Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

andy.a
15. okt 2013

dobrý deň,

babuľky moje,držte sa 😉 😉 😉 😉 😉 😉 ,
poslúchajte svojich Dr.a v prípade pochybností zmeňte psychiatra 😝 😝 😝 😝 😝

konkrétne nechcem a nestíham momentálne nikomu radiť 😒 😒 😒 😒 ,
ani na IP žiaľ nestíham odpovedať na všetky... 😲 😲 😲

mám medzi Vami veľa svojich bývalých "netových pacientok" a momentálne aj klasické pacientky a som rada,že sa Vám darí a stav sa kompenzuje 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

@hroska zdravím a ďakujem,že odpovedáš kočkám a radíš im....dobre som Ťa zacvičila...už by si mohla byť aj Ty, to čo ja 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😵 😵 😵 😵 😵 😵

tak sa všetky opatrujte a @hroska ,ako som čítala- Vám kompetentne poradí 😉 😉 😉 😉 😉
je to skvelá osôbka 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

všetko dobré,kočky,nebojte,bude lepšie 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

s pozdravom

Andy 😉 😉 😉 😉 😉

simka1111
15. okt 2013

@andy.a ahoj, ja len jednu vec by som sa ta chcela spytat , do akej davky sa ide so sertralinom ? teda tvoji pacienti ake davky sertralinu beru ? lebo u mna je zatial len ciastocny efekt, viem vykonavat bezne veci, plnit si povinnosti, uzkost, nepokoj je lepsi ale anhedonia pretrvava ... co by si ty radila? vies som uz dakedy zufala z toho vsetkeho trosku, chcem nech uz je uplne ok .... sertralin beriem od 2.9. .... 😝 ked budes mat casu tak prosim odpovedz :P

esselte
15. okt 2013

@hroska Ahoj, takže už som ti písala , že je to celkom ok, myslím, že by som už mala vysadiť aj ten xanax na noc, ale ešte tento týžden ho poberiem, lebo ma rozbolel zub, bolí ma strašne a nemôžem sa ani napiť vody, lebo strašne reaguje na studené, asi to bude pri krčku, dostala som okrem toho menzes a vo štvrtok idem na pohreb, takže tento týžden ešte fičím aj na nočnom xanaxe a potom skúsim vysadiť a uvidíme, xanax beriem 3 týždne, takže myslím, že je to ok a iba na noc, cez den je to už ok.Mám teraz dosť pestrý týžden, dúfam, že to všetko zvládnem.

lenka00
15. okt 2013

Ahojky holky @simka1111, @mary1995, @hroska...jak se dari? Me asi stale stejne, uzkosti jsou mozna malinko mensi, ale hlava zatim neprestala srotovat, ale jdu i sama s kocarkem na 2hod. prochazku, coz bych pred mesicem asi nezvladla, ale u toho se mi teda pekne zakouri hlava, parkrat me chytnne panika, ze se zblaznim, ale snazim se to rozdychat...jak pise simka1111 anhedonia u me taky stale pretrvava, @simka1111 se sertralinem se da jit tusim az do 400mg u OCD, jinak max. je 200mg, ja brala 150mg a to se mi zdalo, ze zaclo zabirat, ale teda pekelne dlouho to trvalo, coz mam i ted, prijde mi to nekonecne a porad premyslim, jestli se ja z toho vubec nekdy dostanu, ze si za to muzu sama, ze kybych ddokazala na to nemyslet, ze by mi bylo lepe, ale jaksi se mi z toho nic nedari...@mary1995 moc jsem za Tebe rada, ze Anafranil zacal pracovat, myslim, ze p tech 3 letech si to sakra zaslouzis, ja takhle bojuju 3,5mesice a prijde mi to nekonecne, si rikam, jestli nekdy budu schopna zapomenout na vsechny ty svoje bubaky...@hroska Tebe chci moc pozdravit, jednou bych se s Tebou chtela potkat 😉 a pokecat, ale to az ja budu normalni a nebudu Te zatezovat svymi dokolecka dokola...mejte se vsechny a drzte se

hroska
15. okt 2013

@andy.a my dakujeme tebe za vsetko, co si pre nas urobila a stale robis 😵 😵 😵 a ta skvela osobka si veru ty, skvela, obetava a empaticka 🙂 ano to je velka pravda, dobre si ma zaucila.....som veru z tvojej skoly 😀 len este k tomu rychlokurzu od teba by som potrebovala tych 6 rokov mediciny 😀 😀 nech sa ti dari v pracovnom aj osobnom zivote a obcas sa tu ohlas, bude nam ctou 🙂 este raz VDAKA 🙂

hroska
15. okt 2013

@simka1111 zo Sertralinom sa da ist dost vysoko, vies ze mary uziva 300mg,ale ona to ma kvoli OCD, ty OCD nemas diagnostikovane, takze u teba ta davka nepripada do uvahy.da sa zvysit este na 150mg,pripadne aj na 200mg. ale, ci by to u teba bolo prospesne, tazko povedat,pretoze tie najhorsie priznaky ako su ranne pesima, nespavost, uzkost, nervozitu mas zvladnute. staaaale rozmyslam....dam vedet

@essele, no super, ze den je uz dobre 😉 xanax potom mozes pomalicky znizovat, uberaj si tak po 3 dnoch, po stvtkach.

simka1111
15. okt 2013

@lenka00 ahoj moja, som rada, ze si sa ozvala.... u mna je to ako u teba asi... uzkosti napätie je omnoho lepsie fakt som taka kludna, nemam vnutornyy nepokoj, ale to je asi vsetko zatial 😒 a neboj aj my raz budeme ok 😉 aj my sa toho dockame, toto uzasneho pocitu, ze zrazu cloveku je dobre, len tak sedi a mu je dobre .... neboj sa... 😉 musime sa tu baby vsetky povzbudzovat ..a potom ked nam uz bude ok , musime samy makat na sebe ... ja urcite budem... pravidelne cvicit , relexavat , proste vsetko . ja uz ked sa z toho dostanem nedopustim aby som sa dostala do takeho stavu aj za cenu ze by ma trebarz vyhodili zo skoly...... alebo hocico.... a si fakt statocna ako to vsetko zvladas aj malinku ... klobuk dole..ma velmi obetavu mamicku , maloktora baba by to takto pekne zvladala ako ty 😉 a ty vlastne ako dlho beries lieky teraz ? ony velmi pomalicky pracuju bohuzial....... ale musime priznat , ze daco uz spravili , zasa aby sme ich nepodcenovali :P

hroska
15. okt 2013

@lenka00 ahoj, teba chcem len ubezpecit,ze si normalna a jasne, ze za tieto stavy ktore mame nemozeme niktora z nas a ani ty nie. bohuzial je v tom kus genetiky, kus zivotneho stresu kus tazkych zivotnych udalosti,proste sme citlivejsie a to je cele . ty sa z toho raz tiez dostanes, len si spomen ze aj 1. x si sa vyliecila, je to len otazka casu a u teba je to skomplikovane vlastne aj tym, ze ta liecba kvoli babatku nemoze hyt plnohodnotna. drz sa a bude dobreeeeeee, neboj. 😉

simka1111
15. okt 2013

@hroska oki oki len rozmyslaj dalej este 😉 snad na nieco pridesss..... ja by som aj 500mg brala keby malo pomoct , ale to by som uz bola asi dost mimo .......... a najlepsie teraz dosla ku mne sestra ze ona zajde asi tiez za psychiatrickou ze ona je permanentne v strese, je furt nervozna, ze dakedy krici na priatela, aj on jej uz vravi, ze nech sa skludni, ... rodina sa nezaprie 😢 😝

adusa2774
15. okt 2013

http://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000646/1365113/...

Šafran obsahuje viacero cenných látok ako vitamíny skupiny B, flavonoidy, karotén a éterické oleje. Môžete ho použiť na dochutenie jedál a aj na prípravu čaju. Pre aromatickosť a horkú chuť, ale aj vedľajšie účinky (dávka nad 10 g je toxická), sa používa len v malých množstvách. Šafran pomáha pri trávení, dýchacích problémoch, kŕčoch, detoxikuje obličky, pečeň a celkovo posilňuje imunitný systém. Ocenia ho aj ľudia so sklonom k depresii, pretože vplýva na tvorbu serotonínu.

lenka00
15. okt 2013

@simka1111 ja beru venlafaxin 75mg mesic a redtim jsem brala 2,5mesice sertralin 50mg, ale asi jsou t na me slabe davky 😒 ja si bohuzel dokazu tu uzkost vyvolat, zacnu premyslet nadd necim co me strasi a je to, bum a mam uzkost a nedokazu na to nemyslet 😠 pak jsem na sebe nastvana, takze uzkost mam sice mensi, ale nadruhou stranu se porad bojim - zni to trosku zmatene 😝
@hroska akorat v te nemoci clovek nedokaze verit, ze za to nemuze, ze si to nedela sam, ze se z toho dostane...vsechno to vim, ale vnitrne to tak bohuzel necitim, necitim to, ze to bude dobre 😔 ale kvuli detem musi....a mas pravu, ze 1x krat jsem se z toho dostala, tak snad i 2x se z tech sra@ek vyhrabu 😉

hroska
15. okt 2013

@lubica64 tak mne sa nezda tvoja liecba zla.myslim, ze mas lieky ok. aj tu Alventu aj ten Valdoxan. vravis, ze fyzicky fungujes a zda sa ti, ze je trosku lepsie....a ze ti AD zaberaju tak 6-8 tyzdnov. takze ja by som na tvojom mieste este urcite pockala. s tym Valdoxanom sa da ist do 50mg,tak tam mas este rezervu. a ked mas velku uzkost, mozes kym sa nestabilizujes pouzit nejake anxiolitikum, neviem ci ti dr. predpisala nejaky Xanax, Frontin, Neurol..., to by s mohla, kym ti AD uplne nezaberu. a co sa tyka buducnosti, to neustale vysadzanie a znovunasadzanie, nie je dobre taktika. ked si dlhodobo stabilizovana, tak potom sa snaz znizit na minimum a na tom vegetovat, ale vysadit uz definitivne, po tolkych atakoch, to by bol asi velky risk 🙂

simka1111
16. okt 2013

@lenka00 veľmi dobre ťa chápem , všetko čo opisujeś všetky baby tu poznáme, proste aj ja mám výčitky , že si za to môžem sama, čo je aj sčasti pravda, ale zasa na druhej strane mám k takejto poruche predispozície, bohužial genetika sa nezaprie. Čiže raz v živote by to buchlo určite u mna, lebo ženy prechádzajú viacerými zmenami, jednak menštruácia, jednak tehotenstvo, pôrod, menopauza , proste majú to v tomto smere ťažšie ako muži . ťažko je sa mi zmierovať že mozno budem brat ad do konca zivota s prestavkami , ze uz to nikdy nebude take ze nebudem vediet co to vlastne depresia je, ze uz navzdy budem nou poznacena, ale musim sa s tym zmerit. mozno ked uz budem uplne stabilizovana, tak sa mi s tym zmieri omnoho lahsie... A BUDE DOBRE? TO SI MUSIS STALE HOOVORIT , myslis ze ja tomu na 100 percent verim, figu borovu neverim, teda furt si to musim hovorit, lebo clovek tomu v takom stave tazko uveri, ale je to tak , ja co uz som prekonala raz depresiu, to viem , pamatam si ako som raz isla v buse a zrazu som si povedala, ved mne je vlastne super, ja som stastna, nemam uzkost , prekonala som to ... da sa to a ty to sama vies , len sa o tom stale presviedcaj , musis to este vydrzat .. 😉

mexico_16
16. okt 2013

Ahojte baby 🙂 Ako sa mate ? Dufam,ze ste vsetky ok 😉 ja sa citim klop klop skvele,kedze som vysadila Frontak a isla s Paroxetinom dole o 5mg a nikdy by som neverila,ze 5mg dole mi tak pomoze..Uz tyzden sa citim neotapena,fungujem cele dni a vladzem,niesom ospala 🙂 Konecne ulava po 3-4mes. 😉

hroska
16. okt 2013

@mexico_16 vyyyyyyborne, si sikulka. 😉 😉 😉 a to, ze aj 5 mg spravi svoje, mozem potvrdit, je to veru tak.nechsa dari aj nadalej 😵

mexico_16
16. okt 2013

@hroska Dakujem moja 😉 Chcem ostat na 35mg chvilu a potom ist na 30mg 😉 Ako sa mas ty ?

mary1995
16. okt 2013

Ahojte kočky, včera som bola u Dr. nechala mi tieto isté lieky. Aj sa mi zdalo, že uvažuje nad zvýšením Anafranilu, ale nakoniec sme sa dohodli, že to necháme po starom, predsa TCA pomalšie zaúčinkuje, takže počítam s tým, že sa to ešte zlepší. Som rada, že som sa dostala k tejto novej Dr. , lebo som sa po 3 rokoch posunula. Nevravím, že je to OK a že som šťastná ako blcha, ale je to lepšie. Som aj hrdá, že včera som to už odšoférovala sama, minule som bola s manželom. Je to od nás 85 km.
Na vlastnej koži som pocítila čo dokáže zmeniť zmena dr. Tri roky som sa tajtrlíkovala na jednom mieste a teraz tento posun. Takže keď máte pocit, že sa pohybujete v začarovanom kruhu a lekár Vám tvrdí, že máte dobrú liečbu, treba pouvažovať nad zámenou lekára.

lubica64
16. okt 2013

@hroska dakujem velmi za radu, tiez to tak citim a skusim este chvilu vydrzat, no dnes si mi vliala vela optimizmu,

mary1995, dakujem zas privitanie a velmi velmi Ti drzim palce, ze je po takej dlhej dobe lepsie.
Piste, piste, ja vas velmi rada citam : 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

minyminy
16. okt 2013

Baby ahojte, prosim Vas, sestra je v 8 tyzdni tehotenstva, a ma depresiu ... uzivala cipralex, ale akonahle zistila ze je tehotna prestala ho uzivat, lebo sa boji aby neuskodila babatku.. teraz sa jej stav zasa zhorsil... prosim Vas, nemate niektor a s tymi tabletkamy skusenost? alebo s uzivanim AD v tehotenstve? dakujem za kazdu odpoved 🙂

hroska
16. okt 2013

@lubica64 ano,ano vydrz, urcite to bude dobre......a aj ty mozes sem tam nieco napisat, ved mas skusenosti s tymito nasimi chorobami a aj s AD. 😉 🙂

gerci90
16. okt 2013

Ahojte, tak žial musim sa k vam pridať v marci 2013 som nahle ochorela asi stres,velmi som si nabyla do hlavy tužbu po druhom ,dietati umierala mi važne chorá stara mama,ktora mi boloa mamou ,bo ma vychovala a tak jedno s druhym,ani by ma nepadlo že sa to raz zluči do jedneho a ja skončim na AD,s panickou poruchou.s tym že som nemohlaspavat bolo to priserne mne nezaberal ani lexaurin,sem tam hypnogen pomohol ale nakolko je navykovy musela som ho vysadiť,pocit unavy a bezmocnosti ked som každy vecer lahala a aj tak nespala ma zabyjal,nemohla som sa venovať nielen dcerke ale manželovi som robila plačujuca vrasky lebo nevedel ako mi pomocť, mala som neurolog,vyšetrenia kardiologa a nakoniec pomohol jedine psyxiater,ako som spominala s diagnozou panicka porucha,jednoducho že sa mi prestala vytvrarat v hlave daka latka co vytvara spanok 😔 hrozne pokym mi AD Mirtazapin 15mg zabral som ani nevdela že existujem,od marca bol klud po Mirtazapine som spavala už aj poobede vždy ked trebalo a ako dlho trebalo,fakt život ako doposial.potom som zas zacala vymyslat s druhym babom,medzi tým mi umrela starka ,a moje sny boli nočna mora,ale AD ma stale držali ako tak v pohode (nato že fakt nizka davka len 15mg) nič viac,ale teraz tento čas,zas si robí so mnou svoje uz 2hí den som nespala opet mam tie "stavy" v noci a tak som dneska sla za psyxiatrickou a vravi aby som si dala 2 tablet,na vecer (čiže dokopy 30mg) že je to asi nízka davka na toto obdobie depresí, a ja co mam tento MIRTAZAPIN tak mam cmúlať,len dneska som sa dozvedela že sa to ma cmulať a ja to zapijam,dokt,ma zdrbkala že to po prehltnutí nema taky učinok nakolko to v žaludku kyselina rozloži ,tak možno aj preto to zas so mnou teraz mava,každopadne sa modlim že dneska nech si už konecne pospim,a aj ked mam strach dam si preistotu 2 naraz a vycmulam..Rada si tu vymenim s vami dake rady,ktore mate problemi so spanim popr,maju mirtazapin,a potešim sa každej odpovede🙂 Dakujem vam prajem vam hodne dobreho duševneho zdravia,lebo psyxicka chorba je velmi tťažka žial viem :( držte sa PS: omluvam sa píšem s mobilu

simka1111
16. okt 2013

@gerci90 Ahoj , vitaj medzi nami 😉 😉 Super, že sa s nami podeliš o svoje problémy a ako citam prezila si toho tiez dost vela fakt, deti, umrtie starej mamy + stres , to vsetko nevesti nic dobre 😝 a co sa tyka toho mirtazapinu tak ten je velmi dobry na spanok, po nom by si mala spat ako babo , poznam ho z vlastnej skusenosti , ale uz ho neberiem, lebo som po nom priberala, tak mi dr. zmenila. A to , ze by sa mal cmulat, tak to tiez prvykrat pocujem, ja som ho normalne prehltla , teda zapijala vodou 🙂 tak neviem .... a ako sama vies, vsetky nase choroby su v podstate na jedno kopyto , porusena serotoninova transmisia, teda v mozgu to tak nepriebeha ako by spravne malo.. A my s takymito problemami by sme si na seba mali davat velmi velky pozor a setrit sa, proste mysliet na seba, urobit si radost , relaxovat, lebo vsetky tieto poruchy sa velmi rady vracaju, na to aj ty mysli 😉 a napis ako to ide po navyseni davky

gerci90
17. okt 2013

@simka1111 Ďakujem krásne za odpoved, tak sa hlasim vycmulalal som včera 2x po tych 15mg mirtazapinu,spala som asi raz som sa zobudila,ale spala by som aj teraz ,este rano od 9-10som si musela zdriemnuť ,čo ma furt lame tak neviem ci zas tato davka nebude privelkaa prisilná,.ale hlavne že som sa konečne vyspala a mam silu fungovať ,ano ja pred uživanim mirta som mala vždy max,50kg,ci po porode ,ked som bola slobodna vždy som nepresiahla 50kg ani za nič,a teraz? bližšim sa po par mesiac,k 60kg,!!čo som aj rada bo mne tie kilá prospeli ale ak budem na vahe dalej priberať tak to bude hroza.
A tebe je konkretne čo ? ked si mala tiež mirta? a teraz čo užívaš, ja som pred par meisacmi sa už chystala vysadzovať a vidis nakoniec sa mi davka este aj zvysila.,.... 😕

simka1111
17. okt 2013

tak ja uzivam sertalin, to je ad patriace do skupiny ssri, teda selektivne inhibitory serotoninu, ja sa liecim na depresiu ,uzost a vpodstate to vsetko zacalo ako anorexia, teda prilisne sledovanie vahy, obsedantne myslienky o jedle , furt som musela len o tom premyslat. takze asi tak .... a teraz este nie som ok . ale snazim sa dostat do stabilizovaneho stavu 🙂 a vlastne ya akz cas si brribrala 10kg? lebo pri mirzatene je to priberanie typicke. ja som bola spociatku jeho uzivania furt hladna, to bolo strasne a potom som ci jedla ci nejedla tak priberala.. takze som poprosila dr. o zmenu... 😉 a nemaj obavy z toho, ze si chcela vysadzovat a nepodarilo sa, vsak hlavne je aby sme boli ok , nie? radsej brat minimalnu davku a fungovat ... 😉

janka1012
17. okt 2013

Ahojte kocky ako sa mate??co mate nove??Ja uz uzivam citalopram 7 mesiacov a ked momentalne nemam jeden zo svojich dni,tak je to v celku fajn...Nic ine neberiem.Naposledy som tu mala slabu chvilku,ale uz je dobre.Na druhy den ma to preslo... 😕 Od vtedy je to v pohode...Uz som sa zmiela,ze sem tam budem ma vykivy,chvala bolu niesu casto. Mne ten citalopram pekne zabal ked to porovnam pred liecbou...Ale velmi sa snazim aj ja a o tom to je...Strasne sa kontrolujem az vypustim z hlavy kazdu jednu myslienku ktora nieje dobra.Hned sa radsej zamestnam.Idem von so psikom,do mesta alebo myslim na nieco pekne.To mi pomaha zabudnut na to ze uz na mna isli neprijemne myslienky.Snazim sa neupadat do uzkosti...Ak sa niecoho obavam,vrhnem sa do toho.Neutekam pred tym.A takto sa ja snazim sebe pomoct,pretoze lieky samotne mozu nakopnut,ale ostatne je na nas...Ja som velmi inpulzivny typ cloveka a vsetko hned prezivam a ako povedala moja doktorka je to aj povahou...Presne taketo typy osobnosti su nachylnejsi na uzkosti,depresie,prezoze taky ludia maju vedsi problem riesit problemi,zvladat stresove situacie a tym padom su nachylnejsi co je aj moj pripad...Dolezite je asi pri tychto chorobach vela kludu,odychu a niekedy staci vyriesit problemi ktore su niekedy pricinou ochoreni...Pri tych tazsich diagnozach asi tieto reci nepomozu,no mozu pomoct tomu kto trpi hlavne uzkostami a slabsou depresiou.Vyvoj psychickych poruch je malokedy dedicne.Ano,moze tam byt predisponzia od rodicoch,ale vedsinou ked sa pozriete kto trpi tymto ochorenim su to ludia co mali zle dectvo,pripadne niaku traumu v mladosti,ludia co maju zle manzelstvo,umrtie v rodine atd...Su to aj ludia,ktorych rodicia boli uplne zdravy po psychickej stranke.Toto su hlavne priciny ochorenia.A samozrejme dnesny svet plny stresu.Takze z velkej casti za to moze aj spolocnost v ktorej zijeme(vrazdy, nasilie)Takyto clovek,ktory vyrasta v takychto podmienka sa predsa nemoze citit bezpecne...Kazdym rokom stupa pocet chorych ,tak ako aj stupa stres a naroky na cloveka.Preto som spominala ten pokoj,najst si cas odychnut...Velmi dobre su aj relaxacne cvicenia,ktore sa daju stiahnut z internetu.Ako napr Cesta k uvolneniu...Takze ja by som si dovolila tvrdit ,ze to nieje vrodene,alebo tvrdenie ze je to v genoch.Sice je to len moj pohlad,no odporucam si poziet o tom aj dokument,kde sa k tejto problematike vyjadruje niekolko doktorov a psychiatrov,ako to vlastne s tymi psychickymi poruchami je a preco vznikaju...Ak by mal niekto zaujem rada poslem link.Neviem ci vam tie informacie pomozu,ale niekedy je dobre vediet co je spustacom tychto poruch a do buducna sa im vyvarovat....To aka aka zme osobnost a to co sme zazili,uz nezmenime.Ale da sa nauzit relaxovat,menej sa rozculovat,menej si veci pripustat,snazit sa so sebou pracovat.Lieky pomozu,ale ak clovek bude stale v strese a neustali cholerik a nervak,bude to o to zlozitejsie...Netreba sa stale sparat v sebe a hned vsetko analizovat ze co mi vlasnte je,nesledovat sa(to je inak aj moj pripad a vedsinou to situaciu len zhorsi)Viem,moze sa to zdat tazke a nemozne,ale da sa to.Tak ako sa da aj dostat z tejto choroby.Neviem povedat ci je uplne vyliecitelna,ale da sa dostat do stavu,ked to bude naozaj dobre a prezijete kludny zivot,ci uz z liekmi alebo bez nich...Proste tato choroba sa raz zlebsuje,potom zhorsuje zalezi od okolnosti ci sme v strese,alebo mame pohodu.Takze preto radim veeeela relaxovat.Dalej si myslim,ze dobry psycholog,krory by mal byt podla mna aj psychiater dokaze robit zazrakys pacientom.Ale zatial som na tekeho nenatrafila.Sice ani ja niesom este uplne fit,no verim ze raz budem len matne spominat na toto obdobie 🙂
Vsetkych vas pozravujem a drzte sa...

simka1111
17. okt 2013

@janka1012 Ahoj, podla mna si to pekne vsetko napisala, lieky nie su vsemohuce a clovek musi aj sam trosku pre to urobit, aby bolo dobre. Ja zacinam chodit k psychologicke a veru budem na sebe makat 🙂 A co sa tyka toho, ze to mame v genoch take choroby, tak som sa aj ja velakrat vyjadrila, ono to nie je celkom tak. Ale fakt je , ze niektori ludia su nachylnejsi na take ochorenia, teda maju väcsiu zranitelnost (vulnerabilitu)...Tak to je aj v nasej rodine. Napr. moja mama je doktorka,, dakedy robi nonstop aj 48 hodin, pride domov, vari, perie, yehli, ide na nakup, potom ide yas do roboty a tak dokolecka . Prezila uz tiez vela stresovzch situacii a nikdy neochorela na depresiu, uzkosti ani nic podobne. Zato moj ocko sa na depresiu liecil a chvalabohu aj vyliecil . Prisiel u nas, teda u sestry kriticky vek 15/16 rokov, anorexia, depresia.... ona je o 3 roky starsia ako ja, bola som svedkom toho vsetkeho, hovorila som sestre nech nevzmzsla, ze je to chore nejest, proste som sa cudovala, ye co to vlastne stvara, o 3 roky to iste u mna, neskutocna snaha schudnut, nejedenie, vycitky ze nejem, vedela som , ze robim zle, stale mi len o tom isli myslienky, nevedela som to zastavit... Ja to neviem vysvetlit preco sa to stalo u mna, ved z vlastnej rodiny som vedela, co to moze sposobit a nevyhla som sa tomu ,... Vela ludi povie, ze za anorexiu si dievcata mozu samy, ale nie je to tak uplne.. P Trosku som sa rozpisala, ale to som tym chcela povedat , ze v rodinach, kde niekto trpel dusevnym ochorenim , je pravdepodobnost , ye aj dieta tym ochorie, ale nie je to 100 percentne... Nasa rodina je ukazkova v tomto , pozitivna rodinna anamneza... 🙂 A zasa nemozem ani povedat , ze by som zila v zlom prostredi, rodicia ma ani nebili ani netrestali, mala som vsetko potrebne, ani nejake traumy nemam z detstva, chyby tam sice boli nejake ... 😠 A prajem ti, nech sa ti dari nadalej tak super 🙂 a nech tie vykyvy nie su vobec 😉

simka1111
17. okt 2013

@janka1012 a este, mohla by si mi poslat ten link ? 😕

janka1012
17. okt 2013

@simka1111
No ono to s tymi genmy nieje take jednoduche.Je to strasne zlozite...Tiez som si myslela ze tato choroba suvisi s genmi,ale nieje to celkom tak.Ono kazdy jeden clovek ma v sebe to iste co aj druhy.A ovplivnit to moze jedine okolnosti ktore clovek zazije ci uz si na ne pamata,alebo nie. Len ako by som to povedala.Ked je clovek,alebo dieta vystavovane dlhodobemu stresu,,ako napr Zneuzivanie,tyranie atd. Tak to sa ako keby meni chemiu v mozgu)...Napr.Robil sa jeden vyskum ,kde skumali mozog samovrahov,ktory boli bud zneuzivany v dectve alebo tyrany.Tymto ludom v mozgu chybala niaka urcita chemicka latka,ktoru zdravy clovek v mozgu mal(pripadne tam mal nieco navyse co zase zdravy mozog nemal)...Ono cely ten vyvoj mozgu zacina uz v enbriu.Uz vtedy matka odozdava dietatu signali ,ci je tu bezpecne alebo nie.Matka ktora v tehotenstve zazivala stresi,tak jej deti su viacej labilnejsie ako deti kludnych mamiciek.Proste vsetko to co posobi na cloveka si mozog pamata,a pamata si aj veci hned po narodeni...(Aj ked my si na ne nepamatame z dovodu ze mozog este nema funkciu ukladanie a vybavovanie spomienok)Je vedecky dokazane ze deti ktore matka opustila a napriek tomu vyrastali bez toho aby vedeli o tom ze su adoptovany, taky ludia pocituju trvali pocit odmietnutia.Lipnu na svojich partneroch ,maju strach z odmietnutia atd...Takysto ked dieta vyrasta v rodine plnej stresu napr otec pije, bije mamu atd Taketo deti sa v puberte priklanaju k drogam,alkoholu..(roznym zavislostiam je ich strasne vela nejdem ich menovat,dokonca aj taky vorkoholizmus,zavislost na jedle,nakupovani atd).Napr deti ktore vyrastaju v kludnom prostredi a rodicia sa o nich ukazkovo staraju,ale nedavaju im to co dieta naozaj potrebuje ako dotyk nehu caste obiatie,tak aj taky ludia maju v dospelosti problemi.Je dokazane,ze dieta v inkubatore ktore ich mamicka napriek vsetkemu hladka po hlavicke len 15 min denne ma o 70% vecsiu najdej ze bude zit ako dieta ktore v inkubatore nikto nehladka...Ludsky clovek pre svoj dusevny vyvoj potrebuje velmi vela.Pocit bezpecia,uznania,pohody,lasky a vela ineho.Deti ktore to nemali,maju problemi v dospelosti a tym padom taky su nachylnejsi a to je ta predisponzia a nie genetika!!!!...Dokonca mozog cloveka je schopny ukadat informacie uz v brusku ...UZ vtedy prima sygnali od mamy...Ked sa narodi,mozog sa stale vyvija,este nieje uplne vyvynuty,preto niesme schopny si papatat veci do dvoch ,troch rokov.Ale mozog pracuje a informacie zachytava a uklada.Takze aj zle zaobchadzanie s babetko dokaze dost znacne poznacit...Funguje to tak ze proste vela krat sa ludom stava situacia pri ktorej nechapu preco ale pocituju uzkost a ked si ju nevedia vysvetlit.Je to sposobene tym,ze sice si nevie vybavit spomienku,pretoze v tom obdobi nebola plne vyvynuta papat,ale bunka si papata a telo reaguje tak ako reaguje...(trasenie ruk atd Zalezi ci sa telo boji,kazdy ma ine prejavy.Bunka da signal a telo reaguje aj ked mi si neviem vysvetlit nasu uzkost v danej situacii...Asi som sa tiez moc rozpisala...Kludne ti poslem ten link do posti a tam je to vsetko pekne vysvetlene,ja len pisem co som si zapamatala...
Inak ohladom tej anorexie,nedavno som mala trosku problemi...Ja som zase robila to ze som jedlo ziedla a vygrcala,len aby som nepribrala...Tieto problemi inak vznikaju prave koli takym veciam co som uz spomenula...

simka1111
17. okt 2013

@janka1012 Ok mozes mi to poslat do posty....:P a urcite na tom , co pises je vela pravdy. Ludska psychika je velmi zlozita a pre spravnu funkciu potrebuje hlavne pocit bezpecia, lasky bez obmedzeni , cize mam ta rad/rada bez toho, ci sa ti dari v skole ci si maly, chudy, tucny, proste mam ta rada, lebo si moje dieta, Toto mi trosku u moje mamy chybalo. Vzdy som citila u nej , ze ked sa mi nieco nepodari alebo nebudem dobra v niecom, nebude ma mat rada. Proste ona bola ta dokonala, ktora vzdy vsetko vedela, vzdy bola pripravena, vzdy sa jej vsetko najlepsie podarilo , vzdy bola velmi uzkostliva, bala sa o nas, co sice nie je zle, lebo rodicia sa vacsinou boja o svoje deti, ale my sme v podstate boli preto o dost veci ukratene... Na detsky kolotoc sme napr. isli iba potajomky s ocom, proste mama sa vsetkeho bala, ani nelyzujeme, lebo je to nebezpecne, aj bicyklovanie je nebezpecne po meste, proste vsetko je nebezpecne. Ale ona to ma pravdepodobne z profesie , ktoru robi, je doktorka na are , cize to bude tym... Ucili sme sa s ocom , lebo mama nemala trpezlivost v tomto , vsetko sme sa cez vikend museli dopredu naucit na tyzden , ked som napr, robila ulohu v pondelok na utorok a chcela som nech mi pomoze tak ma najprv patricne zjazdila za to, ze preco som si ju neurobila cez vikend. Tak radsej som za nou ani nesla a sama som sa s tym potrapila... Alebo jej hlasky, ze ona sa ucila s radostou a podobne.... ale predsa kazdemu cloveku sa z casu na cas nechce nieco ,clovek nie je stroj predsa, ale ona sa ako stroj sprava... Malokedy ju vidno oddychovat, a to jej spravanie sme kopirovali, lebo deti väcsinou kopiruju spravanie svojich rodicov........ Toto vsetko ma poznacilo v tomto ...

janka1012
17. okt 2013

@simka1111 este ma napadla jendna vec...To ze clovek trpi uzkostou a nevie su ju vyspetlit,ze proste vie ze mu nehrozi zezpecenstvo,tak to ma za nasledok prave toto:Clovek zazuje neprijemnu situaciu pri com proste sa neciti dobre,propadne ak sa k tomu pridaju aj fyzicke prejavy o to viac si to clovek ma tendenciu ulozit do papate...Vsade kde sa mu stala takato situacia tak sa jej clovek zacne samozrejme vyhybat(cim vlastne upevnuje svoj strach a mozog este viac presviedca ze ta situacia je pre neho nebezpecna)Toto ma naozaj velmi vela ludi vratane mna 🙂 a vela ludi si to zamiena s tremou.Pokial sa k tomu nezacnu pridavat aj niake vaznejsie fyzicke prejavy,ako trasenie ruk tazke dychanie atd ,trak takyto ludia v pohode ziju a velmi si ani nic neuvedomuju a tak by to malo byt...Ono nevravim ze to netreba liecit,ale pokial to nieje vazne netreba sa v tom sparat a zamyslat sa nad tym,pretoze tym sa to len zhorsi...Pokial je to naozaj len taka lahsia forma,da sa to pekne napravit relaxaciou,bylinkami odychom a hlavne pracovat na sebe...Podobne je na tom aj depresia....Vies preco sa hovori ze depku je dobre pochytit v zaciatkoch??pretoze na zaciatku este tak neriesis,este niesi v tom bludnom kruhu,mozog este nieje uplne bombardovany mislienkami a este nevie co sa deje.Tam staci malo dobre lieky urobia vela taktiez odycha relaxacia...Ale ked je zla liecba pripadne to trva dloho mozog je niekolko rokou bonbardobvany chybnym myslenim,kazda jedna negativna myslienka ho este viac dava dole.mozog nedostava to co potrebuje a tym padom aj serotonin uz nevyraba,lebo nema z coho...Toto sa uz horsie naprava.Osobne si myslim ze sparat sa neustale v tom co mi je nieje az take dobre...Proste mozog sa potrebuje restartovat a takuto funkciu(samoliecitelsu)ma kazdy jeden mozog.A na to potrebuje vela odychu kludu.Pomaha mysliet na prijemne veci,citat pozityvne knihy ide o to aby mozog pretrhol tie chybne neurony a spravil si nove pozitivne...a v tom nam nepomozu ani tie najsilnejsie lieky!!!Musime sa snazit sami!!a je to mozne!!!!Mozog je sice velmi komplikovany,ale ako jeden z mala ma samoregeneracne schopnosti!!!ty rozhodujes o tom ake myslienky si pustis a ake nie...je to tazke ale niekedy sa mi to naozaj dari...Ako som uz spominala je dolezite dakovat.Ja dakujem za vsetko co ma napadne rano a vecer.A robim to prave v tedy ked ma chyta uzkost a velmi to pomaha...Niekedy mam pocit ze lieky funguju tak aby ta oblbly,teda benzace urcite 😀 Mozog pracuje necha sa bombardovat zlymi myslienkami a taky benzac ho uplne oblbne a podla mna brat benzace z dlhodobeho hladicka je zle...A aj ked sa vam zda ze ste chory alebo cojaviem co nieje to tak...Mozog je az moc prefikany a nezabuda preto je taky problem pri uzkostiach.on len tak nezabudne a preto davaju tie oblbovaky...To nieje ze sme chory ze mame poskodeny mozog,ale to ze z dlhodobeho hladiska sme sa nauzili mysliet negativne a samozrejme aj skusenosti robia svoje...taky mozog vsetko riadi.takze ked ho bonbardujeme,tak on dava signali telu utek,smutok atd...Proste som tym chcela povedat,ze z velkej casti za to moze tato hnustna spolocnost plna stresu ,z malej casti si za to mozeme sami pretoze myslim negativne...A nevravim ze clovek v tazkej depresii ma mysliet pozitivne atd.samozrejme tu pisem ze sa to da podchitit v zaciatkoch.A ked nie tak prave vtedy vznika uz tazka depresia a silna uzkost a vtedy je naozaj problem mozog presvedcit ze je vsetko v poriadku ked roky chudak isiel po inej drahe a ta draha je uz tak velmi vyslapana,ze je tazke najst dalsiu...pardon za chyby...V tom som nikdy nebola dobra a pravdu povedat nechce sa mi to po sebe znovu citat a opravovat 😀 Dufam ze ta z toho nieco zaujmalo a nieco si s toho vezmes 🙂 ked netvrdim ze som doktorka ale takto to cele chapem ja a kazdy mame na to iny pohlad....