Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

domkaaaa
1. jún 2016

@janka_banka aj ja chodim nq terapie ale ina 2 krat do mesiaca tak to bihuzial u nas v nr funguje pokial nemas sukromneho plateneho psychologa 😢

simka1454
1. jún 2016

@janka_banka na kontrolu idem 14 júna a neviem či sa mám doktora opýtať aj na tie terapie lebo mne sa zdá že on to nerobí,on mi vždy len lieky napíše a nič viac, ja mám diagnózu epizóda stredne ťažkej depresie so somatickými príznakmi ale tak asi by som samala aj na to opýtať

apolka77
1. jún 2016

@janka_banka ahoj jani, to si tie psychoterapie asi potom platis, vsak? bolo by idealne mat psychoterapie min. 3 za mesiac ale ked to preplaca poistovna vacsinou psychologovia nemaju cas...
co sa tyka zostat doma, tak to som myslela, ked si ze naozaj potrebujes oddychnut,,tyzden dva nieze pol roka atd...lebo to potm moze byt naozaj problem u niektorych ludi sa zaclenit..ale mne by to moc nevadilo, cim som starsia tym viac si uzivam byt sama so sebou,, ono je dobre robit pracu, ktora nas bavi, nie len zivi, co je dost tazke..ja sice svoju robotu mam celkom rada, ale je to za tak maly peniaz ze sa citim menejcenna..
dnes sa mi vyhodil aj herpes, lebo som kvoli praci stresovala..neviem ci to stoji vobec zato..ja si viem predstavit byt aj doma, kebyze nemusim chodit do prace, to by sa mi pacilo..vsetko by som si v klude porobila, chodila by som aj medzi ludi, ale nie vtedy kedy musim ale vtedy kedy sa mi chce..citala by som knihy..zacala sa ucit nejaky jazyk, ale vsetko v klude, pomaly, lebo tie veci sa daju robit aj teraz, ale to by bola nahanacka a pre mna by to nebola radost...proste chcela by som sa dostat do fazy ked nic nemusim, ale chcem..

apolka77
1. jún 2016

@simka1454 urcite sa spytaj dr. na tie psychoterapie, nechapem preco to sami nenavrhuju, pretoze toto je idealne k tym liekom..spoznat samu seba rozlisovat pocity ...alebo si vyhladaj vo svojom okoli nejakych psychologov co robia terapie na uzkosti a paniku..na svojich strankach maju napisane ci im to preplaca poistovna, ak ano staci ze ti da vymenny listok tvoj psych., alebo obvodna a 15=20 sedeni mas v roku zadarmo...za vyskusanie nic nedas, ak sa ti terapie nebudu pozdavat mozes zmenit terapeuta...proste urcite by ti to mohlo pomoct v tvojom probleme..

apolka77
1. jún 2016

@ametyst123
este co sa tyka tej postavy, vidis tvoj muz vidi v Petre Polnisovej sexikost, a moj naopak, vzdy mal komentare ze by mala schudnut..on to zle nemysli ale ja mam to nestastie ze jemu sa pacia stihle, resp. nech je to vyvazene..a Polnisovu uz povazuje za tucnu, ja mam priblizne taku istu postavu ako ona..takze v tomto mam velku nevyhodu, ze vzdy mi naznaci nech uz konene nieco so sebou robim..niekedy to spravi vludnym gestom inokedy ked sa pohadame mi to moze vyblafnut do tvare..co vzdy povazujem za zradu, lebo velmi dobre viem, ze sa snazim...ale pre neho je uplne normalne hladovat..jemu staci rano cigareta a kava..
ja viem ze problem tkvie, ze sa nemam rada...ze ani jeho nezmenim..mne na nom vadi tiez x veci, ktore vela krat ani nepoviem, lebo ho nechcem ranit..on zas ze to nepoviem povazuje za falos..ja sa v tom potom vrtam a som nestastna..,neviem kde je pravda..niekedy mam pocit ze mat dostatok financii, odidem od neho potom ked je "normalny" tak zrazu tolko lasky, mam pocit ze by som s nim sla aj na kraj sveta..tak som uplne zmatena, ze ho chcem iba vtedy ked je ku mne laskavy a nezny a ked pride namosureny a neskoro tak sa len na neho hnevam a vrie to vo mne..ten hnev az fyzicky bolí..viem ze si ublizujem, chcem v tom momente zachovat rozvahu ale nakoniec tiez vybuchnem a je to zle..lebo on je impulzivny..pri hadke neodide..stale chce dokazovat ze ma pravdu on..ja potom uz rezignujem a hovorim si co je toto za zivot??? v detstve ma ucili "mudrejsi ustupi" aj som s tym stotoznena..ja jednoducho konflikty neznasam a moj muz ich priam miluje..nehovorim ze hadat sa, ale konstruktivne si obhajovat svoj nazor,,ja sa potom citim ja na sude..je to frustrujuce..

sima.p
1. jún 2016

@ametyst123 mozem sa spytat, ten Normix si dobrala? Ako si ho znasala?

olivia77
1. jún 2016

baby, ja dnes pocitujem taku uzkost, uplne stiahnute hrdlo, aj hrud, ja neviem, co urobit... mam ist k lekarovi? mam doma Lexaurin, ulavi mi od uzkosti? atak som nemala vobec, ani nedostala medzi ludmi, ale takuto uzkost ked pocitujem, to je na slucku... uz mi bolo celkom fajn a teraz toto...

umabell
1. jún 2016

@olivia77 podobne.. Aj mne dnes divno tlaky na hrudi az ma pri srdci picha...a zvalime to na počasie 😊😊😊zajtra bude lepsie.. Nemas dostat kramy? Ano daj si lexaurin pomoze

olivia77
1. jún 2016

@umabell, myslis, ze pocasie? no ja menzes uz mam, 3den...

umabell
1. jún 2016

@olivia77 to máš z kramov aj ja som to mala totalna uzkost... To prejde daj si kludne lexaurin.. Aspon budes lepšie spat a zajtra budes v pohodke...

umabell
1. jún 2016

@olivia77 ja som bola dnes cely den az pokymnerisiel maly zo skoly zvalena na 😖 gauci ako sprosta myslenky mi chodili no otras a samozrejme tlaky na hrudi.. Vyfajcila som celu krabicku no oras dnes.. Uz mi je lepšie zajtra musim vypadnut niekde lebo toto ma zabíja... Takze dame papa tomuto dnu 😀 😉
Mne sa vzdy na vecer polepsi.. Zajtra budeme oki...

olivia77
1. jún 2016

@umabell, asi si ho dam, len nechcem ho brat hocikedy, bojim sa navyku... anxiolytika su bohuzial tak navykove, ze az...

ametyst123
1. jún 2016

@sima.p Ano, NOrmix som dobrala, znasala som ho celkom ok, popritom som brala aj ADčka aj Rivotril, ale neviem, či mi to nenarušilo v žalúdku niečo.. lebo týžden som sa mala dobre.... a potom sa to nejak pokazilo.... stále ma bolí zalúdok, resp. pod pravým rebrom.... až ma pichá do chrbta.... tak neviem..... Gastroenterolog mi povedal, že na USG všetko ok... ale on mi nevie už povedať, či tie organy mám aj funkčné, alebo nie, či teda pracujú alebo nie.... tak ja neviem... dokonca som čítala , že tieto prejavy,( inak v utorok mi bolo tak zle, že som nemohla ani vstať z postele, taký záchvat som dostala že až.... takú bolesť, ) no pokračujem, že tieto prejavy môžu byť aj problémy so žlčníkom... ale ked mi lekár povedal, že tam nič nevidí ? tak ja neviem... zase som čítala, že na USG nemusí byť vidieť, ked má človek piesok, alebo malé kamienky, a že ked sú tie kamienky cholesterolové, a nie vápnikové, či aké, tak že ich nevidno vôbec.... tak ako zistím.... čo mi je?..... Poviem obvodnej čo mi bolo, a ona mi už spominala, že urobíme testy krvné, na zápaly, tak nech mi urobí rovno už aj pečenové testy... a uvidím.... či fakt nemám problém so žlčníkom... inak moja babka aj mamka problém so žlčníkom mali... takže je tu istá predispozícia.... tak neviem...
Ale ten Normix nie je zlá vec, ked máš totiž niečo nedobré v žalúdku resp. črevách, ono Ti to prelieči, ja som sa toho trošku bála, ale kedže to manžel výskušal predo mnou.... 😀 .... tak som vedela, že to bude ok.... tak rozhodne skús.... lekár to podla mna dáva vtedy, ked nevie, či to nie je problém s črevami, a takým spôsobom by sa to mohlo vyriešiť.... ak Ti však problémy pretrvajú.... išla by som s tým znova.....

ametyst123
1. jún 2016

@apolka77 Ahojky Apolka, tak ja by som si svoje povedala, možno práve to, že to v sebe dusíš, Ti spôsobuje to, kde sa momentálne nachádzaš.... Ja si svoje "veci" riešim.... aj si poviem, čo ma s....e.... 😅 .... môj muž tiež.... 😅 ale vieme sa konštruktívne hadať... 😅 ... takže snažíme sa nájsť nejaké to riešenie.... mna tiež dokaže rozhadzať, ked mi občas zapotí nejakú blbosť na moju osobu.... nie som rada, ked mi niekto hovorí kritiku na moju osobu... 😅 .... ale rozmyslam, či nemá aj pravdu, ak však nemá.... tak si to "vytmavím".... 😅 .... lebo u mna to vrie tak či tak, a ked to nepoviem, dokažem sa nerozpravať sice aj tyzden, ale vnutorne ma to zožiera, a to nie je dobré... takže rovno si poviem, ked nastane taka situácia, že čo ma trápi.... a hotovo... prečo by som to dusila v sebe..... ?.... že mudrejší ustupi?.... v dnešnej dobe.... si musiš povedať aj Ty svoje, pretože sa to v dnešnej dobe považuje už za to, že si necháš skakať po hlave, a že ten druhý má pravdu.... ako sa hovorí.... "kto mlčí, ten svedčí...".... takže ja by som sa pri takých narazkach ohradila, že sa mi to nepáči, a neprajem si, aby také poznámky na moju osobu trusil..... toť môj nazor.... Na druhej strane je dobre vedieť sa normálne hadať, lebo ked tie hadky končia bez akehokolvek ciela.... teda nejakej dohody.... oboch stran,....nie iba jednej... tak je to na prd.... 😅 .... a vždy tam bude jeden, ktorý to zoberie "osobne"... a bude sa trápiť.... Tak skús takto nejako sa pekne ohradiť voči takým poznámkam... a povedz, že Ti to ubližuje, a že si už neželáš, takéto poznámky... pokiaľ sa máš dostať zo svojich problémov, čo dufam Tvoj manžel chce , aby si sa z toho dostala, tak nech Ti v tom pomôže, a nech Ti nepodkopáva Tvoju sebadôveru.... ale nech Ti radšej pomôže.... a takéto blbosti nech Ti nehovorí.... Inak kludne mu môžeš povedať, aj to, že sú napr. aj takí...(ako ja... 😅 ) kde práve manžel by chcel fajnejšiu ženu, a bohužel... ja mám 50 kíl.... no vychrtlina som..... 😵 .... takže každý možno chceme to, čo práve nemáme,.... skús sa ho opýtať, či by bol rád pri takej, ktorá by bola vychrtlina, ani by nechcela jesť, a tým padom by možno ani nenavarila.... šak načo.... či by mu to nevadilo.... keby nemal celé tyzdne nič navarené..... a či by radšej chytal, teraz to poviem doslovne..... "kostičky".... alebo nech má normálne čo chytiť,.... ale rovnú dosku.... 😀 😀 .... sorry, že to takto píšem.... ja nie som ani za to byť celkom štíhla, ani za to byť celkom pribratá s nadváhou... ale som za ten zlatý stred.... ale ani ja ho zatial nemám.... takže čo... ale snaha je... tak nech, nebude Tvoj muž taký ignorant, sorry za výraz, a nech Ta podpori v Tvojom snažení, a pokial o to nebude mať záujem.... no neviem..... možno by bolo treba pouvažovať nad tým, že prečo nemá záujem... Ti pomôcť..... Píšeš, že Ty ho dokažeš, ked je dobrý, velmi lúbiť, ale vie to aj on?..... Skús sa nad tým zamyslieť, či aj on lubi Teba tak, ako Ty jeho..... 😔 😨 Držím palce, aby to tak bolo... ja by som sa rozhodne na Tvojom mieste o tom konštruktívne s ním porozprávala... nehádala.... ale jasne si stanovila pravidlá..... lebo takto vždy budeš riešiť nejaký problém... stres.... vo vnútri samej seba..... Držím silno palceky....

ametyst123
1. jún 2016

@simka1454 Ahojky Simka, rozhodne ked si zažila šikanu v práci, je to velmi nepríjemná vec.... uplne Ta chápem.... ☹ ... a v tomto prípade, by som rozhodne riešila aj terapie,.... ale druhá vec je.... že neznamená, že v dalšej práci to bude také isté.... ak bude, nemáš čo stratiť, dáš výpoved.... ak nebude, a bude to super, budeš mať prácu, ktorá Ta teší, a baví... tak vlastne nemáš čo stratiť, aj tak si teraz na PN-ke.... takže neboj sa, ked aj prídeš do novej práce... práve tie tri mesiace sú na to, aby si zistila aj Ty sama, či sa Ti tá práca páči, alebo nie.... a ak sa budú chovať kolegovia ako "svine".... sorry za výraz.... tak jednoducho, dáš vypoved.... ja viem, že sa to lahko píše, ale chcem Ti tým povedať vlastne to, že každý prežívame takýto strach, to mi môžeš 100% veriť.... 🙂 .... tak si zober, že aj Tvoji buduci kolegovia mali kedysi tiež taký istý strach.... inak viem, že dnes je doba zlá v tom zmysle, že každý sa o tú svoju robotu bojí... a chce si ju udržať aj za cenu toho, že bude druhého ničiť.... bohužial je to tak.... ja mám v práci to isté.... bohužial.... ale už to neriešim, som momentálne na Pn-ke.... a kašlem naprácu... som doma... a som happy.... že tú kolegynu s kolegom nemusím dennodenne vidieť.... 😀 som stastná ako blcha... a uvažujem o zmene práce.... aj ked tu jej vela niet.... ale vzdy dajak bolo, dajak aj bude.... 😉 ....
A inak, ked berieš Escitalopram, tak ten Xanax rozhodne ber, ked ides napr. na pohovor... a tak... on Ta ukludní.... práve na to je.... a za tri mesiace Ti už mal ten Escitalopram zabrať.... osobne si myslím, že bud zmeniť dávkovanie.... ale rozhodne brať aj Xanax.... ten Ti pomôže.... podla mojho nazoru viac ako Escitalopram.... môj muž tiež berie ten Escitalopram Mylan... ale neviem, mám pocit, že už mu mohol aj zabrať.... je to síce lepšie... ale na 100% to určite nie je.... ale ked má nejakú zatazovú situáciu berie Rivo.... to je ako Xanax.... takže rozhodne ber.... Inak ja by som s tým Sanvalom bola opatrná... je to dosť silný liek na spanie.... ja som ho zobrala len raz.... aj manžel... a nebolo to dobré... ale pokial máš problém so spankom... tak radšej to Trittico.... alebo hoc aj Sanval... ale opatrne s ním.... radšej Xanax si daj aj večer.... namiesto toho.....Skús sa spýtať lekárky.... že Ti tie lieky nezaberajú... a čo Ti povie... ale asi Ti bud zmení, alebo zvyši dávky... Adčiek... plus povie Ti aby si brala aj ten Xanax.... Držím prsteky....

olivia77
2. jún 2016

kocky, ja mam taky priserny strach, ze dostanem atak, uplne cele telo mam v strachu a pritom som atak nedostala cez dva tyzdne, ale chorobne sa toho bojim a som aj doma neuvolnena, dnesna noc bola jedna velka katastrofa, nespala som skoro nic, uplne spotena som bola v noci, mohla som to zmykat, to z tolkej uzkosti a strachu ten pot... mam ist zajtra rano na jedno vysetrenie a neviem ako to zvladnem... co ma najlepsie ukludni? poradte prosim, dakujem!!!!!

apolka77
2. jún 2016

@olivia77
uzkost mozes mat aj z toho ze o PP vela citas, šprtas sa v tom..to niekedy tiez vyvolava take stavy..asi ked citas o tejto poruche telo mas ako na strunke nie si uvolnena, z toho plytke dychanie a hrca v krku..skus sa uvolnit, meditovat...niekedy je lepsie dat si pauzu od PC. 😉

apolka77
2. jún 2016

@olivia77 KED az takto rozhodne si daj lexaurin.aj hodinu pred vysetrenim...neboj navykove je to ked to beries non stop pol roka 3xdenne davka 3mg...nemas sa coho obavat..ked si to das prilezitostne nic sa nedeje..a urcite mas iba 1,5mg vsak?

sima.p
2. jún 2016

@ametyst123 dakujem. A hadicu z hora Ti nerobil? Lebo ja som mala povodne problemy so zlcnikom, ale mna bolelo v strede v tej jamke. Sono som mala v poriadku (to mi robil chirurg), gastrac mi robil tu hadicu a tam zistil, ze sa mi zo zlcnika vyplavoval piesok a opuchla mi z toho Vaterska papila a drazdilo mi to pankreas a to ma bolelo. Potom som mala zapal zlcovych ciest a dostala som ATB Ciphin a 10 dní po ich dobrati som dostala hnacku (to bola tato sobota) a od nedele do vcerajsku som bola v nemocnici na infekcnom a napriek tomu, ze ma tam vcera znovu bolelo brucho, tak ma pustili domov, ze nie je to infekcna hnacka a mam ist mojmu gastracovi na kolnoskopiu. Tak som hned vcera unho bola a dal mi tento Vormix a ine lieky. Takze Tebe hadicu nerobil?

olivia77
2. jún 2016

@apolka77, ano mam 1,5mg a mala som ho doteraz 2x v zivote, ked bolo velmi zle...

olivia77
2. jún 2016

@apolka77, mas uplnu pravdu, odkedy som sa o PP zacala zaujimat, je to hotova katastrofa... dokym som to nevedela pomenovat, co to vlastne mam, bolo mi lepsie... normalne to lutujem... ja som totiz taky stresak a toto mi len pohorsilo...

simka1454
2. jún 2016

@ametyst123 ja si všetko uvedomujem,ale mám to asi v hlave zafixované že zas niečo také zažijem,ja som aj v marci nastúpila do novej roboty no bola som odstrkovaná z každej práce keď som niečo robila odvšadial ma odsunuli,ja som to všetko ťažko zobrala a doma som sa zosypala ,potom išiel manžel so mnou k doktorovi že takéto situácie ťažko znášam,vtedy som bola taká roztrasená že som sa nevedela u doktora ani podpísať,dal mi vtedy auparin a tie lieky čo som písala. Sanval je teda dosť silný účinkuje takmer okamžite ale teraz ho už tolko neberiem lebo to som ani nevedela o sebe tak si dávam to trittico.
A vtedy v tej robote to už som mala také zas že to nerobím dobre alebo niečo pokazím a potom tie vzťahy tam ma už celkom odrovnali. A to ako sa cítim strašne zahanbene keď mám chodiť k doktorovi a mávam takéto stavy plné strachu a úzkosti. Aj dnes ráno som tak vstávala že sa mi nič nechce a len by som plakala. Premohla som sa aspoň dať veci do práčky. Opýtam sa doktora aj na tie terapie,no ešte aj to mám pocit taký zahanbený.
Mávam také chvílky že mi je dobre pár dní ale potom sa to zas otočí a zas niekolko dní je horších.

umabell
2. jún 2016

@olivia77 ahoj skus si dat lexaurin.... A ano maju pravdu kocky ze cim viac o tom citame a sprtame sa vtom akoby sa to viac lepilo na nas.. Ja som mala tiez dlhsie pauzu od mk nerobilo mi to dobre... My sa stále len pozorujeme.... Ale ja ked mam kram, takutu uzkost mavam takze si myslim ze aj tie ti dopomohli v uvodzovkach.. Daj si kludne rano lexaurin aj večer ja som hlatala lexaurin 3krat denne uz davno a nebola som zavisla tak sa toho neboj daj si lebo sa "zblaznis"... Aj viac magnezia skus doplniť... Prede to neboj ja dnes v celku ok... Inac vtedy ked mi pichli magnezium. I neskutocne pomohol

olivia77
2. jún 2016

@umabell, tak si ma povzbudila, na jednej strane sem nechcem moc chodit citat negativne veci o PP a na tej druhej mi viete tak pomoct a povzbudit, ze je to na nezaplatenie... prave inak v cakarni u jedneho liecitela, to som dostala narychlo kontakt, ked som mu volala, hned po telefone povedal, ze nemam ok stitnu zlazu, ze to sposobuje uzkosti a paniku... tak potom dam vediet, ako som dopadla...

umabell
2. jún 2016

@olivia77 ano neliecena štítna žľaza sposobuje depresie. To je najdôležitejší organ v tele.. Aj ja som sem chodil ked som bola na tom zle na jednrj strane to vel. I pomôže ale na druhej ani nie mne doktorka zakázala lustrovat po internere a citat diskusie hlavne o liekoch lebo ja som v tom odbornik 😉 😉 vsetko citam potom sa bojím... Musim jej dôverovať mi povedala a ma pravdu lebo kazdej z nas ind zaberie...

apolka77
2. jún 2016

@umabell
co sa tyka stitnej zlazy, da sa obycajne na preventivke zistit z odberu krvi ze nieco nie je v poriadku?
lebo ja som chcela ist na vysetrenie ale bezne u obvodnej ked mi brala krv tak hodnoty boli o.k..ze tam problem nevidi..no predsa mam chrobaka, ze aj ta guca v hrdle, stazene prehltanie..som to zvalovala na psychiku uzkost ale co ked je to stitna.

apolka77
2. jún 2016

@olivia77
strach je vlastne zlo "diabol" ak ho v sebe zivime rastie a prosperuje..je tu stale a je mocny carodej..ale iba vtedy, ked mu to dovolime..takze pri kazdej uzkostnej myslienke treba zakricat, ale naozaj nahlas

"STOP, UZ STACILO"

diabol sa nam zda cudzi a neznamy..akoby slizky had, ktory sa vtiera do nasich hlav...ale nie je to nic viac iba NAMI vytvorena negativna mysllienka..to NAMI je dost podstatne..(nikto iny nam nerobi zle iba my sami,) cize by nam to "nemalo" byt take cudzie..je lepsie si zo svojich neopodstatnenych obav spravit zarty, akoby sa skamratit, zvyknut si aj na toho diablika..on potom strati svoju silu, lebo ho nekrmime..

olivia77
2. jún 2016

@apolka77, ano mas moj suhlas, predne tak sa zhovaram s txm strachom teraz uz cim castejsie, ze no ale uz fakt bolo toho dost alebo ze ty mna nedostanes na dno, nebudes sa so mnou zahravat

domkaaaa
2. jún 2016

@olivia77 vcera co bol za den? Ja uplne hnusny pocit strachu cely den aj dnes som mesvoja ...

domkaaaa
2. jún 2016

Vy ako baby? 😊😊