Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

jajkamia
20. júl 2013

Hroska tie prve boli take slabsie a asi preto mi to teraz tak nezabera,mala som aj serlift ale zo zaciatku zabral a neskor sa to zhorsilo,hej aj rano aj vecer 20,ale necitim nic,stale som za nim chodila a ze sa citim horsie a teraz ma dal,ze mam prist o mesiac a hovoril mi,ze psycholog pomoze. Akurat uzivam uz xanax strasne dlho a nemohla som spavat tak mi dal lieky na spanie. Akurat co budem zavisla. Uz sa bojim ci mi zaberu dalsie.

jajkamia
20. júl 2013

K tomu serliftu,ked som isla za doktorkou a ona marodovala a tak som isla k obvodnemu a ten mi predpisal,tie co som brala 100 a ja sprosta som si dala hned prvy den celu,nepamatala som si davkovanie a na druhy den to prislo,stipanie ruk a chrbta. Tak son pozerala do karty a davala si polku a neskor celu. Prepacte za chyvy,pisem to na fone.

mata37
20. júl 2013

@hroska áno máš pravdu moja pekná, už si mi to navrhovala. Ja beriem Eliceu 10mg, áno vždy po menzeseš som takých 5-6 dní rozhodená a potom zasa v pohode. Ale asi to tak urobím, že si to po tom menzese zvýšim aspoň o pol tabletky a uvidím, čo to so mnou urobí. Poobede som si pospala, urobila rezne a išla von s kámoškou na zmrzku.
tak sa mi teda maj krásne a napíš do internej pošty pokecáme a dáme niekde kafféé. Súhlas. 🙂

hroska
20. júl 2013

@jajkamia no pockaj,pises tak chaoticky.. 😝 takze ak tomu dobre rozumiem depresiu mas od februara,teraz beres 2 mes. Citalec 40mg.a pred Citalecom tie 4 mesiace si brala ake AD,ten Serlift 100mg,ci? A este beries teda Xanax,kolko mg denne a aky liek na spanie? A vlastne diagnozu mas stanovenu aku,mas len depresiu alebo aj uzkosti?

hroska
20. júl 2013

@simka1111 skus este vydrzat.....kym zabere to zvysenie,tiez to chvilku trva,tak do tych 2 tyzdnov by ti mohlo byt lepsie.odkedy si zvysila z tych 10mg?

simka1111
21. júl 2013

@hroska asi 4 dni berem vyssiu davku , ale strasne sa bojim, ze mi to uz takto ostane a ze som strateny pripad uz :(

hroska
21. júl 2013

@simka1111 ja viem,aj ja sa bojim,ze sa z toho nedostanem...chapem ta. Skus este chvilku pockat,co spravi to zvysenie.ved je potom este dost kadejakych moznosti,neboj,dnes mas okolo 40druhov AD,tak nejake ti isto sadne 😉

simka1111
21. júl 2013

@hroska tak mne nic ine ako cakat neostava :( ja som uz brala viacero druhov ad a zatial zabrali .... ale to cakanie je najhoesie na tom vsetkom , proste hnus.... a ja sa velmi bojim , ze mam BAP , lebo ja hoc berem tieto lieky tak sa mi tie stavy vracaju a som z toho zufala uz fakt.... boze :(

simka1111
21. júl 2013

@hroska a najhorsie je teraz to, ze zajtra ideme s nasimi na dovolenku a ja som takomto stave a musim sa pretvarovat , aby nikto o tom nevedel ....a ja sa citim tak mizerene a vycitam si, ze ja by som vlastne mala byt stastna za to vsetko , co mam a nevazim si to, ale proste hlave, mozgu neviem prikazat

hroska
21. júl 2013

@simka1111 ty ides na dovolenku?fuuuuu,to ja by som teraz nedala 😨 Podla mna by si sa praveze pred vasimi nemala pretvarovat.Mala by si im povedat vsetko,ved su ti to najblizsi ludia a ty teraz potrebujes nejaku podporu. Napis ake AD si brala a s ktorym mas najlepsie skusenosti?

simka1111
21. júl 2013

hej no ideme do tatier a potom na 3 dni do Bratislavy... a vies ja som ten typ osoby, ze nechcem ludi zatazovat svojimi problemami , hoc su to moji najblizsi .... proste ja to radsej budem skryvat a ked vidim, ze su stastni, tak toto ma dokaze trosku upokojit a dodat mi odvahu bojovat , neviem ci ma chapes... lebo keby som sa im zacala stazovat a povedala by som im to, tak by ma len pozorovali a vypytovali sa, ze ako mi je , furt dookola, hlavne mama, lebo ako som ti uz pisala, tak ona take diagnozy neuznava, hoc je lekarka, ale ani sa jej necudujem, lebo nikdy take daco nezazila, a ani jej to nikdy neprajem zazit, nikomu to neprajem zazivat ...... cize musim tu dovolenku nejako prezit a potom naklusat k doktorke, nech so mnou daco urobi .... a teraz beriem escitil 20mg uz 4 dni .. predtym asi 3 mesiace escitil 10 mg, pekne mi zabral, ale tie stavy sa vratili, ked som sa pokkusila vysadit frontin ... a predtym som brala paretin a predtym venlafaxin .. oba zabrali , ale ked mi doktroka nasadila venlafaxin , tak druhykrat nezabral uz , alebo mozno som si to len vsugerovala a ziadala som ju nech mi da take ad, ktore som este nebrala... .. a hovorila ze perspektivne by mi nasadila tymostabilizatori , ze mozzno by mi to pomohlo , ze by sa mi tieto stavy nevracali.. ja neviem... ale najskor mozem ist k doktorke 5.8. dovtedy neviem ako vydrzim ...... ty si na tom ako ?

hroska
21. júl 2013

@simka1111 tak paretin,tam je ucinna latka paroxetin, ten som brala aj ja 30mg a pekne mi zabral,ale veru druhy krat uz tiez nezabral. 😝 a Venlafaxin som nebrala, ale vraj je to velmi ucinny liek.A v akych davkach ti zabral ten Paretin a Venlafaxin?Kolko si cakala vtedy ked ti druhy krat Venlafaxin nezabral? Ja som 2. Krat pri tom paroxetine cakala nieco vyse 6 tyzdnov a nejak sa to nepohynalo,tak teraz mam ten Sertralin.Uz mam ale konsku davku a zda sa,ze trosku lepsie.
Ja som zase taka,ze pred druhymi tiez neukazem,ako mi je,ale najblizsim poviem,to by som sa musela vkuse pretvarovat a to sa neda. 😝

simka1111
21. júl 2013

@hroska tak sa mi zda ze paroxetin tiez tych 30 mg a venlafaxin uz ani nepametam , ale tiez som cakala asi taky mesiac a trosku a nic,, tak mi dala ten escitil a zabral .. ale to bolo strasne obdobie, predo mnou maturity, prijimacky na medinu .. katastrofa to bola.... pri tom stave sa ucit, to bolo strasne... ale zlom nastal moj 1maturitny den , ked som po prvykrat pocitila radost, proste som sa tesila, to sa neda opisat , potom zas bola trosku lepsie, horsie a potom som bola v pohode, cize bola som v pohode asi mesiac a daco ... a teraz zas to tu je..... ale musime verit , ze to bude este dakedy dobre a navyse ma caka narocny rok a aj dalsie, studium , cize musim sa dat do poriadku cez tieto prazdniny .....a ty ked si brala tie 3 roky lieky , mala si sa stale super, alebo si mala vykyy nalad?

hroska
21. júl 2013

@simka1111 ja som brala ten paroxetin,prvy pol rok bol taky kadejaky vykivy a tak,druhy pol rok este lepsie.No a potom po roku som sa absolutne stabilizovala,to som ani nevedela,ze nejaka depresia existuje. A tak mi bolo dobre,ze ja sprosta som si myslela,ze ved to sa mne uz nevrati,vysadila som a .....dalej uz vies 😝

simka1111
21. júl 2013

hej no chapem a viem si predstavit , ako ti je ..... clovek, ktoremmu je dobre, si to ani nevie predstavit a pripustit , ze to moze byt aj ine ako dobre....... ja som do tohto fora prispievala uz davnejsie , no dost davno ked som na tom bola zle, a potom ked je cloveku uz dobre, tak sem ani velmi uz nechodi, uz to nepotrebuje,,, to je take paradoxne na tom ...ale budem ti velmi velmi drzat palce , aby si to zvladla a bolo ti uz len dobre 🙂 ja to budem musiet nejako uz vydrzat do tohto augusta a uvidi sa , co potom ....... ako ja mam velmi dobru psychiatricku , da sa s nou super porozpravat fakt, jedinecna zena, ktora ta aj hodinu a pol pocuva a nevyhodi ta z ambulancie za 5 minut, sice sa u nej velmi dlho caka , ale to je normalne ked s kazdym pacientom takto dlho diskutuje.... len neviem ako do augusta vydrzim

jajkamia
22. júl 2013

Hroska pred citalecom som brala ten serlift a polepsilo sa a potom pohorsilo,xansx mam 0,25 a na spanie mam sanval. Potom navyseni tohi citelecu som nepocitila ziadne zlepsenie. A teraz som zufala a aj vsetci okolo mna,uz zas len lezim v posteli a neviem co zo sebou uz robit. Doktor ma dovolenku tak neviem ako to vydrzim. Napisal mi ,ze mam depresiu. Uz akosi ani neverim,ze bude lepsie. Moj priatel je ku mne cim dalej horsi s to mi stale hovori,ze sa nesnazim.ze nerobim nic pre to aby mi bolo lepsie,ale ako to mam robit.

jajkamia
22. júl 2013

Ahojte to tu nik neni o takomto case?

mary1995
22. júl 2013

@jajkamia ale sme tu aj to čítame ale občas človek nemá čo povedať, tak nepíše. Tie stavy, ktoré popisuješ podľa mňa všetci čo trpíme depresiou dôverne poznáme. Kým nám nezaberú AD my si skutočne nevieme pomôcť, proste to nejde, chémia nepustí. Okolie to často nechápe, lebo si myslia , že sa nesnažíme, že nechceme, ale my sa viac snažíme ako zdraví ľudia lenže tu si silou vôle nedá pomôcť.
A kto zastupuje tvojho dr.? Však, keď Ti je tak zle tak skús ísť, možno , že Ti pomôže. A čo máš úzkosti, vtieravé myšlienky alebo nemáš energiu. Ja keď som bola tak ako popisuješ, hneď ma bral manžel k dr. ten mi dával magnéziové injekcie, tie trošku pomohli.

jajkamia
22. júl 2013

@mary1995 zivot straca pre mna vyznam,nemam chut dalej takto zit,mam uzkost,vtierave myslienky,v hlave mam asi milion myslienok,obvinujem sa ze som neschopna. Uz to mam od februra a je to horsie. Keby ma ason priatel dokazal pochopit,ale ten uz chuda tiez ma toho dost. Ked ja sa bojim,ze uz mi lieky nezaberu. A ty sa mas ako? Ineho doktora tam nemame.

hroska
22. júl 2013

@jajkamia no ked ti tak zle, mala by si ist k dr. ako pise mary.A ked ma dovolenku,musi ho niekto zastupovat. Povedz teda priatelovi,nech sa trochu snazi aj on , 😝 nech ta nalozi do auta a odvezie k dr., hoc aj do ineho mesta,pozri si na nete najblizsie mesto k tvojmu bydlisku a zavolaj tam,ze si zle a tvoj dr. ma dovolenku,ci ta nezoberu.

mary1995
22. júl 2013

@jajkamia všetko čo popisuješ je znakom depresie. Keď to máš už od februára, mala by si asi zmeniť lieky. A kedy príde dr.? A nepomáha Ti aspoň troška Xanax a akú dávku berieš?? Na tú úzkosť by Ti mal zabrať.
Čo Ti poviem na toho priateľa je to s nami ťažké. Môj manžel ma chápe, a napriek tomu, že depresiu v živote nemal ale veľa sa rozprávame o mojich pocitoch , myšlienkach /aj keď občas sa až hanbím mu povedať aké mám myšlienky ale poviem mu vždy všetko/ a on čo mi povie to platí...lebo my v tej depresií vidíme celý svet cez čierne okuliare a treba aby nám niekto vysvetlil, že tá realita je niekde inde. Pre tvojho partnera je to tiež veľmi ťažké lebo vidí, že ti je zle a nevie ti pomôcť. Skúsila si sa s ním porozprávať o tvojich pocitoch a problémoch ??
Že máš boj, že ti lieky nezaberú?, Ver to máme všetci, ja sa v tom plácam už 3 roky, čo mi nezabrali úplne ani jedny lieky. Tiež som pesimisticky naladená, optimizmus do budúcnosti žiadny, hľadám furt nové lieky, ktoré by mi zabrali úplne. Takže tiež nie som v poriadku.

jajkamia
22. júl 2013

@mary1995 doktor pride az o 2tyzdne. Xanax beriem 0.25 ale akosi mi nezabera. Ja stale len lezim a utapam sa v myslienkach. Priatel ni v takomto stave zacal hovorit o dietatku,ze by mi to pomohlo a ja teraz rozmyslam len nad tehotenstvom,zo zaciatku som mala same pekne myslienky a teraz su same negativne,uz normalne rozmyslam ci vobec budem mat dieta,ze som neschopna. Vsetci mi hovoria rob nieci to ti pomoze a mna to viac ubija. Doktor mi povedal,ze tie myslienky mi brania k uzdraveniu.

hroska
22. júl 2013

@jajkamia no dva tyzdne je dost....pozerala som pribalovy letak toho Citalecu,pri depresii sa da ist az do 60mg.Tak si zvys rannu davku na 40mg a na obed si daj 20mg a ten Xanax 0,25mg to je strasne slabe,ten si zvys kludne zvys na 0,5mg,ked budes zvysovat Citalec.to je jedine,co ti teraz mozeme poradit,kym tu nemas doktora a chces cakat 2 tyzdne este.Ta zvysena davka tak do par dni by ti mala zabrat.

mata37
22. júl 2013

@jajkamia dobre Ti tu všetky holky radia a hlavne hroska tá tu má z nás asi najviac skúseností. Tiež by som tú dávku zvýšila aj ten Xanax by som dala vačšiu dávku, ja som na AD od roku 2005 a tiež si dávam pri pocitoch úzkosti Neurol 0,5. Tak kludne si daj aj ty a nebudeš sa snáď toľko trápiť. A keby si si našla nejakú činnosť čo ťa baví? Aspoň po maličkých krôčikoch, troška niečo upratať alebo neviem, nurboť si nejakú radosť. Lebo je to hrozné, keď si iba v posteli a chodia Ti všelijaké myšlienkové pochody v hlave. Ale tiež si myslím, že treba čo najskôr navštíviť lekára. Tak sa drž a daj vedieť, ako pokračuješ. A neboj nič, budeš v pohode, lieky zaberú len to chce trpezlivosť. Ide to všetko malinkými krôčikmi. Držím Ti palce, lebo vieme tu všetky holky, čo prežívaš. Ale neboj zabojuj a budeš v pohode. Za dva mesiace sa tu budeme spolu smiať. Veľa síl..... 🙂

actimelka
22. júl 2013

Caute baby nepoznate nejake prirodne antidepresivum ktore mozem brat aj ked kojim? dakujem

mary1995
22. júl 2013

@jajkamia súhlasím s tým, čo Ti radí hroska, zatiaľ je to riešenie. ten xanax je fakt prd, to je veľmi nízka dávka, to musíš zvýšiť.
Čo sa týka tehotenstva, najprv si myslím, že by si sa mala dať do poriadku po psychickej stránke. Tvoj partner si myslí, že keby si mala dieťa prišla by si na iné myšlienky, ale to neplatí pre človeka v depresií. On Ti chce dobre ale nevie Ťa ešte pochopiť, nebol v takej situácií, veď tieto veci ani my nevieme pochopiť, keď sme zdraví.
Že si neschopná?? Nie si neschopná, máš teraz problémy ale dostaneš sa z toho len to chce čas. Možno, že Ti pomôže zvýšenie AD, možno výmena je to u každého individuálne. Je strašne veľa AD , niektoré Ti určite sadnú, len to treba vydržať
Ľahko sa to hovorí a ťažko sa to prežíva.
Tvoj dr. Ti rozpráva takéto sprostosti?? Tak Ty máš podobného exota ako ja . Je ešte jedna možnosť, vymeniť lekára ale aj to len v prípade, keď si si istá, že ten ďaľší bude lepší. Tak sa drž a informuj nás, Pá

simka1111
22. júl 2013

Chcela by som sa spytat neprispieva tu dakedy este andy.a, ona Vam tu radila dakedy... lebo chcela by som sa poradit s nejakou psychiatrickou.. nemate na nu kontakt alebo daco take?

mary1995
22. júl 2013

@actimelka toto konzultuj so svojím gyndošom

hroska
22. júl 2013

@actimelka suhlasim s mary....pripadne pozri Persen,to je prirodne,mozu aj deti a mari sa mi,ze aj kojace 😉

jajkamia
22. júl 2013

Doktor mi povedal,ze 40 je najviac ako sa da. Nemozem sa akosi premoct nic robit,som uplna troska. Len lezim a revem jak male decko.. Mamka ma chce zaviest na pohotovost a stale mi rozprava,ze az sa schopim lebo sa zblaznim.