Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kachita
26. máj 2016

@ametyst123 vies co, ano, robi mi celkom dobre, hoci nemozem povedat, ze to 100%. Mna najviac trapia tie mozgove hmly a stavy, kedy je pre mna velmi obtiazne uvazovat a logicky spajat veci, co pri mojej profesii je naozaj potrebne. Ktore beries ty?

dida232
26. máj 2016

@kutuska k tej teplote..presne to isté som mala ako opisujes..teplota stále zvýšená, mne dokonca ani večer neklesla..keď zabrali AD, tak to prešlo..neboj prejde ti to..vydrž

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka_banka
26. máj 2016

@kachita tento istý pocit kachitka mám aj ja ... normálne akoby mi nefungoval poriadne mozog a mozgové závity ... musím sa normálne premáhať... a tým, že ja pracujem celý deň s ľudmi + deťúrence doma, no hotová katastrofa a lekárka Ti niečo hovorila na tieto stavy?

janka1012
26. máj 2016

@apolka77
@ametyst123 chcem sa vam v prvom rade velmi pekne podakovat za podporu a krasne slova...Zajtra idem ku psychologicke tak hadam trosku pomoze. Potrebujem zvysit sebavedomie ktore mam teraz na bode mrazu... Ja neviem preco ale vzdy ked idem do novej praci si neverim,proste uplne som vystresovana ze to nezvladnem ze to nebudem vediet robyt. Davnejsie som si musela davat lieky na upokojenie lebo mi bolo az fyzicky zle. Od mala som taky stresak ja proste tie nove situacie a zmeny v zivote tazko zvladam. Len si vravim kto ta vezme do prace nemas ani vodicak ani jazyk nevies ziadna prax si hlupa... Z toho mam depresie a pocit menejcenosti. Ja viem ze hlupa niesom len som strasne vzdy dokakana ked mam robyt nieco nove...Zaciatky su najtazsie a ja si tym musim teraz prejst. Alventu beriem uz 10mesiacov a stav sa mi zhorsil az ked som prisla o pracu atd...mam dost vysoku davku a bojim sa to vysadit. Moze byt aj horsie. Ked som ju zacala uzivat bola som v podobnej situacii. Brala som ju asi tyzden a situacia sa vyriesila tak som sa zacala citit dobre takze neviem aky vpliv na to mala Alventa. Uzivala som ju dalej... Prevazne som sa mala dobre psychicky tych 10mesiacov az kym sa nestalo to vsetko...

adrika19
26. máj 2016

@kutuska Ahoj, každému sadne iné AD. Obvodná Ti predpísala Citalec lebo ona hocijaké AD predpísať nemôže. Mne pred rokmi predpísala tiež obvodná citalec ale mne sa zhoršilo zo začiatku užívania a na to ma neupozornila tak som sa zľakla a vysadila ho. Po čase som ale musela vyhľadať psychiatra a ten mi dal escitalopram/to je podobné ako Citalec/ a tiež mi bolo v začiatkoch užívania horšie ale preto Ti predpísala neurol aby si to lepšie zvládla. Po mesiaci by si mala už cítiť, či Ti je lepšie. Aspoň ja som to už cítila. Drž sa, prejde to. Tie príznaky vyzerajú na úzkostnú poruchu, čo opisuješ.

adrika19
26. máj 2016

@janka1012 Janka každý by sa v tvojej situácii cítil tak ako ty. Mne stačí keď sa pohádame z manželom a kým sa neudobríme tak som úplne paf. Konflikty mi nerobia dobre. Snaž sa pozviechať a myslím, že keď si nájdeš prácu, polepší sa Ti. Držím Ti prsty.

adrika19
26. máj 2016

@kachita Katka ja mám tiež problém niekedy so sústredením sa na nejakú prácu, ktorú mám urobiť. Akoby sa mi nedalo uvažovať niekedy.

evak12
26. máj 2016

ahojte,chcem sa spytat,aj vam sa chce pocas dna nenormalne spat,?dakujem

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka_banka
26. máj 2016

@janka1012 Janka ja som bola kedysi presne takáto istá ...a brala som lieky a pod., aj teraz beriem, ale zistila som, že si treba hlavne upraviť, usporiadať život a životné hodnoty a hlavne nehľadať riešenie vo vzťahu s niekým kto Ťa ešte viacej ubíja ... ale hľadaj silu sama v sebe, v svojej vnútornej sile, lebo Ty ju máš, len ju treba dostať z Teba von ... a nato, je dobrá psychoterapia... niekto kto Ti poskytne pohľad na danú vec zvrchu, psychoterapeut pozerá na danú vec úplne nezávisle, aj my, čo sme tu, Ti síce dáme rady,ale aj tak je to také, že skôr súcitime, aj to treba, ale niekedy treba na posun aj niečo, čo Ťa naozaj nakopne sa zamyslieť, kde robíme chybu, že sa niekedy moc ľutujeme ... ja Ti moc moc držím palce a verím, že to zvládneš 😵

apolka77
26. máj 2016

@evak12 ano ale to je z tych liekov a psychiky..vecer spis dobre?

apolka77
26. máj 2016

@ametyst123 no mam už 39r. to som si vodicak robila v 37 🙂 ...citim sa vela krat stara, to tie neustale starosti...pritom vzdy ma ludia vnimali ako veselu osobu, ale som si uvedomila, ze ako sa trapim poslednych 5rokov, tak sa to odrazilo na tvari, kutiky ust mam dole, hlavne ked sa na nieco sustredim..to som si vsimla hlavne na takych fotkach momentkach, ako sa stale mracim..aj naj.kamoska mi povedala ako som sa velmi zmenila, ze uz sa skoro vobec neusmievam..tak teraz ked sa pristihnem ako mam napate svaly na tvary, ovisnute kutiky ust, snazim sa to zmenit...ale je to dost tazke...ja mladsie asi nevyzeram, ale zas ani nemozem tvrdit ze by predo mnou ludia mali respekt...co je horsie aj dcerka 11r. mi uz niekolko krat povedala ze stale vyzeram smutna...no z jednej strany ma to dojalo a z druhej nechcem, aby si ma takto pamatala..takze mam co robit sama so sebou..

evak12
26. máj 2016

@apolka77 ano,nastastie vecer spim dobre

natalia_17
26. máj 2016

dievcatka, zienky, najdu sa tu medzi vami tehotne maminky? dakujem

srr
26. máj 2016

@olinel No ja mam skor stavy uzkosti začali po druhom babatku tiez z nestihačky moj obvodny doktor mi predpisal xanax mam ich brat 2 krat denne ale ja beriem len vtedy ked som v psychyckom vypeti kedze vsetci rozpravaju ze ukludnujuce lieky su navykova pomahaju 🙂

natalia_17
26. máj 2016

@evak12 ano strasneeee!!! ja som si vcera po prichodew domov sprace musela okamzite lahnut, nebola som schopna ani nakup vylozit, nic..

apolka77
26. máj 2016

@kutuska ahoj, aj podla mna je to u teba psychika..pravdaze treba vylucit ine ochorenie, len ja cim dalej citam, vela krat su tie testy nespolahlive na rozne boleriozy a tak...proste take je nase zdravotnictvo..a to, ze ti obvodna predpisala AD, tak to sa mi zda od veci...upozornila ta na to, ze sa ti stav moze prvy mesiac este zhorsit?

apolka77
26. máj 2016

@kachita ako si dopadla u dr?

apolka77
26. máj 2016

@janka1012
Jani, akoze nemas prax? vsak si pracovala u priatela. 🙂
Vodicak si neskor spravis, vsak nejdes robit taxikarku 😉
Neboj, vela ludi sa podcenuje a pochybuje o sebe...ako som ti pisala aj ja. Ty to das.
Ako sa ma havinko? Ametyst ti dobre radila, aby si sa snim rozpravala, moze ti velmi pomoct. Nie nadarmo sa hovori, ze pes je najvernejsi priatel cloveka. Bud rada ze ho mas, vdaka nemu sa vonku vyvetras..nikdy nevies koho stretnes, život je nevyspytatelny.
Mimochodom životopis si mozes prikraslit, nehovorim ze priam klamat, ale aj ked nieco uplne neovladas, mozes napisat, ze sa lahko a rychlo ucis napr..proste nebud taka skromna.

ako si dopadla u dr?

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kachita
26. máj 2016

@janka_banka Áno, Jani, ako vravíš, akoby vpredu v čelnej časti bol nejaký blok, musím sa strašne namáhať, aby som niečo dala dokopy, nemyslí mi to, pomaly mi idú slová na jazyk, nejde mi proste logicky uvažovať a je to veľmi náročné. Cítim sa ako uzavretá v tele a len zadný primitívny mozog ešte vie ako tak fungovať. Ale celkom ok mi na to zaberajú AD. Mne lekárka vravela, že môže to byť kombinácia môjho nízkeho tlaku a nízkeho železa, ale keď si spomínam, tak aj keď som pred 11 rokmi prvý krát mala problémy s depresiou, tak prvým príznakom bolo práve toto zastrenie mozgu, chodila som kade tade po vyšetreniach, dali mi niečo na prekrvenie, kúsok to na chvíľu pomohlo ale potom som bola tam ako predtým. Veľmi ma trápilo to, že som nepočula od nikoho niečo také že by sa mu ťažko rozmýšľalo, zväčša tieto hmly popisovali po ataku ako keď mozog vypína.
Ja som mala problém šoférovať, lebo mi nedochádzal význam dopravných značiek.
Aké triky používaš pri deťoch? Nepomáha ti AD? Mne na tieto stavy najvýraznejšie pomáhala Alventa.

kachita
26. máj 2016

@adrika19 Toto poznám, ja potrebujem mať vzťahy na poriadku. S manželom keď len na seba zavrčíme, nepustím ho do práce, kým sa neobjímeme a nepovieme si, že je to ok. Ale niektoré vzťahy sa nedajú takto riešiť. Ale učím sa aj ja si dávať odstup.

@natalia_17 toto aj mňa zaujíma, lebo dúfam, že čoskoro budeme aj my na čakačke na bociana

@apolka77 Volala som doktorke a povedala jej všetko a hneď som jej povedala, že sa chcem vrátiť na polovičku minimálnej dávky, kedy mi bolo najlepšie. Súhlasila. Dnes ráno som si dala len štvrťku (reku že postupne nasadím) a už cítim rozdiel!!!! Dnes žiaden benzák, žiadne nepríjemné stavy a hlavne hlava sa mi pomaly čistí a nemám také hmly, teda zajtra to bude ešte lepšie. Zase som dostala chuť cvičiť a vravím si, že ak mi tie lieky majú zobrať nejaký ten rok zo života, to nie je nič v porovnaní s tým, ako mi táto depresia vie pokaziť celý život. Normálne sa teším, aký krásny je deň a že je vlastne u nás doma pohoda.
@kutuska Držím palce, aby ti lieky čoskoro zabrali.

kachita
26. máj 2016

@adrika19 Kolko som sa ja natrapila kym som zistila, ze v tomto nie som sama, ze takuto neschopnost mysliet, priam dementnost, nemam len ja sama.

kutuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ametyst123
26. máj 2016

@kutuska Ahoj Kutuška, toto všetko, čo si opísala som mala aj ja.... a aj tie teloty.... (ale tie teploty mám doteraz, ale na rozdiel od Teba, ja som pochodila po vyšetreniach, ale nie všetkých tých, na ktoré som mala ísť.... lebo som kvoli práci to nechala tak.... a ono to bolo treba pochodiť po všetkýh tých vyšetreniach. Ináč, chcem sa Ta opýtať len na to, či si bola na vyšetrenie štítnej zlazy, a EKG.... lebo tie všetky príznaky môžu byť spojené s nefunkčnosťou š.ž. alebo problemy s tlakom, ja som na to bola, ale tam vysledky boli ok.... ale tá štítna zlaza má presne také príznaky, ako napr. panická porucha, resp. uzkosti, ..... takže toto by som ešte vylúčila... a ešte jedna vec.... tiež ja osobne chcem isť na vyšetrenie lymfatických uzlín, lebo mám problém s krkom, a takým cudzím telesom v krku,.... taký pocit.... a k tomu mám stále zvyšenú teplotu, a to už prešiel pol rok odkedy som takéto stavy začala mať... a bolo mi poradené, aby som vylúčila aj rakovinu lymfatických uzlín.... Viem, že Ti to velmi na Tvojej psychike nepomôže, ale ak si tieto vyšetrenia absolvovala, a spolu s tými ostatnými, je to tak, že máš psychickú poruchu, resp. zrejme máš depresiu spojenú s uzkostami, alebo panickú poruchu.... Ja beriem Adčka - Brintellix, a k tomu Rivotril - benzáč.... (to je ako ten Neurol.... )... ale konečne som sa rozkyvala a idem na PN-ku a tieto vyšetrenia aj spolu s neurologickým vysetrením, ktoré tiež ešte som nikdy nebola, si dám urobiť, a tak si budem na 100% istá, že je to psychika.... aj ked viem, že tá panická porucha u mna je..... myslím si to, lebo to, že napr. sa bojíš v obchode,aby Ti neprišlo zle, a neodpadla si, alebo sa bojiš, či v kostole Ti nepríde zle, a mávaš plač, ani nevieš prečo..... to sa mi naozaj javí ako psychická porucha.... Ináč chápem Ta, že si čítaš rôzne články, chceš zistiť čo Ti je, ja to robím tiež, na jednej strane to niekomu nevadí, mne osobne nie, ale niekto takéto veci by nemal čitať kvôli tomu, že si potom sám "akoby navodzuje" že toto je presne toto, čo mi je.... a "ziskavaš tak dalšie symptomy..." Možno to tak nie je, ale ja hovorím, radšej sa o zdraví a týchto veciach dozvedieť čo najviac, aspon clovek vie, aké vyšetrenia by mal absolvovať, a tak Ta lekári neobabrajú.... (ja osobne lekárom až tak neverím... opisovala som to už skôr, mám na to svoje pádne dôvody... a máloktorému doktorovi proste verím.....ale to je o inom....) takže čítaj, ale ak máš pocit, že to na Teba zle vplýva, tak to radšej nerob.... Podla mna treba vylúčiť potenciálne choroby, a potom budeš vedieť, že ked sú výsledky ok, je to jasné.... je to psychika.... a to sa liečiť dá.... 😵 😉 .... Tak držím palceky, a hlavne, verím tomu, že si riadne unavená, pretože ked máš len takú nízku váhu, to je problém, takto fungovať sa nedá.... ja som schudla zo 60 kg na 49kg, a to už som sa cítila že veeelmi zle..... takže ked si mala len 43 kg.... to je hrozne hrozne málo.... ja som sa donutila jesť, lebo som citila, že potrebujem príjem energie, lebo takto skončím, a to si nemôžem dovoliť, tiež mám dve detičky, a manžela....ktorí ma potrebujú, takže som zo začiatku začala píškótami s čajom, resp. grankom.... toto som jedla celé dni.... len aby som do seba niečo dostala... a to som predtým nemala problém s jedlom žiaden.... zjedla som všetko..... normálne..... a ked som začala citiť, že už čo to môžem aj zjesť... skúšala som zeleninové polievky... potom kuraciu polievku.... a tak.... Viem, že aj materská "dovolenka" niekedy vie poriadne dať zabrať.... neviem ako u Teba, u mna to bolo naozaj dosť ťažké.... a stres zo svadby Ti podla mna tiež veľmi na dusevnej pohode nepridá, ako sa píše, najhoršie stresové situácie v živote človeka na prvých troch miestach sú - umrtie člena rodiny, svadba, nová práca,.... atd atd..... Držím palce, všetko sa dá zvládnuť, treba určit správnu diagnozu, ale podla mna máš naozaj panickú resp. somatoformnú poruchu.... ale to sa liečiť, aj vyliečiť dá, takže neboj sa. Inak panická porucha, ako som to tu už viakrát písala je STRACH ZO STRACHU.... že čo ak sa mi toto stane znova, čo ak mi príde zle, čo ak príde další atak.... a tiež je to strach z nového, nepoznaného, z nových situácií, a z nových stresov, ktoré nevieme dopredu, ako ich zvládneme, a z toho v mozgu namiesto hormonu stastia, sa aktivuje adrenalín, a noradrenalín, a zacneme už aj na príjemné situácie reagovať negatívne.... je to reakcia v mozgu..... ale dá sa to prekonať, dá sa to vyliečiť, dá sa z toho dostať....

A toto stojí za prečítanie, aj pre ostatné žienky... 🙂 :

http://casprezeny.azet.sk/clanok/113643/z-coho-...

janka1012
26. máj 2016

@apolka77 pracovala som ako pomocnicka elektrikara. Robila som po stavbach muzsku robotu...Ten zivotopis mi musi niekto pomoct napisat lebo neviem ako na to...Doktorka konstatovala ze.musime.este pockat ze to nemalo kedy zabrat bol to len tyzden co mo zvysila.davku a dala frontin. Z toho frontinu som taka viac v pohode neplacem tak... Ale ke to navykove nechcem si zvyknut. Sestra ma odradza od liekov vraj neliecia a lidia aj tak cely zivot behaju po psychiatriach. Tak uz som aj uvazovala ze tu Alventu vysadim. Neviem co mam.robit. Dakujem.ti za tvoje prispevky vzdu to trosku pomoze ked si ich precitam.

ametyst123
26. máj 2016

@kachita Ahojky Kachita, ja beriem Brintellix ADčko a Rivotril benzáč.... ale tiež nemám pocit, že je to na 100%.... uvidim, ked zvýšim dávku, ako mi radila moja doktorka, a ked nie tak skusim zmeniť na ten Sertralin.... uvidíme.... Tie stavy hmly som nastastie nemala, ale občas som mala pocit, že som sedela na gauči.... a deti pobiehali okolo mna a ja nič..... ako keby mimo mna..... ale prešlo mi to, ....stalo sa mi to len asi dvakrát... čo teda nepovažujem za problém....

ametyst123
26. máj 2016

@janka1012 Jani, držím Ti palceky, určite Ti psychologička poradí, áno, tiež si myslím, že Tvoje sebavedomie rozhodne treba pozdvihnuť, a to, že si taký stresovák od detstva.... tak aj ja.... 🙂 ... tiež sa bojím všetkeho nového, neznášam zmeny.... naozaj... ale vieš čo, život nikdy nie je, a ani nemôže byť rovnaký, ide dalej, a to si vlastne musíš uvedomiť, že to, čo bolo, to je už minulosť, dnes je den, kedy ho žiješ, a buducnosť, tá ešte len bude.... podstatná je prítomnosť, a práve na tom je ten život taký krásny, že nie je neustále rovnaký, predstav si, že by bol stále jednotvárny.... šak by sme sa zbláznili.... 😀 ..... 😅 ... učím sa žiť, a zžiť s tým, že je to tak, že život vždy prinesie niečo nové, možno zlé, ale aj to dobré.... a za to stojí, to dobré objavovať, a nachádzať..... a zažívať.... 😉 a nejde len o velke veci, ide aj o maličkosti, ktoré Ta vedia potešiť..... o to ide... život sa neskladá so super situácií, ale je založený práve na tých pekných maličkostiach....z toho si ho treba vyskladať.... 😉

ametyst123
26. máj 2016

@evak12 Ahojky Evak, rozhodne sa môžeš citiť unavená, a chce sa Ti spať, to je po tých ADčkach a benzáči... a čo vlastne teraz berieš...?.... čo Ti predpísali?.... Ja som zo začiatku bola tak unavená, že som prišla z práce domov, lahla na gauč a spala až do osmej večer. Potom som sa zobudila... umyla deti, dala spať... (medzitým sa môj muž o nich postaral... naštastie, že ho mám..) ... a zase som išla spať.... ale teraz už nie som tak ospala.... je to lepšie.... 😉