Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

cestovatelkaandrea
3. máj 2010

Ked som bola mladsia tak som pri pocite strachu hyperventilovala. Neviem preco ale vzdy som zacala nespravne dychat. Bolo jedno z akej priciny sa strach dostavil. Vzdy ked bol strach velky tak som zle dychala az mi ruky aj nohy trpli. Az par rokov dozadu, po tom com ma moj manzel upozornil, ze to uz zacinam prehanat, som sa naucila strach prekonat dychacimi technikami. Lekarsku pomoc som sice kvoli tomuto problemu nikdy nevyhladala ale to priznanie v mojej hlave, ze si vela veci sama nahovaram bolo najtazsie. Som rada, ze vdaka manzelovi som si uvedomila, ze som si vlastne sama skodila a dnes uz pocit strachu zvladam da sa povedat bez problemov.

kubaka
3. máj 2010

to jsou typické příznaky záchvatů úzkosti, co popisuješ. Není to nic, co by sis namlouvala nebo si způsobovala vědomě a už vůbec ne, že to "už přehání".To je afektivní porucha. Pokud jsi dokázala s tím zapracovat a zvládnout to , tak típ lépe. Otázka je, zda jsi to nepotlačila do nějaké jiné formy.Protože to, proč to tak bylo, nevíš...
Ono, když je to fakt silné, tak žádná dobrá rada od nikoho moc platná není 😝

cestovatelkaandrea
3. máj 2010

Kubaka ja som tiez nad tym premyslala, kde by mohol byt ten povod. Uz ako dieta som bola na vela veci precitlivela. Svagor je lekar a on v podstate upozornil manzela a radil mu, co by mi mohlo pomoct.
Tym prehananim som myslela napriklad ked ma pichlo v hrudi pri srdci tak som si myslela, ze mozem mat problemy so srdcom. Dost dlho trvalo, kym som si uvedomila, ze je to zablokovana chrbtica po uraze. Alebo ked zapraskala strecha pocas noci, tak ma ani raz nenapadlo, ze je to proste len tak. Namiesto toho som alarmovala vsetkych, ze je to zlodej.
V mnohych pripadoch som reagovala az moc precitlivelo. Teraz posledne tri roky tento problem nemam a ked zacinam mat z niecoho strach, tak o tom hovorim s manzelom alebo s priatelmi, aby to nezaslo dalej.
Keby sa mi tie stavy vratili a reagovala by som horsie, urcite by som vyhladala pomoc u lekara, lebo to nie je nic, za co by som sa mala hanbit.

anika09
4. máj 2010

Ahoj Kubaka a vsetky ,ktore nepoznam ,
bola som tu davno ,lebo mam priserne vela povinnosti a pred rokom som tiez pisala ake mam problemi,nasadili mi Seroxat ktory mimochodom beriem s prestavkami 8 rokov,od marca som znizila na polovicu ,vsetko bolo fajn, ale prichodom slnka sa to opat zhorsilo.nespim dobre a som cela tuha ako keby som nevedela urobit ani krok,predstavte si ,ze som volala svojej lekarke ,ze co s tym a ona mi povedala, ze mam ho vysadit dva dni brat po stvrtke a von do augusta, ak nechcem prist o ladviny a pecen....No neviem uplne ma odrovnala ,lebo ja si myslim ,ze vysadzovat sa ma len vtedy ak clovek je ok no nie?
Ja neviem prestavam tomu rozumiet a neviem ako dalej.
Inac som sa mala fajn az do maja a zase pri znizeni davky som tam kde som bola ach jaj....
Vsetky vas pozdravujem a prajem vsetko dobre.

filipal
4. máj 2010

Anika, ahoj, my sa nepozname, lebo ja som sem zacala pisat tusim v septembri....

ale mozem ti povedat, ze ta rada, tvojej lekarky sa mi povedz nepozdava? vysadit liek kvoli peceni ti poradila psychiatricka, alebo vseobecna? robili ti pecenove testy, ci len tak sa zrazu rozhodla?
su tu ludia, ktori beru AD uz vela rokov.... mozno by sa ti len malo obsas zmenit AD, nie?

ked ti je pri vysadzani zle, mala by si sa obratit na inu lekarku, kedze tvoja ma cudny nazor.

anika09
4. máj 2010

Ahoj Filipal,
dakujem za tvoj nazor , ja si tiez myslim ze to nieje v poriadku, prvy krat ked som vysadzovala po dvoch rokoch tak mi kazala tak vysadit, ze tri dni po stvrtke a dost, no mala si vydiet ten abstak co som dostala, musela som nasadit spat AD ,a ja si myslim ze preto TEN CELY KOLOTOC S AD. CO SA TYKA PECENOVYCH TESTOV VSETKO MAM V PORIADKU AJ LADVINY.
Tak ludia co beru cely zivot AD tak zomru vlasne na co?

anika09
4. máj 2010

A este to vysadenie mi povedala psychiatricka , u vseobecnej som bola ani nepamatam, ja inac nemam problemi zdravotne na stastie .
No som z toho trechu mimo,lebo ma vystrasila........hm

anika09
4. máj 2010

Ahoj Filipal,
prepac ja som sa ani neopytala ake mas ty trapnie som teraz zaujata len sebou, ospravedlnujem sa ale vyvjedlo ma to z rovnovahy.Ty sa mas ako?dufam ze aspon vy kocky ste lepsie na tom 🙂)))))))

filipal
4. máj 2010

Anika, to je ok 🙂 ja beriem AD od juna, v lete chcem zacat znizovat....ja som mala "len" uzkostnu poruchu, takze to zvladam....
toho znizovania sa tiez trochu bojim...no, uvidime! urcite ti vecer napisu aj ine kocky, napriklad viem, ze Kubaka berie AD uz dlhe roky, alebo otec jednej dievciny, co sem pise a pritom je lekar....
ved, jasne, nie je idealne brat nejake lieky dlhodobo, ale co sa da robit, ked to inak nejde?

anika09
4. máj 2010

no neviem ci ta potesim Filipal, ale uzkostne stavy som mala aj ja koli tomu som zacala brat AD,a teraz nie a nie ist k nizsim davkam, neviem co to znamena bud som navykla , alebo niesom v poiadku? Kedze som vystudovala chemiu tak som si nasla charakteristiky tychto liekov a studovala som ich ako sa dalo,pisu tam ze velmi citlivi ludia aj povysadeni pocituju dozvuky niekolko tyzdnov aj roky!!!!!!!!!!!!!!
Mam dve deti, manzela ktory je stale prec ja nemozem vypadnut ani na jeden den myslim ochoriet nikto mi totiz nepomoze tak ako sa mam dat do poriadku?
To je pre mna velka dilema.............

kubaka
4. máj 2010

anika - hlavně po tak dlouhé době se musí vysazovat několik týdnů až měsíců - tělo si musí pomalu odvykat. Nejde to za tři dny , to je nehorázný nesmysl. Pak se dostaví opravdu děsný syndrom ze snížení léku a cítí ho všichni, ne jen citliví lidé. Musí se opravdu po maličkých dávkách ubírat třeba pár měsíců.
. Já beru Cipralex taky 8. rok a zatím se ani nechystám vysazovat - jsem tak vytížená, že jsem ráda, že zvládám a neblázním a ještě jsem veselá a vpohodě. AD jsou teď má jediná opora a podpora. Bez nadsázky. Testy mám taky v pořádku, psychiatr ani nenaznačil, že by měly mít SSRI vůbec nějaký dopad na jiné orgány. Mají tzv. čistý účinek. Nic vedlejšího. No, co se dá dělat, že. Pořád lepší s podporou léků a vpohodě než čistá a nahromadě 😝 Když to jinak nejde....Lidé s vrozenou depresí je berou celý život a umřou na všelico na co všichni ostatní- třeba je přejede auto. 😝 tím se netrap. 😉

Pokud je ti blbě, tak ti nezabírají tak dobře, je třeba je buď změnit nebo zvýšit dávky. To je na zvážení lékaře.

anika09
4. máj 2010

Ahoj Kubaka,
dakujem ti za odpoved ,ja to tak ako pises ,aspon co som si aj ja precitala, neviem preco ma vydesila, mozno som volala nevhod, ale taku odpodev som necakala.........ved aj antikoncepcia ide cez pecen a zeny ziju a beru tiez pekne dlho.Ja som tiez za to, ze asi zvysim davku ,si predstav ze mi do telefonu povedala, ze ona kazdemu na leto vysdadi AD, lebo nieje dovod brat v lete AD. No ked niekto spacha samovrazdu ,tak sa pytam ,kto ponesie zodpovednost? asi nikto tak sa mi zda.A uvazujem ,ze zmeni lekarku ,lebo ked mi lekar neveri ,ze je mi zle tak asi nemam co u neho hladat......
Si predstav ze aj ked mi je zle tak nikdy neostavam doma, v takom stave idem do roboty , nikdy som si nelezala pracovala som .
Ako sa inac maju dievcata.Kejka,Martinka atd. ja som bola v zahranici dost dlho a bola som v pohode ,len teraz v maji mi to pri tej polke zacalo znova ,ale tak ako by som ani ziadneAD nebrala.
dik za podporu.

andy.a
4. máj 2010

Anika,na leto sa akurát deťom vysádzajú lieky na poruchy sústredenia a učenia 😝 😝 😝

postup tvojej Dr.je čudný 😕 🙄 🙄 🤐

Seroxat je nasilnejší inhibítor spätného vychytávania serotonínu,preto aj vysadzovanie musí byť pomalé,postupné,úplne do stratena 😝 😝 😝
ak už berieš 1/2 tabl ráno istý čas,tak ešte pokračuj,keď sa máš teraz horšie....potom -ak teda chceš redukovať a vysadzovať AD-tak cca 3 týždne užívaj 1/2 ob deň,prípadne striedaj jeden deň 1/2 a druhý deň 1/4 ráno....dalších pár týždňov 1/2 tabletky každé 3 dni,tiež podľa stavu sem-tam si môžeš dať ešte tú štvrťku....potom 1/2 á 4 dni a takto do "stratena" v priebehu aspoň 2-3 mesiacov 😝 😝 😝

SSRI nijako nazaťažujú obličky,ani pečeň 😕 😕 😝 😝 😝

tým so ti vlastne aj odpovedala na IP 😉

Kejka tu už nebola možno aj rok a Martinku neviem ktorú myslíš 😕 😕 😕
bolo ich ti viacej 😝 😝 😅 😅

anika09
4. máj 2010

Andy
ani nevies ako si ma ukludnila ,uz som sa chcela objednat na krv🙂)), dakujem za odpoved, budem sa riadit tvojimi radami, ak by mi bolo horsie, tak zvysim davku nebudem sa ponahlat uvidim podla situacie.Martinku 175 som myslela.Budem informovat.
zatial pekny den🙂)))

lucijeje
4. máj 2010

anika09, jestli ti můžu poradit já, tak opravdu vysazuj hooodně pomaličku, já užívala Citalec 10 cca 4,5 roku a pak to utla ze dne na den ... měsíc se to celkem dalo, ale pak následoval postupný pád to tmy .... no odolávala jsem tomu skoro půl roku, pořád se přesvědčovala, že to "nějak" zvládnu, no nezvládla a před měsícem znovu nasadila a nyní užívám znovu ... takže čekám, až se stabilizuju, budu zas nějakou dobu užívat (nevím rok) a pak zkusím vysazovat hoooodně pomaličku

moje mamka užívala cipralex poté co se sesypala z rozvodu, užívala AD asi půl roku, možná i míň a taky jí to vysazování dalo pořádně zabrat a to přesně dodržovala vysazovací plán od psychomudry (podobný jako píše výše andy)

toš tak 🙂 Lu

culinka
4. máj 2010

kubaka,prosim ta mozem sa spytat kolko beries denne toho cipralexu?

kubaka
4. máj 2010

vysazovala jsem na začátku těhotenství přesně takhle pomaličku. Už pár týdnů před tím, než jsem "zpozitivněla" 😀 jsem zmenšováním a obden vyššími dávkami došla až na 5 mg Citalecu a jak jsem byla v tom, tak ještě pomaleji až do 8. týdne. Po čtvrtkách denně, občas jsem si šoupla ještě půlku, pak obden čtvrtku, a pak 2x týdně , nesměla jsem cítit žádné nervové škuby či něco. Znamení, že je to moc prudce. říkala jsem si, že šok pro organismus a pro dítě by byl horší při prudkém vysazení, než když ho budu brát pořád méně - Miminko se narodilo veliké, zdravé a veselé 😀 a už mu to rošťákovi zůstalo 😎
A stejně pomalu jsem nasazovala. KDyž mi bylo fakt zle, doktor mi dal rovnou 20mg Citaleku a bylo mi týden tak blbě od žaludku, že při dalším neúspěšném pokusu o vysazení jsem pěkně začala první týden 5, druhý týden 10, pak 15 a nakonec 20 mg a nebylo mi vůbec nic. Psychomudrovi jsem řekla, že jsem na to hodně citlivá, on už tu manipulaci nechává na mě.

Ten přístup tvé doktorky je fakt podivný, asi bych hodně rychle zdrhala. Vždyť přerušit léčbu na léto plošně všem postrádá logiku, lidé mají deprese celý rok a nejsou vázané na roční období, hroutí se bez ohledu na počasí 😖 potřebují kontinuitu - nejhorší je vysazovat po krátkém užívání, kdy se účinek teprve začíná projevovat.
Asi by vážená Mudra potřebovala vyšetřitř u psychiatra 😝 😀

kubaka
4. máj 2010

Jo, 10 mg Cipralexu. A zabírá lépe, než 20 mg Citalecu. Je nějak efektivnější.

culinka
4. máj 2010

kubaka,

aha,no taku davku mam aj ja,ale doktorka mi povedala ze si mam davat uz 1,5 tabl,teda 15 mg,tuto vyssiu davku mam len dva dni,no ja neviem.bud som ako nadrogovana,a ked sa nahodou postasti a v priebehu dna sa preberiem tak mam strasnu nervozitu,takze ani tak ani tak.asi mi ozaj bude treba ine AD,ach boze. 😢

kubaka
4. máj 2010

culinko - to není nadrogovanost z léků, ale právě projev choroby- můj laický názor ze zkušenosti: takhle jsem se cítila, ještě než léky pořádně zabraly. Tuším že Cipralex se dá jít ještě výše...
To by ti řekla Andy ?????

culinka
4. máj 2010

kubaka dakujem za odpoved,snad este napise andy..

rainee
5. máj 2010

Dievcata ja som vysadila AD zo dna na den lebo som otehotnela a ziadne brutalne priznaky som z toho nastastie nemala. Radsej som to riskla ako keby z toho mohlo /ale nemuselo/ mat miminko potom nasledky. Samozrejme keby som sa citila pocas teho moc zle asi by som musela byt na liekoch tak ci tak, ale bolo to celkom v pohode.
Teraz uz nic neberiem vyse roka, no nehovorim ze som uplne ok, sem-tam sa uzkost a depka objavi, ale na lieky sa este necitim. Snazim sa tomu vyhnut lebo kazdy liek co sa uziva zatazuje organizmus, na druhej strane radsej budem brat aj 10 tabletiek denne ako zazivat denne uzkosti a depresie 😝
Okrem toho nerieste ake lieky beriete, ved su ludia co beru cely zivot lieky na srdce, astmu a neviem co este.....

anika09
5. máj 2010

Ahojte vsetky dievcata,
no mam sa na milu jarmilu, ale spat som spala dobre, len cez den neviem co so sebou, som na polke Seroxatu fungujem normalne, ale mam pocit ako keby som bola spomalena a meni sa mi nalada, je pravda ze ja mam problem aj s menstruaciou asi desat dni pred nou mam co robit tak neviem ci nahodou aj to nezohrava ulohu.
Andy co myslis mam radsej zvysit davku?
Kubaka ako sa mas? casto rozmyslam nad tym ci mi moja Mudr. nepredpisala silne AD.hm.......a pri vysadzovani mam potom to co mam teraz...........
Drzte sa vsetky prajem na dnes pekny den aj ked u nas prsi🙂))))))

rainee
5. máj 2010

anika tebe je ako po seroxate? lebo mne po nom bolo tak zle ze dovi, musela som zmenit ad.
väcsiu kravinu ze v lete nebrat ad som nepocula, mne byvalo najhorsie prave v lete 😝

anika09
5. máj 2010

Ahoj Rainee,
no v poslednom case pozorujem ze v lete mi byva zle ked udru tie horucavy, to iste sa mi stalo pred rokom.Co sa tyka AD SEROXATU NA ZACIATKU KED SOM HO ZACALA BRAT MALA SOM CUDNE A VELMI ZLE POCOTY HLAVNE NA zaciatku liecby ten 10 den ,palili ma ruky hlava cely chrbat, volala som jej a povedala ze to je v poriadku to bude dobre, no zmiernilo sa to ale teraz asi neviem vysadit ci co. Co beries teraz?a kolko?
No som z toho smutna a asi zvysim davku nic sa neda robit mam dve deti a leto predomou.......

anika09
5. máj 2010

Ahoj Lucijeje,
no ja som najprv brala Seroxat 2 roky potom vysadila po dvoch mesiacoch som sa zobudila s tym ze mi huci v usiach a zalahlo tak ze som nepocula a dostala som take zavrate ze traja ludia boli pri mne a som kricala ze ja nechcem zomriet, velmi som sa prlkla, to bol tedosledok toho ako som to vysadila samozrejme ze mi to tak poradila Mudr.,tak som nasadila znovu brala dvaroky ale asi tiez som vysadila rychle, ale som vydrzala 8 mesiacov bez neho kym neprisiel maj minuly rok a tak som nasadila znovu, nebolo mi nic a teraz pri polke je mi na .......🙂)))))))

kubaka
5. máj 2010

anika - to jsou teda rady Mudry - 🙄 Já bych asi zdrhala fakt rychle. ... co je to prosím "velmi som sa prlkla"?

......mám se jak se u vás řekne "na chuja" nevím co to je přesně, ale nadávka to je určitě.
MM dnes prohlásil, že se chce "emancipovat" a chce mít oddělený účet. Musím si najít ve slovníku, co to v případě chlapů znamená 😝 😝 Jinak se navzdory manželské kriz i (spíš manželově krizi středního věku) cítím psychicky velmi dobře. to ze mě je v pohodě, to z okolí stojí za bačkoru..

sarinkam
5. máj 2010

nadavka to není, nemuzes se tak mit, protože to (ho) nemas. Myslím že to z ruštiny..

anika09
5. máj 2010

Ahojte,
no pomylaila som sa malo to byt prelakla som sa...🙂)))))

anika09
5. máj 2010

Ahoj Kubaka,
no na oddelene ucty doplatila jedna nasa zamestnankyna, ked dovolila zrusit spolocny ucet a dali si z manzelom oddeleny ucet, nakoniec to dopadlo tak ,ze peniaze celu vyplatu si posielal na svoj ucet a jej hovoril ze nic nema lebo firma stoji zle.....
Vsetko platila ona samozrejme a on zatial nasetril na dom pre svoju milenku a aby mu to nezobral sud a nedelil ,tak to prepisal na milenkyne meno...no tolko o oddelenych uctoch............