Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kiwi82
19. dec 2012

@nikolca dakujem za reakciu. keď máš zlomenú ruku alebo nohu, tak vieš, že čo to je, že to prejde zahojí, ale duša, to je celkom niečo iné. tie ataky sú hrozné. nevieš kedy a kde ťa prepadnú. ja nemôžem do nákupných centier. obleje ma horúčava a chytám paniku a už už utekám vonku. dnes som mala problém aj ísť našim výťahom, čo predtým bolo ok. išiel tak pomaly a až na siedmom bývame. a mne už bol tak zle. ach, dúfam, že nový rok nám prinesie ničo pekné. a ty máš jedno dieťatko? a pracuješ? ja som ešte na rodičovskej. chceli sme druhé bábo ale nezvládla by som to momentálne. aj malá je v období vzdoru. predtým som tri roky brala ad pre PP. potom pauza a teraz zasa. ale ako píšem je to prvý den, ešte len jedna štvrtinka a už mi bolo hrozne ☹

nikolca
20. dec 2012

@kiwi82 ahoj ja mam dve deti,starši syn ma 12rokov a dcerka ma 3,5roka,ja sa už liečim hadam aj dobrych 9 rokov 😔,problemy som mala už pri synovi,dlho som vahala či mať druhe dieťa alebo nie,či to zvladnem ale da sa,muž mi dosť pomaha,keby som bola sama tak neviem 😒 ja nepracujem som na predlženej rodičovskej zo zdravotnych dôvodov,mala mi chodi do škôlky len na 4 hodiny 😉no neviem si predstaviť ako to budem zvladať v praci,a ty vieš čo dalej ked ti skonči rodičak?budeš pracu zvladať?

marianax
22. dec 2012

ahojte baby chcem sa opytat ci mate niektora taketo stavy ze sa v noci zobudite (mna teraz budi pol rocny syn-kojim) a odrazu uz citim ako to na mna ide podoba sa to strachu zacne mi bit srdce musim sa ukludnit chodim hore-dole a idem na net aby som sa odputala no niekedy aj lexaurin musim vziad potom to nejak prejde 😒

pingu1
22. dec 2012

@marianax panicka porucha

gabadan
22. dec 2012

holky prosím o názor, zda je normální, když mám například jít vynést koš, tak přes den, když vím, že pravděpodobně nikoho z baráku nepotkám, jdu hned, ale pokud bych měla jít odpoledne nebo k večeru, tak prostě nejdu a vynesu ho až druhý den, prostě se nechci s nikým potkat - přitom s nikým z paneláku problém nemám, jde jen o ten kontakt - pozdrav atd.

kiwi82
23. dec 2012

@kiwi82 ahoj, dakujem za príspevok, no ja som na materskej, teda rodičáku do 3 rokov. prácu som mala na dobu určitú, takže sa nemám kde vrátiť. chceli sme druhé bábo, ale necítim sa na to momentálne. ja pevne verím, že AD paretín mi zaberie a bude to ok. ja som predtým prala a bolo mi skvele až na to ,že som pribrala 15 kg. teraz beriem 5ty den a je mi mizerne, ale verím, že to prejde a o týžden dva už to bude ok. a vy máte taký veľký vekový rozdiel medzi detičkami? vedia sa ešte spolu zabaviť, či už každé má svoje? a si aj s pp pracovala. ja som pracovala a s paretínom to bolo celkom ok. pekný dník prajem.

kiwi82
23. dec 2012

@nikolca predošlí prísevok patrí tebe 🙂 som sa sekla🙂

veru324
23. dec 2012

Holky, já mám ted týden MS a celý týden mám příšerné úzkosti a ataky. Prakticky denně. Nechápu. Jsem doma, nic nemusím, nikam nemusím, vše mám připraveno, na vánoce žádnej stres a je mi fakt denně strašně:( Navíc po té atace přetrvává i několik hodin pocit napětí a neumím s tím bojovat. při MS je mi vždycky hůř, ale tenhle měsíc je to šílené.

zvolsiinylogin
25. dec 2012

@veru324 skus si najst dajaku cinnost...aj nuda ubija a u nasich chorob je to dvojnasobne, skus aktivitu dajaku a potom uvidis.. 😠

esselte
25. dec 2012

@lucinka0921 Ahoj, ako si prežila štedrý večer? Ja celkom fajn, celý deň som niečo robila, takže celkom ok . Momentálne mám trocha času, tak ti píšm, že ako?Ja ešte vezmem aj lexaurin, hoci sa mi zdá, že cymbalta už zaberá, lekárke sa mám ozvať posviatkoch, tak uvidíme, povedala mi , že ak lieky začneš brať druhýkrát, tak zaberajú trocha dlhšie a hlavne ak sú to iné lieky.Aké boli darčeky?tešila si sa?

pingu1
25. dec 2012

@veru324 ahoj, no ja som musela 23. poobede volat dokine na mobil, co som mala totalnu paniku

veru324
25. dec 2012

@zvolsiinylogin jj to máš pravdu, že nuda nebo volný čas nám neprospívají. Já to na sobě vidím. Já se snažím zaměstnávat se co to jde, ale o svátcích jsem chtěla odpočívat no. Dnes je mi tedy vcelku dobře, měla jsem krátkou paniku, ale za ty poslední dny jsem se zatím asi cítila nejlépe. Zítra jedem na návštěvu, tak jsem zvědavá, jak to dám. Snad dobře, ty lidi mám moc ráda.

ellizabeth
25. dec 2012

Ahojte, myslela som,ze uz mi uplne lieky zabrali-beriem ich asi 6 tyzdnov,ale nie.vcera po veceri mi bolo zle a dnes cely den...jajajaj-kedy uz bude dobre??? a inak prajem vam este pekne svuatky a vsetko dobre do noveho roka a hlavne to zdravicko dievcence 😉

filipal
25. dec 2012

@gabadan môze ist o miernu socialnu fobiu, ale mozno si len introvert, ktory nema velmi v laske kontakty s ludmi. ak ta to v zivote velmi neobmedzuje, nemusis to nijako riesit.
ak by sa tvoj stav zhorsoval, zistila by si napriklad, ze sa vyhybas situaciam, kde sa musis stretavat s ludmi, mala by si to riesit.
ak mas chut, napis viac. 😉

filipal
25. dec 2012

@ellizabeth po 6 tyzdnoch je to este normalne. a hlavne teraz - cez sviatky, je velmi zatazove obdobie.

lucinka0921
25. dec 2012

@esselte Ahoj.Ja som stedry vecer prezila v uplnej pohodicke 🙂 Cely den som varila,upratovala,stihla som si aj na hodinku zdriemnut,lebo som uz nevladala 🙂 A dnes som cely den prelezala v posteli,aj ked 2 krat som bola s psom vonku.Inak nic,dnes som oddychovala,lebo som aj nachladena a predtym som robila vzdy nieco cele dni,pripravy na sviatky mi dali zabrat,ale v pohode.Este vcera sa brat smial,ze dva dni stojim pri sporaku kvoli polhodinovej veceri 😀 Darceky boli zhruba take ako kazdy rok,ziadne extremne prepvapka 😀 Takze ja super.Len dnes vecer ked som bola vonku,tak mi bolo tak trochu divne,ale taka slaba som bola a oci mi velmi stahovalo,ale to je asi tym,ze som nachladena...Ale mne o darceky toho roku neslo,moj darcek bolo to,ze sme s priatelom konecne po 6 rokoch stravili Vianoce spolu,takze mozem povedat,ze tieto Vianoce boli najkrajsie 😉 Len to,ze u nas nic normalne nedavaju v telke... 😒 Este sa citis trochu zle,ze beries este lexaurin?Ja som este stale nezobrala oxazepan a myslim,ze mi ho ani netreba.To nosim iba v kabelke pre kazdy pripad.A ty ako si prezila stedry vecer?Nemyslim,tym,ze si nieco robila,teda varila a tak,ale vecer a darceky,mala si pohodicku?

marianax
26. dec 2012

@pingu1 panicka porucha? mas s tym skusenosti alebo nieco o tom vies? dakujem za odpoved

pingu1
26. dec 2012

@marianax juj mam s tym bohate skusenosti. je to stav, ked sa nevies ovladnut, ked ti busi srdce, mas pocit, ze zosalies, ze omdlies, pripadne zomries

marianax
26. dec 2012

@pingu1 no takto mam i ja teda aby som opisala moju situaciu presnejsie zistili mi AV bloky na srdci ale iba v noci vraj to ma vela ludi ktory o tom ani nevedia a to ze citim niekedy to preskakovanie srdca nie je nic vazne aj to maju vela ludi no aj tak sa stale zlaknem ked to mam a v noci neznasam noci neznasam tmu ale ked je niekto hore napr. mm pozera telku a ja sa v noci zobudim je to ok som kludnejsia ale ked sa zobudim a vsadial ticho a kazdy spi znervozniem som zla na seba ze to neviem ovladat a velmi sa snazi to nejak mat pod kontrolou pocas tehu bolo vsetko ok bola som vyrovnana a spokojna aj ked 5te tehu som necakala a na zaciatku mi skutocne nebolo vsetko jedno ale naozaj pocas tehu som bola v klude no teraz to uz zas zacina a vcera som dokonca od porodu aj mrchu dostala maly nervozny zubky mu idu dnes sa jeden vykukol .....no je toho viac zijeme v zhone v sialenej dobe a ja som zla sama na seba ze moja psychyka je niekedy velmi slaba 😒

pingu1
27. dec 2012

@marianax ked to mas pod kontrolou je to super, ja bohuzial nie. beriem lieky. snazime sa o babo. no uvidim. v kazdom pripade by som sa poradila s doktorom vseobecnym, ten posudi, ci to treba riesit dalej

barushkaaam
27. dec 2012

Ahojte maminky. Potrebujem radu, preto som sa ocitla v tejto teme. S otcom mojej dcerky som sa rozisla v 7 mesiaci tehotenstva, odvtedy da sa povedat len prezivam. Mam depresiu, uz par dni rozmyslam aj nad tym, ze by bolo dobre sa na vsetko vysr...t a urobit tomu razny koniec raz a navzdy. Kedze tato situacia je uz neudrzatelna a chcem to riesit, tak sa chcem poradit...ku komu mam zajst? k psychologovi, ci psychiatrovi? a to musim ist najskor k obvodnemu lekarovi, ktory mi vypise vymenny listok, ci ako to funguje? este kojim, takze nemozem brat lieky, ako sa to teda moze riesit? Dcerku tiez nemam kde dat, ak by som chodila na sedenia alebo nieco take. Budem velmi povdacna, ak mi niektora z Vas poradi.

trojmamka
27. dec 2012

Najrozumnejsi by bol asi psycholog a ten Ta po analyze oboznami ci Ti treba psychiatra.Ani na jedneho ani na druheho nepotrebujes vymenny listok.Dnes je depresia choroba rozsirenejsia ako chripka len nie kazdy s nou ma silu ci volu bojovat.A na.to najhorsie nemysli mas dcerku dcerka ma Teba a tak to ma byt.Chlapa ku tomu nepotrebujes-zatial.Drz sa a hlavne.svoj stav ries ci s psychiatrom ci s psychologom.Prvy krok musis urobit Ty.

filipal
27. dec 2012

@barushkaaam ano, aj ja si myslim to iste co trojmamka. vyhladaj pomoc. objednaj sa k psychiatrovi. ja by som zvolila psychiatra ako volbu cislo jedna, lebo tvoje myslienky su uz dost nebezpecne. myslim si, ze potrebujes najprv zaliecit medikamentozne a az neskôr psychologa, pripadne terapie.
niektore lieky sa môzu uzivat aj pri dojceni. vela matiek uziva Sertralin. to by ti uz poradil lekar. k psychiatrovi nepotrebujes vymenny listok, len sa rychlo objednaj , da sa aj telefonicky.

marianax
27. dec 2012

@pingu1 no neviem ci to mam celkom pod kontrolou niekedy to fakt nezvladam a musim vziat tabletku u teba sa to kedy prejavuje tiez v noci ci aj pocas dna?

esselte
27. dec 2012

@lucinka0921 Ahoj, neviem.ale mám pocit, že sa bojím nevziať lexaurin, hoci si myslím, že už mi zabrali aj AD.Skúsim to teraz po sviatkoch a uvidíme.Vianočné darčeky som si kúpila sama, takže boli ok, manžel mi ešte kúpil nejakú kozmetiku, myslím, že sa s tým veľmi nepotrápil, ale doniesol mi z práce peknú sumu odmien, takže OK.Syn bol spokojný, pretože dostal PSP a hru k tomu, terč na šípky od našich a kopu oblečenia.Manželovi som kúpila knihu o politických prešľapoch, on má túto tému rád, nejaké veci na oblečenie.Večera sa mi vydarila, kapustnica bola ozaj super.A oza,j telka je na figu, ešte že si sem tam stiahnem nejaký fajn film z počítača a aspoň v noci si popozerám niečo fajn.A začali už výpredaje, takže sa pôjdem potešiť, synovi som včera kúpila vetrovku z 27 eur bola zlacnená na 13,50, takže fajn.A čo ty? Čo pekné si dostala?A cítiš sa fajn, je to fakt hnusná choroba, ale čo urobíme, musíme s ňou žiť, hlavne, že si už s ňou dokážeme ako tak poradiť, nie ako na začiatku.

pingu1
27. dec 2012

@marianax najhorsie je to vzdy rano. aj dnes mam taky den. tlaky v hlave, nervozita... no prejde to dufam. na tvojom mieste idem k psychiatrovi

esselte
27. dec 2012

@marianax Akú tabletku berieš?AD?Radšej choď k psychiatričke, aj ja som to potláčala hocijakými tabletkami a skončila som na 4 mesačnej pn, na AD už 2 rok a dokonca mám teraz zmenené AD, pretože tie prvé mi po roku prestali účinkovať, mám k nim aj lexaurin,beriem ho večer, ale ok som už celý deň, tak mi pravdepodobne zabrali aj AD.

lenkove
27. dec 2012

baby,
nemate niektora skusenost s depresiou u partnera? Dost nam to nici rodinny zivot, nejde samozrejme k lekarovi... Trochu sa to upravilo tiaminom (trpnu mu ruky a to mu predpisali), ale zase je to zle.. teraz cez vianoce asi najhorsie... ako to prezit, najlepsie teda prezit ako rodina a nie tri trosky? 😔

veru324
27. dec 2012

Lidičky, já teď trpím řekla bych nejen panickou poruchou,ale generalizovanou úzkostí. Mám jí opravdu ze všeho, dneska asi před hodinou ataka jako prase. Trvá to stále, byť teď už jen napětí ve svalech a nemožnost se uklidnit. Zatím léky neberu, chtěla jsem to řešit jen terapií, ale asi to nepůjde. Nevím, co se stalo, měla jsem vždy potíže jen před MS a teď najednou mi to tak 14dní drží pořád. Denně ataky, šílím. Nevím, zda je to opravdu tím, že mám dostatek času a nemusím do práce,t akže se nemám vpodstatě na co soustředit, nebo čím? Nic se doma nějak neudálo, prostě nevím. Dnes jsem se tu příteli regulérně rozbrečela, ať mě zavře někam do léčebny, že tohle není možný a k životu. Omlouvám se za sloh a možná i za zmatené psaní, musím to ze sebe dostat.

marianax
27. dec 2012

@esselte no vies co vezmem lexaurin teda ako tak citam az sa bojim aby to nebolo horsie ☹ jedneho casu som uz rozmyslala nad psychyatrom no potom to povolilo alebo ja som to nejak zvladla ani neviem prislo tehu a nemala som casu rozmyslat nad svojimi depkami lebo som mala nevolnosti a vsetko kolo toho teraz aj mrcha prisla a vecsinou mam take stavy pred alebo pocas mrchy 😒