Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

monaart
4. jún 2010

filipal
môžem sa opýtať dôvod tvojho rozvodu?ako to prebiehalo a ako dlho TO všetko trvalo???
ak s tým nemáš problém.nech viem na čo sa pripraviť... ☹

lila1
4. jún 2010

@filipal ahoj , tak jsem 2 den na Sertralíně a to jen na polovičce, zítra mám jest už celou. Je mi dost zle, doufala jsem, že když jsem už brala Coaxil, tak mi tak nebude, že to budu snášet lépa. Doufám, že mi to brzy ustoupí a léky mi co nejdříve zaberou....zdravím.

lila1
4. jún 2010

@lila1 ...co mám dělat, abych to zvládala lépe?

andy.a
4. jún 2010

lila,25 mg sertralínu užívajú aj 6-ročné deti a v pohode 😝 😝 😝
myslím,že tam je tá dobrá znášanlivosť AD u detí v tom,že nečítajú príbalové letáky 😕 😀 😀 😀 😝 😝 😝

po 2 dňoch zázraky očakávať nemôžeš a už tobôž nie po 25 mg 😝 😝 😝
minim.2 týždne ,aj dlhšie 😝 😝 😝
a nežiad.účinky bývajú výnimočne ,po cca týždni ustúpia a stále sa mi potvrdzuje,že ich má HLAVNE ten,kto si prečíta leták a doslova si ich vsugeruje,sleduje sa,kde ho čo pichne a pod.... 😕 😕 😕 😝 😝 😝
chlapi to až tak neštudujú,nemajú čas a lepšie tolerujú AD...až na výnimky 😝 😝 😝 takých by som vám neželala mať doma 😝 😝 😝 😀 😀 😀

lila a prečo si píšeš odkaz sama sebe?? 😕 😕 😕 😀 😀 😀

tak ja ti napíšem:
@lila1 😵 😵 😵 😵 😵
drž sa a prosím ťa,nesleduj sa a nerozpitvávaj sa tak 😕 😕 😕

andy.a
4. jún 2010

a ešte pre @lila1
Sertralin 50 mg u dospelých sa zvykne brať 1.týždeň 1/2-0-0 a až potom 1-0-0 😝 😝 😝
po 2 dňoch mi to pripadá skoro,toto je zaužívaný štandardný postup 😉 😉 😉

lila1
4. jún 2010

@andy.a ...k tomu mému vzkazu sama sobě....spletla jsem se, ale aspoň se zasmějeme. I mě se zdá ta doba dva dny 1/2 a pak hned celá tabletka moc brzy, ale asi si doktorka myslela, že když jsem už před tím brala ten Coaxil v plné dávce, tak asi to zvládnu, nevím. Napiš mi prosím jak by bylo nejlepší podle Tebe abych to brala a kdy najela na plnou dávku. Děkuji moc za rady a za povzbuzení.....jsi poklad a s tím studováním sama sebe máš pravdu, ale ty úzkosti na mě příjdou, začne mi bušut srdce a já se asi leknu a pak se třesu...a je mi zle. Začnu asi cvičit Jógu...zdravím .

lila1
4. jún 2010

@andy.a ..a to mám jet za měsíc na dovolenou...takže musím bojovat a tabletky třeste se a né já! 😀 😀 😀

filipal
4. jún 2010

@lila1 ja som presne pred rokom takto zacinala so sertralinom - 1.6. a o mesiac som mala ist na dovolenku.... 😝
ale za ten mesiac som sa dala dokopy! 😅 ako-tak.... ono, pri zmene prostredia to clovek vacsinou lepsie znasa....aspon mne ta zmena prospela. 😎

monaart
6. jún 2010

ferkaa
možno sa vytvorila nová kasta "obchodní zástupcovia"-ženy,muži...sorry tým ktorý sú fér...lebo môj muž sa ohrádzal ked som mu vytkla že volá a má v telefóne Evky, Zuzky, janky...apod.že ON predsa chodí medzi ľudí a za to že som na MD a nezvládam to on nemôže sa zakopať...a ked som paranoidná nech sa idem liečiť 😠 nakoniec teraz u takej jednej mojej paranoidnej predstavy býva a "veľmi ju ľúbi" ,no ale my sme "manželia" necelé 3 roky a ona je 3tia oficiálne že viem čo mal na niekoho zálusk...nikdy z toho nič nebolo až teraz,ked som s tým tresla! a teraz jeešte on frajer ako mu je dobre a mne dá minimum z majetku a podobné drísty...takže takíto sú obchoďáci a obchoďáčky...namiesto práce si dávajú rande a kávičkykde saim "skrížiaô náhodou cesty...ešte raz sorry serióznym... 😖

ferkaa
6. jún 2010

@monaart -no aj o nich som svoje počula: "obchodní zástupcovia", ale ako píšeš nemôžme ich všetkých hádzať do jedného vreca lebo sú tam určite aj výnimky, ktoré si slušne vykonávajú svoju prácu ...a napokon asi mu len stačí jednu tresnúť, aby už bol kompletne spokojný...kvôli nemu máš teraz psychické problémy, ktoré ti ničia život a oberajú ťa o energiu každého dňa...on sa z toho vyseká jedným rozvodom a ty sa z depresii budeš liečiť možno aj celý život ☹ ....a ako sa ti vedie, lieky berieš? Je ti už trošku lepšie?

monaart
7. jún 2010

ferkaa
dakujem za zaujem, prave sa ťaháme o to kto z koho...ja tebe nedam, ty mne dáš...ked ty mne deti len v nedelu,ja ti nedam peniaze..ale asi mu niekto...možno asi aj rozvedený otec povedal radsej jej daj, lebo na sude nepochodíš...lebo síce skáče ale už o meter nižšie...
aj tak mi ostane menej"financií" ale sa to posunulo. uvidim čo urobí ďalej.postrašila som ho "papiermi" ale nevedel o čom hovorím...tak asi ostal vyvalený že nesedím na riti a neplačem za ním...
začala som brat polku toho xanaxu ráno a večer. doktor povedal celý, ale ja si dávam ešte také čaje a beriem to ako placebo efekt...aj jed sa mi trasu ruky ked vola alebo pride, je to lepšie lebo už toľko neplačem... ☹
a postavila som sa mu naprotiveň a povedala som mu nech si podá o rozvod on a nevyskakuje lebo nikde nepochodí...že má druhú "rohožku" a s jednaním po dobrom som skončila, lebo ak bude vulgárny -nejednám sa a nech sa súdi, že mám tej jeho arogancie dosť atd. uvidím čo na mna vytasí nabudúce ked sa preberie z toho že som si dovolila odporovať...
Inak stále si pýta deti na víkend...musím mu ich dať? však stačí 1 den od 10.00- do 20.00, zatiaľ dohodou...malí sú hrozne rozhádzaní, a nerobí im ani toľké presúvanie dobre, nie to ešte aj spanie inde...v cudzom... ☹
teším sa na reakciu 😉

camilla_1
11. jún 2010

Ahojte kocky
Prosim poradte mi .....uzivala niektora z vas pocas tehu OXAZEPAM ?....dakujem vopred 😖

marilin
14. jún 2010

Ahojte, spolutrpitelky!
Rada by som sa opytala ANDY, pochopila som, ze ma medicinske vzdelanie (mozno sa mylim?). Andy, roky som trpela roznymi bolestami, fybromyalgie, nadmerna unava aj po minimalnom fyzickom vykone, nespavost atd. Stale som to ale nejak bola schopna zvladat a kompenzovat. Ale cca pred 3 tyzdnami sa tieto priznaky zmenili na celkovu neschopnost nieco robit, vstat z postele, citat, nechut vyjst vonku atd. Tak som sa konecne rozhodla zajst za psychiatrickou - nasadila mi CIPRALEX. Beriem ho viac než 2 týzdne, ale k tym vsetkym priznakom sa navyse pridruzila aj neznesitelna úzkost, co uz naozaj zvladat nedokazem. Jedine, co zaberie je Neurol, viem ze to nie je riesenie... Myslis, že by bolo na mieste uvazovat nad zmenou antidepresiv? Vela som citala o COAXILE: ma minimum vedlajsich ucinkov ale hlavne nesposobuje ani prechodne zvysenie anxiety. Co si o tom myslis? Diky za odpoved.

kiwi82
14. jún 2010

@marilin ahoj, viem, ze sa pytas andy ale aj tak dovol aby som aj ja zareagovala 😉 Takze dva tyzdne je velmi kratka doba na to, aby si sa citila lepsie. Kym AD zaberu trva to min tri tyzdne. tie uzkosti mozu byt spojene s nasadzovanim AD kym si telo navykne zvykne sa stav este zhorsit. ale neboj potom to uz bude ovela lepsie 😉 treba len vydrzat a neprestavat brat lieky. mne ked som nasadzovala tiez predpisal doktor lexaurin proti uzkosti. potom som ho uz nemusela brat ked zacali lieky zaberat.

marilin
14. jún 2010

@kiwi82 Ahoj kiwi, dakujem za odpoved a za povzbudenie. Ja viem, ze plný nástup ucinku AD sa dostavi az v priebehu týzdnov, a ze sa stav prechodne moze zhorsit a toho sa práve bojím. Pretoze ta uzkost je hrozna. A v prípade, ze existuje alternatíva - niečo, co by ani prechodne nezvysovalo anxietu - co zda sa, by mohol byt COAXIL, tak by som ho rada vyskusala. Do konca mesiaca musim odovzdat jednu analyzu, a cas bezi a ja nie som schopna vobec pracovat, co moj stav este zhorsuje... preto skusam najst nejake riesenie. Nieco, po com by som sa apon necitila horsie, ked uz nie lepsie....

andy.a
14. jún 2010

@marilin ,Coaxil je oproti Cipralexu strašne slabučký,dáva sa lenna ľahké úzkostné stavy,psychosomatické poruchy a pre dobrú znášanlivosť starým ľuďom 😝 😝 😝

na Tvojom mieste by som moc nešpekulovala,Cipralex je jedno z najlepšie tolerovaných a najúčinnejších AD a Coaxil je len taký "čajíček" oproti nemu
😝 😝 😝

kedysi ho písali aj obvoďáci,ešte predtým ako mohli písať SSRI-čka 😝 😝 😝

a určite by som po 2 týždňoch neuvažovala nad zmenou AD 😕 😕 😕 veď to Ti nestihol ten Cipralex ani zabrať 😕 😕 😕

andy.a
14. jún 2010

@camilla_1

benzodiazepíny v tehotenstve by sa moc nemali brať,možno v 2.-3.trimestri výnimočne podľa potreby.....a ku koncu tehotenstva už gynekológovia dávajú často Diazepam 😝 😝 😝

marilin
14. jún 2010

@andy.a ANDY, dakujem za Tvoju odpoved. Ja viem, ze asi je blbost menit jeden pripravok za druhy po tak kratkom case a navyse za taky, ktory ma celkom protichodny mechanizmus ucinku....Je ale pravde, ze COAXIL by nemal, ani prechodne, zvysovat anxietu? Pretoze, mne bolo kadeco - hlavne som rozne somatizovala, a bola rychlo unavitelna, alebo som trpela neschopnostou sa rozhodovat, a vyvíjat aktivitu, ale uzkost sa naplno rozvinula az teraz po Cipralexe, ktory beriem. A je to fakt peklo. Dakujem za odpoved.

andy.a
14. jún 2010

@marilin ,Cipralex sám osebe anxietu určite nerobí,je to známka toho,že ešte nie si zaliečená 😕
veľa kočiek na fóre tu užíva Cipralex a sú OK 😉

a anxiolytický efekt Coaxilu neviem či je porovnateľný s bzdzp....akurát že ako AD nie je návykový.....podľa mňa ten Neurol Ti lepšie zaberie na úzkosť ako Coaxil 😝 😝 😝

Cipralex má indikáciu tiež aj na somatizované/tzv.vitálne,alebo larvované depresie..../,má do istej miery aj analgetický efekt,aj keď slabučký,podobne ako citalopram,od ktorého je molekula escitalopamu/Cipralexu/ odvodená 😉 😕 😅

camilla_1
15. jún 2010

@andy.a ahoj moja dakujem ti za odpoved, v podstate mi ten oxazepam nerobil dobre,vysadila som o po dvoch dnoch lebo ma z neho pichalo v srdci nebolo mi moc fajn, musim uzivat nieco denne na ukludnenie pretoze mi inak z uzkosti a strachu ktory nema byt preco ale jednoducho clovek ktory trpi depresiami roky sa ani v tehu tomu nevyhne co som dufala,,,,cize som chcela sa ta opytat co by bolo podla teba najvhodnejsie zivat denne mne staci mala davka jedna tabl denne len aby som bola kludna a tym padom aj malicke je kludne a netvrdne mi brusko lebo sa to tak nedalo radsej liek ale tak som kludna ja aj male aj ked sa bojim samozrejme co sa tya ucinkov. som uz v piatom mesiaci na zciatku prvy trimester som zvladla uspesne s uplnym minimom co neuskodilo podla prenatalnej poradne...... no teraz posledny tyzden som zacala s neurolom 0.25 na den co si myslis o tomto lieku ? podla psychiatra by sa nemal on mi dal oxazepam ale nerobi mi dobre podla porodnika sa nesmie nic ale ked sa musi proste sa musi aby sa babo donosilo pri zachvatoch si nepomoze asi nik musi byt liek.....tak budem rada ak mi napises ohladom toho neurolu pretoze vidim ze vies poradit si super.....uzivam okrem neurolu 5mg seroxatu ale ten nechcem zvysovat pretoze som skusala a je to zbytocne mne toto minimum uplne staci mam slaby orgganizmus alebo co mne zaberaju malinke davky , potom magne B6 tiez len polku na noc a femibion ....vopred dakujem za odpoved moja 😝

andy.a
15. jún 2010

@camilla_1

Kamilka,tie lieky na ukľudnenie by sa nemali v tehot.brať aj z dôvodu návykovosti...aj dieťa aj Ty si na ne zvyknete a dieťa prípadne môže mať po pôrode absťák....to chceš brať stále,aj pri kojení ??? 😕 😕 😕
radšej užívaj AD vyššiu dávku,5 mg Seroxat je na úrovni placeba 😝 😝 😝
Diazepam sa môže v tehot.užívať-koniec 2.trimestra,3.trimester......,písala som....ale určite nie denneokrem iného aj preto,že má dlhý vylučov.polčas,aj niekoľko dní....a potom sa kumuluje v organizme...toto aj gyndoši často zabúdajú 😕 😕 😕 /.......Neurol občas,výnimočne,ako aj všetky ostatné benzodiazepíny 😝 😝 😝

možno by Ti postačil ten Guajacuran,v podstate mi to u Teba pripadá ako psych.závislosť,že si jednoducho musíš dať nejaké sedatívum 😕 😕 😕

napadlo ma ešte Elenium,to je slabunké sedatívum,ešte slabšie ako Oxazepam,ale tiež je to benzodiazepín ,tudiž návykovosť hrozí aj tuná a v tehotenstve so všetkými bzdzp veľmi opatrne .....!!!!! 😝 😝 😝 😝 😝
či sa mýlim ???? 😕 😕 😕

camilla_1
15. jún 2010

@andy.a ...........no problem je v tom ze o navyk nejde lebo ja som sa pripravovala rok a pol pred tehu tak ze viac ako pol roka som postupne s pokynom psych,vysadila neurol pritom som ho uzivala dlho predtym a ani sme neverili ako sa to dari lebo som ho uzivala 3x denne 0.25tku.Viem mam milion info o liekoch ktore by mi pomohli a nic s nesmie ale je to ine to zazit a zit s tym .... neurol som neuzivala pred tehu viac ako pol roka a v tehu prve styri mesiace keby bol navyk nevydrzala by som to tak dlho bez.....teraz posledny tyzden sa mi objavily zachvaty kde mi tvrdlo brucho a bolo to strasne musela som zapit neurol a tym sa za 4 minukludnilo vsetko , jednoducho v takej chvily clovek si musi pomoct nejak .... dost som uz z tych liekov blazon cim viac sa na to pytam a citam o nich tym viac zistujem ze ani ten guaranijan ,elenium,oxazepam,diazepam sa nesmie nic sa nesmie o neurole som sa docitala ze sa nesmie len v prvom trimestri a o dojceni ja ani neuvazujem v ziadno pripade nebudem dojcit ved to male ma dost teraz , chudacik radsej umele mlieko ale zdrave ..... cize ide o druhy a treti trimester ....este k tomu ze kazdy organizmus je iny a ten guajacujan a oxazepam neznesiem mam z neho chvenie a to abu skodi viac, uz neviem co ako dalej viem vsetky hrozby ktore strasia a mozu sa stat ale co mam robit bez liekov to nezvladam .... neprebieha tehu tak ako som si myslela ☹ .... a ten seroxat nesmiem zvysit mam ho uzivat kazdy druhy treti den teraz ho beriem kazdy den lebo som vycerpana chybaju mi lieky vplyvom hormonov sa ratili uzkosti a strach...

marilin
15. jún 2010

@andy.a Ahoj Andy, posielam Ti odkaz na jeden clanok, tykajuci sa tialeptinu. Je velmi zaujimavy, a podnecuje k rozmyslaniu o mechanizme ucinku SSRI, o pozitivnej a negativnej spätnej väzbe a o tom, preco pri vysadeni SSRI dochadza k relapsom. Vysvetluje, preco sa zaujimam o tialeptin, a preco by som ho preferovala. Nejak mi to dava zmysel a logicky do seba zapada. Viac ako dodavat telu serotonin, ktory sposobuje dalsie vyplavovanie kortizolu, ktory stoji v pozadi vzniku depresii pro chronickom strese.
http://www.remedia.cz/Archiv-rocniku/Rocnik-200...

andy.a
15. jún 2010

@marilin

OK,díky..tianeptin,nie tialeptin 😝 😝 😝 😀 😀
inak ten link mi nešiel otvoriť 😝 😝 😝

Coaxil je na trhu už dosť dlho,neviem presne/10 aj viac rokov???/ a kedysi aj medic.reprezentanti,čo s ním chodili,tak jasné že ho vychvaľovali....ale jedna kočka,čo tiež robila v Servieri,mala úzkostne-depresívnu poruchu a nasadila si ich liek-teda Coaxil-vravela,že nulový efekt,potom prešla na Seroxat 😝 😝 😝 😀 😀 😀 teda konkurenčný liek 😉

nemám nič proti Coaxilu,sem-tam ho nasadím,ale účinnosť je slabšia ako pri SSRI,aj keď možno v odb.článkoch píšu iné 😉 zväčša Coaxil kombinujem s iným AD a aj v nemocniciach nastavujú Coaxil nie v monoterapiii,ale s iným AD,napr.venlafaxínom alebo SSRI-čkom 😝 😝 😝

o účinnosti svedčí aj fakt,že Coaxil sa užíva 3x1-až 3x2 tbl denne a iné AD stačí raz denne ráno 😝 😝 😝

Tebe myslím ten Coaxil bude sedieť,takže si ho kľudne nasaď,resp.popros Dr.
😉 🙂
držím palce 😉 😵 😵 😵

@camilla_1

v Tvojom prípade je užívanie Neurolu asi indikované,i keď každý psychiater Ti povie,že je to riziko 😕 😔
nikto si nevezme na vlastnú zodpovednosť užívanie bzdzp v tehot.denne 😕
takže mala by si u Dr.podpísať reverz,že si plne informovaná aj o možných rizikách,ale aj tak neviem,či si vezme na vlastné triko písať Ti ho 😕 😔

na druhej strane kvantum tehuliek užíva antipsychotiká,thymostabilizátory atď.....a deti sú OK 😉
to riziko je tam relatívne,ale človek nikdy nevie a potom si to môžeš celý život vyčítať 😕 😨

kedysi sem písala kočka,čo celé tehot.aj potom užívala Lexaurin denne....10 rokov!!! a dieťa je OK,už je vlastne teraz veľké,v puberte
😝 😝 😝

takže všetko je to fakt relatívne 😉

marilin
15. jún 2010

@andy.a Cau ANDY, ten clanok je od Doc. MUDr. Oldřich Vinařa, DrSc. z AV `CR, nie z nejakeho letaka farmaceutickej spolocnosti. A kombinovat inhibitor spätneho vychytavania serotoninu (SSRI) s facilitatorom spätneho vychytavnia (tianeptin) to je nejake divne - ved to by sa ich ucinky vzajomne vyrusili !!

andy.a
15. jún 2010

@marilin
teória a prax je úplne iná vec,marilin 😝 😝 😝

kvantum chronických pacientov má také kombinácie liekov,že sa človek až diví,ako to môže v komedikácii fungovať 😝 😝 😝

andy.a
15. jún 2010

@marilin ,prečítaj si príspevky lila1 ....tá brala Coaxil a teraz má sertralín 😕 😉

@lila1 ...dúfam,že sa máš už lepšie 😉 🙂 😵

marilin
15. jún 2010

@lila1 Ahoj Lila, videla som, že si brala Coaxil a presla na Sertralin (SSRI). Ja beriem 3. tyzden Cipralex (tiez SSRI) a mam v umysle to prerusit pretoze sa citim zle, a stale horsie - uzkost, napätie, potenie, nespavost, agitovanost...co som pred tym nemala. Kazdpadne nie v takej miere. A chcem prejst na Coaxil. Ake s nim mas Ty skusenosti? Ucinkoval? Preco si ho prestala brat? A zmenila liecbu? Diky.

marilin
15. jún 2010

@andy.a A funguje??? 😉

marilin
15. jún 2010

@andy.a Asi velmi nie, ked su chronici ! Mozno je problem, v tom, ze teoria prax by mali ist ruka v ruke, a nie sa navzajom popierat.