Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mary1995
28. okt 2013

Ahojte kočky, ako ste víkendovali. Ja som v piatok a sobotu mala veľké úzkosti , včera sa to zmiernilo a dnes som zas úzkostlivá. 2 týždne mi bolo OK potom sa to zopsulo, som z toho nešťastná . Dnes som písala dr., som zvedavá čo mi na to povie

svija
28. okt 2013

@mary1995 - my ještě v Čechách víkendujeme, máme státní svátek 🙂 . To mě mrzí, že ty tvoje úzkosti jsou jako a houpačce. Jak dlouho už bereš ten Anafranil? Nějaké 4 týdny? To už by ten účinek měl být vidět, jsem zvědavá, zda ti doktorka bude chtít zvednout dávku.

Jinak já jdu ve čtvrtek na kontrolu, svého psychiatra uvidím po opravdu dlouhé době, po 5ti měsících. Měla jsem kontrolu po 3 měsících, ale to tam byl záskok. Už se na něj těším, vždycky si s ním dobře pokecám. Je jen o 2 roky starší jen já a bydlíme kousek od sebe a má taky malé děti, takže společných témat máme hodně. No jinak toho asi se mnou moc nevymyslí, buď nechat stejnou dávku nebo zkusit trochu snížit, asi mi je jedno, co vybereme.

mary1995
28. okt 2013

@svija ten anafranil beriem od 17.9.2013, takže to je už 6 týždňov. On mi aj zabral, 2 týždne mi bolo dobre. Ale ja som k nemu brala Zoloft , a dr. mi zmenila na Sertralin Activis čo je vlastne generikum k tomu Zoloftu. Po štvrtom dni od začatia brania Sertralínu Actavisu ma večer pochytila silná úzkosť, to bolo minulý týždeň v sobotu, a od tých čias mkm tie úzkosti, raz je to silnejšie raz slabšie. Aj teraz mi horí tvár, je mi do plaču taká som bola rada, že sa mi konečne zlepšilo a teraz bumm toto. Dr. som dnes písala, už mi aj odpovedala, že to môžem mať z tej výmeny originálu za generikum, že je to veľmi výnimočné, že niekto takto zareaguje, ale mám ešte vydržať aspoň týždeň a potom sa uvidí. Ty si stráž to svoje OCD , keď si stabilizovaná , buď rada a moc nevymýšlaj teraz na jeseň so znižovaním.

annetta3
28. okt 2013

@savanna mě je právě zvyšoval hodně. Škoda, že ho nemůžu, protože je dobrý na deprese, které mám, ale s úzkostmi. Já mám na léky smůlu. Zdá se, že pro mě žádný není. Beru 3mg cipralexu a co to se mnou dělá je hrůza. Úzkosti, pálení, mravenčení, lekání, stav k nevydržení a to je prd dávka. Jak Vám holky v dobrém závidím, že máte léky, co Vám pomohou. Já ani nefunguju, už nemůžu

annetta3
28. okt 2013

@mary1995 to je skutečně pravda, já reagovala na originál taky jinak než na generikum, tak než se trápit, vra´t se k tomu, co jsi měla

lubica64
28. okt 2013

@mary1995, ja tiez tak ako Ty k alvente mi lekarka pridala Valdoxan, beriem ho od 18.9. sprvu zhorsenie, potom sa mi zdalo, ze trochu lepsie ale od soboty silna uzkost, vcera poobede trochu polavila, dnes od rana zase zle, placem, hrozne sa bojim , musim sa v robote strasne premahat, k tomu mam 2 dcery 11-rocne, pred nimi sa znazim tiez drzat,vobec neviem co mam robit, fyzicky vladzem robit, ale vidim vsetko uplne cierne, hrozne myslienky a k tomu uzkost jak hrom, srdce mi busi, hrca v hrdle, hruza....

mariemmka
28. okt 2013

@lubica64 ahoj, a valdoxan si dostala na spanie ? ja ho beriem už 5mesiacov 2tbl. ale mne na uzkosť nezabral a teraz už 4týždne beriem paroxatin a zda sa, že zabera 🙂 pri valdoxane som mala všetky NU, kt. píšu a ulavilo sa mi trošku až po 12. týždni 😝

mary1995
28. okt 2013

@annetta3 O aké AD sa jednalo?

mary1995
28. okt 2013

@mariemmka A teraz berieš obidve AD ?

annetta3
28. okt 2013

@mary1995 citalec, seropram, citalopram rathiopharm, citalon všechny se stejnou účinnou látkou a přesto jsem na každé reagovala jinak. A nejsem jediná.

janka1012
28. okt 2013

@simka1111 no veru mas pravdu ja tam uz nepojdem.mam teraz dakedy termin,ale nevadi...Potrebujem aj ja taku od ktorej budem odchadzat v pohode a nie ze mam zmiesane pocity....a co ty ako sa drzis??? 🙂

janka1012
28. okt 2013

@annetta3 ty si brala citalopram???ako na teba posobil??kolko si ho brala??

janka1012
28. okt 2013

@gerci90 Inak ja ked som zacala brat citalopram vediajsi ucinik bolo to zivanie...Zivala som tolko krat za den,ze ked sa pri mne niekto zastavil,hned bol nakazeny a zival so mnou 😀 ono pokial len zivas tak bud naozaj rada,aj ked si otapena je to stale lepsie ako pocitovat uzkost a nespavost nie???a to zivanie casom prejde.Inak zivanim sa uvolnuje serotonin....
Zívání tak dodá do krve více kyslíku a zároveň povzbudí vylučování serotonínu a sníží produkci dopaminu

mata37
28. okt 2013

ahojte holky, nebola som tu pekne dávno. Nemám absolútne čas, stále do kola, práca, domácnosť a tak. Ako sa mi máte? FDúfam, že sa Vám darí dobre aj v tomto jesennom období. Ja som dostala včera menzes, tak je mi úplne na prd. Ale nevadí, to rýchlo prejde. Od zajtra práca, robím aj v sviatok aj v sobotu aj v nedeľu. Takže perný týždeň. Tak sa mi tu pekne majte a hlavne nedepkujte. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉

annetta3
28. okt 2013

@janka1012 já antidepresiva snáším špatně, ale tohle mi tak nějak sedlo ze všech nejvíce, konkrétně generikum citalopram ratiopharm. Bohužel já mám vedlejší účinky jako úzkosti, bušení, neklid, v dobrém Vám závidím, jak to snášíte ty léky. Tehdy to bylo ještě na úzkosti, teď mám bohužel úzkosti i deprese. A citalopram už nezabírá, protože mi ho v PL vysadil primář, že to zvládnu bez AD a já pak poprvé upadla do deprese.

mariemmka
28. okt 2013

@mary1995 ahoj, ano, beriem zatial aj valdoxan aj paroxetin...

mary1995
28. okt 2013

@mariemmka jedno vysádzaš a druhé nasádzaš?

janka1012
28. okt 2013

@annetta3 Asi velka chyba ze ti to vysadil....ale ono to zhorsenie stavu je vedsinov pri antidepresivach v prchych tyzdnoch.A kolko si brala lieky s tymi vedlajsimi priznakmi?Myslim tym ze ako dlho si brala niake andidepresivum ked ta sprevadzali tie priznaky....Lebo zase brat lieky uz 2 mesiace a mat stale taketo priznaky to uz treba asi lieky zmenit...Ale prve dva tyzdne su v pohode ked su priznaky ono by casom mali uplne zmiznut....Niektory doktori tvrdia ze treba brat minimalne mesiac ,pretoze ucinok je momaly a nezaberaju hned,takze v prvych tyzdnoch mozes mat aj zvysenu uzkost atd a potom sa az ukaze casom ci ti lieky zaberu alebo nie...Ono nieje dobre hned po dvoch tyzdnoch prestat brat lieky ze sa necitis s nich dobre asopon mesiac treba vydrzat...A mozno to niesu ani priznaky,ale netrafili ti dobre lieky co ti sadnu,ale kazde musis papat aspon 3 tyzdne az mesiac nech sa receptory nasytia ucinnej latky va potom je vidiet ucinok ci funguju alebo nie...Ak po mesiaci max dvoch nic a je to este horie tak by som az vdety lieky menila...Boli tu aj holky co brali lieky aj niekolko mesiacov 5-6 niektore aj viac a trapili sa ze stale cakaju ci zaberu,potom vymenili lieky a za 3 tyzdne boli stabilizovane...takze taky obtimalny cas kym lieky zaberu je mesaic max dva...A sa po tom obdobi stale citis zle,ba aj horsie treba lieky zmenit.Ale ak beries len 2 tyzdne a je ti zle este treba pockat!!!

janka1012
28. okt 2013

@annetta3 inak preco ti lieky vysadil??aky mal na to dovod???citila si sa dobre??ci menil liecbu???

lubica64
28. okt 2013

@mariemmka ahoj, co mi radis s Valdoxanom ? Beriem ho 6 tyzden 1 tbl k Alvente/200mg/, stale nic, skor vidim zvysenu uzkost ?Na spanie som sa lekarke nestazovala, neviem teda preco mi dala ?

annetta3
28. okt 2013

@janka1012 já to mám u každých AD,ale ty stavy úzkosti, co jsem měla včera to bylo něco hrozného, to se nedalo v tom těle vydržet, co to dělalo, to byla hrozná úzkost, brnění nohou, pálení těla, neklid, lekání, odcizení, já to neumím vše popsat, ale ještě pozdě večer bylo to tělo úplně odrovnaný. Jinak citalopram jsem brala roky. Venlafaxin 6 týdnů, zoloft asi 20 dní, to se mi hrozně zhoršovaly deprese a já jen myslela na sebevraždu. Někdo říká, když nic není poznat po 3 týdnech někdo i po 14cti, tak je to špatně. Kdyby ta úzkost byla zvýšená, ale to byla úplně masivní. Já nevím, proč reaguju takhle jinak než ostatní, že nasadíte a nemáte potíže. Já mám dost silné deprese a úzkosti, jsem na tom opravdu hodně špatně a často uvažuji nad....., protože vidím, jak reaguji na léčbu. Do nemocnice nechci, protože se držím jen kvůli mamce a jak je mi teď zle, tak jsem jiná a jsem na ní fixovaná, jak tam nebude, nebudu mít už ani trochu vůli k boji. A taky pro své předešlé zkušenosti. Že by mi nevěřili ty šílené úzkosti po tak malé dávce AD a nechali mě tak.
Byl to špatný doktor ten primář, pak ho 3 měsíce na to, pro jeho postupy propustili, ale to už pro mě bylo pozdě.
Ty bereš citalopram? A jaké máš potíže? Jestli mohu?

annetta3
28. okt 2013

@janka1012 vysadil mi je s tím, že to zvládnu bez AD a já je zrovna nasazovala od ambulantního psychiatra, ale jak mi bylo zle, tak jsem nechtěla, tehdy to bylo na úzkost to doma stěžovat mamce a ať jsem po dozorem. A on mi to vysadil, protože jsem se ho snad zeptala, ža jak dlouho odezní vedlejší účinky a on že AD nevěřím a že to zvládnu bez nich. Prosila jsem ho, ať to nedělá, že jsou to jedna z mála co snesu. Prosila jsem i jiné doktory, ale nemohli přes něj udělat nic. Pak ho vyhodili, ale to už bylo pozdě pro mě

simka1111
28. okt 2013

@janka1012 ahoj , tak urcite ked ti nevyhovuje tak tam uz ani nechod :P naco ..... a ja sa mam tak neviem.. neutralne... ale zasa ani to nie je az take zle, mohlo by byt horsie... som este taka nijaka... beriem uz ad skoro dva mesiace to budu .. ale urcite sa uz aj vela zlepsilo , ale ta radost nie a nie prist... ale zasa ja som toho nazoru ze nechcem velmi menit, zasa prechadzat na novy liek.. a vsetko okolo toho ... ja si radsej budem pekne cakat :P je pravda ze som taka zivsia, nemam uzkosti, nepokoj, v noci spim, viem sa ako tak sustredit, lepsie ako dakedy, rane pesima nemam , ze neviem vstat, len daco tomu este chyba vsetkemu, to take tesenie sa .. chapes??.... ale ja viem , ze aj to raz bude 😉 a fakt ked som vysla od psychologicky mi bolo omnoho lepsieeee , akoze sama som sa divila zo seba.. cize ked to tak pojde , tak to bude vsetko uplne ok :PPPP raz urcite..... a pochvalim sa, dnes sme mali zapocet z anatomie a aj pichacky, to je take ze mas napichane na mrtvolach struktury a mas urcit co to je a som to dala, tak som rada 🙂

hroska
28. okt 2013

@lubica 64 ahoj, ja mam tiez Alventu 150mg na uzkostnodepresivnu poruchu. pises,ze mas 200mg,to je aka davka? 😨 Asi 225mg, nie?lebo ta Alventa je po 75mg, resp. je aj 37,5mg, tak mi to nevychadza na 200mg? ako si s nou spokojna? mala si z nej aj nejake neziaduce ucinky. davku si zvysovala postupne, ci si brala hned tu vyssiu davku? a preco ti dr. pridala k tej Alvente este ten Valdoxan, nestacila ti?

hroska
28. okt 2013

@lubica64 prepac dala som tam medzeru..... 😝

maria43
28. okt 2013

@hroska ahoj hroska, tak som si zvysila davku toho fluoxetinu, dnes je to 5 den, ale nic, akurat ma boli hlava, taky tlak v nej mam. o par dni idem na kontrolu, tak poviem lekarke ake mam pocity, ze co sa s tym da robit. lebo ja depresiu nemam, len tie uzkosti, strach, som lakava, napata a to sa mi AD nepodarilo odstranit.

mariemmka
28. okt 2013

@mary1995 valdoxan beriem 5mesiacov, zatial mi Dr. nechala a potom asi znižime na 1tbl. a paroxatin nasadila, lebo mi na uzkosti valdoxan nezabral...

mariemmka
28. okt 2013

@lubica64 a na čo si ten valdoxan dostala, ak dobre spíš ? ja mám uzkostnu poruchu, ale na uzkost mi nezabral, dlho som bola z neho velmi napata, ale spala som po nom dobre....brala som k nemu aj lexaurin, ale ani tak to nebolo nič moc 😒 bola som po nom aj velmi unavená a až po 12 týždnoch sa mi ulavilo....

simka1111
29. okt 2013

@mary1995 hlavne nezufaj, tie lieky potrebuju hlavne velaaaaaaaa casu .... Ja beriem uz dva mesiace a nie som este uplne ok ani zdaleka a teiz tca pomalsie zaberaju... takze pokoj .... moze trvat aj pol roka kym sa uplne vystabilizujes :P

hroska
29. okt 2013

@maria43 ta hlava to su NU, malo by sa neskor stratit.....a este skus vydrzat do tej kontroly, niekedy je treba aj viac casu, aj 2 tyzdne.....ak to pomoze bolo by super, ak nie, tak aspon budete s dr. vediet, ktorym smerom sa uberat