Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

bronka13
22. feb 2014

to ked mam taky pocit staleho strachu taka obava ze som naozaj v poriadku ako keby VAs to tak drzi ten pocit to je uzkost?? ...ja beriem zoloft100na uzkost 7 tyzdnov este mi to na uzkost moc nezabera..

lucinka0921
22. feb 2014

@savanna ahoj moja,super,ze si sa aj ty ukazala,uz davno sme pisali spolu 🙂 No snad da aj mne alventu,soniada ju uz ma,aj andy mi pisala,ze by bola pre mna asi v hodna alventa na to co mi je,tak dufam,ze ta nova dr. mi da tiez nieco take....A ty sa mas ako?Co,ze si zase zacala brat AD?

lucinka0921
22. feb 2014

@bronka13 ale robis si to aj sama,lebo stale na to myslis a premyslas o tom....To vsetko preberies v nemocnici,tam im vsetko povedz ako ti je a tak a uvidis,mozno ti zmenia celkovo lieky,mozno nieco pridaju,uvidis,ale uvidis,ze tam ta daju dokopy 😉

hroska
22. feb 2014

@bronka13 ked chces odpovedat niektorej babe, tak daj @ a hned bez medzery jej meno. 😨 😝 tie strachy, to je vsetko na jedno kopyto, proste vsetky to tu mame, strachy mozu byt rozne, napr. strach,ze ci si vporiadku, ktory mas ty, strach z toho,ze zrazu idem dostat infarkt, alebo umriet, strach z roznych socialnych situacii, strach chodit po obchodoch.....proste je toho stasne vela a takyto neprimerany strach sa nazyva uzkost. Kazda uzkost ma rozne prejavy, u niekoho sa moze uzkost prejavovat skor fyzicky, napr. sa klepe, poti, busi mu srdce, toci sa mu hlava, trpne mu cast tela, je mu zle od zaludka ..... a u niekoho sa uzkost moze prejavovat skor psychicky, napr. ma pocit,ze sa ide zblaznit, ma vtierave myslienky, je vnutorne strasne napaty, nervozny.....a samozrejme moze to byt aj tak, ze mas aj fyzicke aj psychicke prejavy uzkosti naraz. podla toho aku konkretnu uzkost mas, ta dr. zdiagnostikuje, lebo tych uzkostnych poruch je viac-genralizovana uzkostna porucha, panicka porucha, socialna uzkost, obsedantno-kompulzivna porucha a postraumaticka stresova porucha. tou poslednou napr. trpeli americki vojnovi veterani, co bojovali vo Vietname. Mali neskutocne zazitky z tej vojny, ze sa im o tom este aj po rokoch snivavalo, strhavali sa zo sna, boli vystraseni, nevedeli sa zaradit do normalneho zivota...... No a uzkosti sa liecia AD, takze lieky ti urcite pomozu, len treba natrafit na ten spravny a byt velmi trpezlivy.A ty sa liecis 1. krat?? 😨

@savanna no ahoj, kde si bola? tak mas znova Alventu, a kolko mg uzivas? A co je s tym Valdoxanom, mas ho este na noc? pochval sa trosku viac 😉🙂

@lucinka0921 to uz mas za tyzden dr.? 😅 😨 no to je super! luci podla mna, u teba tiez by bolo treba radikalnejsie zmenit liecbu, jednak samozrejme, aby si sa definitivne zbavila PP a agoraf. a jednak starostlivo vybrat AD, aby si mala co najmenej NU.

esselte
22. feb 2014

@hroska ja si tiež myslím, že keď vezmem ráno 30MG , nebude to až také hrozné, veď telo si už ne liek zvyklo a rivotril mi hovorila presne tak, zatiaľ sa nastaviť na paretin a potom postupne riešiť rivotril,neviem prečo, ale keď mám taký deň, ako včera, tak sa potom musím dať aj na ďalší ešte dokopy, akoby ma tá zubárka, lebo ja sa strašne zubárov bojím a návšteva lekárky vyčerpala, včera som normálne poobede zdriemla a ešte mi robia problém aj víkendy, mne ja nejako lepšie v práci, a to je asi preto, že nad sebou nerozmýšľam,kecáme s kolegynami a tak, a dnes ešte aj vonku prší a proste celkovo víkendy mi nejako nerobia dobre, pričom by to malo byť naopak

esselte
22. feb 2014

@hroska A na teba už neprichádzajú niekedy tie stavy?

anina63
22. feb 2014

@hroska Ahoj,ty to vieš tak pekne vysvetliť a rozobrať.Tak podľa toho čo si popísala,ja mám všetko 😀 Hroska môžem sa spýtať? Kde pracuješ alebo ako čo?

esselte
22. feb 2014

@anina63 Ahoj, ako sa darí, už si tu dlhšie nepísala,takže asi fajn, ja mám zvýšiť dávku paretinu, ale mám z toho aj strach a rivotril beriem ďalej, dnes prišli už dva také krátke ataky, mne fakt víkend nerobí dobre, je asi lepšie, ke´d som s ľudmi a deťmi v práci, potom na to nemyslím, syn je už veľký, manžel momentálne chodí hore dole, lebo poobede ideme k sestre na oslavy, takže sa do nejakej práce ani nepúšťam, akurát som uvarila zemiaky na kyslo a k nim bude vajíčko a sedím a nerobím nič a práve preto si myslím, že mi víkendy škodia, lebo príliš myslím na seba, v liekoch to byť nemôže, beriem tie isté a cez týždeň bolo ok, dokonca nám chodil riaditeľ na hodiny a ja som bola úplne v poriadku, takže je to moja hlava a nie lieky, tie som nemenila

anina63
22. feb 2014

@esselte Ahoj,hej práveže som tu denno denne.Teraz som mala tri dni voľna tak som tu čumela a čakala kto napíše 🙂 A ja už ani sama neviem ako sa mám 😀 Dnes ked som začala variť,tak slabé točko v hlave,dala som si magnezko a už sa "teším do práce".MM nechám vysávanie a ja sa zdekujem 😀 Len píšte,píšte,aby som mala večer čo čítať a hlavne všetko pozitívne prosím 😝 Krááááásnu sobotu všetkým 🙂 🙂 🙂

bronka13
22. feb 2014

@hroska som cez mobil preto mi to nejde.. takze v nemocnici mi urcia o aku diagnozu salebo ja mam proste take spomalene reakcie a qj oci ubolene tale tlaky v nich mam moze byt z tpho rispenu...takze asi mi ho aj vysadia rispen ..nieje urceny prdsa na liecbu uzkosti nie?

lucinka0921
22. feb 2014

@hroska presne aj ja si myslim,ze by bolo dobre zmenit lieky...Aj andy vravela,ze alventa by bola dobra....No uz len tyzden,uz sa neviem dockat,normalne sa tesim 😀 Tak som velmi zvedava,ze co mi da,no podla netu,je to jedna z najlepsich dr. v Pardubiciach,tak dufam,ze bude taka dobra ako nasa andy 😉

simka1111
22. feb 2014

@hroska ahojky , uz dlho sme nepisali nic 🙂 citam , ze si uplne stabiliyovana, gratulem 😉 😉 Ja sa mam tiez dobre, i ked to mna este dakedy pride, myslienka typu ako som to mohla dovolit vobec, ze sa mi take nieco muselo stat a tak, ale som aj za to vsetko vdacna, co som doteraz dokazala. 😠 A co je uplne super, zase ma bavi nakupovanie, obzeranie sa v zrkadle , malovanie, minule som si hladala na nete nejake ucesy na bezny den 🙂 cize paradenie 😎 To je stara dobra Simka 😉 😉 V skole to tiez ide, kolektiv je super, ucenia je dost , ale som predsa na medicine 🙂 A co sa tyka cvicenia, ze ako sa prinutit, to je tazka otazka,... tak mne to pomaha, dokaze ma uvolnit, ked som aj napäta, a zapnem si pritom hudbu na plne pecky a ide to 🙂 Minule som 70 minut na bicykli bola 🙂 🙂 Vcera som bola u dr. na kontrole, super sme pokecali, pochvalila ma , ako super vyzeram a tak . .. Vracia sa mi naspät sebavedomie, ale tomu pomham aj sama a aj psychoterapia . Ale co som si vsimla, dost ma ovplyvnuje pocasie, ale to asi kazdeho .. Ked je pekne, hned je nalada lepsie a ked je cely den tmavo, tak som aj ja uzkostnejsia a tak. , ale to nic, mozno aj to casom prejde 😉 🙂 Mam aj super rozvrh v skole, piatky mam volne, cize super. 😉 A velmi rozmyslam , ze by som sa na daco prihlasila, ako sama neviem velmi este co, ale nieco take nech to je rytmicke , na nejaky tanec, neviem.. Ak ma niektora s dacim takym skusenost, budem rada za radu 🙂 lebo chyba mi nieco take.

172
22. feb 2014

babenky ja nemam cas vam ani napisat..ale este dnes zhon a potom sa uz polepsim....dufam ze ste vsetky v poriadku 😉

lucinka0921
22. feb 2014

@hroska @esselte @anina63 a ostatne baby.Pred chvilou som prisla z obchodu,jasne,ze na aute som bola s priatelom a mamou,u nas na dnes griluje,tak sme boli kupit drevene uhlie 🙂 Ale nie to som chcela,v obchode mi zase tak prislo divne,sli sme kupit klobasu a vravim mame pod prec,nevedela,ze co,az potom som jej povedala,teda nesla som pred z obchodu,ale proste potrebovala som to asi rozchodit alebo neviem,tak mi prislo teplo zrazu,zahmlelo sa mi pred ocami,taka stuhnuta,ale len chvilku to trvalo mozno 2 minutky a slabe,ale zase to bolo 😠 nech uz rychlo zbehne ten tyzden,uz chcem byt v poriadku.... A este nieco ma teraz napadlo,vecer som nemohla zaspat a jak som lezala v posteli,tak myslienky mi chodili hlavou jak zbesnete a furt pri jednom sa drzali,ze ked budem v pohode,teda neviem ci v pohode,ale ze mi da nejake lieky a ja zacnem chodit vsade,ci len na prechadzky a tak a ci mi neprepne a uz sa nevratim domov a take,normalne sa mi pri tych myslienkach hrdlo stahovalo a nemohla som ich dostat z hlavy prec,aj ked som sa snazila mysliet na nieco ine nakoniec mi stale taka myslienka aj tak skocila do tej mojej.... 😠 Uz dlho som enamala taketo myslienky vtierave....

lucinka0921
22. feb 2014

@172 juj,tak co tolko robis? 🙂 No dufam,ze neskor sa uz ozves 😉

bronka13
22. feb 2014

@hroska hej liecim sa prvy krat...no mne to bolo zle nastavene od zaciatku ten rispen mali na uzkost dat AD a nie rispen ale bolo to kvoli spanku no a na spanie mi mali dat trebars xanax alebo nieco take...no co uz tak dufam ze mi daju rispen prec...

maudn
22. feb 2014

Holky, je něco na léčbu deprese při kojení?

paula
22. feb 2014

@lucijeje v 8tt jsem byla u psychiatra a ten mi rekl, ze jestli nechci nic riskovat, tak okamzite vysadit. Ujistil me, ze jak me tak vidi, tak to urcite bez problemu zvladnu a tehotenske hormony me nenechaji do depky znovu spadnout. Na jeho radu jsem tedy vysadila, i kdyz jsem se bala, a opravdu me bylo dobre jako uz dlouho ne a vubec jsem ad nepotrebovala... jenze v 11tt prestalo plodu bit srdicko... samovolny potrat. Plod by nebyl v poradku, byl i mensi, mozna geneticke priciny... ☹ tyden jsem si myslela, ze to bez ad zvladnu, ale ani nahodou... 😝 Tak je zase beru. Konzultovala jsem to s nekolika odborniky, ale nikdo me nedokaze rict, jestli byl potrat zapricenen tim, ze jsem AD na zacatku brala - muze to byt, ale nemusi... kazdopadne pri dalsim tehotenstvi to riskovat nechci, coz znamena vysadit jeste pred otehotnenim.... tim mam ted dobre dilema, protoze jsem s AD prave zacala, to znamena minimalne par mesicu lecba a tehotenstvi se odsouva. Na druhou stranu si detatko hrozne preji a nejradsi bych zacala "snazilkovat" hned jak to pujde... no ale ze strachu nezacnu dokud jsem na AD... Aspon mam tu zkusenost, ze tehotenstvi bez AD pro me neni problem 🙂

Mozna moje osobni zkusenost pomuze i jinym, co maji dilema.

lucijeje
22. feb 2014

@paula .... díky za sdílení zkušenosti ... tak on ten potrat je stresovou událostí, takže že teď bereš AD není vůbec nic zvláštního, aspoň se s nima zklindíš, stabilizujš, pak pomalu vysadíš a šup na to ... držím moc palce 😉

bronka13
22. feb 2014

baby za kolko Vam zaberalo AD ? akoze viem ze pomslicky zabera ale kolko to zhruba trva kym uplne zabere na izkost???

bronka13
22. feb 2014

@lucinka0921 inak co sa tyka toho tak hypochonder si ten strach akoby zvacsuke lebo ho neustale pozoruje..takze ked ma uzkost tak je hypochondricky vsetko si vsima uplne vsetko aj to ci na nom bolo normalne poklada nieco za nove a boji sa tojo...

lucinka0921
22. feb 2014

@bronka13 hypochondria je charakterizovana uzkostnym sebapozorovanim a strachom z choroby,a to aj napriek tomu,ze je uisteny lekarom,ze je uplne zdravy....To ja nemam,mam sice uzkostnu poruchu,ale ja mam strach neopodstatneny alebo,ze sa mi nieco stane,nikto mi nepomoze a tak.Aj ja som sa niekedy pozorovala,ale to nebolo tym,ze by som bola hypochonder.Takze ja hypochonder nie som.Ale to nemas odjakziva,tak ako to prislo,ze si hypochonder?Len z nicoho nic alebo co tomu predchadzalo?

bronka13
22. feb 2014

@lucinka0921 hypochondria je chronicka moj otec ju ma ...mne povedali ze tam je nieco z uzkosti nieco z obav a nieco z hypochondrie take posplietane...ja mam tiez neopodstatneny strach viem ze som v pohode ale stale sa potrebujem uistovat stale ako keby vytvaram katastroficke scenare ze sa toho nikdy nezbavim a take...inak ako rychlo ti zabrali AD?

bronka13
22. feb 2014

@lucinka0921 mne sa to spustilo cele po zapale pluc.nespavosti a uzkosti uz to slo a ktomu predpusany rispen ktory mi vyvolal depresiu a uzkosti este vacsie...

lucinka0921
22. feb 2014

@bronka13 tak nebude to aj dedicne,ked ju ma aj tvoj otec?Jasne chapem,no uzkosti a strachy,je ich vela,vsetko na jedno kopyto,len v nieco sa to lisi a preto mas inu diagnozu,teda to,ze si hypochonder.Ja sa nebojim ci som zdrava,lebo ja to viem,ze som....Vies u kazdeho je to individualne,ja som napriklad na zaciatok nepotrebovala k AD neurol,leaxurin,ci nieco podobne,nikdy som to nebrala,nemala som NU.Bola som najprv dlho zle liecena a potom ked mi bola nasadena spravna liecba,hned po zvyseni davky,som citila zmenu k lepsiemu,do polroka som bola uplne v pohode,bez atakov,strachu,uzkosti....Aj som bola necely rok bez liekov,no zial vratilo sa to,no zacala som sa liecit hned na zaciatku,tymi istymi AD co predtym,no beriem uz vyse roka a stale to proste nie je take by malo byt.Ja mam aj agorafobiu a to ma najviac brzdi a stale sa bojim chodit niekam peso a tak...Takze teraz nezabrali velmi,akurat,ze nemam az take ataky,nemala som ich uz vobec,iba ked som mala niekam ist,no zase sa teraz objavuju,aj ked nie take intenzivne ako niekedy...Ja o tyzden idem k novej dr. tak dufam,ze mi da nejake lepsie AD.Takze je to u kazdeho individualne,stretla som sa uz aj s tym,ze niekomu do mesiaca vyrazne zabrali a boli skoro uplne v pohode,takze to tazko takto,ze ako dlho to trva,musis byt trpezliva

marlenka75
22. feb 2014

@lucinka0921
@danielagabriela Kočky hneď v pondelok sa objednám.Jediné pozitívne na tej chorobe bolo, že som schudla na 50 kg.Teraz mám 80 ☹

lesana39
22. feb 2014

Nie je to k téme, ale myslím, že dobrý článok. http://svetforum.sk/viewtopic.php?f=37&t=466&si...

bronka13
22. feb 2014

lucinka0921 takze vseyky stavy ti presli do pol roka od tpho jak si zacala brat AD ??? ....myslis ze v nemocnici ma presne diagnostokuju ze co mi j a podla toho nastavia liecbu?? ...omi urcia ci mam dobre liely ? a ci mi odstranit nieco pridat...?

lucinka0921
22. feb 2014

@marlenka75 a z coho si tak pribrala?U mna je no negativum,ja som z 50 pribrala na 85 😠 Tak to je super,potom daj hned vediet,kedy pojdes k dr.

lucinka0921
22. feb 2014

@bronka13 ano po prvykrat do polroka som bola,uplne ako predtym,ja som normalne zabudla na vsetky tie stavy ake som mala,jak mi bolo....No zial recidiva nastala...Urcite ano,dobre ta nastavia,uvidis.Ty musis povedat dr. vsetko vsetulinko,aby urcili spravnu liecbu