Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

zobaka
28. jan 2015

aha citam ze lieky beries...no neviem musis sa poradit s dr. ci netreba zmenit tbl

martina2322
28. jan 2015

@zobaka aj ja som skusila escitalopram, na skusku mi dala dr. stvtku tbl. z 10 mg. Mne sa ale z tej stvtky velmi zvysil tlak aj pulz. Som si musela vola pohotovost. Asi som extrmne citliva na lieky :( Preto sa mi boji moja doktorka menit lieky. Drzim vam vsetkym babam palce pri boji s touto chorobou 🙂

tslobik
28. jan 2015

@karina517 vypísaná od psychiatra? Lebo ja tiež mám taký problém....

autumn11
28. jan 2015

@martina2322 ahoj, ja som chodila skoro dva mesiace do staciku v spirare. Strasne mi to pomohlo
aj ked som sa zo zaciatku obavala komunikovat v takom stave s viacerymi ludmi, ale aspon som
konecne spoznala "svojich". Kamosi a rodina su fajn, ale nikdy to tak nepochopia ako ludia, ktori trpia
podobnymi zdrav.problemami. Vedie to tam Dr.Vranova, uplna klasa v obore. Stacik byval tri krat do tyzdna a kazdy den to viedla ina psychoterapeutka a Dr.Vranova s nami vzdy v stredu mala hodinku a konzultovali sme s nou rozne temy a veci. Ked som skoncila stacik, zacala som chodit k nej na psychoterapiu.

martina2322
28. jan 2015

@autumn11 dakujem za tvoju odpoved. 🙂 Ja niekedy aj rozmyslam, ci je toto vsetko len v hlave. Ci nie je ,,pes zakopany niekde inde,,napriklad v zaludku, lebo ja mam aj chronicku gastritidu. Stale akosi neviem prijat a pochopit stavy, napr. pri rozhovore s ludmi, ktorych uz som poznala aj pred touto chorobou, ze mi je pri rozhovore s nimi na odpadnutie...co som predtym nepoznala. Alebo nechodim ani na rodicovske zdruzenie detom od strachu, ze to na mna pride...ach jaj

autumn11
28. jan 2015

@martina2322 no ja mavam take stavy tiez a nazyvam to ze socialna fobia. Proste hlavne v depresivnejsom obdobi mam problem vobec ist do obchodu, stranim sa ludi a tak. A vlastne prvotne somaticke priznaky, ktore
mavam je pobolievanie zaludka a zaludocna nervozita, ale to uz teraz viem aj od psychiatricky, ze to su psychosomaticke prejavy depresie. Lebo predtym nez som sa zacala liecit, tak som mala strasne problemy so zazivanim a so zaludkom, nervozitu a uzkost a vysetrenia vsetky ok. Az na tu hlavu... 😀 nasadila mi AD plus neurol na ukludnenie a hopsa vsetko pomalinky sa dalo dokopy. Len ja moc nemozem vysadzat, lebo mne sa to vzdy do par mesiacov vrati. Odskusane...trvalo mi dlho, kym som si zvykla na myslienku, ze budem pravdepodobne cely zivot na liekoch, tak ale lepsie s nimi ako zazivat to peklo...prezivanie zo dna na den bez radosti a s vecnym strachom

martina2322
28. jan 2015

Som velmi vdacna za toto forum. Precitala som si ho niekolkokrat ,,odpredu aj odzadu,,
Velmi mi to pomohlo a pomaha pri pochopeni, co sa vlastne so mnou deje.

karina517
28. jan 2015

@tslobik áno psychiater mi dal odporúčanie na PN ale po 4 mesiacoch keď mi bololepšie som sa nechala vypísať, ale keď sa mi zas pohorší vždy ma nechá.

kaselka
28. jan 2015

Ahojte, už dlhšiu dobu sa venujem zdravému stravovaniu a študovaniu všetkého čo s tým súvisí a práve som dočítala ďalšiu zaujímavú knihu. Všetkým ktorí trpia úzkostnými stavmi, depresiou a pod. by som odporučila prečítať knihu od neurológa Davida Perlmuttera, MD "Pšeničný mozog" + dať si urobiť testy citlivosti na lepok, príp. aj celiakiu a navštíviť jeho webové stránky http://www.drperlmutter.com/learn/books/ kde sa môžete dozvedieť viac. Citlivosť na lepok môže mať totiž súvis aj tak, že sa prejavuje aj takýmito formami ochorení ako je depresia, nevystvetliteľné migrény... Praví celiatici trpia a majú až 50% predpoklad rozvoja depresie atď... Predstavte si, že by ste si aspoň niektorí mohli upraviť Vaše problémy stravou a bez liekov.... Ona strava môže robiť zázraky, mám osobné skúsenosti. Prajem všetko dobré 🙂

zobaka
29. jan 2015

Ahojte, som uplne vydesena, nocnyni atakmi netrpim a tuto noc po tyzdni brania ad som myslela, ze je so mnou koniec, zobudila som sa, ze mam 200 pulz, na chodbe som padala k zemi, som myslela, ze nastal moj posledny den, zobudila som muza, doniesol mi vodu o chvilu som bola ok, som presvedcena, zecto je reakcia na ad, teraz mam dilemu, ci v liecbe pokracovat :(((

tslobik
29. jan 2015

@karina517 Ďakujem.

zobaka
29. jan 2015

@karina517

ja mam cca 2 x do roka pn syndrom vyhorenia

tslobik
29. jan 2015

@autumn11 Ja beriem AD na depresiu, ale tiež má pocit, že mám niečo ako soc.fóbiu. Teraz mi končí RD a do pôvodnej práce sa vrátiť nechcem. Hneď ako si na nu spomeniem, musím si dať lexaurin na upokojenie. Stále si hľadám nové zamestnanie a nič. Aj tá predstava ma privádza do šialenstva - začať novú robotu, nové povinnosti, ľudia......Zatiaľ mám samé negat. odpovede a tiež sa už cítim totálne neschopná, k ničomu. Cez noc som max. nevyspaná (aj kvôli malému, aj kvôli tomu, že mám v hlave len robotu, ako to bude ďalej, či budeme mať z čoho žiť). A môj muž vidí iba to, čo chce.....Že sa mi nechce pracovať. Ale akoby opomínal túto diagnózu, ako by som si ju vymýšľala alebo čo......Je mi zo všetkého strašne zle. Nedokážem ani poriadne jesť, stále mám nejaké infekcie, ani sa nečudujem,,,,,veď imunitu musím mať v katastrof.stave pri týchto nervoch. ☹

zobaka
29. jan 2015

@martina232

ahoj podla mna si sa skor zlakla novych liekov....inak mne znizuju tlak....nebyt ataku dnes v noci

tslobik
29. jan 2015

@zobaka ja by som pokračovala, to sa stáva pri začiatkoch liečby. Mne bolo tiež hrozne - nervozita, vracanie, hnačky, taká som bola rozklepaná. Učinok nastúpil zhruba po 5 týždňoch.

zobaka
29. jan 2015

@tslobik dakujem, snazim sa nevydesit, aj ked mama panikari, ze mam zavolat doktorke, ake vlastne naco

michaela1711
29. jan 2015

Ja som mala depresiu ale neriešila som to tak sa mi to zhoršilo že som s toho dostala schizofreniu teraz musím užívať lieky celý život je dobre to riešiť hneď a nie to odkladať ako ja ale ako beriem tie lieky tak mi je fajn len ich musím užívať. Ja som už mala halucinácie a našťastie som sa s toho dostala som vďačná lekárom aj tým liekom.

tslobik
29. jan 2015

@michaela1711 A môžeš užívať tie lieky aj počas tehotenstva?

michaela1711
29. jan 2015

@tslobik áno mám ich znížené takže dá sa v pohode aj deti mať a som pod dohladom aj psychiatra aj gynekologa

zobaka
29. jan 2015

@kaselka

moze byt ha mam knihu zivot bez psenice rozcitanu akurat testy som mala u alergo ok na lepok len hranicne

autumn11
29. jan 2015

@tslobik no presne takto to mam aj ja. Robila som v robote, kde sa mi uz moc nepacilo, ale ani za nic
som ju nevymenila, lebo ta predstava novych ludi, noveho miesta atd. ma uplne paralyzovala. A ako som spominala uplne najhorsie to je, ked mam epizodu depky. Ked som dobre nastaavena a stabilizovana, tak je to ovela lepsie a aj som vtedy viac sebavedomejsia a pohodovejsia. Ale to je klasika, viem, ze v obdobi depresii, uzkosti a fobii clovek strasa nadej, sebavedomie a nic ho nebavi.
Moj muz tiez takto reagoval este na zaciatku nasho vztahu, kedy som este ani ja nevedela, ze je to depka, ale nastastie potom ked som uz isla k psychiatricke a sama som sa uz pomalicky zacinala vyznat co sa so mnou deje tak to prijal, pochopil a teraz mi je oporou. Ale bolo to fakt tazke, ked este Ti aj blizki covek robi haluze.

nikuska744
29. jan 2015

Môžte mi poradiť, ako pomôcť človeku, ktorý trpí depresiami? Máme to v rodine, no ja neviem (keďže som to nikdy nezažila), čo cíti taký človek, aké stavy prežíva. Lieči sa, ale ja mám pocit, že to vôbec nezaberá, nedá sa s ním rozprávať, nedá si poradiť, nedokázal vydržať ani v práci. Tak leží doma. Už mal aj stavy, že si hodí slučku...Raz je to lepšie, raz horšie. Lieči sa na ňu sedem rokov a stále neúspešne...

gubiko
29. jan 2015

@nikuska744 bol hospitalizovaný?

1martincanka1
29. jan 2015

@nikuska744 myslim, ze to, ze "s nou" ZIJE 7 rokov je samo o sebe uspech.. mozno len skuste zmenit psychologa, psychiatra, lebo ty mu nech sa akokolvek budes snazit, nepomozes.. naozaj to musi riesit len odbornik.. aj ked to, ze sa tebe zda, ze to nezabera neznamena, ze to tak aj naozaj je.. a neviem, ci clovek trpiaci depresiami, teda strasnymi pocitmi uzkosti atd. sa da "vyliecit".. myslim, ze musi byt celozivotne na liekoch a pod dohladom odbornika, je to strasne ☹.. drzim palce a posielam vela vela pozitivnej energie..

nikuska744
29. jan 2015

Nebol. Navštevuje pravidelne psychiatra, (aj ho pár krát zmenil)...ale za sedem rokov sa nič, ale absolútne nič nezmenilo...

gubiko
29. jan 2015

@nikuska744 a chodí na psychoterapiu?

indiga123
30. jan 2015

dievčence dnes som si dala prvýkrát antidepresíva asi po 6 rokoch. Kedysi som ich brala asi 2 roky kvoli pan.atakom. Dostala som Alventu. Cítim to ako zlyhanie ale asi posledný rok ma bolí hlava z noci na ráno úplne stuhnem, snívajú sa mi nočné mory, som podráždená, ako napnutá, neviem sa uvolniť. Tak som išla psych. a povedala mi že skúsime AD., ona to vidí na úzkosť, také psychosom. prejavy. Mala ste niektorá takéto problémy a AD zabrali?☹

gerci90
30. jan 2015

@kk77
@lenadka
@quiduska ...dievčata ďakujem za odpoveď, až teraz som sa dostala k PC,pre upresnenie písala som že som tehu a že môj organiz.je zvyknutý na jednu tabletku mirtazapinu 15 mg.raz za týždeň /za dva...ako ste pisali je to v hlave, navštívila som aj moju psych.ci fakt tou takou neubližujem mimi, povedala mi že určite nie, je to minim,dávka a účinok tej tabletky neni možne aby trval týždeň ci dva,. že môj organiz.je nato nastavený že v tom čase si podávam určit,liek. že ak možem, mam ho nahradiť magne B6 v ampulkách tie že su najsilnejšie.tak skúsim ale mam s toho obavy lebo mne mirtazapin,pomáha aspoň na ten týždeň /dva. tak uvidíme či oklamem aj B6 🙂

a este k
@quiduska trosku si ma ukludnila ,smiem sa spytat prečo si musela uživat ad v tehu a ake? a normálne si potom mohla aj kojit,? ak chces budem rada ked popíšeme aj IP. Dakujem..s pozdravom

zobaka
30. jan 2015

@indiga123

ahoj, ja som posledny rok kazdy den sa budila s bolestou hlavy, tak som tiez zvedava, lebo mne vsetko zacalo somatikou, neskor uzkostou a potom to prerastlo do depresie, beriem týžden Escitalopram, ale sa mi zda, ze mi je horsie tak cakam...drzim ti palce 🙂

indiga123
30. jan 2015

@zobaka ahoj moja,tak daj vediet, myslim ze to bude nieco podobne.aj tebe sa snivaju hluposti a stunuta si sa zobudila a potom uz k tomu hned hlava.citlivost na zvuky,pachy, svetlo, ako nejaky pes a ta strasna nervozita,nepokoj