Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hroska
3. aug 2010

@bronia13, no jasne ten Zoloft to su AD a su aj u nas, aj kocky co su tu niktore ho beru. Ale asi ho beries este kratko, ked Tvoja malinka ma 2 mesiace, nie? 😨 Ta moja sesterka si vzala Amika, myslim ze je tiez ucitel. Uff pekne skoro vstavas, ako pozeram. 😝 😝 😝 😝 😝 😉

sonoio
3. aug 2010

anjelik 27- ja beriem escitalopram,20.prvy krat som uzivala 10-ku, a pomohol mi super,teraz mi ale museli zvysit na 20. je asi individualne,po ako dlhej dobe zabera, mne to teraz trvalo asi pol roka,kym som uplne v poho..ale je to vynikajuci liek,a urcite vydrz,nemen,skor skus ist na vyssiu davku,potom znizis,ale urcite vydrz.a 6 tyzdnov je este maaaalo 😖 aspon tri mesiace..a kym vymiznu vsetky priznaky,este viac,bud trpezliva,drzim palce))) 😵

bronia13
3. aug 2010

@hroska nie nie ja nevstavam skoro, dnes sme spali do pol dvanastej - co som sa divila ze drobec tak dlho spal, mala vstala o 7, nakrmila a spali sme dalej 🙂

anjelik27
4. aug 2010

@hroska , @sonoio - Dakujem za povzbudenie, ani neviete, ako ma Vase odpovede potesili....potrebovala som asi pocut, ze tych 6 tyzdnov je naozaj malo....ja som praveze dost trpezliva....len uz aj trosku unavena , v skutocnosti sa moje problemy zacali uz v januari tohto roku, ale kedze som kojila, zacala som s tym nieco robit, az ked som odstavila dietatko, dovtedy som len chodila ku psychoterapeutovi a skusila rozne prirodne lieciva na spanie a depresiu....dcerku som kojila 14 mesiacov, t. j. do konca maja....a AD som zacala uzivat az od konca juna....a teda, to obdobie bolo pre mna naozaj velmi ale velmi tazke....nikdy som predtym nieco tak hrozne nezazila. Bola a teda este stale je, to moja prva epizoda depresie, a dufam, ze uz coskoro odoznie....pretoze tie stavy, ako vy tiez urcite velmi dobre poznate, su fakt HROZNE....ani neviem, co ju v skutocnosti spustilo (zacalo to nespavostou), ale snad aj to, ze pred porodom som sa liecila na hyperprolaktinemiu.....a hormony teda dokazu svoje..... ☹

hroska
4. aug 2010

@anjelik27 mala si to tazke a spustacom mohol byt aj porod-kludne si mohla mat poporodnu depresiu.zase bude vsetko o.k. Len to chce seriozne uzivat ad a cas. Pekne si vydrzala kojit. Ja som kazdu dcerku kojila 12 mes.

anjelik27
4. aug 2010

@hroska - ja neviem, poporodnu depresiu tak neskoro po porode? po 10 mesiacoch....? Uz si pocula o niecom takom?....Aj ja som si myslela....Dr. mi napisala ako diagnozu epizoda stredne tazkej depresie a panicka porucha s agorafobiou....tu PP s agorafobiou by som povedala, ze som mala uz dlhe roky, len neliecenu a zeby to porodom preslo az do depresii???? 😖

hroska
4. aug 2010

@anjelik27 - pravdupovediac neviem do kolkych mesiacov po porode to moze byt este poporodna depresia 😨 😨 😨 😨 😨 , to skor @andy.a by vedela napisat, ale to je uz asi fuk, dolezite je, ze si sa zacala liecit 🙂 😉 a to je super, moc Ti drzim palce 😅 😅 😅 😅

andy.a
4. aug 2010

http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1595/ba... 😝 😝 😝 😝

popôrodná depresia môže vzniknúť ešte do pol roka po pôrode,nestretla som sa s tým,že by to bolo neskôr 😕 😕 😕 ,
@anjelik27
escitalopram momentálne patrí medzi najlepšie a najúčinnejšie AD,chce to len čas...prípadne zvýšiť dávku na 15 mg,resp.na prechodný čas pridať sedatívum 😉
úzkostné stavy sa môžu ešte vyskytnúť aj po čase,ako sa AD užíva 😝 😝 😝

@hroska a ty mi pls odpíš na mail 😝 😝 😀 😀 😀

andy.a
4. aug 2010

@bronia13 ....Zoloft -sertralín -50 mg je dosť nízka dávka,u nás sa dáva len na najľahšie depresie,resp.ako udržovacia dávka....alebo deťom 😝 😝 😝

bronia13
4. aug 2010

@andy.a dakujem za informaciu - zavolam dokimu aby mi to zvysdil, takze preto to nefunguje co? mna to uspava ten Zoloft ale vraj po case si zvyknem, preto ho berem vecer mozno preto aj tak nefunguje co?

bronia13
4. aug 2010

@anjelik27 ja mam piez PPD a vraj to trva aj rok po porode aj viacej, moze to vypuknut aj neskor a nie zaraz po porode tak mi povedal doktor, no dufam ze ma to nebude drzat tak dlho. Telo mala velku davku hormonov v sebe a zrazu sa narodilo babetko a tie hormony razne klesli tak preto je casta depresia a vraj ak ma zena dievcatko tak ta depresia je vetsia ako u chlapca - tak mi to povedal.

wnelia
4. aug 2010

Ahoj Filipko, ja som mala tiež depresie 😖 Najlepší spôsob ich zbavenia je ODDYCH!!! Mne prospel víkendový pobyt /welnes/ bez dcéry!!! Skvele som si to užila a prišla som domov ako nový človek 😵 A poviem ti, že vždy sa depresia vráti /aj keď má malá už vyše dvoch rokov/ keď som unavená!!! Preto sa chystám na dovolenku-SAMA....Muža nechám doma s malou, keďže on chodí do práce a s malou som väčšinou sama doma....Ak by si chcela ísť so mnou, napíš 🙂

srdcko81
5. aug 2010

@wnelia -joj moja tak Ty nevies co je dpresia ☹ a to tu ani neprezentuj-ked je clovek dpresívny-tak nevládze vstat z postele a toboz by nesiel sam na nejaku dovolenku ☹ potrebuje mat niejoho pri sebe 😉 To co Ty prezívas je normalna unava alebo stres z vycerpania a nie Depresia 😉 Co mozes byt rada 😉 A myslím ze za nás vsetky co sa liecime uz dlho som Ti to napísala slusne 😉

ibaja
5. aug 2010

@srdcko81 mas moj suhlas 🙂 mne svagrina pred casom hovorila, ze ma velmi dlho nevidela usmievat sa. povedala som jej, ze mam depku a ona nato, ze mam ju prekonat s usmevom 😉 dalej som sa s nou o tom nerozpravala, vobec to nepochopila, tak naco zbytocne plytvat slovami...

srdcko81
5. aug 2010

@ibaja -moja to nepochopí nikto kto to nezazil ☹ Aj moja svagriná mi povedala ze vies ake mavam depky sa tak vyzurim?Som na nu kukla a som si pomyslela o boze moja keby si Ty vedela co je depka tak by si vedela ze clovek vtedy nevladze ani rozpravat a nir to sa vyziapat alebo usmievat ☹ ☹ ☹ Taketo expertky mám najradsej 😠 😠 😠

vsilvia
5. aug 2010

@srdcko81 svata pravda, kto nezazil nepochopi...

kubaka
5. aug 2010

@wnelia srdíčko to napsala velmi jemně - to, co máš ty je prostě vybitá baterka, vyčerpání z jednostrannosti. Když jsi schopná užít si pár dní ve Wellnes, vrátit se ve veselé náladě, tak to zaručeně není Deprese klinická. To je se jen tak lidově říká - mám deptku - je to splín, blbá nálada, únava.
Kdo zažil opravdovou depresi, neumí se ani radovat, nezvládne dojet tramvají, protože ho děsí všechno okolo, já proležela 4 měsíce na gauči v obýváku, než jsem se začala pořádně léčit a než zabrala antidepresiva. Uvařit byl můj vrcholný denní výkon.
Takže fakt buď ráda, že jsi opravdovou depresi nezažila - a naopak je skvělé, že si umíš odpočinout, víš, že musíš vypnout a jet někam sama . to je velmi zdravé, protože tak se před tím sklouznutím do deprese člověk má bránit. Ostatní matky, co se plácají doma jen s dětmi by ti tenhle přístup mohly závidět. 🙂 Já jedu taky dobít baterky na pět dní do wellnes, poprvé a děsně se těším. Na dovolenou letím do turecka jen s tím maličkým - úžasně si odpočinu. Jako prevence deprese - nikoliv jako lék na depresi 😉

hroska
5. aug 2010

@wnelia pridavam sa k dievcatam a 100% sa s nimi stotoznujem 😨 😨 nemas depresiu 😉 😉 😉 😉 😉 - , co je podla mna uzasna sprava 😵 😵 😵 😵 😵 😵

fakina
5. aug 2010

Ahojte.

Rada by som sa opytala,ci mate nejaky napad na to ako si uzivat sex s partnerom?
Ja beriem Serlift uz asi 3 mesiac a vobec nemam chut na sex. Dost ma to trapi a rada by som si uzivala ako predtym. ☹

wnelia
5. aug 2010

Kočky, ďakujem 🙂 možno teda naozaj nemám tú typickú depku 🙂 ale aj to odreagovanie je balzam a lieči 😉

nikushka1
5. aug 2010

ahojte kočky.
som sa dlhšie neozvala.u mňa vsjo ok.nie sí nejaké ukážkové ale aj horšie bolo.zase dáko prestávam jesť a spala by som nonstop.no budúci týždeň mám kontrolu tak som zvedaf čo mi povie mudr.

wnelia je rozdiel "depka" a depresia. a teda rozdiel parádny.keby na depresiu pomáha wellness víkend tak by som nemusela byť 2mes. v špitáli poprípade by mi nedávali elektrošoky 😉
ale buď rada že nemáš depresiu. 😉
hej odreagovanie je balzam a urči pomáham len keď máš problém čo i len otvoriť ráno oči a ísť na wc je nadľudský výkon tak na nejaké odreagovanie nemáš teda ani pomyslenie

nikushka1
5. aug 2010

čo ste tu písali že ako sa k depresii stavajú druhí ľudia tak mne kolegovia v práci(mmch zdravoťáci) často hovorili-načo pcháš do seba tie pirule šak ťa to iba oblbuje. a čerešnička na torte kamarát mi vraví-vieš čo donesiem ti jointa dáš si a už v živote nepôjdeš k tej tvojej doktorke 😀 skoro som spadla zo stoličky keď mi to povedal

inak je tu dosť veľa tvárí 😕
také stálice sú len hroska,filipal a kubaka či?jop a andy.a samozrejme.

baby môžu byť podľa vás výsledky psychotestov ovplyvnené aktuálnym psychickým stavom?lebo mne robili testy na soc.fóbiu nemocke keď som bola najviac rozhasená.mala som halucinácie-videla a počula som ľudí ktorí ma chceli zabiť tak je podľa mňa celkom normálne že mi ta soc.fóbia vyšla jak vyšitá.
aj keď si myslím že ju nemám alebo aj keby mám tak len takú nejakú slabú a nie takú jasnú ako mi vyšla

vsilvia
5. aug 2010

ahoj @andy.a mozes nam prosim vysvetlit: aky je rozdiel medzi liekom a liekom generikom/ generickou substanciou/ , ktora je bez doplatku? psychiatricka, ked mi predpisovala cipralex10mg tak sa ma opytala ci chcem generikum. kedze som v tej chvili nevedela ani ci som chlapec ci dievca 😀 , taka som bola roztrasena z depky 😝 , tak som sa nic nepytala. dakujem

nikushka1
5. aug 2010

@vsilvia pokiaľ ja viem tak liek aj generikum obsahujú rovnakú účinnú látku len to generikum je lacnejšie.ak sa nemýlim tak liek je "originál" na ktorého výskume sa minuli veľké prachy preto je drahší(dlhoročné výskumy a štúdie) a keď už vedci vyvinú daný liek(samozrejme po všetkých príslušných testoch) tak po nejakej dobe môžu daný vzorec účinnej látky prevziať aj iné farmaceutické firmy a vyrábať lieky s danou účinou látkou so svojím firemným názvom.(tieto firmy nemuseli platiť výskum a štúdie takže tie lieky sú lacnejšie)

dúfam že som to dobre vysvetlila.dúfam že sa nemýlim ak hej tak ma opravte 🙂

julinka2
5. aug 2010

@vsilvia - na to ti muzu odpoved i ja 🙂 firma vyvine novou ucinnou latku a z ni potom udela lecivo, na to se nekolik lek vztahuje patentova ochrana. po tuto dobu nemuzou jine firmy (legalne) lek se touto ucinnou latkou vyrabet. az tato patentova ochrana vyprsi, muzou zacit lek vyrabet i jine firmy - pod jinym nazvem, ale se stejnou ucinnou latkou. takovym lekum se rika genericke a byvaji zpravidla levnejsi nez originalni 😉

julinka2
5. aug 2010

@nikushka1 😀

nikushka1
5. aug 2010

@julinka2 no jak sme sa pekne zhodli(a ešte aj časovo) 😀

tina28
5. aug 2010

@srdcko81 máš pravdu. Ja sa teraz liečim a som v piatom mesiaci. Museli mi znovu nasadiť liečbu. Neviem ako to zvládnem, je to strašne ťažké. A neznášam tie pridrbané pohľady keď to na mňa príde a rodina je urazená, že sa s nikým nebavím, že ma nič nzaujíma,. Najradšej by som ich posala do... A dr.tiež, lebo nevedia, do akého stavu sa človek dostáva, ale radia vo veľkom. a ja chcem umrieť, tak mi je zle aale vždy sa prekonám. nezaujíma ma ani to, že som tehotná, proste chcem umrieť. prečo všetci obviňujú samovrahov? Nemali by, keď nevedia príčinu. je to proste strašné a ja dúfam, že to prejde 😉

srdcko81
5. aug 2010

@tina28 -tak Tebe moja specialne drzim palceky 😵 😵 neboj to prejde a bude o.k. 😵 A narodi sa krasne a zdrave babatko 😵

Ja som zaliecená na PP a zajtra ideme do HR a popravde ma chytaju zvlastne stavy-lebo odvtedy ako ma chytila tato pliaga som nemala odvahu ist niekam dalej ako do CR.Tak trosku panikujem 😔

srdcko81
5. aug 2010

@fakina -jooj moja nato ti nikto neda recept lebo asi vsetky ktore berieme AD s týmto problemom bojujeme... ☹
Ja to robim tak ze sa mm prisposobím-co mám robit-je predsa zdravý chlap-tak to nejak vydržím... 😅 😅