Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

stanka1986ke
19. nov 2009

hroska a kedy ti to potom preslo?

mne dnes je dost blbo...psychicky...aj od zaludka...no hroza... ☹

tak dufam ze v praci sa rozptylim trosku....

a inak vsetkym prajem krasne dobre ranko 😉

alika54
19. nov 2009

ahojte,,,,ako sa drzkate??? mne je dneska zatial celkom fajn aj bez frontinu tak uvidime dokedy,,,,,tak sa tesim ze zacnem normalne fungovat,,,,aj ste niektora koli depkam na pn???? bo ja ano 😖

srdcko81
19. nov 2009

Ahojte babky-drzte sa dnes. 🙂
Filipal-uzivam ho rok aj mesiac.Preco? 😅

lenka00
19. nov 2009

Ahoj holcicky, tak se Vam dnes vsem dari? u nas to vypada zase na pekne pocasi 😎

Andy. a moooc dekuji za info 😉 taky by me zajimalo, jestli Te ti pacienti nestvou nebo neprenaseji na Tebe ten splin? ja bych asi mela vsechno co ti pacienti a nakonec bych se z nich zblaznila 😝 😝

Filipal...to jsi sikovna, ze uz nakupes darky, ja zatim ne, ale uz se pomalu chystam, ale moc se mi do toho nechce...malemu se tesim az budu nakupovat, ale ostatnim moc ne, no, letosni Vanoce budou asi dost zvlastni - snad to zvladnu, ale urcite si poradne porvu 😒

Hroska...ja si rikala, ze uz tu moc neprispivas, tak at se net brzy zprovozni, at zase muzes nam vsem tady psat 🙂

Alika54..to je dobre, ze uz Ti je lepe, drz se a urcite brzy bude jeste lepe 🙂

Stanka..ja se taky hodne pozoruji, myslim, ze to proste patri k te nasi uzkostne povaze, nekdy se az na sebe zlobim, ze se furt pozoruji - ja spise porad kontroluji jak mi je, jestli nejsem smutna atd, atd. mam totiz v sobe jeste velky strach, aby se to nevratilo, ale citim se o moc lepe...urcite az leky za berou prestanes se pozorovat, ja mela taky panicky starch z AD z tech nezadoucich ucinku (u me zvyseni uzkosti), ale jak mile zacly ucinkovat vedela jsem, ze za to nemohou AD, ale moje hlava, takze jsem jim zacla vice duverovat 😉 drz se, ty nezadouci ucinky prechazeji do 2-3 tydnu

hroska
19. nov 2009

Este stale som na nudzovom rezime,len cez mobil,ale neboj leni,potom budem pisat zase viac.stanka zivanie,tie oci a natahovanie preslo tak do 2 mesiacov.ale teraz to budu 4 skoncene mesiace,a este psychicky nie som o.k. Tak neviem,vyjadrite sa k tomu, prosim, babenky co beriete ad dlhsie?

srdcko81
19. nov 2009

hroska-ja som zacala brat AD minulý rok v oktobri-prve dva týzdne mi bolo zle-ale zvladla som to bez iných liakov,okolo vianoc by som povedala,ze uz som sa citila omnoho lepsie.Ale asi tak celkom fajn a dobre som sa zacala citit mozno februar marec a vtedy som aj zacala s týzdna na týzden priberat.Takze si myslim ze uz sa to len a len bude zlepsovat.

filipal
19. nov 2009

ahojte 🙂 🙂 🙂

nuz, mne nebolo ani na zaciatku z AD zle... tiez som sa trochu bala...lekarka mi poradila, ze mam uzit tabletu spolu s ranajkami a ist to rozchodit. aj som to praktizovala a do dnes uzivam lieky rano, s ranajkami. zacali mi zaberat asi po 2 mesiacoch, ale stabilizovana som bola asi po 4 mesiacoch. (ale este som mala obcas take rozlady) teraz je to 5 a pol mesiaca a citim sa dobre. beriem len AD. preto som sa Srdcko pytala na ten Rivotril. ja som ho brala len 2 mesiace a potom len obcas, cca 1 x za dva tyzdne.
to ti AD nezabrali, ked uzivas stale aj Rivotril?
inac dost cvicim, najmenej 3 x do tyzdna 1,5 hodiny, az sa spotim. myslim, ze by som inac pribrala aj ja dost.
to cvicenie mi ale pomaha aj psychicky. vacsinou sa mi strasne nechce, ale ked zacnem, rozhybem sa a po cviceni sa citim vyborne! uplne ina nalada!

Lenka, veru , to nakupovanie je fuska! a ty s malickym... mna dnes boli hrdlo a citim sa nejako biedne, tak myslim, ze ma to vcerajsie nakupovanie dorazilo!

Alika, fajn, ze sa citis lepsie... na PN som nebola, najhorsie som to mala cez prazdniny a to som mala volnejsie.
inac by som sa asi dala vypisat.

Hroska, tebe pomoze ked sa pripojite! hned ti bude psychicky lepsie, uvidis! 😉
este nas tu aj vsetky rozosmejes... tak uz sa ponahlaj, je tu smutno... 🙂

marse
19. nov 2009

Ahoj babulky, par dni som tu nebola... chvalabohu sa citim lepsie, musim zaklopat ze ma tie depresivne smutne dni opustili, neviem na ako dlho ale zatial sa tesim a neriesim co bude. Nejako som sa prestala pozorovat a moje hypochondricke stavy prestali... Mam teraz take pokojnejsie dni. Vyrovnanejsie. Ziadna panika, stres.....Zrejme mi pomohlo ze som vam o tom porozpravala a zistenie ze nie som sama mi dodalo energiu sa nad sebou zamysliet, upriamila som svoju pozornost este viac na deti, rodinku, muzika a pod. Tesim sa na Vianoce, planujem darceky, aku vyzdobu tento rok, stromcek, take prkotinky ktory mi zamestnavam mysel. Mozno je to smiesne ale mne to pomaha byt v celkovej pohode.

Dakujem aj vam, ze ste ma prijali, ,,vypoculi" precitali a napisali vas nazor. Urcite sa ozvem ako sa mi dari dalej.

Drzte sa a hlavne s usmevom a pokojom v srdiecku 😵

maria62
19. nov 2009

Ahojte 🙂 😉 🙂
Tak ako to dnes išlo? Ja tak celkom v pohode keď je pekný deň tak sa to dá zvládnuť dúfam, že aj vám sa to podarilo.
Filipal ty už myslíš na darčeky tak to je dobre ja asi zase všetko na poslednú chvíľu v robote toho máme veľa a hlavne už teraz a ešte ani nie sú sviatky to je strašné ale deti už sú veľké takže si nepotrpia na prekvapenie, aj keď každý rok nejaké mali.Veď to poteší aj nás dospelých. 🙂
Stanka neboj sa mne ten seroxat nerobil také účinky tak nesleduj to to je iba z toho strachu bud pokojna.
Hroška nech ťa čím skôr zapoja aby si tu veľa nezmeškala 🙂
Marse je dobre že sa cítiš lepšie len tak ďalej každá z nás mala ťažké začiatky, drž sa 🙂
Alika ako dlho berieš frontin ja už 6týždeň ale na obed už som vysadila snažím sa už aj ráno na polovicu ale niekedy si dám ešte celu0,25
Srdcko ako to ide dúfam, že lepšie
Tak sa všetky držte pozdravujem a pekný zvyšok dňa.

alika54
19. nov 2009

maria ja ho beriem druhy tyzden,,,,dr povedala ze si mozem dat dva krat denne no davam si ho raz denne,,,,teda okrem AD,,,,no a dufam ze skoro zaberu a bude konecne dobre,,,,,Marse ja sa tiez snazim zacinat zameriavat na vianoce no doteraz som nemala vobec naladu sa na ne tesit,,,,teraz pomalicky sa zacinam startovat ze bude fajn a tak,,,,

srdcko81
19. nov 2009

filipal-ja som z toho debil-praveze mne je uplne fajn-ale doktor mi to tak naordinoval-tak to neriesim a beriem tak ako kázal-5 kvapiek,takze tak.Inak ak si citala prispevok od andy.a-tak ja mám AD podla nej slabe-pretoze vraj pri PP sa berie az 300mg denne a ja beriem 75mg-co je udrzovacia dávka -tak asi preto ten rivotril.

andy.a
19. nov 2009

haló,haló 😎 😎 😎
...Srdcko,do 300 mg som napísala,nie 300...väčšina ľudí s PP je na 150 resp.225 mg 😝

a depresie teraz skoro všetky mám na 150 mg/a viac/-venlafaxínových,možno zopár ľudí je na 75 mg.. 😕 teraz na jeseň,tí čo boli na 75 sa dekompenzovali a šli na 150 mg 😒 😝 😕 aj na 225 mg 😝

Mária,no musím sa troška odosobniť,zasa až taká zábava to nie je..aj keď to občas býva 😀 😀 😀 ale človek to berie dosť profesionálne 😝 😅 síce dosť sa niekedy s pacietmi aj narehoceme,napr.stabilizovaní schizofrenici si prečítajú,aké bludy produkovali na začiatku ochorenia 😝 😅
aj depresívni ked sú stabilizovaní,tiež je to fajn 😉 🙂 §

hej,je to veľká psychická záťaž,keď končíme,niekedy už ani nevnímam...a často človek aj doma rozmýšľa,či dal správnu terapiu a pod...aj nad osudmi ľudí 😕 🙄 😔 veľa si tojo vypočujeme ☹ 😒 zlá doba 🙄

no,ale predstavte si,že by ste robili onkológiu napr....to je niečo neporovnateľné a oveľa náročnejšie na psychiku ako náš odbor ☹ 😒 😔

áno,depresia si nevyberá,veľa lekárov sa lieči /diskrétne/ na depresiu,psychiatri nie sú výnimka 😔 😕 😒

filipal
19. nov 2009

ano, Srdcko, ale Rivotrlil patri medzi benzodiazepiny - su navykove a pri dlhodobom uzivani sposobuju zavislost.
podla mna je vhodnejsie zvysit davku AD, na najnizsiu ucinnu. to je len moj sedliacky rozum, nie som lekarka.

inac s tou absolutnou poslusnostou k vlastnemu lekarovi by som si dala pozor. mojej babke uz miekolko rokov obvodacka predpisuje neurol. takisto svokrovi...ako vidia obvodaci stareho cloveka, co sa trochu stazuje, uz ma neurol, ktory ho oblbuje. mojej mame zase tak predpisuje obvodacka na spanie uz vyse roka Stilnox - liek ktory je pomerne vysoko navykovy a mal by sa uzivat najviac mesiac. uz som to tu konzultovala s dievcatami aj s Andy.
cize - zaver, ja si riadne precitam letak a konzultujem aj s inym lekarom, ked sa mi nieco nezda.
raz mi jedna lekarka na pohotovosti dala pre maleho syna obrovsku davku lieku. upozornila ma na to magistra v lekarni, ked si vsimla datum narodenia dietata. tak som zavolala znamej lekarke, ta sa zhrozila 😠 , ze nech mu to v ziadnom pripade nedavam. o 2 dni bol zdravy aj bez liekov...ale nestazovala som sa....bola zlostna uz pri navsteve a si mala toho dost. ale snazim sa vsetko preverovat.

Maria, teba teraz caka asi najpernejsie obdobie v roku, vsak? u nas je zvyk obdarovavat aj siroku rodinu, preto mam toho vela. aj ked malickost snazim sa nekupit blbost a byt originalna... 😝

maria62
19. nov 2009

Ahojte 🙂
Filipal máš pravdu ja sviatky v robote neznášam a hlavne teraz pred Vianocami prídem domov aj o štvrtej alebo piatej a vonku už je riadna tma tak sa ti už nič nechce a ešte príprava na sviatky, ktoré zbehnú ani nestihneme sa poriadne všetci stretnúť my sme tiež veľká rodina my sme6 súrodenci a rodičia a svokrovci takže dosť ale je to super ked sa stretneme 🙂
Andy chcem sa opytať aj ostatných dievčat či môžem piť kávu či to má učinok na to, že nemôžem spať aj ked teraz už je ten spánok lepší. Ja som pila aj tri kávy denne/také pohárové nie šálkové/ a ked som začala brať lieky tak mi vôbec nechutila ale teraz si dám jednu niekedy aj dve 🙂

alexandrah
19. nov 2009

andy - praveze diazepam som nikdy nebrala ...a rok vlastne ziadne lieky na spanie ... no dneska som spala vela, dala som si tu 10 mg. diazepamu, a spala som vela, od 03 (som zehlila v noci) do cca 12, s pauzami, koli rukam bolestivym, som sa nastvala, a volala psychiatrovi, vysvetlila mu vsetko, tak mi predpisal triticco, 1/3, to som brala pred tehu, ale uz aj 2 tbl. na noc, ale snad ked som ho rok nebrala, tak aj ta 1/3 zaberie ... vyskusam dnes v noci ...
inak .- veru, aj moj muz, funenie a pod., spim uz iba so stuplami v usiach, lebo sa zobudim uplne na vsetko ... snad sa to aspn do porodu trochu upravi, a nebudem taka vycerpana ...len tie ruky, krce, opuchy, zacali mi puchnut aj nohy, tak ma naplasili, jedni lekari ze okamzite do nemocnice, ale potom som volala porodnikovi on ze moc aj tlak som mala ok, tak ma ukludnil ... (som u neho bola vcera).
baby, vsetkym diky za podporu, snad sa dneska vyspim, a zaspim skor ako rano??? 😠 😎 😖 😲 😝 😀 😀 😀

srdcko81
19. nov 2009

andy.a-prepac-vzdy ten tvoj prispevok skomolim,boze som mudra ako gramofon a neviem ani opisovat po niekom
😀
filipal-nechcem byt blba-ale ktoré z týchto liekov nie su návykove?A viem o tom,ze vysádzat budeme postupne a dlhodobo.Posielam Ti IP

filipal
19. nov 2009

Srdcko, AD nie su navykove 😉

srdcko81
19. nov 2009

filipal-myslela som frontin neurol,xanax a pod.Ved kolko bab je AD a do toho este frontin alebo xanax-no a ja mám rivotril-co uz.Som rada,ze sa mi to znormalizovalo a neprezivam tie stavy paniky.Aj tak sa cudujem ze som to vobec zvladla a bojovala 2,5 roka s frontinom 0,25 mg a to nepravidelne niekedy som zjedlas dva denne a niekedy aj týzden nic.
Inak baby ja ako ma cvhytila PP-tak som si na sebe zacala vsimat,ze mi vzdy bolo horsie pred kramami-asi mávam PMS-to som mala niekedy kvalitne stavy.

adapo
19. nov 2009

janulienocka - držím ti palce s tým seroxatom, neskúsila si to magnézium?
Pozdravujem všetky babenky a držím palce.

logout
19. nov 2009

Ahoj Andy, chcela som sa spytat na ten Valdoxan. Precitala som si, ze vplyva na metabolizmus norepinefrinu a dopaminu, tak isto ako Wellbutrin. Valdoxan, rovnako ako Wellbutrin, by nemal sposobovat priberanie a nemal by mat vplyv na libido. Da sa predpokladat, ze pokial u pacienta neucinkoval Wellbutrin, nebude ani Valdoxan? A naopak, pokial u pacienta ucinkovalo AD vplyvajuce na metabolizmus serotoninu (napr amitriptylin), da sa predpokladat, ze budu skor ucinkovat SSRI antidepresiva? Neviem, ci ma moja otazka zmysel 🙂 , vdaka.

stanka1986ke
20. nov 2009

ahojte prajem vam vsetkym pekne rano...aj ked tu v kosiciach je hrozna hmla 😠

moj vcerajsi den bol vcelku v pohode...ale noc bola hrozna...cez den som mala hlavne na tvari take akokeby mi natahoval niekto kozu...vecer som si dala frontin a zasa okolo 2 som bola hore, ale bolo mi hrozne..nepocitovala som strach ani nic take...len som mala ako drevene ruky a nohy...hrozne to bolelo..az krce som mala v nohach a rukach...trvalo to asi pol hodinkucca...potom som ako tak zaspala..ale fakt neviem ci brat dalej liek lebo taku noc uz nechcem mat.... ☹ 😖 😢

asi zavolam lekarke ze co to ma byt..

mali ste nieco take aj vy?

alika54
20. nov 2009

ahojte,,,,stanka aj u nas v martine je hmla 😝 ,,,,ja beriem tiez frontin ale po nom som konecne zacala trochen fungovat a aj v noci lepsie spim,,,,aj teraz rano som si ho musela dat bo sa citim blbo,,,,

stanka1986ke
20. nov 2009

ja ho cez den neberiem...vecer len polku...ale od kedy ho beriem stale sa budim o 2...a toto bola hrozna noc

alika54
20. nov 2009

neviem no zo zaciatku som aj ja byvala pravidelne od pol tretej hore,,,,teraz je to aspon zo spankom dobre,,,,ti kazala dr len polku brat?

stanka1986ke
20. nov 2009

ano....som zvedava co mi povie na tie krce....jej mam zavolat o desat minutky...

stanka1986ke
20. nov 2009

alika - a ty si doma ci chodis do prace?

alika54
20. nov 2009

ja som momentalne na pn,,,,,by som nezvladla teraz este aj do prace chodit,,,,ty robis?

janulienocka
20. nov 2009

Ahojky dievcence, Adapo dakujem ze na mna myslis 🙂 🙂 🙂 , skusala som to magnezium ale nemalo to na mna ziadny ucinok ☹ , ono to postupne prechadza samo po tom vysadeni, citim ze to je zo dna na den lepsie, teda tie hnusne "elektrosoky" ako tomu hovorim, hlava sa mi obcas tocieva, nie som uplne v pohode ale mozem ako tak fungovat, upratat atd. vdaka panu bohu aspon za toto, no a trosku sa mi da aj pomahat manzelovi s robotou, takze vlastne parada - oproti tomu co sa so mnou robilo pred tyzdnom 😎 , drzim nam vsetkym moc palce aby sme boli fit

filipal
20. nov 2009

ahojte kocky, ako sa mate? 😉

v BA bola cely den hmla, hoci hlasili slniecko...uzili sme si ho vsak vcera 😎
nejako to tu utichlo, asi ste sa viacere vybrali na nakupy...
ja som dnes bojovala s virozou, ale v praci bohuzial... na sporaku nam buble kuracia polievka, rozvoniava, je v nej plno zeleniny... vraj je vyborna na prechladnutie... 😝

ake ste kucharky? varite pravidelne? a chuti vam teraz jest? mne ano, ale na zaciatku liecby som mala stiahnuty zaludok, co je asi normalne...

andy.a
20. nov 2009

čaute 😎 😎

Ali,časom bude lepšie,keď liek zaberie,určite 😉 🙂

Janulienočka,na ukľudnenie si môžeš dávať Guajacuran alebo homeopatiká,ktoré sa môžu aj v tehot. 😕 myslím,že tiež treba len čas,prekonať 1.trimester a potom už bude lepšie..ak nie,tak sa môžu opatrne dať nižšie dávky AD 😝 potom samozrejme,nie teraz 😉

Logout...miešaš jablká s hruškami a porovnávaš neporovnateľné 😀 😀 😕 😕
Valdoxan je agonista melatonínu a antagonista serotonínu...účinná látka agomelatín,pozor nemýlisť si s melatonínom klasickým 😕 takže úplne niečo iné ako Wellbutrin 😕 😕 😕
nová generácia AD 😉

a porovnávať tricyklikum Amitriptyllin,ktorý sa už skoro vôbec nepoužíva vzhľadom na nežiad.účinky,a "oblbovací efekt"-je na trhu možno aj 50 rokov....a SSRI AD....tiež divné 😝 😝 😅 😕 😕
Amitriptylin je tricyklické AD,nie SSRI 😕 😕 😕

prosím ťa,ako ťa napadol práve Amitriptylin ?? 😕 😕 možno ho píšu ešte starší psych.,ktorí nepoznajú,resp.ani nechcú poznať nové AD/poznám takých veľa 😀 😀 😀 🙄 🙄 🙄 /,kedysi bol dosť používaný,teraz možno len výnimočne na noc na spanie vzhľadom na silný sedatívny efekt a dáva sa ešte aj pri bolestivých stavoch,lebo má istý analgetický efekt 😝
no a v kombinácii s inými psychofarmakami,u chronických a rezistentných pacientoch,ktorým iné nezaberá 😕 😔 😒