Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mexx79
9. apr 2011

Ahojte chcela by som sa spytat beriem Escitalopram a zacina mi pomaly alergia...... mozem uzivat xyzal-antihistaminikum?neviem u lekarky som este nebola a neviem ci ho mozem zacat brat..... .Nemate s tym niektora skusenosti? Boze ale my skoro niake lieky nemozme uzivat aby som sa stale bala dat si nieco hruza! 😖

5katarina7
9. apr 2011

@mexx79 s antidepresívami sa môžu užívať antihistaminiká,aj ja beriem. 😉

mexx79
10. apr 2011

@5katarina7 wau super uz som sa bala ze budem musiet trpiet..... Dakujem

cuttina
11. apr 2011

Ahojte vsetci!
Chcem len informovat, ze sa momentalne uz asi tri dni citim lepsie, ale neviem, ci vdaka Cipralexu al. homeopatikam...
Neurol som si vecer vysadila a dnes idem k doktorke.
Bojim sa, ze je to iba prechodny stav a vrati sa to ☹ .
Drzte mi palce.
Inak rano sa este stale trasiem, zoberiem Neurol a po hodine mozem vyrazit do prace.

evapavla
11. apr 2011

@cuttina , ak sa cítiš dobre už 3 dni, malo by to ustupovať, aspoň ja to tak mávam

culinka
11. apr 2011

@cuttina ahojky tak to mas to iste ako ja,bez neurolu ani na krok,vzdy k dispozicii v kabelke. 🙂

janulkama
11. apr 2011

@cuttina no super 🙂 🙂 🙂

cuttina
11. apr 2011

No prave.... ten Neurol.... ☹ Hovorila mi Dr., ze to mam skusit vysadzat pomocou tych homeopatik.
Chcela som sa este opytat, mali ste niekto na zaciatku liecby desive zive sny? Ja sa rano zobudim uplne spotena a dlho sa spamatavam, nez ma ten sen prejde...
No a snad mi tie lieky uz naozaj zacinaju ucinkovat a nebude sa to uz zhorsovat 🙂 .

5katarina7
11. apr 2011

@cuttina tie homeopatické lieky ti odporučila Dr.?Môžeš mi napísať názov?A dokážu nahradiť ten Neurol?

cuttina
11. apr 2011

@5katarina7 Nazov zistim. Boli to take dve malinke biele bobulky. Dr. mi povedala, ze ma pacientov, ktori vdaka homeopatii vysadili lieky a ze sa jej to zda, ako spravna cesta von.
Taktiez pracujem na tej panike, stale si opakujem cviky a velmi vela jazdim autom.
Dnes som sa trochu vydesila, ked som tam videla pacientov, ktori beru lieky 26 rokov a aj dlhsie a stale maju obdobia dobre a zle. Prekonzultovala som to s nou a povedala mi, ze u mna to bolo uplne vycerpanie, rozchod, problemy s pracou a nasledovne sa v mojich spomienkach objavila nedavna autohavaria.
Ale ze lieky budeme tak cca po 4 mesiacoch postupne vysadzovat do normalu (teda Cipralex a Tritrico). Toho Neurolu by som sa chcela zbavit cim skor, ale nebudem sa zbytocne ponahlat. Vsetko postupne.
Ta homeopaticka mala so mnou 2 hodinovy rozhovor a a z potom na druhy den mi dala lieky. Neviem, ci to naozaj funguje, ale mne je lepsie.
Mozno za to ale moze Cipralex. V kazdom pripade som rada, ze aspon vecer si uz ten Neurol nedavam 🙂 .

cuttina
11. apr 2011

@5katarina7 A nenahradzaju asi Neurol, len mozno casom sa dokazes Neurolu zbavit uplne...
A ja sa chcem potom postupne zbavit vsetkych liekov. Ked pride cas 😉 .

5katarina7
11. apr 2011

@cuttina díky za odpoveď,ja mám Xanax,ale ten obsahuje tú istú látku ako Neurol,a moja Dr.akosi nehovorila,že tie lieky sa majú brať,len kým nezaberú antidepresíva.Dokonca keď mi bolo lepšie a dakedy som si aj zabudla dať,tak ma aj vyhrešila,že sa majú brať pravidelne.A teraz by som chcela nejako vysadiť,ale už mám vsugerované,že ich musím brať.Za to by bolo dobré skúsiť tie homeopatiká.

rebecca2006
12. apr 2011

ahojte dievčence, je tu niektorá na Mirzatene? Ja so začala užívať kvoli dlhodobým poruchám spánku asi pred 3 mesiacmi polku z 15mg na noc, v úvode s Rivotrilom. Iné problémz nemám, len izolovane spánok, žiadne depresie ani úzkosti. Asi mesiac trvalo, kým lieky zabrali, potom to bolo super, Rivotril som vysadila a bola len na tej polke Mirzatenu.
Dokonca pred týždňom, keď som bola na kontrole, sme sa s dr dohodli, že začneme pomaly vzsadzovať, že zredukujem dávku na polku jeden večer a štvrťku druhý večer a uvidíme. Chceli by sme totiž bábatko, a keďže budem mať 35, nie je moc času na vymýšľanie. Od toho momentu- ja neviem, možno som sa na to začala viac sústrediť a riešiť to, som začala znova horšie spávať, tťakže vysadzovanie nepripadá do úvahy, dokonca som sa vrátila k Rivotrilu...Som z toho nešťastná, a neviem, čo to znamená- má niekto skúsenosť, že mu Mirzaten, po ktorom som spala ako bábatko, prestal fungovať??? ja som si fakt myslela, že už som na dobrej ceste, porucha preliečená a lieky vysadíme.... ☹

radulinka00
12. apr 2011

@rebecca2006 ahojky, podle mě na to moc tlačíš.Mysllíš, že by tolika vadilo, kdybys brala půlku nebo čtvrtku 15mg a otěhotněla přitom? Podle mě to je strašně krátká doba, chtělo by to aspoň čtyři měsíce a hlavně být v klidu!!!
A příčina tvé nespavosti je teda v čem, když píšeš, že jiné problémy nemáš? 😨 Na dobrý cestě jseš určitě, ale myslím si, že je to prostě krátká doba....Ještě bych se někde poptala na genetice? jestli ten mirtazapin v takhle malé dávce něčemu vadí. Spoustu žen užívá ad i v těhotenství a na děti to nemá vliv...

monfat
12. apr 2011

@cuttina no konečne zabrali 😀 😀 😀 tešim sa s tebou

cuttina
12. apr 2011

@5katarina7 Mne tiez doktorka nehovorila, ze ich mam vysadzovat, lenze ma uz pozna a vie, ze ja moc nechcem brat lieky a hlavne take ako je Neurol, Xanax, Rivotril.
Je vela pacientov, ktori to beru radi a dobrovolne. Ja sa toho chcem zbavit.
Je pravda, ze asi vzdy budem mat pri sebe Neurol, keby ma ta panika nahodou chytila v aute, ale to uz bude snad iba jednorazove.
Dnes idem pisat tej homeopaticke, tak sa ti na to popytam.
Tieto lieky by sa naozaj mali brat iba kym ti nezaberu antidepresiva.

cuttina
12. apr 2011

@monfat ja sa tiez tesim 🙂 . Teraz mam iny problem.... Mavala som hrozne sny a kedze dr. mi nechce davat este aj hypnotika na noc, zvysila mi davku Tritica na celu tabletku a k tomu mi dala este aj Prothazin (antihistaminika), lebo mam aj alergiu a ked si to da clovek spolu, lepsie spi a nepamata si sny. Dnes to bolo super az na to, ze som teraz velmi unavena. Tak uvidime, ako to pojde dalej.....
Dakujem Monfat za tvoje prispevky!!!!!

rebecca2006
12. apr 2011

@radulinka00 ďakujem. Máš úplnú pravdu, len ja si neviem pomôcť ☹ Ale presne to isté mi dnes povedala aj Dr- že hned ako sa na spánok začnem sústrediť, to vybuchuje, a prestanem dobre spať. Tak sme sa dohodli že na večer si vezmem k tomu podľa potreby Lexaurin, len keď nebudem vedieť zaspať, a Mirzaten nechám na pôdovnej dávke. A že to nemám riešiť a máme kľudne pracovať na dieťatku, a keď otehotniem, tak jej mám zavolať a skúsime liekz postupne vysadiť, a ak nie, že sa nič nedeje, že má pacientkz na oveľa vyšších dávkach liekov, a majú zdravé deti.
Ja viem, že som šiši, ale fakt si neviem pomôcť, furt tlačím na pílu ☹
To s tými problémami- mzslela som to skôr tak, že nemám vačšie problémz ako iné ženz v podobnej situácii ako som ja- teda, jasné že som niekedy úzkostná, ke´d mám chorého malého, že sa niekedz pochztím s manželom, že mám niekedz pocitz frustrácie z materskej, ale úprimne- kto nemá? Nechcem si to dramatizovať a sa ľutovať 🙂 Ja som si ten spánok strašne rozmr vila počas štátnic a odvtedy ma chzyá úplný des, ke´d si predstavím, že sa to vráti, a to je to. A niekedy stačí, aby som napríklad zmenila miesto,. kde spím, ale v niektorej fáze menštruačného cyklu sa mi horšie yaspáva, a ja sa na to yačnem sústrediť, a potom začnem byť v posteli nervózna a potom nezaspím už vôbec....Tak je to....Keby som neriešila, tak spím ako bátatko...

rebecca2006
12. apr 2011

@radulinka00 a Ty moja ako? Ešte polka z polky? 😀

lucia888
12. apr 2011

ahojte baby. chcela by som sa pridat do diskusie, lebo aj ja mam ten problem. najprv par riadkov o mne...mam 27 rokov, byvam v BA, kde aj pracujem. zatial este nemam babatko, ale samozrejme, chcela by som. mam noveho priatela, som s nim 6 mesiacov. zatial spolu nebyvame, byvam s kamaratkou, s ktorou sme si nasli podnajom, ked sme sa rozisli s nasimi byvalymi. o kamoske nebudem rozpisovat, ale som rada, ze sme sa spolu vtedy podrzali a ze pri sebe stojime. mala som vztah skoro 4 roky, byvali sme spolu skoro od zaciatku. poslednych 9 mesiacov to bolo na nevydrzanie...vracala som sa domov nervozna, podrazdena, nevedela som, co ma caka...moj ex bol vtedy nezamestnany, ale financne problemy nemal. len zacal pit, viac ako dovtedy. ja som bola z toho zufala, nevedeli sme, ci ostat spolu alebo nie. niekedy v auguste minuleho roku sme mali 2 tyzdne celkom fajn, kedy som si myslela, ze sa to urovna...no nestalo sa. zacala som mavat hnacky, pocit na vracanie, busenie srdca, uzkosti...nieco strasne. po sluzobke v Nemecku, kde som skoro skolabovala, som sla k psychiatricke. dala mi seroxat. ten mi zabral az po 6 tyzdnoch, ale potom mi bolo fajn, dokonca som brala len pol tabletky rano z 20 mg....no medzitym som si nasla priatela, je starsi, nezije so zenou vyse 3 rokov, ma 9 rocnu dceru. moj stav sa zhorsil asi v novembri, ked siel na operaciu...nic vazne, ale tyzden som zase pocitovala uzkosti...tak som z dna na den vysadila, lebo som si myslela, ze ked ma lieky nepodrzali, tak na co ich beriem...a to som nemala robit...mala som sa vratit k celej tabletke, no co uz. trapila som sa tak asi 2 mesiace a potom si dala znovu predpisat AD. zacala som serliftom, ten som brala len tyzden, neskutocne nocne mory, nemohla som spat. tak som vysadila a zacala od znova s cipralexom...jedna tabletka rano, no ten mi nezabral ani po 8 tyzdnoch, dokonca sa to zhorsovalo. dohodla som sa s doktorkou, ze sa vratim k seroxatu. prve dva tyzdne som brala polku rano a potom poobede, teraz cca tyzden celu rano. no tie rana su hrozne...este si telo nezvyklo, sama to uz viem porovnat...zacali mi triasky...uz sice nemam tie take ataky, aj ked sem tam ano, ale slabsie. kvapkala som si cely cas rivotril, asi 3 kvapky rano, pijem magne B6 roztok a k tomu homeopatika sedatif pc, ale to je skor take placebo...do toho si davam rybi olej v tobolkach, vraj to tiez pomaha. rivotril som si prestala kvapkat od soboty a vtedy asi zacali aj tie triasky, ale chcem to mat len ako poslednu moznost, nechcem to brat, ked uz beriem AD. aj vtedy, ked som zacala 1. krat so seroxatom som mala kvapky a z dna na den som s nimi sekla, uz som ich nepotrebovala. rada by som sa k tomu dopracovala aj teraz. ale je to tazke...tak by som sa velmi chcela pripojit do temy a navzajom sa podporovat. citam vas uz dlho, sestra ma maleho synceka, ma 7 mesiacov, tak sem tam nieco hladame aj tu, ked je treba 🙂. dakujem za precitanie, viem, asi je to dlhe, ale nechcela som zacat len tak ,,od buka ". mate niektora skusenosti so seroxatom? ako ste na neho reagovali? myslite si, ze mi zaberu, ak ked ich beriem uz 2. krat? zatial vdaka.

cuttina
12. apr 2011

@lucia888 Ahojky! Ja som mala tiez Rivotril kvapky, ale dlho som na nich nebola, lebo som vedela, ze je to svinstvo. Brala som tak 3-8 maximalne za den.
Ten Sedatif je naozaj podla mna placebo, aj Persen. Aspon mne to nikdy nezabralo. Mne homeopaticka dala nejake lieky, ktore sa objednavali az v Rakusku a bolo to vsetko zmiesane.
Mam podobny problem ako ty. Velmi tazko znasam rozchody a to, co opisujes, to som mala presne s byvalym. Hnacky, uzkost atd....
Ja som mala rano tiez hrozne triasky, teraz sa to trosku ukludnilo, klop, klop🙂
Neviem, co je za tym, mozno AD, mozno homeopatika.... Dnes som uz nemala ani nocne mory, tak snad to ide k lepsiemu. Ten Seroxat je dobry, snad ti zaberie. Ja beriem Cipralex a zda sa, ze sme sa trafili. AD ti mozu zabrat aj niekolkokrat po sebe. Nemusis sa bat. A ak nie, das si nieco ine.
Len pozor na ten Rivotril! Ber len dovtedy, kym ti nezaberu lieky!
A napis, ako ti je!

lucia888
12. apr 2011

ahoj cuttina, som rada, ze si odpisala. ja tie kvapky naozaj nechcem kazdy den...preto si ich uz nedavam od spominanej soboty. ja si myslim, ze tie homeopatika z lekarne zaberu len pri obcasnych stavoch...ked si trochu viac v strese...alebo z niecoho nervozna. myslim si, ze na nase stavy to nestaci. ja som tiez v sebe zivila nadej, ze to zvladnem sama, potom s cajikmi, s homeo...bola som aj u jedneho homeopata, ktory miesa kvapky vlastnorucne, chodia k nemu aj celebrity, stretla som tam aj Zdenku Prednu, ta mi tiez vravela, ze tam chodi vela znamych ludi...tiez mi to nepomohlo, brala som pravidelne....este to mozno skusim, ak mi zeberie seroxat, budem brat pravidelne aj kvapky od toho homeopata a mozno pomocou nich aj vysadim...skusala som kadeco, aj masaze, cinsku medicinu...raz aj akupunkturu, ale tam treba chodit pravidelne a dlhodobo....no uz som to nevladala, tak som sla po lieky. ja neviem, co to u mna vyvolalo...mozno moja povaha, som taka uzkostlivejsia, prehnane zodpovedna, vsetko ma svoje miesto...vzdy chcem citit istotu a pocit bezpecia...mozno to bolo spustacom, ze som sa bala, ze co bude, ked odidem od byvaleho...ako to zvladnem, proste som videla len tmu a velky otaznik pred sebou...
viem, co su nocne mory, tak som rada, ze to ide k lepsiemu. musime vydrzat. najlepsie je, ze kamoskin frajer sa tiez lieci na depresiu a myslis si o mne, aka som silna...keby vedel....

rebecca2006
12. apr 2011

@lucia888 ja so ťa len chcela povzbudiť, nemôžem ti poradiť, čo sa týka konkrétnych liekov, lebo som nič z toho nebrala- tak sa k tomu neviem vyjadriť, snáď sa tu nájdu dievčatá, ktoré majú aj praktické skúsenosti.
Super si opísala, prečo podľa seba máš "problémy"- to sme tu asi viaceré také úzkostnejšie povahy, proste, potrebujeme mať vo veciach poriadok, systém, máme pocit, že všetko musíme zvládať na jednotku.... Ja som tiež z tých, neviem, či som proste zdedila takú povahu, alebo ma k tomu viedli rodičia, som najstraršia, naši mali prehnané nároky, otec sa nvedel vyrovnať s tým, že so niečo nezvládla- napr ma tlačili do matematickej a fyzikálnej olympiády, hudobnej- a ja som mala nadanie na úúúplne iné veci. Dlhodobo som tieto možné príčiny riešila s rôznymi psychológmi, ale veľmi mi to nepomohlo, možno viac chápem príčiny a súvislosti, a viem, čo robím zle, ale nedokážem sa zmeniť....
Tiež som skúšala kadejaké alternatívne veci, ale moc mi nepomohli....Ale asi aj preto že im moc neverím 😀
Bylinky a niektoré prípravky- ako persen- sú super, ale pomôžu mi, iba keď so len trochu nervózna, na zaspatie nestačia....
Homeopatiká u mňa ničovaté nič...
Čo už, tak sme na pszchofarmakách 🙂 Držím palce 🙂

cuttina
12. apr 2011

Ahoj Luci, ja som v zivote predtym nebola u homeopata, lebo mi to prislo, ako zbytocne placebo.
Tato mi dala dve male tabletky a uvidime...
Mozno je to Cipralexom... Tieto anxiolytika ako Neurol atd... Rivotril su tazko navykove a treba sa ich co najskor zbavit.
Verim, ze aj ty to zvladnes!
Mne tu mnohi radili, ako spravne dychat a prekonavat urcite stavy a zatial to ide 🙂 .
Vcera v cakarni som spoznala asi troch pacientov, z toho kazdy berie lieky uz priblizne 25 rokov. To nechcem. Verim, ze ked budem chciet, dokazem to aj bez liekov. Za urcity cas....
Mne povedala Dr., ze som prilis citliva a moc prezivam vztahy. To je pravda. Velmi zle znasam rozchody ☹ .
Zatial boli tri.
Ked som v pohodovom vztahu, je mi super a nepotrebujem nic....
Moj problem je aj to, ze byvaly sa mi stale ozyva a jatri mi to rany... ☹
Snad to ale prezijeme a bude nam fajn! Je super, ze uz mas novy vztah! 🙂
Pis, ako ti je!!

lucia888
12. apr 2011

ahoj, tak to som aj ja...velmi citliva. mne sa to stalo niekedy zaciatkom leta minuleho roku a odvtedy som v jednom kole. ale vravela som si, ze sa dam na liecbu, teraz s tym uz len tak neseknem...hoci by to trvalo aj rok a viac. chcem byt zase ok, je predcasne hovorit o vysadzani, ked lieky este poriadne nefunguju 🙂. mne je poobede lepsie, aj ked vcera nie...to pripisujem pondelku a dnes je to celkom ok, az na to doobedie. aj tak nechapem, preco sa to deje, predtym som nic take nezazila. byvaleho ignoruj, ak ti to ublizuje...ja som to tiez tak riesila, chcel, aby som sa vratila, pisla mi...na poslednu sms pred mesiacom som uz ani neodpisala...mam novy vztah, ale mam pocit, ze som si len nalozila. tiez to nie je len prechadzka ruzovym sadom, ale lubim ho a aj on mna, tak uvididme. tebe je dnes ako? a ake lieky vlastne beries? mozem sa spytat, odkial si a kolko mas rokov? ako dlho to uz zazivas? sorry za mnozstvo otazok, ale je fajn, ked je s kym pokecat 🙂

lucia888
12. apr 2011

ahoj rebecca2006 a ty preco nemozes spavat? len rozmyslas nad hlupostami, alebo mas aj fyzicke prejavy ako ja? myslim to busenie srdca, uzkost a tlak na hrudi...nemozem sa niekedy nadychnut. co ti to spustilo?

monfat
12. apr 2011

@cuttina nebooj bude dobre, pomaly všetko zlé odíde, aj zlé sny... 🙂 Nemáš za čo ďakovať, som si to tiež prežila a nechcem aby ste sa trápili 😀

monfat
12. apr 2011

baby ja som už tak trocha za vodou, hoci nikdy nehovor nikdy , práve už posledný týždeň vysádzam, už beriem len raz do týždňa polku tabletky, a jediný príznak čo som si zatiaľ všimla, je ráno som neskutočne hladná 😀 😀 😀 a trocha mám taky divný tlak v očiach, sem tam ma štípu, akoby boli nevyspaté, ale neviem prečo lebo zatiaľ spím dobre.
Držim vám place nech lieky zaberú skoro 😉

rebecca2006
13. apr 2011

@lucia888 ja ti to ani neviem presne popísať. proste som normálne unavená, idem si ľahnúť a nedokážem zaspať. vačšinou nepremýšľam nad ničím- samozrejme, ak mám nejaký problém, tak ma začne trápiť, ale vačšinu fakt "hlava prázdna". Len proste nezaspím. Prehadzujem sa, potom ma začne svrbieť celé telo, je mi teplo, tak idem otvoroť okno, potom mi je zasa zima, a dokola to isté, nakoniec sa úplne preberiem, tak vstanem, idem si urobiť medovkový čaj a dokola to isté. Akonáhle si dám akúkoˇvek pilulu na spanie- len jej musím veriť, tak saukľudním a spím. Podľa mňa keby mi niekto šupol placebo a nevedela by som o tom, tak spím tiež. Nervozna som až sekundárne, z toho, že neviem zaspať....To potom až zúrim od bezmocnosti, lebo viem, že o chvíľu bude hore malý a ráno budem skoro vstávať a bla bla bla... Bušenie srdca nemávam.

rebecca2006
13. apr 2011

@lucia888 neviem presne, čo to spustilo. Ja mám pocit, že to máme v rodine, moja babka, tety a aj bratia majú tiež problémz so spánkom. Ja som mala dokonca podobné stavy v detstve, dokonca cez prázdniny, ke´d som skutočne nemala žiadne problémz- asi 2x sa mi stalo, že som pár dní po sebe spať proste nemohla potom som bola ako zmátožená Ale v zásade až do posledného štátnicového ročníka OK, potom som zmenila systém učenia, zaščala som sa učiť večer, a prepla som. Prestala som spať úplne a len tak tak som skončila školu, bolo to strašné. najhoršie bolo, že som mala predsudkz a celá moja rodina tiež, a miesto toho, abz ma normálen pohnali svinským krokom k pszchiatrovi, tak mi opakovali, že to zvládnem sama pevnou vfôľou. Normálne som v noci ervala od vzčerpania a zúfalstva a spať som nevedela. nakoniec som vyhľadala kamošku pszchiatričku, ktorá mi dala len na mesiac nejaké tabletky, Coaxila aLerivon, a perfektne sa to upravilo. Ale odvtedz pri minimálnej záťaži sa to vracia a okrem toho mám z toho vždz strach, že sa to vráti. Posledný spúšťač bol tehotenstvo- vtedy to bolo o to horšie, že som nenašla nikoho, kto bz mi bo ochotný dať lieky, tak so sa trápila dva roky, kým som neodstavila....