Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ametyst123
18. okt 2016

@kutuska Ahojky Kutuska, tak to je super, že to výborne dopadlo... 😅 ... no vidíš... 😉 teším sa spolu s Tebou.... 😀 😉 .... A hlavne je, že sa to páčilo vám dvom, že ste boli spokojní... to je najpodstatnejšie na tomto Dni s veľkým "D"... 😉 ...A čo sa týka pp, pozri ja som až donedávna stále brala pravidelne benzáč, a vždy som ho brala so sebou, alebo som si pre istotu, ked som niekde isla, a mala som stres, dala polku tabletky, a pomohlo.... ale teraz už ani nedám, občas mám síce pocit, že sa mi akokeby zatočí trošku hlava, ale ked chvilu postojím, ukludním sa, poviem si, že je to ok, a ono to prestane, ...a idem dalej.... takže neboj sa, časom to zvládneš, a porazíš to, vidim to aj na sebe, dá sa to poraziť, a vyhrať nad tým, a verim tomu, že časom to bude aj bez adčiek, len si nechám čas, aby mi to poriadne zabralo, a aby sa mi to už nevrátilo... takže hoci budem brať adčka hoc aj další rok, mne to nevadí.... podstatné je, že sa už k tomuto vrátiť nechcem, a dufam a pevne verim že to tak aj bude.... 😉 Tak ver tomu aj Ty, a snaž sa hlavne tak hlbšie dýchať, nie iba tak plytko, rýchlo, ....ale pomaličky a hlboko... akokeby si sa išla nadýchnuť až do malíčka na nohe.... 😀 .... a viackrát to zopakuj, pokým to neprejde.....a dokažeš ísť dalej... aj do obchodov a podobne.... Inak ak Ti doteraz Elicea nezabrala, tak treba zmeniť... myslím, že to už je pár mesiacov, čo ju berieš, všakže?.... Ked máš pocit, že Ti zaberá len benzáč, ked si dáš, a adčka v ničom nepomohli a Tvoja pp sa v ničom nezlepšila, tak potom treba zmeniť adčka.... to je môj názor... Ja som menila trikrát adčka.... a to aj napriek tomu, že mi celkom pomáhali, ale v prvom prípade mi ich zmenila lekárka sama, lebo vraj nie sú k dostaniu v lekárnach, potom som menila ja, lebo som mala pocit, že po 5 mesiacoch by som sa mala citiť lepšie, ako som sa citila, a tak som zmenila do tretice, a asi som narazila na tie správne lieky.... 😉 . Takže ak nemáš pocit, že sa Ti to aspon na 30%- 40% zlepšilo.... tak podla mna treba zmeniť adčka.... 😉 😵 . A neboj sa zmeny, je síce pravda, že začiatok môže byť aj ťažší, ale nemusí, ja som pri tých zmenách adčiek velké zmeny nejak necitila.... lebo som brala popritom pekne krásne aj benzáč... pravidelne v malých dávkach rozložené na celý den, a tak som to relatívne zvládala v pohode.... 😉 Tak držím palceky, nech sa Ti to podarí, a žiaden strach....ok?.... už nie....! 😅 Strach nám nebude diktovať a ovplyvnovať náš život....! Prečo by aj mal?.... No nie?... 😉 😉 😉 . Drž sa moja.... 😉

bernusha
18. okt 2016

@kutuska ...si zle nastavena!!! Musis verit ,ze su tie 💊 spravne,kazda 1 myslienka sa uskutocni!!!!! Vsetko je ok..😍🌸🍀

bernusha
18. okt 2016

@kutuska Prosim Ta,skus si dnes nedat!!!! Povedz si,ze to zvladnes!!!! To vsetko su len pocity!!!!! ♡♡♡ ver mi!

timea179
18. okt 2016

Baby,idem s dcerou k lekarke,inac by som si dala preventivne neurol ale nedam si...posledny mesiac som sa ho najedla dost a hovorim si ze just si ho nedam

ametyst123
18. okt 2016

@timea179 Timea, skus ist bez neho, a v prípade potreby si zober do kabelky, aj malú flasku vody v prípade nutnosti, (ako to robím ja... ale momentálne už ani nenosím....ale ked občas nezabudnem, tak zoberiem so sebou benzáč aj vodu....ale v poslednom období už ani nie....) tak ked budeš potrebovať, máš ho ako poistku, a ked budeš citiť , že je to v pohode, že to zvládneš bez neho, tak to je super, ak nie, tak si v pohode kludne daj, nič sa nedeje, ..Ty musiš citiť, či to ide, alebo nejde.... a ak ano, super, ak nie, aj tak dobre, raz to určite dáš aj bez neho.... OK?... Držím silno palce.... 😉 😉 😉

junova
18. okt 2016

@ametyst123. Ametyst veľmi si ma potešila, že sa uz beries len 1 x denne benzáč. To znamená že sa z toho už dostavas. Si silná žienka. Tvoje príspevky si rada čítam lebo su optimistické. Keď som sa mala horšie, nemohla som si čítať príspevky od niektorých zienok lebo ma hádzali o krok späť. Keď človek číta, že berú lieky x rokov a stále im je zle, povie si, že sa z toho nikdy nedostane. Ale ked si prečíta ako je niekomu lepsie, vleje sa mu do žíl nádej. A tú my veľmi potrebujeme. Ivka, umabel, sardinka335, ty, janka_banka, qidko, bernusha a mnohé iné ma vždy nakopnu a dajú mi nádej. Dievčatá, ste skvelé🙂 K nám sa do rodiny privydala psychiatricka a tej som sa pýtala ohľadom benzáčov. Robí v psychiatrickej liečebni a povedala mi, že brať dlhodobo benzáče nie je správne. Mesiac, dva a potom len v prípade potreby. Ale to hovoria všetci psychiatri, teória je teória a prax je iná. Povedala mi, že dlhodobé užívanie benzáčov zhoršuje kratkodobu pamäť a zhoršuje uzkosti. Vy asi máte iné skúsenosti ako vás tak čítam.

timea179
18. okt 2016

@ametyst123 poslusne hlasim ze som to zvladla bez neho 😉 ani som si ho nezobrala so sebou 😀 Konecne si zacinam uvedomovat ze vsetko je v hlave.A ja blbana som ho jedla aj preventivne a este som si aj do vrecka zobrala 2 tabletky. 😉

slavkasobanska
18. okt 2016

Ahojte kočky,dnes som bola u psych..tak nakoniec zajtra nastupujem na hospitalizaciu,na preliečenie,je mi trošku lepšie ale som vyčerpana,idem ešte na nakup a po zdr. kartu,ak tak vam večer ešte napišem,...páá a držte sa,.. 🙂

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dzovanka32
18. okt 2016

ja sa tiez snazim bez tabletiek a kutuska @bernusha ako horsie ti je ak sa smiem spytat

ametyst123
18. okt 2016

@junova Ahojky Junova, aj ja som happy, že už ten benzáč tak často nemusim, 😉 ... a dá sa to zvládať, ja dufam a pevne tomu verím, že časom budem bez neho uplne, a budem už len brať adčka, a neskôr vysadím postupne aj adčka... 😉 . Uvidim kolko to potrvá, ale nevadí, podstatné je, že viem, že sa to zlepšuje, a tým pádom verím tomu, že sa dá z toho aj uplne dostať, to je moje presvedčenie, ktoré mi nikto nevezme.... 😵 😉 len sa netreba vzdať hned pri prvom neuspechu, alebo pri dalšom, a dalšom, pretože fakt tých lepších dní časom pribúda, a tých horších ubúda, a časom ubudnú uplne..... 😉 . A čo sa týka benzáčov, jasné, že je to chémia, ktorú si človek dáva do tela, ako aj kopec iných liekov, dokonca aj obyčajný Paralen, či Acylpyrin sú škodlivé, lebo napríklad taký paralen velmi zaťažuje pečeň, o čom sa ale až tak často nehovorí, kedže ho niektorí ludia jedia ako lentilky....a ide na odbyt.... a podobne... A kebyže beriem benzáč iba tak krátko, akože mesiac, alebo dva, tak by som sa z toho asi nedostala tak lahko, a trvalo by mi to o dosť dlhšie....byť na tom tak, ako dnes....takže ked mi moja psychiatrička povedala, že Rivotril môžem kludne brať, lebo aj tak mam menej ako minimalne dávky, tak ho beriem, a možem normalne fungovať, inak by som musela fungovať bez neho, a to by som ja osobne predtým absolutne nezvládla, a minimálne rok by som marodovala.... a nedokazala by som ani nič urobiť, a tak som schopná normálne fungovať.... a aj doma už čo-to urobiť.... čo som predtým nedokázala...Inak mám pocit, že moja pamäť sa mierne zhoršila, ale to zhoršovanie pamäte som badala už ovela skôr, ako som dostala pp... tak neviem, či je to tými benzáčmi, ale skôr si myslím, že nie.... a čo sa týka uzkostí, tak mne ich nezhoršuje, práve naopak, benzáč človeka uvolní, ukludní, a na práve na tie uzkosti sa dáva, aby neboli....
Ešte by som napísala znova o mojej tete, ktorá brala Bromazepam, a teda Lexaurin, a podotýkam iba Bromazepam na ťažkú poporodnú depresiu, a brala ho aj s postupným celkovým vysadením až 6 či 7 dlhých rokov... a dostala sa z toho, a nikdy sa jej už depresia nevrátila späť....a je taká čulá, a skvelá žienka, že by som o nej nikdy nepovedala, že takýto problém kedysi mala.... Dozvedela som sa to až vtedy, ked som sa jej zdoverila, že mám pp.... a ona mi povedala, čo si prežila ona.... Takže viem, že aj depresia sa dá poraziť, len to chce u každého čas....a zmeniť myslenie.... Benzáče sú návykové... ale ked majú pomôcť, a napríklad ja som schopná normálne fungovať, a dávky znižujem, nie zvyšujem.... tak mne rozhodne pomohli... 😉 . Ale každý liek na každého pôsobí inak, takže každá musí zistiť, či tie alebo oné lieky sú dobré, či zaberajú, a ako sa po nich človek cíti....a či sa to zlepšuje, alebo nie... 😉 . Tak držím palceky.... 😉 😉 😉 a drž sa.... 😵 .

ametyst123
18. okt 2016

@timea179 Jeeeej, no super 😅 .... no vidiš, zvládla si to, a nič sa nestalo, takže sa to dá, a neboj sa, časom to zvládneš uplne bez neho.... 😉 ... len nevysadzaj hned príliš rýchlo, lebo ak znížiš rapídne benzáč, môže Ti to vyvolať vedlajšie učinky, kedže môžeš mať aj návyk, možno aj nemáš, na každého človeka inak benzáče učinkujú, a niektorí aj po náhlom vysadení nemajú "absťáky", ale ja osobne by som pre istotu vysadzala pekne pomaličky.... Ja som to robila tak, že som citila, že napríklad ráno som nepocitovala uzkosti, tak som si každý druhý den ráno polku tabletky nedala, iba na obed, a večer.... to trvalo asi tak 3 týzdne.... potom som už ráno prestala brať celkom....a tiež pár tyzdnov....a teraz si dám polku tabletky medzi obedom a večerou... iba jednu..... a ked som v pohode... večer si už proste nedám.... ale ked sa napríklad niečo udeje, niečo čo ma rozruší, tak si dám aj večer polku tabletky, ale už len v prípade potreby, Takže takto postupne pomaličky, Ty musiš citiť, že teraz skúsim aspon dva tri týzdne brať o polku, alebo štvrtku tabletky menej... a uvidim, ako sa citim,... ak to nebude dobré, tak sa vratiť o kusok späť, a potom o istý čas, ked to budeš takto citiť, to skusiš znova.... 😉 . Tak by sa mali vysadzať benzáče, nie ako hovoria niektorí lekári psychiatri, že napríklad za tri dni vysadíte jednu tabletku, potom za dalšie tri dni druhú tabletku, a potom celkom vysadiť... to tak nefunguje, a človek je na "dobrej ceste", aby sa vrátil späť na začiatok.... 😒 .... Takže nie rozhodne vysadzať pomalšie.... tak ako som písala ... aj moja teta vysadzala bromazepam (kedže brala 6 mg....)... roky... tak ho aj vysadzala uplne po štvrtinkách, tiež asi dva roky....(vrámci tých 6 rokov brania Bromazepamu...) lebo citila, že takto je to dobré... a dostala sa z toho uplne....Ja viem, že je to beh na dlhé trate, ale dá sa to, a stojí to za to, žiť opäť normálne a bez psychickej poruchy.... 😉 😉 😉 😵 😵 😵

ametyst123
18. okt 2016

@slavkasobanska Držím palčeky Slavka, a žiaden strach, ....dufam, že si tam oddýchneš, a načerpaš viac sil, určite .....hoci predsa nemocnica je nemocnica, ale nevadí.... Ja síce nemocnice nemusím, ale ked mi bolo na začiatku pp velmi zle,...tak som si tam poležala, a pravdupovediac som si aj oddýchla, lebo som už všetkeho mala dosť, a všetko to, čo sa dialo v práci, plus stres aj doma s deťmi, samé problémy, a umrtie mamky, mi dali riadne zabrať, takže aj ked nemocnice nemusím, vtedy som bola nútená do nemocnice ísť, a bola som nakoniec aj rada, že som si tam vlastne od toho všetkého "oddýchla".... 😉 .... Držím este raz palce, a ozvi sa, ked budeš môcť, ako sa Ti tam darí... OK?...

junova
18. okt 2016

@ametyst123 Každý psychiater má iný názor. Domke v nemocnici nechceli podávať benzáče, Tvoja psychiatrička Ti ich schvaľuje. Ja neviem, čo je správne. Ale nosnou liecbou pri depresii alebo uzkosti by mali byť antidepresíva a tie by mali po dvoch mesiacoch zabrať, preto sa majú užívať mesiac, dva. Kedysi sa úzkosti liečili len benzacmi a časom prišli lekári na to, že to je nesprávne a nasadili na uzkosti antidepresíva. Ja nie som proti benzacom ale netreba si ich dávať pred každou udalosťou, či už návšteva lekára alebo kina. Tak mi to radí psychologicka aj svagrina psychiatricka. Prajem všetkým pekný deň, držte sa 🙂

timea179
18. okt 2016

@ametyst123 och...jasom na to uplne zabudla ze musim postupne.Par dni si musim dat este polovicu lebo som dlhodobo brala celu,nech s tym rapidne neprestanem aby som si neprivolala ine problemy,Diiik za pripomenutie 😉

timea179
18. okt 2016

@ametyst123 zajtra idem na psychoterapiu,som zvedava ako bude prebiehat a co mi to da lebo bola som asi pred 3 rokmi a nedalo mi to po dvoch sedeniach nic,tak som prestala chodit.

ametyst123
18. okt 2016

@junova Suhlasim s Tebou, Junova... 😵 máš pravdu, každý psychiater má iný názor...a ťažko je sa v tom zorientovať....a tiež máš pravdu aj v tom, že nosnými by mali byť adčka....ale niekedy adčka zaberú aj za tri mesiace, niektoré majú dokonca až 6 mesačnú dobu, dokedy majú zabrať, ako napríklad moje predošlé adčka, takže za takúto dlhú dobu čakať kým adčka zaberú sa niekedy proste nedá.... takže ja som osobne brala a ešte stále beriem benzáč, hoci už prešiel pomaly rok, odkedy som dostala pp...lebo som aj trikrát menila adčka...ale už benzáč pomaličky vysadzam, a som happy.... 😅 A máš pravdu, netreba si dávať benzáč pred každou udalosťou, ale ked sa človek citi zle, a cíti, že to proste nedá bez toho, tak si ten benzáč dá, aby mohol ísť tam a tam... a normálne fungovať.... 😔 ... Ale jasné je, že každá z nás by sme najradšej boli bez liekov... a ja osobne budem velmi happy, ked už tie lieky vysadím... 😀 ale nechcem zase aby sa mi to vrátilo, a tak si pekne počkám, kým budem uplne ok.... 😉 😉 .

ametyst123
18. okt 2016

@timea179 Ano, Timea, pozor na to, aj ja som na to prišla sama, že len tak rýchlo prestať brať benzáče ale tiež aj adčka sa nemôže, lebo bud sa to môže opäť vrátiť, resp. môžeš mať "absťák" , ktorý sa prejavuje presne tak, ako panická porucha, čo je tras, potenie, zlé dýchanie, bolesti brucha, bolesti hrude, bolesti hlavy,... takže ak chceš tomuto predísť, fakt vysadzaj uplne pomaličky... 😉 ...Ja viem, že Ta to velmi potešilo, že si to dokazala bez benzáču.... 😅 čo je uplne super, aj ked si si myslela, že to nedáš, ale všetko má svoj čas, a netreba byť v tomto hrr-brrr.... lebo potom človek môže byť sklamaný... že to tak nejde... alebo sa to môže aj vrátiť... Takže radšej pekne krásne pomaličky.... ok?....hlavne tak, aby si Ty sama citila, že ...tak teraz už môžeš ísť na nižšiu dávku, lebo sa citim dobre, a potom zase o par tyzdnov, o polku tabletky menej... atd atd... ok?....Držím palce.... 😉 😉 😉 😉

ametyst123
18. okt 2016

@timea179 No neviem, ale myslím, že dve sedenia zázrak asi neurobia.... ked človek "získava" pp dlhú dobu, za dve sedenia sa to asi nenapraví... možno tomu treba dať viac šance.... 😉 .... A ak Ti to naozaj nič nedá, tak časom, ak máš možnosť, chod k inému psychoterapeutovi.... 😉 . Ale aj v tomto smere by som tomu dala viac šance, ... Ja by som bola stastná keby som tu niekde niekoho takého našla... ale bohužial .... tu nikto takýto nie je.... 😒 😒 😒

timea179
18. okt 2016

@ametyst123 no ona je klasicky psycholog ale robi aj tie terapie.Po troch rokoch odvtedy inac zmyslam,strasne vela veci sa udialo v mojom zivote,ucim sa byt tvrdsia ale nejde to velmi.Musim to nejak zmenit lebo viem, ze s mojou dobrotou vela nenarobim,lebo som sa straaaasne vela raz popalila a je paspon u mna pravdou ze za dobre nikdy nic dobre necakaj....Ale tyka sa to len tych ludi ktori mi zavidia 😉 😝

timea179
18. okt 2016

@ametyst123 ak uz nie tato psychologicka tak pojdem aj 60km,len aby mi to nieco daloa aby som z tych sedeni mala dobry pocit.U nas je len ta jedna,no aj tak si myslim ze je lepsie ked je to normalny psychoterapeut ako len psychologicka,no neviem.Ani po blizku nemas ziadneho psychoterapeuta?

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bianus
18. okt 2016

Caute kocky, ste take statocne a silne.. psychicka nepohoda je fakt ukrutna... aj ja som si presla brutalnou uzkostou a pp...strasne som sa trapila , az pokraji sialenstva samej zo seba. Tiez som vela citala na internete hrozostrasne veci. Do stavu kludu mi pomohla moja psychiat., ktora mi povedala, aby som nic necitala a jej verila. Tak som brala AD alventu a frontin,ten som brala dovtedy kym mi nezabrali AD. Teraz som uz OK. Takze kocky... dostanete sa z toho...len treba dat cas AD, kym zaberu. Ale treba si uvedomit, ze kazdej zaberie ina davka AD. Ja som zacala 75mg a postupne mi bolo zvysovane na 225mg. Az tato mi zabrala. Ked vam dlhsie nie je lepsie, treba zvysit davku liekov. ..

bianus
18. okt 2016

@kutuska ako dlho beries AD? a ake?

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bianus
18. okt 2016

Podla toho co som si citala, tak ti nie je este lepsie co? Pocitujes nejake zlepsenie od liekov? ak nie, tak bud nech ti zvysi davku alebo zmeni AD. Necakaj ked ti zvysi, povedz dr., ze sa necitis zlepsenie nech ti zvysi davku. Ja som to tiez takto riesila. Kazdy dr ti povie, ze AD potrebuju cas. To je pravda, ale Ok by si sa mala citit do 2.mesiacov. moj nazor a skusenost. Tiez som dlho brala 150mg alventy a len male zlepsenie, tak som zavolala dr a zvysila mi davku na 225mg. Nasledne mi zabrali v priebehu 3 dni a bola som ok...

sandra2308
18. okt 2016

@kutuska ja som tiez najprv brala eliceu, cez tehotenstvo citalec... ten bol hrozny pre mna. Tebe asi tiez nesadol? A pri elicei citis rozdiel, ked ju porovnas s citalecom?

apolka77
18. okt 2016

@kutuska
to mas este stale tieto stavy?
si pamatam ze si sa bala svadby...nooooo, ak stale mas taketo neprijemne pocity tak ta elicea ti asi moc nezabera...
podla toho co opisujes, tak ja som mala presne to iste a vyriesil to paroxetin to je ucinna latka a konkretne ad ARKETIS..ale to iste obsahuje aj seroxat, paretin to su tie iiste lieky len iny nazov...aj ked pisu ine baby som si vsimla ze malokto sa stazuje na ten paroxetin..ja mam po 2x skusenost ze ucinkuje...nie som dr., ale skus sa spytat ci by ti ho nenasadili...

sandra2308
18. okt 2016

@apolka77 dvakrat ti zabral ten isty liekna ta ista davka?