Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

simka1111
2. sep 2013

@hroska Ahoj tak raz teraz som došla domov, mám sertralin 100 mg, najprv mi chcela dať na večer továrni a nechať escitil a ja že escitil už nemá zmysel brať, len tak na mňa kukláči, mám z toho boby pocit, že sa jej pletiem do roboty ale ona neni v depresii, ale ja... Vo si o tom myslíš? A ty si mala aký deň-? nechce sa mi už teraz veľmi písať, lebo som hotová z celého dňa, zajtra napíšem všetko bližšie

simka1111
2. sep 2013

@mary1995 ahoj moja, sorry že teraz neodlišujrm, ale dnes som mala ubehany deň, ale zajtra podpisuje 🙂 drž sa

maria43
2. sep 2013

@hroska tak dufam, ze to pojde k lepsiemu, aj ked jeden nikdy nevie a byvaju aj horsie dni. teraz sa blizi jesen, dost sa toho desim, ja mam rada leto a jar, ked je vela svetla, slniecko svieti. najradsej by som bola bez liekov, ale asi to nepojde, tak co uz. zelam aj tebe nech sa dari, vsak sa tu na fore este budeme stretavat. som rada, ze mozem s niekym takto popisat o tom. pekny vecer 🙂

hroska
2. sep 2013

@simka1111 asi si pisala z mobilu,lebo neviem vylustit,co ti to dr. Chcela dat na vecer -"tovarni" 😕 .... tak mas Sertralin, no kedze sadol tvojmu tatovi aj segre,je vysoky predpoklad,ze by mal sadnut aj Tebe. Inak je to ucinny liek na depresiu. A dala ti dr. na zaciatok nejake benzo?

simka1111
2. sep 2013

@hroska jasné preklad, fevarin🙂 nevieš o ňom? Ale celkovo sa mi ten názov nepaci:-P a toto že on zas na večer a písala som andy. a a ona že tie ad ktoré sú na večer tak tie nie sú také účinné tak neviem, joj hroska tak sa bojím či zaberie:-/ a napíš aj dačo o sebe, nech nepíšeme len o mne:-P

simka1111
2. sep 2013

@hroska jasné preklep, fevarin🙂 nevieš o ňom? Ale celkovo sa mi ten názov nepaci:-P a toto že on zas na večer a písala som andy. a a ona že tie ad ktoré sú na večer tak tie nie sú také účinné tak neviem, joj hroska tak sa bojím či zaberie:-/ a napíš aj dačo o sebe, nech nepíšeme len o mne:-P

simka1111
3. sep 2013

@mary1995 ahoj, tak mne včera dr.dala serlift 100mg, že mám začať 50mg, ale dala som hneď 100mg, dnes som užila druhú tabletku a necítim žiadne NU zatial našťastie 🙂 a modlím sa nech zaberie, a ten doplatok za zoloft je nehorázny, podľa mňa mala dr buď ešte u teba počkať so serliftom alebo jednoducho zmenit, dnes je už strašne veľa účinných liekov, ja som si ten serlift doslova vymodlila, chcela mi prikombibovat fevarin večer ale ja som to odmietla, nebudem brať sto liekov, som mladá.... A každá z vás tu väčšinou betie 1 ad a keď nezaberie tak proste mení za iné... A predtým čo mi dala ten mirzaten som sa jej pýtala či z neho nepreberiem keď každý z neho preberá aj vyše 14 kíl a ona že nie čosi a figu borovú, ako to je fakt geniálny nápad mladej babe dať ten liek o_O. A tebe na depresie kedy zabral, kedy si sa začala cítiť lepšie? Ja sa strasne bojím či mi zaberie😲 ale zasa cítim veľkú nádej ... Kiežby zabral..... A ako sa ty momentálne máš?

mary1995
3. sep 2013

@lenka00 no ako si to napísala, ako keby som to bola ja . Presne tie isté symptómy presne tie isté myšlienkové pochody. Mne ešte občas bolí pri srdci, horí mi ľavá polovica tváre a zatínam zuby. Niekedy bez ničoho nič sa mi spraví hrča v hrdle, ako napr. včera som bola kľudná a naraz cítim hrču v hrdle a zrazu búrka, po nej hrča zmizla. Ja veľmi reagujem aj na zmeny počasia, fronty a na jeseň a jar.

mary1995
3. sep 2013

@simka1111 Mne Serlift zabral na 10. deň. Ale mi zabral len čiastočne, do dnešného dňa mám veľké úzkosti . Akože mi veľmi dobre zabral na OCD , preto by som ho nechcela meniť ale na tieto úzkosti mi fakt nezaberá. A s tými úzkosťami sa žije veľmi ťažko, a ja keď si dám aj bzd ani to mi nepomáha. Je to hnusné s týmito chorobami ale čo už narobíme musíme bojovať a hľadať čo najlepšie riešenie.
Neviem prečo Ti chcela dr. prikombinovať Fevarin, však je toľko nových moderných AD , že sa dá vybrať. Ale myslím si, že keď serlift zabral tatinovi a sestre mal by zabrať aj Tebe , určite je tam väčšia pravdepodobnosť ako je bežné.
Čo sa týka môjho momentálneho stavu, ja som začala brať ľubovník a je mi lepšie , no úzkosť mám ale je miernejšia. Držím ti palce, aby Ti ten Serlift zabral a aby si sa mohla potom venovať štúdiu. Pá

hroska
3. sep 2013

@simka1111 ano,tiez mam ten nazor ako mary,ked zabral sertralin tatinovi aj sestre,tak je dost pravdepodobne,ze tak bude aj u teba. A myslim si,ze ty absolutne nepotrebujes kombinaciu AD,jednak si mlada a dr. by mal k tebe pristupovat setrnne a nie zbytocne zatazovat pecen a jednak si nemyslim,ze by si bola nejaky super tazky pripad,ved vpodstate fungujes,uspesne si zmaturovala, nelezis v posteli,nemas uzkosti.....proste u Teba je momentalne problem ta anhedonia a mozno trosku sa celkovo doladit. Keby som ja bola tvoja dr. tak by som ti naordinovala povinne sa zaluuuuuuubit 😀 a ver mi, ze to by pomohlo....tak ked by si nahodou nemala co na prednaskach robit, pokukaj jednym ockom vsetych spoluziakov 😉 😉 . Ja som zo Sertralinu nemala vedlajsie ucinky ziadne, takze po tejto stranke je fakt velmi jemny a neskodny. Tak drzim palce,nech cim skor zabere. Ja si mozem len pochvalovat a chvalit moju novu dr.,konecne po 5 mesiacoch som sa zacala normalizovat,nie som cely den ako klbko nervov a strachu a neistoty a este aj po ekonomickej stranke doplacam za AD 0 eur.takze niekedy aj zmena dr. urobi vela 🙂

kroupovamonika
3. sep 2013

@lenka00 :ahojk, jak ti je co ten zoloft furt nic?ted jak je blby pocasi je to katastrofa, furt nic neberu ale boli me hlava, sem napjata a mam depku,venku prsi...uz fakt odpocitavam dny k porodu...Nejhorsi je ze se strasne bojim ze tam treba dostanu obri uuzkosti a budu tam fypadat jako blazen...

hroska
3. sep 2013

@mary1995 tie uzkosti co mas,ta hrca v krku a horenie polky tvare to musi byt strasne neprijemne 😖 taketo ja nemavam, u mna sa skor ta uzkost prejavovala takym napatim, tenziou, skor tak psychicky ako somaticky,ani srdce mi nebusi,ani nic neboli,tak vlatne neviem,ci je to uzkost alebo co? Ten lubovnik si riadne vymakla,sikulka jedna 😉 😀 ,super. 🙂

mary1995
3. sep 2013

@maria43 Áno som na Zolofte zabral mi čiastočne: BZD má Rivotril ale ho neberiem nemá na mňa žiadny vplyv. Meniť Zoloft by som nechcela lebo ja mám okrem depresie aj diagnózu OCD a na tú mi Zoloft veľmi účinne zabral, možno že aj na depresiu ale tie úzkosti mám veľké a to počas celého dňa. Minule som bola na kontrole u zubárky a sa ma spýtala, či sa nebudím v noci na to , že škrípem zubami, lebo, že ich mám popraskané. V noci sa na to nebudím ale celý deň ich zatínam aj sa snažím to nejako ovládať ale moc sa mi to nedarí. Ja by som preto prijalôa nejakú prikombináciu na tieto úzkosti, lebo tú ostatnú časť choroby mám pokrytú. A ty ako spracovávaš úzkosť?

ruzicka32
3. sep 2013

@andy231 v topolcanoch ale nakoniec nebudem predsa len menit tu psychiatricku lebo ten psychiater je vraj velmi agorantný hovorili jeho pacienti ☹ ale tu terapiu si chcem predsa len spravit u nejakej psychologicky

ruzicka32
3. sep 2013

@hroska ahojky prepac, ze zase pisem neskôr ale nebola som dlhsie na pc. no nastastie mi uz zihlavka presla ale hlavne velmi tuzim po druhom babatku sa priznam 🙂 aj ked nemam idealny vztah tak by som velmi uz chcela mat dve deticky. len neviem čo to spravi s mojou psychikou ale chcem urcite chodit na terapiu k psychologicke lebo lekara nakoniec menit nebudem. ano pocas uzivania týchto liekov mi nechuti velmi jest a uz som aj dost schudla a to som aj predtým bola stihla ☹ . uz si zvýsila davku? ale pravda je, ze mi tie lieky zacinaju pomahat necitim uzkost len trochu obcas ešte tu agorafobiu ale nie ako predtým 🙂

mary1995
3. sep 2013

@hroska ja som tiež najprv mala len po psychickej stránke tie úzkosti ale potom sa pomaly pridali aj tieto somatické problémy. Ale vieš ja už mám depresie veľa rokov a predsa asi aj tým vekom sa to zhoršuje. Ale myslím si, že keby som mala dobre nasadenú liečbu nemala by som takéto problémy. Tieto somatické príznaky máme skoro všetci tu v robote. Manžel chodil po všelijakých vyšetreniach lebo ho bolel žalúdok, všetko bolo OK a nakoniec sa zistilo, že to má zo stresu v robote. Kolegyňa má problémy so srdcom , má arytmiu a povedali jej to isté, že to má zo stresu.
A ty sa ako máš, nemáš už vôbec žiadne úzkosti a napätie??

hroska
3. sep 2013

@mary1995 no to musite mat riadne stresovu pracu,ked vsetci v praci mate take stresove problemy 😨 Ano, ja si tiez myslim, ze ocd aj depresiu mas pekne zvladnutu....len tu uzkost treba este podchytit a budes uplne o.k.....a potom im v praci ukazes....aj sefa s bicom vysibes,ked bude na vas zly 😀 mary,mne to tak nahle preslo,ako som vysadila Sertralin a nasadila Alventu tak temer zo dna na den opadalo to napatie a nervozita,ale aj ostatne priznaky....uz som sustredenejsia a celkovo taka zivsia,aj ked samozrejme po 5 mesiacoch totalnej tazkej depky,co sa mi nedalo stat rano ani z postele nejdem este na 100% a myslim,ze telo by to ani nezvladlo.....proste pomalicky,po krocikoch rozbieham,radsej v klude...tiez uz nemam 20r. 😝

@ruzicka32 tak stale beries Alventu,to je super,ze zihlavka ti z nej presla. A vies,ze aj ja som sa na zaciatku vyhadzala jak pubertacka,ale uz je vpohode. Ja som s Alventou velmi spokojna. Ano uz som zvysila zo 75mg na 150mg dnes je to tyzden,co mam zvysenu davku. Kolko uz beries Alventu?

andy231
3. sep 2013

@ruzicka32 aha ďakujem lebo ja som zo žiarskeho okresu ale to by som mala ďaleko asi

andy231
3. sep 2013

@hroska ahoj písala som ti už chcem sa ta opýtat ja berem už týžden tu tretiu tabletku coaxilu a ktomu berem ten lexaurin ale večer ked idem spat ma normálne dusí také chvenie mám ako keby som prestala dýchať potom sa mi srdce rozbuší potom to prejde no kým zaspím som to mala včera aj zo desať rázy je to normálne ked ešte berem aj lexaurin na noc 1,5mg.ja už fakt neviem je my ešte niekedy furt na vracanie a ked stojím tie závraty kolíše to somnou.ja neviem ja už asi mám depku z toho ako mi je 29.9 mám ist na kontrolu čo už bude mesiac ako budem ten coaxil brat 3 krát denne prisahám bohu ako som si pridala tretiu mi je horšie.

mary1995
3. sep 2013

@hroska Vieš v robote, keď si zamestnankyňa to Ti vždy rozkazujú, možno v štátnej sfére je veget ale v takej sro máš roboty vyše hlavy, ale tá by sa dala zvládnúť keby šéfovia umelo nevytvárali stresy. Zas akože sa s nimi dá porozprávať a poprosiť ich aby sa tlmili, ale prejde pár hodín a zase je to po starom. V tom máš výhodu , že nie si viazaná na nikoho, tým , že nie si zamestnaná si pánom sama sebe. Mne tiež veľmi prospelo keď som bola na dovolenke, odbúral sa ten klasický stereotyp, ranné vstávanie na čas a neskorý príchod domov. Ale z jedného platu by sme nevyžili takže si hovorím, že nech som rada, že viem chodiť do práce a mám prácu.
To sa čudujem, že Ti tá Alventa tak rýchlo zabrala, mne veľmi pomaly zaberajú AD ale pri OCD je to vždy pomalšie. Ale už si si aspoň oddýchneš konečne, ver mi , že aj ja by som už po tých 3 rokoch tiež chcela sa v kľude zobudiť, nie s tým, že zase nový deň.

mary1995
3. sep 2013

@andy231 tie stavy môžeš mať aj z toho Coaxilu, hlavne keď sa tak cítiš , že pridaním 3. tablety sa máš ešte horšie. Ale môžeš to mať aj ako NÚ toho AD. Také večerné problémy mala moja známa, povedali jej , že to je panika,pomaly ako jej zaúčinkovali AD z toho dostala. Prekonzultuj si to so svojim dr. a on už Ti navrhne nejaké riešenie. Drž sa , pá.

lenka00
3. sep 2013

@mary1995 a jak dlouho uzivas ten Zoloft? a v jake davce? ja ho beru skoro 9tt, ale protoze jsem tehotna, tak jen 50mg a je to malo, vetsinou mam ty uzkosti horsi rano a pres den a vecer je to trosku lepsi, mas to taky tak? ten rivotril, on by pusobil, kdyz si udelas hladinku...nevim jak psala dr, ale kdybych nebyla tehotna, zkusila bych 1/2tbl 0,5 3xdenne, mozna pak az 0,5 3xdenne, on pusobi az tak za 1-2hod, ale drzi hladinu skoro 8 hod., ale neni to jako neurol, ze by to bylo okamzite..mozna bych to zkusila, ale neni to konecne reseni, protoze samozrejme zase po nejake mesici a vice si telo zvykne a chce to...ale pekne zabira na panicky strach, ale podle me je potreba tomu nechat delsi cas, aspon 3dny...mozna kdyby se ti povedlo se zklidnit, tak Te to uklidni a pujde to lepe...a kdyz nemas uzkosti, tak ani hloupe myslenky Te nenapadaji, vid?

andy231
3. sep 2013

@mary1995 ďakujem no počkám do toho vyšetrenia 29 idem to už musí nejak to AD zabrať len on mi minule povedal že keď tento coaxil mi toto spôsobuje tak druhé ma tak rozhádžu že budem lietať po izbe.stále mám chvenie vnúrorné.ja som predtým brala xanax pol roka a som to vysadila celá poplašená ked som si o nom tolko zlého prečitala a ako som to vysadila zostali mi závraty že si myslím že sa hýbem, nevládzem na nohy dakedy a tie pocity na vracanie a dusenie. tak je to lepšie ako ked som bola dva mesiace bez liekov ja som sa potom rozhodla vyhladat psychiatra lebo xanax mi dala neurologička už som nevládala proste už som sa nasilu usmievala vlastne nikto v mojom okolí nevie čo mi je len manžel.

lenka00
3. sep 2013

@kroupovamonika Ahojky, no, me vazne moc nezabral, uzkosti, myslenky jsou porad, sice mi prijde, ze co jsem snizila na 50mg, tak nejsem tak nervozni, ono i to cekani cloveka znervoznuje...ja Ti psala tady na konikovi zpravu, podivej se do obalky nahore jak se prihlasis 🙂

hroska
3. sep 2013

@mary1995 hm,tak treba ti tu dovolenku cerpat aj viac krat rocne,mozno po menej, ale castejsie. Ale ved Tebe tiez Zoloft pekne zabral,tusim si pisala,ze uz po 12 dnoch...co som citala o Venlafaxine,tak zabera dost rychlejsie ako ssri,aspon tak to hovoria studie a naozaj aj u mna to tak bolo,nastastie 😝

@andy231 ach moje chuda, ty si fakt na tie AD strasne citliva.Vies,my sme tu vacsinou uz take otrle a vydrzime nejako tie NU,len aby bolo psychicky dobre.No co s Tebou? Ja ked som mala Coaxil,ani som nevedela,ze nieco uzivam a najradsej by som si ho bola davala 3x3tbl denne a ked som citala o nom kadejake fora,ludia si davali aj 10 tbl. Naraz,aby nieco ucitili. Ale samozrejme, ze to je extrem a blbost.....este ma napada Buspiron (Spitomin), ked tie AD nemozes. Ten Buspiron je sice anxiolitikum,cize podobne ako Lexaurin,ale je nenavykovy.Niekomu velmi pomaha na uzkosti a vyhoda je nenavykovost.Len kym zacne ucinkovat,je to ako pri AD,treba vydrzat tie 2-3 tyzdne. Skus sa nan spytat dr., keby ti ten Coaxil do tej kontroly nezabral 😉

simka1111
3. sep 2013

@hroska tak to zaľúbenie sa mi pozdava🙂 možno čakám na nejakého bieleho princa, ktorý by mi ukázal aký môže by život krasny:$ ale ťažké to je, v podstate furt rozmýšľam len nad sebou, ako mi je, či liek zaberie, také automatické myšlienky, proste človek nežije spontánne :| ale pevne verím že liek zaberie, musí. A ty pracujes niekde či si pn?

simka1111
3. sep 2013

@mary1995 ahojky, ja som postarom, čakám na účinok ad.Ale to sa ešte načakam :-/ ťažké je to, ale nič iné nám neostava. Čiže dobre som pochopila , na depresiu ti pekné zabral či? drz sa zatiaľ 🙂

mary1995
3. sep 2013

lenka00 Ten Zoloft užívam niečo vyše roka a beriem 300 mg/deň. Pri oCD sa berú zvyčajne vyššie až dvojnásobné dávky AD ako pri depresií. Celý rok ale mám úzkosti, snažím sa s tým bojovať ale akosi mi to nejde. Lekárovi som to hovorila, ale on mi povedal, že sa s tým musím naučiť žiť. On sa pozerá len na to, že viem chodiť do práce a doma všetko stíham, takže si myslí, že vlastne fungujem tak je všetko OK. Čudujem sa , že psychiater a on ma nechápe. Asi nikdy neprežil úzkosti a nevie to pochopiť. Však veľa ľudí tak žije, mi povedal. tak som sa snažila takto žiť ale to sa nedá. Bola som v rozpakoch, že už mi nie je pomoci a strašne ťažko som to znášala. Mala som veľké výčitky svedomia voči rodine a okoliu. Bola som v tom , že som zlyhala.Tak som chodila po fórach, vypytovala som sa ostatných a zistila som, že to je abnormálne. Takto som sa dostala aj sem, kde ma psychicky podržala hlavne Hroška / za čo jej pekne ďakujem/ a začala som sa v tom motať, že možno že je nejaká nádej to zmeniť. Teraz som sa rozhodla zmeniť dr., a pevne dúfam , že mi pomôže táto zmena.
Tiež to mám ako Ty ráno najhoršie potom sa to zlepšuje. A keď nemám úzkosť nemám ani sprostosti na mysli.
Ty berieš fakt nizučkú dávku, ale v tehotnosti moc nechcú dávať vysoké. Otázne je, či by viac neprospelo bábätku kľud maminy ako toto?? Však v dnešnej dobe , každý povie, že SSRI patria medzi najbezpečnejšie lieky a Zoloft sa bežne dáva v tehotenstve. Spýtaj sa na to Tvojho gyndoša, možno , že Ti on lepšie poradí . Tak sa drž moja , pá.

mary1995
3. sep 2013

@simka1111 Áno na depresiu mi zabral ale hlavne na OCD. Ale tá úzkosť to je iné café. Presne ako by som čítala o sebe tam vyššie, celý deň mi chodí po hlave ako sa z tohto začarovaného kruhu dostať. Tým vstávam a tým líham. konečne by som chcela byť veselá ako predtým , plná elánu a pohodlia. Drž sa a pá.

andy231
3. sep 2013

@hroska ahoj moja no ďakujem ti pekne tak ja fakt neviem ako ja ked som aj xanax brala 0,5 čo je na úzkosť tak ma v noci dusilo chápeš? ja už fakt neviem či mi tie závraty neostali z toho xanaxu čo som čítala tak vela ludí písalo že neskutočné závraty po vysadení mali aj rok to máš v tele to svinstvo.neviem ja proste dnes som bola za počítačom a normálne taký tlak v očiach ako závrat a rozbušilo sa mi srdce.to je panika????spýtam sa doktora na tie tabletky