Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

zobaka
6. feb 2015

@katarina_br

doma nemam ataky takmer nikdy, ale v praci kazdy den :( aj vonku niekedy dnes u nas sialene fuka, nemohla som dýchat v tom vetre, tocila sa mi hlava, prisla som do bytu, zle, ale rýchlo som to predychala, mozno aj voli liekom sa taka nerozvinul 🙂 co ma trapi, ze sa mi dnes zvysila chut do jedla, depta ma, ze ludia pisu, ze po cipralexe, escitaloprame popriberali aj 20 kg, uplne ma to desi...inak mam pocit, ze ma aj zavodnuje, menej chodim na wc, zase nechcem prepadnut googleniu, lebo zase nechcem dopadnut tak, ze budem bez liecby 🙄

katarina_br
6. feb 2015

@zobaka Vieš čo ja už radšej ani googliť nebudem, lebo tie lieky nakoniec jesť ani nezačnem...a bude to ako v začarovanom kruhu. Tiež som čítala, že sa po tom priberá, ale nemusíš po tom pribrať. Je to podľa mňa individuálne. Neboj, dobre bude 🙂

chiara23
6. feb 2015

Zienky, idem vam napisat, lebo inde sa bojim, ze ma ine vysmeju...tu u vas snad nie ☹ Mam syna, s kt.som pred 4 rokmi ostala sama na vsetko. S hypotekou na krku a so vsetkymi uspormi v nehnutelnosti a s materskou.
Esteze som mala pri sebe rodicou a silu ist dalej, zamestnala som sa v susednom state ☹ a 2 tyzdne bola od maleho.A tak pracovala dva roky. Casom som sa zoznamila s terajsim priatelom, a pracu v zahranici som nechala a ostala doma s malym. Priatelovi pomaham vo firme, vsetko je v uplnom poriadku, zhodneme sa, milujeme sa, syn je zdravy...len nieco sa deje so mnou a neviem co to je. Nie som to ja, ta kt. som bola. Za rok a pol som pribrala 22 kg, z velkosti 38 som presla na velkost 44 ☹ padaju mi vlasy, mam take stavy ze ma nic nebavi...ale vobec nic. Domacnost neudrziavam tip top, ako kedysi. Zanedbavam seba. Som taka...unavena, nevladzem, mam pulz 95-100 ked som v klude, nie vzdy. Proste citim take busenie a vtedy sa mi tep zvysi. Z nicoho nic som taka nervozna,nekludna. Vsetko mi pada z ruk. Mam navaly tepla, ale az horucavu. V noci neviem spavat, potom zaspim nadranom a mam nekludny spanok. Toto obdobie mam ako som ostala doma v relativnom pokoji, bez stresov co som mala predtym. Tieto stavy nemam vzdy,ale ked su tu trva to dlho, potom som ako tak mozno mesiac ok a potom som znovu v tom ☹ Bola som aj na vysetreni stitnej zlazy, ze som v poriadku. Mala som dost zvyseny hormon - kortizol, stresovy hormon. Ale ja nemam byt preco v strese...nieco vo vnutri, ale ja neviem co to je...mi hovori, niesom ok ☹ ale co je to, je to depresia? Ake su pocity pri depresii ?? Ja mam chut zit, ale ja stracam silu ale neviem preco. Od kamaratok, som sa uplne odtrhla, neam chut sa s nimi bavit, o nicom... poviem popravde aj sa hanbim niekam chodit hanbim sa ako som pribrala, ale kaslat na to, kiez by som zas mala elen, chut a silu na vsetko ☹ ☹ ☹

zobaka
6. feb 2015

@katarina_br

asi sa tiez vykaslem na googlenie, teraz somsi precitala, ze jedna 50 kg pribrala, proste si budem davat pozor na to co jem a hotovo, ziadne keksiky, vecer rozky a pod. 😝

zobaka
6. feb 2015

@chiara23

no moze to byt somaticke, ja som tiez behala po lekaroch, aj na endokrinologii som bola, podobne pocity, vycerpanost, pribratie 10 kg, stavy na omdletie, ale netusim ci mas depresiu ozaj :( chcelo by to dr. ozaj...

panika1
7. feb 2015

@katarina_br Ahoj ja mám PP už 17 rokov. Beriem Seroxat. Nie pri liekoch nemám úzkosť ani ataky. Ja beriem lieky asi tak ,že jednu tbl. raz za tri dni. Potom príde ťahšie obdobie ,ako napr, teraz ,tak si dám lieky každý deň pokial nezaberú. Ono je to čudná liečba, ale na začiatku som ich brala pravidelne dva roky. Potom som postupne vysadila a po mesiaci som bola zas na dne, tak som znova začala a takto dookola . Skratka som zistila ,že PP sa nikdy nezbavím. Dokonca najhoršie obdobie som mala v tehotenstve. Ja neberiem nič na ukludnenie ja to všetko pretrpím. Neviem čo si dokazujem,ale ja v úzkostiach mám strach si dať nejakú tbl.

martina2322
7. feb 2015

@panika1 už 17 rokov? Napriek liečbe ☹ Ja to mám len 7 mesiacov a niekedy už fakt nevládzem...Najhoršia je tá bezradnosť, že človek nevie kedy a či vôbec to niekedy skončí ☹

martina2322
7. feb 2015

A ako fungujete? Myslím šoferovanie alebo ísť v lete niekam sama s deťmi na menší výlet, alebo na kúpalisko,alebo do obchodného centra na nákupy... Asi nehrozí...Lebo ja som toto mala veľmi rada, a teraz môžem akurát doma sedieť cely den na zadku. Mali ste aj lepšie obdobia?

panika1
7. feb 2015

@martina2322 Ono to bolo zo začiatku veľmi ťažké. Nevedela som čo mi je. Mala som ataky aj niekoľko krát za deň. Opakovane som skončila na pohotovosti. Potom ataky vyústili do šialenej úzkosti. Dala som sa kompletne vyšetriť, všetko som mala v poriadku . Nakoniec som skončila na psych. ambulancii. Bola som v šoku .Ja plná života, energie, plná plánov a som blázon? Neskôr mi to začalo do seba zapadať a pochopila som ,že je to psychika. Do dnes som neni vyrovnaná s touto dg. Prešla som si všeličím. Pokial beriem lieky tak som v pohode , po čase začnem vysádzať a vydržím asi tak rok bez liekov a potom sa mi to vráti ako bumerank. Teraz mám tiež ťažšie obdobie ,ale bude dobre. Neboj dá sa s tým žiť. Zatiaľ som nebola nikdy PN. Prežila som tehotenstvo a normálne fungujem. Viem, že sa nemôžeme rovnať u každého je to iné. Aj mňa to prekvapí vždy a znova ,keď príde atak, potom ďalší a viem, že sa zas rozbieha začarovaný kruh. To obdobie nejak pretrpím a viem ,že zas bude dobre aj keď v tej chvíli to tak nevidím a som presvedčená ,že teraz naozaj zomieram (a zasa nič). 😎

panika1
7. feb 2015

@martina2322 A šoférovanie? Som milovala dokonca aj v úzkostiach ,lebo som sa sústredila na cestu a odpútavala som pozornosť. To sa zmenilo pred troma rokmi, keď som šoférovala po diaľnici. Bola tma a husto pršalo na zadnom sedadle som ma vtedy päťročného syna. Začala som rozmýšľať čo by sa stalo keby.... a už som bola tam, kde som nechcela byť. Mala som atak za atakom. Ledva som došoférovala a potom som sa totálne zrútila. Uvedomila som si že potrebujem mať cestu úniku a tú na diaľnici nemám. Po meste šoférujem ,ale už som to neni ja a na diaľnicu sa odvážim , len keď som v pohode a aj to mám blbé myšlienky, že ČO KEĎ......

zobaka
7. feb 2015

Baby pribrali ste z Cipralexu, Escitalopramu? udajne su vysoko priberacie, rozmyslam, ci ich nemam zmenit 😕

anina63
7. feb 2015

@zobaka ahoj,nieeeee...skôr som schudla

zobaka
7. feb 2015

@anina63

jej konecne snad prva, co nenapisala, ze pribrala 20 kg 😅 ani nevies aku si mi urobila radost, lebo po googleni vsetci pisali, ze pribrali, uz som myslela, ze nabehnem, ze chcem nejake SNRI, ako dlho beries? alebo brala si? 🙂

anina63
7. feb 2015

@zobaka joooj dlhoooo,beží 8 rok ☹

anina63
7. feb 2015

@chiara23 dlhodobý stres.....potom relatívne kľud a vtedy zvyknú prepuknúť tie stavy.

chiara23
7. feb 2015

@anina63 A co s tym mam robit? Ach joj co by som dala za to...aby som to bola zas ja.

zobaka
7. feb 2015

@anina63

ojoj tak to je dlho a stale ucinkuje ako ma?

anina63
7. feb 2015

@chiara23 skús psychológa...... snáď pomôže

anina63
7. feb 2015

@zobaka je to na dlhoooo,ale napíšem 😉

savanna
7. feb 2015

@chiara23 niekedy zvyknut velke stresy takto doznievat s casovym odstupom. no a niekedy vlastne ani nedoznievaju skor sa rozbehnu.

no hanbit sa hadam nebudes len preto, ze si pribrala. podla mna je to uplne v pohode ked sa zena vie vkusne obliect tak kila navyse vobec nevadia. horsie je, ked vidam baby pri tele v leginach a kratkych trickach, ako im zadok ide vyskocit z tych legin a este niekedy aj hole brucho im pomaly trci a vidis, tym to vobec nevadi 😀

poruchy spanku su jednym zo sprievodnych znakov depresie aj unava a tazkosti s beznymi cinnostami. ako dlho ti uz tieto stavy trvaju?

zobaka
7. feb 2015

@anina63

dobre 😀

martina2322
7. feb 2015

Ja si hovorím, ze radšej by som aj pribrala, je mi aj jedno kolko kg, len aby som sa citila lepsie a vedela som sa poriadne vyspat. Lebo ja beriem aj vecerne antidepresiva aj lieky na spanie a akosi ten spanok mi nie a nie nabehnut. Musim si vecer dat este vit.b6, len tak horkotazko zaspim, niekedy az okolo druhej v noci a stava sa mi aj take, ze vobec nezaspim...uz pomaly 8 mesiacov, co nespim...hroznee nieco

gretyka
7. feb 2015

@chiara23 Urcite navstiv psychiatra...ja som zvykla mat ataky v obdobi relativneho kludu, ktory nasledoval po obdobi stresu....

kk77
8. feb 2015

@chiara23 Byt tebou urcite navstivim psychologa, ak je dost dobry bude vediet rozlisit ci uz treba lieky alebo staci psychoterapia. Tvoje symptomy podla mna poukazuju na depresiu, ale aj uzkostnu poruchu. Mojej kamaratke sa napriklad prejavovala hlavne tym, ze bola totalne vycerpana, nemohla spavat. Prejavy mozu byt rozne a aj roznej intenzity. Vahu momentalne absolutne neries, jedine ak Ti budu chciet predpisat lieky, tak nech Ti poradi lekarka take pri ktorych sa statisticky najmenej pribera. Ked sa stabilizujes, psychoterapiou, alebo medikamentozne, alebo kombinaciou oboch, zacnes na svet pozerat inak. Vsetky tie veci zacnu opadat, zrazu budes mat chut chodit medzi ludi, budes mat chut sa venovat sebe, dietatu, konickom, alebo len tak byt a byt vlastne stastna. Tvoje problemy vobec nie su na smiech a kto Ta vysmieva tak nezazil tie Tvoje pocity, ktore my tu vo fore doverne pozname. Nemusis sa bat, opat mozes byt taka ako predtym ,len to musis zacat riesit a sedenim doma to nebude. Kludne si na prve sedenie vyhladaj nejakeho psychologa, zaplat si to a uvidis. Ak sa budes musiet liecit aj medikamentozne tak u psychologa mas urcity pocet sedeni zadarmo. Kym mas este aku taku silu to riesit, chod prosim cim skor a kludne sem pis my Ti radi poradime a pomozeme. Drz sa a nezabudni nie si v tom sama a aj vela inych ludi trpi podobne ako Ty. Drz sa a napis ako si pochodila.

adulkas
8. feb 2015

@martina2322 Nerieš, či to niekedy skončí, keď ti začne byť dobre, prestaneš nad niečim takýmto rozmýšlať. No aj aj takto sa prejavuje depresia, obavy z niečoho čo by si si inak ani nevšimla, a najhoršie je na tom to, že je to silnejšie ako my, mám svoje skúsenosti, beriem AD 3 roky

adulkas
8. feb 2015

@zobaka Myslím že je to individuálne, tak ako pri hormónoch, jedna priberieme iná schudne

sida447
8. feb 2015

Ahojte trpi tu niekto aj obsedantno kompulzivnou poruchou?dakujem za odpoved

zobaka
8. feb 2015

@adulkas

uz davam pozor na stravu, aspon sa naucim zdravsie jest 😀

adulkas
9. feb 2015

@zobaka držím palce, ja som po AD nepribrala, stačí trocha pohybu a neprejedať sa aspoň u mňa

andrejkobb
9. feb 2015

@chiara23 dobry den, mala som podobne problemy a stavy, ale nastastie len kratkodobo, hned som to riesila s doktormi a trvala som sama na vysetreni neurologom. Diagnostikovali mi panicke ataky. Predpisane som mala AD ale po dohode s doktorkou som to nezacala vobec brat, len par tyzdnov som dobrala este neurol a stav sa uplne ukludnil. Mne pomohlo to, ze mi niekto konecne v klude povedal co mi je a "ze sa na to neumiera". Drzim palce