Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hroska
1. nov 2013

@corvetka ahoj, tu obednu davku 37,5mg kludne presun na rano, rano si das teda 75+37,5 mg, teda rano spolu 112,5 mg. Nie je to vobec vysoka davka. Ja beriem rano jednorazovo 150mg.

corvetka
1. nov 2013

@esselte ja práve zvažujem, že si nedám tú 37,5 mg Alventu teraz na obed....a uvidím, čo to so mnou spraví do zajtra, či sa mi hlava trošku neprečistí, stále si myslím, že som predávkovaná, preto sa bojím si naložiť ešte aj xanax. S psychiatrom som bola dohodnutá, že mu v priebehu týždňa zavolám, ako lieky zaberajú, ale včera som bola celý deň na služobke a neuvedomila som si, že je dlhý víkend. A práve včera to bolo najhoršie po tej druhej poobednej dávke, preto sa teraz bojím znovu si je dať. Mne sa uľavilo relatívne rýchlo, mám pocit, že psychika sa upokojila, som akási ľahostajnejšia, ale tie NU od včera sú šialené.....Nohy mám ako ľad a od pol pása hore ako v plameni, celá sa chvejem... To je strašné, takto robiť zo seba pokusného zajaca.

corvetka
1. nov 2013

@hroska ďakujem za radu, ale už som sa rozhodla, že tú 37,5 mg si dnes na obed nedám. Už nechcem prežívať to, čo včera, do pondelka dáko vydržím, zjem len tú rannú 75 mg...Veď ja som včera v práci pred fajrontom zaspala za stolom, ledva som došla domov, ľahla pod moju depko-deku a do pol noci sa mi točilo pred očami. Od pondelka navyše manžel odchádza na dva týždne na školenie a ja v tomto stave nie som vôbec schopná fungovať. Fakt v blbom čase na blobom mieste...celé zle....☹

andy231
1. nov 2013

@esselte ahoj ja som brala xanax pol roka a vedlajšie učinky asi všetky ešte väčšiu uzkost, strata pamäti normálne som zabudala, chodila som ako opitá, rozmazané videnie.proste tak divne sa mi dýchalo a ked som vysádzala tak nejak divne som sa citila v hlave mi začínalo hompálat čo som sa viac poplašila proste to vysádzanie hrozné závraty plávanie pod hohami som mala a normálne myšlienky na samovraždu a takéto somariny bože ja som bola taká poplašená že strach a to som brala 0,5 ked som vysadila tak dáke tri týždne som mala točáky a to plávanie to bolo leto tak aj slnko svietilo tak potom mi to prešlo aj to hompálanie v hlave len začala som stále mat výčitky v sebe furt dookola až som sa dostala do miernej depresie tak som už nevládala a šla k psychiatrovi.proste ja som velmi citlivá na lieky niekoám mu to nič nerobí a že lieky na uzkost a ešte blbosti v hlave ma napádali už asi telo potrebovalo vyššiu dávku alebo čo ja neviem asi dva týždne mi bolo možno dobre.a potom hrôza.teraz som na AD a lexauriene moja diagnoza uzkostno depresívna porucha panická porucha asi všetko do kopy podla mna všetko na jedno kopyto.tak som bola na tom horšie ako som to svinstvo dala do ust.tebe ked nerobí nič tak v pohode proste mne to nesadol ten liek.a ked som čítala ten príbalový leták no katastrofa.ja beriem coaxil že najjemnejšie AD nikomu z toho nič neni a ja som mala depersonalizáciu, a kadečo možné tak ja fakt asi čudne reagujem na všetko.aj tak mi neni bohvie ako super teraz mám stále nestabilitu ☹ ale stále dufam že bude dobre

esselte
1. nov 2013

@andy231 Držím ti teda prsty, aby bolo lepšie, si asi príliš cilivá na lieky a lexaurin znášaš lepšie?Je vraj aj menej návykový, hoci ja si osobne myslím, že aj AD sú návykové, každý, kto tu píše sa k nim počase vrátil, takže v postate je jedno, čo vezmeš, pretože všetko je to svinstvo ,ale bez toho mi bohužiaľ nefungujeme

esselte
1. nov 2013

@corvetka Tak si nedávaj tú ďalšiu dávku na obed, ale daj si ju večer, lebo to, čo berieš je ozaj málo, ja beriem ráno a večer cymbaltu, ráno 60 mg a večer 60mg, pretože mna tá druhá dávka utlmuje a niekedy si dávam aj xanax alebo lexaurin.

esselte
1. nov 2013

@esselte A ináč o Alvente som čítala, že je ozaj dobré AD.Môj švagor bol dokonca na psychiatrii pre svoje problémy, lebo mu nesedeli lieky a tám ho nastavili práve na alventu a večer berie mirtazapin, po ňom sa lepšie spí, ešte berie dokonca niečo proti krčom, ale neviem ako sa to volá.

esselte
1. nov 2013

@corvetka ja som debil, napísala som správu sama sebe, ozaj som čudná, takže prečítaj si o alvente hned nad tým, aby som to nepísala ešte raz. A ináč v nemocnici bral ráno 2 , na obed 2 a na večer 2 oxazepamy, takže neboj sa, ak si niečím pomôžeš, potom to vysadíš

esselte
1. nov 2013

@andy231 Ešte jedna vec, nikdy nečítaj príbalové letáky, každý liek má vedlajsích ucinkov kopu, a čítala si si vedľajšie účinky AD?Je tam toho ešte viac, mne lekárka povedala, že každý ináč reaguje na lieky, takže to nemám čítať

ria15
1. nov 2013

ahojte vsetci, nemate nahodou niektora skusenosti s mudr.banovskou-psychiatrickou v ruzinovskej poliklinike? hladam dobreho psychiatra v bratislave, uz som vymenila 3 lekarov po 3 rokoch a stale som na tom istom. trpim uzkostami, neviem zaspat, a ked aj horko-tazko zaspim, tak sa za 3 hodiny zobudim a potom sa len prehadzujem. takisto mam stale o nieco strach, o zdravie svoje a pribuznych, o to, ze sa nieco prihodi zle, trasu sa mi ruky, som stale taka napata. liecila som sa zoloftom, serliftom a neskor solatcitom, ale nic mi nepomohlo. ci som to jedla, ci nie, stale som bola na tom rovnako. az ked som si dala 0,5 neurol alebo 0,25 xanax, tak som ako-tak mala taky pokoj na dusi. nevedeli by ste mi poradit. uz to trva dost dlho a stale dookola to iste. mam aj dost narocnu pracu, robim s cislami, musim sa sustredit. vdaka za vase rady 🙂 pokojny dusickovy cas ......

corvetka
1. nov 2013

@esselte Tak tú obednú dávku som si nedala. Konečne mi je lepšie, pospala som si a asi pred hodinkou sa mi podarilo zastaviť "kolotoč v hlave", ďakujem za rady, ale konečne sa dostávam do normálu, opadá aj to napätie a chvenie. Ešte uvidím aká bude noc, lebo pred Alventou som spávala ako v oleji /permenentne unavená/ a teraz, odkedy ju užívam, tak sa budím pravidelne o 4.30 hod. ráno. Inak veľmi pekne ďakujem za reakcie na môj dotaz, vtrhla som sem v stave bezradnosti a veľmi si cením každý riadok. Doma to nechcem ventilovať, už tak sú všetci vystrašení...Držím všetkým palce, ste statočné žienky....I keď úprimne ja slovo "statočné" nemám rada, to naše trápenie nie je o sile a ani o odvahe, my len nemáme inú možnosť....

iveska
1. nov 2013

@esselte naposledy som brala leiky pred 2r. potom som prestaôla chodit k lekarke lebo som s nou nebola spokojna, jedine co mam doma je neurol 0.25 ale to zoberiem tak 1x za 2 tyzdne len vtedy ak som uz uplne vycerpana a unavena. takze sa snazim ist bez liekov. zvazujem ze este vyskusam jedneho lekara ale dajak sa neviem k nemu odhodlat.
A to chodenie po cintorinoch som dnes zvladla excelentne, ziaden strach ani panika, bolo to super proste som na to dnes nemyslela a islo to samo, manzel ma neskutocne podporuje takze velka vdaka aj jemu.
Podla mna sa to da zvladnut bez liekov , manzel je toho dokaz 🙂 ale ja sa budem musiet zas podrobit liecbe pretoze u man sa po nejakom case zas dostavia stavy ked budem potrebovat lekara lebo nevyjdem ani z domu. a uvidim ci to bude lepsie alebo nie.

andy231
1. nov 2013

@esselte ahoj no ved práve už nečítam tie vedlajšie učinky to som vtedy teraz som síce tiež prečítala čo ten coaxil spôsobuje a nič hrozné a mne to depersonalizáciu spôsobovalo a väčšiu uzkost.

andy231
1. nov 2013

@esselte no lexaurin mi lepšie sadol tak ho beriem stále lebo som ešte neni stabilizovaná tak som zvedavá do kedy lebo teraz už dva mesiace ho beriem no mne to už je jedno asi lebo mala som zase paniku ako to vysadím a už sa seriem na to čo má byt tak bude no hovoria AD že su nenávykové tak dufam že nie inak čudné ja beriem coaxil tri tabletky denne a ked som brala tri tak som mala stavy dezorientácie depersonalizácie v noci uzkosti také že som na pohotovosti bola tak som znížila o jednu a znovu som mala v noci záchvat paniky či uzkosti ani neviem chcela som to vysadit a mala som také stavy ako keby telu to chýbalo a pred AD som nemala také stavy paniky v noci mna triaslo všetko sa mi krutilo srdce som myslela že infarkt som dostala no hrôza.ako mi dal lexaurin tak už som to nemala.tak veru ako píšeš bez liekov je to tažšie no ja verím že ked to vysadím tak bude dobre 🙂 🙂 🙂 ked lieky zaberú ja nechcem brat do konca života lieky

annetta3
1. nov 2013

@andy231 ahoj, u nás v čechách je diskuse a tam se lidem po coaxilu dělo to co Tobě úzkosti i depersonalizace
http://diskuse.doktorka.cz/coaxil-vedlejsi-ucinky/

annetta3
1. nov 2013

Holky Alventa je venlafaxinum, to je Váš slovenský výrobek? Vidím, jak si ho tu všechny chválíte. Já ho brala jako effectin, tehdy ba úzkosti, neměla jsem tehdy deprese a úzkosti mi zvyšoval. Vím, že na jedné diskusi někdo psal, že Alventa na něj působila jinak než effectin. Vím, že má být dobrá na depresi, ale bojím se, že moc stimuluje, ten effectin mi to tehdy dělal, že mě stimuloval do úzkostí, tohle mi bohužel dělá i cipralex ve vyšších dávkách ☹ Nevím, už co mám dělat a jak se z toho vymotat ven. Citalopram mi už nezabírá, zoloft mi nesedl, tak já nevím, ale už to trvá od srpna a já už nemůžu ☹

hroska
1. nov 2013

@annetta3 ano Alventa je Vanlafaxin, je naozaj velmi, velmi ucinny a nema temer ziadne neziaduce ucinky. Je ucinny nielen na depresie, ale aj na uzkosti,tak sa dost cudujem, ze ti uzkosti zvysoval? 😨 😨 😨 Co je ale velmi dolezite pri nom, nastavit sa na tu spravnu davku, pretoze Venlafaxin ucinkuje v davke 75 mg podobne ako SSRi, teda ma vplyv na serotonin, od davky 150mg-200mg ma vplyv na serotonin aj noradrenalin a od davky 300mg na serotonin, noradrenalin aj dopamin. Je dost mozne, ze si nemala tu spravnu davku, lebo on je vyslovene indikovany aj na uzkostne poruchy. ja som uzivala aj Paroxetin, ktory je na uzkostne poruchy tiez velmi vhodny, tak ak by si nesla do toho Venlafaxinu (u vas teraz tusim aj Argofan), tak asi ten Paroxetin.

hroska
1. nov 2013

@esselte Cymbaltu berie moj tatino,tak ak chces nieco o nej vediet, mozem sa ho popytat. 😉 🙂 Ale viem, ze on ju nevie vynachvalit... 😅 😅 😅

hroska
1. nov 2013

kocky, Coaxil nemoze robit uzkosti 😠 😠 😠 , naopak, je na uzkosti indikovany a velmi ucinny. 😨 😨 😨 Ta depersonalizacia moze byt aj prejav depresie a zial Coaxil ma len velmi slabucky antidepresivny ucinok, takze skor je to z choroby samotnej a nie z Coaxilu. Coaxil su lentilky. 😝

hroska
2. nov 2013

@ria15 ahoj, co sa tyka tej tvojej liecby tak ten Zoloft a Serlift to je vlastne jedno a to iste, ucinna latka rovnaka - Sertralin a ten Solatcit, to si mala asi len najnizsiu davku, kvoli podpore ucinku toho Zoloftu a Serliftu. Kolko mg si uzivala toho Zoloftu a Serliftu? 😨 Pokial si nezaznamenala nijaky ucinok tychto AD, netreba sa vzdavat, treba len trpezlivost,aby si aj ty nasla svoj spravny liek. Par stran dozadu kocky pisali par typov na dr. v BA, tak skus pohladat a drz sa. 🙂 🙂 😉 😉

esselte
2. nov 2013

@hroska prosím ťa, ak budeš tak milá a spýtaš sa ho aj ako ho berie a koľko, či ráno, či večer a ako na nho vplýva, budem ti veľmi vďačná

andy231
2. nov 2013

@annetta3 ahoj ja som tam nevidela žiadne príspevky o depesonalizácii iba jedna strana tam bola.môj doktor mi tvrdí že keby mi dal dáke AD zo skupiny SSRI tak by som lietala po izbe ked toto mi také stavy spôsobuje tak ja už fakt neviem.aké AD mne sadne

andy231
2. nov 2013

@hroska ahoj hroška my sme si už písali ty píšeš že depersonalizácia je prejav depresie a ked som ju predtým nemala????? momentálne ju nemám až takú silnú len niekedy si akokeby necitim ruky a také divné sa mi to zdá.ja beriem stále ten lexaurin.ako ja depresiu nejaku nemám chodím všade teším sa aj z vecí len ked mi neni dobre dojdu výčitky že my lieky stále nezabrali a že to nikdy neskončí hlavne ma štve tá nestabilita proste stojím na mieste a myká somnou to som ti už písala nemám to celý den ale ked to mám tak zase myslím že to nikdy neskončí .stále beriem ten coaxil až 28 idem ku doktorovi ako som ti písala proste ja neviem či mám čakat on mi povedal že dlhšie trvá kým zaberie celkom.a aké by mi sadli AD ja fakt neviem ked mne vyvolával fakt väčšiu uzkost záchvaty paniky v noci čo som chodila na pohotovosti teraz ako mám lex tak nechodím neviem ktoré su AD najslabšie bez nejakých závažných NU čo som si študovala tak ako fakt na coaxil písali že väčšiunou ludia ho dobre znášaju .a mne toto

ria15
2. nov 2013

@hroska ahoj, vdaka za reakciu. zoloft aj serlift som brala 50 mg, potom 100 a solatcit 10mg a potom 20, potom mi to vratila na 10 mg, lebo som sa nejak divne citila, tak dr. usudila, ze mam asi serotoninu uz vela🙂, aj ked neviem podla coho na to prisla, ci len podla toho chvenia vnutri a trasu ruk. popri tom som brala xanax 0,25 max. 0,5 mg podla potreby. chcela by som zmenit lekara, lebo nie som spokojna s liecbou, aj v ordinacii som 5 minut a sup-sup, ani ma poriadne nevypocuje, preto aj hladam noveho lekara v ba.

lenka00
2. nov 2013

@andy231 ja jen chci napsat svou zkusenost, coaxil teda neznam a nemam s nim zkusenost, ale myslim, ze kazdy muze reagovat jinak, ze 10lidem zabere na uzkost a 1 cloveku uzkosti vyvola, je to silena alchymie, ty neurotransmitery..ja brala Zoloft a dr. nechapala, proc mam tak silene uzkosti, ze to neni ze Zoloftu, no potom jsem ho po 4 letech zkusila znovu a zase mi ty uzkosti silene zhorsil, kdyz jsem prechazela na venlafaxin, tak rikala, ze mi to bude zvysovat uzost, kdyz jse takhle reagovala na Zoloft a ne, nezvysoval mi uzkost, tak nevim, opravdu si myslim, ze jsme kazdy original a reagujeme jinak na leky...i u benzodiazepinu mohou nekteri lide citit extremni uzkost a agitovanost nebo agresi, rika se tomu paradoxni reakce...ja byt tebou tak se na ten coaxil vykaslu a zkusim neco jineho, mozna je na Tebe slaby nebo Ti opravdu zkost vyvolava - vsechno je mozne, kazdopadne Ti z neho neni dobre, takze bych zkusila neco jineho, ze Ti dr. rekl, ze bys po SSRI byla jeste horsi - to si myslim, ze se neda takhle odhadnout, i me to riakli a nakonec to tahle nebylo 😉

andy231
3. nov 2013

@lenka00 ahoj ďakujem ti za odpoveď ja si to tiež myslím len ja sa aj bojím zase zamenit lieky že čo to somnou bude robiť.ked po tomto som mala aj dezorientáciu a proste normálne som mala pocity že mi po ruke niekto chodí pierkom.ako na niečo mi zabral ja som mala stále napätie v nohách nemohla som v klude sediet proste všade kde som stála musela som sa nejak pohybovat tak na toto mi zabral nemám to už aj na pocity omdletia že mi je zle na odpadnutie to tiež nemám už len mi vadia tie závrate a nestabilita toho som sa nezbavila a také že si tie ruky necítim a zdá sa mi to čudné niekedy tak to mám.ja poviem doktorovi bože menit ho nechcem len ako si napísala 1000 ludom nemusí byt nič a jednému čo som ja to vyvoláva takéto stavy.ako spím v noci to som aj predtým spávala ked som tabletky nebrala, teraz mi dcerka ochorela tak ked v noci vrieskala tak som sa zobudila srdce mi vždy buší a sa roztrasiem celá a beriem aj lexaurin.tak ja už neviem ja už mám nervy v prdeli a to mám 30 rokov.proste vždy ked sa niečo stane tak sa roztrasiem.a ked doktro bude stále trvat na svojom že toto je vhodná liečba mám ho vymenit????

svija
3. nov 2013

@lenka00 - a jak tobě je? Už ti léky zabraly, nebo je těch 75 málo? Ještě myslím na @monika.kroupova , dlouho tu nebyla a bylo to u ní celkem akutní.

svija
3. nov 2013

Tak ještě jinak @kroupovamonika - takhle je ten nick správně 🙂 .

hroska
3. nov 2013

@andy231 tak uplne suhlasim s tym, co ti napisla @lenka00 a v podstate to iste ja uz som ti davno pisala. 😠 Prepac, ale podla mna ta tiez ten dr. na p@d lieci. ten Coaxil ti proste nesadol. Tak ako ked budes mat hnisavu anginu tiez ti nepomoze cmulat Strepsil ale treba nasadit Penicilin. a uz som ti pisla ze su aj ucinnejsie AD a nemaju nejake silne NU, ze by si po nich liezla po stene. Su AD napr. tricyklicke AD, ktore maju teda fakt poriadne NU, a to nieze by si po stene liezla, ale skutocne mozu sposobovat napr. problemy so srdcom, dychanim a pod. a napriek tomu ich tu este niektore kocky uzivaju a pomahaju im velmi. Takze, ak ti dr. nebude chciet lieky vymenit, vyment jeho,vsak sa uz dost dlho trapis. A zmeny sa neboj, povedz si, ze ti stoji za to prekonat tu zmenu, ak ti ma byt lepsie a pozeraj sa na to ako na nieco pozitivne, ze proste mozes najst take AD, ktore ti sadne ako uliate.

lenka00
3. nov 2013

@andy231 uz beres ten coaxil dlouho, uplne Ti rozumim, ze se bojis zkusit jine,ale za pokus to stoji a za to, ze te to vyleci z uzksti taky, protoze Lexaurin neni reseni...pak uz ma clovek tendence ten benzodiazepin zvysovat a pokud mas ten pocit, tak coaxil proste nestaci...myslim, ze kdyz reknes dr. ze ten coaxil nechces uzivat a chces zkusit neco jineho - na uzkosti je dobry napr. paroxetin, venlafaxin, ze te vyslechne a zkusite to, pokud by trval nacoaxilu a na stalem uzivani Lexaurnu, tak bych se zamyslela nad novym lekarem, protoze evidentne ti stale neni dobre...
@svija no, nemuzu uplne rict, ze zabraly, udelaly asi hodne prace, ale porad to neni ono, takovy strach sama ze sebe je porad a nekonecne premysleni nad resenim problemu taky, ale vecer to byva mnohem lepsi, ta 75mg simyslim, ze je pro me malo, ale nechci jit na vyssi davky, pri tom kojeni, takze zkusim jeste chvili vydrzet a kdyz tak ukoncim kojeni a pujdu do vyssich davek, taky jsem cetla, ze i ukonceni kojeni muze hodne pomocikvuli hormonum, nemas s tim nejakou zkusenost? a ty uz uplne dobry? 😉