Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hroska
29. jún 2013

@ivousek1 ahoj,pozri si na str. 506,davala som tam link pre tehotne a dojciace maminy. 🙂 A ako dlho beres tera uz Zoloft.ja beriem Sertalin Actavis,to je ta ista ucinna latka a tvoj Zoloft. Inak Zoloft je jedeno z najbezpecnejsich AD,ktore sa mozu uzivat aj v tehotenstve aj potom po porode,ked uz mamina dojci. 😵 No idealne by bolo,keby si mohla AD vysadit aspon na ten prvy trimester,ked sa vytvaraju u dietatka organy.potom by si uz aj mohla nasadit spat a samozrejme,pokial mozno uzivat co najnizsie davky.tak aspon takto ti porafim,ale skonzultuj pre istotu aj s gyndosom a psychiatrom. A kolko mg denne beries toho Zoloftu? Zakolko ti zabral? Ja beriem 100mg, skoro mesiac a trosku uz zacina zaberat

ivousek1
29. jún 2013

@hroska Já ho beru teprve pár dní. Pořád jsem návštěvu psychiatrie oddalovala, nechtěla jsem teď začít ad brát, když se snažíme o prcka, jenže poslední dobou se to začalo tak zhoršovat, že už jsem to prostě musela řešit. Zatím beru 50mg ale myslím, že mi to dr. zvedne. Zatím jsem si prošla takovou tou počáteční euforií - tu jsem měla i minule, když jsem začala ad brát. Teď už mě ale opouští, tak doufám, že brzy začne lék plně účinkovat. Dr. mi právě dala tyto ad proto, abych je případně mohla i v těhotenství, ale říkala, že zaručit mi, že to na dítě nebude mít vliv nemůže. Doporučuje je pak vysadit, jen kdyby to nešlo, tak mi je nechá. Fakt se děsně bojím. Jak jsem už byla po té první vlně před čtyřmi roky vcelku v pohodě a pak se mi to vrátilo, tak se teď vysazení bojím. Vím, že mi tu nikdo neporadí nic jiného, než co je obecně známé.... spíš si jdu pro podporu, že nejsem jediná... přijdu si děsně neschopně, že nemůžu bez léků normálně fungovat...

hroska
30. jún 2013

@denka81 ahoj,no to co popisujes su prejavy uzkosti,takze si sa aj sama dobre zdiagnostikovala 😉 Asi ta to uz dost otravuje a nici ti to zivot,vsak? Tak je na case,aby si s tym nieco zacala robit.ak si presvedcena,ze to sama nezvladnes,tak sa obrat na psychologa alebo psychiatra.a vobec sa neostychaj,take problemy ake mas ty ma dnes veeeela ludi.drzim palce 🙂 😉

@ivousek1, jaaaj,tak ty vsetko ovladas....no super.to,ze si jedina a pripadas si desne neschopne ,ze nemozes fungovat bez likov,tak na to je u vas take mile spojenie,ze "nebud bláhová" 😀 .pocuj budme radi za tie lieky,ze su, v stredoveku by nas mozno upalili ze sme bosorky.je to o.k.,vobec nemaj vycitky,tie lieky nie su ziadne drogy,maju pomahat a su pre ludi.podla mna,ked si len teraz nasadila,je blbost,aby si zas vysadzala,ved to ta uplne rozhadze.radsej zvaz,ci to mimco teraz,alebo mozno este trosku odlozte,ved za rok uz mozes byt fit a vysadzat. A ty mas pri nasadeni AD pociatocne euforie? To sa ako prejavuje? Lebo ja pri nasadeni prvy tyzden mam problem aj z postele vyjst.a aku davku Zoloftu si grala najvyssiu,ci predtym si mala ine AD?

lucinka0921
30. jún 2013

@ivousek1 ahoj a vitaj medzi nami.Myslim,ze bude dobre sa o tom poradit so svojim psychiatrom a gynekologom....Ale poznam mamicky,co brali AD aj pocas tehotenstva a vsetko bolo v poriadku,ale aj niektore pocas tehotenstva vysadili a zvladli to celkom dobre...Ale myslim,ze najlepsie je to prekonzultovat s dr.,zalezi aj ake silne mas tie depresie a tak... To je moj nazor,ale urcite ti tu este niekto poradi 🙂

denka81
30. jún 2013

@hroska ďakujem za radu a čo by si mi poradila na ťažkosti zo žalúdkom, kŕče, stiahnutý žalúdok?

hroska
30. jún 2013

@denka81 no ked si uz bola na gastre a nic,tak pravdepodobne ten zaludok mas zo stresu a nervov. Tak jasne,ze je dolezite aby si sa dala hlavne psychicky do poriadku. A na ten stiahnuty zaludok a krce najdes aj vela rad na nete,su to hlavne rady ako sa co najlepsie stravovat,ake cajiky su na to dobre,mozno by ti pomohla aj homeopaticka liecba.su aj take specialne homeopaticke lekarne,ked ti urcite najdu vhodne homeoparika. A ty si sa uz v minulosti liecila,myslim tak klasicky u psychiatra na tie uzkosti,ci zatial nie?

hroska
30. jún 2013

@lucinka0921 ako mas? Asi mas doma draheho,tak sa venujes,vsak? 😉 Co rybia masticka,uz ju mas a potieras? 😵 .No a kedy ideme na tu 150-ku mg? 🙂 😲

ivousek1
30. jún 2013

@hroska já měla minule i teď po nasazení ad první týden počáteční euforii - to jako že se děsně pořád culím a všechno vidím děsně optimisticky, úplně děsně miluji manžela a dítě (normálně taky pochopitelně, ale v té euforii je to až legrační). Fakt jsem si teď za těch pár dní úžasně odpočinula. Minule jsem po tom týdnu zase byla zpět v realitě a pak se to pomalounku začalo zlepšovat. Teď uvidíme - ad beru teprve od středy. Zoloft beru prvně, dřív jsem brala apocitalopram a pak olvexyi. Dávkování už si moc nepamatuji. Mám jednu blbou zkušenost s doktorem, kdy mě něco bolelo, on nemohl přijít na důvod a jakmile jsem v anamnéze řekla, že beru ad, tak hned otočil a jak kdyby mi ani nevěřil... řekl, že pokud se na nic nepřijde, že mě bude léčit psychofarmaky. Fakt jsem si připadala jako úplný idiot. Jsem přeci zcela normální člověk, studuji vysokou školu, manžel teď bude dělat doktorát. Nakonec se ukázalo, že mám vřed na jícnu, takže jsem měla pochopitelně pravdu já... stejně se ale od té doby bojím kdekoli říct, že ad beru a trochu se za to i stydím. Žiju tak trochu dvojím životem - jedním navenek, kde lidi většinou ani netuší, co mi je a jedním vnitřním, kde se šíleně trápím.

denka81
30. jún 2013

@hroska nie, neliečila som sa, pokým sa mi Kika nenarodila, nič také som nemala, skúsim popozerať, ďakujem 🙂

ivousek1
30. jún 2013

@lucinka0921 díky moc - vím, že by bylo lepší léky vysadit, ale toho já se děsně bojím. Takže teď právě vybírám, co je menší zlo...

ivousek1
30. jún 2013

@hroska ještě jsem zapomněla napsat, že snažení se moc odkládat nedá - mám doma prcka co má dva a čtvrt roku a rodičovskou mám na tři roky... takže už teď nám to nevyjde. Školky jsou tu beznadějně plné a prarodiče všichni ještě pracují, takže budu muset zůstat doma s prckem bez peněz. Manžel nás uživí, ale s rodičovskou je to pochopitelně výrazně lepší.

lucinka0921
30. jún 2013

@denka81 a tak vidim,ze uz aj debatujes 😉

lucinka0921
30. jún 2013

@hroska Ahoj moja.Ano mam este doma draheho,zajtra rano uz ide zase prec,ale len na 4 dni,tak to rychlo zbehne 🙂 Nemam este tu masticku,ale pojdem si kupit tie cipky na hemeroidy,to bude asi skor to,neviem,vsak v lekarni mi snad poradia.Dnes som si chcela kupit test na okultne krvacanie v stolici,no nemali,ale mohla mi objednat za 500 kč,som ju vysmiala,ked viem,ze to stoji do 100 kč....A na tu mast som sa zabudla opytat,kedze ma tym tak zarazila.... 😀 Joj neviem kedy na tu 150 😀 mam trosicku obavy 😝 Ty kedy ides? 😉
@ivousek1 ak je velmi nutne,tak sa mozu brat,no ale naozaj,skus sa radsej poradit aj s spychiatrom a gynekologom a uvidis,co oni na to....Ale zatial nie si tehotna,tak to teraz nemusis velmi riesit.Budes to riesit,ked otehotnies a vtedy budes mozno na tom dobre a budes moct v pohode vysadit.Ci si rozmyslala,ze by si uz aj teraz vysadila,ked sa uz snazite o babo?

hroska
30. jún 2013

@lucinka0921 no ja isem k dr. tento tyzden vo stvrtok,este ma chcela vidiet pred dovolenkou,tak to s nou este prediskutujem,ci by sme nesli na tych 150mg,trolinku sa mi polepsilo,ale treba vziat do uvahy,ze som teraz len predsa prekryta tym Lexaurinom.A dnes mi je na p@d,PMS jak vysity.... 😝 ,hned sa aj depka zhorsila. Luci,a ty preco sa bojis tej 150? Ved ty si nemala ziadne vedlajsie ucinky,ani ked si isla z 50 na 100,tak preco?

@ivousek1 plne suhlasim s lucinkou,vsetko budes riesit,ked otehotnies. Podla mna teraz by si sa mala sustredit na seba,aby si sa cim skor stabilizovala a bola vpohode.Ved mas manzela a male dieta a ti ta portebuju silnu,veselu a zdravu. premysli si este to otehotnenie,nezabudni na prvom mieste si Ty Tvoje zdravie. Prekonzultujte to este raz s manzelom,ci radsej nepockat,ved detiiii mozte este mat ako smetiiiii 😉 to,ze sa liecis s AD netreba hovorit nikomu,ludia su este aj v 21.storoci blbi,s predsudkami,ale podla mna odcudzovat niekoho kto uziva AD,lebo sa musi takto liecit,je prejav slaboduchosti,primitivizmu,egoizmu a este aj nevzdelania.Ja tiez zijem dvojity zivot,na jednej strane navonok nedam nic znat,na druhej strane vo vnutri je dusa prazdna. Ale som vdacna za to,ze existuju lieky,ktore mi pomozu vratit sa spat, spat do zivota.A snivam o tom,ze raz vedci vymyslia jednu jedinu tabletku alebo ockovanie,ktoru si das a depresia odide nikdy,nikdy sa nevrati. 😉

@denka81 ja som tie stavy so zaludkom mavala tiez,najma na zaciatku skolskeho roka, v septembri,ked uz decka mali ist do skoly,uz som bola vystresovana za nich. A dcerka mala taku sliepku ucitelku,co ich strasne stresovala,davala imdomace ulohy co sme aj 2-3 hod. Museli robit,tak ja uz som ledva stala pri stoliku v krcoch a bolestiach. Myslim,ze su za tym nervy a proste sa to takto navonok prejavuje,niekomu to urie na zaladuk, ineho boli chrbtica,dalsi vraci.....asi treba liecit najprv tu psychyku....A ked si sa este neliecila,mohla by si vyskusat,nieco prirodne,napr. taky Persen,to sa dava aj detom a mohlo by to pomoct,vyskusaj. 😉

lucinka0921
30. jún 2013

@hroska joj,mne dnes tiez bolo na prd,ale aj to pocasie bolo u nas hnusne.Som dnes navarila a sla spat,spala som poobede 3 hodiny 😔 Ale mi je ovela lepsie jak som sa poriadne vyspala 😎 Vies co?Ja sa bojim akychkolvek liekov.Aj setralinu aj ked viem,ze sa nemam coho bat,proste toho zvysenia,aby som nebola nejak otapena a tak...Ja aj pri zvyseni mam proste strach,aj ked som ich uz brala....Proste ani neviem preco 😠 Ja som preto ani nebrala oxazepan popri AD,ja si radsej pojdem pospat,pretrpim a dobre ...

hroska
30. jún 2013

@lucinka0921 a vies,ze som si aj ja dnes pospala,sice len pol hodku,ale ja malo kedy zvyknem.tak asi aj to pocko,nejake fronty,to by nam mary vedela povedat,ta je na fronty odbornicka 😀 jaaj,hej,ved viem,aj ked si si bolavy clenok mala namazat,tak bolo bojim,bojim,.....ty si take ciste teritorium 😀

lucinka0921
30. jún 2013

@hroska tak tak,ja radsej nic,len vo velmi nutnom pripade.Aj obycajny paralen sa bojim :D Ja spim skoro kazdy den,hodku a pol,ale to si musim budik nastavit,dnes som nenastavovala a tak krasne som sa vyspala :D Len co budem robit v noci to neviem :D

hroska
30. jún 2013

@lucinka0921 ja ked som 1.x brala AD tiez som spala poobede kazdy den, proste som mala taku potrebu a zobudila som sa v takom dobrom stave,trvalo to asi rok. Potom som uz spat poobede nepotrebovala. Ked som mimo depky,som taka nocna sova,dlho som rada do noci hore a pozeram TV.ach,uz asi 2 mes.som TV nepozerala, v depke sa mi neda sustredit na dej. ☹ ale ked sa stabilizujem,budem cumet do bedne tyzden vkuse a je mi jedno na co ,kludne aj na monoskop 😀

lucinka0921
1. júl 2013

@hroska presne tak ako ja.Ked som sa stabilizovala uz som nepotrebovala poobede spat.No teraz este potrebujem,lebo ked sa nevyspim,je mi tak divne z tej unavy,niekedy az tocaky.A tak si radsej pospim a je mi skvele 🙂 Aj tak nemam co robit 🙂 Ja aj teraz stale som dlho hore,kedze spim poobede,tak väcsinou do polnoci tiez pozeram telku alebo som na nete 🙂 Vcera som pozerala Snehulienku horor 😝 😲 😀

ivousek1
1. júl 2013

@lucinka0921 já jsem je právě začala teprve nedávno brát - uvidím, snad se budou moct vysadit, četla jsem si příbalový leták a fakt to tedy není pro mimčo nic moc:( je to šílené rozhodování. Kdyby šlo v těch depresích jen o mě, tak bych to pro to mimčo udělala, ale já se pak bojím, že to stejně odnese i ono, když já osobně nebudu v pohodě.

ivousek1
1. júl 2013

@hroska máš pravdu, buďme rádi, že ty léky jsou🙂 uvidím jak na tom budu při otěhotnění - stejně teď mám ještě navíc nějaké gynekologické problémy a ty se musí nejprve vyřešit - i když tedy osobně doufám, že to nebude dlouho trvat. První těhotenství jsem taky zvládla bez léků, ale to jsem na tom před otěhotněním byla značně lépe. Třeba mi ty těhotenské hormony pomůžou a bude to úplně v pohodě🙂 a jak je tobě? Psala jsi, že ti už začínají zabírat léky že?

lucinka0921
1. júl 2013

@ivousek1 jasne chapem,ale presne ako si pisala hroske,mozno ti tie tehotenske hormony pomozu a tehotenstvo zvladnes uplne v pohode 😉

barbak
1. júl 2013

Ahojte baby,
som tu nova, rada by som si tu nasla spriaznene dusicky. Liecim sa z poporodnych stavov uz 7 mesiacov, mala ma teraz jeden rok. Trpim viacej uzkostami a z toho vyplyvajucimi depresiami, je to take premenlive, hormony mi asi stale skacu, lebo som zatial mala len 2 periody od porodu. Bola som dokonca aj 5 tyzdnov v nemocnici - lebo mi vysadili laktaciu v 6 mesiaci kojenia.Beriem uz 7 mesiacov Trittico a Olanzapin. Trittico sa mi podarilo znizit na 50 mg a Olanzapin som brala len 1/4 z 5 mg a mam ho vysadit uz podla doktorky. Bojim sa ale toho, uz som ho skusila par dni nezobrat a mam take uzkostne ataky a furt premyslam. Mate niektora podobne skusenosti s jeho vysadzanim? Moze to byt len docasne, kvoli tomu vysadeniu? Podarilo sa niekomu tu vysadit Olanzapin uplne? A pomaha vam Trittico na uzkosti? Lebo mne sa zda, ze mi ich len zvysuje. Dakujem za kazdu odpoved.

hroska
1. júl 2013

@barbak ahoj, ten Olanzapin je AP,teda antipsychotikum, s tym zial nemam skusenosti,vacsinou tu kocky beru AD,teda antidepresiva. Ty mas aj AD to Trittico,ale beries iba 50mg co je podla mna malo,lebo to Trittico ma 3 ucinky a to hypnoticky,teda na spanie,od 50 mg,potom anxioliticky,teda protiuzkostny od 100mg a antidepresivny od 150 mg. Takze pokial pocitujes uzkosti, mozno by stacilo zdvihnut to Trittico na 100az 150mg a bolo by o.k. a dal by sa ti potom lepsie vysadit ten AP liek. Vsak to povedz dr. a uvidis 😉

@ivousek1 jasne,daj si pauzu a zi pre pritomnost 🙂 ,hej ja uz hadam trochu lepsie,uz to nie je take sialene,aj ked bude to este dlha cesta do uplneho vyzdravenie.

hroska
1. júl 2013

@lucinka0921 luci a ako to zvladas,ked mas draheho prec,ked si sama.? Mas tam nejaku rodinu alebo kamosky,co by k tebe dosli na navstevu,ci si si uz zvykla byt sama s havinom?a preco nemas co robit? Ved ty mas v sebe dost velky potencial,neskusala si nejaku pracu na doma alebo take cosi podobne? Ci sa chces este radsej dlhsie prelicit? 🙂

lilinka111
1. júl 2013

baby asi je to vo vzduchu,aj ja som vcera si musela lahnut aspon na hodinu,,,a dnes mi tiez ostalo podvecer blbo,mierny naznak hrce v krku,,,,ale idem si dat tbl,,,,,,,,,neviem co to je,,,,,,,,,,,,,

lilinka111
1. júl 2013

@lucinka0921 awojky zazrela som ze mas problem s hemoroidmi???,,ja som si tiez v poslednej dobe vsimla ze v stolici je krv ale skor na papieri,,,,,,,nemozu to byt naznaky z AD?

kazunomiya
1. júl 2013

Inak hlásim sa aj tu: som bola u lekára dnes, mám prvý obrázok bábätka... a všetko je asi OK. Som sa pýtala na tie antidepresíva a povedal mi, že ak sa dá, v prvom trimestri nemám brať nič také. Takže ani nebudem 🙂

Mám všelijaké nálady, ale to hádam súvisí aj s tehotenstvom... a počasím a ktoviečím ešte. Som sa bála trochu či to nie je z vysadenia liekov, ale zas tak strašné to nie je.. nič, čo by ma extra znepokojovalo.

hroska
1. júl 2013

@kazunomiya ano spravne,spravne,tak som vravela aj ja, ten prvy trimester pokial sa da tak bez AD,urcite to zvladnes,teho hormoniky pomozu 😉 . Tak to je nadherne,vidiet svoje babinko take malinke..... ma uz aj ten chvostik? 😉

denka81
1. júl 2013

Tak dnes som bola znova na gastre, spravili mi sono a zatiaľ o.k. Ak to neprejde, tak ma čaká hadica. Dostala som lieky a k nim aj Lexaurin. Brali ste ich?