Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

gretyka
1. apr 2015

@anait je skupina Sedim na konari a je mi dobre, napis lenka_21, ak chces byt clenom...

anait
1. apr 2015

@gretyka super, ďakujem!

sardinka333
1. apr 2015

baby nechcete ist do sukromnej diskusie? Už tu jedna s nickom maznačik vytiahla v inom vlakne kde s debatovalo o niečom uplne inom, o očkovaní, nijako som na nu osobne nereagovala a začala tam rozmazavať že si ,,mam dať AD,, a podobne ....vyčítala to na tomto fore a predhodila mi to. Takto človek doplatí na uprimnosť...no nič, otrasiem sa a ideme dalej.

zobaka
1. apr 2015

@lelkeska

ahoj ja to beriem, je ok 🙂 len trosku trvalo kym zabral 🙄 a hlavne sa nezlakni, prve 2 týždne boli ocistec 😖

sardinka333
1. apr 2015

@anait ja by som sa poradila s doktorkou...alebo doktorom, lebo pri užívaní lieku sa zvažuje aj to či je väčšie riziko choroba alebo ,,škodlivosť,, lieku....ako neber to v zlom, jasne že každá chceme zdravé bábätko a iste nikto nechce uškodiť, ale ak by riziko pre matku bolo väčšie tak sa lieky nechavaju....Kamoška mala cele tehotenstvo na AD plus Rivotril...a ma zdrave deti, jasne že sa na to netreba spoliehať, ale aj na liekoch sa da pekne fungovať. Závisí od toho ako sa ty osobne cítiš a tvoj lekár vie určite posudiť ake je riziko relapsu - teda či odporuča po porode nasadiť liečbu alebo ešte počkať ako sa to bude vyvíjať kedže budeš prechádzať aj hormonálnou zmenou a tá može spustiť uzkostne, depresivne stavy. Ale samozrejme aj nemusí, je to individuálne. Ale ak by som na napr. na sebe videla že začina byť čosi v neporiadku tak nasadzujem AD bez mihnutia oka, aj ked zatial našťastie nepotrebujem, uvidíme čo povedia hormony po porode. Lebo dieťatko potrebuje v prvom rade spokojnu maminu.

lelkeska
1. apr 2015

@zobaka Dakujem za odpoved.Zajtra zacinam 1/2 tbl.dva dni a potom celu tbl.Predpisal mi 10mg.Serlift som uzivala dva roky a poslednne dva mesiace som sa necitila ok,tak vravel ze skusime zmenit liecbu.Vsak uvidime 😒

indiga123
2. apr 2015

Dievčatá mala ste niektorá každú noc stuhnutú krčnú chrbticu, čeľusť vplyvom zlých snov , budili ste sa dolámané a bolela vás potom celé dni hlava? Ja mám tento problém.Ak ste sa s tým niektorá stretla čo Vám pomohlo, aké lieky?Asi to bude mať psych.základ.

edimamija
5. apr 2015

@gretyka prosim ta,ty si chodila aj k inej dr.? A este ci nevies nahodou,ze ci bude ordinovat hned od utorka?

edimamija
5. apr 2015

Ja som uz zufala. Cim dalej tym je to horsie. Uz 6 tyzdnov beriem tieto lieky a citim,ze to zas nie je ono. Je tu niekto,kto sa citil pokusnym kralikom kym mu uhadli lieky?

slimme
5. apr 2015

@anait ahoj, ja som brala ad pocas celeho tehotenstva aj pri kojeni pri obidvoch detoch, prvy krat citalec a sertralin a pri druhom tehotenstve sertralin...

sillwan
6. apr 2015

Ahoj vsetkym...precitala som par prispevkov a som prekvapena, kolko z nas ma tieto problemy... Mne bola depresia diagnostikovana pred tyzdnom, potom co ma dva mesiace prenasledovali rozne neduhy - zacalo to chripkou, potom nechutenstvo a tlak v zaludku, mala som fibroskopiu, kde nasli zapal a blokovanu krcnu chrbticu s bolestami hlavy. Prestalo ma vsetko bavit, len som sa zozierala zdravotnymi tazkostami...az som sa u obvodnej rozplakala, ze som taka vystresovana, ze sa bojim, ze sa zblaznim. Poslala ma k psychiatrovi, dostala som Assentru 25mg, prvych 6 dni pol tablety, dnes je siesty den. K tomu Neurol 0.25mg, ale vobec si s tym neviem rady. Prvu noc som po tabletke neurolu spala v kuse do siestej rano, teraz sa budim pred stvrtou... Som strasne unavena, mam take stavy chladu, na odpadnutie, bojim sa ist von, ze mi pride zle, najradsej som doma. Trosku sa mi zda, ze mam uz lepsiu naladu...je to mozne po siestich dnoch? Ale ta unava je hrozna... Nie som schopna nic robit...prejde to? Na kontrolu mam ist az o 10 dni...

sardinka333
6. apr 2015

@sillwan vela sa toho na teba zosypalo a telo reagovalo na ,,pretlak,, depresiou. To, že si sa trošku ukludnila sposobilo aj to že si sa vykecala, dali ti lieky - polka je fajn ale je to skor mala davka, čaom uvidíš. Neurol ma rýchlejšie a tlmivejšie učinky na nervovu sustavu takže nie je nič neobyčajne že si spala ako drevo. Spanok sa ti upravi, chce to čas a nastaviť si ,,spankový režim,, a ten dodržiavať ak by si s tým mala problémy. AD učinkuju pozvolnejšie ale do 2 týždnov by mal nastupiť učinok.....max do tých 6 niekde v príbalových letákoch píšu 6 - 8.
osobne si myslím, že sa ti to ustáli, najhoršie stavy pominu - chlad, uzkosť, pocit že odpadneš pripadne že sa zblazniš (mne doktorka povedala, že kto si myslí že s zblazni tak sa zaručene nezblazni - pretože je pri zdravom rozume a sebakontrola ktorú más automaticky v tele to nedovolí, maximálne ti bude na odpadnutie, nevolno)
Unavu sposobuje aj to že ta tie stavy vyčerpávaju fyzicky aj psychicky. Ale to všetko prejde a časom sa stane že len niekedy, zrazu to príde ale ty už budeš vedieť že toto je ta potvora a budeš vedieť reagovať. Chápem že najradšej si doma ale to nie je uplne dobrý postoj - aj ked na začiatku pochopitelný. Ja si hovorím, že no a čo ak dojde niekde panika? Zastavím sa, sadnem si dýcham.....a onto je to ako sinusoida - príde, vystupnuje sa do ,,zbláznenia, a odíde.....okrem toho podnety z vonka ti pomožu preniest pozornost aj inde ako na strach, slnko, nejaky šport to všetko ti pomože vyplaviť prirodzené endorfiny, alebo len hodinu denne prechádzka. Prejde to neboj! Chce to ale čas...

sillwan
6. apr 2015

Sardinka, dabkujem za podporu... Je to pre mna uplne nova situacia, tak ma to velmi pschicky vycerpava. Manzel sa mi snazi pomoct, ako vie... Mam tu aj mamku, ktora mi teraz pomaha s detmi a domacnostou... Zatial ide vsetko tak nejak mimo mna, nedokazem sa uplne oslobodit od psychickych ani fyzickyc!h problemov, lutujem sa, citim strach, ze uz nikdy nebudem ako predtym... Vycitky, ze sa nevenujem detom ako som bola zvyknuta... Som na PN... Neviem si predstavit, ze by som v tomto stave sla do prace...je hrozna ta bezmoc a beznadej, deti sa na mna lepia a ja s nimi nedokazem blbnut... Chodim s muzom na prechadzky a do obchodu, ale vyslovene sa tesim, ze pridem domov....a aspon na chvilu si lahnem...

mima135
6. apr 2015

@sillwan ahoj konecne citam zenu ktora by za mna rozpravala presne to iste prezivam cele dni len lezim len tak mi ke dobre, bojim sa ze uz takto ostanem. Som strasne slaba cele dni len lezim:( neviem ako dalej zajtra chcem volat dakej psychiatricke. Mam doma 2 rocneho synceka a neviem sa o neho ani postarat :( davam si neurol 0,25 ake asi nestaci :(

anina63
6. apr 2015

@sardinka333 Ahoj,veľmi dobre napísané,poradené......
@sillwan Ahoj,neboj sa,je tu veľa žienok čo si takým niečím prechádzajú alebo prešli. Lieky zaberú,len to chce čas. Snaž sa čím viac zamestnávať.....je to ťažké,keď nevládzeš, prežila som to isté a je to peklo ☹ Mne zase dr. neodporúčala zostať doma,chodila som ako zbitý pes. Dnes viem,že spravila dobre lebo doma by som sa viac zožierala. Prajem ti skoré navrátenie optimizmu,držím palce.

sillwan
6. apr 2015

Dakujem za reakcie... Ja sa chvilami citim skoro uplne super, aby sa to o 10 minut zmenilo na totalny strach, ze mi ktovie co je...a uz len do hrobu polozit. Stale sa nieco nove objavi, mam aj problemy s ocami, akoby boli strasne namahane... Od vcera mam aj nove bryle o tristvrte dioptrie silnejsie, ale aj tak mam divny pocit. Najhorsie je ist von, to mam uz doma zimnicu a uzkost, chyta ma panika, ale idem...toci sa mi hlava, mozno aj z liekov... Beriem lieky 6 den, viem, ze to chce cas, ale odozneju aj tieto neprijemne pocity slabosti?
Dakujem za rady, strasne mi to psychicky pimaha...ze v tom clovek nie je sam a da sa to zvladnut..

sillwan
6. apr 2015

Mima, to ma mrzi... A kolko toho neurolu za den beries?

ewka0012
6. apr 2015

mne ked nezaberali kombinacie liekov a to som brala slabe,rano citalec,vecer tritico,a sem tam cez den rivotril,tak mi dala cez den ellenium a na noc mirzaten,brala som to dva dni,bola som ako nafetovana,citila som sa akoby lietam,uplne mimo zmyslov,po mirzetane som spala este dva dni,asi boli na mna moc silne,vratila som sa potom k predoslim,na vas neboli silne?

ewka0012
6. apr 2015

baby tie ktore ste lieky brat zacali nezufajte,kym poriadne zaberu trva aj mesiac,clovek sa po nich citi inak,ja osobne som sa rano dlhsie preberala,nevedela som hned rano vyskocit a fungovat,rana som mala nsjhorsie nevedela som sa z postele postavit,tak som si naucila maleho ze este hodinku pri mne lezal na posteli,hral sa pozeral rozpravky,telerano,cez obed ked spal dala som rivotril a spala som aj ja,potom som fungovala do vecera,vecer som byvala hrozne unavena,na sex ziadna chut,a ked chut bola ziadnu orgazmus lebo telo je oblbnute,treba len vydrzat ja som lieky brala rok az potom sa to zlepsovalo,u mna sa depka prejavovala nespanim,vecer tazko zaspat,v noci viac krat hore a na svitanie vyspata,8prerusovanych hodin nestaci,preto som spala cez obed,velmi som schudla mala som problem prijat jedlo stale ma napinalo,rano som mavala uzkosti tlaky na hrud,zvracala som...ked mi bolo najhorsie cez leto ked boli horucavy mi dr.povedala,ze teplo robi zle nervom,tyzden som lezala v tme,tichu,uzkosti,zimnica,horucka,zvracanie,bolo to strasne,nikomu nezelam,po case sa spanok upravil,nepotrebovala som spat cez den,ranne uzkosti aj zvracanie presli,zacala som sa viac tesit,usmievat,normalne zit,lieky sme postupne vysadzali,nikdy to nerobte same a hned ale postupne ako povie dr.lebo ak vysadite hned telu tie lieky chybaju a zacne to odznova...ja uz som od augusta min.roku bez antidepresiv,a na noc len1/3tritico,musite vydrzat,nekombinujte lieky,vyckajte kym zaberu moze to trvat aj dva mesiace

gretyka
6. apr 2015

@edimamija nechodila som k inej, len k tejto. Nejak nemam doveru k inym Dr. Neviem, ci bude ordinovat, ale ja zvyknem zavolat, ci tam bude a podla toho idem....

mima135
6. apr 2015

@sillwan dnes som si dala len 0,25 neurolu vobec nezabral tak som si dala frontin 0,25 tak teraz lepsie bude to tazky mesiac kym zaberu ako baby pisu. mam take divne tlaky v hlave zavrate aj ty? ja som to kedysi mala a tiez som brala asentru pomalicky zaberali a potom bolo super tak si ich budem pytat aj ja 🙂

sardinka333
6. apr 2015

Baby tieto stavy pominu, zlepší sa to! Sillwan - u teba asi vela robí aj ,,strach zo strachu,,. Si v napätí kedy ,,to,, príde a ten domov je taký bezpečný prístav 🙂 Mrknite do linku - je tam všetko o panickej poruche - návaly, pocit uzkosti, strach....
https://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Br...

sillwan
6. apr 2015

Ano, tlak v zatylku...zavrate...slabost... Sardinka, urcite mas pravdu...mam uz dopredu strach, co bude...bludny kruh, je mi jasne...len z neho najst cestu von..

mima135
6. apr 2015

@sillwan aj ty si taka ze sa uchilis do postele a radesj lezis ?

michaele
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michaele
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sillwan
6. apr 2015

Mima, ano...momentalne ano...radsej si lahnem... Viem, ze to nie je dobre...ale zatial si neviem inak pomoct...bojujem s tym prvykrat....

mima135
6. apr 2015

@sillwan ja som tiez nemala az taketo stavy teraz je to hrozne dnes som jedine umyla hlavu aj to som mala strasne stavy:( teraz troska lepsie lebo lezim :( a ta asentra ani trosku nepomaha?

sillwan
6. apr 2015

Ja sa snazim zamestnat sa, takze daco drobne v kuchyni, rano som bola s detmi kupovat jarne topanky a po obede s muzom len na prechadzke, ale bola strasna zima, snezilo... Teraz uz len polehujem a hladam kontakt na nejakeho psychoterapeuta... co sa tyka Assentry, neviem posudit, asi uz nie som taka placliva, mozno malinko lepsiu naladu mam a aj unava mozno uz nie je taka...ale mozno je to to tym, ze sa o tom bavim a tym sa mi tiez ulavi...

mima135
6. apr 2015

@sillwan aj mne normslne ulavilo ked som si s Vam zacala pisat ze nie som sama a ze sa to da zvladnut :( ja zajtra zavolam tej psychiatricke co mi povie a nech mi da co najskor liecbu🙂 uz sa tesim na slniecko a hlavne nech sme pbe fit 🙂 Ja nemam odvahu ist von mam strasny strach a aj tak je u nas zle pocasie :( ak sa Vam podari toho physiotera tak mi dajte vediet