Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

ametyst123
5. júl 2016

@olivia77 Presne tak Olivia súhlasím.... 😉

ametyst123
5. júl 2016

@magia22 Ahojky Magia, som rada, že si sa ozvala, tak ten Neurol Ti fakt asi nesadol, tak oni Ti na pohotovosti dali čo? ked sa môžem opýtať...?... injekcie?..... a tie Ti pomohli? alebo nepomohli?.... Inak bola si na vyšetreniach, mne to skôr príde tak, že by si mala ísť rozhodne na neurologiu, neviem, už si presne nespomínam, je tu kopec dievčať, či si písala, že si bola alebo nebola, prepáč, už nepamatám... ale skús minimálne ísť na tú neurologiu.... a nech Ti tam zrobia CT hlavy a tiež aj test na tetaniu.... lebo to trpnutie môže byť zapríčinené hocičím... a pozor, ked máš aj bolesti hlavy, rozhodne by som na CT išla..... prípadne na MR mozgu...
A inak ten Ansilan, je derivát benzodiazepínu, a je podobný neurolu, ale nie je rovnaký ako neurol !.... Neurol je alprazolam.... a Ansilan je medazepam....je to niečo také, ako kedysi bol Rudotel, neviem, či to niekomu niečo hovorí, mne ano , v rodine to bral jeden človek, a bol to dobrý liek... a pôsobí hlavne ako anxiolytikum... to znamená volne v mojom osobnom preklade "uvolnovač svalstva a napätia" takže preto Ti ho predpísali.... Ale na to vyšetrenie, minimálne na neurologiu chod... a tiež by stálo za zváženie vyšetrenie chrbtice, aj z toho môžeš mať trpnutia a bolesť hlavy.... Nenechaj to len tak, a pochod si po vyšetreniach, a uvidíš, čo zistia, alebo nezistia, a budeš vedieť, že je to psychika.... 😖 Tak držím palce.... 😉

ametyst123
5. júl 2016

Dievčence, tak ked chcete mať prehlad relatívne všetkých antidepresív, roztriedených do skupín, tak si môžte kuknúť na túto stránku, tam sú antidepresíva.... skupina.... a otvorené alebo treba otvoriť , teda na konci riadka rozbaliť .... riadok... a všetky adčka v danej podskupine sa vám tam zobrazia.... sú roztriedené... a to sa mi páči.... Takže teraz presne viem, ktoré adčka vlastne beriem, aj ked som si už predtým sama zistila, že ostatné... ale teraz to viem určite.... predtým som brala z tých "iných" antiderpesív... t.j. ostatných.... tianeptín, a teraz beriem vlastne z tej istej skupiny vortiotexín, čo je Brintellix.......tak to tam je pekne rozčlenené.....

https://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/ATC-skupi...

ale chodte vyššie, lebo ked sa vám tá stránka otvorí, ste už vlastne na konci.... na tých ostatných adčkach.... len choodte vyššie a tam sú všetky adčka... teda ich účinné látky.....

ametyst123
5. júl 2016

Ešte, čítala som zaujímavý blog o jednom chlapcovi, a už teraz zrejme mužovi, ktorý mal práve panickú poruchu.... je to zaujímavé čítanie.....

http://martinmacak.blog.sme.sk/c/311195/Panicka...

bambulka05
6. júl 2016

Ahojte spolubojovnicky. Uz dlho som sa neozvala ale i napriek tomu vas citam. Moje stavy sa zlepsili a hlupe mravcenie prestalo. Chcem vam ale napisat ze ak vam lieky nezaberu za obdobie ktore uvadzaju v pribalivom letaku. Este to nie je koniec. Ja som vdaka mojmu lekarovi zabojovala a ulava prisla az skoro po 3 mesiacoch. Bohuzial momentalne prezivam tazsie obdobie v praci. Podrazil ma kolega ktoremu som najviac verila. Tazko to spracuvam. Uz dva dni mam stiahnuty zaludok. Dve noci som nespala len cumim do blba. Boli a pali ma cela lava strana. Priserne. Dnes mam akurat kontrolu u mojho psy. Neviem ci sa mu vyrozpravat. Poradte. Dakujem.

domkaaaa
6. júl 2016

@bambulka05 takze mam cakat na ucinok tolko dlho? 😊 Lebo ja mam po 2 tyzdnoch stres ze mi lieky nezaberaju alebo proste nesadli ... Ako zistim ci to budu tie spravne lieky???

bambulka05
6. júl 2016

@domkaaaa ahoj. Ja som sa tiez toho bala ze uz mi nezaberu. Rozoberala som to s mojim psychiatrom po 6 tyzdnoch. Povedal ze ucinok by mal prist ale ze este pockame ze nechce hned menit AD. A urobil dobre. Ucinok nastupil. Moja psychologicka mi radila ako si tie stavy nepripustat a to mi velmi pomohlo. A vdaka tomu som preckala obdobie kym lieky zacali ucinkovat. Takze hlavu hore. Ta chvila urcite pride.

domkaaaa
6. júl 2016

@bambulka05 a aka bola tvoja diagnoza? 😊Mne sa zda ze nieco ubudlo a nieco naopak pribudlo a tak vselijak sa mi tie priznaky striedaju 😏

evak12
6. júl 2016

@bambulka05 ahoj,aj ja mam stiahnuty zaludok,uz ma to nebavi kazde rano takto prezivat,co robit aby som sa aspom trosku uvolnila?ved idem do prace,ku veceru je to celkom v pohode,ale tie rana neznasam

mijo53
6. júl 2016

@bambulka05 jasné, že sa mu vyrozprávaj, veď preto sa chodí k psy /neviem či myslíš psychológa alebo psychiatra/ ale to je jedno. V Amerike má skoro každý svojho psychológa, aby sa po práci išiel k nemu vyrozprávať a predišiel rôznym problémom

apolka77
6. júl 2016

@bambulka05
presne o tomto som tu uz vela krat pisala..mne tak isto zacali zaberat az po 3mesiacoch a po 5 mesiacoch na 90% zlepsenie...keby som to nezazila tak neuverim...tie tyzdne co uvazdaju v letaku podla mna nie su uplne pravdive..treba velmi velku trpezlivost...teraz tie iste ad beriem po druhy krat, akurat taham 8tyzden tak ratam ze koncom jula uz budem sa mat lepsie a aj tie ranne uzkosti odidu..ale paniku mi dali do poriadku...to uz nemam...

min. tyzden som bola na kontrole u psychiatricky a ta hned ze uz by mali zabrat a ked nezabera vymenine ad..tak som si spomenula na prvy krat ked som brala ad a razne som je povedala NIE menit tak skoro nebudem, pockam urcite 3 ci 4 mesiace lebo si pamatam ze mi to dlho trvalo aj prvy krat...ale ona stale len to svoje...tak je super ze mas psych. ktora ta podporuje v trpezlivosti..niektory by len menili kazdy mesiac a potom sa podla mna vela dievcat dostava do zacarovaneho kruhu, ze ani nezisti ktore ad im zabrali a nemaju sancu to zistit a dr.je to jedno...moj osobny nazor je ze aj toto je dovod preco sa potom baby dostavaju do nemocnic lebo telo z tych zmien ma salat a mozog uz ani nevie ako reagovat...
takze vydrzat...

apolka77
6. júl 2016

@olivia77
ano olivia presne takto to je..ja som to aj vedela ze krvacam tak silno kvoli tomuto..spatne mi to vsetko docvaklo, akoby mi krvacalo srdce...ale naozaj to bolo strasne...dialo sa to asi 2 menstr. cykly..ja som dr. sla az ked som takto krvacala 7dni..dobre ma zvozil, naco som cakala...
potom mi nasiel aj cystu, co tiez pripisujem ako som dusevne trpela a mala som ist na laparoskopiu, ale velmi som s tym nesuhlasila, predstav si, ze tesne pred operaciu mi praskla..tak sa nic nekonalo, ja som uz mala aj tasku so sebou ze idem na izbu...vtedy ma dr. strasil, ze urcite este narastie ta cysta ze sa to tak deje...lenze potom sme sa s mm pomerili..ja som vela zacala citat o dusevnych pricinach a o odpusteni a tak.. nakoniec sme to dali dokopy a co je velke prekvapenie na poslednej preventivke u gyn. ziadna cysta...sla som k nemu lebo som si myslela ze som tehotna, ale to mi len meskali...no hovori ze mam ciste vajecniky tak viem ze som sa uzdravila akoby sama...proste pohoda, klud, odpustenie a laska robia naozaj zazraky.

ty sa mas ako Olivia??? zaberaju vsetky prirodne produkty?
ja sa za teba tesim, keby som ta stretla na fore pred 3-4 mesiacmi tak asi vyskusam to co ty, ale ked som uz zacala brat ad, tak si to teraz doberem aspon rok a potom skusim znizovat davky..uvidim..

kubimatej
6. júl 2016

@apolka77
Ako doniesol malého domov a išiel do nočnej..jediné čo mi nato povedal, že či nemôže postiskať kamarátku..že keď so mnou sa už nedá nič, že furt som zavretá doma..a hentá trubka sa dala na fb, že je v komplikovanom vzťahu s mojím mužom..keď mňa nejebne, tak už nikoho

sardinka335
6. júl 2016

@kubimatej čoooo? by som mu vajca postiskala....ty kks. Na druhej strane ak sa naozaj s tebou ,,nič neda,, a si furt doma - aj to treba riešiť ale určite nie kamaratkou.
U mna by si dotyčná dala že ,,v komplikovanom vztahu s jeho zenou,, to čo uz je ze toto si niekto dava na Fb?

apolka77
6. júl 2016

@kubimatej
a ty si co videla?
ako sa objimaju iba? alebo aj nieco viac? lebo ked sa len objali ako kamosy tak vlastne ma vyhovorku..no vydebatovat by ste si to urcite mali a hlavne ze si doma to zaznamenal ale preco co ta trapi ho netankuje, hej?

apolka77
6. júl 2016

@magia22

ak som dobre rozumela, dala si si 0,25 neurolu bolo ti zle aj na druhy den..sla si na pohotovost aspravili ti odbery??? 😀

ty koho klames?
na pohotovosti nerobia odbery, podaju ti prvu pomoc a su radi ze ta poslu domov s odporucanim navstivit svojho obvodneho ci psychiatra...to po prve..

po druhe ta davka neurolu je tak slaba priam detska, tak ak ti NAOZAJ bolo zle urcite nie od neurolu...
nieco mi hovorí ze tiez len zabrdaš...

@ivka1302 ked napisala ze ste s@marusia12 znama firma tak uz chapem 🙄

kubimatej
6. júl 2016

@apolka77 objímali sa. a ja za volantom hneď nervy v bruchu, tlak na hrudi a srdce bilo..som myslela, že infarkt..uz som sa objednala na dnes k psychiatricke lebo to asi nedám..dnes ráno sme o tom debatovali, vlastne sama som si debatovala, lebo on sa nezmohol ani na slovo..takže to ze niečo s ňou má, bide pravda

mijo53
6. júl 2016

oprašujem knihy v rodinnej knihovníčke a dostala sa mi do rúk kniha Myšlienky Maxa Kašparu - Šum z pien. Je to známy český diakon, pedagóg a ten v časti a lekár a ten v čatsi Pena z psychológie publikuje jednu myšlienku:
Ak zveríš svoju minulosť do rúk psychológa, naučí ťa, ako na ňu zabudnúť.
Ak zveríš svoju minulosť do rúk psychiatra, predpíše ti tabletky na spanie.
Ak zveríš svoju minulosť do rúk Ježiša Krista, uzdraví ju

mijo53
6. júl 2016

oprašujem knihy v rodinnej knihovníčke a dostala sa mi do rúk kniha Myšlienky Maxa Kašparu - Šum z pien. Je to známy český diakon, pedagóg a ten v časti a lekár a ten v čatsi Pena z psychológie publikuje jednu myšlienku:
Ak zveríš svoju minulosť do rúk psychológa, naučí ťa, ako na ňu zabudnúť.
Ak zveríš svoju minulosť do rúk psychiatra, predpíše ti tabletky na spanie.
Ak zveríš svoju minulosť do rúk Ježiša Krista, uzdraví ju

Druhá myšlienka je: Blahoslavení čistého srdca, je veľkou psychologickou prevenciou.Aj keby okolo nás vládol chaos, vnútri musíme byť stáli. Preto si neukladajme do svojho vnútra zlé myšlienky. Môžu fungovať ako časovaná bomba, ktorá všetko pekné v srdci rozmetá.

Prečítajte si túto knihu, tohto múdreho človeka

lenieta25
6. júl 2016

@mijo53 prosim vas a nahodou požičať by sa nedala? Presne tak ako píšete... Manžel začal teraz čitať Bibliu a najlepši liek akym je zveriť sa do ruk Božích

lenieta25
6. júl 2016

@mijo53 prosim vas a nahodou požičať by sa nedala? Presne tak ako píšete... Manžel začal teraz čitať Bibliu a najlepši liek akym je - je zveriť sa do ruk Božích

bambulka05
6. júl 2016

@domkaaaa moja diagnoza somaticka porucha - panicka uzkost. Aj ja som mala pocit chvilami ze uz je dobre. Boli dni kedy som aj zabudla zobrat lieky tak mi bolo dobre. Dala som si potom pripomienku do mobilu. Potom prisli dni kedy som mala pocit ze sa to opat vratilo a bola som naspat na zaciatku a takto sa to striedalo az tych dobrych dni bolo coraz viac. Nevravim ze to je na sto pervent ale je to ovela lepsie ako predtym. A hlavne sanuz nebojim ci sa vyliecim. Viem ze trena byt trpezlivy a dockam sa uspechov. Uz viem s tymi stavmi pracovat uz sa toho nebojim. Ver ze aj tebe bude coraz lepsie a lepsie. Drzim ti palce.

bambulka05
6. júl 2016

@mijo53 dakujem. Vsetko som mu vyrozpravala a este predtym ako som sa dostala ku nemu na rad tak som klopla u mojej psychologicky a aj jej som sa vyrozpravala. Velmi sa mi ulavilo a poradila mi ako mam teraz riesit moju situaciu. Bola som na kontrole u psychiatra a moja psychologicka tam pracuje a ja chodievam k nej na sedenia poobede do jej sukromnej ambulancie. Ale teraz som ju navstivila v nemocnici. Bola strasne zlata a vobec ma neodmietla.

bambulka05
6. júl 2016

@apolka77 ahoj. Aj ja som sa teraz presvedcila o tom ze treba len vydrzat. Tiez zaciatky boli tazke cize nechcem to zlahcovat. Ale zatala som zuby a kazdy den som si pripominala ze zajtra bude lepsie a velmi mi to pomahalo. Chodila som na sedenia ku psyxhologicke ktora ma ucila sa zbytocne nesledovat. Naozaj mi velmi pomohla. Neviem si ani predstavit ze pride chvila ked ju uz nebudem potrebovat lebo sme si velmi sadli. Naozaj odporucam vsetkym necakat len ma tabletky a kontrolu u psychiatra ale treba urcite aj pravidelne sedenia resp. psychoterapie.

apolka77
6. júl 2016

@bambulka05
a ake AD beries?
Ja arketis t.j. paroxetin, tie mam panicku uzkost...a tiez som si velmi sadla s psychologickou...robila si s nou KBT terapie?

bambulka05
6. júl 2016

@apolka77 ja beriem ten casto ohovarany citalec. Jednu tabletku rano. Ano robila. Ale vela sme sa rozpravali.

olivia77
6. júl 2016

@apolka77, dakujem za opytanie, mam sa dobre 😉 nechcem zakriknut, no na male naznaky nekludu, co som mala mozno 2-3krat mi je ako za starych cias... sice este sa niektorych veci bojim, to v hlave trosku ostalo, ale je to v tej hlave, lebo tie fyzicke priznaky akoby sa postupne roztapali, odchadzali... ja zase lutujem tiez, ze skor som to nepodchytila bachovkami, nemuselo to prejst do horsich stavov, ale tie najhorsie su prec... ako ja zato dakujem, si nevies predstavit... do obchodu uz ked som vcera isla, ma aj zabudlo napadnut, ze mi tam byvalo zle... a ked som si aj nato este spomenula, nechytala ma panika, hroza a des... akoby som vystupovala z bubliny strachu, tak sa citim... ze sice pomalickymi krocikmi, ale posuva sa to... dnes som si bola dat namiesat novu flasticku bachoviek, dala som si o jednu esenciu menej, ale mam tam pokryte esencie na strachy, uzkosti, panicky strach, sebadoveru a na traumy z minulosti (preto mi to asi zabera, ze pomaly zabudam, ze ma chytali ataky kdekolvek)... no a poctivo beriem zensen, velke davky B-3... a odkedy uzivam bachovky, spim ako zabita a zobudzam sa bez uzkosti, je minimalna... ta vraj ale pri bachovkach najtazsie odchadza, tak to aj citim... ale najvacsi posun citim, ze nemam ten znemoznujuci, ochromujuci panicky strach... a inak som vesela, upratujem ako diva, periem, vysavam, proste stara JA... tak sa modlim, nech to je tak na furt... aj serotonin (5-HTP) beriem mesiac a pol poctivo kazdy den 200mg... takze nieco z toho alebo vsetko spolu robi svoju robotu... a chuti mi jest 🙂 predtym som nejedla aj tyzden skoro nic... a stratila sa mi skoro uplne ta neuveritelna hnusna guca v hrdle, nemohla som az dychat, myslela som, ze sa uz uz zadusim... a pulz mavam 60-67, predtym ze 90-100... takze zatial takto je to so mnou... prestala som sa extremne sledovat, ten pulz si uz aj menej meriam, lebo vidim, ze je dobry ako ma byt... a ked mi aj pride horsie, viem, ze to uz prejde po chvilke... a ozaj to tak je 🙂

olivia77
6. júl 2016

@ametyst123, ten clanok som este daaaavno citala a je super napisany, furt mi to rezonuje v hlave odvtedy, ze nemysli na ruzoveho slona, lebo je to len blbost, nic realne 😀 chalan to super opisal 👍

simka1454
6. júl 2016

@apolka77 ja si momentálne nepripadám silná síce mávam už aj lepšie dni ale dnes je mi úplne zle ale to možno bude aj tým že mám pred menzesom, točí sa mi hlava,dvíha sa mi žalúdok a zas to trasenie rúk a búšenie srdca. No dúfam že to prejde a v piatok idem na kontrolu.
Tie knihy som čítala aj teraz mám rozčítanú peknú knihu STAŤ SA SEBOU. Keď čítam tak aspoň zabúdam na to čo ma trápi a predstavujem si že nemám strach,že sa viem tešiť a usmievať.

dida232
7. júl 2016

@bambulka05 prosím ťa vieš mi pár slovami opísať ako ísť na to, príliš sa nesledovať? to je teraz môj problém a neviem si to vtĺcť do hlavy, že som ok...viem, že ťa to učila psychologička a nie je to len tak, napísať pár slovami ale ja sa na také sedenia nejak neviem dostať, tak aspoň takto...ďakujem