Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

alexandraalexandrova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
esselte
3. máj 2014

@alexandraalexandrova moja, ja som čítala tvoje príspevky až teraz a môj názor je , čo najskôr vyhľadaj lekára, ak nechceš lieky, choď na psychoterapiu a porozprávaj všetko, nič netaj, uvidíš, čo ti na to povie terapeutka terapia je fajn, aj ja chodím.Podľa mňa si urobila chybu už vtedy, ke´d si opustila manžela, prečo?Nie každý muž sa vie super postarať o dieťa, môj tiež nebol super ocko, keď sa mi narodil syn a bol malý, tiež veľa plakal, aj v noci, tiež som bola z neho nervózna, ale to je u každej mamy normálne, skôr si sa mala od dieťaťa odreagovať, porozprávať a posrandovať s manželom, naviazala si sa až príliš na dieťa, ja mám tiež svojho syna veľmi rada, ale ak potrebujem čas pre seba, stále si ho nájdem, kojenie ti nezazlievam, ani to, že s ním spíš, môj syn má 11 rokov a ešte chce, aby som si k nemu ľahla a tak zaspí, cíti vo mne istotu a bojí s sám v izbe, myslíš, že keď si teraz bez manžela, je to lepšie?Nie je a to mi dáš určite za pravdu.Som učiteľka, mám za sebou aj psychologiu dieťaťa, dieťa potrebuje oboch rodičov, samozrejme, ak sa to dá, ja vôbec nie som ani za rozvody z nerozvážnosti a odlúčenia, samozrejme, je iné, ak ti muž ubližuje, alebo deťom, ale ináč sa dá zvládnuť všetko, aj niekedy svojho ignorujem, niekedy sa s ním super poradím a pokecáme.taký a o tom je celý náš život, ak sa bojíš liekov, skús aspoň tú terapiu.Človek musí byť aj sám sebe niekedy psychologom, skús sa nad tým zamyslieť, čo je pre teba v živote dôležité a či by aj nestálo za to , vrátiť sa k manželovi, ak pravdaže , ešte chcete,o už musíš vedieť ty a on

lumiklumikovy
3. máj 2014

@alexandraalexandrova vidim,ze to u teba uz trva dlhsie, a ked si sa sama liecila uz pred tym, urcite ti aj vnutro silno nasepkava,ze s tym musis zacat znova...... musis dat najprv do poriadku sba a potom sa da i ostatne.... mylsi vprvom rade na seba teraz.......spokojna matka, rovna sa spokojne dieta......je to tak aj u nas......ja som zla na maleho posledny polrok, nezvladam nastup do prace, nepritomnost manzela......ja ked mam navaly depresie, pridruzi sa mi aj agresivita, a tiez to nechcem...... budem ti drzat palce, aby si nasla odvahu zajst za niekym.....mne s tym pomohla kolegyna, ktora ma musela poslat na druhy den, chod chod tam....ja som trocha nesamostatna, a musim daco zrobit, az ked mi nakazu a ked viem, ze tym druheho potesim.....tak som sla....a som na samom zaciatku terapie...nasla som dobru psychologicku, pomaha mi , ked sa vyrozpravam, dokonca ma to bavi, z priatelov a rodiny nikto ma tak nepocuva, ako ona, lebo je lekar a nezainteresovana....ak budes sama so svojimi myslienkami i nadalej, bude to zle.......

alexandraalexandrova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alexandraalexandrova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
esselte
3. máj 2014

@alexandraalexandrova tak to máš potom veľmi ťažké, vy obidvaja potrebujete pomoc a manželskú poradňu ste skúsili?Bolo by dobré, aby ste žili ako normálna rodina, možno ste obaja slabé povahy a nezvládate stresy, je treba vyhľadať odborníka, lieky sú fakt teraz zázračné, buďme radi, že sú, ináč neviem, ako by sme skončili.Ja to tiež nemám ľahké, môj manžel je veľmi výbušný, ale snažím sa to ignorovať, nevšímať si a robím si svoje.Skúste fakt obaja odbornú pomoc, všetko sa dá zvládnuť, ináč vám život pretečie pomedzi prsty, ani nevieš ako, dieťa vyrastie a ak sa budete obaja takto správať, odíde a až potom pocítiš ozaj bôľ v srdci, čas letí veľmi rýchlo, nečakaj a lieč sa!!!

kachita
3. máj 2014

@alexandraalexandrova Tak ako popisujes svoje stavy, podla mna potrebujes liecbu. Svoje konanie k dietatku si uvedomujes, co je super. Az u teba liecby zacne ucinkovat, budes sa citit ovela lepsie, uvidis, ze mat kamaratky ma zmysel a aj sa daju lahko najst a cas ich pretriedi, uvidis, ze aj tvoj vztah k dietatku sa upravi, alebo dostane novy rozmer. Vsetko, co sa tu kolo teba toci, od vycitiek cez rady alebo nazorov, vsetko musi najprv prejst liecbou. Uvidis. Nic ine neries. Len seba. A cez teba sa zmeni vsetko ostatne. Drzim palce.

soniada
3. máj 2014

@alexandraalexandrova Ahojky, velmi ma mrzi, ze si to co piseme ponala takto z ineho uhlu ako sme to mysleli. Narazka na to ,,ak si vobec depresivna,, vlasnte vobec nebola narazkou, pretoze som nemala cas citat historiu nevedela som na co konrk sa liecis.. kazdu myslienku,ktoru som ti napisala si hned znegovala, preco? nebolo to myslene v zlom..Po prve toto nie je tema o dojceni a my tu nie sme od toho aby sme ta sudili ci je spravne ze si hlavou rodiny ty ci tvoje dieta...a vobec neodsudzujem to ci dojcis do dvoch rokov ci do desat. Si stastna, zena ak mas mlieko a dari sa ti dojcit. Ak by som riesila preco este stale dojcis a nenapisala by som ti predsa ze zeny dojcia aj na liekoch a ja som za dojdecie na liekoch (samozrejme vhodnych) ... Ale pisane slova mozu byt pochopene rozne..vobec nebol ucel tu riesit tvoje dojcenie a vychovu , ale to ako by sme ti pomohli v tom aby si sa citila lepsie. Ak ta neunavuje dojcit 10 krat za den je to individualne , niektoru to vycerpava a moze z toho vznikat nervozita..kazdy ma iny sposob vychovy! my sme ti napisali, ze tudy cesta celkom nevede kedze chodime na terapie a od dr. viem, ze to, ze si ma matka k sebe priputala ( mame dobry vztah) nebola nakoniec az taka vyhra ako sa jej mohlo vtedy zdat. Dalsia vec je, ze jasne ze ti dr ked si za nim prisla povedal , ze sa lieky nemozu. Predsa dr su od toho, ze im doverujeme a ja som tiez verila svojej a otvorila som oci az neskor ked som bola k tomu skoro dokopana.. takze v tomto ta uplne chapem..Jasne aj to , ze nechodis medzi ludi je urcita forma uzkosti. ci mozno depresie. Napriklad ta podporujem v tom, ze sa zatvoris a niekde sa vyzuris, ja som tiez casto nervak a dr ma podporuje v tomto, je to zdrave...aj vies co je povodcom tvojcih depresii?

3009
3. máj 2014

@alexandraalexandrova Je super, že ten problém začínaš riešiť. Vieš, každý máme svoje trápenia, preskákali sme mnohé veľmi ťažké chvíle, ale musíme nájsť v sebe tú silu, ktorá nás poháňa vpred, aby sme mohli byť šťastné a spokojné v prvom rade my sami so sebou. Ak sa ty zmeníš, uvidíš zmení sa aj tvoj pohľad na riešenie mnohých situácií, ktoré si nezvládala. Ak človek nie je zdravý /má depresiu, či úzkosť/, tak vnútorná bolesť plodí nevyspytateľné reakcie, ktoré dávaš svojmu okoliu. Potom trpíš ty, lebo si to uvedomuješ a trpí aj tvoje okolie. Prajem ti, aby si už začala mať krajšie a krajšie dni. Vždy ak máš potrebu napíš sem. Bude zasa fajn.

lenka_21
3. máj 2014

@alexandraalexandrova nuz tuto diskusiu si zacala ty, tak si sa musela pripravit aj na negativne reakcie ... lebo to co si tu napisala ty dokaze podla mna stravit iba malo ludi ☹ ☹ ☹ ... Ano sme tu vsetky ktore sa tu trapime, bojujeme a mozno preto mame pre teba trosku viac pochopenia, ale na to co robis sa naozaj neda najst ziadne, absolutne ZIADNE ospravedlnenie.

Prosim ta co si robila posledne 2 roky??? 😕 😕 😕 ... z tvojho prispevku je jasne, ze tento tvoj stav trva uz dlhsiu chvilku a nemam pocit, ze si to nejako riesila. Radsej tu budes riesit dojcenie, lebo to je pre tvoje dieta najlepsie ked mu ublizis?! Toto ti pride rozumne? Nehnevaj sa, ale mne nie. A to ze nie si na neho naviazana - precitaj si opat tvoje prispevky a komentare typu naco by si isla von, nemoze byt bez teba, lebo sa stale dojcite, spite spolu a pod.

To ci pises @anina63 "ak svoje dieta lubis, ak mu davas vsetko, ak nanho nikdy nekricis, neudries, potom to dojcenie nie je az tak klucovo dolezite" je absolutny BLUD. Pre kazde dietatko bez rozdielu je dojcenie velmi dolezite, ale rovnako dolezite je pre neho mila, vyrovnana a kludna mama!!! To je absolutny zaklad. Ty si tym dojcenim, spanim, nosenim pri sebe iba ospravedlnujes tie stavy co mas.

A tie moje odporucania boli smerovane iba na to, aby si si trosku oddychla, lebo ak dojcis nonstop napr. v noci tak musis byt z toho unavena. Plus k tomu depresivna porucha, poporodny stav, nepochopenie manzela ... proste vsetko sa to nabaluje a iba tvoju psychiku zhorsuje. Precitaj si svoje prispevky spatne a zamysli sa nad tym cim si tvoje dietatko za posledne roky preslo - ak je teda pravda co pises o manzelovi.

Ked sa tu bavime o tyrani ako u vela ludi funguje? Najprv niekomu ubiliza, potom to lutuju, maju vycitky, snazia sa byt mily na toho cloveka, kt.ublizili - nepripomina ti to nahodou nieco? Skus si pozriet svoj uplne prvy prispevok.

V tvojom nazore by nebolo nic zle, sko ide o to akym tonom si mi ho napisala. Snazila som sa ti dat iba rady a vsetky boli smerovanie viac k tomu, aby si mala cas pre seba a nabrala sily, kt.potrebujes.

A mozno len poznamka na zaver - mna k hospitalizacii na psychiatrii priviedli prave nutkave myslienky. Kedze som si uz nebola ista sama sebou, radsej som isla do nemocnice ako by som mala niekomu, alebo sebe ublizit. Ak by som v akomkolvek smere ublizila svojim detom, urcite by som hladala akekolvek moznosti kde by som ich umiestnila na cas kym sa pozbieram a som schopna sa o ne plnohodnotne postarat.

A mozno otazka na zaver a na zamyslenie - ako zle to moze byt ked sa obavas, ze by ti socialka zobrala dieta keby si priznala ako sa k nemu (i ked iba obcas/ niekedy) spravas?! Myslim si, ze na toto si dokazes odpovedat aj sama ...

soniada
3. máj 2014

@lenka_21 je to tak aj vo vztahovej vychove stoji :
Rovnováha – cieľom vzťahovej výchovy nie je „skákať podľa toho, ako nám dieťa píska“ a podriadiť mu celý svoj život. Vzťahová výchova je o hľadaní rovnováhy, naučiť sa, kedy povedať dieťaťu áno a kedy nie, vychovávať s láskou a rešpektom ale aj s rozumom. Treba dať pozor na to, aby človek v záujme dať svojmu dieťaťu všetko, nezabúdal aj sám na seba, svoje potreby, aby neutrpelo manželstvo a podobne.

lenka_21
3. máj 2014

@soniada dakujem. 😅 😉 Snad si to precita aj @alexandraalexandrova
Takto vztahovu vychovu chapem ja 😉 Viem, ze teraz je ina doba, vela mamiciek sa na svoje deti prilis viaze (vacsina prave preto, lebo mala problem s ich pocatim), ale potom vidim okolo seba krachujuce manzelstva, nestastne zeny, kt.manzel opustil popr.unavene a vystresovane matky. Tak ako vo vsetkom aj tu treba najst tu spravnu rovnovahu 🙂 Verim, ze sa to @alexandraalexandrova podari!!!

mmama
3. máj 2014

Ahojte bolieva vas obcas hlava,az migrena napriek tomu ze beriete AD?Dakujem

lenka_21
3. máj 2014

@mmama ano mna zvykla... Nie casto, ale obcas ano. Inac teraz si na to davam bud vytlacim 2 citrony vypijem a zapijem troskou vody, alebo si davam zazvor - zujem popr. caj. Snazim sa vyhybat liekom kvoli oblicke...lieky proti bolesti jej nerobia dobre...

alexandraalexandrova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenka_21
3. máj 2014

@alexandraalexandrova vidis, ja sa toho zakona vobec nebojim (ani som ho nikdy neriesila). Ak sa spravas tak ako mas, juvenilnej policii sa nemusis bat. Mam znamych kt.maju deti a ziju v krajinach s juvenilnou policiou a nikdy nemali problem. Urcite si ani nic nebudem studovat, so socialkou som v kontakte, lebo mam adoptovane dietatko.
Nenapisala som, ze svoje dieta bijes hlava, nehlava ... toto su tvoje slova.
A to, ze sem viac neprides je tvoja vec, na mna svoje problemy nehadz...napisala som svoj nazor a snazila sa ti otvorit oci. To co sa s tebou deje a robis nie je dobre, ja len dufam (hlavne kvoli tvojmu dietatku a potom aj tebe samej), ze vyhladas pomoc! Drz sa.

alexandraalexandrova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anina63
3. máj 2014

@alexandraalexandrova milá Alex,nedá mi,aby som na tvoj posledný príspevok nereagovala.Znovu som si všetko prečítala .Každá jedná z nás ti nechcela nijako ublížiť,ale povzbudiť v tom,aby si svoju situáciu riešila.@lenka 21 ...tej sa musím zastať,lebo si určite nezaslúži,aby si bola urazená.Dúfam,že som čítala poriadne.Pokiaľ ju poznám z písania,je to jedná rozumná žena,ktorá doteraz nenapísala nikomu nič v zlom...a tak isto ani tebe nie.Každá a to zdôraznujem každá ktorá sme dnes reagovali,má skúsenosť s depresiou,úzkosťou a podobnými stavmi....preto si tu pomáhame a dodávame silu,aby sme dokázali bojovať,lebo nie každý v našom okolí vie pochopiť čím prechádzame. Naozaj som tu nenašla jednu,jedinú odpoved,ktorou by ti malo byť ublížené.Verím,že by si si tu našla spriaznené duše ktoré ti budú vedieť ked nie pomôcť,ale aspon poradiť,lenže to musíš chcieť aj ty sama. Mne osobne to dosť pomáha a som rada,že v najťažších chvíľach som objavila túto stránku.

alexandraalexandrova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anina63
3. máj 2014

@alexandraalexandrova Alex,never všetkému čo čítaš,že deti hned odoberajú....pokiaľ je o dieťa postarané po všetkých stránkach,nikto,žiadna sociálka ti ho nemôže zobrať.Ver tomu...a deti ktoré boli odobrané a to sú veľmi závažné dôvody sa opäť vracajú ak je čo i len maličký náznak zlepšenia situácie v rodine odkiaľ bolo dieťa odobrané sa opäť sanuje do rodiny.

pluba
4. máj 2014

@anina63 Dškuji za lajknutí. Pokud byste chtěla vidět, jak ovlivňuje naše cítění v hlubokém dětství nebo i v děloze náš život, i kyž si to nepamatujeme, doporučuji film ZEITGEIST - moving forward. Je např. na ulozto.cz a myslím, že je většina filmu dabovaná lépe slovensky (i když ne všechno). Připravte se ale na film, který trvá hodiny a minut.

pluba
4. máj 2014

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Když se cítíme blbě, umíme vidět útok ve všem a sklouznout k podrážděné reakci. Alex se prostě bojí a dobrovolně, vědomě si to nevybrala. Ale má právo a své důvody cítit se tak, jak se cítí, stejně jako kdokoliv jiný.

lenka_21
4. máj 2014

Baby, tak ten moj herec dnes vytiahol letny klobucik, nasadil slnecne okuliare, povyzliekal sa (ani netusim ako sa mu to podarilo), lezal na koberci v izbe ako by sa opaloval 😀 😀 😀 ... chytila som zachvat smiechu a hned pekny den pred nami. Toto su moje AD lieky 😀 😀 😀

3009
4. máj 2014

Ahojte žienky! Viete čo som si naordinovala proti depresii a úzkosti /teraz mi je celkom fajn i keď mám aj horšie dni/ - adoptovala som si psíka z útulku, takého staršieho. Mám ho len pár dní. Pravidelne s ním chodím 3 x denne na dlhšie prechádzky a on sa mi odvďačuje svojou prítomnosťou, nutnosťou sa mu venovať aj doma. Ja už mám dospelé deti, tak som sa niečo rozhodla urobiť pre svoju dušu aj pre pohyb. Viem, že netýka sa to ničoho čo bolo písané za posledné dni, ale to zas na odľahčenie. Všetkým príjemnú májovú nedeľu.

anina63
4. máj 2014

@lenka_21 Ahoj Lenka @3009 a ostatné kočky.Pekný aj keď studený deň.Takže vy už máte od rána veselo 🙂

lenka_21
4. máj 2014

Dcerka to prave vysperkovala a navarila v kuchyni...krupica, muka, cukor mam to vsade 😀 😀 😀 Lentilky moje kreativne ... 😅

anina63
4. máj 2014

@lenka_21 bude zákusok 😀

esselte
4. máj 2014

@lenka_21 nerob si nič z niektorých ľudí, čo sem píšu, už tu pár takých bolo, ja som už spravila na dnes puding, koláčik mám ešte od štvrtka, syn sa nemusí učiť, lebo idú na plavecký, ale zato, ja sa musím poobede doučiť, zajtra mám skúšku, no , dúfam, že to zvládnem a už bude pokoj, už , aby bol pondelok večer

esselte
4. máj 2014

@anina63 ahoj, aj ja už mám puding, dostala som menzes, takže mám chúťky a poobede sa musím ešte učiť na zajtra

esselte
4. máj 2014

baby, držte mi na zajtra prsty, robím atestačnú skúšku, pôjdem po nej s platom o triedu vyššie, bojím sa, ale verím, že sa mi to podarí, myslite na mňa