Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

annetta3
7. okt 2013

@hroska odcizení, pocit, že mi všichni a vše připadají jakoby jinak, ale jsou stejní, je to jen můj pocit, jako kdyby to mozek přenášel jinak. Hrozně mě to děsí, někdo to nazývá derealizací, ale pro mě to není klasická derealizace. Jako by to vnímám jinak to kolem sebe, logicky to chápu, ale jinak vnímám. Je to pro mě hrozně děsivé, protože jsem od všeho a všech odcizená i emočně a tak se nemám na co a koho napojit a jsem sama i když s lidmi.
Hrosko, jak jsi to vydržela, já jsem asi slaboch, ale není to poprvé co se léčím, předtím to byly úzkostné poruchy a už jsem z toho vyčerpaná, deprese je podruhé. Prothiaden mám nasazený druhý den, jsem neklidná, zoufalá z depresí, nevím, co dělat. Nic mě nebaví, nemám na nic sílu televizi nedokážu vnímat. Nevím, jak to vydržet.

hroska
7. okt 2013

@mary1995 no moje nervy! 😝 tak to mas teda fakt dost toho nakopene, uz len to, ze to vsetko zvladas a este popri tom zacinas novu liecbu. Normalne si daj ten Frontin 0,5mg, ked mas cez den najvacsiu uzkost. Mna Frontin tak akoby ukludnil, aj nakopol a nebola som taka precitlivena, nevnimala som vsetko tak uzkostlivo,ale som sa sustredila na to co som potrebovala urobit, aj mi zastavil revanie. Davaj si ho teraz, kym ti Anafranil nezaberie, ved to by ho aj kon potreboval pri takych stresoch co teraz mas a nie este ked mas nasadeny staronovy liek.

hroska
7. okt 2013

@annetta3 aha, no asi viem co myslis, ja som to odcudzenie volala, ze "mam cierny zavoj pred tvarou" , proste vsetko mi pripadalo, akoby som sa na svet divala cez ten cierny zavoj a nemohla som ho odhrnut, ludia mi pripadali zvlastni, ako sa usmievaju, rozpravaju o roznych veciach a ja som to nedokazala, dokazala som byt len v tom svojom svete za tym ciernym zavojom. Takze aj tento priznak je typicky pre depresiu a pride den, ked sa ti tej cierny zavoj odhrnie. Neviem ako som to vydrzala, ale viem, ze aj ty to vydrzis, neboj sa vobec nie si slaboch a mas v sebe este vela vela sil, len momentalne to tak necitis , ale v skutocnosti to tak je. Jedine co teraz rob, sustred sa na liecbu, uzivaj pekne AD, ked sa to neda vydrzat, mozes si pomoct aj anxiolitikami a nic ine neries, len skus byt trpezliva a cakaj kym AD zaberu. Nenut sa do nicoho, rob len zakladne veci, ktore ako tak zvladnes, ostatne odkladaj, neskor to poriesis, a vobec si to nevycitaj, ze nieco odkladas. Nerob ziadne dolezitejsie rozhodnutia, pockaj az depresia odozneje, potom sa budes na veci divat uplne inak. Snaz sa kazdy den len nejako prezit, pripadne dodrzat ako taky rytmus dna, rano vstat, umyt tvar a zuby, nieco zjest, potom ak mozes nejaka prechadzka....a pod. Proste len prezit a cakat kym AD zaberu a tebe bude lepsie. A neboj sa depresia urcite pominie, ved sme si tu nou presli a prechadzame vsetky.

veronikarollova
7. okt 2013

Doporučuji Cipralex!!

andy231
7. okt 2013

@annetta3 vieš čo beriem k nemu lexaurin dva mesiace tak mám kontrolu v novembri tak dúfam že lexaurin začnem vtedy vysádzať no prešlo to ako mi dal lexauin ja neviem mne nechcel dat doktor iné AD že ked coaxil my toto spôsobuje tak po iných by som lietala po izbe že sa musím stabilizovať.tak je to omnoho lepšie ako to bolo.

annetta3
7. okt 2013

@hroska když já se bojím, že mi léky nezaberou. Reaguji dost nestandartně. Jak tu níže někdo píše cipralex, tak já nezvládala 10mg jak jsem byla přeescitovaná, přestimulovaná. Panikařím a jsem zděšená, nevím, jak to mám vydržet. Nejsem už tak silná, prostě ty síly se vytratily. Nechci už být, promiňte že to píšu, ale je to tak. Moje sestra se se mnou ani nebaví. Nevím, jak vydržet každý den. Své stavy, myšlenky, úzkosti, nejistotu. Jsem hrozná a jsem tu zbytečně. Nemám v sobě takovou sílu.

annetta3
7. okt 2013

@andy231 tak to je dobře, že je to lepší. Já sama na AD reaguji citlivě až přehnaně, ale zkoušela jsem jich už několik. Bohužel mám depresi i úzkosti a depresi dost silnou, tak nevím

mary1995
7. okt 2013

@hroska Až mi to je nepríjemné ale mám panický strach , že mi ten Anafranil nezaberie. Ja viem, že 19. deň je ešte málo, ale jednoducho to môj rozum nechápe, nechce to prijať. Fakt som veľmi úzkostná, roztrasená a mám boj.

simka1111
7. okt 2013

@annetta3 ahoj, ze ja som dobra? tak dakujem za pochvalu. 😉 I ked mne sa to nezda nejako, mam sama dost so sebou co robit.... Vies u mna je to vsetko jeden dlhy pribeh , z ktoreho by som uz navzdy chcela vystupit. Len ono je to tak, ze do problemy clovek lahko pride a von z neho ani za ...... Pred vypuknutim depresie som bola jedno vyrovnane sebavedome dieta, ktore si verilo, nemala som tiadne uzkosti , proste som zila stastne a bezstarostne. V skole som bola uspesna, zucastnovala som sa olympiad , vsetko u mna isla ako po masle..... A prisla jedna hnusna puberta, snaha pacit sa chlapcom, neustale kontrolovanie si vahy , neustale premyslanie o jedle, ako som rano vstala tak som do vecere len rozmyslala ze ci to mam alebo nemam zjest a vedela som ze robim zle ale nevedela som to nijako zastavit a asi po 2 mesiacoch som zacala zazivat pocit ze ma nic nebavi, nevedela som vobec spat a tak dalej .. nemusim ti to ani pisat ze co , saama si to vies predstavit.. a tak sa to so mnou nejako vlecie vracia sa to .... ale som si uz teraz povedala, ze svoje problemy musim riesit nielen liekmi ale aj vhodnou psychoterapiou , lebo lieky sice zaberu ale pokial ma clovek v sebe konflikty a nevyjasnene otazky, neurcene priority, nevie relaxovat , oddychovat .. tak potom tie lieky funguju iba chvilu a clovek sa v tom placaaa strasne dlho ... Vies v kazdom cloveku je nejaka sila, i ked ty ju teraz nevidis, ale je, sila ktora ta nuti nieco so svojim zivotom urobit , nenechat to vsetko tak, rezignovat ale urobit vsetko pre to, aby si raz bola sebavedoma, hrda , stastna zena, o to viac stastnejsia ako ine zeny, ze si presla touto zlou hnusnou skusenostou 😉 vies nic netrva vecne, ani nasa choroba , ona pominie, len tazko si je to predstavit a ked pominie, vies aka budes pysna sama na seba? ja zainam o 2 tyzdne psychoterapiu a som na to uz velmi zvedava... bude ma vies jedna vynikajuca psychoterapeutka, tak verim, ze ma to obohati o vela 🙂

simka1111
7. okt 2013

@mary1995 mary ja mam doteraz panicky strach, ze mi ten sertralin uplne nezaberie , cize nie si v tom samaaaa.... musis mat aspon nadejj..... ... ja som prisla teraz zo skoly a musim sa ist ucit latincinu , ale vobec sa mi nechce ... este sa neviem dobre sustredit, furt mi behaju po hlave take blbosti, uzkosti, starosti, myslienky do buducna no proste des.... a to mi uz zacal 6.tyzden uzivania sertralinu , takze nic moc, ale aj ako hroska pisala, prvykrat ked sa liecila, tak jej trvalo rok kym sa uplne stabilizovala.... cize nejde to silit a nahlit .... ja pevne verim,ze sa uplneho vnutorneho pokoja este dockam a vianoce uz starvim stabilizovane :P

esselte
7. okt 2013

@hroska Doobedie je bez atakov, včera tu bola návšteva, tak ani poobede sa nič neobjavilo, ja na to asi príliš myslím, dnes v práci takisto nič, až teraz poobede taký krátky atak, ked som si na to pomyslela, lekárke som dnes nestihla zavolať, ale zajtra jej zavolám.Odpísala mi však jedna lekárka, že vraj lieky môžu prestať účinkovať aj po roku, ale mne sa to nejako nechce veriť a čo, včera mi účinkovali a dnes už nie?Ja si myslím, že je to všetko v mojej hlave a nesmiem na to myslieť.Ešte mi tá lekárka napísala, že vraj cymbalta nie je vhodná na liečbu panickej poruchy, že ona by mi dala niečo iné,Ja som jej napísala,že čo by mi odporúčala a už sa neozvala, tak neviem, už asi nebudem písať žiadnej inej lekárke, lebo každá má na to iný názor,ale iba svojej, ľudia ju chvália, tak uvidíme.Takže ty máš depresiu?A prečo si myslíš, že panická porucha je jednoduchšia?

esselte
7. okt 2013

@annetta3 Neboj sa, ono to postupne prejde, ja sa liečim 2 roky na panickú poruchu a teraz na jeseň znova cítim príznaky úzkosti, pričom som už celý rok bola ok, dokonca som na chorobu ani nemyslela.Lekárka mi povedala, že je to výkyv, ale stále to ešte neprechádza, veľa som už o tom aj čítala a vracia sa to.Dúfam, že ked jeseń skončí, skončia aj moje úzkosti, ale neboj sa, tiež som nervózna a ešte aj môj manžel je zo mňa nervozny a hádame sa.takže nie je to jednoduchá choroba,musíme s nou bohužiaľ bojovať možno aj celý život.

esselte
7. okt 2013

@mary1995 Mne lieky zaberali pomaly 2 mesiace, kým som vysadila pomocné lieky, ako xanax a lexaurin, aj tak ich ešte niekedy používam a teraz v jeseni sa mi znova prejavili príznaky choroby, máš panickú poruchu?

esselte
7. okt 2013

@simka1111 takže ty si už bola vyliečená a vrátilo sa ti to? ja beriem 1 rok cymbaltu a teraz v jeseni sa mi znova objavili príznaky,tebe sa počas liečenia choroba nevracala, že si lieky vysadila?

simka1111
7. okt 2013

@esselte ahoj ja som lieky nevysadila a vratilo sa to ,ale to ta nechcem teraz strasit..... podla mna sa mi to preto vratilo , ze proste ked mi uz bolo ok, bola som bez priznakov tak som uz zabudla na chorobu a zasa drela do vycerpania... proste neviem oddychovat a potom sa to aj tak prejavi.....ale zacinam chodit k psychologicke o 2 tyzdne a chcem na tom vsetkom popracovat :D

simka1111
7. okt 2013

@esselte a este si pisala, ze lieky , kym ti zabrali presli 2 mesiace?

andy231
7. okt 2013

@annetta3 ahoj ja som tiež citlivá velmi a dali ti aj k tomu neurol, xanax, lexaurin alebo také čosi aby si to vydržala kým AD začnu účinkovať??? a ako dlho si brala AD???

hroska
7. okt 2013

simka1111 preeesne moj problem....na chorobu som zabudla a drela do nemoty 😝 😝 a do toho koza sprosta som este aj vysadila AD 🙄 😝 😝 😝 😝 😝

@esselte vidis, super, takze tych prvych 60mg pekne pokryje to doobedie 😉 . a pises, ze atak az poobede, keby si tu druhu 60mg zobrala na ten obed, mas aj poobedie bez atakov....zarucene. no popravde to, co ti napisala ta dr. som si aj ja v prvej chvili pomyslela, lebo cymbalta je indikovana na depresie a generalizovanu uzkostnu poruchu, ALE tebe zabrala aj na PP, co nie je nic neobvykle, takze uz nema vyznam to teraz riesit a najma, ked ti dr. nechce menit. Ale treba poriesit tie vykyvy, tak, aby ti Cymbalta pokryla cely den. to doobedie by uz bolo fajn, este to poobedie. Ano, u mna zial depresia aj s uzkostami. nemyslim si zrovna, ze PP je jednoduhsia, mozno som sa zle vyjadrila, mozno len z toho casoveho hladiska, ze dpresia trva cele dni od rana ako otvoris oci az do vecera kym ich nezavries a pri PP, mas chvilkovy atak a potom uz ok. ale viem, ze sa neda takto na to pozerat, vsetko su to hnusne pliagy na jedno kopyto 😝 😝 😝 😝

hroska
7. okt 2013

@mary1995 chapem, ale skus si povedat, ze ked si to doteraz 3 roky udrzala s tym, ze prakticky si uz ziadnu nadej na 100% stav nemala, tak ti stoji za to pockat teraz nejakych 6 tyzdnov a nestresovat, skor sa nadejat, ze to vyjde. A neboj sa vzdy sa najde riesenie, nevyjde jedno vyjde druhe.....neboj, mne zabrali nakoniec 4.AD a pri kazdych som pevne verila, ze to su tie prave a vyslo mi to az na 4.krat

esselte
7. okt 2013

@simka1111 Áno, prvé lieky, ktoré som brala mi zabrali až za 2 mesiace, až vtedy som vysadila lexaurin a neurol, dokonca celý 1 mesiac so brala xanax denne.Potom do septembra žiadny atak, dokonca som už na svoju chorobu zabúdala,znova sa to ozvalo, lekárka mi vymenila lieky za cymbaltu a k nej som ešte zo začiatku užívala lexaurin, ale len 1 tabletku na večer.Z lieku na liek som prešla celkom rýchlo, potom znova do septembra nič a teraz je to tu zas.Lekárka mi teraz ešte lieky meniť nechce,vraj to môže byť aj z jesene a že si to príliš všímam,chce počkať asi týždeň, či sa to nejako upraví.Stále mi hovorí, aby som sa, keď to na mna príde,odreagovala niečím iným a ono by to malo prestať, no uvidíme.Zdá sa divné, že každý liek mi účinkuje presne rok a presne do septembra, ale možno som zvláštny prípad.

esselte
7. okt 2013

@hroska No niekedy je atak ok po chvíľke, ale niekedy to trvá dlho a zhoršuje sa to, kým niečo nevezmeš.všetko je to v hlave, najviac mi pomáha práca a odreagovanie od ataku tak, že začnem rýchlo niečo robiť, niekedy to pomôže, ale niekedy nie.Mne sa zdá, že najlepšia je Alventa,aspoň som o nej už veľa čítala, tak uvidíme.a zdá sa mi, že ten venlafaxín, čo som užívala predtým, bol lepší,len škoda, že sa mi to aj po ňom vrátilo, možno som mala vtedy vydržať,ale teraz je to už zbytočne riešiť, teraz musím riešiť cymbaltu.

simka1111
7. okt 2013

@hroska to je pre nas typicke.... je nam dobre, tak sa aj zodrieme , vsak co .... ja ked mi bolo dobre a som sa mala napr. ucit tak som aj 2 velke kavy vypila poobede, ucila sa aby som mala vzdy co najlepsie, vycitala si, ked som isla dakam sa odreagovat...a potom clovek do toho zas spadne a hotovo ....lebo v podstate aj kava nie je velmi vhodna pri tyych nasich problemoch , som citala ze posobi depresogenne a musim sa naucit aj mat spravny spankovy rezim ..proste musim vsetky moje navyky zmenit , musim naucit relaxovat , popripade nejake relaxacne techniky , proste musim sa naucit mat sama seba rada bez vyhrad.. ci sa mi dari alebo sa mi nedari , a to mi moze pomoct len psychologicka....ony hadam maju kadejake techniky na zvladanie stresu, urcenie priorit a kadeco.. ked uz nic ine tak sa aspon kazdy tyzden vykecam a hned mi bude lepsie.........lebo zatial vsetko dusim ,nemozem sa doma zdoverovat o svojich pocitoch .a potom mi to cely den dookola sa v hlave premieta..:P ja tej psychoterapii nejako verim, mozno aj viac ako liekom :D normalne uz chcem nech je o 2 tyzdne :P

simka1111
7. okt 2013

@esselte vies aky mam z toho pocit , ze mozno ani nie jesen sposobuje navrat priznakov alebo to, ze si brala lieky prave rok , ale vies co , tvoje podvedomie.... Ja mam s tym tiez taku skusenost ... Proste nebala si sa uz predtym, ze co ak tie lieky ti prestanu na tu jesen ucinkovat ako minule , proste si to mala v podvedomi a ta jesen ti ozivila spomienky na to , ako sa ti to minule vratilo ... podla mna v tom moze byt pravda... raz koncom februara som si tiez myslela, ze mi prestali ucinkovat lieky a v podstate to bolo len to, ze sa mi vratili spomienky , na tu dobu , ked mi ta choroba prepukla, proste aj to pocasie, vsetko mi to pripominalo a clovek si potom aj to vsugeruje... 😝

lenka00
7. okt 2013

@esselte ahoj, promin, ze pisu az ted...no, ja se lecim podruhé, poprvé jsem do toho spadla 2009 po porodu 1.detatka, kdy mi po 2 dnech umrela maminka o tezke nemoci a ja se zacala lecit s poporodni depresi, lecila jsem se v kuse nez jsem zjistila, ze jsem po 2. tehotna, to jsem hned vysadila a bohuzel se mi to v 7.mesici vratilo a rekla bych, ze o dost vice, vice deprese, vice uzkosti, aspon mam takovy pocit...tak ted uz se lecim 3 mesic, ale v tom tehotenstvi jsem brala zoloft 50mg a to bylo asi na me malo a nechtela jsem jit do vyssich davek, hned po porodu jsem presla na svuj uvodni lek Argofan(venlafaxin) a dnes mam 23.den no a uvidime, jeden den je lepe a druhy zase na prd, hodne me omezuji uzkosti, nekdy jsou tak silne, ze mam pocit, ze zblbnu...beru 75mg a kvuli kojeni nechci jit vyse, ale uvidim...tak zkracene muj pribeh..jinak ten podzim dela strasne moc, hlavne se citim vzdy dost depresivne a s tim pak souvisi i uzkosti, jsem z ostravska, takze tady pak mame i nekoik mesicu inverzi a to je hnus, chtela bych si koupit umele slunko, zkus taky nad tim popremyslet, jestli by ti to nedelalo dobre, kdyz mas podzimni vykyvy, hodne se to doporucuje a v takovem norsku to maji skoro vsichni 😉
@hroska, @simka1111, @mary1995 moc Vas zdravim...simka, hroska - mnohem, mnohem lepsi 😉 jak si hroska psala o tom zavoji, to jak bych cetla sebe, taky koukam na lidi a divim se jak dokazou v pohode a klidu chodit, smat se apod a ja se placam jen v tom svem svete...mary1995 vydrz, urcite to brzy zacne ucinkovat jak ma, jeste mas velkou nadeji, kdyz vis, ze ti ten anafranil az tak 3 mesic zabral, a mas ted toho moc, coz taky dela moc...holky drzte se vsechny

esselte
8. okt 2013

@lenka00 Bude na tom niečo pravdy. že to mám vsugerované, lebo aj moja, aj viacerí lekári online, ktorých som oslovila, mi povedali, že liek nemohol takto prestať účinkovať, že asi na chorobu príliš myslím a ono to prepukne a hlavne v tej jeseni, že pri takej dávke , akú užívam, je málo pravdepodobné, aby liek neúčinkoval.Moja lekárka mi dnes dala k cymbalte spitomin, že vraj nie je návykový a mal by pri tých problémoch pomôcť, ak by však bolo až veľmi zle, mám užiť xanax alebo lexaurin, pretože ten spitomin zaberá až asi po dvoch týždňoch, tak uvidíme

esselte
8. okt 2013

@hroska Ahoj, takže dnes som volala lekárke, cymbaltu mi nemení, ale dala mi k nej spitomin, ale ten vraj začína účinkovať až po takých dvoch týždňoch, tak , ak mi je príliš zle, mám užiť xanax alebo lexaurin, kým začne spitomin účinkovať,Ináč mi povedala, že ja na to asi príliš myslím, pretože pri takej dávke cymbalty by som už mala byť stabilizovaná a niekedy si tú úzkosť človek vyvolá aj sám.Fakt by som mala pohľadať nejakého dobrého psychoterapeuta, možno by mi fakt pomohol prekonať, ak na mňa ide úzkosť, čo je potrebné urobiť.Tie lieky nás asi fakt iba udržiavajú, aby to neprepuklo ešte strašnejšie.Iná lekárka mi cez mail napísala, že je málo pravdepodobné, aby moja liečba už nefungovala a stále po roku, že je to asi súhrn viacerých faktorov, ktoré ovplyvnili moju chorobu a došlo k zhoršenie príznakov a tiež mi odporučila psychoterapiu, tak teraz už iba nájsť dobrého psychoterapeuta

simka1111
8. okt 2013

@esselte ahoj, to si asi mne podpísala a nie leone alebo možno obom 🙂 a podľa mňa by ti tiež pomohol psychoterapia proste lieky tiež všetko nevyriešia proste podvedomie je silne tak pokus sa nejakého dobrého nájsť 😉

janka1012
8. okt 2013

Ahojte...Ako sa mate???ja som tu do nedavna pisala plna optimizmu a vsetko je fuc ☹ Bola som taka v pohode a nedavno som tu na modrom konikovy natrafila na temu Zivot po nevere.Napisala som tam par riadkov co mi priatel urobil ako si pisal a som tam kde som bola ☹ Nemala som tam ani chodit...Ich reakcie boli katastrofalne a zase mam v hlave ze sa s nim musim rozist.Neviem co som cakala...Je mi zle,chyta ma hnacka a histeria.Hroska andi Vy ma aspon trosku poznazte prosim vas pozrite sa do tej temi Zivot po nevere co som tam napisala mam tam asi 3 prispevky a povedzte mi uprimne svoj nazor.Velmi by mi to pomohlo ☹ Vy mate precalen cosi uz odzite a dam na vas...Nechcem to tu prepisovat su to posledne prispevky.Nachadzaju sa na modrom konikovy a tema sa vola Zivot po nevere

janka1012
8. okt 2013

Ale kludne mozte napisat aj vy ostatne ak mate cas,bola by som vdacna...

demo
8. okt 2013

mala som poporodnu depresiu a bolo to priserne. dodnes mam na prvy rok zivota mojho dietata cudne spomienky. akoby sa cely odohral v noci, v sere a za znizenej viditelnosti. dostala som sa z toho tak nejako postupne a bez liekov. cize v tomto smere neviem poradit. ale chcem vam dat do pozornosti horcik. uz som to na viacerych miestach tu na MK pisala, cize sa zacinam citit ako uplna maniacka 🙂. horcik strasne pomaha na pocity uzkosti. nehovorim, ze nahradi AD, ale urcite ich dokaze vhodne posilnit a pripravit vas na zivot bez nich. skuste pogooglit o vztahu depresii s jeho deficitom. teraz ale nehovorim o uzivani napr. Magne B6 raz denne. Treba ho doplnit masivne. Pridavam link, kde sa sice o jeho ucinkoch na psychiku priamo nepise, ale uzitocny je preto, lebo je tam polopatisticky napisane uzivanie, drzim vam dievcata palce. existuje teoria, ze za rozmach depresii v nasej dobe moze okrem ineho aj nekvalitna a na ziviny chudobna strava. Nasi predkovia mali v kvantitativne chudobnejsej strave omnoho viac stopovych prvkov a vitaminov. http://www.badatel.sk/kpm/chlorid-horecnaty-pre...