Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

elissha
13. feb 2011

@simonesan bola mensia ako ked som nebrala lieky, ale nebolo to ono tu na fore som videla ako dievcata o seba bojuju, tak som doktorke stale hovorila o svojich pocitoch brala cipralex20mg a neurol0,5 ked bola velka uzkost, ale nebol to normalny zivot, teraz s alventou je to lepsie , bez neurolu, len mam take sekundove stavy beztiaze viac krat denne, ale nespadnem, len mam ten pocit 😨

svija
13. feb 2011

@simonesan - já jsem měla stav, který patří k OCD problematice, kdy mi hlava vytvářela obrázky ze všeho okolo. Příklad: koukla jsem se na housenku na klíček, probleskl mi hlavou obrázek housenky na klíček. Nebo projel okolo autobus a mě hlavou probleskl obrázek horské dráhy. A takhle mi hlava tvořila obrázky klidně i několikrát za minutu, takže jsem z toho měla úzkostné stavy a nedokázala jsem se vůbec soustředit 😝 😒 . Podle psychiatra prý porucha mezi limbickým systémem a bazálními ganglii. (Nevím jestli tohle označení tobě nějak pomůže, ale mě jako zdravotníkovi to pomohlo tomu porozumět). Risperidon v kombinaci s escitalopramem tenhle fakt blbý stav srovnal během týdne. Otupělá a utlumená jsem po něm zezačátku určitě byla, ale výhody určitě převažovaly nad nevýhodami 🙂 🙂. Pokud ho tobě doktorka nabízí, že by ti mohl pomoci, tak to zkus, ty malé dávky podle mě mohou jenom pomoci 😉.

yossariana
13. feb 2011

@clare1 Ahoj...necitala som vas davno,aj teraz len v rychlosti,ale ako som porozumela,tak tebe sa pohorsilo z alventy?ja mam ten velaxin,ak si spominas,tiez sa nemam bohvie ako,ale da sa,mala som sa uz aj lepsie,v mojom pripade po citalecu....co sa stalo,ze sa ti pohorsilo?

simonesan
13. feb 2011

@svija ahoj, tak to muselo být hodně nepříjemné a matoucí, musíš mít velmi dobrého psychiatra, když Ti takhle řekl i takové věci co jsem tedy ještě nikdy neslyšela. Obávám se, že spousta jiných by za tím hledala už nějakou psychozu, jako má první jí hledala za tím, když jsem se jí snažila popsat své derealizace. Po týdnu Ti to tedy zmizelo? Začala jsi brát oboje najednou? Mně dr. nabízela seroquel.

@yossariana : ahoj, a tak by jsi se k citalecu mohla vrátit, nebo to nejde?

kukuk33
14. feb 2011

@simonesan ano, mm prechadza na na serlift z coaxilu, co som rada, ked andy pisala, ze coaxil je slaby. tak sa nadejam, ze tento liek mu zaberie lepsie a depresia prejde uplne...

kukuk33
14. feb 2011

@andy.a chcela by som sa ta nieco opytat. moj mm meni teraz liek - nasadzuje prave serlift a potom mu dr. vysadi coaxil, cize bude brat serlift 100 mg a mirzaten 30 mg /ten ma aj teraz/. a chcem sa opytat, ze manzel je teraz na 75 mg serliftu a ma dost uzkosti, hlavne rano. Aj sa zacal budit - tak o 5ej, niekedy aj skor. A hrozne sa poti v noci, uplne sa mu premoci pyzamo. A teraz nevieme, ze ci ist na tych 100 mg po tyzdni aj tak, alebo zostat na 75 mg este? Lebo jeho dr. povedala, ze keby mal neprijemne ucinky, moze znizit spat davku na tu, ktora mu nerobila problem. Ale zas asi je normalne, ze sa tie uzkosti prechodne zhorsia, nie? Mozno treba len vydrzat... Vravela som mu, nech zavola dr, ale nechce. U nich to funguje tak, ze povie sestre, aky ma problem a ta mu potom zavola naspat, ked sa popyta dr.

A to potenie dufam tiez prejde? Ja som sa tak hrozne potila tyzden po porode 🙂

filipal
14. feb 2011

@kukuk33
moje skusenosti so sertralinom (iny vyrobca) tiez som mala nocne potenie, ktore postupne ustalo a zhorsenie spanku pri zvysovani davky...tiez sa to upravilo. uzkosti sa mi vsak nezhorsovali.

kukuk33
14. feb 2011

@filipal no aj ja dufam, ze to potenie ustane. a este aby som upresnila aj pre andy, ze to nie su len uzkosti, ale aj taka nervozita rano. je to vlastne to, co mm prezival aj predtym, ale nebolo to stale... ako uz berie skoro rok tie lieky, tak to bolo celkom ok, ale strasne zle znasal zataz stresovu, aj na nejaku minimalny problem reagoval uzkostami a hned sa mu aj spanok zhrosil a tak. no presne ako teraz... len teraz je to asi tymi liekmi. ale som rada, ze sa nechal prehovorit na zmenu lieku, ved ked uz berie tie lieky, tak nech aspon skusime maximum pre zlepsenie stavu, nie sa drzat tvrdosijne liekov, co ma, aj ked ani po roku nie je ok. dr. mu chcela uz dvakrat zmenit liek, ale nechcel. az teraz ked som aj ja isla s nim, tak povolil. on stale akoby tym liekom moc neveril. mysli si, ze ma naozaj dovod sa takto zle citit, ze je jeho zivot na prd a tak...

filipal
14. feb 2011

@kukuk33 mala som velmi podobne priznaky ako tvoj muz. a presne ten isty pocit, ze na to, ako sa citim mam dovody...
dodnes som trochu skepticka voci liekom, ale naozaj mi ten Sertralin pomohol. bola som vyrovnanejsia a optimistickejsia a mala som vacsiu silu prave s tymi stresmi bojovat.
mne vtedy lekarka vravela, ze symptomy sa mozu zhorsit pri zvysovani davok.
u tvojho muza to tiez odozneje, uvidis.... 100 mg je skor spodna hranica, ktora sa zvycajne berie, zvycajne sa ide do vyssich davok...ale postupne.
uz to je uspech, ze sa tvoj muz chce liecit. vies kolki muzi by to potrebovali, ale k psychiatrovi by ich nikto nedostal!? 😝
asi mate pekny vztah, ked ho tak podporujes. 🙂 drzim palce

kukuk33
14. feb 2011

@filipal dufam, ze to prejde s tymi novymi liekmi... mozno mm zmeni aj psychologa, lebo tato terapia je uplne o nicom. psychologicka je velmi slaba 😝 pre mna je to samozrejme, ze ho podporujem, ved s nim zijem, cize sa ma to velmi dotyka 😀 aj ked musim povedat, ze mi dochadza uz para a trpezlivost, trva to fakt dlho... ale som rada tiez, ze si da povedat a lieci sa. vacsina chlapov v depresii to riesi alkoholom podla mna 😝 to len my zeny sa ideme vyrozpravat, chlapi radsej problem popieraju a potlacaju. este ze ten moj taky nie je. inak on aj uzna, ze to prezivanie nie je adektvatne tym problemom, ze je prehnane, ale aj tak si mysli, ze je vsetko na prd. a pritom sa ten zivot nezmenil, len jeho optika. ved jasne, ze kazdy ma problemy, ale zato este nemusi mat depresie. je sa vzdy aj z coho tesit... dakujem za povzbudive slova 😉

filipal
14. feb 2011

@kukuk33
s tym alkoholom si to presne vystihla! chlapi idu zvacsa zapit stresy do baru 😝 .... dedinski do krcmy 😅
u niektorych som si skoro ista, ze trpia depresiou, pekne to skryvaju a par krat do tyzdna sa opiju..
ja viem, ze by to malo byt samozrejme, ze partneri stoja pri sebe a podporuju sa.... napriek tomu je to take vzacne

clare1
14. feb 2011

@yossariana ahoj, nie nepohorsilo, alventu stale beriem a mala na mna takyto lieceb. dopad...zacala som 75 mg a hned som sa zacala citit uzasne to bolo pred vianocami, a strasne som ich dobre zvladla, vyborna nalada, kopec energie, tak vyborne som sa uz davno necitila a potom som zvysovala na 150mg a zrazu po mesiaci a pol uzivania som zistila, ze som akasi vybudena, vnutorny tras a nebola som to ja, busenie a bolest pri srdci, ako keby som mala v sebe vela kaviciek-kofeinu, potom som zmenila dr. a ta mi alventu znizila na 75 mg po obede a rano seroxat 20mg, ale uzivam to tak 3 tyzdne a zistujem, ze to nebude tiez moja salka kavy, nie je mi dobre citim to aj ked mi k tomu kazala davat si lexaurin alebo xanax , nie som to ja, trpim zvlastnymi stavmy, chcem ju teraz poprosit, ci by sa nedala nakombinovat elicea a tou alventou, elicea mi robila dobre ale chybala k nej alventa ta mi dava energiu a taku chut... 😵 , no co budem skusat a pridem na to, tuzim fungovat a vychutnavat zivot, ide jar...

u mna je problem vo fyzickych prejavoch, aj teraz sa mi to dost zhorsilo -koncim menzes a bolia ma svaly na celom tele, bolest krcnej chrbtice, nejaka fyzicka zataz ma hned odrovna a spotim sa a potom si lahnem a musim odpocivat..a potom zasa OK pokracujem v praci- doma, ale niekde pracovat 8-9 hod to by som nezvladla, som na PN a to ma trapi to chcem poriesit liekmi, ktore ma z tohoto dostanu a budem vladat fyzicky, lebo moja psychika je celkom OK a tocakov v hlave doobeda sa neviem zbavit...

kukuk33
14. feb 2011

@filipal a este mava mm take, ze veci velmi zvelicuje. napr. ma nejaky problem v praci a uz si hlavu turbuje a vymysla si katastroficke scenare, ako to dopande, vytoci sa tym, potom je v strese, az su z toho take panicke strachy. samozrejme, ze sa nic z toho nakoniec nestane. akoby mal stalu potrebu sa obavat niecoho... a ked nie je coho, tak si nieco vymysli... ty si to nemala?
a citi prehnanu zodpovednost, aj za to,co by nemusel - ale to je asi jeho povahova crta, taky bol vzdy, az prilis zodpovedny... nie je proste taky splachovaci /ako kubaka raz napisala 🙂/

mne sa celkove zda - spolu s tym, co si pisala, ze aj tebe sa zdalo, ze sa citis nanic, lebo mas na to dovod... ze akoby mozog bol v nejakom stave, nejakom emocnom ladeni, nalade dlhotrvajucej a podla toho vnima realitu okolo seba, vybera len to, co "pasuje" a zaroven si tym potvrdzuje svoju "naladu"... ono to tak funguje bezne u kazdeho asi - ze ked mam na prd naladu /nemusi ist o depresiu/, tak vidim vsetko cierne a na vsetko brblem...

kubaka
14. feb 2011

@radka.m. radko, ahoj, jak je aktuálně u tebe? zabírá - nezabírá - jak se cítíš? 🙂

simonesan
14. feb 2011

@clare1 ahoj, včera jsem se ptala, jestli bereš antipsychotika, vycházela jsem z toho, jak jsi psala, že jsi se u první doktorky bála a u druhé taky, tak jsem měla ten dojem. U nás ošklivě a sychravo.

simonesan
14. feb 2011

Děvčata: kde mám prosím v této diskusi hledat, abych nedávala opětovné dotazy co tu byly? Nebo na nějaký lék se neptala, když se o něm napsalo majlant. Děkuji

janulkama
14. feb 2011

@simonesan daj si fórum a potom po pravej strane máš že "vyhladaj vo fóre" tak tam napíš názov a dáš vyhladať 😉

filipal
14. feb 2011

@kubaka no ahoj 🙂 🙂 🙂 🙂
kde si bola? dlho si sa neukazala..... a veru @radka.m sa neozyva.....dobre, ze si si to vsimla 😉

@kukuk33 tak tieto prejavy skor pasuju na mm 😀 nastastie toto som nemala. to predpovedanie katastrofickych scenarov a zivotny pesimizmus ma obisiel.... 😎

kubaka
14. feb 2011

@filipal ahojky, ááále, jsem taková našišato, jak se u nás říká. nechala jsem se bavit v jiných tématech, nechtělo se mi myslet. Teď jsme měli prázdniny, my s Mariánem máme snad měsíc rýmu a nemůžeme se jí zbavit, já měla akutně nějakou virozu atd...
Jsem zvědavá na Radku, už by se to u ní mělo hýbat nějakým směrem.

filipal
14. feb 2011

@kubaka
ja som mala nadchu 3 mesiace!!! uz som bola zavisla na jednych kvapkach....prave som to chcela riesit nejakymi odbornymi vysetreniami a hned to preslo....zlakla sa!

u nas sa hovori "našišato" ked ta zle ostriha nejaky pokutny holič. 😀 😀 😀 mas ten uces nejako skryty, ale skor preto aby bolo vidiet synka.... 🙂

kubaka
14. feb 2011

@filipal to jsem právě teď vložila, ten ořez se mi nabídl sám, 😀 A změnila jsem si soukromí na fotoblogu, což jsem předtím nevěděla. Mám tam spoustu fotek s mrňousem.
Já se taky chystám právě už na ORL, neb mi přijde, že žádné kapky nezabírají a nechci k těm všem tablefujtajblům přidávat ještě závislost na nosních kapkách. 😒 Ale je to jak píšeš - jakmile se objednám, rýma se lekne a zmizí 😅

simonesan
14. feb 2011

@janulkama ahoj, děkuji a jak se Ti vede? 😉

janulkama
14. feb 2011

@simonesan ahoj,no celkom dobre 🙂 A čo ty?

svija
14. feb 2011

@simonesan - ano, měla jsem nasazené najednou 20mg escitalopramu a 2g risperidonu 🙂 . Předtím jsem brala jenom Trittico na spaní, tak bylo potřeba postupovat rychle. Psychiatr mi říkal, že pak sice budu trochu kožená, ale že je potřeba, abysme to rychle srovnali. A měl pravdu 🙂 . Z těch nejhorších příznaků mě ty léky zabraly už tak po týdnu, 14 dnech, ale některé věci se mi táhly asi 3/4 roku, pak jsme změnili léčbu a konečně jsem se zbavila většiny svých obsesí.

simonesan
14. feb 2011

@janulkama ahoj, já dnes byla u psychiatričky, ale obávám se, že jsme se moc opět nepochopily. Trápí mě deprese. Ona mi předepsala antipsychotika amisulprid, že prý na obsedantní myšlení, které mi vyvolává úzkosti, jenže já obsedantní myšlení sice mám, ale ne takové, že by mi vyvolávalo úzkosti. Úzkosti teď mám celkem menší, ale deprese a smutek velký. Tudíž ona to vidí jinak, než to ve skutečnosti je. Snažila jsem se jí říct, že bych potřebovala něco, co by mi zlepšovalo náladu jako cipralex, ale abych neměla úzkosti a jestli teda nejde nějaká antipsychotika nakombinovat s tím cipralexem, dřív mi k cipralexu chtěla dát seroquel, že prý je na úzkosti. Tak jsem se jí na tuto kombinaci ptala. Nějak jsem neměla sílu jí vysvětlovat, že ani nemám deprese, jako mrtvou smutnou duši bez energie, já tam sednu a neumím říct co chci, ani když si to napíšu. Řekla, že mi ten rozchod prospěl, ale přiznám se, že dnes mě to bolí a to dost 😢

@svija :tak to jsi měla od začátku docela silné dávky, fungovala jsi normálně, nebo jsi ležela? Přibírala jsi po tom risperidonu? nebo té kombinaci?A jak jste pak změnily léčbu?

simonesan
14. feb 2011

@clare1 ahoj, četla jsem, jak jsi psala, že když jsi psala, že jsi brala 150 mg aleventy, že jsi byla hodně vybuzená a jako by jsi to nebyla Ty. Takhle já to právě měla při 10 mg cipralexu a po snížení ne, taky bych ho chtěla nějak nekombinovat? A kdyby jsi snížila jen na 75 mg alventy, myslíš, že by Ti to nepomohlo? A Ty bereš antipsychotika? Nějak jsem to tak pochopila, nebo mi to přišlo.

svija
14. feb 2011

@simonesan - to je jasné, že to bude chvíli trvat, než se s rozchodem vyrovnáš. A smutek k tomu patří. Uvidíš, že za chvíli bude líp 😉 . No asi to není úplně obvyklé najet na tak vysoké dávky najednou, ale já jsem byla natolik rozhašená, že si mě tam chtěli rovnou nechat na lůžkách krizové intervence 😝 . Ale malému bylo v té době teprv 9 měsíců, tak jsem byla doma, první týden s dohledem rodičů a pak už postupně sama a zvládala jsem to. Nedokážu říct, jestli sem přibírala, jelikož jsem díky těm svým stresům zhubla asi 7 kilo, takže jsem to nabrala nazpět, ale to nejspíš kvůli tomu, že jsem se uklidnila 🙂 . No a po půl roce léčby mi doktor změnil AD z escitalopramu + risperidon na clomipramin + risperidon, který beru doteď a jsem spokojená. Teda ten rispen už jsem vysadila a zatím v pohodě 🙂 .

simonesan
14. feb 2011

@janulkama .
chyba, snažila jsem si jí vysvětlit, že nemám nějak úzkosti (nahoře jsem omylem napsala deprese), jako hlavně deprese, mrtvou a smutnou duši. Tudíž bych potřebovala hlavně něco na deprese, nemám takové nutkavé myšlenky, že by mi dělaly úzkost, ale smutek velkej a malou energii a náladu

radka.m.
14. feb 2011

ahoj holčiny 🙂 🙂 🙂 ,jste moc hodné,že jste si vzpomněli,vím,že jsem se delší dobu neozvala,ale ve čtvrtek jdu na kontrolu na psychiatrii,tak jsem vám chtěla napsat ve čtvrtek,až budu vědět víc,ale jste mě nějak předeběhli 😉 😉 ,jinak ten xanax je stále o.k.,akorát bych ještě asi něco potřebovala jednorázovýho,když je vypjatá situace,tak se mi udělá dost zle,rozklepu se a nemůžu dýchat,tak nevím,jestli se dá něco naordinovat i na takovéhle situace,po tom xanaxu se jinak celkově cítím lépe,ten mirtazapin jsem vysadila,poněvadž po něm mi fakt bylo dost zle a nebyla jsem schopná vůbec fungovat,takže jsem samo nepřibrala ani deko,možná jsem něco málo zase shodila,tak uvidím,co ve čtvrtek řekne doktorka,dám vám určo vědět,zatím pa,pa

simonesan
14. feb 2011

@svija : tak to je dobře, že Ti to takhle zabralo a tak rychle. Tudíž si se vrátila jen na původní váhu. Po týdnu už jsi byla schopná fungovat více méně sama? Co Ti vlastně bylo krom těch obrázků, já to pochopila jen s tím autobusem. Prostě jsi něco viděla a Tobě tam naskočilo něco podobného, či souvisejícího? To ale není OCD, nebo jsi ještě zvlášť měla OCD?