Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

olivia77
31. máj 2016

@apolka77, cize beries ine?

olivia77
31. máj 2016

baby a este jedna otazka na vas PP-ckarky 🙂 mate pocit, ze ked ste v pohode, tak atak akoby nema sancu prist alebo aj keby sa k nemu schylovalo, tak proste aj tak nepride? lebo aspon u mna je to tak, ze ja este ani nemusim byt v situacii, kde by mohol dojst atak, ale ja normalne vzdy uz vopred viem, citim, ze pride... to ked sa uz predtym citim vnutorne tak nejak roztrasene, uzkostlivo a nejak nie nad vecou... mate to tak tiez? ak ano, fakt sme cez kopirak, mali by sme sa raz stretnut na kave :D zaplnili by sme asi jednu velku kaviaren :D

domkaaaa
31. máj 2016

@janka_banka no mania ta choroba ze nadmerne pracujem a tak 😄Ze mam moc aktivity taka naspeedovana

domkaaaa
31. máj 2016

@olivia77 vzdy som dopredu vedela kedy atakq pride 😊 Od rana som bola taka nejaka nesvoja alebo akony som to povedala ... Proste vzdy wom ho vedela predpovedat ze dnes to pride

olivia77
31. máj 2016

@domkaaaa, presneeee 🙂 takze ked sa citime nesvoje a v bubline uzkosti, vieme ze atak pride... a ja mam vlastne z toho nervy, ze tym, ze citim, ze pride, tak som nastvana nato... lebo chcela by som niekam ist a nejdem, lebo ved atak... hruuuza 🙂

ametyst123
31. máj 2016

@mmama Ahojky Mmama, aj mňa bolieva hlava z hocičoho, aj ako píšeš z obchodov, zo stresov, a bolí ma neskutočne.... a myslím si, že mám aj migrény, lenže u neurologičky som ešte nebola, iba raz pred pár rokmi u jedného... ale ten bol odveciiiiiii 😖 .... takže k tomu už nikdy viac.... ale teraz som na PN-ke takže rozhodne pojdem poriešiť aj toto.... a ako píšeš, ano, po behaní po obchodoch, ale vybavovaní čohokolvek, ale aj v práci som veeelmi často mavala silné bolesti hlavy, vadilo mi svetlo, hluk, akýkolvek, len by som ležala, ale ulava aj tak neprichadzala..... takže budem to musieť riešiť.... konečne... toto mám už roky... a nič som s tým nerobila... iba vtedy raz.... ale to bol lekár o ničom... a absolútne mi nepomohl... a čakal prachy.... 😠 .... a ja som mu nedala nič... tak som tak aj dopadla.... 🙂 ....

ametyst123
31. máj 2016

@simka1454 Simka, ak máš takéto stavy aj po troch mesiacoch, a nič sa nezlepšilo, lieky Ti nezabrali, treba ich zmeniť.... a ostan na PN-ke ak môžeš.... lebo pri zmene liekov si budeš istý čas znova zvykať... ale ber k tomu aj benzáč, aby Ti nebolo zle... a vlastne čo berieš, pripomen mi... len ADčka...? alebo aj nejaký benzáč.... ? Ale po troch mesiacoch by Ti malo byť rozhodne lepšie... aj ked netvrdím, že na 100%... lebo ani ja nie som na 100% ale je to lepšie ako na začiatku.... tak o 50 % určite... možno aj viac.... tak držím palce, rozhodne zmen lieky, asi Ti nepomáhajú... Drž sa....

ametyst123
31. máj 2016

@apolka77
@kafulienka Ahojte dievčence, tak ja som z "obidvoch táborov" mala som aj nadváhu a bola som aj vychudnutá, takže viem, ako som sa cítila, ked som mala kilá navyše.... aj ked mi tie kilá chýbali.... A poviem Vám to tak, ked máte nadváhu, je to obmedzujúce... ja som sa nevedela vpratať do nohavíc... ťažko sa mi zohýbalo... otáčalo... a vadilo mi to... a okrem toho som mala pocit, že "funím" pri každom kroku.... proste mi to vadilo.... Zase na druhej strane, mala som aj 49 kíl, čo bolo na mna dosť málo, aj ked nie som teda vysoká, ale tých 49 kíl bolo na mna naozaj málo.... a tiež som sa cítila zle.... citila som málo energie, nevládala som nič, v kuse som bola unavená, proste mi tie kilá chýbali, aby som sa cítila normálne.... A tak vám teda obidvom poviem, že najlepšia je "zlatá stredná cesta".... aj ked to znie velmi známo.... ale je to tak.... ani málo kíl vám nezabezpečí, že budete stastnejšie a veselšie a plné elánu.... možno práve naopak, ale aj vela kíl nadváhy vám tiež nezaručí, že budete štastnejšie, aj ked si zobnete z ladničky, čo vám príde pod ruky.... ja to poznám.... tak som sa kedysi učila na skúšky... a v kuse som liezla do ladničky..... ale potom prišla prvá práca.... stres.... otec mi zomrel... schudla som na 49.... zo dna na den... a to tiež nie je dobré... cítila som sa zle..... na odpadnutie.... v kuse.... slabá a spavá.... unavená.... Takže ja si hovorím, že u mna chcem dosiahnuť 55 kíl a budem šťastná... lebo teraz mám zase kvôli tej PP 49..... podarilo sa mi pribrať síce 1 kg...ale to je málo.... takže chcem 55... a vôbec mi nevadí, že budem "fajnejšia".... práve naopak ... môj manžel mi vždycky vraví, že ma chce aj poriadne "chytiť"... 😀 ... a teraz ani nemá poriadne čo chytiť... 😀 ... je zlatý.... a mám to šťastie, že sa mu páčia také typy ako Petra Polnišová... ona je správna baba, je síce kustik pri sebe, ale práve to je na nej krásne, že je sama sebou... a tie kilá jej podla mna absolútne nevadia... práve naopak kebyže som chlap... čo nie som... 😀 tak by som tiež povedala, že je "sexi".... tak ako vraví môj chlap.... čo teda občas aj žiarlim.... 😠 ... 😀 ... tak už len pribrať..... Tiež si myslím, že 20 kíl nadvahy už urobí svoje... ale ja si osobne myslím, že naozaj ako píšeš, Apolka.... že je to ešte zakorenené z detstva... a práve preto, že to vieš, že to takto bolo.... že Ti mamka dávala jedlo, aby Ta utísila.... vieš teda, kde je pes zakopaný... a preto si povedz takto, že už nie si malé dievčatko... nepotrebuješ byť ničím utíšená... nehladaj to, čo hladáš v jedle, práve naopak.... tam to nenajdeš.... podla mna je potrebné najskôr sa s tým vyrovnať, ako samu seba vnímaš... a mať sa rada, takú aká si.... aj s pár kilečkami navyše.... 😉 ... a ked s tým budeš Ty sama zmierené... tak budeš kašlať na okolie, čo si kto čo mysllí, ver mi,.... a potom aj sama ....a s radosťou budeš brať to, že budeš kustik po kustičku zhadzovať kilečká.... podstatou toho je.... mať sa rada....!!!
My, babenky, čo sme tu, sme asi "posadnuté" myšlienkou... nazvala som to dosť divoko, ale vy ma pochopíte....že fakt musíme byť perfekcionistky, a ked to tak nie je, a po našom, tak sme z toho MIMONI.... 😀 .... a preto,.... treba zlavniť zo svojich nárokov na seba, aj na našich blízkych.... berme seba samých, a tých našich blízkyh takých, akí naozaj sú.... neprerobíme ich neviem ako velmi, možno trošičku, ale velmi nie, takže naučme sa ich a aj seba hlavne mať konečne radi... a tak nájdeme aj to, čo nám chýba, alebo čo hladame.... a to je ten vnútorný pokoj... na duši.... ak ten nájdeme, zbavíme sa aj PP, uzkostí a depresií... a bude sa nám ovela lahšie dýchať a žiť.... 😉 😉 Tak hor sa do toho.... 😉 Držme si palce, každá z nás potrebuje nás ten svoj vlastný duševný pokoj, a NO STRESS...... Už NIKDY VIAC....

apolka77
1. jún 2016

@olivia77 ano aj 2x beriem tie iste ad..

apolka77
1. jún 2016

@domkaaaa niekto mi uz pisal, ze po alvente sa citil az moc "naspeedovany" tak asi je tak, ze teraz mas plno energie z toho lieku..napr o paroxetine sa pise tiez ze stimuluje preto sa dava rano aby sa vecer vedelo spat..ale ja ked som ho brala nikdy som nemala problem so spankom ani dojem ze som naspeedovana...

apolka77
1. jún 2016

@ametyst123
ametyst, dakujem za povzdbudzujuce slova, vo vsetkom mas pravdu, ja to sama viem este sa to naucit realizovat.
Pocuj, vsimla som si, v akej neskorej hodine pises, ty si teda nocny vtak 😉 ja v tom case snivam uz svoj druhy sen.

apolka77
1. jún 2016

@janka_banka no ani sa Jani necudujem ze ti bolo zle..ale vcera aj mne..zabudla som si dat neurol ako som sla vonku a uz som mala motaky a dusenie...

apolka77
1. jún 2016

@janka1012 ahoj moja ako sa mas?

kafulienka
1. jún 2016

Baby,Len sa chcem rozlucit,davam si pauzu od PC a cas straveny pri PC idem nahradzat napr prechadzkou v lese atd. Posielam vam vsetkym pokoj do srdiecok,prajem vela lasky a pohodove dni.

mmama
1. jún 2016

@domkaaaa ano mozes byt aktivna z nej.Uz som raz citala ze jedna pani musela znizit davku lebo jej ta aktivita v tele vadila.Ale kazda sme ina.Ak ti to neprekaza a citis sa Ok tak neries.Dolezite je ze je dobre.

adrika19
1. jún 2016

Dievčatá včera som asi mala panický záchvat. Zamotalo sa mi v hlave a asi som sa zľakla lebo sa mi roztriasli nohy aj ruky, zdalo sa mi, že mi trpnu pery, no a už som mala pocit, že idem odpadnúť. No myslela som, že keď mám AD tak sa mi už toto nemôže stať. Dúfam, že sa mi nezhoršuje stav lebo ma asi picne. Stáva sa to aj Vám pri užívaní AD?

umabell
1. jún 2016

@adrika19 ano stáva... Najmä ked pride nejaka necakana situacia nievo ma rozhodi... V poslednom case ked pocujem zle spravy ide ma roztrhaz tak som prestala aj noviny pozerat... Musíme sa to nejako naucit ovládať.. Včera bol super den dnes sa mi nic nechce.. Zase sedim ako ropucha.. Ale musim sa rozhýbať. Ako dlho berieS AD?

umabell
1. jún 2016

Baby myslite ked nase deti vyrastajú pri nas paniarkach tak aj oni budu takí? Lebo niekedy sa dakt neviem ovládať a js mi to potom luto.. Inac nekedy mam pocit ze moj syn to ma alebo je jednoducho citlivejsi alebo ja mam zase nejaku paranoju.... On je moje vsetko snazim sa uplne aby ma nevidel smutnu ale ja viem ze on to vnima...

janka_banka
1. jún 2016

@umabell tak toto som ja riešila s mojimi detičkami stále a stále dookola ... veľmi som sa bála, aby som bola dobrá maminka, že ked ma vidia slabú alebo uplakanú, smutnú... tak som to vravela lekárke a ona mi vravela, že čo to vlastne znamená byť dobrá maminka????? Že mi dávame deťom viac ako klasické, teda neviem ako to nazvať 🙂 ... celkom "zdravé" maminky,lebo učíme naše deti súcitiť a hlavne vidia, že ľudia môžu byť chorí, nie sme predsa roboti a to na ich láske voči nám nič nemení ... a detičky cítia, že ich ľúbime aj my ... a ja sa snažím nerobiť také chyby ako robili moji rodičia a ešte ma utvrdzovali v mojej chorobe ... aj ja niekedy nakričím, ale ktoré maminky to nerobia? Ktoré dieťa nepotrebuje občas trošku posúriť, deti potrebujú dať aj hranice a ak to nejde po dobrom tak aj trošku zvýšiť hlas treba ...

adrika19
1. jún 2016

@umabell No práveže ich užívam už druhý rok a na paniku už som pomaly aj zabúdala. Tak ma to vydesilo.

domkaaaa
1. jún 2016

No mne to prekaza ze som taka moc nabudena :( lebo mi to vyvolava uzkosti a to nie je dobre ... Zajtra idem doktorovi tak to poriesime ... Uvidim co mi povie ... Baby mate niekedy pocit ze mate toho vela a vyvolava vam to uzkost? Ja si to stale nahovaram ze je toho na mna vela a prero sa nemozem vyliecit ... Ako sa ukludnit ked ro vobec nie ue pravda? Len to mam v hlave?

mmama
1. jún 2016

@domkaaaa ano ked mam toho vela tak mi to vyvola atak.Nie vzdy ale uz sa mi to parkrat stalo.Dokonca ked nieco dlbo robim tak sa mi potom dost chveju ruky a cele telo mam take roztrasene.

olivia77
1. jún 2016

@domkaaaa, ja zase som teraz bez prace a mam pocit, ze mi neprospieva, ze mam klud a nemam co robit, mam moc casu... predtym som mala dost stresov, vela roboty, ale nemala som ani kedy na PP mysliet, doslova som si uzivala vecerny oddych a oddych vobec... vraj PP sa aj zhorsi vtedy, ked mas klud a pokoj... neviem, co je natom pravdy... ale je fakt, ze ked som zaneprazdnena a som vela s ludmi, vtedy ma opusta prehnana uzkost a je mi lepsie...

domkaaaa
1. jún 2016

@olivia77
@mmama no ja som sama doma a vtedy to zacne myslim si ze aj toto je prejav PP tieto namyslania a vtierave uzkostne myslienky ktore nas trapia ale nikdy sa nesplnia

domkaaaa
1. jún 2016

Ka uz chcem nech ma tie uzkosti opustiaaaaa fuj ble 😢😢

janka_banka
1. jún 2016

@olivia77 práve dnes sme toto riešili s lekárkou ... ja som tiež hovorila, že by som išla na PN, ale on mi to neodporúča, vraj ľudia, ktorí majú túto chorobu, depresiu alebo úzkostní, tým, že zostanú doma sa to môže prehĺbiť, lebo ľudia s týmito diagnózami sa môžu izolovať od ľudí a potom sa vlastne musia opäť socializovať a prejsť zase tú istú cestu...tak chodím do roboty, ale ak by bolo naozaj zle, tak určite idem aj na PN, chvalabohu, že mám teraz nestresovú prácu ....

domkaaaa
1. jún 2016

@janka_banka jani a tebe alventa ako zabera?

janka_banka
1. jún 2016

@domkaaaa mne alventa zaberá, lebo u mňa je to hlavne o tej psychoterapii, nakoľko ja mám primárnu chorobu hraničná porucha osobnosti a tá spočíva v tom, že si neviem dať hranice či už vo vzťahoch, práci ....a ťahám všetko do 150% 😀 ... a tak som buď na týchto percentách alebo na nule, proste biele alebo čierne ... a potom mi"hraničiari" ľahko nastupujeme na cestu bulíme, depresie ... chvalabohu to prvé som už prešla, ale teraz sa motám v depke ... dnes som bola práve u lekárky a som jej opisovala svoje stavy a som si myslela,že je to zlé (ako mám pocit, že mám zastavené myslenie, stúpam ako bocian do prázdna), akoby sa moje ja dralo von a ja som tlmená ...a to je vraj dobrý znak, že už zaberá liečba, Alventu som mala 75mg ráno a na obed tiež 75 mg a znížila mi dávku na poobedie len 37,50mg ... ale ono je to moc o vôli a uvedomení si ... mne naozaj najviac pomáhajú terapie, chodím 1x, 2x týždenne, aj dnes som bola a aj zajtra idem .... ide o to,že aj ja musím zmeniť svoj pohľad na svet a dostať sa zo začarovaného kruhu ... čo sa nahromadilo za mesiac, sa lieči aj rok ... ale my to zvládneme 🙂

simka1454
1. jún 2016

@ametyst123 ja beriem citalopram, xanax a na spanie buď sanval alebo tritico. No ten xanax si niekedy aj nedám lebo sa mi potom od neho drieme. Tak neviem či aj tam je chyba a stalo sa mi už aj tak že som si dala ten citalopram iba raz za deň a mám napísaný dva razy za deň. Ja keď nemám pred sebou záťažové situácie tak mi je ako tak dobre ale akonáhle príde dáka záťaž tak mi je zle,trasú sa mi ruky,nejem. Za tie tri mesiace som zhodila 10 kíl čo mi zas až tak nevadí. Ja okrem tých liekov nemám nič viac ani nikde inde nechodím. Aj muž sa hnevá že lieky mi nepomôžu že aj keď mám záťažové veci že musím ich prekonávať a musím sa do nich pustiť. On to možno nemyslí zle ale ja som vtedy úplne vykolajená neviem tomu čeliť a bojovať. Aj tá práca,rada by som išla do roboty ale aj keď idem niekam sa pýtať tak som celá roztrasená,je mi na odpadnutie,dvíha mi žalúdok,bojím že nezvládnem to tempo a tie vzťahy mi robia problém,ja som zažila v robote aj šikanu a všetko sa mi teraz od toho odvíja že mám strach. Na začiatku marca som aj nastúpila v jednej robote ale celý čas som bola odtrkovaná od všetkej práce,keď som niečo začala tak ma odsunuli nabok a som to nezvládla a doma som sa úplne zosypala. Niekedy mám pocit že sa toho ani nikdy nezbavím.

janka_banka
1. jún 2016

@simka1454 Simka ja myslím, že v tvojom prípade by najviac pomohla terapia ...lebo si uvedomuješ z čoho to máš, pri akých situáciách a to je úžasný posun vpred ... naozaj má Tvoj manžel pravdu, že tým, že budeš doma, Tvoj strach sa môže len prehlbovať a problém zväčšovať...áno lieky sú fajn, ale je to len pomocná barlička ... to ako keď sa učíš chodiť, musíš to proste prekonať aj s pádmi, ale pôjde to ... a na terapii Ti dajú postupy a nie všetko naraz, lebo tiež verím, že to nejde z hodiny na hodinu všetko zmeniť...držím palčeky