Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

simonesan
23. feb 2011

@radulinka00 ahoj, začalo to teď po vysazení ad v dubnu, byla jsem v pořádku, brala je dlouho, tak jsme s psychiatrem pomaličku vysadili.Jinak mně to začalo vlastně v dětství po úmrtí otce a částečném rozpadu rodiny a věcech co tu nechci psát, ale ne žádné zneužití to ne..Přišlo mi, že nikam nepatřím a byla jsem hodně sama a zafixovaná na babičku,která mi umřela pak 4 roky po taťkovi.Musím říci, že děti se částečně z traumat vzpamatovávají lépe,ale asi se to někde zacykluje a z toho si myslím, že se mi později rozvinuly ony potíže.Začalo pp,silným pocitem odcizení, což jsem dělala jako dítě, vytrhávala se z reality, abych to unesla,ale pak mě to začalo vytrhávat samo.Je těžké se povzbuzovat v depresi a věřit.Nikdy u mě tak špatný stav netrval tak dlouho.V podstatě si už neumím představit,že budu někdy fungovat.Tobě to začalo jak?A zabrala Ti hned první ad? jinak určitě bych teď děti nechtěla,ani nějakého přítele,teď určitě ne.Začalo nám to oběma teď vlastně v srpnu,těší mě, že u Tebe je léčba úspěšná 😉

@filipal ahoj, máš naprostou pravdu,že bych měla minulost nechat spát,protože s ní nic neudělám.Jenže jak je mi blbě, tak mi do hlavy skáče, proč to zbytečně takhle dopadlo.A stalo se mi to nepochopením lékařů 2x. Vypadá to, jako bych je vinila, ale je to pravda, bohužel. Ale nemám za to, že by to byl jejich zlý úmysl,ale malá empatičnost a odbornost. Toho primáře vyhodili a co se týče první psychiatričky, tak mi nakonec psycholožka řekla, ať jdu jinam, přesto,že mě tam poslala a dnes už tam pacienty neposílá vůbec..Má psychiatrička je soukromá, ale má toho hodně a a tak sezení trvá chvilku a já jak tam sednu,tak ztuhnu a myšlenky mi uletí .Pak to, že mě překvapuje, že říká, že je citalopram stejný jako cipralex, což jak psala andy není a podle účinků taky ne. Jéé nový účes, to bych potřebovala,za chvíli budu mít vlasy do pasu 🙂 Ty ranní nevolnosti mi začaly po citalopramu, někdy jsem je měla dřív sem tam při velkých úzkostech,ale teď je ani třeba nemám.Mám depresi,únavu,žádnou energii a chuť, do čehokoli,nekonečný smutek,to asi holky s depresí znáte, nic nerozptýlí, člověk ví, že to není on, takhle to mám.

@monfat : děkuji, mně se líbí, jak Vy používáte to moja 🙂 Máš hodného muže. Já když se někdy vykopu, tak je to lepší, ale nemám zatím moc síly, hubnu a tuhnou mi nohy a i když někam jdu, tak pocit smutku mi zůstává, nemůžu mu utéct.Je skvělé, jak malá dávka ad Ti stačila 🙂

@clare1 :ahoj a myslíš, že Ti ten seroxat vůbec zabral, nebo ani nezabral a je Ti po něm zle? Dá Ti dr zpět eliceu? Já ji chci taky poprosit o návrat na cipralex, ten mě zvedl na nohy, jen se to musí něčím doplnit, když mě přestimulovával do úzkostí, taky asi nějaká antipsychotika.Je dobře, že se cítíš lépe a lépe.Chodíš do práce, nebo teď asi ne tuším jsi psala. Já dnes k psychiatričce nejela, protože jsem nastydla. tak příští týden.

Já trpím hodně pocitem odcizení a derealizací a depresonalizací, kdy mi přijde, jako by vše mělo vypadat jinak,ač vím, že je to v pořádku.Nedá se to popsat, jako by mi něco zpřetrhalo všechny vazby se světem, lidmi vším, Jakoby se duše přestala kamarádit s tělem a jsem sama i když nejsem, myslím, že je to právě tím, že jak jsem se odtrhávala v dětství. Znáte to někdo?

Koukala jsem holky na zprávy, to je hrůza, jak debilní vyhazovač zbil spícího muže tak, že ho zabil.Takový debil nikdy mít psychické problémy nebude ať udělá komukoli cokoli a ještě vezme život jinému.

Hezké bylo to s tím psem, jak pozná, kdy ta holčička potřebuje inzulín, nebo, že jsou psi co poznaj rakovinu a pak že je člověk nejinteligentnější tvor 😀 ještě by mohli umět vyčmuchat kolik čeho do kedlubny, když hapruje psychika.

Všem Vám děvčata moc děkuji 🙂

filipal
23. feb 2011

@slimme och to je velmi narychlo. AD sa maju vysadzovat niekolko tyzdnov, optimalne niekolko mesiacov.
ja som podobnu davku vysadzovala 4 mesiace.
nuz, neviem, ci sa to da zvratit. skoda, ze si nenapisala skor, vtedy, ked si sa rozhodla vysadzovat. to je zvycajne najkritickejsie obdobie. nasadzovanie a vysadzovanie. sertralin beru dokonca aj tehotne a dojciace zeny....

slimme
23. feb 2011

@filipal Ja viem, že je to veľmi narychlo, ona je ale za to, aby som prve tri mesiace nebrala nič ak to bude možné, uvidím ako to pôjde.

filipal
23. feb 2011

@slimme drzim palce, aby si to zvladla.....podla mna, ti tie stavy postupne odozneju.... 🙂 🙂

slimme
23. feb 2011

@filipal Dakujem za podporu 😉

bobom
24. feb 2011

@clare1 ahoj ale ešte mam stale striedave dni.....no tešim sa na jar ale nerobi mi dobre jarna unava.

simonesan
24. feb 2011

@slimme ahoj, já se připojuji k filipal, nevím kolik je u sertalinu celá tableta a půlka. Já brala 50 mg, ale jako nasazovací než se přešlo na jiná. Ale takovéto vysazování mi přijde opravdu hodně rychlé. Vždy´t jsi nemusela tak spěchat a o 2-3 měsíce to prodloužit. Já vysazovala hodně pomalu, dokonce z dávky, ze které by šel jiný psychiatr na nic a nic jsem moc nepozorovala, mně se bohužel potíže vrátily, ale já nebrala ad poprvé a jsem jiný případ. Když se nebudeš cítit, tak se raději k ad vrať a pak vysazuj pomaleji.

radulinka00
24. feb 2011

@kaselka hmm... 🙂 spoustu užitečných rad, lepšíš se! 😀 😀 😀 Miluj svůj život jsem četla, Moji psychologii taky čtu. Blbý je, že v těžší depresi nejde ani číst 😔 , ale po zaléčení nebo jako prevence je to určitě moc potřebné a užitečné 😉
To samé potravinové doplńky, ještě bych doplnila ginko na podporu mozkové činnosti. Taky přeju hodně dobré nálady 🙂 a děkujeme! 😵 😵 😵

slimme
24. feb 2011

@simonesan Ahoj, brala som Sertralin Teva 50 mg, ja by som sa neponahlala, keby nenastali take okolnosti, že som dostala výpoveď, a kedze sme uz dieťa plánovali, len som to urýchlila. Možno to niekomu príde divné, ale ja to považujem za najlepšie riešenie. Viem, že sa mi to môže všetko vrátiť, ale nikto mi nezaručí, že keby som vysadzala 2 mesiace, že by to bolo všetko O.K. Mám z toho teraz strach, to je jasné, o to teraz vacsí, keď mi všetci potvrdzujete, že som vysadila moc rýchlo. Ja som si pôvodne myslela, že ani vysadzovať nebudem, že budem brať radsej AD aj počas tehotenstva ako by mi malo byť zle, ale mudr. ma presvedcila, aby som to aspon skusila...viem, že su to len 2 týždne čo som bez AD, ale pre mňa je to úspech a budem dúfať, že sa mi stav nebude rapidne zhoršovať.

kifo
24. feb 2011

caute🙂 mate niekto skusenosti s Grandaxinom? Beriem 0,5mg rivotrilu a chcel by som ho zamenit za oxazepam,kolko mg oxazepamu by to mohlo nahradit? Dakujem

cuttina
24. feb 2011

@clare1 No, dnes som sa rozpravala s jednou znamou farmaceutkou (velmi sikovna a mudra) a ona povedala, ze je to najlepsia volba pri uzkostiach, lebo je to najslabsie, ale samozrejme sa to nema brat dlhodobo. Dala mi aj plan, ako pomaly vysadzovat (do dvoch mesiacov) by som mala byt z toho uplne vonku, a ze pokial nemam depresie, ine lieky sa ani nepredpisuju. Tak som kludnejsia🙂
Vraj to nie je az take zle s tou zavislostou pri mojej dobe a davkach to vraj bude v poriadku...
Tak uvidime...
Ale celkom ma to upokojilo, lebo vraj je to zo vsetkych tych svinstiev "najmensia pliaga", ale samozrejme, ze je dobre sa toho cim skor zbavit.... A vraj pri takychto kratkodobych uzkostiach zo straty je to najvhodnejsia volba....
Dakujem ti!🙂

filipal
25. feb 2011

@cuttina drzim ti palce a velmi prajem aby ti uzkosti odozneli, ale nie je pravda, co ti ta znama farmaceutka povedala.
AD sa nasadzuju aj pri uzkostnych stavoch aj pri stratach a pod. myslim si, ze erudovanu radu by ti dali skor psychiatri. farmaceuti sa jednoducho nemozu vyznat vo vsetkych diagnozach. je pravda, ze plno obvodakov lieci tak, ako popisujes.
a nemyslim si, ze tie lieky su svinstva....ale su navykove a iba utmju, na rozdiel od AD, ktore liecia.

samozrejme, ak to ustojis bez liekov bude lepsie.

clare1
25. feb 2011

@cuttina fajn, myslim, ze ti poradila dobre, moja teta je sice starsia pani, ale lieci sa uz asi 35-40 rokov, velmi casto bola na AD, ale uz cez 10 rokov, zije v kludnom zivote, vyhyba sa stresom a ozaj jej staci iba to elenium, ale berie ho iba velmi striedmo, ked ide nieco vybavovat, alebo ked caka nejaku vyznamnejsiu navstevu-ojedinele a uziva ju tak roky a vobec nie je zavisla a strasne sa zavislosti boji, lebo si s tym prezila peklo

no mozno to ma na roznych ludi rozny ucinok, ale jej sa s tym dari prezit bez AD a sluzi jej ako barlicka v tazkych situaciach ked nevladze, tak nech ti posluzi ale daj pozor je to ozaj len barlicka, nie je to na dlhodobu liecbu

filipal
25. feb 2011

cuttina Praveze mi ich predpisala psychiatricka na moje naliehanie, ze chcem lieky uplne vysadit, ale zda sa mi, ze ked ich neberiem, idu na mna divne stavy: zle sa mi zacne dychat, panika, ze odpadnem atd..

@clare1
@cuttina
odcitovala som prispevok Cuttina, aby bolo jasne, na co sa reagujem. tieto priznaky sedia bud na PP, alebo mozu byt zavislost na benzodiazepiny. patri medzi ne Neurol aj Elenium.

clare1
25. feb 2011

@filipal no ja som to pochopila tak, ze cuttina nema depresiu alebo PP ako poruchu, ale iba preziva tazke obdobie po rozchode s priatelom, ktore je iba prechodne, dr. jej na zvladnutie situacie dala neurol, uzivala ho 3 mesiace/ co sa mi zda dlho, asi to bola poriadna laska.../ a cuttina chce teraz sa uz neurolu zbavit a tak jej to kazala aj dr., lenze po 3 mes. uzivania sa neurol neda len tak lahko vysadit, takze proti neziaducim ucinkom, ktore zapricinuje abstak z neurolu, jej dr. dala slabsie a lepsie elenium, ktore sice nenahradi neurol ale bude sa o to lepsie vysadzat

no neviem cuttina, dobre som to pochopila? a preto si myslim, ze robis spravne ak si uz bola zahacknuta riadne s tym neurolom, je dobre nahradit ho radsej eleniom a ten pomaly vysadzat, ja som tak vysadzala po dvoch mesiacoch lexaurin a nebolo to tazke, lenze som uzivala AD, tak dufam, ze to zvladnes
@cuttina

filipal
25. feb 2011

@clare1 no aj rozchod s partnerom je castym spustacom uzkosti. dnes sa aj taketo epizody doporucuju zaliecit AD, ktore su setrnejsie ako tie vyssie spominane lieky....

samozrejme, mozno sa cuttina z toho teraz pekne dostanes. ale keby nie a problemy ti budu pretrvavat, nebran sa tym AD......

kubaka
25. feb 2011

@cuttina nestíhám dočíst všechno, jen toto mě trklo: není velký rozdíl mezi "klasickou" depresí a PP a úzkostnými stavy. Není to méně nebo více. Všechno to patří do jedné rodiny a léčí se úplně stejně - pomocí Antidepresiv. Ty jsou také nejúčinnější. Elenium, neurol atd. neléčí, jen potlačí symptom.
Nemyslím, že že to moudré ordinování a ani bych neřekla, že farmaceutka ti poradila dobře. V tomhle nemůže radit.
Nerozumím, které léky ti dala na tvé naléhání - tyto? a proč ti nechtěla dát AD? tím se léčí PP i různé neurozy - jak psala filipal - se vším,, co ti napsala, souhlasím a potvrzuji.
Já se léčím už 8 let. Zpočátku jsem taky měla jen Lexaurin a Xanax a nic to nevyřešilo. Až AD .

clare1
25. feb 2011

no rady cuttine tu na fore sme dali, bola aj u dr., dokonca hovorila aj s farmaceu., iba ona sama vsak pozna , ci skutocne ide o spustenie depresie alebo PP, alebo sa jej podlomili kolena z toho rozpadnuteho vztahu a ci to uz ustoji vyradenim toho elenia, to musi posudit ona ako sa citi a mozno vysadenim ozaj zisti, ze bude potrebovat AD a mozno ma psychiku zdravu a iba rozchod bol bolestivy a postacil neurol, ktory vysadi eleniom, rozhodnut o liekoch si musi sama, aj elenium ma vedl. ucinky a ona vlastne chce uz iba vysadzat, to znamena, ze sa uz psychicky citila dobre a rozchod predychala, a AD maju tiez neziaduce ucinky ale neuzivaju sa 3 mesiace ale min. pol roka az ...., mozno nastalo, citala som tu na fore ako tazko je tiez sa s nimi rozlucit a ked aj tak len nacas a problemy sa znovu vratia...

moja kolegyna, mala problemy aj doma s muzom a citila sa aj prepracovana a tiez uzivala lexaur. asi 2 mesiace a to bolo vsetko vratila sa do normalu...a AD nepotrebovala ,treba to zvazit, my piseme svoje nazory ale rozhodnutie je na cuttine a svoj stav snad vie objektivne prehodnotit...

clare1
25. feb 2011

ved pise, ze nema depresie, a uzkosti boli kratkodobe, zle jej je len z vysadzovania..., myslim, ze to napisala zrozumitelne a je to v poriadku aj reakcia farmaceutky

filipal
25. feb 2011

@kubaka cau 🙂
co si na hlavU? 😀
alebo bojkotujes a dala si sa naopak? 😅 😅
este mi napada jedna moznost, ze si urieknuta 😎 😀

filipal
25. feb 2011

@kubaka ahaaa, uz som pochopila!

clare1
25. feb 2011

@cuttina a tiez ked som po 2 mesiac. vysadzala lexik bolo mi zle, zavrate, zvracanie a musela som to strasne pomaly, aj teraz som ho brala casto lebo mi dr. dala seroxat a povedala, ze ak mi bude z jeho nasadenia zle, tak si mam davat lexaur.

kubaka
25. feb 2011

@filipal nejsem "na hlavu" jsem "na hlavě" 😀 Tichý protest proti pravidlům vkládání profilových fotek.
Jestli jsem uřknutá, tak o tom nevím, tudíž mi to nemůže ublížit 😀
No, jasně, každý se stará o své zdraví jak umí 🙂
@clare1

filipal
25. feb 2011

@kubaka ano, uz som tu temu nasla. nemohla som ju najst, lebo je len na ceskom koniku.
mna presne to iste zacalo trapit. citim tu strasnu neslobodu a zacalo to tym urieknutim....fakt nad zdravym rozumom tu vitazi povera....

janulkama
25. feb 2011

@kubaka jej sranda,aj ja si to tak tuším dám 😀

janulkama
25. feb 2011

@filipal akým urieknutím,kto ťa uriekol?? 😉

filipal
25. feb 2011

@janulkama to bola narazka, lebo sme sa stretli s Kubakou v teme o urieknuti a bola som velmi prekvapena, kolko ludi tomu veri....

janulkama
25. feb 2011

@filipal aj taká téma existuje??Idem kuknúť,či je tu aj o nadprirodzených bytostiach 😀 Ja som na ducharinky 🙂

filipal
26. feb 2011

@kifo vsimla som si, ze ti nikto neodpisal....ja si nespominam, ze by niekto z ludi, co sem chodia bral podobne lieky...
tada okrem Rivotrilu, ale prave ten chces zamenit....
takze jedine, ak sem niekto zabludi.

monfat
26. feb 2011

čaute ako sa máte? Dnes bol krásny deň spravili sme si s rodinkou výletík 🙂 🙂 🙂 joj fajne nám bolo 😉 mohlo by sa to opakovať aj častejšie. Mám pocit z tej jari, že všetky chmára a depresie odoznejú a už sa nikdy nevrátia 🙂 🙂 a od pondelka idem vysádzať, nemám sa báť mám sa tešiť, to mi povedal psycholog, tak držte palce, nech to dobre dopadne, mala by som vysádzať do mája 🙂