Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hemi
4. mar 2009

Kašli na bordel deborah1 , upraceš keď to budeš zvládať. Urob len to , čo zvládneš a manžel nech ti pomôže.
Vysvetlovať to ľuďom , čo to nechápu je zbytočné. Hlavne , aby tebe bolo dobre , oni predsa s tebou nežijú.

kornelia
4. mar 2009

deborah ja len treti tyzden a zabrali asi po 11. dni

kornelia
4. mar 2009

Deborah neboj, ja som mala a mam rovnake pocity, jednoducho ludi, s ktorymi mi nie je dobre a co ma nechapu nevyhladavam a radsej som s tymi, ktori ma chapu, chvalabohu u mna rodina vie o com je rec, najviac mi rozumie mama, svokra a tiez manzel sa snazi, no o ako chlap samozrejme nevie presne co to je, len znasa. Kamaratky mam dve ktorym som sa zdoverila a ostatni ludia ma zatial nezaujimaju.
Velmi dobre mi robi pobyt u mojej kozmeticky raz za dva tyzdne, ktora mi robi aj masaze, kedze pracuje ako rehabilitacna sestra, tak uz sa ucim u nej relaxovat a vypnut uplne myslienky, vcera sa mi to poslednych desat minut pocas masaze podarilo a tiez mi povedala ze videla na mne, ze vnimam iba hudbu a nemyslim na nic, ze relaxujem, tak konecne, no aj to sa musim naucit ako vypnut. 😒
Ta hudba naozaj velmi vela pomoze, len si treba najst cas a uvalnit sa, tak sa to da.
A domacnost, zehlenie a podobne veci su mi ukradnute, chvalabohu manzel chape ak nahodou jeden den nenavarim cerstve jedlo a da si studene, pripadne nieco donesie z mesta a nie je z toho hadka, takze fajn, da sa to. Samozrejme sa snazim, ale uz som prestala byt otrokom vlastnej domacnosti, a ak sa to niekomu nepaci, nech k nam nechodi, mame male deti, a ak niekomu vadi, ze je na zemi pohodena hracka, nech sa paci, nemusi tu byt. 😠

kubaka
4. mar 2009

deborah, korenlia - zizalka - ta neschopnost "dohrabat se na vrchol" jak jsem si to překřtila 😀 , trochu odezní, možná tak za dva měsíce a zase to jakž takž půjde. Každý to může mít ale jinak... Já to nebrala moc tragicky, když si uvědomím, co mi ty léky naopak daly - manžel to věděl, já mu řekla, že se muchlat budeme, ale já úplně nahoru prostě "nedohrabu" , takže se nenamáhal 😎 a bylo nám i tak fajn. 😵

Bohužel u nás ani manžel moc nechápal, co se se mnou děje - neměla jsem okolo nikoho - akorát terapeutku. Vysvětlovat někomu toto, když to sám nezažil, je nanic. A fakt jsem udělala veliký pokrok v tom, že - jak píše deborah - že jsem se začala stýkat jen s lidmi, které na mě působili příjemně. Prostě nepříjemným návštěvám jsem se vyhýbala. Člověk má právo a povinnost starat o své duševní pohodlí a nemusí se nutit do toho, co mu nedělá dobře. To platí při depresi především. Udělat si dobře - jakkoliv, cokoliv. A naprosto bez výčitek svědomí 😉 😉 😉 V tomto stavu se musíme stát trochu sobci. Je to nutné a zdravé. Já jsem přestala jezdit ke tchýni a bylo mi to fuk. Stejně jsem z té cesty samotné na Slovensko byla úplně mimo, natož pobyt tam 😒

arleta
4. mar 2009

keď sa u mňa vyskytli problémy, tak mi pomohlo, keď som sa zverila našim, sestre, manželovi, prijali to, v našej rodine viac "depresákov" 😝.
Celkom to pochopí len ten, kto to zažil...
Ostatným som to nehovoirla..., proste sa za to hanbím, nepomôžem si...

S tým poriadkom...ja som sa dlho snažila mať všetko upratané, čisté, bola som z toho nervózna, ak to tak nebolo, ale postupne som sa naučila ignorovať to, ak sa to nespraví dnes, tak zajtra...
Teraz som zaviedla taký systém, že každý deń aspoň niečo, proste za jeden deň neurobím pri deťoch všetko.
Aj môj muž ma občas vytáča, keď povie, že máme doma bordel, tak mu odpoviedm, vezmi dsi dei na starosť, ja idem upratovať. A potom už je väčšinou ticho.

Deborah, ja som bola nesmierne uvavená a chcelo sa mi stále spať, keď som bola tehotná.
Takže na únavu máš nárok.
Pozerám, že už máš 3 deti, tak to sa ti ani nečudujem. Ja mám 2 a mám niekedy dosť...
A otec by mohol priložiť ruku k dielu a pomôcť vám, než kritizovať. Ale to by bolo namáhavejšie... 😝

arleta
4. mar 2009

Preklep, opravujem,...mužovi hovorím: nech si vezme deti na starosť, že zatiaľ poupratujem.

Andy, ešte nás nemáš po krk? Aj ja mám otázočku, please:

Je nejaký liek na prírodnej báze na nasledujúce prejavy: trasenie rúk, tela, hlasu, potenie v určitých situáciách, napr. keď mám komunikovať s ľuďmi atď...Viem, že aj autogénny tréning, vystavovanie sa danej situácii...
Vďaka ti.

andy.a
4. mar 2009

Arleta,Magne B6 a Gingko 😝 😅
a a nervozitu a trému Persen a Passedan..ale moc by som sa na tieto bylinkové veci nespoliehala,keď je telo zvyknuté na chémiu 😝

arleta
4. mar 2009

andy, vďaka
tou chémiou myslíš AD?
tie neužívam už skorp 3 roky,
ja viem, že to bude asi také placebo

ale našťastie tá tréma je, len keď komunikujem s niekým dôležitým, napr. keď pôjdem na pohor do práce

kubaka
4. mar 2009

Se mnou žije věrně už 18 let přítel Novo passit - ovšem když byla fakt deprese, tak chudák neměl šanci. Bylinky byly slabé kafe. Jinak na úzkost zabíral spolehlivě 🙂

deborah1
4. mar 2009

Andy,aj ja by som potrebovala poradiť..Dnes som si čítala letáčik zo Sertralinu,strašne som sa vystrašila z tých nežiadúcich účinkov,ani mi jesť nechutí..Tak som sa tešila na AD,že mi zase bude lepšie,no teraz ani neviem,či ich mám užívať.Nemôžu sa vyskytnúť nejaké hormonálne zmeny,kt.by mohli ovplyvniť bábatko?Aj sa bojím,či sa mi stav ešte nezhorší,kým mi začnú lieky účinkovať. 😕 ☹ Hnevá ma,že mi dr.nenechala Seroxat,keď som ho dobre znášala.To sa robí bežne,že v tehotenstve sa vymenia lieky? 😕 Ešte sa ťa spýtam-pred 10-timi rokmi,keď som chodila na VŠ,som sa nejaký čas liečila na OCD,vtedy som brala Zoloft,to je tiež sertralinové?Myslíš,že by telo mohlo vtedy reagovať inak a dnes inak na tú látku?Vtedy som to tuším dobre zniesla.Ďakujem veľmi za odpoveď.

deborah1
4. mar 2009

Kornelia,ja som ešte ani u kozmetičky nebola 😝 ,ale veru by sa mi zišlo.Ale rozmýšľala som nad tým,ozaj to môže byť fajn,keď sa tak o teba postará a navyše ak ti aj všeličo porozpráva pri tom.
Arleta,bola si unavená v tehu aj v 2.trim.?Ja som myslela,že to je len v 1.normálne.Keď som čakala chalanov,nič také som nemala-ani nejakú večšiu únavu,ani nevoľnosť. 😕 Ale vtedy som bola psychicky fit,možno je to aj tým /aj chudšia som bola 😅 /

andy.a
4. mar 2009

Deborah,Zoloft a Sertralin je to isté..a báť sa nežiad.účinkov nemusíš,keď si ich nemala pri Zolofte,tak ani pri Setraline by nemali byť 😉

samozrejme,v tehotenstve sa dávajú čo najbezpečnejšie lieky a určite v tomto smere je sertralin bezpečnejší ako paroxetín 😉 tak zato ti to Dr.vymenila 😕

Sertralin berú aj deti od 6 rokov..samozrejme nižšie dávky..takže sa naozaj niet čoho báť ..a písala som,že aj pri kojení sa môže užívať 😝

Deborah,ty si plánovala 4 deti ?? 😕 😕 😅 😉 možno toto 4.bude dievčatko,keď sa cítiš inak ako pri chalanoch 😅 😕 ja som sa naopak cítila veľmi zle,keď som čakala syna ..a pri dcérke bolo všetko v pohode... 😅 🙂

mikike
4. mar 2009

ahoj andy, aky mas nazorna homeopatika?

arleta
4. mar 2009

Ja som mala tehotenstvá odlišné.
Ospalá a unavená som bola na začiatku a potom zase v poslednom trimestri. Ale už presne neviem.
Asi je aj ťažké určiť, či to máš z depresie, z tehotenstva + súčasne sa staráš o 3 deti...
Žalúdočné problémy som mala viac pri druhej dcérke, závraty u obidvoch, hlavne pri druhej...Jednoducho, to bolo odlišné...
A bola som viac citlivá...

Ja som užívala Sertralin a nejaké nežiadúce účinky som nemala.
Schudla som pri ňom trochu /nemyslím, že to chudnutie bolo len z depresie/...A mala som aj menšiu chuť do jedla...Keď mi ho nasadili, už som bola tehotná, ale vtedy som o tom ešte nevedela. To boli len prvé týždne.
Teraz mám 5 kg navyše odvtedy, ale nemenila by som... 😝 😀

Kubaka, aj tebe vďaka,
myslíš, že by to mohlo zabrať aj ako "jednorázovka" pred danou situáciou?

A ešte smo vypátrala bylinný extrakt Passedan , že by aj to?

arleta
4. mar 2009

Mikkike, vidíš, tie homeopatiká by aj mňa zaujímali.
U takých ľahších stavov by to nemuselo byť zlé...

deborah1
4. mar 2009

Andy,ja som vždy chcela veľa detí 🙂 ,jedno som aj potratila pred rokom a pol 😢 Ešte by sme aspoň jedno chceli,ale neviem,keď som takáto,odkázaná na lieky ☹ ,uvidíme neskôr.
Ale zvedavá som poriadne,či to tentokrát bude dievčatko 😀

arleta
4. mar 2009

Deborah, júj, to muselo byť ťažké- ten potrat 😔
A obdivujem ťa, že chceš mať ťoľko detí. A zároveň ti fandím...
Ja som už nejaká pohodlná, teda túžba po ďalšom dieťaťku by aj bola, ale zatiaľ sa mi do toho nechce...
Možno o pár rokov...

Ak môžem k tým homeopatikám všeobecne.
Napadlo ma, že švagor- lekár mi spomínal, že na škole mali vášnivú diskusiu medzi zástancami klasických liekov a homeoatmi až na hranici ostrejšej výmeny názorov.
Nevedeli sa furt dohodnúť, nakoniec tí "klaciský" homepatom uznali, že je tam účinnosť o niečo vyššia než u placebo liekov /kto nevie, je to liek, ktorý nemá účinok, ale človek si ho navodí tým, že verí, že ten účinok má, napr. vitamín...snáď iom to dobre vysvetlila/.

Toľko moje zdravotnícke okienko, niečo som pochytila od švagra 😀

kornelia
5. mar 2009

Deborah urcite zajdi ku kozmeticke, je to super, alebo na taku masaz, teda az po porode teraz uz len, ale ta kozmetika je super, naozaj sa o teba postaraju a mas pocit ze si dolezita a ked si najdes blizku dusu, tak sa s nou aj super vykecas, na mna posobi ona velmi upkojujuco a hlavne ze pozna a mala podobne problemy ako ja teraz tak je to super a vie mi aj poradit. Uz som jej minule povedala ze k nej pridem s kamaratkou a ja si len tak sadnem do rohu a budem ticho, uz aj to by mi spravilo dobre 😀 .
A ona hned nato, ze to asi kvoli tomu, ze kad tam nemam deti nemusim byt v naustalom strehu a mozem vypnut, tak preto to tak citim a asi ma pravdu. 😉
Takze ja dobru kozmeticku - kamaratku odporucam.

kornelia
5. mar 2009

Niekto tu spominal tie vedlajsie ucinky, tak ja zasadne letaky k liekom uz necitam, lebo potom mam vsetyk neziaduce ucinky a takto nie, mozno tu aj kvoli tomu mam niekedy hlupe otazky, ale neprecitam si to, lebo potom sa u mna objavia dalsie vedlajsie ucinky, takto je to dobre. 😖 😉

miss
5. mar 2009

deborah - Serlift som brala, vysekal ma z najhorsieho aj ked tie mesiace co som ho brala som vobec nespala, neslo to nai s hypnogenom 😠 a nastup bol desny prve 3 týždne divne pocity, potom to preslo a vstekosom zvladala v pohode, neziaduce ucinky okrem nespavosti neboli az na este jeden pribrala som cca 6-7 kg 😒 teraz ich uz nastastie nemam, ale som bez liekov

deborah1
5. mar 2009

Ahojte.Túto noc som skoro vôbec nemohla spať.Včera ma celý deň pobolievala noha a chrbát,no a večer ma ten chrbát-pravé plece tak bolelo,že som vôbec neuležala v posteli.Pred pol nocou som si dala Ibalgin,potom som si pustila hudbu,a potom sa mi aj podarilo zaspať,no o 2hod.som zase bola hore a zase tá hnusná bolesť 😒 Dokonca na mňa išla závrať,tras,hnačka-už som sa bála,aby neprišiel panický z. v plnej kráse,ale vďaka Bohu,bolo to mierne a prešlo to.Dala som si Guajacuran /ten mi dr. predpísala-podľa potreby/,zaspala som,nad ránom som zas bola hore a potom ma to prešlo,uff.No celé doobedie som mala úzkosť a nechuť jesť,a potom ma zase začalo to plece bolieť 😠 ,už to je lepšie.Inak,ten Guajacuran som si v 1.trim.dala asi 5-krát,a teraz už každý deň,niek.aj 2-krát-nevadí to? 😅
Miss,ty si sa na čo liečila?

anymac
5. mar 2009

chcem sa andy opýtať, či nie je psychiatrička a či nepracuje v Bratislava, zašla by som na pokec, myslím že by som potrebovala. Liečim sa už 10 rokov z popôrodnej depresie, a posledné obdobie života ma doslova položilo, nechcem sa dlho rozpisovať, tak len v skratke, po druhom pôrode som dostala popôrodnú depresiu ktorú liečili zastavením laktácie a seroxatom, ten účinkoval pokial sa nestalo toto v nasledujúcom poradí: operácia maternice pre prolaps, 3 operácie dcéry pre spondyolistézu vždy v hrozbe ochrnutia pri operáciách, potom zistenie rakoviny u dcéry a následne s´trávení ročného pobytu na onkológii s dcérou, bola som stále pri nej, prišla úplná remisia aj ked jej už nedávali šancu a pripravovali ma na najhoršie, potom ocko rakovina prery, operácia zatiaľ remisia, zistili mi 10 cm cystu prirastenú o hrubé črevo, dalšia operácia pri ktorej som skoro umrela. Potom mi praskla platnička a mna to úplne zložilo, to už bolo priveľa bolesti a trápenia. Vyskúšala som cymbaltu a neskor venlafaxin, obidvoje ma skoro zabilo, chcela som sa zabiť a celé dni som premýšlala ako skoncovať zo životom. Hrozné obdobie, trvalo od marca min,. roku do septembra, kým sa stav ako tak ustálil. Teraz beriem cipralex, ale stále smutná, nič ma nebaví, unavená. Dúfam že konečne príde aj lepšie obdobie môjho života.

zizaka
5. mar 2009

Ahoj anymac, ja vlastne asi ani nemám mať depresiu z čoho, ako čítam o tebe tak len jedno, je mi to hrozne ľúto, neviem ako by som sa zachovala na tvojom mieste, -mňa zloží ked mesiac meškáme z hypotékov, oproti tvojim starostiam ale je to nič, môžem ti nejako pomôcť- nemám žiaden titul, len ako človek, ktorý by ťa rád spoznal....

zizaka
5. mar 2009

Viete je jedna vec, ktorá ma doslova ničí. pred štyrmi rokmi sme si s manželom- vtedy ešte s priateľlom zobrali hypotéku pre moju mamu- aby si kúpila byt, a na mňa prepísala rodičovský dom, lenže dom neprepísala a nám zostala hypotéka na 30 rokov abyt v inom meste, ktorý ked sme predali a zaplatili dane apod. tak nám ostalo sotva 500tis- takže z toho sa nedalo nič kúpiť na bývanie, veľmi sme sa ako rodina pohádali, o pol roka sme mali svadbu- mamu som musela odprosiť aby mi na svadbu prišla- ironické však- a ona prišla... lenže ešte pred polnocou bez rozlúčky odišla.
Poviete si nuž čo- tak už sa nestretli, ale ja som typ ktorý nevie žiť bez mami a tak som ju znova ja išla odprosiť - nech teda zabudneme na to čo sa stalo a kedže som čakala bábo nechcela som malému zobrať babku. robili sme smanželom každý v 2 robotách aby sme si mohli zobrať druhú hypotéku akúpili sme malý domček.
Lenže ked som si myslela že už je všetko za nami prišla daľšia rana od Mami- vraj to je všetko moja vina, že som sa mala viac o ňu zaujímať ked sa presťahovala.
Odvtedy sme sa nerozprávali- mesiac som po nociach plakala a teraz sa to zasa vrátilo stále plačem po nociach a cez deň jej chcem volať a ospravedlniť sa len aby bola pri mne, ja ju veľmi ľubim, ale ona sa mi ešte ani raz neozvala. Manžel to už pomaly prestáva chápať- nevie prečo ju chcem mať stále pri sebe, vraj či mi nestačia dve hypotéky na krku.
Sú aj na toto nejaké lieky??? Prosím lebo ja už neviem ako z tohoto kolotoča von...

kornelia
5. mar 2009

anymac, naozaj je mi to luto a zivotne pribehy podobne tvojmu mi davaju silu a tiez pomahaju zabudnut moje problemy, ktore sa mi zdaju vedla tych tvojich uz malicherne. Velmi velmi vam zo srdca drzim palce, nech sa vsetko dobre skonci. Tiez rada prispejem aspon zopar slovami ak budes potrebovat. 😉

sarinkam
5. mar 2009

anymax, to je zvlastni, ze te to potkalo po druhem diteti, me to prislo taky po druhym, ale nastesti jsem byla do nekolika mesiců vporadku. Je to hrozny, vid, ja bych si driv myslela ze je to vymysl ufnukanej zenskej, a ona je to svine nemoc..Nejhorsi je to že ti,,vlastne nic neni,, a pritom nemuzes nic ani jist ani spat ...

kubaka
5. mar 2009

arleta - passit zabírá právě jako jednorázovka před "danou situací". Krásně zklidní , ztichne nitro 😝 - teda na mě tak zabírá. Ráno před svatbou jsem to nějak přehnala s dávkou a celý den jsem byla jako "měsíček na hnoji" - usmátá, roztomilá, naprosto vklidu. To mi není vlastní 😀 😀 (teda roztomilá snad jsem i tak 😀 Ale to je už 18 let ...

zizaka - máš IP

arleta
5. mar 2009

Anymac, ako som čítala tvoj príbeh, tak som si uvedomila, že vlastne nemám žiadne problémy.
Prežila si toho hrozne veľa, málokto by to ustál.
Podstatné je, že dcérka a otec sú v poriadku, aj tvoj telesný stav, podľa mňa to na teba ešte dolieha, časom bude určite lepšie.
Asi slabé slová útechy...

Zizaka, ak si mame opakovane telefonovala, už by som to nechala na ňu. Jej chyba, že sa odvracá od dcéry...
Nesledovala som podrobne túto diskusiu, aj užívaš AD? Alebo aspoň chodíš k psychológovi?

Kubaka- 😀, aspoň si mala peknú svadbu...
Ty jo, to znie nádejne. Ale čítala som si info o tom lieku, že sa neodporúča šoférovať. Ovplyvňuje to u teba pozornosť? /Teda , ak si dáš normálnu dávku. 😝 /

U mňa depka začala po prvom pôrode, resp. okolo toho obdobia. Asi závisí aj od okolností, v ktorých sa človek nachádza...Pri druhom tehotenstve mi to zase ustalo, len čo som sa dozvedela, že som tehotná a idem na MD.
😝

miss
5. mar 2009

deborah - na pp /panicka porucha/ ja som nevedela, co mi je, zacalo to z nicoho nic, busenie srdca, stav na omdletie, slabost, bledost, stavalo sa mi to casto, som myslela, ze mam nieco so srdcom, pochodila som vsetky mozne vysetrenia bez nalezu, nakoniec som zasla za psychiatrickou, vraj panika ako vysita..tak neviem, mna ked to chyti netrva to 10 minut, al eniekedy aj hodiny 😒 inak ten serlift bol asi jeden z tých lepsich, bol treti co mi nasadila, lebo prve dva o nicom, pri prvom som mala take zive uzkostne sny, ze som s abala zaspat, pri druhom lieku som mala depresie! co som nikdy nemavala az ten serlift trochu zabral, ale ako sompisala nastup bol tazsi, som bez liekov, ja po nich neviem spat a Ty? depresia prava? 😅

miss
5. mar 2009

deborah - aha uz citam asi mas to co ja pp..ze jo