Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

savanna
1. jan 2011

Ahojte kocky,

aj ja Vam prajem vsetko dobre v novom roku 😵 😵

Ako sa vsetkym dari?

Ja som po sviatkoch veelmi prejedena, dokonca som asi o kilo pribrala. Zase mi zacina skuskovy kolotoc, takze mam co robit. Stale rozmyslam, ci nezvysit davku AD, moja nalada je ovela lepsia a stabilnejsia, ale uzkost mi dost kolise - stale to nie je v poriadku. Asi je to lepsie, ze budem teraz zaneprazdnena, ked som mala teraz par volnych dni, uz som sa prichytila pri depresivnych myslienkach, ked sa stale musim niecim zaoberat, na depresivne myslienky nie je cas.

A ako ste travili Silvestra? Nevadia vam petardy a vybuchy? Ja som bola pekne doma v pokoji, tak to mam najradsej. Na namestie by som nemohla, vzdy som sa petard bala a odkedy mam psych. problemy som velmi citliva na hluk - asi by som sa tam rovno zblaznila 😅 😅

radulinka00
2. jan 2011

Ahojky,
u nás Silvestr celkem v pohodě, měla jsem návštěvu sousedy plus asi 7 malých dětí 2-5let a celkem dobrý, před půlnocí jsem šla spát. Včera jsem si zkoušela na čtvrtit Mirt., že bych brala čřičtvrtě, ale nějak blbě jsem to ukousla, že jsem měla takovou větší půlku, takže jsem samozřejmě nemohla usnout, tak jsem o půlnoci vzala ten zbytek a do kontroly to asi nebudu hrotit. mám ji koncem ledna, což bude půl roku co beru Mirt, a zkusim snižovat až pak.
Holky co jste braly zároveň noční ad, braly jste tak toho půl roku? Asi jsem tu spánkovou poruchu měla horší. 😢 😢 😢

filipal
2. jan 2011

dobre ranko vsetkym 🙂 🙂 🙂
ja som bola na silvestra doma. nemam rada tieto dni, novy rok je vyslovene depresivny (pre mna), takze som v podstate rada, ze sa mozem zase dostat do normalnych kolaji. zacat cvicit, striedmo jest a pod.
ideme sa prejst do lesa.

@savanna a nespytas sa na to zvysenie davky lekarky? este sa k Alvente aj niekedy nieco na uzkost pridava.
aj ked ja by som to asi skusila zvladnut rezimom dna....aj ked v skuskovom je to tazke..... ☹

filipal
2. jan 2011

@radulinka00 co ja viem, tak AD na spanie beru ludia aj roky. napr. Trittico

yossariana
2. jan 2011

Ahojte kocky,zas sa k vam musim pridat...uz treti mesiac beriem Velaxin,prve dva som brala 75mg,nebolo to ono,tak som lekarovi povedala,ci mi nezvisi davku,tak ten treti mesiac mam 150mg...stale som sklesla,ziadna nalada,zavraty,uz sa mu aj bojim povedat,ze neucinkuju,nakolko toto mam uz strvte AD na skusku.predtym som mala paretin,bola som z neho mimo,escitalopram som mala,z nich mi bolo zle a este predtym som brala citalec,tie som mala dva roky,bolo mi uzasne,bola som to ja,len ja ich uz nechcem spät,lebo z nich som vela pribrala,ta chut do jedla sa nedala ovladat...teraz sa mi pomaly uz podarilo schudnut styri kila,odkedy som menila tie AD,len bohuzial to nie som ja,ta vesela kopa...pozajtra mam ist k nemu si dat nove balenie predpisat a ja sa uz bojim mu povedat,ze to nie je lepsie...ja uz neviem,co by mi zabralo☹

radulinka00
2. jan 2011

@yossariana Ahoj a kolik jsi přibrala? Moje kamarádka ho brala 2 roky a nepřibrala ani deko.Opravdu ta chuť k jídlu se nedala zvládnout.? Já bych se asi smířila s pár kg navíc a být v pohodě? Proč se ti deprese vrátila? Přeléčená si byla asi dostatečně, ne? 😒

@filipal Já vím, spíš mi šlo o to za jak dlouho denní ad jsou schopná zlepšit spánek nebo jestli spánková porucha může přetrvávat i třeba roky i když se berou denní ad třeba ten Cipralex. A nebo to radši nechci vědět? 😢 😢 😢 😨 🤐

filipal
2. jan 2011

@yossariana lekarovi povedz pravdu, aj ked je to akokolvek neprijemne. mozno by ti mal pridat nejake antipsychotikum. v malickej davke posobia na uzkost. drzim palce.

@radulinka00 podla mna je to individualne. niekomu upravia spanok aj bezne antidepresiva po 2-3 mesiacoch, niekto musi brat roky trittico. netrap sa tym. skus zit v pritomnosti a nemysli na to, co bude. zi v pritomnosti. pomaha to zvladat starosti ovela lahsie. a urcite je lepsie nevediet, co bude... 🙂

auburn
2. jan 2011

Ahojte dievcence, vsetkym vam tiez prajem pohodovy a pekny novy rok, aby sme boli silne zvladat vsetko co prinesie!!!

Prave dnes je mesiac, co sa "drzim", tak som rada, vlastne onedlho budu styry mesiace liecby za mnou, tak dufam a verim, ze to pojde uz len k lepsiemu, velmi ste mi tu niektore svojimi prispevkami pomohli.

bobom
2. jan 2011

@auburn ahoj trak tebe zabrali naplno lieky po 3 mesiacoch?a ake berieš ty AD?

yossariana
2. jan 2011

@filipal mam k tomu ansilan,ako aj k citalecu som mala,ale proste citim,ze to nie je ono,nie som to ja,su to uz tri mesiace a uz by som mala citit zlepsenie,ale bohuzial nic,stale mrzuta,bez nalady som...uz naposledy ked mi napisal ten velaxin,tak mi povedal,ze tak on uz nevie,kedze mi nic nesadne,tak si mam najst ineho psichiatra,toto bola jeho odpoved...ja som sa tesila,ze tieto mi sadli na zaludok,ze bude dobre,ale zrejme nemam stastie,nezabrali

yossariana
2. jan 2011

@radulinka00 veruze sa nedala ovladat,ja som bola stale hladna,aj v noci...ano,bola som preliecena,vysadzovala som ich postupne a vydrzalo mi to este dva mesiace a zas recidiva...pribrala som nieco vyse 10 kil...ja nepatrim medzi chude,takze tie kila mi strasne vadili,sama som sa necitila dobre,cely satnik sa musel vymenit

savanna
2. jan 2011

@filipal rezim dna ... 😅 😅 to uz ani nepoznam. Sama na sebe viem, ze najlepsie pre taketo stavy je pravidelny rezim a nerozrusovat sa, nenechat sa vyviest z rovnovahy. Ale to teraz pre mna nie je mozne, pri uceni na skusky a praci na smeny na 12 hodin. Aj sa sama sebe cudujem, ze to zvladam, min. rok som mala len skolu a stale som mala pocit, ze nic nevladzem robit, kolko krat som si musela lahnut, aj ked som mala kopec ucenia, lebo som proste nemohla dalej.
Teraz citim tej energie ovela viac, vsetko je jasnejsie a ja mam dost sil na vsetko. Takze na energiu aj naladu mi alventa zabrala super, len ta uzkost je este chvilami tazko zvladnutelna.
Skusim sa opytat na to doktorky, aj ked s nou je v tomto ohlade tazka rec, podla nej som na strasne silnych antidepresivach a ked sa citim uzkostne, tak len nemam volu sa premoct 😒 😒

janulkama
3. jan 2011

ahojte dievčatá,zdravím Vás v Novom roku 🙂

Ako ste sa mali??Ja som to prežila celkom v pohode,nebolo mi zle,tak bolo dobre 🙂
Ale včera som myslela ,že skolabujem...boli sme u svokrovcov,všetko bolo ok,pokial svokre neprišlo zle.Bože,keby ste ju videli,myslela som,že je to jej koniec...bolo jej zle,ešte keď sme odchádzali,cestou domov som sa rozplakala,nevedela som to nejako vstrebať,MM bol úplne v pohode,ja som sa vôbec nemohla ukludniť...Nemohla dýchať a ešte neviem čo...musela som jej nejako pomôcť a nevedela som ako.tak sme zobrali rýchlo náš inhalátor,rýchlo do lekárne a odniesla som jej všeličo možné,aby jej to polavilo...potom som už bola celkom v pohode,keď som videla na nej,že bola strašne rada,že sme sa vrátili a snažili sa jej pomôcť.Taká som bola spokojná,že som aspoň niečo urobila 🙂
A dnes som premýšlala,že takto za týždeň ide môj Maťko prvý krát do škôlky..no už teraz som z toho nervná...ako ste to zvládali vy?

yossariana
3. jan 2011

prave som prisla od lekara,povedala som mu,ze citim uzkost a odkedy mi zvysil davku,nemozem spavat,ze sa v noci viackrat budim a on sa ma pyta,ze co teraz?...ze to je zvlastne,ze ked uzivam AD nemozem byt bez nalady,toto bola jeho odpoved a este mi chcel dat nieco na spanie,ale zamietla som,pretoze ja so spankom nemavam problem,len od zvysenia davky...tak som mu povedala,ze nech mi napise iba 75mg velaxinu...tak,ja neviem...

janulkama
3. jan 2011

@yossariana ahoj,prečítala som si tvoje príspevky,myslím si,že by si mala zmeniť dr...ako ti môže povedať,že ak to nepomôže,tak si máš nájsť iného psych?????

lubka888
3. jan 2011

@janulkama Cauko, neboj sa o Matka, my mamy to zvladame horsie ako tie deti. Uvidis, ze budes prekvapena. Ja uz to mam 2x za sebou, tak to poznam. Deti si rychlo zvyknu, a kazdy preziva odlucenie od mamy inak. Niekto place, niekto nie. Ale neboj to je iba zo zaciatku, oni ich tam hned zabavia a zabudnu aj na plac a aj na mamu. Drz sa a svokre skore uzdravenie. Ja uz zarezavam v praci. pa

janulkama
3. jan 2011

@lubka888 Ahoj Lubka,za chvílku idem k Bujnovej na BF,uvidíme,čo dnes bude 🙂 Pekný deň v práci Ti prajem 🙂

clare1
3. jan 2011

@yossariana ahoj, ja ta chapem, uz som tu o tom pisala, moja psychiat. je nejaka cudna a neznasa, ked jej poviem, ze mi nieco nepomaha, alebo ze aj napriek tomu, ze po obede sa citim dobre ale rana pre mna su strasne.., nechce mi verit, ked mi lieky nezaberaju, tiez si mysli, ze ak mi daco predpise musi mi byt skvelo..., a csto jej musim popisovat vsetka moje priznaky ako mi je, niekedy mam pocit, ze ani nevie ako je depresivnym ludom, ako by som bola jej prvy pacient...

tyzden pred vanocami mi zacalo byt uplne skvelo, a po vianociach sa to zacalo menit az na nejake moc vybudenie, uzivam 150mg alventu, a citim, ze to ide so mnou zase dolu kopcom, tras v tele, nervozita, bolest pri srdci, citim akoby ta davka bola pre mna prisilna ale bojim sa len tak znizit aj ked mam doma 75mg alventu, chystam sa k dr. a bojim sa jej to pvedat, ako bude zasa reagovat..., videla ma pred vianocami a to mi bolo uzasne skvelo...no co robit, myslela som , ze to mam uz za sebou, nechcem si sama znizit davku, nechcem ju klamat...

clare1
3. jan 2011

@lubka888 cauko, prijemny den v praci zelam a prosim napis mi ako si na tom s tou alventou aku to beries davku?, citis zlepsenie?

lubka888
3. jan 2011

@clare1 cauko,mam sa celkom fajn,beriem 75mg,zatial nepocitujem ziadnu zmenu.Asi je este skoro,neviem.

yossariana
3. jan 2011

@janulkama tak vdis,aj taki lekari existuju...on je raz uz taky,ked vojdem k nemu,len sa spyta medzi dverami ze ako sa mate,to je vsetko a uz vypisuje liek....nezdrzim sa vnutri ani minutu...a ked zacnem so staznostami,tak mi len odvrkne,ze to je vsetko cudne,ako to ja opisujem,ze tak naopak...si pripadam ako cisty blazon...

yossariana
3. jan 2011

@clare1 Ahoj...presne tak,aj ja mam pocit,ze on chce,aby bolo dobre,boze chran,aby som sa postazovala...kolko beries uz tu alventu?respektive ako dlho mas uz zvysenu davku?

janulkama
3. jan 2011

@yossariana inak aj ja som s mojou psych. mala taký problém zo začiatku,aj som to tu babám písala,tiež mi vravela,že som čudná,že mi to už musí zaberať a tak...nezmenila som ju,teraz k nej tiež chodím,tento týždeň idem na kontrolu,tak uvidím čo mi povie na moje výkyvy nálady a tak...

clare1
3. jan 2011

@yossariana najprv som mala eliceu 10mg 2 mesiace a teraz beriem alventu mesiac a par dni a tu zvysenu davku vlastne teda mesiac

elissha
3. jan 2011

@clare1 ahoj ja beriem rok cipralex , ale vykyvy nalady mam stale. beriem maximalnu davku 20mg. hovorim o tych mega vykyvoch aj psychiatricke, ale tvari sa , ze nic viac mi nemoze dat ... ze mi dala maximum. mam dni kedy len tazko viem vstat z postele, ledva idem z nohy na nohu do prace. mam aj dni kedy som uplne v pohode, je mi dobre. tesim sa zo zivota. 🙂 . nad vysadzovanim neuvazujem , mam 40 rokov. chodim aj k psychologicke a tak si pomaly kracam zivotom. drzte sa a vsetko dobre v novom roku 2011.

clare1
3. jan 2011

@elissha ahoj a co ti pomoze ked mas tie horsie dni, das si nieco ako lexaurin, vies ja chcem uz nastupit do prace a ta alventa mi skvelo zabrala a zasa to neni nic moc a preto neviem ako to zvladnem v tej praci, co ked mi bude zle, tocaky v hlave a tak, ved to nie je ako doma, ze na chvilu si lahnem ..., ako to v tedy vydrzis?, ale predsa som tu citala, ze niektorym to preslo celkom, ked som sa citila tak super bolo to nadherne a tuzim aby mi tak bolo stale..., chcem zase zit tak ako volakedy, mam strach prave z toho o com tu pises ty, ze to bude raz hore a zasa dole...

radulinka00
4. jan 2011

@janulkama Jé, vám to sluší! 🙂

@elissha Ahoj, jak dlouho bereš 20 a máš ty výkyvy od začátku? Víš co já si skoro myslím, že je to normální, nikomu není pořád hej a ještě se tě zeptám jak to máš se spaním, měla jsi s ním někdy problémy?

@clare1 ahojky, já bych se s tím co bude v práci netrápila. Třeba ti to spíš prospěje, že nebudeš si tolik všímat svého stavu 🙂 V nejhorším ten lexaurin. Máte dobrý kolektiv v práci, baví tě to tam?

janulkama
4. jan 2011

dobré ránko 🙂

@radulinka00 ďakujem:o))

Dnešné ráno je zvláštne,už dlho mi nebolo tak čudne,je mi zle,snažím sa to zahnať a dúfam,že ma to rýchlo prejde 😒 Neviem čo to je a prečo sa to dnes deje 😒

elissha
4. jan 2011

@clare1 ahoj , clare1 mas pravdu dam si neurol ked mi je naozaj velmi zle. snazim sa co najmenej si davat neurol. skor sa snazim mysliet na nieco pekne, na svoje deti, na prirodu..... vsetko mi v tazsie dni trva veeeelmi dlho, uz len cesta do prace, chodim peso... pridem sadnem na stolicku a zacnem sa venovat praci a postupne sa citim lepsie. porozpravam s kolegynami a nemyslim na svoju naladu. ale po skonceni pracovnej doby som velmi unavena a musim si aspon na hodinku lahnut. zvladam toho menej ako pred depresiou, ale ja by som chcela chodit do prace, lebo ludia ma nabijaju energiou. pocasie bez slnka ma nici....ale citim sa lepsie ako pred pol rokom, vykyvy nalady su mensie. pekny den prajem, ja mam este dovolenku, pa 🙂

elissha
4. jan 2011

@radulinka00 ahoj radulinka, maximalnu davku cipralexu beriem 9 mesiacov,vykyvy som mala stale,ale vykyvy su mensie ako pred pol rokom. tiez si myslim, ze nikomu nie je stale super, zavisi to aj od mojho myslenia,