Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mary1995
19. dec 2013

@esselte ďakujem za opýtanie,mám sa dobre . Som naštartovaná nestíham, upratujem, pečiem a to všetko po pracovnej dobe, pritom pracovnú dobu mám od 7,30 do 16,30. Ešte ale nemám nakúpené darčeky, tekže v sobotu idem shopingovať. Napíš potom ako si dopadla u dr.

esselte
19. dec 2013

@172 Ahoj, ja užívam cymbaltu už vyše roka, tiež som predtým brala venlafaxin, lekárka mi ho potom zmenila na cymbaltu, áno, na začiatku som bola oťapená, ale ja som k nej užívala aj lexaurin asi 2 mesiace, potom už samotnú cymbaltu, beriem ju doteraz, ale v jeseni sa mi znova zhoršil stav, tak k nej na noc beriem aj xanax, akurát dnes idem na kontrolu k lekárke, myslím, že cymbalta ,lekárka mi aj tvrdila, že je to jedno z nejnovších a najlepších AD, že sa dokonca vyváža do zahraničia, ale sú aj ľudia, ktorým nesadne.Ja mám panickú poruchu a čo máš ty? Máš k nej aj nejaké iné lieky?

hroska
19. dec 2013

@maartinaa82 najviac preverene je AD s ucinnou latkou Sertralin. V tehotenstve treba konzultovat uzivanie AD s psychiatrom aj gynekologom. najlepsie je AD pocas tehotenstva pokial mozno neuzivat. Ak to nejde, tak neuzivat aspon ten prvy trimester. a ak ani to nejde, tak pod dozorom dr., on ti urci davkovanie. Si tehotna? 😨

esselte
19. dec 2013

@mary1995 Tak to je fajn, že už sa máš dobre, ja mám strach, čo povie lekárka a stále keď k nej idem neviem, čo jej mám povedať, teraz mi je, ako náročky ,celkom dobre, ale na noc ešte beriem xanax, aj tak si myslím, že mi pôsobí aj cymbalta, pretože určite by ma xanax nedržal celý deň.No uvidíme, ako mi to upraví, ona totiž nemá rada, ak sa dlho berie xanax, určite mi ho niečím zamení, dúfam, že to bude ok, napíšem

esselte
19. dec 2013

@hroska Ahoj, drž prsty, idem na kontrolu, čo mám povedať?Teraz mi je dobre, ale beriem ešte xanax, dúfam, že mi to celé lekárka nezmení, lebo idú Vianoce, drž prsty.Možno mi pridá ešte AD, to by bolo asi najlepšie

maartinaa82
19. dec 2013

@hroska
hej som tehotna...akurat sa chystam k dr. nech mi da nejake tabletky lebo tieto stavy ma znicia...brala som paretin a rivotril...moj gynekolog mi povedal ze ked ich musim brat tak musim,on stym nic neurobi..

sono2
19. dec 2013

Ja len chcem napísať manžel mal depku od štvrtka predminuleho týždna. V utorok na to dostal ad citalopram 20mg. V utorok bol týždeň, čo berie a od pondelka je úplne normálny. Ešte trittico štvrť na večer. Zložila ho hypochondria s nejakým zamýšľaním si všelijakých príznakov., čítanie fór. Veľa robí psychika. Teraz viem., že ani tabletky nepotreboval lebo tie tak rychlo neúčinkujú a veľa sa dá vysporiadať v hlave a hlavne upratať v sebe nenávisť a tak. Vyzeral strašne. Na šťastie je už teraz všetko ok. Len by som uvítala ak mi niekto odpíše že ako má ukončiť tú mesačnú liečbu ide k doktorke na kontrolu keď už nebude mať lieky. Navrhla som mu posledný týždeň brať po polke lieku. Vytvorí sa po mesiaci závislosť v mozgu.? Ďakujem ak mi niekto pomôže najlepšie s rovnakým osudom. Bolo tam neskutočné psychické vyčerpanie! Nervozita studené nohy.

timea179
19. dec 2013

@mary1995 ja sa v tom vobec nevyznam 😀 hovorim co beriem co je napisane na krabicke 😀 ale uz som o trosku mudrejsia 🙂

timea179
19. dec 2013

@esselte som zvedava ako si dnes dopadla 🙂 a co budes mat nove 🙂

kachita
19. dec 2013

@sono2 Neviem o tom, ze by sa AD predpisovali len na mesiac. Ale vysadzovat istotne pomalicky. Najlepsie to asi zhodnoti lekar. Drzim palceky.

sono2
19. dec 2013

@kachita píšem že na termíne u doktorky by bol už tyzden bez liekov tak som mu povedala že nech si ten tyzden natiahne. Nemyslím že mu ešte niečo dá. Je totálne normálny a nemyslím že mu pomohli tak po pár dňoch. Takže mi tu asi nikto neporadí.

luba28
19. dec 2013

@sono2 ja som brala escitol a vysadzovanie mi urcil lekar tak,ze brat cely tyzden a jeden den nebrat,na dalsi tyzden 2 dni a tak postupne,lebo ja som si sama chcela vysadit tak som brala po pol tabl.,ale sa to vratilo,....

luba28
19. dec 2013

@maartinaa82 ja som brala escitil a je to na baze "hormona stastia" a neni su navykove,takze mozno by ti stacili,a myslim,ze sa mozu aj v tehu ja som ich brala kvoli poporodnej depke,...ale treba to konzultovat s lekarom ci ano

sono2
19. dec 2013

@luba28 tak si dá každý druhy deň neviem čo je lepšie či každý druhy alebo po polke. On diagnózu nemal bol len psychicky vyčerpaný a nejakú tu depku ho to zobralo je citlivý

luba28
19. dec 2013

@sono2 mozno,ze jemu bude stacit ked bude brat po pol tabl.,ale dajte na to pozor,pri akejkolvek zmene nech zacne brat ako doporucil lekar,...az do kontroly a tam nech povie,ze ako,...

luba28
19. dec 2013

@sono2 on v podstate berie to co ja som brala,len pod inym nazvom a vyssiu davku,....

hroska
19. dec 2013

@sono2 no mojko riadny chaos 😝 😝 ale ak timame poradit, musis napisat presnejsie, lebo to ze manzel mal depku, to fakt neviem co je 😨 a navyse, ze ju ma od stvrtka predminuleho tyzdna, tak to by bolo este dost kratko na depresiu. myslela si, ze mu diagnostikovali depresiu, alebo nejaku uzkostnu poruchu alebo co? Pises, ze mu dali Citalopram 20mg. to su antidepresiva. ale tie sa v ziadnom pripade nedavaju na tyzden, ani na dva, ani na mesiac ani napol roka. 😝 😨 Antidepresiva sa predpisuju na dlhsiu dobu, zvycajne na rok a viac. Vysadzaju sa velmi pomaly, po dohode s dr.co sa tyka nastupu ucinku AD je to individualne, t.j. moze to byt od 4-30 dni. AD su nenavykove lieky. ak mu dr. predpisal AD a dal kontrolu za mesiac, nemoze ich vysadzat, to nie su lieky "na ukludnenie". 😕 najhorsie,co pacient moze urobit je svojvolne sachovat s liekmi. Takze prepac, ale tvoja rada, brat posledny tyzden pred kontrolou polku AD nie je spravna. 🙄

hroska
19. dec 2013

@maartinaa82 ahaa, pozeram, ze uz si 26 tt. No ak sa neda, len chod pekne k dr. , pravdepodobne ti nasadi Sertralin, daj potom vediet. 😉

kvixa
19. dec 2013

@esselte ahoj.tak ja mam pp .uzkosti a pracujem na tom s mojou psycholog. Dnes sme sa nasmiali....lieky mam rovnako fevarin 50 1tabletu a lexaurin 0.5mg pol tabl. obe rano..citim sa dobre...a ty?

sono2
19. dec 2013

@hroska tak sa nič teda nestane ak nebude desať dní brať.? Bolo to u neho veľmi zvláštne. Z dňa na deň sa z neho stal iný človek. V ten štvrtok sme sa pohádali. Od piatka bol nesvoj v pondelok to prasklo. V ten štvrtok mu vošiel tlak do hlavy a mu to ostalo tak to opísal mal na duši prázdno. Vyľakané oči. Plač. Vážny stav mal 4dni. Potom bolo ešte v sobotu lepšie a od nedele žijeme úplne normálne. Spí. Dobre opäť je ako predtým. To už od soboty . Píšem že mu nebolo nič diagnostikované. Mal v robote hrozný stres a čítal tie vsetky choroby každú chvíľku mal iné lieky.on mal byt už dávno u psychológa. Včera sa priznal., že sa mu dialo len čo čítal na fóre. Takže asi takto. Ja len nechápem že prečo mč kontrolu tak neskoro keď už dávno nebude mať lieky. Mč len jednu krabičku.

sono2
19. dec 2013

Už som toho teda prečítala za tie dva dni dosť a nikde nikto nepíše , že by bol s tým liekom keď to zhrniem za 6 dní bez akýchkoľvek príznakov. A nie to sex od pondelka každý deň.., a máte to kompletné. On bol ako niečím zasiahnutý možno ma niekto chápe. Ale sa informujem lebo mu chcem len najlepšie a táto oblasť je mi totálne cudzia

elisha3274
19. dec 2013

@sono2 ahoj ja tiež neviem poradit ,nepoznam tvojho manzela a nie som odborník, :-\ ,len mi napadlo, skus zavolať pani doktorke určite sa dohodnete 🙂, nech sa dari v snažení .

hroska
19. dec 2013

@sono2 no vies takto sa to neda, ze mi si tu nieco povieme o tretej osobe (tvojom manzelovi) a aj mu stanovime nejaku diagnozu, aj schvalime lieky a aj povieme ako ma tielieky uzivat.... 😝 takze Citalopram nie su jeho prve AD? pises, ze kazdu chvilku mal ine lieky 😕 ... Fakt neviem, ako ti poradit.jedno je iste, ten Citalopram mu mohol predpisat len psychiater alebo obvodny lekar. A AD sa nepredpisuju len tak, pri nejakych stresoch, vycerpaniach aleho zlych naladach. AD sa predpisuju v pripade klinickej depresie a roznych uzkostnych poruchach. takze k tej tvojej otazke by sa mal vyjadrit ten lekar, ktory mu tie AD predpisal. Ked nie ste si isti, mali by ste ist, hoc aj spolu k dr. (aj mimo dna planovanej kontroly) a spytat sa, co teda manzelovi je a este raz odkomunikovat ten sposob jeho liecby. taketo chaoticke nasadzanie a vysadzanie liekov mu rozhodne moze viac ublizit ako pomoct.

sono2
19. dec 2013

@hroska myslela som antibiotiká. A už mu dával doktor lieky aj len také len aby nejaké mal. Čo ja viem proti zápalu a také neutrálne.ono on aj nejaké diagnózy mal. Zápal tam a sem ale všetko čo si povedal sa mu fakt stalo. Raz chrbát mandle hrdlo uzliny. Neboj dobrý doktor. Mal ho dávno poslať k psychológovi. Už je tomu dúfam koniec. Hej. Nikto nevie je to neštandardná situácia. Ja ho sledujem

sono2
19. dec 2013

@hroska mne je to jedno len nechápem prečo mu dala lieky na tak krátky čas áno bola to psychiatriačka. Vyrátala predsa dávky aj datum kedy má prísť .vam bolo kedy úplne bez príznakov po začatí liečby.myslím viacerých čo si toto tu čítali. Ďakujem. Neni pn. Stale robí. Šoféra

maartinaa82
19. dec 2013

@hroska uz mam za sebou doktora....aj ked nerad,ale aj tak mi dal tabletky....paretin pol tabletky denne...uz len aby zabrali....

hroska
19. dec 2013

@sono2 ano, to sa tak robi, ze psychiater ti nasadi antidepresiva (AD) a da ti kontrolu za 2 tyzdne, prip. mesiac. A na tej kontrole sa zhodnoti ako ti AD zabrali. Ale AD sa neuzivaju ako antibiotika 😝 😅 , ze 10 dni a dost. Oni su nadlho a niekto aj celozivotne. A to co popisujes to mohla byt u manzela aj tzv. larvovana depresia, ona sa prejavuje navonok akoze somatickymi ochoreniami, clovek pobeha vsetkych moznych doktorov a nakoniec sa zisti, ze ku nic nie je a ze je to psychika. a co sa tyka toho sledovania netu manzelom a potom si nasiel vsetky choroby co cital, tak to je typicke. no nic, ten Citalec nech uziva 20 mg stale az do tej kontroly a potom sa treba ppradit s dr. 🙂

hroska
19. dec 2013

@maartinaa82 no super, tak drzim nech zaberu cim skor 😉 . pol tbl. denne z 10mg , takze 5mg??

annetta3
19. dec 2013

@kachita ahoj, moc děkuji za odpověď. Já ho beru právě hlavně na deprese, dříve jsem trpěla úzkostmi, ale teď je to víc o depresích, mám i úzkosti a to, jak jsem po něm unavená je to poslední co potřebuju. Naopak potřebuji nabudit, ale ne přebudit. Můžu se zeptat, kolik jsi ho brala a za jak dlouho přešla ta únava? Vím, že je to u každého jinak. Já měnila AD právě kvůli únavě, protože mi už tak nezabírala, dopadlo to tak, že jsem upadla zpět do deprese, co jsem nečekala a když si představím, že mám zase být po AD unavená, jak jsem byla, tak krom toho, že se trápím 5 měsíců, tak dojdu tam, kde jsem byla v lepším případě. Lidi píšou, že po Seroxatu byly dost unavení, tak snad to přejde a snad zabere.Děkuji

hroska
19. dec 2013

@annetta3 ahoj, prepac, niekedy nezvladam vsetko odpovedat, je tu vela kociek.... 😝 takze ten pocit ako to ty volas ze "pocit odcudzenia" alebo stav mimo ja mam v depresii tiez. uz som tito pisala, ja som ho pomenovala, ze "mam pred ocami cierny zavoj a cezen sa pozeram na svet". myslim, ze obe hovorime o tom istom, len kazda si to inak pomenovala 😀 ten pocit som skor vnimala ako priznak depresie, nie ako NU konkretneho lieku. A kedze len Seroxat zacinas uzivat moze sa ti tento pocit v tychto prvych dnoch zhorsovat, pretoze ako vies, ro sa pri nasadzani AD stava. 🙄