Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hroska
13. aug 2010

@svija - ja si Ta trosku pamatam, ale moc si nepisala. 😝 😝 . Mala si to fakt tazke, ze ani manzel, ani rodicia si to nevsimli a vlastne Ti ani nemohli potom pomahat. Ale teraz, ked Ti je lpsie by si im mohla povedat, ze ake si vlastne mala problemy a musela si ich zvladat sama a nemala si ziadnu podporu. Len dufam, ze si to uvedomia. 😒 😖 A napis castejsie 😝 😝 😉 .

@ stalker - vsak si pozri pribalovy letak, ci sa moze brat, ked mas AD, tam by to malo byt napisane 😕 😨 . Ale v zasade si myslim, ze by to nemal byt nejaky fatalny problem. 😨

@livijja - dakujeme za pribeh, nechapem ako sa mozu rodicia takto chovat k svojmu dietatu 😝 😝 😝 😠 😠 😠 😠 . Si taka mladucka a uz take skusenosti, drzim Ti palce .... 😵 😵 😵 😵 😵

@redulka - Ty by si mala trosku "zabrat", lebo uz sa liecis dost dlho a sama pises, ze to moc nepomaha 😝 😖 😖 😖 Asi by ti bolo treba nejaky radikalnejsi krok, myslim v liecbe. 😨 😨 A preco neznasas AD-ka?? A ktore si vyskusala??? 😨 😨

stalker
13. aug 2010

hroska-príbalový leták som zahodila, v tom je ten problém 😖 ale aj tak dakujem

stalker
13. aug 2010

@andy.a andy ahoj ,prosím môžeš mi poradiť,vrátila som sa z dovolenky a som prechladnutá a mám teplotu.beriem neurol a citalec-len neviem či si kludne môžem dať paralen alebo ibobrufen?????dakujem veľmi pekne 🙂 ☹

jerryjanka
13. aug 2010

@andy.a pootravujem otazkou aj ja - maš skusenosť s niekym kto bral Antidepresiva v tehotenstve aj po nom a normalne s nimi dojčil?

jerryjanka
13. aug 2010

@stalker myslim že paralen ani ibalgin ti nič neurobia.

livijja
13. aug 2010

@stalker pribalovy letak sa da najs na sranke dajte si do googlu a vam vyhodi viac stranok

hroska
13. aug 2010

@stalker - kludne si mozes dat paralen aj ibuprofen. Vyskusala som aj na sebe 😝 😅 , len radsej vzdycky citat ten letak.

alusiatko
13. aug 2010

@jerryjanka- ak chces pokecat mozeme cez ip

savanna
13. aug 2010

@hroska vsetko to, co si napisala o svojej uzkosti - neschopnost uvolnit sa, neustale napatie, nevysvetlitelna nervozita, strach z buducnosti, toto vsetko je mi tak velmi dobre zname 😒 Ale ja som aj taka povaha, od malicka som bola taka, vecne nervozna a uzkostliva. Takze tak nejako sa to u mna zacalo, potom sa k tomu pridala nespavost a tazkosti s dychanim, postupne strach z autobusov, obchodov, pocit, ze musim utiect za kazdu cenu, ale aj strach z ludi....neviem, mi to tak trochu pripada, ze som taka zmes vsetkych moznych uzkostnych poruch 🙄 🙄 🙄 😔
Ale je to velmi povzbudzujuce, ze ti AD-cka tak pekne zabrali 😵 😵 😵 😎 To sa velmi tesim, si pre mna taky svetly bod 😵

hroska
14. aug 2010

@savana - dakujem. Aj Teba caka zlepsenie 🙂 🙂 🙂 😉 a uvidis budes uplne iny clovek 😕 😨 , dokonca to bude este lepsie ako za starych cias 😵 😵 😵 😵 😵

stalker
14. aug 2010

@hroska ahoj, a ty ako??? už si na tom dobre??????t y si mala aké stavy?????prajem pekný deň 🙂

redulka
14. aug 2010

@livijja Já budu tykat-jestli to nevadí. Já ho beru už asi 4 roky? Ale k tomu ještě ten silnej Rivotril. Moc mi nepomáhá. Trochu ano, ale nevím, jestli spíš ten Cpaxil, nebo ten Rivotril. 😒

hroska
14. aug 2010

@stalker - no, mojmu terajsiemu stavu sa odborne hovori vraj "medikamntózne kompenzovana" 😝 😝 😝 😝 😉 😉 😉 😉

redulka
14. aug 2010

@hroska Já nemužu odpověd najííííít. 🤐 🙂

redulka
15. aug 2010

@hroska Tak se omlouvám, ted jsem to našla. Děkuju za odpověd. Já radikální léčbu nemužu. Měla jsem po Deprexu- Serotoninový syndrom a málem přišla o život. Od té doby mě z toho dostávají. Nejdřív jen Neurolem, potom se zkoušeli znovu AD SSRI- Remood-omldlela jsem po 1. tabletě, Trittico- arytmie aneschopnost-šílená unava, Sertralin-nízký tep, Zoloft-nízký tep, Cita-opačné učinky a starý tricyklický AD Prothazin. Vše pusobí opačně,až bych zkolabovala. Mám vysoký prolaktin a tyto všechny léky ho zvyšují. Jeniný a to jsem si sama přečetla COaxil má v letáku, že nezvyšuje Prolaktin-hormon. jenže ten je prej slabej a muj mudr ho moc neuznává, ale je to jedinné, co snáším,jenže s tím silným Rivotrilem ☹ Když se zeptám doktora, jestli to už budu brát stále, řekne, že ao. No to je jasné, když už beru pravidelně tak dlouho ten Rivotril. Závidím všem, které mužou AD SSRI, protože vím, že pomáhají. Vím, že jsem na tom byla huř. Nemohla jsem vyjít ani ven-na nákup, pálilo mě tělo-vegetativní nervstvo. ted už dokážu vše (skoro), ale bez léku ani náhodou. Jsem doma v ČID a do práce nemužu. Mám dny,kdy ven nemužu, nedokážu překovat uzkost, motá se mi hlava atd. ☹

hroska
15. aug 2010

@redulka, no ved prave preto by to chcelo nejaky radikalnejsi zasah v Tvojej liecbe, aby si nesla "len na 50%" 😝 . 😨 Viem, ze su dalsie moznosti liecby, ked SSRi nezaberaju, ale to si ja samozrejme netrufam radit, to uz je otazka pre odbornika. A nasu andy.a si neskusala oslovit??? 😨 😨 😨

redulka
15. aug 2010

@hroska Ne, andy neznám. Já tu neznám asi nikoho. CHvíli mi to bude trvat, než se tu naučím orientovat. No právě-odborník je rád, že nemusí nic měnit a jeto. Jen minapíše recept a jdu. Ale i já už se po tom, co jsem zažila bojím. Řekla bych, že mám daleko největší uzkost a potom ty deprese. Deprese pocituji, jako velikou unavu,ale ta uzkost je třes, bolest na prsou, nervozita, tlak v hlavě, nevolnost, prujem i zácpa, vysoký tlak a kolísavý tep. A to mi jednou jinej psychiatr řekl, že uzkost se AD lečí sice taky, ale s daleko menšímy uspěchy. Připravoval mě psychiatr, že to bude, jako na houpačče. Někdy se cítím pár dní v pohodě, jindy jsem uplně špatná-volám kamarádkám a brečím. Vím, že to nikdo nepochopí, jen ten, kdo to prožil a zná. Prosím tě, kdo je ANDY ? Děkuji moc 🙂

svija
15. aug 2010

@hroska máš dobrou pamět, jo jo, začínala jsem tu s nespavostí, ale pak jsem se tak dekompenzovala, že jsem ani psát o tom nedovedla, to až teď, když se začínám dávat dohromady 😉 .

Já se taky hlásím do klubu těch, co neberou SSRI antidepresiva. U mě jsme konečně (po skoro půl roce), našli léky, po kterých se cítím skoro jako před tím. Beru Anafranil (staré AD a na OCD u mě skvělé) a trošičku Risperidonu (antipsychotikum). Nedávno jste se tu smály, že Anafranil už jen tak někdo nemá. Tak já jo a jsem za něj vděčná 😀 😀 .

redulka
15. aug 2010

@svija zdravím tě. mužu se zeptat, jestli po něm nepřibíráš na váze? A ten Rispodol,kamarádka měla Rispenol, myslím, to je antipsychotikum, po něm taky ne? Rispenol máš na deprese, nebo máš jinu diagnozu? promin, ale nevím, co je OCD? ráda čtu, když někomu něco pomohlo a taky hledám. 🙂

svija
15. aug 2010

@redulka no já nevím, jestli přibírám na váze po lécích a nebo jen proto, že jsem jakž takž psychicky v pohodě 🙂 . Když jsem měla ty největší problémy a úzkosti, tak jsem zhubla asi 7kg a teď jsem to zase nabrala zpátky 😉 . A OCD je zkratka pro obsedantně kompulzivní neurózu, kdy je někdy výhodné dát jako medikaci antipsychotikum, protože člověk pak nevnímá úplně každý detail a netvoří se mu pak tolik nutkavých myšlenek 😝 . No tématicky to sem nezapadá, ale depku jsem k tomu měla taky, tak snad mě holky nevyhodíte 😕 .

redulka
15. aug 2010

@svija Děkuju za odpověd. 🙂 Ted jsou takové názvy...Dřív byla jen Derese a ted jich je několik. 😕 Dřív byla neuroza-ted to je uzkost a taky jich je několik. Už se v tom nevyznám. Já to mám opačně. Když jsem špatná-musím jíst a sladké. Nejdřív jsem taky zhubla, ale ted, po lécích a mé žravosti tloustnu a jsem z toho docela neštastná. Anti psychotikum určitě ale taky zvyšuje Prolaktin. Zeptám se svého mudr., jenže já se už všech léku bojím. 🤐 Tak hlavně, že jsi v pohodě. 🙂

anjelik27
15. aug 2010

@andy.a dakujem za odpovede ohladom PPD a AD Escitalopram Teva 10 mg..... Velmi by som Vas chcela poprosit o radu....Escitalopram Teva 10 mg beriem uz cca 8 tyzdnov, 1 tabletu vzdy rano....(dr. mi predpisala k nemu aj XANAX SR 0,5 mg... ale ten neuzivam pravidelne, len podla potreby)....o tyzden (21. 8.) ideme na dovolenku, a ja citim, ze nie som este stale celkom OK.... resp. ani neviem, ci AD uz zabrali naplno, alebo nie....niekedy mam pocit, ze je to lepsie, inokedy zase pochybujem, urcite vsak pomohli na nespavost a uzkosti.... Tak teraz riesim dilemu, co urobit, aby som si dovolenku, aspon ako tak uzila, pretoze za inych okolnosti by som sa na nu tesila, momentalne mam skor strach... Ideme s manzelom, 17-mesacnou dcerkou a svokrou.... Ci zvysim davkovanie AD na 15 mg denne, alebo pridat na ten tyzden dovolenky XANAX SR 0,5 mg - 1/2 tbl. rano a 1 vecer.... Ak zvysim davkovanie Escitalopram na 15 mg.... ako ho mam uzivat? V 1 davke, alebo rozdelit na 2? A myslite, ze za ten tyzden do dovolenky uz moze zvysena davka pomoct?...velmi pekne vopred dakujem za odpoved.... 😅 asi som to napisala komplikovanie, ze? 😅

anjelik27
15. aug 2010

@andy.a a zabudla som mozno pripomenut, ze moja diagnoza je epizoda stredne tazkej depresie a panicka porucha s agorafobiou......dakujem

hroska
15. aug 2010

@redulka, andy.a je psychiatricka, velmi mila kocka 🙂 🙂 🙂 🙂 co sem chodi. Ona Ti ochotne poradi, len ju musis oslovit. A pozri si aj par stran dozadu, aby si sa trosku zorientovala.

@svija - jeeeeej moj tato tiez berie Anafranil uz skoro 30 rokov 😨 😅 😅 😅 😅 . Je s nim maximalne spojny a nikdy ho nezamenil, dokonca ani ked mali SSRi- najvacsi boom 😵 . Myslim, ze je to fakt dobry liek, len spominal, ze ked ho zacinal brat, tie vedlajsie ucinky boli dost "tvrde" 😝 😝 😝 😝 . A este jedna teraz uz "srandovna" prihoda s Anafranilom. Ked otec ochorel, tak tí, s prepacenim, tupci - psychiatri, ktorym sa dostal do ruk, ho 2 roky neliecili nicim, iba nejakymi skupinovymi terapiami atd.... proste bez liekov a pritom mal velmi tazku depresiu, a ked bol chudak prosit v jednom zariadeni, aby mu dali nejaky liek, tak mu primar odpovedal: "Pocuvajte, ked nam tu budete este vystrajat, tak vam pichnem Anafranil do zily a potom este len uvidite"! 😝 😝 . ..... a bohuzial nikdy mu ho nepichol 😝 😝 😝 😝 😀 😀 😀 😀 😀 A az za nejaku dobu mal tato stastie na mladeho lekara, ktory mu ten Anafranil napichol na maximum a otec odvtedy recidivu nemal a zije zdravy dodnes. 😨

To len tak, na nedelne odlahcenie a aby sme tu nasu chorobu nebrali az tak velmi vazne 😅 😅 😅 😅 😅 😅

bershka
15. aug 2010

jaj ja nechcem strasit,, ale ja som depku dostala v 2003 a vezie sa to so mnou prakticky doteraz. ale uz som si povedala STOP.
kupila som si knihu Secret, kukla ten film a hlavne zacala pozitivne mysliet....Zerkaj kludne lieky. pomoze ti to... len to nie je zalezitost jednoho mesiaca 😉

hroska
15. aug 2010

@bershka - vsak prispievaj castejsie 😅 A o com je ta kniha Secret?? 😕 😕 😕

@svija - ozaj a kedy si vlastne dostala tu OCD? 😕 😕 😕 Ja som kdesi citala,ze vraj tato porucha vznika este v detskom resp. adolescentnom veku 😕 😨 😨 , ale to asi Andy by nam skor vedela povedat

savanna
15. aug 2010

Ja som videla ten film The Secret - ide tam v podstate o silu myslienky, pozitivne myslenie. Asi v tom zmysle, ze si predstavis nieco, po com velmi tuzis, povedzme nove auto a potom si to auto vizualne predstavujes, vystrihnes si jeho obrazok, prezivas pocity radosti, ako keby si ho uz mala .... a potom sa to stane, to auto sa nejakym zazrakom ocitne pred tvojim domom 😅 😅
Pozitivne myslenie je samozrejme velmi dolezite, o tom nepochybujem a sama si myslim, ze by som na nom mala popracovat. Cize v istom zmysle je to urcite velmi inspirujuce, ale na druhej strane mi to cele pripadalo tak trochu ako vymyvanie mozgov, snaha zopar ludi si takto zarobit pekne peniaze 🙂 Teda podla mna je tato filozofia vhodna len do urcitej miery.

@hroska no tak pribeh tvojho otca vyzera ako zo zleho sna . Mozeme byt asi radi, ze zijeme v dnesnej
dobe,co? 😕 😕 😀

@redulka fuha, zda sa, ze mas uz s antidepresivami nieco za sebou. Tak to je mi luto, ze si mala taketo stavy... ja mam s SSRIckami jeden zasadny problem - sposobuju mi problemy s mocenim 😅 , co je vraj u tejto skupiny liekov velmi zriedkave. Inak, ja tiez beriem rivotril a neurol k tomu 😒 Skusam ich postupne vysadit, znizila som neurol na polovicnu davku a zatial sa ako tak drzim. Ale tieto lieky (benzodiazepiny) je ozaj velmi tazke vysadit, su hodne navykove.

@svija - jasne, ze sem zapadas 😉 😉 😉 Kazdy, kto sa na tuto stranku dostane, ma na to predsa nejaky dovod 🙂 Ja napriklad som cez google hladala info o nejakych liekoch, o uzkostiach a vyhodilo mi to tuto temu. Tak som citala, citala, a zistila som, ze je tu vela zaujimavych informacii, dokonca viac ako na inych slovenskych strankach venovanych zdraviu a pod. Az potom som zistila, ze modry konik je vlastne urceny mamickam a ja este ziadne deti nemam 😀 😀 Ale citim to tak, ze tu patrim, lebo je tu vela kociek s problemami ako ja 🙂 🙂

filipal
16. aug 2010

ahojte kocky 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
tak uz som sa vratila z dovolenky.....vsetky vas zdravim, zatial sa nejako neviem zapojit....
ste sa pre mna prilis posunuli! 😀 😀 😝

redulka
16. aug 2010

Přeju hezký začátek dalšího týdne. To je fajn, že je tu i psychiatrička 🙂 To je super. Zkouším snižovat Rivoril o jednu 1/4 na jedné(večerní tabletě). Napíšu určitě andy. Já jsem už včera poslala zprávu, ale asi tu není. Zkusím dneska znovu. Díky za info. Máte někdo zkušennosti s psychologem? CHtěla bych to zkusit, i když zrovna dobré zkušennosti nemám. Ale, přestat tam chodit se dá vždycky. ten minulej mě vubec neposlouchal, pořád koukal na hodinky a ptal se na stále stejné věci-nic si totiž nepsal. Evidentně jsem ho nezajímala. A to jsem měla takovej problém se k němu vubec dopravit, jak mi bylo zle. Tak, ještě jednou-hezký den. 🙂 🙂 🙂

savanna
16. aug 2010

@redulka ja mam za sebou prvu navstevu u psychologa a vnimam to tiez vcelku negativne. Tento sice pocuval vsetko, co som hovorila, to musim uznat....ale kladol otazky v rychlom slede jednu za druhou, skoro som si pripadala ako pred sudom, kde ja som obvinena a musim obhajovat svoje rozhodnutia a spravanie.....vobec som u neho necitila nejaku snahu o empatiu alebo pochopenie 😕 😕 😕 Ale napriklad jednej znamej zas pripadal velmi mily, takze je to urcite velmi individualne. Chce to najst niekoho, kto by nam sadol ako clovek....A co hovoris, ze ten tvoj sa pozeral stale na hodinky, to je vrchol 😕 😕 😀 😀

Ja by som tiez rada pocula o niekom, kto ma pozitivne skusenosti s psychologom a psychoterapiou ( hlavne pozitivne 😅 😅 )....kocky najde sa niekto? 😕 😕

@filipal ako bolo v Alpach? 😉 😉