Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

culinka
4. feb 2011

@robert1982 diki Robo,ja som zjedla zatial dve tabletky a zda sa mi ze lepsie,uvidime.

culinka
4. feb 2011

@elissha oki 🙂

anka12
4. feb 2011

@evagy no to zaujima aj mna,vidim,ze nie som sama.tiez cakam ci ktosi cosi napise.a tato tema ma velmi zaujima a rada by som pokecala obsirnejsie tak ak budes mat chut staci kliknut,budem sa tesit.

anka12
4. feb 2011

@bitalka aj ja chcem vediet viac,tak cakam ci sa ktosi ozve .tiez ma to zaujima. mozme pokecat aj obsirnejsie ak sa ti bude chciet

anka12
4. feb 2011

@elissha aj ja chcem vediet viac 🙂 🙂

simonesan
5. feb 2011

Ahoj, Všechny Vás zdravím, léčím se s úzkostně depresivní poruchou. Dříve panická porucha, derealizace a depersonalizace, po vysazení ad, velmi pozvolném se mi potíže vrátily. Nasadila jsem ad, naordinované ambulantním psychiatrem a protože jsem začátky snášela hůře, nechala jsem se hospitalizovat, nechtěla jsem, aby se mamka na mě takhle dívala. Bylo to nešťastné rozhodnutí, protože primář mi ad vysadil, že stačí jen terapie, kterou mi slíbil 2x až 3x týdně. Během 14 dnů jsem měla 1 na vyžádání a i když jsem ho prosila, aby mi ad nevysazoval, udělal to.Škoda, že mě nenapadlo odejít, zůstala jsem i proto, že mě do toho tlačila má psycholožka ať tam tedy zůstanu, snížil mi i radikálně rivotril a já tam pomalu začala upadat do depresí poprvé v životě. Bohužel je to už 5 měsíců, ta ad, co jsem brala citalopram mi na deprese už nepomohl, znovu mi pak byl nasazen v dávce 5mg a ambulatní psychiatr byť v dobré vůli nasazoval tak pomalu, že jsem při těch 5 mg na tom byla hůř než bez nich.Pak mi byl nasazen Zoloft v dávce 50 mg, po něm jsem měla deprese daleko horší, než v mezi čase, co jsem asi 14 dní neměla nic po vysazení té trochy citalopramu. Myslela jsem jen na to jak nebýt, měla jsem po něm hrozné sebevražedné myšlenky, to, že mi bylo pořád nevolno mi nevadilo, měla jsem se dostat na dávku 100 mg, ale psychiatr zase jel tak pomalu a protože jsem se v té době přestěhovala z Prahy jinam, musela jsem si najít jinou doktorku a ta mi zoloft vyměnila za Cipralex první 19 dní jsem byla jak znovu zrozená, šťastná, že je mi po 2 měsících, kdy už jsem měla napsaný email na rozloučenou a jen nevěděla jak to udělat dobře. Ale po 22 dnech přišla šílená úzkost, ale silně masivní, bez jakékoli příčiny, další den zase a pak se stupňovala,dokud jsem neměla 5 mg, jenže to mi pak neudrželo depresi. vyměněno a zkušeno ve vyšších dávkách citalopram, ale ten sice zabral na úzkost, ale deprese zůstává, mám k tomu lamotrigin (stabilizátor nálady) a moc se po něm necítím. Máte někdo podobné zkušenosti?

Andy: Ty jsi psychiatrička? Pokud ano, můžu se Tě zeptat, čím to je, že 2 tak podobné preparáty escitalopram a citalopram působí odlišně. Vím, že stimuluje escitalopram více lidí do úzkosti a nervozity. Na druhou stranu mě dobře tahal z deprese. Tedy abych to osvětlila, přecházela jsem na Cipralex ze Zoloftu, hned první dny se mi ulevovalo a jak jsem psala výše, po 22 dnech braní přišly silné masivní úzkosti, které přešly snížením na 5 mg, ale to po stresu neudrželo depresi. Přijde mi zvláštní, že mi po něm bylo dobře od začátku a v době po 3 týdnech, kdy měl začít působit se objevilo toto. Moje lékařka mi to nevěří a tvrdí, že to lékem není☹ Ale já vím, že to šlo zevnitř, až do silných derealizací a nemohla jsem se uklidnit. Pak bych se ještě chtěla zeptat, teď beru 33 dní citalopram 20 mg a 26 dní lamotrigin 50mg, stav se moc nezlepšil, zatímco cipralex mě vrátil rychle do života od začátku, v tomto případě jsem hodně času proležela a probrečela. Snad poslední 3 dny se cítím trochu lépe. Ale mám pořád nevolnosti a silné nechutenství, tuhnutí nohou a hroznou slabost. Nevíš, který z těchto léků by to mohl dělat? Mám problém jíst, jen jídlo vidím, tak je mi zle. Hodně často se nadavuji a 1x týdně pozvracím. Lékařce jsem to včera tak nějak řekla, ale nijak zvláš´t to neřešila. Jsem bohužel asi komplikovanější pacient, protože nereaguji tabulkově a jsem na léky dost citlivá. Budu velmi ráda, za jakoukoli radu od kohokoli z Vás.

Jinak mě těší, že Vás poznávám🙂

clare1
5. feb 2011

@simonesan ahojcek, ja mam tiez uzkostnu depresiu ale myslim, ze viac prevlada uzkost a strach ako depresia, liecim sa od 1.10.2010 a skusila som najprv eliceu, tiez som sa po nej citia velmi dobre a zrazu po vyse mesiaca uzivania prestala ucinkovat, potom som dostala alventu 75mg znasam velmi dobre ale zvysenia na 150mg mi po mesiaci uzivania robili problemy, teraz mam k tej alvente 75 aj seroxat 20mg a ten seroxat posobi na mna sialene aj 10 aj 20 mg straste sa trapim a cakam, ze to uz polavi, tiez si myslim, ze som ojedinely pripad a nemozu mi nasadit lieky lebo vsetko casom neucinkuje, neviem co uz mam robit, psych. problemy ma netrapia, naladu a chut do zivota mam dobru ale mam fyzicke symptomy, rano zavrate, slabost, tuhnutie ruk noh..., este som mala mirtza. ale ten som na zaludok vobec nemohla...a tiez sa takto trapim a skusam..., no vidis ☹ 😎 🙂

ferkaa
6. feb 2011

Ahojte! Písala som tu asi tak 5 dni dozadu, č nemáte niekto skúsenosti s Valdoxanom, no nakoniec som si ho dala na večer v stredu prvýkrát a celu noc som nespala a nespala som už vôbec ani jednu noc...som úplne vyčerpaná, zničená, mám závraty a som neskutočné nervózna, neviem čo robiť, či sú to len nežiadúce účinky toho lieku, či čo ☹ prosím poradte ak viete niekto čo mám robiť lebo ja už naozaj neviem, či mám zajtra isť k môjmu psychiatrovi alebo ešte počkať...hlavná vec, že mi ten môj lekár pri ich predpisovaní povedal, že sa nemám vôbec báť lebo, že ten liek je výborný a nemá v podstate žiadne nežiadúce účinky...a vraj sa po ňom budem cítiť výborne, no keď toto je výborne, tak ja už som asi blázon.... ☹

bitalka
6. feb 2011

@savanna mas pravdu savanna, ani mne to neprislo uplne objektivne, mne zasa vyslo, ze som strasne uzkostna, ale nie je tam ziadna psychoza, a stale mi psycholog opakoval, ze je to len neuroza, nie psychoza.....mne je to jedno, tak ci tak mi je zle!!! 😖 tiez mi to nepride ako presna metoda, aj ked moja psychiatricka tvrdila, ze je najlepsia...a tiez mi bol psycholog nesympaticky 😉 🙂 🙂 🙂 🙂

bitalka
6. feb 2011

@evagy ahoj 😉 hej, chcela bz som...ale zatial sa bojim, kvoli liekom aj kvoli tomu, ako sa citim...mam AD Alventu, proti uzkosti Spitomin a novo antipsychotika Rispen a ty? dlho ich beries? a uz si tehotna, ci len planujes? 😉 vela stastia! 🙂 🙂 🙂 🙂

bitalka
6. feb 2011

@anka12 a ty uz si tehotna, alebo len planujes?
ja by som chcela, ale zatial kvoli liekom a tomu ako sa citim, to nechavam tak.... ☹

bitalka
6. feb 2011

Ahojte kocky!
Tak minule som pisala, ze som bola na vysetreni ROR (projekcne vysetrenie osobnosti) na odlisenie toho, ci mam alebo nemam psychozu, lebo sa uz dlhsiu dobu necitim dobre a psychiatricka uvazuje nad tym , ze mi nasadi antipsychotika...no zistili mi, ze nemam psychozu, ale dost blbu neurozu - obsedantne kompulzivnu poruchu a psychiatricka mi povedala, ze sice sa na toto antipsychotika predpisuju, ale na nastavenie musim ist do nemocnice.
Ja som sa strasne vystrasila, ukecala som ju, nech mi predpise antipsychotika aj tak, bez hospitalizacie. Nakoniec mi predpisala Rispen, nizke davky (rano 1/2 a vecer 1/2 - 1tbl), ale aj tak mi odporuca hospitalizaciu na nastavenie antipsychotik, kt. mi budu najviac vyhovovat. Ja sa ale strasne bojim tej nemocnice, u psychiatricky sa liecim uz sice 6 rokov, ale nemocnice sa fakt bojim...Nemate niekto skusenosti s Pezinskou nemocnicou ? A prosim piste len pozitivne zazitky 🙂 🙂 🙂

elissha
6. feb 2011

@bitalka ja by som to skusila ambulantne, ale nemam skusenost ani s diagnozou ani liekmi. ja mam depku a alventu.

maximail
6. feb 2011

@ferkaa ak ti môžem poradiť, choď ihneď k lekárovi, povedzi mu o všetkých účinkoch. je zrejmé, že liek ti nezapasoval, nemáš čo čakať. pre niekoho dobrý, pre niekoho nanič! to sa týka všetkých liekov! a hlavne v tejto oblasti je nutné byť opatrný!

clare1
6. feb 2011

@simonesan pripajam sa k maximail, chod zajtra k dr. a popros ho o vyskusanie novych liekov, kazdemu sadne cosi ine, citaj prosim tuto diskusiu aj dozadu je tu vela poznatkov a dobrych rad,

budem cakat, ozvi sa zajtra ako ti je a co si vybavila, zelam dobru noc -doslova a dopismena, odpocin si a zajtra konaj, nemozes ostat takto moja

clare1
6. feb 2011

@maximail cauko, kto si jedna z nas?, ci iba dobra dusa co sa tu zastavila a povzbudila...?

savanna
6. feb 2011

@ferkaa cudujem sa, ze ti to doktor takto povedal, ze sa po nom budes citit vyborne, a ze nema ziadne NÚ 😕 To ti predsa nikto zarucit nemoze, AD maju NÚ u mnohych ludi hlavne zo zaciatku liecby, na kazdeho posobia inak, no asi tak chcel hlavne povzbudit.
4 noci bez spanku, to je nieco strasne, uplne ta chapem 😔 😔 Sama mam skusenosti s nespavostou,
je to hrozna pliaga 😝 😝. Skusala si si dat nejaky pomocny liek na upokojenie? Mozno by ti to pomohlo prekonat tie prve tazke dni a noci.

@bitalka Ja (nastastie) osobne skusenosti s hospitalizaciou nemam. Asi to zalezi v prvom rade od teba, ak mas pocit, ze uz nezvladas kazdodenny zivot a nevies si sama pomoct, tak potom to ma zmysel. Ale ak ta tam posiela doktorka len preto, aby ti nastavili vyhovujucu liecbu, potom suhlasim s @elissha, urcite by som to chcela najprv riesit ambulantne. Prispieva tu jedna kocka - svija, ktora tiez mala obs.-komp. poruchu a brala antipsychotika risperidon ( dufam, ze sa nemylim 😅 ) a dostala sa z toho, a nemam pocit, ze by bola niekedy kvoli tomu hospitalizovana 😕 Tak sa skus spojit s nou alebo si precitaj jej starsie prispevky.
Ja by som tiez nechcela ist do nemocnice, vidiet tam tie tazke stavy by mi asi na psychickej pohode nepridalo 😖 Alebo mozno to skus este prekonzultovat s dalsim doktorom, mozno by ti poskytol iny pohlad na vec. Urcite sa nedaj to tej hospitalizacie nasilu tlacit.

clare1
7. feb 2011

dievcence
@bitalka ,
@simonesan , ak nezaberaju lieky, alebo vas dr. tlaci na hospitalizaciu, je len a len vasim este stale slobodnym rozhodnutim co urobite, mne dr. povedala uz po 3,5 mesiaci liecby, ze lieky mi musia zabrat a musi mi byt dobre 😨 😕
, ze ona uz nemoze pre mna nic urobit ??? 😕 😕 , navrhla mi nemocnicu tu v meste a aj ten pezinok, zevraj tam sa chodi na vzduch 😅 , povedala som jej, ze sa tak necitim aby som sa dala hospitalizovat, ale liecit sa chcem a znova zopakovala, ze pre mna nemoze nic urobit..., viete ako som sa zlakla?, povedala som to muzovi a ten, ze sadni na net a hladaj novych dr. a ja som nasla super dr., musim sice za nou cestovat, ale to mi vobec nevadi muz ma tam zavezie a hlavne s nou skusam aj terapiu, dala mi seroxat, z ktoreho mi je hrozne, ale hovorila, ze je na uzkost velmi dobry a ludom z neho byva zo zaciatku zle, ale vraj sa to casom prelomi, beriem ho uz 3 tyzden a neprelomilo sa, tak jej to v srtedu poviem a verim, ze nieco vymyslime, ze mi da skusit nieco ine, len sa nenechajte do nicoho tlacit, vzdy tu budu nove lieky, a dr. sa da tiez vymenit, ale ja som zistila, aj dr. povedala, ze citim, ze mozem na kila zjest liekov a ten strach a uzkost zo seba nedostanem a prisli sme na to, ze to ma korene dakde inde, niekde hlboko v mojom podvedomi, este z detstva a treba tym liekom pomoct terapiou, ale v tom pezinku je asi vela dobrych odbornikov, keby som bola uz p niekolkych rokoch a pokusoch liecby a stale neuspech asi by som to vyskusala ...ahojte nezufajte vzdy je nadej

maximail
7. feb 2011

@clare1 aj aj.........ale hlavne sa od určitej doby zaujímam o ľudí čo ňou trpia. veľa je popísané, vraj zaručené dôvody vzniku, ale podľa mňa tak na polovicu ak nie menej pravdivé. a čo sa týka liečby, môj osobný názor, ak nenatrafíš na psychiatra, čo sa naozaj zaujíma o tvoje trápenie, tak liečba ja s prepáčením na hovno, stále bude len skúšať a samozrejme že od absolútnych noviniek na trhu, čo ledva prešli klinickými skúškami, ktoré boli aj tak zmanipulované, ale hlavne, že majú registráciu a lekár má z toho pekné výhody.... ale ak natrafíš na psychiatra a aj ČLOVEKA tak potom máš z polovice vyhraté, za tú druhú musíš zabojovať sama-sám. ak môžem poradiť, skúste toto http://www.starlife.cz/int/products/product_det.... Mne to zapasovalo. A je to ako doplnok stravy. Tým však nechcem povedať, aby ste vynechali riadnu liečbu!

clare1
7. feb 2011

@maximail diky, no vidis napisala si nam, 😵 pozriem stranku a myslim hlavne , ze s tymi psychiatrami mas pravdu, presne moja rec, dufam, ze dievcata, maju zasa o com rozmyslat a ze nas to vsetky posunie o kusok dalej, dik za nazor a skusenosti, pekny den

filipal
7. feb 2011

nuz, ja mam taku skusenost, ze psychiatri predpisuju skor overene lieky.
bolo to vidno aj v tejto diskusii. viacere sme sa stretavali s rovnakymi preparatmi...a tocilo sa to stale dokola.
praveze sa menej predpisuju novinky. po prve ich poistovna nechce uhradzat, preto maju lekari stanoveny postup
a po druhe aj lekari u nas su zvycajne konzervativni...
ked si pozriete do vyhladavaca tuto diskusiu str.21 a 28 mozete si precitat prehlad AD, ktory urobila Andy.
myslim si, ze ju netreba otravovat stale s tym istym.
ak mate niekto otazku na svoj liek, zadajte si do konikovskeho vyhladavaca jeho nazov a ukazu sa vam diskusie, kde sa vela dievcat trapilo s podobnymi priznakmi.

lucinka0921
7. feb 2011

ahojte kocky.Chcela by som ist na vylet,iba 50km od nas,ale neviem co mam robit.Velmi by som chcela ist,no co ak mi bude zle?Nemam ziadne pomocne lieky.No asi zajdem ku dr.Chcem sa vas opytat ci frontin alebo rivotril alebo nieco ine,za ako dlho zacne ucinkovat?A je to dobry liek?Alebo nieco ine?Dakujem

ferkaa
7. feb 2011

savanna- aj som rozmýšľala nad nejakými pomocnými liekmi na začiatok, ale keď ja mám doma len neurol 0,5 a neviem, či by som si to mohla dať 😒či mi nebude ešte horšie ☹ lebo ten môj lekár mi hovoril, že ten Valdoxan by sa nemal kombinovať s inými liekmi...ja už naozaj neviem čo by bolo dobre ☹

maximail- myslíš, že by som mala zájsť k lekárovi ☹ 😒 Keď ja už neviem...aj by som chcela dať tomu lieku šancu, ale aj mi je tak zle, že dovidenia...no pravdu-povediac najradšej by som k nemu šla, ale mám strach, či by ma z tej ambulancie nevyhodil s krikom, že mi tie lieky nemali ani kedy zabrať za taký krátky čas a ja chcem už iné ☹ 😠

andy.a
7. feb 2011

@ferkaa Valdoxan je dobrý liek a kľudne sa môže aj kombinovať s ranným AD...tuším si mala Escitalopram a večer Mirzaten?
prečo ti Dr.tie lieky vymenil ? tie predtým ti neúčinkovali,alebo si priberala z Mirzatenu? 😕 😕 😕

áno,všade sa píše,aký je Valdoxan zázračný,bez NÚ,bez vplyvu na sexualitu,rýchlo zaberá,hneď upraví spánok,ktorý je fyziologickejší,lebo Valdoxan je agomelatín..... 😝 😝 😝 😝
čo mám skúsenosti z praxe,tak je to pol na pol....a veľa ľudí hneď po pár dŃoch Valdoxan vysadilo,lebo nespávali...pritom stačilo pridať AD na ráno + na večer na čas nejaké hypnotikum...a úzkosti bývajú na začiatku liečby novým liekom vždy,takže na začiatok aj nejaké sedatívum...a potom už len podľa potreby 😝 😝 😝

raz sa čas,aj na začiatku liečby Valdoxanom treba skontrolovať pečeňové testy,to Ti Dr.robil ?? 😕 😕 😕

takže na ráno by som Ti nechala ten escitalopram a na noc by som Valdoxan zvýšila na 50 mg....to,že sa cítiš zle,môže byť aj z nevyspatosti....+ nejaký Xanax,Frontin alebo Lexaurin si môžeš dávať... 😝 😝 😝 😝

dosť ľudí nespávalo po 1 tabletke Valdoxanu,ale po 2 už to bolo OK 😝 😝 😝

záleží len na Tebe,ak máš pocit,že ten Valdoxan Ti robí tak zle,tak zájdi za Dr. 😕

andy.a
7. feb 2011

@lucinka0921 Frontin/Xanax/ alebo Lexaurin,asi Ti postačia najnižšie dávky,neviem,aké AD berieš,tieto lieky Ti predpíše aj obvoďák 😉

andy.a
7. feb 2011

@bitalka OCD sa nelieči v nemocnici 😕 😕 😕 😀 😀 😀 a všeobecne neurózy,kam OCD patrí,sa len málokedy hospitalizujú....a určite nie na nastavenie antipsychotík 😝 😝 😝
píšeš,že sa liečiš 6 rokov tuším 😕 😕 😕 a to OCD si mala len teraz diagnostikované ?? 😕 😕 😕

nestíham všetko čítať,tak sorry 😔 😕 😲

pri OCD je bežný postup liečby -AD/SSRI-zväčša sertralín,prípadne citalopram alebo Fevarin/ + antipsychotkum...musí sa vyskúšať ako liek 1.voľby risperidon,lekári MUSIA ísť podľa postupov,ktoré určujú zdravotné poisťovne....to ale veľa pacientov nevie,že aj my si nemôžeme predpisovať lieky len tak hala-bala 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 ...
ak by risperidon neúčinkoval,tak je dobrý quetiapín / Ketilept,Nantarid,Kventiax/..dávajú sa v nizučkých dávkach,resp.jednej vyššej na noc,lebo dosť tlmia 😕 😝

a mala by si chodiť aj na psychoterapiu 😕 😕 😕

teraz som si všimla,že užívaš Alventu,Spitomin.....tak tieto lieky absolútne na OCD nie sú indikované 😕 😕 😕 mala si predtým aj iné lieky ?? lebo pri užívaní týchto sa z OCD nedostaneš...a sám Rispen to nezachráni 😕 😕 😕

tak držím palce....a mala by si asi vymeniť Dr. 😖 😕

andy.a
7. feb 2011

@filipal Fil,ja až taká konzervatívna nie som,ale ako som písala,máme manuály zo ZP,ktorých sa musíme držať 😠 😠 😠

andy.a
7. feb 2011

@simonesan už len narýchlo....nemôžeš porovnávať citalopram a escitalopram/Cipralex/...escitalopr.je síce odvodený od citalopr...ale citalopram je najslabšie SSRI a escitalopram je atypické SSRI,ktoré sa indikuje na ťažšie depresie,alebo keď neúčinkuje klasické SSRI /aj to je manuál ZP/ ...takže ak Tvoja Dr.Ti dala najskôr účinnejšie AD,pri ktorom si sa mala dobre,len po čase prišla úzkosť a nasadila Ti najslabšie,ktoré Ti samozrejme neúčinkuje,sama si vieš domyslieť,že postup mal byť úplne opačný....ak si už raz mala novšie AD,slabšie SSRI Ti nebude účinkovať,uvažovala by som o venlafaxíne,Cymbalte alebo Ixele....tieto AD tu tuším takmer nikto neberie 😝 😝 😝 😕 😕 😕

jáj,na ten Zoloft som zabudla,to je klasické SSRI /účinná látka sertralín/

mala by si si na tie úzkosti a psychosomatické problémy/ s jedením,vracaním a pod./ dávať občas podľa potreby nejaké anxiolytikum /Xanax-Neurol-FRontin,alebo Lexaurin,Oxazepam a pod.../ 😉

ferkaa
7. feb 2011

@andy.a -ten escitalopram mi vymenil preto, že som bola od neho vkuse chorá, myslím tým, že som mala stále nádchu, plný nos a bolela ma hlava, brala som ho približne pol roka a stále som bola chorá...ja som si najprv myslela, že mám na niečo alergiu, tak som si dala urobiť testy, ktoré mi nakoniec nič nepotvrdili, tak už som vedela, že to bude tým escitalopramom 😠 a od Mirzaten som jednak aj pribrala, ale hlavne mi bolo od neho zle na žalúdku 😝
Neviem, povedala som si, že s tým Valdoxanom ešte počkám aspoň týždeň-dva, uvidím pokiaľ vydržím 😠 dám mu šancu mi zabrať 😝 ale ak sa mi nepolepší ani do dvoch týždňov, tak s tým asi seknem lebo už teraz je to na nevydržanie ☹
a čo sa týka tých pečeňových testov, tak mi nehovoril nič, tak teraz neviem 😒
Ale mám doma neurol 0,5, tak hneď si ho idem dať a uvidím, či mi to pomôže, no každopádne ďakujem za odpoveď andy

culinka
7. feb 2011

@ferkaa ahojky a chodis normalne do prace?lebo mne to robi celkom problem,stale sa mi vsetko toci.