Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mercy
19. feb 2009

Andy, si farmaceut alebo psychiatrička?Lebo ak áno, rada by som vedela, čo hovoríš na moje rozhodnutie vysadiť seroxat na obidve tehotenstvá.Prvý raz som ho vysadila z 10 mg-problémy sa vrátili po 6 týždňopch od pôrodu, teraz som vysadzovala z 15 mg.Zaujímavé, že počas tehotenstva panické záchvaty ani depku nemám...

andy.a
19. feb 2009

mercy,no hormóny robia svoje,v tehot.sa môže panika buď zhoršiť alebo upraviť..ty si asi ten šťastnejší prípad 🙂

Seroxat by sa nemal počas tehot.brať,ak by bolo treba,tak je vhodnejší Citalopram/Citalec,Citalon a pod../ ale ten zasa nie je tak dobre účinný ako paroxetín/Seroxat/

držím palce 🙂 😉 potom po 6-nedelí ti zastavili aj laktáciu,keď sa ti vrátili tie problémy a nasadili zasa pychofarmakoterapiu ?? 😕 😉

..a som to druhé 😀 😀 😀

mercy
19. feb 2009

Áno, žiaľ, kojila som desať týždňov,ale tie štyri už so zaťatými zubami, bolo mi veľmi zle, potom som sa vrátila na 30mg seroxatu a na Spitomin,ale hrozne dlho trvalo, kým mi zabral -hádam aj dva mesiace, bolo o dosť peklo.Teraz už viac menej rátam s tým, že sa to vráti,ale pripravená na to nie som.To nie je nikto a nikdy🙂 Inak aj moja mama a babka mali podobné príznaky,ale vraj to úplne prešlo po menopauze.To sa ešte načakám🙂
Som veľmi rada, že si nás prišla pozrieť-a celkom bez urážky neviem, či je nejaký psychiater úplne na druhej strane.Podľa mňa máte ťažkú prácu,ktorá permanentne útočí na psychiku a treba si ju naozaj vážiť🙂Takže -veľmi ďakujem za odpoveď

hemi
19. feb 2009

Andy , ale ja sa cítim tak čudne , tak bezcitne. Je normálne , že to ešte nezabralo , však ja som s tým vlastne celkom neprestala . ďakujem za trpezlivosť so mnou . Hemi

andy.a
19. feb 2009

Hemi,však to berieš tuším len týždeň,nie ?? 😕 to je ešte skoro 😕
v minulosti si brala Seroxat s dobrým efektom,tak to snáď pôjde aj teraz 🙂 len treba vydržať 😉

a ten Rivotril keď si dáš tú 1-2 kv.,aj cítiš nejaký efekt ?? možno by ti bol lepší tiež nejaký ten Frontin alebo Xanax 😝

pokiaľ nie si z Rivotrilu utlmená ,zvýšila by som aspoň pre začiatok na 3x5 kvapiek,čo ´je 3x0,5 mg..to nie je vysoká dávka..pri panických poruchách sa ide s Rivotrilom do oveľa vyšších dávok 😉
ale v posl.dobe sa Rivotril už viac-menej dáva len na noc na spanie a ešte samozrejme ako antiepileptikum ,čo bola jeho úplne prvá indikácia..zvlášť u detí..preto som písala,že tá 1 kvapka je fakt dávka pre bábätko 😀 😝
a v podstate teraz už ani na EPI sa veľmi Rivotrill nedáva,lebo je žiaľ tiež návykový ako všetky benzodiazepínové anxiolytiká/sedatíva/.. 😖

hemi
19. feb 2009

Andy , čo hovoríš na neurol? Aj ten mi vypísala , ktorý mi robí dobre. Je to v pohode , že mám pocit ako keby som na všetko mala zabudnúť, že mi nebude fungovať pamäť. Je to strašne zlé , v duchu si hovorím , že je to blbosť , ale sú tu tie pocity

hemi
19. feb 2009

nechcela som povedať v pohode , len či k takejto chorobe patria aj tieto pocity

arleta
19. feb 2009

aj ja mám otázočku-
andy, písala si, že pri veľkej záťaži sa panická porucha zvykne vracať
platí to aj o úzkostnej depresii? myslím, že to u mňa nebola občas aj panika pred napr. verejným vystúpením atď...
ak áno, aká je prevencia, keď viem, že ma čaká taká situácia? /skúšky/

arleta
20. feb 2009

tak som našla odkaz na prevenciu depresie od andy,
si zlatá, že odpovedáš trpezlivo

no, neviem, myslím, že vo fakt záťažovej situácii to môc nepomôže,
tak dúfam, že sa mi podarí nájsť dobrého psychoterapeuta a prípadne podľa potreby lexaurin a ak bude treba, tak antidepresíva...

je to des, že sa takto človek musí pasovať s takýmito problémami,
u mňa je to hlavne úzkosť v mnohých situáciách
mám pocit, že ak raz človek také niečo prekoná, prenasleduje ho to vo väčšej či menšej miere už celý život, aj keď sú obdobia kľudu...

mimka54
20. feb 2009

preco sa vlastne v tehotenstve a pocas kojenia nemozu brat AD?

kornelia
20. feb 2009

Andy dakujem, tak si ma presvedcila. Janse Seroxat nevynecham ani jeden den a ten Xanax som si dala uz druhy vecer iba polku, bolo dobre. Dnes citim znova ten tlak na hrudi, ze san eviem poriadne nadychnut, ale uzkost nepocitujem, tak neviem, len to dost znervoznuje, hoci si vzdy nahovaram, ze je to len psychika, tak skusam skusam, pocuvam relaxacnu hudbu aj teraz ked pisem.
No stale sa mi hovnia hlavou myslienky, co som este nedokoncila, co ma este caka a stresuje ma to ze nestiham. Ale drzim sa.

Ma niektora z vas skusenosti s tym tlakom na hrudi, resp. ze sa nedokaze uplne nadychnut??Preco telo takto reaguje a moze sa proti tomu nieco robit? Strasne ma to trapi, lebo sa tym padom sledujem stale a to prave nechcem. Asi sa musim nejak zamestnat a nemysliet na to, no je to tazke.

Andy pisala si ze sa tabletky Xanaxu SR nemaju polit, je to kvoli comu? Neznamena to potom ze je to polovicna davka? Alebo ak si to dobre vysvetlim ucinok bude trvat kratsiu dobu nie?

Vcera som po dvoch tyzdnoch vypadla s manzelom do Madrska bez deti so znamymi. Bala som sa uz doma co bude vo velkom obchodnom centre, ako to zvladnem v tom dave, a tie svetla ma stale rusia, no prezila som a nebolo nic hrozne. Mala som cudny pocit, ale potom to preslo a prisli sme domov o osmej a rozmyslala som ci si dat ten Xanax alebo nie, tak som si tu polku dala pre istotu. ALe vlastne mi bolo clekom fajn.

Andy mam si ten Xanax davat len v akych pripadoch? ALebo mam par tyzdnov pravidelne a potom znizovat? Pocit uzkosti uz treti den nie je, len to dychanie dnes.
Kedy viem ze Seroxat zabera? mam ho 11. den, neviem co mam pocitovat, alebo je to uz napredovanie ak tie pocity uzkosti vo vnutri nie su myslim. Jaj nech uz to prejde to by som uz nechcela este raz tie hlupe pocity, ze ma nieco zvnutra zoziera a neviem sa tomu branit, tak to uz nie. 😠

kornelia
20. feb 2009

Nikto tu dnes nie je?? skoda.. ☹

arleta
21. feb 2009

ahoj, kornelia
neboj, keď ti už riadne zaberú liečky, bude dobre...

ja som mala trochu iné problémy...celodenná úzkosť, závraty, točenie hlavy hlavne tam, kde bolo veľa ľudí, postupne som mala problém ísť von, do obchodu, des...
tiež som išla spočiatku na interné, neurologické vyšetrenie
nakoniec som sama navštívila psychologičku a tá ma poslala k psychiatričke

ale pri tých AD to začalo uľavovať, a hlavne vtedy, ke´d som zistila, že som tehotná a nemusím ísť týmpádom na skúšky, to bola pre mńa úplná úľava, aj keď fóbie ešte zostali...a sú v menšej miere do dnes...
vtedy mi vysadili AD, ale mala som sa dobre

ešte som mala kritické obdobie 2-3 mesiace pred pôrodom, mala som strach, úzkosť celý deň, veľmi som sa bála pôrodu /zlé skúsenosti z predchádzajúceho pôrodu/
vtedy aj mne pomáhala relaxácia, keď som sa nejako zamestnávala, išla von /vtedy som už nemala s tým taký problém/, horšie to bolo, keď som trčala doma, radšej som chodila do práce aj s veľkým bruchom, lebo doma by to bolo ešte horšie...
vydržalal som vtedy bez liekov, podľa potreby mi doporučili aspoň guajacuran, ale nakoniec som to nejako prekonala

a terz som v podstate v poho..., fóbie mi zostali "na pamiatku", obávam sa, čo bude potom keď začnem pracovať...

ale čo som zažila vtedy, tiež to nikomu neprajem....
bolo toho vtedy moc...skúšky, neistota v práci, domácnosť len na mne, aj hodne aktívne dieťa, sklamanie sa vo vo vzťahu k manželovi...aspoň to posledné vypátrala psychologička, asi to tak bolo
/ale s tým manželom sa to postupne upravilo, zvykli sme si na seba.../

tiež píšem heslovite, to sa ani nedá napísať stručne...

arleta
21. feb 2009

je pravda, že sa človek viac sleduje, keď také niečo prekoná
ale na druhej strane:
...ja len dúfam, že už teraz budem vedieť rozoznať, že sa niečo deje a nájdem pomoc včas

...a najviac dúfam, že už sa to nevráti v takej miere...

prvýkrát to trvalo, kým som si uvedomila, že s tým niečo treba robiť,
postupne sa to zhoršovalo, nechápala som, čo sa deje...
a ani u tej psychlologičky som nechcela uveriť, že mám stredne ťažkú depresiu, vysoký podiel úzskoti, že treba užívať AD

tak pekný víkend...

kornélia, nech sa to čoskoro upraví!!!

hemi
21. feb 2009

andy , prosím ťa , čo keď mi teraz nezaberú AD , je to možné? Vkuse som vyčerpaná , nič ma nebaví , doma bordel , ale ani ten nevládzem urobiť . Bojím sa Andy , že už nikdy nebudem môcť chodiť von, už sa chcem mať lepšie. Prosím napíš mi , či je takýto stav normálny v depresii.Taká som bola fit pred tým a teraz . Ďakujem . Hemi

kornelia
21. feb 2009

arleta dakujem za pekne slova, teiz dufam, ze uz budem vediet rozoznat vcas, ze sa nieco deje a ze to nedojde az tak daleko ako teraz. Dnes je troska lepsie, pobede ideme na oslavu, tak snad sa zabavim a myslienky mi pojdu inou stranou, ako doteraz.
Snazim sa pozbierat uz konecne a cakam pekne pocasie a jar.
Chvalabohu nemam problem ista medzi ludi, jedine ze sa mi najprv nikdy nechce, ale potom sa citim dobre, takze sa vlastne musim stalen ahovarat, ak sa niekam ide, ze tam musim ist a potom nelutujem. Lebo fakt ked je clovek stale doma, tak ho to ubija.
Vcera som si dala cely XANAX, kvoli tomu dychaniu, no nejak to nepomohlo, lez som zaspala, tak bolo dobre a dnes tiez ma to tak nevzalo ako prvykrat, takze asi par dni si ho este dam vecer, kym nezaberu lieky a potom vysadim a uvidime.

andy.a
21. feb 2009

Hemi,chce to čas,treba tie lieky užívať dlhší čas..a tie pocity a zvýšené sledovanie vlastného prežívania k tomu tiež patrí 😕 postupne to všetko prejde 😉

inak,včera som podrobne odpísala každej z vás-napísala som siahodlhý príspevok a neodoslalo sa to..celý Koním mi nejako blbol 😠 😠 😠

ešte -Mimka-pýtaš sa,že prečo sa počas tehot.a počas kojenia nemôžu užívať AD..aj to tu už bolo asi spomínané,,pár stránok dozadu..počas tehot.by sa mali vysadiť,pokaiľ je to možné,všetky lieky..samozrejme ak sa žena lieči na cukrovku,hypertenziu a pod.choroby,to je iné..ale AD aspoň počas prvého trimestra,kým prebieha organogenéza,treba vysadiť..ak sa žena cíti naozaj veľmi zle,že jej tie AD vyslovene treba užívať,tak sa dávajú najnižšie účinné dávky,AD,ktoré sú v tehot.relat.bezpečné..i keď sa nepotvrdilo,že by AD mali škodlivé účinky na plod,preventívne sa to takto robí 😉

veľa žien zistí,že sú tehotné až tak v 3.-4.-mesiaci..brali AD..a zatiaľ som nepočula o tom,že by sa im narodilo nejakým spôsobom poškodené dieťa..ale istota je istota,nikdy človek nemôže predpokladať,čo sa môže stať...a potom si niečo vyčítať.. 😒 😕
a nie sú na to dostupné štúdie,lebo ktorá tehotná by sa dala dobrovoľne na takúto štúdiu a brala počas celého tehot.AD ?? 😕 😕 😕

arleta,ty máš ako staré deti ?? 😕

Kornelia,už to to tuším pomaly začína zaberať

😉 🙂

držím palce a pekný víkedn všetým 🙂 😉

andy.a
21. feb 2009

..sorry za preklepy,ponáhľam sa..papá a pekný dník 🙂 😉 😵 😎 ..

hemi
21. feb 2009

Andy , prepáč ,že ťa otravujem , tie lieky zaberú až po 14 dňoch (vtedy sa stav len začne zlepšovať?) . Ďakujem za odpoveď .

andy.a
21. feb 2009

tých 14 dní je priemer,Hemi..u niekoho skôr,u niekoho neskôr..áno,potom sa už človek cíti,resp.mal by sa cítiť lepšie 😉

Kornelia,dúfam,že oslava dopadla dobre a že si sa zabavila a odreagovala 😉 🙂

apropo,nemôžem tuná suplovať vašich lekárov,niektoré čo mi píšete IP,sa ma pýtate veci,ktoré ste sa mali pýtať svojich lekárov 😉 ja nemôžem vedieť,prečo vám oni dali práve ten kontrétny liek,a prečo nie iný atď.. 😉 každý lekár má určité zaužívané postupy,aj čo sa liekov týka.. 😉 🙂

arleta
22. feb 2009

andy... 2 a 6 rokov

kornélia, hemi...ako sa cítite?

andy.a
22. feb 2009

Arleta,to máš podobné ako ja s tými deťmi..a pohlavie ešte ?? 😕 😅

mimka54
22. feb 2009

andy.a, vdaka za odpoved, ja sa bojim vysadenia, ale zatial sa nechystam otehotniet tak uvidime dovtedy co bude 🙂

hemi
22. feb 2009

nie moc dobre , Ďakujem za opýtanie Arleta . Každý deň čakám , že mi bude lepšie , no nejde to . Sú chvíle , keď to tak pociťujem , ale potom zase horšie.

hemi
22. feb 2009

Andy , . Ak sa to nebude zlepšovať , kedy treba meniť lieky? Chápem ,že ťa to otravuje , že by sme sa mali pýtať svojej psychiatričky , ale vtedy človek pociťuje veľkú beznádej , čaká ,čaká. Tak ti ďakujem ešte raz za tvoju trpezlivosť. Nemôžeš doporučiť kontakt na dajakú dobrú psychologičku , ale nie na skupinové sedenia ( keď som to absolvovala , veľmi ma to vyčerpávalo počúvať iné problémy ).A čo hovoríš na hypnózu , doporučuješ ju? Ešte raz ti ďakujem za všetkých , že Nám takto pomáhaš.

andy.a
22. feb 2009

Hemi,vydrž aspoň 6 týždňov-2 mesiace..ty berieš ten Seroxat,čo si už kedysi brávala,že ??
Už mám v tom chaos,keď je vás tu tak veľa 😕

možno ti už tak neúčinkuje,teda tak ako kedysi..vydrž ten čas..a potom ak to nebude lepšie,popros psychiatra o zmenu lieku 😉

kontakt na psychologičku-neviem,odkiaľ si.. 😕 😕 😕
hypnózu-treba najskôr vyskúšať,či je dotyčný vôbec hypnabilný 😝 teda,či je ho možné zhypnotizovať 😕

hemi
22. feb 2009

Psychologička , môžé byť z Bratislavy, alebo z okolia .
To až tak dlho treba čakať ? Nie je dobre , zameniť liek ihneď ? Bože Andy , to je strašne dlho , zatiaľ budem takáto nemožná?

kornelia
22. feb 2009

- arleta , dakujem za opytanie, ujde to, uz druhy den je to lepsie
- andy - asi budes mat pravdu, teda dufam,ze lieky uz zaberaju, ako som pisala uz dva dni je to celkom fajn, vcera som si uz nedala ten Xanax a dufam ze uz ani dnes nemusim uz sa to da vydrzat, tie uzkostne stavy skoro uplne presli,zajtra to bude 14. den, uz ma znepokojuje len to dychanie, ale vtedy sa snazim mysliet na nieco ine,kedze viem, ze je to len psychika a potom si to az tak neuvedomujem, ale citim,ze musim mat stale niekoho okolo seba, robi mi to dobre,nie byt sama
- oslava dopadla velmi dobre, sme si pokecali
- a chystame sa s kamoskou do kina na buduci tyzden len mi dve mamicky, tak deti nechame doma chlapom a ide sa, boze uz ani neviem ake to je ist do kina, naposledy som bola ked som bola este slobodna, xix i 😀 😀
- zajtra vecer ma manzel zasa nocnu, tak k nam pride spat mamina alebo brat, este si netrufam zostat sama na noc, ale budem musiet pomaly si na to zvyknut, no nechcem sa nutit, pekne si vyckam, ked uz sa nebudem tak stresovat a zle pamiatky pominu 😒

andy este raz velka velka vdaka za tvoje rady 🙂 🙂 🙂

andy.a
22. feb 2009

Hemi,však OPAKOVANE tu píšem ,že antidepresíva neúčinkujú tak rýchlo..treba vydržať 😕 😝
psychológov v BA nepoznám 😕 skôr psychiatrov 😝

ale ak by ste chceli byť niektoré hospitalizované,tak môžem dať kontakt na Veľké Zálužie alebo Pezinok 😝 😝 😀

poznám jednu psychiatričku v BA,ktorá sa venovala aj psychoterapii,veľmi šikovná.. 😉 ..ale myslím,že už sa venuje len psychiatrii..a rozhodne sa nenudí 😝 😔 😅

hemi
22. feb 2009

Môžeš mi dať kontakt na tú psychiatričku , prosím.ďakujem. Hemi