Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

matka1974
6. dec 2014

@bubo621 Ahoj, volám sa Maťa. Odteraz si mojou priateľkou! Budem na Teba myslieť a vytrvalo sa modliť.

bubo621
6. dec 2014

@matka1974 Ahoj dakujem,cely tyzden mam silne bolesti hlavy,a do toho verte ci nie ma mata,strasi v chalupe no nikto tu neumrel a vidim duchAa len take odrazy.

lusit
7. dec 2014

Ahojte, uz dlhsie vas citam. Trpim panickou poruchou s depresiou. Uz 6 tyzdne beriem coaxil a spitomin. No poviem vam nie je mi lepsie. Je to des, niekedy nevladzem ani dychat. Snad sa to coskoro zmeni.

timea41
7. dec 2014

Aahojte prosim vie mi niekto pomoct mam panicku poruchu uz1 rok po tomm co mi umrel otec nic ma nebavi nad vsetkym panikarim uzivala som frontin 0;5 3 denne lyxit a na noc trittico zial bez vysledku teraz uzivam lexaurin 3x denne a mirzaten ale bez vysledku

gretyka
7. dec 2014

@timea41 Ked citis, ze to nema ucinok, tak sa treba vratit k Dr., nech zmeni liecbu, netrap sa zbytocne.

anina63
9. dec 2014

@lusit Ahoj,skús ešte trošku vydržať a keď ti nebude lepšie vyhľadaj opäť dr. Je množstvo iných AD. Držím palce,nech si čím skôr v pohode.

lusit
9. dec 2014

@anina63 Ahoj, dakujem, no po vcerajsom rannom ataku som zasla za mojou dr. a zmenila mi komplet liecbu na paretin a frontin a cuduj sa svete mne je dnes o dost lepsie. Asi ten coaxil robil so mnou divy..a ze vraj je to slabe AD.. 😝

anina63
9. dec 2014

@lusit presne,je slabý........, nech ti nové zaberú čím skôr 🙂

lenka3330
11. dec 2014

@lusit Dobre, že si išla vymeniť ten coaxil, je úplne nanič. Ja som ho nanešťastie užívala pol roka a bolo mi iba horšie. Teraz beriem Seroxat a už po dvoch týždňoch som sa cítila lepšie. Aj keď mňa zo začiatku ten seroxat na pár dní zložil, ale potom bolo už iba lepšie a lepšie.

lusit
11. dec 2014

@lenka3330 Aj mne ten coaxil robil velmi zle, bolo mi totalne na nic a teraz sa to vobec neda porovnat, citim sa fajn aj ked mam sem tam cez den blby pocit, ale na to ze mam nove lieky 4 den je to super. Pri coaxile som sa z postele nepohla 5 dni a mala som pocit ze sa asi zblaznim a to mam 2 male deti.

lenka3330
12. dec 2014

@lusit Neviem, či som počula aby niekto coaxil chválil, či niekomu vôbec pomohol. Skôr nie ako hej.

pipiska3
14. dec 2014

ahojte, som tu nova a prosim vas o radu. pred dboma mesiacmi som hyperventilovala, volala som sanitku lebo som mala pocit, ze zinfarktujem. po vsetkych vysetreniach na pohotovosti mi povedali, ze to bude psychikou. zacal sa kolotoc. neurologia, psychiatri, kardiologia a podobne. neurologicka mi odporucila ad, psychiatricka tiez ad, aj ked obe zhodne tvrdia, ze depresivna nie som, ze som total vystredovana a potrebujem pokoj. mam 3-rocnu dcerku, ktora je casto chora, priatela, ktory vela pracuje a uz len mamu, ktora byva daleko a stale pracuje. zacala som tiesit k dcere opatrovatelku na dobu, ked nevladzem, som unavena. mam babu, ktora mi zehli od tej doby co mi doslo zle. ale, moj problem je ten, ze kam idem (lekar, psycholog a podobne), vsetci mi tvrdia, ze nemam brat tie ad - okrem neurologicky a psychiatricky. od doby kedy som ventilovala som doma pn z prace, mam veljy klud, mala je v skolje a ja idem rehabilitovat alebo cvicit alebo len oddychujem. lenze od tej doby mi strasne vadi hluk, mam hrozne strachy ,- sofetovat napr. nefokazem ist do nakupneho centra, vadia mi ludia a hluk. nedokazem ist nakupit. ale na druhu stranu na nejake skupinove cvicenie idem rada, na rehabku, na masaz a tak nemam problem. strasne ma to obmedzuje v zivote - ten strach. jeden den mam energiu na rizdavanie a iby je nilova. ako dnes. od rana som bez energie. uz som si dala melasu, glukopur, vitamin c1000 a som bez energie. a este jedna vec, velmi chudnem a nechuti mi jest. nutim sa do jedla. rano neviem do seba nic dostat, na obed sa to zlepsuje a vecer, ked je moje dieta v posteli a spi a je zdrave, vtedy mam energiu na rozdavanie a zjedla by som celu chladnicu. ako keby s ukoncenim nejakych dennych povonnosti mi odpada vnutorna nervozita a stres. a ta nervozita sa u mna prejavuje vnutornou triaskou, totalnou slabostou, som bez energie a pali ma chrbat - krcna a hrudna chrbtica medzi lopatkami. ked je klud vecer, vsetko to prejde p, nic ma neboli, vrati sa mi chut do jedla, prestane boliet chrbat a energiu mam za 10 zien.. ma niekto podobnu skusenost? su fakt nevyhnutne ad? bojim sa ich a psychologicka ma od nich strasne odhovara, tiez fyzioterapet, maserka, kardiologicka a pod. prosim poradte, ak sa da..

chrumen
14. dec 2014

@pipiska3 ahoj ja som mala podobné stavy ale v noci - nervozita mi nedovolila spať, celá som sa triasla, v podstate som len bdela 😒 cez deň to bolo o niečo lepšie ale ako náhle sa u mňa prejavili nejaké zdravotné problémy robila som z toho paniku, u mňa sa úzkosť a strach objavili ked dcérke našli srdcovu vadu (ale už je zdravá) a potom som ju veľmi sledovala, potom som začala sledovať aj seba že čo ak ..... no otras, mala som pár panických záchvatov, podpísalo sa to aj na mojom fyzickom zdraví, nevládna, nechuť do života, nejedla som, nespala som len som stále myslela na to že práve v tej chvíli sa mi určite niečo stane ☹ chodím na psychoterapie ale beriem aj AD - mirzaten 1xvečer - aspoň sa parádne vyspím a cez deň sertralin no asi ho idem zmeniť - som po nom veľmi nepokojná a to beriem len pol tabletky z 50mg dávky, potom som zas len zbytočne nervózna a tak ..... začarovaný kruh ☹ ja už chcem z tohto pekla preč, chcem byť zase veselá a spokojná

peanutslm
14. dec 2014

@pipiska3 podľa popisu máš úzkostnú poruchu, aj tam sa používajú antidepresíva, nielen pri depresii ako takej...úzkostné stavy sa dajú zvládnuť aj psychologickými prostriedkami....ako dlho chodíš na psychoterapiu? ak nechceš lieky a psychoterapiu absolvuješ ešte krátky čas /pár sedení/, počkala by som, ale ak sa ťažkosti nezlepšia určite by som išla do AD a následne vymenila psychológa 🙂

pipiska3
14. dec 2014

ahojte, diagnostikovali mi panicku poruchu, uzkostne stavy - podla jednej neurologicky. stavy mam rozne. minuly tyzden som si myslela, ze uz to bude ok a ide to dobrym smerom a potom nastala zmena a je to tu opat. mne sa to zrejme spaja s dcerkou, bohuzial. tato porucha sa mi prejavila hned po nastupe do prace po rd. hned prvy den ako som nastupila, moja dcerka bola chora a trvalo to 6 tyzdnov v kuse. z jednej choroby do druhej. ja som riesila kto s nou bude doma, nemal s nou kto ostavat, platala som to ako-tak mamou, partnerom na par dni, potom ja. ale to sa neda, starat sa o chore dieta 6 tyzdnov vo dne v noci, chodit do prace, domacnost a podobne. pri poslednej chorobe mojej malej som jednoducho hyoerventilovala a bolo to. hned potom sa mi pridal k tomu strach uo soferovania lebo pred kolapsom som mala busenie zo stresu asi 4x v aute, neznesiem preludnene a prehlucnene priestory. ja si myslim, ze mam syndrom vyhorenia a snazim sa s tym bojovat. som pn uz druhy mesiac, snazim sa cvicit, oddychovat. ale akonahle mi ochorie moja dcerka ako sa stalo minuly tyzden a pokracuje to este dnes, tak som v tom stave zas. nevladzem sa starat o nu, nemam energiu, zviera mi hrudnik, som slaba, bez duse - ale akonahle idem von na 2 hodky ku kamoske, tak tam sa uplne uvolnim a je ki fajn. vratim sa domov a som opat tam, kde som bóa ored dvomi hodinami. cize asi sa mi to spaja s tym kolapsom a ten kolaps bol urcite z dovodu toho, ze som bola vystresovana a prepata z toho, ze malu som mala no -stop choru, nespala som poriadne a do toho som pracovala. chodievala som na psychoterapie, ale nic mi nedavali. nepomohli mi. teraz hladam nejaku psychoterapeutku na odporucanie a uvidim. absolvovala som konstelacie, dobru homeopatku, hadam nieco zaberie. nechcem ist cestou ad. v zivote sa stavaju podla mna aj horsie veci a co potom? je tu aj nejaka mamina, ktora sa dostala z pp aj bez pomoci ad?

pipiska3
14. dec 2014

@chrumen no ja mam asi fakt nieco podobne. mne sa stavy zhorsuju, ked je moja dcerka chora. vzniklo to vtedy, ked bola dlho chora, predtym som bola chora mesiac a pol ja, potom ona mesiac a pok, do toho vycerpanie z prace a pid. od tej doby sa citi. ako na hojdacke a najhorsie to je vtedy, ked mi dcerka znova ochorie. nemam silu, energiu.. uplne ako handrova babika som. staram sa samoska, ale ani neviem ako. a co je zaujimave, ked pride vecer a dieta spokojne spi, vtedy mam koopec energie, nic mi nie je, opat som to ja - ako predtym.. opadnu povinnosti a starosti (pred kokapsom to boli radosti) a ja sa dostanem do psycho pohodicky.. hrozne

gretyka
15. dec 2014

@pipiska3 Preco sa tak branis liekom? Ved ich nemusis brat cely zivot. Ked sa das do poriadku a budes sa dobre citit, tak ich mozes vysadit a v pohode fungovat potom aj bez nich. Ak by si mala chore srdce alebo vysoky tlak alebo cukrovku, atd. ani vtedy by si nebrala lieky na to urcene? Ked nie kvoli sebe, tak kvoli dcerke by si ich mala brat. Lebo si zasluzi zdravu, spokojnu a pohodovu maminu. Len si zbytocne predlzujes trapenie. Cim skor zacnes brat lieky, tym skor zaberu a dostanes sa do poriadku. Takto sa Ti moze stav zhorsit az tak, ze skoncis v nemocnici. Nechcem Ta strasit,ale zamysli sa nad tym. Ja som tiez bez seba, ked su deti chore. Vlastne aj tak sa mi vyvinula depresia. Ale odkedy beriem lieky, tak ovela lepsie to znasam. Aj psychoterapia mi pomohla v prekonavani uzkostnych stavov. Nie som este uplne OK, ale je to omnoho lepsie. Liecim sa 11 mesiacov.

pipiska3
15. dec 2014

@gretyka ja som nikdy do seba nedavala lieky, len ked to bolo vyslovene nutne a tento rok mi akosi neprial a od januara som bola dlho na atb, august september to iste. a toto co sa mi deje v hlave je vyslovene vec psychiky a viem, ze to suvisi s dlhodobym stresom, chronickou unavou a vycerpanostou. a tym padom viem, ze musim polavit a veci, ktore si sama pomocou myslienok vytvaram sa daju korigovat. nemam depresie, potvrdila mi to psychologicka, kardiologicka a neurologicka. poste mam syndrom vyhorenia. a preto sa skusam dostat z toho najskor inou cestou ako hned siahnut po ad. musim sa priznat, ze ad su ore mna velkym strasiakom, kedze som jedny brala hned po tom kolapse 9 dni a bola som ako matoha, nicoho schopna, uplne odpisana. takze vyskusala som, ale zrejme mi nesadli. dalsie som odmietla skusat, mimentlane chcem ist inou cestou. terapie, konstelacie, relax, masaze a homeo liecba. ak toto nezaberie ( ja dufam, ze ano), tak budem musiet skusat tie ad. len som toho nazoru, ze ad za teba problemy nevyriesia. len ta skor postavia na nohy a potom, ked ich vysadis, nie si tam, kde si bola aj predtym? neviem, pytam sa.

gretyka
15. dec 2014

@pipiska3 No ja som mala uz lahku depresiu z tych uzkosti mi to preslo do depresie a preto som potrebovala lieky....ale bola som aj stale unavena, lebo po nociach som nespavala bud kvoli uzkostiam alebo potom som sa budila na kojenie, takze som byvala desne unavena...ked som nasadila lieky, som sa vyspala a hned som sa o nieco citila lepsie,a le za to nechut k nicomu a rozne ine sprievodne priznaky depresie pretrvavali. ale strasne mi pomohlo, ked som sa s pomocou liekov normalne vyspala a samozrejme, ze uz som nekojila, takze mala prespala celu noc a tym padom som mohla aj ja spat.....Ano, AD ta postavia na nohy, aby si vobec mala chut a silu riesit svoje problemy, lebo ja som nemala chut nic riesit, len som prezivala a stale myslela na to, kedy ma zase caka zle a co to bude, atd. Ale teraz uz dokazem rozmyslat triezvo, riesit a makat na sebe a na tych uzkostiach, tak ako ma psychologicka ucila.....Ano vsetky tie veci mozes robit, co si pisala, ale ak mas pocit, ze potrebujes nastartovat, tak potom s pomocou AD....precitaj si nieco o nich, ze ako funguju...

lienka737
16. dec 2014

Môžem darovať krv, ak užívam antidepresíva?

sandra2308
17. dec 2014

@lienka737 ahoj, ja som sa na to pýtala, lebo som chcela darovať krv chorej sesternici, tak mi povedali, že určite nie, že by som musela najprv vysadiť

indiga123
19. dec 2014

Dievcata co by mi podla vas dievcence mohlo pomoct?Liecila som sa v minulosti na PP,ale toto je ine ako PP.Som tak strasne napata,dokaze ma vytocit mam pocit ze takmer vsetko,hlasnejsia hudba,ostre svetlo,vyraznejsia vona....a hned mi zacne tuhnut krk,trapezy a zacne ma boliet hlava.Kazde rano takmer sa budim dolamana,stuhnuta,bojim sa nedat si v noci tbl.od bolesti ze zasa budem dolamana,zas budem mat migrenu...a stale dokola☹.myslite ze napr.xanax nachvilu aby sa tie nervy upokojili?

gretyka
20. dec 2014

@indiga123 Ak ho mas predpisany, tak skus.

andrejnr
21. dec 2014

Chcel by som poprosit o radu , liecim sa u psychiatra po nezdarenych operaciach . Lekar mi uz poskusal tolko a.d. zabral len sulpirid a remeron . len po piatich rokoch prestali zaberat , zvysoval mi davky a nic este horsie.Lekar liecbu nechava na mna. Poslednom case mam este aj asi je to zaradene do socialnej fobie , ked mam niekde dalej cestovat dostanem az nezmyselnu paniku. Povedal som mu nech mi da citalopram ze neni problem predpisal , davkovanie ze nech si dam ako mi bude dobre, tak uz mesiac si davam polku . Neni to este ono a zvysit davku sa obavam lebo po z jedeni polky na chvilu zostane zle . Ake lieky od horucky mozem kombinovat ? dakujem za radu

gretyka
21. dec 2014

@andrejnr Predovsetkym si zmen lekara a najdi si takeho, ktoremu nie Ty musis hovorit, co mas brat,ale on sam vie a da ti dobre lieky. Si z Nitry? Ak ano, tak skus ist do NZ za primarkou Katonovou, je to skvela doktorka a dobry odbornik. Na otazku ti neviem odpovedat, to sa spytaj lekara.

peanutslm
21. dec 2014

@andrejnr od teploty si môžeš dať ako paracetamol tak aj ibuprofen....citalopram a remeron je dobrá kombinácia. Užívaš citalopram po jedle? Ak nie, tak si to tak uprav, citalopram máš 10 či 20 mg? ....vzhľadom k soc. fóbii vyhľadaj psychológa

andrejnr
21. dec 2014

@peanutslm dakujem za radu. Ano uzivam po jedle , citalopram mam 20 mg , este raz dakujem za radu. 🙂

peanutslm
21. dec 2014

@andrejnr nemáš za čo 🙂

luccija
26. dec 2014

@pipiska3 Ahoj, ake si brala AD 9 dni?nebrala si lieky na ukludnenie praveze AD Ta maju povzbudit a nie uspat.Ale po tak kratkom case aj tak neuvidis ziadny ucinok, prave naopak este sa Ti moze pohorsit na zaciatku liecby.
Ak sa tak branis AD skus to cestou psychologa mne velmi pomohol, ale AD som potom nakoniec aj tak brala dostala som panicky zachvat viac x.Urcite si dopln magne B6, dlhodobo, daj si zobrat krv ci nie si anemicka, dieta vie velmi vystavit a nie kazdy zvlada ten dennodenny stres🙂aj to je jeden zo znakov lahkej depresie ci uzkosti ranne unavy, pesima som taka ista ozivam vecer🙂
Ja som AD zacala brat po velmi zlom obdobi pohreby v rodine, zmena prace...nevedela som spavat vsetkeho som sa bala, nechcela som zostavat sama doma bola som vnutorne nervozna uplne mi s prepacenim preplo:(.aj s tebou urcite zakolisal nastup dcery do skolky, do prace...uvidis ako to pojde teraz v zime a na jar na nas velmi zle vplyva pocasie, ale neboj sa liekov pomozu