... proste je to tak.... môžme len veriť a dufať, že každú chvilu svojho života dokažeme prežiť tak, ako chceme, a že sa už nebudeme iba trápiť, práve naopak budeme sa tešiť z každej chvilky, ktorú tu máme, z každej "prkotinky"... 😀 .... a o tom to je.... žiť hlavne pre prítomnosť.... minulosť... tá chvilka, čo už bola.... sa nevráti.... a tá chvilka v buducnosti.... tá ani nevieme, čo nám ešte pripraví, tak načo žiť len v strachu... ak očakávame len to zlé.... ako nás môže postretnúť niečo dobré...? a ked aj to dobré príde, ani to vela krát nevidíme... lebo vidíme a očakávame len to zlé.... a to je chyba.... Ja Ti držím palce.... podla mna máme šancu... a to takú ... zmieriť sa samé so sebou.... odpustiť si veci, situácie, a zlé zážitky, a žiť pre prítomnosť... minulosť sa zmeniť nedá... ale pritomnosť si môžeš urobiť takú, akú chceš... a aj budúcnosť.... len musíš veriť, že bude dobrá.... 😉 😉 😉 . Držím Ti v tomto palce... a aj všetkým babenkám v tomto fore.... nech sa už tolko nebojíme.... a nech nás strach už nebude ovládať....

ametyst123
15. máj 2016

@janka1012 Ahojky Janka, no chcem Ti napísať, že som si teda cítala o tej Alvente, aj o Rispene, takže najprv o Alvente.... tá sa môže brať od najnižšej dávky t.j. 37,5 mg denne... potom sa môže postupne zvyšovať na 75 mg denne... ale pri depresiách sa môže zvyšovať maximálne ! do 375 mg denne, a pri generalizovanej uzkosti, socialnej uzkosti a panickej poruchy je 225 mg denne ! Ale má sa to zvyšovať len potial dávka, dokedy je človeku ok... dokedy to zaberá... netreba nutne zvyšovať lieky... Inak na Alventu mám svoj názor.... takže ja by som na Tvojom mieste asi zmenila Alventu... A dalej neviem, či si čítala, ale Alventa by sa nemala brať spolu Risperidonom... čo je Rispen.... čo ak toto nie je práve kombinácia, ktorú by si mala brať... Ja osobne by som Alventu zmenila, Rispen vysadila, a začala brať Frontin, ked Ti pomáhal..... treba ho však brať rozumne, je to niečo ako benzáč... je to anxiolytikum... na uvolnenie svalstva, tela , atd.... ale zaberá tak ako benzáče... lenže je tiež velmi návykový... avšak v rozumných dávkach pomáha.... a dá sa potom postupne pomaličky vysadzovať... tak ako aj iné benzáče.... takže ked ho budeš brať pravidelne... ja som ho brala pravidelne.... tak som ho potom zmenila na benzáč... Rivotril.... U niekoho Frontin nespôsobuje takú závislosť, ale u niekoho dosť silnú.... ale pomáha.... tak ja by som to na Tvojom mieste riešila takto.... rozhodne by som išla za psychiatričkou... určite si sama nemen bez porady lieky... a kedže sa Adčka berú minimálne pol roka, aby zabrali a postupne sa potom vysádzajúú, nemôžeš si len -tak povedať, že teraz mi je lepšie... znížim si dávku, a teraz mi je horšie dávku si zvyšim... treba brať lieky pravidelne... tak ako Ti ich naordinuje lekárka,...a treba ich brať aspon mesiac -dva aby zabrali... a až potom , ak nezaberajú dávku zvysiť.... a k tomu rozhodne by som brala aj nejaký benzáč, pretože bez neho to zo začiatku zvládnuť velmi nejde.... Takže ja by som zmenila Alventu, alebo upravila dávku.... po porade s lekárkou, a k tomu brala Frontin.... ten Rispen by som asi vysadila... ale uvidís, čo Ti povie, Tvoja lekárka.... držím palce... Nemáš to lahké, a viem, že potrebuješ ísť do práce.... zamestnať sa a platiť si bývanie a fugovať normálne, ale podla mna skús fakt zmeniť lieky, k tomu ber rozhodne napr. ten Frontin, ak Ti zaberal, a myslím, že by si mohla skúsiť ísť do práce.... ja som tak chodila 4 mesiace do práce... a fungovala som ako sa dalo.... a dalo sa.... ale teraz som doma s detmi... lebo sú chore... a ten tyzden som si oddychla.... 🙂 pomohlo mi to... ale dalej zvažujem PN-ku... a to hlavne kvôli oddychu.... ale viem, že v zahraničí je s tým problém....ale ak získaš prácu, pobudneš v nej aspon mesiac - dva hoci netvrdím, že budú ľahké, ale zvládnuť sa to dá, a potom skús ist aspon na par dni na Pn-ku alebo si zober volno... a len oddychuj.... Držím Ti palce, si silná žena, a Ty to zvládneš, ked si dokazala tolko rokov žiť v zahraničí, a vlastne sama... hoci si mala pri sebe chlapa... ale ten Ta v podstate ....týral..... psychicky.... tak si to fakt zvládala sama.... tak sa neboj, a dáš to aj teraz.... každý sa bojí novej práce... ver tomu.... Ty, ja, moje kolegyne v práci, určite aj Tvoje budúce kolegyne v budúcej práci... každý sa novej práce bojí, či ju zvládne, a vidíš ... kopec ludí pracuje, a zvláda to.... 😉 ... a Ty si silná... a to dáš.... ja Ti verím ,tak si začni veriť aj Ty sama.... 😵 😉

ametyst123
15. máj 2016

@andocka Ahojky Andocka, no podla mna si zmenila Coaxil na Serlift, a Trittico zvyšila... .takže možno Ti prestal účinkovať bud ten Coaxil, alebo to Trittico, problém však je, že nevieme, ktoré ADčko Ti prestalo účinkovať, totižto si brala dve ADčka naraz, čo sa síce môže, a robí sa to aj tak, ale práve preto, že ked berieš dve ADčka, tak potom nevieš, ktoré vlastne neučinkuje.... ja osobne by som ten Serlift brala, mne ho tiež lekárka ponúkala, ale ja som zobrala namiesto Coaxilu Brintellix a Rivotril benzáč.... mne táto kombinácia pomaha...... Skús teda ten Serlift, a k tomu namiesto toho Trittica, by som na spanie brala niečo také ako Rivotril, (čo beriem aj ja...) alebo Neurol, alebo Diazepam.... a uvidíš, že spať po týchto liekoch... budeš.... Držím Ti palce.... a neboj raz tie lieky určite vysadíš.... dá sa to ... len každý na to potrebuje svoju vlastnú dobu.... svoj čas.... 😉

ametyst123
15. máj 2016

@clovis Ahojky Clovis, no áno problém je, že pri Adčkach, ako je Citalec je problém brať lieky na migrenu, ale takto by som napísala, máš isto migrény...? Alebo sú to bolesti spôsobené Citalecom.... Pýtam sa preto, že mne osobne Citalec robil veľké problémy.... a hrozné bolesti hlavy.... ale ak berieš Citalec už dlho, a zaberá, tak ho nemeň, ak ho berieš krátko, je otázka, či by si nemala zmeniť ten Spitomin, ktorý by Ti mal pomôcť v začiatkoch, ale mne osobne nepomáhal, ked som brala ADčka... je to velmi slabý liek, takže ja som brala aj 6-7 tabliet Spitominu denne... a nepomohol....

Čo tak Novalgin brať k Citalecu.... je na predpis.... predpíše ho aj obvodná.... a mohol by zabrať aj pri migréne.... ja beriem teraz ako ADčka Brintellix, je to ostatné ADčko.... nie je to SSri, ako Citalec, a beriem s Brintellixom aj Rivotril, benzáč... na stavy úzkosti, a na ataky.... a lekárka mi v pohode odporučila, že pri týchto ADčkach (aj pri Tianeptine Mylan čo je Coaxil...) som mohla a aj môžem brať aj Ibalgin, aj Novalgin, aké lieky chcem, že sú to také lieky, s ktorými sa môže toho dosť vela brať..... Takže zašla by som k lekárke psych. a opýtala sa jej na to..... bud by som nechala Citalec a zmenila Spitomin.... za iný benzáč...., alebo zmenila Citalec , na iné Adčko, spolu s nejakým benzáčom... ale niie Spitominom... a k tomu môžeš brať aj ten Ibalgin.... sumatriptán neviem, to by som sa opýtala, ale aspon ten ibalgin potom môžeš.... alebo ako som spomínala Novalgin... Ja som brala aj Ibalgin, aj Novalgin.. ked som mala menzes, vtedy mi najviac zaberá Ibalgin.... a asi mám tiež migrény... ale to si ešte musím zistiť.... k neurologičke sa chystám už peeeekne dlho.... ale nit kedy.... 😀 🙂 ... Držím palce....

ametyst123
15. máj 2016

@stela310 Ahoj Stela, áno ak berieš nadalej Adčka, môžeš mať takéto stavy... a strach o seba, ked sa pozoruješ, čo Ta kde zabolí.... ale ked berieš adčka dlhodobo..... tak by si už takéto stavy nemala mať.... To jest mala by si sa už z toho dostať... ak ich však berieš ešte len krátko ... to jest jeden-dva mesiace, tak Ti ešte celkom nezabrali ADčka.... Inak strach zo smrti je tiež porucha... a teda panická porucha.... mám ju aj ja.... mám ju potom, čo mi zomrela mamka....pred pár mesiacmi.... a na to sa berú ADčka.... takže ak máš tieto stavy... a neliečila si sa... tak radšej začni, kým sa to nezhorší..... neboj sa .... dá sa z toho dostať.... takže hlavu hore... a ideš.... 😉

ametyst123
15. máj 2016

@janka_banka Ahojky Janka-Banka, neviem, ale stále mám pocit, že tá Alventa nie je asi pre Teba dosť dobrá, a to pálenie na hrudi, v krku, a tras.... to sú podla mna stále prejavy uzkosti.... takže preto si myslím že asi tá Alventa nemá nejaký účinok.... Viem ,že máš tých vecí viac, a vidíš, kopec vecí si už zvládla, a to teda podla mna dosť ťažkých vecí, ako napr. anorexia, či bulímia, atd.... preto si myslím, že ked si zvládla toto, tak si podla mna super silná žienka, a že takéto poruchy zvládneš. Cítala som si aj o hraničnej poruche osobnosti.... a dá sa s nou žiť.... a to celkom dobre... dá sa aj toto zvládnuť.... a napíšem Ti, čo som čítala od ľudí, ktorí si týmto tiež prešli, a dostali sa z toho... myslím teda z tej hraničnej poruchy osobnosti....

Ľudia, čo napísali po terapii:

Bolo mi tak veľmi ťažko. S HPO bojujem už od nepamäti, v podstate si ani na nič iné vo svojom živote nepamätám ako len na to, že môj život bol ako jedna veľká čierna diera. Stále ma v hlave chaoticky otravovali nejaké myšlienky. Nenávidela som sa, veľmi som sa nenávidela za to, že som. Nič ma netešilo. Nič nemalo zmysel. Cítila som sa sama vo svojom svete a nikto nechápal prečo mi je tak ťažko. Nechcela som existovať. Bála som sa toho, čomu som nerozumela. Nerozumela som skeptickým vyjadreniam lekárov a psychológov.
Teraz je všetko iné. Vlastne... nie všetko, ale zistila som, že život s HPO je možný. Ba viac ako možný, že má obrovskú hodnotu.
Ďakujem za každý deň, ktorý mám, napriek ťažkostiam. Ďakujem za lúče slnka, za kvety, za čerstvý vzduch a čerstvý chlieb na raňajky, za sladkosti a za mojich priateľov. Ďakujem za to, že svet je farebný, aj keď som doteraz o tom nevedela. Myslela som si, že existuje len moja tma a že to nikdy nebude inak. Ale do tej tmy vstúpilo svetlo.
V mojom živote sa vždy objavia nejaké boje, ale viem a vnímam, že môj život je obrovský dar. Chcem povedať všetkým, ktorí trpia HPO, aby sa nevzdávali. Kvôli tomuto sa oplatí vytrvalo bojovať až do konca. 😵 A ja Ti držím palce, lebo Ty to zvládneš, uspešne s tým bojuješ, a ja verím tomu, že jedného dna, si na toto všetko spomenieš už len v tom zmysle, že si sa toooooko trápila.... a zbytočne... lebo život je krásny, a oplatí sa ho prežiť tak, aby sme sa z neho každú chvilu tešili..... usmej sa... a usmievaj sa často.... a uvidíš, hned sa budeš sama citíť lepšie... a lepšie... každý den.... po dni.... 😵

ametyst123
15. máj 2016

Tak dobrú nocku všetkým.... idem kooonečne spať.... asi mám dalšiu "závislosť".... 😀 .... teraz už ani nepozerám TV.. 🙂 .. ale čumím do PC... a píšem do tohto fora.... 😀 ... ale pomáha mi to, a ked to, čo píšem, pomože aj vám, dievčence, tak budem veeeľmi veeeeľmi šťastná.... 😅 .... Pomáhame si navzajom, a to je super... myslím si, že asi sa najviac pochopíme, pretože vieme, čo prežívame,... niektorí ludia to nepochopia, ked to proste nezažili na svojej koži.... ale to nevadí.... my vieme, o čom píšeme, a je to super, vzájomne si poradiť a pomôcť.... a najlepšie na tom je, že sa takéto veci, naše poruchy ...zvládnuť dajú.... verim tomu, že to všetky dokážeme.... každá na to potrebuje svoj čas, ale dáme to ..... všetky.... 😉 😉 Držme si palce.... 😉

kafulienka
16. máj 2016

@clovis ahoj, mam kamosku, ktorej sa oficialne nepotvrdila celiakia, ale ked nasadila bezlepkovu celiaticku dietu, tak sa jej migreny prestali opakovat, stoji to za pokus vyskusat to.... 🙂

kafulienka
16. máj 2016

ahojte,

chcem sa opytat, mate skusenosti s p.doktorom psychiatrom Teodorom Rosinskym?

janka_banka
16. máj 2016

@ametyst123 ďakujem ametyst za krásne slová a ako vždy si ma rozplakala od dojatia 🙂 a hlavne tej lásky a spolupatričnosti, ktorá z Teba vyžaruje, si úžasná ôsobka a kebyže je takých na svete viac a vlastne kebyže sme všetci taký ohľaduplný, chápavý, empatický, tak by bol život krajší ... tá moja choroba je sviňa, je to jedna z tých ťažko liečiteľných psychických chorôb, vraj aj niektorý psychiatri sa jej "boja" 😀 ... ale viem, že sú tu ľudia, ako Ty, moje detičky, manžel a rodina, vďaka ktorým sa mi oplatí bojovať a hlavne aj kvôli sebe 😝 ... musím byť niekedy sebecká, no nie ???? 😝 ... a inak budúci utorok idem k lekárke a už som si našla nejaké dva lieky na depku, čo tu dievčatá popisovali,nech mi ich prehodí, však nejako vydržím ... musím to skúsiť, ja mám pocit, že to treba naozaj po tých dlhých rokoch vymeniť a tiež som zistila, že keď chodím na tie terapie, tak tam riešim vlastne len čo ma trápi a v podstate ak mám depku, tak ma trápi všetko 😅 a ak ju nemám netrápi ma nič 😀 ... tak preto si tiež myslím, že by bolo možno načase zmeniť tie lieky ... uvidíme, ešte dám alvente týždeň a ak nie tak na tej kontrole to dohodnem ... ďakujem Ti za všetko 🙂

janka1012
16. máj 2016

@ametyst123 ahoj moja. Tak ako som si myslela ze frontin zabera tak len ma zacal utlmovat a dalo sa mi z neho spat. Stale rozmyslam co bude somnou ako sa naspat zaradim do zivota...Odmietam.nastevy ,priatelov zacala som fajcit aj ked som nikdy predtym nefajcila...Musim ist ku yen doktorke len sa obavam ze moje depresie suvisia s aktualnou situavoou ako rozchod ,strata zamestnania a stahovanie a strach z coho to budem platit... Dnes rano som nasla Lexaurin tak som si hned rano dala 1,5mg...Viem ze ak by som nemala taketo problemy tak nic mi nieje maximalne myslienky ze sa zblaznim to som v praci mala... Ten Rispen mam na take ine stavy...ja som normalne zacala bluznit napr som obvinila.mamu ze je drogova dilerka. Proste uplne som bola hotova.... Nebola som.schopna rozmyslat a ten mozog ako keby bol pretazeny. Bola som paranoidna... Doktorka asi vie na co mi to predpisala... Preto to racsej beriem lebo sa bojim ze sa mi to vrati...A chcem.sa ti velmi podakovat ze si so mnoi pises aspon trosku sa cloveku ulavy...Viem ze pracu potrebujem ale nemam zaujem.do ziadnej ist...mala som skvelu pracu krasmy zarobol ale zamestnaval ma priatel. Teraz viem ze budem tak maximalne robyt niekde predavacku za par korun...vsetko ma trapi o vsetko som prisla... potrebujem chodit k dakemu psychologovi inak neviem co somnou bude...Rana a obedy su najhorsie. Vecer je lepsie lebo sa tesim ze idem.spat a aspon na chvilku mam klud aj ked sa mi sniva o praci... ach jaj preco su niektori ludia tak silny a nic ich nezlomy bojuju a idu dalej zatial co ja vzdy upadnem.do depresii,nejem,nepijem chudnem ,nebavy ma zivot...

apolka77
16. máj 2016

@janka1012 ahoj janka, pocuj, si v situacii ked si velmi vyberat nemozes. No a co, ked budes robit predavacku? Teraz je hlavne zarobit si sama na seba. Tym, ze sa budes umarat doma sa zakopes este do vacsich problemoch. Nikdy nevies koho stretnes, tak prosim ta vzchop sa a zacni si hladat pracu. Mozno prave ako predavacka spoznas niekoho kto ti pomoze...nehadz flintu do žita...ano, je to pre teba asi tazke ked si bola zvyknuta na urcity financny standart a zrazu nic..ale plakanim nic nezmozes..ja som robila aj predavacku,isty cas som chodila sukrommne aj upratovat a starala som sa aj o seniorov..vsetko su to roboty za malo penazi a namakas sa, ale ked nemas na vyber...za ziadnu robotu sa netreba hanbit, ked sa das dokopy a budes mat ambicie mozes ist vyssie a vyssie...dokazes nielen frajerovi ako velmi sa mylil ale hlavne sama sebe ze SI SILNA ZENA., ja VERIM ze si.
Kde ziijes? v CR?

janka1012
16. máj 2016

@apolka77 nie na slovensku len som pracovala v zahranici... teraz som doma bez prace a v podnajme bez penazi...a k tomu mat psychicke problemy je tazke...Musim sa schopit mate pravdu inak dopadnem velmi zle. Chcem mu dokazat ze sa viem postarat sama o seba. Musim si zvyknit na maly plat hlavna vec ze zaplatim najom... priznam sa ze sa hanbim teraz robyt daku upratovacku atd lebo som zila trochu inak a z toho mam najvecsie depresie. Tak ale co uz ked budem doma nariekat situacia sa nezmeni...Mozem ist rovno do nemocnice. Nemam nikoho kto by ma povzbudil preto vam vsetkym velmi pekne dakujem

janka1012
16. máj 2016

Zienky prosim Vas co myslite o lieku Lexaurin?Kolko sa z toho bezne uziva pri velkej depresii?Viem ze je to na uzkosti ale ak mam obdobie ze stale placem nic ma.nebavi nevladzem ani upratat a hlavne velke zmeny v zivote mam ako rozchod strata zamestnanie atd tak moze tento liek pomoct? Viem ze je navykovy ale na par mesiacov by mi to mohlo pomoct kym su ako tak dam zivot do poriadku? Citim sa po nom lepsie ako po frontine len doktorka ho nechce moc predpisovat. Vzdy ma odbije ze ona ho nerada predpisuje a predpise mi vzdy frontin... Viem ze teraz asi budem potrebovat daky benzodiazepin aspon kym sa pozbieram