Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

ametyst123
26. máj 2016

@apolka77 Ahojky Apolka, takže aj tak velký rozdiel medzi nami nie je.... 🙂 .... ja sa tiež niekedy citim staro,.... možno mám aj krízu stredného veku.... 🙂 .... ale beriem to z nadhladom... v tomto sa mi to darí, nerobím si z toho "vrásky".... 😀 ... že mám 37..... 😀 .... Moja mamka mne aj môjmu manželovi raz tak povedala, (ešte kým žila....)... že ona bude mať 70 rokov.... a ona sa citi staro, a taaaak velmi by brala, keby mohla mať tak málo rokov, ako máme my.... 🙂 .... takže je to len o uhle pohladu.... 😉 a mala pravdu.... 😉 😵

evak12
26. máj 2016

@ametyst123 ahoj moja,teraz beriem alventu 2denne,valdoxan vecer,nykob vecer,peritol,rivotril po polke 2krat,neviem,nechcem to zakriknut, ale za posledne 2dni som sa konecne zacala normalnejsie fungovat,aj s detmi som bola na bycikli,povysavala som,no malickosti s ktorych som sa nenormalne tesila a aj popolakala.ze som to dokazala,lebo posledne tyzdne to bolo hrozne ☹ ,nic ma absolutne nebavilo,netesilo,hoc rano to je stale este zufalstvo,ale som vdacna,ze aspon cez den vcera,dnes fungujem .......

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ametyst123
26. máj 2016

@evak12 Ahojky Evak, tak to super skvele, že sa Ti takto dari, to vôbec nevadi, že sú to "len dva dni" sú to prvé dva dni, ked funguješ, a to že si dokazala ist s detmi na bicykli, a povysavala si... tak to nie sú maličkosti.... možno pre tých, čo takýmito poruchami, ako máme my, by to boli maličkosti, ale pre nás sú to veľké veci, ked už dokazžeme takéto veci urobiť.... to vôbec maličkosti nie sú, a práve o to ide, je to super, že si to dokazala, a ja Ti držim silno palceky, aby si postupne dokazala toho viac a viac.... 😉 Tešim sa spolu s Tebou... 😅 je to skvelé... Silno Ti fakt držím palce, Ty to dokazeš, Ty to dáš a si skvelá, že si to dotiahla takto daleko,.... verim tomu, že posledné tyzdne to bolo hrozne, to uplne chapem, ale teraz mysli na to, že už to pomaličky ale isto začínaš zvládať, a to je super pokrok, môžeš byť na seba hrdá, viem, že si bojovníčka, a tiež viem, že aj kvôli Tebe sa citim aj ja lepšie.... 😉 ... dava mi to silu, že to zvladneme, len treba chcieť, poraziť tie naše poruchy..... a hlavne sa ich nebáť....

ametyst123
26. máj 2016

@kutuska Tak Kutuska, máš pravdu, ked Ti vystupi teplota vtedy, ked sa zobudis, a tym, že vieš, že teplota klesne večer, a ona aj klesne, je to psychika, a ked si bola aj na už spomínané vyšetrenia a všetko máš ok, tak je to naozaj tak. Máš panickú poruchu, ako ja, ... a kopec dalšich dievčeniec na tomto fore, a teda je správne začať to riešiť. Tvoja obvodná lekárka Ti môže predpísať len určité lieky, ale aj tie môžu zabrať... ale lepšie je ist aj za psychiatričkou, ziadna hanba to nie je, a tá Ti môže predpísať už rôzne lieky na túto poruchu.... nie je to choroba, je to proste porucha v mozgu, ktorá vlastne vzniká preto, že za celý život, zažívaš rôzne situácie, a mozog si ich zapamatáva, a vlastne ich spracúva tak, že ked je stresová situácia, alebo nová, tak sa začne produkovať stresový hormon, adrenalin, a myslim aj noradrenalin, a ked takýchto situácií... a hlavne stresov v živote zažiješ veľa, stane sa potom to, že vlastne mozog už reaguje, a produkuje aj na pozitívne situácie negatívne.... a produkuje adrenalín namiesto hormonu stastia, serotoninu.... ale dá sa to liekmi napraviť, ale nielen tým, musi sa zmeniť zmyslanie a "zivotny styl" človeka, t.j. menej stresov, čo teda u Teba máš stres asi permanentne, ako si čítam, a preto už reaguješ aj napr. na svadbu, ako na "problém"... že čo ak sa mi tam niečo stane.... ale vela robí aj Tvoja "sugescia"... ak si to budeš myslieť, že tam odpadneš, tak asi s najvačšou pravdepodobnosťou to tak aj bude,.... 😔 pretože už "DOPREDU SA STRACHUJEŠ" a toto Ti môže spustiť práve Tvoj mozog, ale práve preto, ak chceš, je to na Tebe, dá sa na tom pracovať, a to tak, že si budeš myslieť na dobré veci, nie na to zlé.... a prípadne, a čo ak odpadneš hoci aj na svadbe?... 😵... myslíš, že budeš prvá nevesta, ktorej sa také niečo môže stať...? 😎... vôbec nie, a aj keby si odpadla, no a čo..... ved tam budú naokolo ludia, a preberú Ta, a bude to fajn.... takže neboj sa, vlastne môžeš ich na to upozorniť, že sa takéto niečo môže stať, svojich najblizsich, nech sú pripravení, ALE ak aj odpadneš, za chvilu sa preberieš, a bude to ok.... Mne sa to už stalo... odpadla som, myslela som si, že od zalúdka.... ale po chvili som sa prebrala, a bolo mi fajn.... a nič ma nebolelo.... 🙂... ale to som ešte nevedela, čo mi je.... Takže nemysli na najhoršie scenare, sústred sa na svoju pritomnost, teš sa zo svadby, hlavne vo svojej mysli, a nebud plna obav, tie obavy nalož na taký pomyselný vlačik rýchlik, ktorý ich od Teba odnesie preč.... a už sa tým nezapodievaj... tymi myslienkami.... Neboj sa, Ty to zvladneš, ako aj my všetky, to určite dáme.... pozri u mna presiel vlastne už pol rok, odkedy som mala takéto stavy a ataky.... a citim sa podstatne lepšie.... nie je to sice este na 100%... ale ide to pomaličky... zo dna na den... a hlavne sa snazim myslieť a vytvarať si dobré mysleinky a nové dobré situácie, čo ma potešia... a to si zapamata aj môj mozog.... a bude produkovať viac toho serotoninu.... tak držím palceky.... a neboj sa, máš tu nás na tomto fore.... a my si vzdycky snazime poradiť... a čo je najlepšie , môžeme sa tu vykecať, čo nás trápi, a to je super..... Inac, ak más možnosť, isla by som na Tvojom mieste aj na psychoterapie, tam sa vyrozprávaš, a uvidiš, bude Ti lepšie, a lepšie....

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
adrika19
27. máj 2016

@kutuska Ja myslím, že keď Ti nebolo horšie po polovičke tak by Ti nemalo byť ani po celej. Mne pri nasadení Ad je vždy oveľa horšie už pri polovičke.

apolka77
27. máj 2016

@kutuska kazdy organizmus je iny..ja som zacinala dokonca so štvrťkou 2dni potom polka 3dni a nakoniec cela..ale mne bolo zle uz z tej štvrtky..tak som sa tesila ked som presla na celu ze chvalabohu...ale ja beriem ine AD (paroxetin)..podla mna to AD co beries ty je najslabsie na vedlajsie ucinky..raz som citala, ze sa predpisuje hlavne seniorom aby mohli sucastne brat aj ine lieky a nebili sa navzajom..neviem asi aj tehotne to mozu...asi preto ti to mohla predpisat aj obvodna...tak drzim palce aby ti zabralo...a neboj sa..keby ti bolo horsie nasad neurol .

apolka77
27. máj 2016

@kachita
@janka_banka

jak pisete o tej hlave a hmle a vobec akoby neschopnosti rozmyslat ja som to mala resp. ma to chyti pri uzkosti..akoby okno, vie to trvat aj cely den, tato malatnost, mimo vlastneho tela..velmi neprijemne,,ja mam vtedy pocit, ze mam nejaky predmet v mozgu co tam nepatri..je to tazko opisat..ale poznam to.

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evak12
27. máj 2016

ahojte dievcata,no dnes rano klasika zufalstvo,potom som nasadla na bycikel a sla asi 5km .......no ked som prisla domou okolo 12stej,musela som si lahnut,nejak na mna cosi zase dolahlo,uzkost?unava?aj teraz sedim,nic sa mi nechce .....dievcata,prosim poradte,ma to tak byt?prejde to niekedy?uz som s toho ......

olivia77
27. máj 2016

baby, tak prave som objavila tuto skupinu a chcela by som sem prispiet tiez s mojou PP... ani uz neviem, kedy presne zacala, totizto som cely zivot tiez taky tremista a bojko, zo vsetkeho sa vzdy prelaknem a novych veci sa velmi bojim, taka uzkostliva povaha... takze vzdy som sa vsetkeho velmi vopred bala a som si takto pekne pestovala PP... a jedneho krasneho dna na mna prisiel atak, ktory som rozdychala, ale nechapala, ze co to bolo a kde sa to vzalo... no a sem tam sa to zopakovalo a potom sa to ohranicilo na tu jednu situaciu a to taku, ked som sla v aute s nejakym cudzim clovekom... ale sama som zistila, ze ked ten clovek vystupi, pocity zo mna v momente odpadnu... lenze boli to muky... tocenie hlavy, vnutorne chvenie, myslela som si, ze uz uz sa povraciam, ale nestalo sa...
tak som si nastudovala na nete, co sa dalo a velmi rychlo som zistila, ze trpim PP, bohuzial...
tak som sa snazila zistit si nieco o uzkosti a celej panickej poruche...
chcela som si samozrejme pomoct nejak prirodne, pokym sa to da, vsak ved zato nic nedam...
narazila som pri uzkosti na adaptogeny a jednym z nich je zensen...vela vela som si o nom precitala a na uzkost a stres je vraj uzasny, tak ja som ho teda vyskusala a poctivo brala presne 25dni, tak mi vydrzalo jedno balenie... v clanku spominali, ze po tyzdni uzivania zensen zabera... no a mali pravdu!!!! este tesne pred uzivanim som opat sla v aute a mala atak no a nejaky tyzden aj par dni som opat sla v aute s priatelom a jeho znamym a atak neprisiel!!! uz som ho tak ´ocakavala´, ved to asi dobre poznate, iba som citila, ze trosku mi akoby stupa adrenalin, ale ziadne tocaky, ziadne pocity na vracanie, tak ako som myslela, ze atak zacne, nic sa nekonalo... ja som tomu nemohla uverit, bola som tak prijemne prekvapena... a naozaj, za ten cely cas uzivanie neprislo k jedinemu ataku, co si dodnes teda vysvetlujem tym, ze zensen naozaj odstranuje uzkost... lebo ako som uz sama zistila, v prvom rade uzkost je prvym odrazovym mostikom pre panicku poruchu, bez nej nepride podla mna atak alebo ak by aj mozno prisiel, bude velmi slaby, ziadny extrem... a dalsia vec, 80% dusevnych poruch je z nedostatku neurotransmiterov v mozgu, preto lekari predpisuju AD... kedze AD zvysia serotonin v mozgu, uzkost velmi nema sancu, ak aj nejaka je, tak slabsia, preto clovek vie ako tak dobre fungovat...
mne velmi pomohla tato stranka, ludia sa pytaju na konkretne choroby a tento pan im radi a odpoveda, tu je konkretne aj o PP: http://rng.jecool.net/viewtopic.php?id=1978, tu je tema depresia: http://rng.nazory.eu/rubriky/d/depresia
a tu tema uzkost: http://rng.jecool.net/viewtopic.php?id=1335
zalozil ju pan, ktory sa roky zaobera alternativou, spolupracuje aj s lekarmi, ktori sa snazia najst vhodne alternativne sposoby a vdaka nemu som sa dozvedela aj o 5-HTP, co je priamy polotovar na serotonin, vlastne rovnaky mechanizmus ucinku maju AD, ale bohuzial nic chemicke nikdy nemoze byt dobre... aj ked pomoze, je to stale chemia... takze teraz beriem 5-HTP sice iba 3 den, no jeho ucinok nastava uz do tyzdna... citala som aj v skupine panicka porucha prispevok od pani, ktora zacala tiez brat 5-HTP a pekne vysadila AD a s uspechom sa jej dari, uzkost je prec... sama tomu neverila, no jej prispevok ma uz naozaj len utvrdil v tom, ze to ozaj pomaha...
takze tie z vas, ktore nechcete brat AD od lekara a hladate inu formu ako dodat do mozgu serotonin, vyskusajte ho, nic za to nedate...
a este by som chcela vediet, tie ktore mate alebo ste mali naozaj silnu PP, lieky vam uplne pomohli alebo je to v stave, ze da sa to? budem vdacna za vase odpovede 🙂

domkaaaa
27. máj 2016

Ahojte baby lezim vo vani tak vamnapisem par riadkov 😊 Od vcera aktivne cvicim no dnes po 45 min bicyklovani prisielna mna cudny stav ... Uzkost ?? Depka??
Neviem ... Kazdy lekar tvrdi len sport sport tak precopride tento stav? Mate niekto skusenost ci to prejde? Cipolracovat alebo mi to robi zle?? Ach zasa ten strach 😄 Asi ma neopustiiii

olivia77
27. máj 2016

@domkaaaa, myslim ze cvicenie v norme mozme iba pomoct, nie uskodit, ale samozrejme, nema sa to prehanat... bohuzial, ta uzkost je svina, ale da sa s nou bojovat, inak nemas nahodou pred menzesom? ja som si vsimla, ze mna to chyta najma vtedy...

ametyst123
27. máj 2016

@evak12 Ahojky Evak, ja mám taký pocit, že ako si písala, dva dni Ti bolo dobre, cítila si sa super, a teraz si myslím, že či to nechceš nejak príliš uponáhľať.... Vieš, aj ja mám dobré dni.... ale prídu dni, ked mi nie je až tak super.... je to také striedavé... raz slnečno... raz oblačno.... ale ... práve to Ta nesmie odrádzať... práve naopak.... tie dobré dni Ta majú povzbudiť k tomu, že to môže byť lepšie... a aj to lepšie vie byť... len proste si aj nie príliš dobrými dnami proste musíš prejsť... ale tých dobrých dní bude čím dalej, tým viac.... hlavne treba myslieť pozitívne.... a aj ked ideš napr. na tom bicykli, dufam, že Ta to teší, že Ty osobne máš z toho radosť,lebo ak to robiš "nasilu" že musím ísť na bicykli.... 😒 ... tak to takto nefunguje, ak Ta bicyklovanie baví, teš sa z toho pocitu, a mysli len na to, že Ta to bicyklovanie teší.... ale pokial to robíš preto, že "treba zmeniť životný štýl".... tak takýmto spôsobom nie... áno, treba zmeniť svoj životný štýl... ale ani všetci tí odborníci netvrdia, že to musí byť radikálna zmena, a hned a naraz..... chce to pekne postupne svoj čas.... a hlavne mať z toho dobrý vlastný pocit na duši.... že sa z toho teším.... a že ma to baví.... 😉
@domkaaaa A to isté by som chcela vlastne povedať aj Tebe Domkaaaa, že nie hrrrrr do všetkého, to tak nefunguje, máme zmeniť svoj zivotný štýl, ale nie za každú cenu a rýchlo sa zmeniť, ved práve my, čo máme problém s novými situáciami, zmenami, a tak.... tak práve z takýchto hrrrbrrr situácií máme "strach"..... a to privodzuje... uzkosti... paniku.... a sme tam, kde nechceme byť..... takže to nie.... šport áno, ale nie šport šport šport za každú cenu, ak to robíš nasilu.... radšej, ak máš chuť, tak si zapni dobrú hudbu, ktorú máš najradšej, ktorá v Tebe nevyvoláva zlé pocity, ale práve také dobré, a popritom si "poskáč" stačí aj dve - tri minútky... a hned budeš mať lepší pocit, a možno aj usmev na tvári.... 🙂 .... a toto predsa chceme... usmev... a pocit štastia.... a hned máme dávku nejakého serotonínu.... 🙂 .... A takýmto postupným spôsobom meniť svoj "životný štýl" na pokojnejší, vnútorne bez stresov, a tak sa zbavíme aj tej PP, uzkosti a depresie..... 😉 ... Ináč dievčence, nezabudajme aj na magnezium, a vitamíny sk. B..... v akejkolvek forme.... toto nám chýba... a toto potrebujeme doplnať.... držím palceky....

ametyst123
27. máj 2016

@olivia77 Ahojky Olivia, máš pravdu, aj mna to chytá viac, aj pred ale aj počas menzesu.... ale tiež viem, že to môže byť aj tým, že počas toho strácame ešte viac magnezia..... ako obvykle.... a mali by sme ho viac dostavať do organizmu.... Inak ja na zajtra asi už budem mať..... 😖 ... a aj sa tak už citim.... už aj včera som sa necitila tak ako po iné dni.... ale horšie.... takže máš pravdu,... s menzesom sa to horší....a potom sa to zase dostáva "do normy".... 😉

olivia77
27. máj 2016

@ametyst123, ja to iste, zajtra mam dostat a uz dnes mam divne stavy, uzkost citim atd... ale zacala som byt taka nesvoja uz pred tyzdnom, mne ta zacina uz skor... ja mam este aj hormonalnu nerovnovahu, cize tie hormony mi tam robia velku sarapatu... ano, magnezium je super, ale pozor nie hocijake... bohuzial, tu je jedine celkom normalne magnezium asi iba MagneB6 a aj to je predrazene, kupujem kvalitne na www.hoogle.sk, je to velmi dobre vstrebatelna forma magnezia, co maju...

domkaaaa
27. máj 2016

@olivia77 pred pol hodinkou som dostala kramy 😂😂

evak12
27. máj 2016

@ametyst123 ahoj,asi mas pravdu,ze do vsetkeho hrrr a potom ......,ale preco musim stale mysliet,ze ako mi bude zajtra?snazim sa nemysliet,ale ono to stale beha mojou hlavou ......

olivia77
27. máj 2016

@evak12, ak mas ozaj taku uzkost ale nie panicke ataky, urcite vyskusaj 5-HTP, ucinky su badatelne po tyzdni uzivania, maju ho napr na tejto stranke: http://www.hoogle.sk/5-HTP-50mg-60-VCaps-d1696.htm, davka by mala byt 100-200mg denne...
5-HTP je presne nahrada chemickych AD, ktore zbytocne maju postranne skodlive ucinky a ak lekar povie, ze nie, tak klame...

olivia77
27. máj 2016

@domkaaaa, no ja uz viem, ze ich dostanem najneskor do 24hod, uz mam tie stavy, ze chce sa mi revat, potom zase smiat, potom neviem, ci mam chut na sex alebo na cokoladu, nafuknuta som, strasneeeeeeeeeee 🙂))))))))) tieto stavy tak nemusim!!! :D

domkaaaa
27. máj 2016

@olivia77 ja som mala pp a uplne som sa z nej dostala 😊 Pomocou liekov a terapiw ... Na 100%

domkaaaa
27. máj 2016

@olivia77 ale zvykne sa to vracat

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evak12
27. máj 2016

@olivia77 a prosim ta co to stoji?dakujem

olivia77
27. máj 2016

@domkaaaa, faaakt? lieky ake a aka terapia? 🙂

olivia77
27. máj 2016

@evak12, stoji to 11eur, je tam 60kapsul, jedna kapsula ma 50mg, takze na 30dni ti to vydrzi, ak si das davku 100mg... ja si teraz davam druhy den 200mg, to je maximalna davka na ucinok, tak nech mi to dobre zaberie 🙂

olivia77
27. máj 2016

@domkaaaa, no to si tiez myslim, ze su obdobia, ze je uuuuuplne dobre a potom to opat pride, poznam to... nechapem, ale uz som si myslela obcas, ze nic nemam a teraz napr sa mi stavy vratili, tak preto som nasadila potrebne doplnky nato 🙂 lieky zatial neberiem, ak by nezabralo to, co teraz beriem, tak v tom pripade by som iba presla na lieky...

domkaaaa
27. máj 2016

@olivia77 najskor mi zabral sertralin 2 roky bez priznakov 🙂 teraz bojujem s uzkostami a mam alventu zatial to nie ke ok celkom 😊