Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

bobom
25. jan 2011

@janulkama u mna ešte stale nič moc:(a ako dlho berieš zvyšenu davku?citila si zmenu po zvyšeni či neskor?dala si si aj nejaky frontin alebo xanax?som rada že ti je lepšie.

janulkama
25. jan 2011

@bobom zvýšenú na 20 mám asi 2 týždne,hneď zlepšenie nebolo,asi tak po týždni,len pár dní,čo mi je zasa lepšie.Frontin som si raz dala,než mi táto zvýšená dávka zapôsobí,xanax neberiem už od novembra minulého roka..A čo ťa trápi?Čo to vlastne berieš?Nepomáha či ako?

bobom
25. jan 2011

@janulkama beriem to čo ty len 15mg a neviem či to tvyšit,či to vobec pomože?mam uzkost.Aj ty ju mavaš?

janulkama
25. jan 2011

@bobom no mávala som,kvoli malému...mne sa zdá,že že do 20mg max. sa môže,ale poraď sa s lekárkou...mne 15 nestačilo,iba tak na chvílku...

bobom
25. jan 2011

@janulkama a teraz už nemaš uzkost ako si začala brat AD?sa vytratila?

janulkama
25. jan 2011

@bobom ani nie,nemávam,beriem všetko tak s nadhladom...predtým,keď mi malý ochorel a dostal teplotu som bývala už v koncoch,teraz v pohode som to zvládla,žiaden stres,nič...ja som mala hlavnú dg,panickú poruchu a aj tá sa vytratila..mávam chvílky,ale to je úplne v pohode..

lucinka0921
25. jan 2011

@janulkama vsak to,ze stale sa neda vymyslat nejaka aktivita.Ja mam 3 rocnu neterku,skoro kazdy den je u nas,ona mi neda vydychnut,ale niekedy mam uz nervy,ze stale sa chce len so mnou hrat a mne sa nechce 🙂 no zatial som este nevybuchla 😀 Ale zase na druhej strane,ked je tu,tak sa nenudim.Ale to ma tak nenaplna ako by som chcela.No ale mozno je to len zimou,uz by mohla byt jar,predsa aj viac moznosti je.V zime co,ked je taka zima,ani vonku sa mi nechce 😀

janulkama
25. jan 2011

@lucinka0921 no asi tak nejak...keby už bolo slniečko a teplejšie,dalo by sa viac času tráviť vonku,takto je to o ničom 😉

robert1982
26. jan 2011

Ahoj chcel by som sa spýtať či má niekto skúsenosti hlavne Andi kedže je taká odborníčka a je taká milá a dobrá 🙂 Som muž mám 28 rokou pred dvoma rokmi mi po väčšej fyzickej námahe začalo bolieť pod hrudníkom tesne pod sternom pichanie atd... mával som všeliaké nevysvetlitelné pocity na hrudi nikdy by som si nepomyslel že by to mohlo byt psychického pôvodu! Pochodil som celé Slovensko bol som u fakt dobrých lekárov bol som 4 krát hospitalizovaný, Vyšné Hágy komplexné pneumologické vyš, MV Ba komplexné Interné vyš. Fakultná BA komplexné neurologické vyš. Nitra, B.Bystrica atd.... žiadný telesný nález nemám! Lekári ked ma posielali psychiatrovi tak som sa s nimi hádal že je to skutočné lebo tie bolesti fakt cítim! Stále sa mi to zhoršovalo po pol roku ma to začalo boliet aj v chrbte tak isto ako v predu... Po roku som sa nehal prehovorit na AD prímar na neurologii mi povedal že o dva mesiace mi nič nebude. Tak som to skúsil nasadili mi Cipralex po troch dnoch som odpadol v nemocnici tak mi ho vysadili a nasadili Coaxil 1-1-1a Lexavrín 1-1 po mesiaci mi fakt bolesti ustúpili lepšie sa mi dýchalo a bolesti na hrudníku boli skoro preč ale začalo ma to boliet viac v chrbte ráno som sa budil na strašné bolesti v hrbte z postele stávam ako 70 ročný! bral som ích 4 mesiace a kedže sa mi už stav nezlepšoval tak som ích vysadil. Pochopil som že je to fakt z psychiky tak som chcel začat brat niečo silnejšie 5krát som skúšal citalopram,cipralex,elicea, velmi zlééé s tých najmenších dávkach si dám polku a je mi veelmi zle! citalopram som vydržal brat najdlhšie 20dní a to pol tabletky z 10mg! a začalo ma pichat srdce! viem že je to velmi čudné ale je to tak! tak som to vysadil a začal brat zase Coaxil 2-2-2 Lexavrín 1-1-1 6 týždnov žiadná zmena tak som vysadil všetko a vtedy to prešlo začal som mat zlé stavy je mi zle v kuse celý den mám velký strach je mi na odpadnutie niekedy ani nevylezem z postele mám zhoršené videnie....trvá to už skoro tri mesiace chodím k dobrému psychiatrovi nasadil mi xanax sr 0,5 ráno večer a Mollome ráno 75mg bolo mi velmi dobre z toho Mollome to bolo teraz na vianoce a na dvanásty den ked som mal íst na kontrolu a tešil som sa že mi zvýši dávku ma začalo pichat srdce tak isto ako z citalopramu! a vôbec som nevedel spat prvých 7 dní bolo super. Teraz beriem iba xanax sr 1mg 1-0-1 a mám predpísaný Seroxat 20mg len som ho ešte nezačal brat.....ja sa už aj bojím si dat nejaký liek! nikdy by ma nenapadlo že sa dostanem do takéjto situácie je to hrúza! Dva roky som nič nerobil len po lekároch chodím... silno som športoval bojové športy fitnes atd.... schudol som 15kg! som podnikatel takže fyzicky nemusím pracovat ale už nevládzem takto niekedy myslím na najhoršie!!! ☹ prosím poradte ak máte niekto takéto skúsenosti ja už neviem čo dalej....

radulinka00
26. jan 2011

@robert1982 Ahoj, já nejsem lékařka, ale mě to přijde jako panická porucha jako vyšitá.Není to tak, že si přečteš leták od léků a pak máš vedlejší účinky toho léku? 😕 Jinak já jsem zastánce toho, že tady u těch poruch je důležitá psychoterapie stejně jako léky, docházíš někam?Blbý taky je, že tadyty xanaxi, lexauriny jsou návykové a nesmíš je přestat užívat náhle, ale postupně a i tak pokud jsi je bral dlouho, tak můžeš mít vedlejší účinky z vysazení.Prosímtě a co ti bylo z toho Cipralexu? Jestli nějaké nevolnosti, zvýšená úzkost, tak to je zezačátku normální, tělo si musí na to zvyknout.
být tebou tak vysadím pomalinku ten xanax, začnu brát seroxat týden půlku pak celý a nepozoruj se, zkus relaxovat, cvičit, chodit k psychologovi, přečíst si něco o PP, je to hodně o způsobu myšlení. držím ti palce, jseš mladý, určitě to zvládneš a dostaneš se z toho, ale je to běh na dlouhou trať. Snad ti odpoví i Andy je fakt moc hodná a umí dobře poradit.pa R.

radulinka00
26. jan 2011

@lukinkowa Ahoj, ještě jsem si vzpomněla pokud nechceš brát ad, ještě existuje látka tryptofan, nevím jestli se může v těhu, ale ta je taky na tyhle problémy, zkus se zeptat v lékárně.

anka12
26. jan 2011

uf,ked som citala robertov prispevok az mi behal mraz po chrbte,lebo som si spomenula ako som sa citila pred 10 rokmi ja,len ja som sa nemohla akoze nadychnut,tiez som pobehala vsetky vysetrenia a nic-zdrava ako repa 😀 ,len mne bolo zle a zle 😝 ale psych.mi velmi pomohla a k tomu terapie.teraz aj ked sa uzkost prejavi viem ju lepsie zvladat.a robertovi by som chcela povedat,aby necital pribalove letaky na liekoch.vsetko bude lepsie len to chce cas a trpezlivost (to je to najhorsie,lebo chceme aby nam bolo hned fajn)

kamajka
26. jan 2011

Ahojte kočky máte niektorá skúsenosť s užívaním lieku SERLIFT 50mg počas dojčenia?
Ja dojčím a strašne sa bojím aby to malému neuškodilo. Psychiatrička mi odporučila dojčenie ukončiť, že mi dá potom nejaké iné lieky...... Teraz neviem čo mám robiť, synčeka by som rada dojčila ale chcem byť zároveň aj v duševnej pohode....

filipal
26. jan 2011

@kamajka 🙂 ahoj, takze serlift ti dala. mozes ho uzivat aj pri dojceni. ano,lekari odhovaraju od dojcenia pri nom, lebo nie je u nas dostatok studii. moja sestra ho uzivala uz pred 6 rokmi na poporodnu depresiu a tiez dojcila.
na jej dcerke nebadat ziadne nasledky.
prave toto je jeden z liekov, ktory sa toleruje aj pri dojceni. takze bud kludna. 🙂

kamajka
26. jan 2011

@filipal ahoj 🙂) dakujem ti za odpoved, takze psychiatricke na kontrole poviem, nech mi tie iné lieky nedava zatial, ze skusim vydrzat s tymto serliftom, ona mi chce dat nejaky liek ktory je aj na spanie (v noci sa casto budim), na chut do jedla (nechuti mi jest) a este obsahuje serotoninu nejaku vyssiu davku ako serlift............tak neviem.... povedala ze serlift mi moc nepomoze..inak mi je z neho riadne zle.

filipal
26. jan 2011

@kamajka je ti z neho zle? a jes ho az po ranajkach? najlepsie je hned po ranajkach a trochu ho rozchodit. zrejme ti zvysi davku aspon na 100 mg. ano, su aj ucinnejsie lieky, ale to kojenie je na nezaplatenie.....
pozri, kazdy mesiac co vydrzis, tvojmu synkovi prospeje...ale ked sa nebude dat, tak budes musiet prestat kojit a brat ine lieky.... zatial skus vydrzat. 🙂
ako dho uz beries serlift?

kamajka
26. jan 2011

@filipal beriem ho dva dni polku večer a po týždni mám ráno aj večer polku.

janulkama
26. jan 2011

@kamajka ahoj,aj mne bolo z Ad zle a zistila som,že keď sa dobre naraňajkujem a až potom si dám AD,tak mi nieje zle...odvtedy riadne a poslušne raňajkujem 😀

kamajka
26. jan 2011

@janulkama no to bude o zivot naucit sa ranajkovat

janulkama
26. jan 2011

@kamajka aj ja som s tým mala veľký problém,ešte teraz sa niekedy prekonávam,aby som niečo zjedla,ale viem,že musím...možno pri pravidelnej strave aj konečne priberiem 🙂

kamajka
26. jan 2011

@janulkama 🙂 no dúfam že aj ja 😀 ešte som chcela večer je lepšie brať ad pred spaním alebo to je jedno?

filipal
26. jan 2011

@kamajka nuz, celkove sa divim, ze preco ti dala serlift na vecer. zvycajne sa uziva rano, alebo ked je vyssia davka tak rano a na obed. je to skor stimulujuce AD. vecer sa dava Triticco a pod....
neviem, co tym sleduje.
2 dni je este uplne kratucko, to vies....prve zlepsenia mozes citit tak po mesiaci.....po dvoch.
aj tak dobre, ze si uz zacala. 🙂 🙂 🙂

kamajka
26. jan 2011

@filipal mozno kvoli tomu ze nespavam.......ale po serlifte sa mi zaspava este horsie..... ale mozno sa to uupravi no ja neviem,ja som v zivote podobne lieky nepotrebovala, nic o tom neviem

janulkama
26. jan 2011

@kamajka neviem,mne lekárka povedala,že môžem aj večer,beriem cipralex 20mg,ale dozvedela som sa,že je to lepšie ráno a poobede,tak si to dávam podla seba,nie podla lekárky...

radulinka00
27. jan 2011

@kamajka ahojky, mně taky přijde divný večer, to spaní ti to může zhoršovat. Jestli potřebuješ něco na spaní a zlepšení chuti do jídla, tak na to je dobrý mirtazapin. Bere se večer před spaním a dá se zkonbinovat i s jiným ad i s tím setrlínem.Setralím bys měla brát ráno nebo ráno a poobedě a Mirtazapín večer, ale nevím jak s tím kojením potom, zkus to brobrat s dr. pa

janulkama
27. jan 2011

@robert1982 ahoj,ako sa máš dnes?Čítala som si Tvoj príspevok,je to jasné,že máš panickú poruchu...aj ja ju mám a úž sa úspešne liečim 🙂 Aj si si nasadil tie lieky?Neboj sa,ono na začiatku je to vždy ťažké,aj ja som to mala a veľmi,ale tu baby ma dosť podporili a zvládla som to..už vyše 3 mesiacov beriem cipralex 20mg...

robert1982
27. jan 2011

@janulkama ahoj som rád že reaguješ na môj príspevok 🙂 ten xeroxat som ešte nežačal brat začnem od pondelka 😨 teraz beriem len ten xanax sr 1mg 1-0-1 tak to ta drží teraz dost v pohode..... chcem sa ta spýtat ty si mala alebo máš bolesti tiež? lebo mne začali najprv bolesti na hrudníku atd... až po pol roku som sa začal bát atd.... a dostal som sa do tejto situácie z ktorej sa už neviem dostat von ☹

robert1982
27. jan 2011

@radulinka00 ahoj 🙂 letáky vôbec nečítam.... z cipralexu ma pichalo srdce,nevedel som spat,boleli ma ďasná,mal som z toho velmi silný stav!!! Dakujem.... 🙂

janulkama
27. jan 2011

@robert1982 ahoj,zaujímave s tým cipralexom,aj mne bolo zo začiatku strašne zle,dopovala som sa prvé 2 týždne xanaxom sr a frontinom..ale samé to postupne prešlo a beriem len cipralex.
Za tie bolesti.Ja som mávala také silné bolesti na hrudi a pri srdci,bolo mi strašne zle,nemohla som dýchať,točila sa mi hlava a prudko a rýchlo mi bilo srdce.Záchranka už vedela cestu k nám po spamäti...naozaj,pri panickej poruche to tak je...ja som to rok odmietala,že určite som chorá a tak.Bola som na neurologii,kardiologii,hematologii,interné,ortopédii,gastroenterologii...no proste všade,kde sa dalo som išla a hladala som príčinu.Mala som strach,že zomriem a tak...až cipralex mi takto zabral...teraz keď ma bolí pri srdci,alebo pichá,tak mi to ani nevadí,ponaťahujem sa a idem si lahnúť,alebo tak,lebo som si určite preťažila chrbticu.Na hrudi ma tlačilo asi pol roka stále,ak nie viac,až teraz to zasa povolilo.ˇUplne ťa chápem,prežívaš presne čo ja len prednedávnom.Začni brať lieky čo najskôr a vydrž to.Kolko už berieš ten xanax?

andy.a
27. jan 2011

@robert1982 ja mám pocit,že ty sa až príliš sleduješ....Cipralex je najlepšie znášané AD s účinkom aj na telesné príznaky....a nehnevaj sa,citalopram 5 mg je dávka pre malé dieťa,6-roční berú 10 mg a úplne v pohode,bez nežiad.účinkov a okrem toho je citalopram najslabšie SSRI 😝 😝 😝

niektorí pacienti sa sťažujú,že im vypadávajú z AD zuby,zhoršil sa im zrak,sluch atď....to si prečítajú na príbal.letákoch,že sa to môže vyskytnúť u 1 zo 100 000 ľudí a už si to vsugerujú 😝 😝 😝 😝 😀 😀 😀

píšeš,že príbalové letáky nečítaš 😝 😝 😝

Seroxat vyskúšaj,ale som si istá,aj keď Ti držím palce,že Ti zasa bude robiť zle 😕 😕 😕

dievčatá Ti radili dobre 😝 😝 😝

skús si dávať Magnesium alebo niektorí pacienti si dávajú pri bolestiach na hrudi myslím Corvaton,alebo niečo podobné,len podľa potreby,predpíše Ti to obvoďák 😉 😉 😉