Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

svija
11. nov 2013

@annetta3 - vstoupím vám do diskuze s @hroska, zaujalo mě, že si psala o těch antipsychotikách v malých dávkách. Mám s nimi zkušenost a stejně tak i @mary1995 . Máme je teda obě na jinou diagnózu (OCD), mě osobně pomohly moc, bez nich by se nám asi můj stav nepovedlo stabilizovat. Píšeš, že jsi na léky hodně citlivá a že nereaguješ typicky, tak kdyby ti nesedlo ani změna AD, tak je to určitě jedna z možností 😉. Přidávají se pak i u neuróz.

annetta3
11. nov 2013

@svija ahoj svijo, jsem ráda, že píšeš, protože si vybavuji, že jsi jedna z mála, která tu bere nízké dávky antipsychotik. Já je akorát potřebuji na to, aby mě dostaly z depresí, ale k tomu asi nějaká AD, která by mi zabrala na depresi, nevím, zda by stačila samotná antipsychotika. Bojím se, jak budu reagovat na antipsychotika, když jsem tak citlivá na AD. Ty bereš tuším risperidon? Nedělalo se Ti po něm mléko? Děkuji

annetta3
11. nov 2013

@svija a ještě jsem se Tě chtěla zeptat, proč bereš Anafranil, TCA, nová AD Ti nesedla, nebo jste je ani nezkkoušeli?

lubica64
11. nov 2013

@hroska Ahoj , pls skus mi poradit, beriem alventu 150rano, 150naobed a vecer valdoxan 25 mg, zda sa mi ze je lepsie /uz sa to bojim aj povedat/, ale silene mi busi srdce, odkedy som zacala brat valdoxan, cca 7 tyzdnov
dozadu, aj vecer ked si idem lahnut, to myslim ze uz ziadna uzkost nie je ,ale busi a busi, tak ja samozrejme hned tlakomer a ten tep je cca 72-77. predtym som mala 64-66, tlak jeo.k., uz som z toho zblbnuta,
neviem, ci je to uzkost,alebo co, neviem ci to nemozu sposobovat tie vysoke davky 😒 😒

maria43
11. nov 2013

@hroska ano hroska, tak ako hovoris, zvysenie magrilanu mi nezabralo, praveze mi cely tyzden bolo otrasne, mala som hnacky, krce v bruchu, tak mi dala trittico teraz 50 mg, od zajtra 100 mg a pomaly vysadzat magrilan (fluoxetin), teraz pol kapsule 7 dni, potom pol kapsule obden az do uplneho vysadenie. to trittico uz je lepsie, ale prvy den po nom to bola katastrofa, vsak som ani chodit poriadne nevedela, ako opita 🙂 ale uz je to lepsie, od dnes si mam davat 2/3, t.j. 100 mg a postupne mozem aj celu 150 mg alebo mozem zostat na tej 100. o mesiac sa mam prist ukazat, to vlastne budem len na tritticu uz. ja uz pevne verim, ze mi bude fajn. okrem toho som zacala chodita na ayurvedske masaze, co je uplny balzam na dusu. a ty ako? v pohodicke? 🙂 som rada, ze si ok

svija
11. nov 2013

@annetta3 - no já beru Anafranil, protože mi ty SSRI antidepresiva na ty moje nutkavé myšlenky a obrázky nezabíraly dostatečně. U OCD se to zkouší, když už se neví co jiného z těch modernějších. Samozřejmě, že nežádoucí účinky jsou výraznější, protože to má vliv i na jiné systémy než jen nerovový, ale stejně výhody nad nevýhodami převažují, takže jsem za něj ráda. A risperidon jsem brala 2x, teď už ho dlouho neberu, a mě pomohl. Nežádoucí účinky při tom 1 mg moc nepozoruju, když jsem brala 2, tak už to bylo horší. A jestli se mi spustilo mléko po tom těžko posoudit, protože v obou případech jsem ho nasazovala, když jsem ještě neměla zastavenou laktaci, takže těžko říct, jestli se ta produkce nějak zvýšila.

esselte
11. nov 2013

@hroska Dnes bol šialený deň, deti boli besné, po prvé bol pondelok, po druhé máme zajtra voľno, takže sa nevedeli zmestiť do kože a ešte som mala poobede krúžok, proste som šťastná, že už sedím v kresle a čítam si ohlasy na fóre, to ma, ako som zistila ukľudňuje asi najviac, aspoň viem, že v tom nie som sama.Zajtra si chcem urobiť pekný deň, pôjdem ku kaderníčke, lebo už vyzerám otrasne, skočím aj na metodické centrum, pretože si robím atestáciu a potrebujem prekonzultovať svoju prácu, potom si pôjdem kúpiť niečo pekné na seba, lebo, predstav si, schudla som už 7 kíl, určite je to pre tie moje nevoľnosti a nervozitu z manžela.

esselte
11. nov 2013

@andy231 tak ako?bola si zmeniť lieky?Ak ano, aké si dostala?Ja som dnes mala ťažký deň, deti v škole boli besne, vieš pondelok a zajtra máme riaditeľské voľno, tak sa nevedeli zmestiť do kože a ešte som mala aj krúžok, proste hrôza.Zajtra mám dostať menzes, takže už mi je na prd a ešte na mna dnes zabudli aj s obedom, lebo ja chodím len v pondelok a minule som nebola,tak ma vyhlásili, myslela som, že ich postrieľam, ale vydržala som to.Hlava ma bolí ako koňa, mňa stále pred menzesom,ale aspoň táto diskusia ma dokáže ukľudniť

esselte
11. nov 2013

@annetta3 No tak čo?Skúšala si tú stránku s poradňou, čo som ti napísala?

annetta3
11. nov 2013

@svija ahoj, a můžu se zeptat, jaké byly po těch 2 mg? Ty jsi léky měla tedy jen na OCD? Žádné deprese, nebo tak něco. To je skvělé, že už no nemusíš brát ten risperidon. A ten anafranil má jaké NÚ, někdo doporučuje na depresi i toto AD. Tobě nasazování asi problémy nedělalo viď? Hlavní je, že je Ti dobře.

annetta3
11. nov 2013

@esselte ahoj, ano zkoušela, bylo mi napsáno, ať zůstanu u citalopramu a cipralexu, že jako jedny z mála nejsou stimulační. Jenže citalopram už mi nezabírá a cipralex mě v 10 mg přestimulovává zvyšuje úzkost a 6 kapek mi nepomáhá na depresi. Že mám věřit lékařce, tak mi to moc nepomohlo.

hroska
11. nov 2013

@lubica64 nemyslim si, ze to busenie je z Valdoxanu. skor by som to pripisovala Alvente. mas predsa len vyssiu davku a pri Alvente je riziko zvysenia krvneho tlaku a to najma pri tych vyssich davkach. takze asi to skor bude s tym suvisiet. treba ti urcite vysadit kofein, teda ziadne kavicky, coly, menej treba solit a jedavat casto cesnak a kup si aj magnezium, tiez znizuje tlak. 😉

andy231
11. nov 2013

@esselte ahoj no ja som nebola po lieky lebo ako som volala sestričke a bohužial u nich to tak funguje že ked ti je zle tak sa nemôžeš len tak posadiť do ordinácii a čakať kým ta zoberú je to len na objednávky a ked chceš iný termín ako máš zvolený čiže ja mám 28.11 tak si musím zaplatiť 16 eur za prednostné vyšetrenie.tak som bola u svojej obvodnej aj ona krutila hlavou že ako je to možné ako hovorila že je to dobrý psychiater no len sa čudovala že prečo ma nechal trápit tak dlho ked lieky mi robili zle tak mi dala výmenný lístok a zajtra skusim zavolat tu u nás je dáky dobrý hovorila že mladý ale že je super tak dnes robil do druhej som nestíhala tak zajtra tam zavolám či ma zoberie a na toho môjho kašlem len neviem ako to je či tam musím zavolat že tam nebudem chodiť a ak mi dá neskorší ten nový termín tak počkám do piatku lebo mi nabehne materská aj muž má výplatu lebo mna návšteva môjho psychiatra vynde na 50eur tak môžem ist až vtedy ale aj tak chcem ist preč odtial kvôli tým financiám.ja som mala dnes taký den po doktoroch s malou a celý den sa mi krutila hlava točáky tak mi aj moja merala tlak a super som mala.inak nič len to krútenie a tiež som dnes dostala menzes tak či z toho som to mala.inak som si nejak na to nespomenula lebo som behala.a tebe je ako vlastne zle??? aké máš príznaky?? lebo ja točáky nestabilitu tá dnes celkom ok ma tak nemykalo ani ked som sedela a ako ja sa aj smejem srandujem s mužom sme teraz volali len tie točáky závrate akoby.

esselte
11. nov 2013

@andy231 To nemyslíš vážne, že ťa psychiater stojí 50 eur???Ja prídem k svojej psychiatričke stále, keď mi je zle aj keď nie som objednaná a v pohode ma vezme, platím akurát za 4 krabičky liekov okolo 12 eur,pretože cymbalta je trocha drahšia ako bol venlafaxín, za ten som doplácala iba okolo 2 eur, ináč neplatím nič, dokonca neplatím ani za lístok do práce.Ak ťa ten tvoj lekár nevzal v takej situácii a ešte chce od ľudí také prachy tak ani neváhaj a choď k inému, predsa nemôžeš takto existovať do 28., čo je normálny?Ja , keď zavolám sestričke a chcem prepojiť na lekárku, lekárka sa so mnou aj po telefóne v pohode o všetkom rozpráva, recepty mi dokonca nechávajú v lekárni a ja tam ani nemusím prísť, stačí ak mi to niekto vyzdvihne, aj sestrička je veľmi príjemná, určite by ťa ten tvoj lekár mal vziať zadarmo, aj keby len na niekoľko minút, ak mu záleží na pacientoch, veď je to psychiater, tak by mal tvoj stav chápať, ak nechápe, je to blbec.Držím prsty. Mne sa tiež točí hlava a niekedy cítim také teplo na krku, ktoré po chvíľke prejde a to hlavne ráno

maria43
11. nov 2013

@esselte a mozem sa opytat kde chodis k svojmu psychiatrovi? je to v BA? lebo ja akurat rozmyslam o zmene lekara, mna uz lieci tretimi liekmi a stale nic a tvrdi mi, ze mam depresiu, hoci ja si myslim, ze je to skor uzkost, strach, obavy, chvenie,nespavost a tak. ale som rada v spolocnosti, pracovat a robit vsetko doma i v praci mi nerobi problem, tak neviem ..... je to ako zacarovany kruh, uz sa v tom motam pomaly rok . drz sa 🙂

andy231
11. nov 2013

@esselte 50eur aj s cestou som myslela 16eur novy termin a ostatok dam za cestu lebo to je 50km kce ja byvam.tak ako aj tu su dobre sestricky ako mile mne tiez poslu recept az domov aj jej volat môžem hocikedy lebo su tam dve a kazda patri jedna doktorovi a druha jeho zene tak aj mna to zamrzelo ze sa plati za novy termin ked ti oni daju tak je to zadara len ked ty chces tak si zaplatis to som vôbec nevedela.myslela som ze ked mi je zle tak tam pôjdem a sadnem si.tak som z toho nasrata že až.tak tebe sa to vratilo ako vo forme točenia hlavy a palenia??

esselte
11. nov 2013

@maria43 ja chodím do prešova, takže veľmi ti nepomôžem, ale keby si mala depresiu, tak ani v práci, ani v spoločnosti by si sa necítila dobre, ja mám úzkostnú poruchu, nie depresiu, u mňa sa to prejavovalo skôr fyzickými príznakmi, bolo mi zle, točila sa mi hlava, mala som zmeny tlaku, zrýchlený pulz, búšenie srdca, taký pocit na odpadnutie, ale vonku somsa cítila neistá

esselte
11. nov 2013

@andy231 ano, prejavuje sa mi to ako pálenie na tele, no tak skôr na krku a v pleciach a točí sa mi hlava , ale to točenie je len niekedy

maria43
11. nov 2013

@esselte busenie srdca mam aj ja, aj zrychleny pulz, to chodim kardiologovi uz niekolko rokov, pricinu nezistil 🙂 na odpadnutie mi nie je, len mavam taky pocit divny akoby obavy ani neviem z coho, raz viac, raz menej.och, idem si sama sebe na nervy 🙂 a ty sa uz dlho liecis?

andy231
11. nov 2013

@esselte no tak ja zase nemám pálenie ja mám točáky závraty nestabilitu dnes nebolo tak som bola rada a búšenie srdca a to chvenie tras proste ja aj ked sa niečo dozviem zlu správu hned sa rozruším a celá sa klepem čo predtým pred rokom nič také nebolo ☹

andy231
11. nov 2013

@esselte a ešte som chcela že ja som pred rokom mala len panicku poruchu no postupne to prešlo do väčších uzkostí.proste mne len raz za dva týždne došlo zle a to bolo celé.žiadne točáky a podobne a postupne vo februári tohto roku som mala už aj uzkost a všetko horšie a od vtedy sa to vlečie lebo som chcela byt bez liekov vydržala som dva mesiace síce v ten den ked som šla ku doktorovi nič mi nebolo som bola taká kludná veselá aj ked sme grilovali u nás tak s kamarátmi a rodinou som si aj pohár vínka dala také odreagovanie ale aj tam bol taký strach že čo ked si dám viac a chytí ma to ☹ tak vlastne od jula sa nemôžem dať do kopy 😝 😝 😝

hroska
11. nov 2013

@andy231 tu klepavost mam aj ja a hlavne ked mam nejaku velku stresovu situaciu, tak uplne citim, ako sa mi klepocu nohy aj ruky 😝 😨 aj srdce sa mi vtedy rozklepoce. ale tie tocaky, zavrate a nestabilitu , ani palenie veru nemam. no aspon cosi nemam. 😝 a ked sa dostanem do nejakeho velkeho stresu sa mi stava aj to, ze dostanem uplne taky svalovy spazmus, taky krc a normalne sa zarazim a nemozem sa ani pohnut. otrasne tieto fyzicke prejavy, ale ta depka je este horsia 😝

svija
11. nov 2013

@annetta3 - já už si to moc nepamatuju, už je to 4 roky, ale doktor mi tenkrát dal rovnou 2 mg toho risperidonu, že jsem nezačínala postupně a říkal, že po tom budu taková kožená. No to jsem byla jsem, ale zároveň mi tu první noc tak divně tuhly nohy, měla jsem pořád nutkání s nimi cvičit a do toho mi hrozně zrychlil ten, no vyloženě předávkování. Ale pak si to sedlo. Taky jsem měla problém s derealizacemi a na to mi ten risperidon pomohl. Ale depresi jsem neměla "jen" hodně rozjeté OCD.
Jinak ten Anafranil dělá jako ty nejčastější nežádoucí účinky sucho v puse, tendenci k zácpě, motání hlavy po rychlém postavení (jako u nízkého tlaku) a problém spustit močení. Z toho jsem měla od každého trochu, když jsem brala 150 mg, teď mám už jen 75 mg, tak o tom v podstatě nevím, že něco beru.

hroska
11. nov 2013

@esselte hm, veru aj ja som vzdy schudla, a tiez vzdy tak vyrazne a potom, ked uz som sa stabilizovala, tak aj vaha isla hore. no ako, dala si si uz tu 2. Cymbaltu na obed? a benzaky teraz uzivas, ci nie?

annetta3
11. nov 2013

@svija děkuji za odpověď. A byla jsi po něm dlouho utlumená? Emočně otupělá, či bez prožitku? Jestli si to ještě vybavuješ? Nebo, že by se Ti špatně myslelo? Přibírala jsi na váze? Četla jsem na něj jinak hrozné reakce ☹

andy231
11. nov 2013

@hroska ahoj tak asi je depka horšia človek čo nezažil tak nepochopí.tak ja ju nemám ale trochu chápem kedže mám zase iné stavy a viem čo to je.ja si myslím že som to tak trochu po mojej mame zdedila neviem ona má to len nevie že to je táto choroba môj oco ked si vypije tak sa celá chveje vo vnutri sa jej trasie a stále sa jej točí hlava.len nevie že to má ako my tak na to nemyslí lebo podla mna človek ked vie čo mu je tak sa viac na seba zameria a potom už aj ked si prdne 🙂 je poplašený.ja ked som nevedela čo mi je tak som sa tak nesledovala ako teraz. 🙂

lubica64
12. nov 2013

@hroska ahoj, dakujem za rady, len ked tu kavicku mam tak rada 😒 😒 , uz dlhsie tu neboli simka a mary1996, asi im je uz fajn 🙂

hroska
12. nov 2013

@lubica64 veru aj ja si musim kavicku odopierat, ☹ ale zase treba sa zasobit kavou bez kofeinu a dnes ju uz aj davaju v kazdej kaviarni, tak aspon cosi 😉 ako sa citis pri tych 300mg Alventy? myslis, ze ja tem rozdiel medzi 300mg a 150mg? ja co sa tyka depresie a uzkosti som ok, na to mi skvele zbrala ta 150mg. ale mam stresovu robotu a aj zivot a celkovo som taky nervacky typ, stale som v takom krci,tak rozmyslam, ci by mi zvysenie pomohlo na to. 😨

lubica64
12. nov 2013

@hroska, NO ja nie som este uplne o.k., stale mam take napatie, trochu uzkost, fyzicky o.k. praca, deti, domacnost, ale nie som to este ja, takze ten rozdiel neviem posudit
Ty si mala myslim tiez 1.x Seroxat a teraz mas alventu 150. Ja som mala tiez 1. x Seroxat 20mg a v podstate
mi vydrzal 7 rokov / 2 x som vysadila/ a vzdy potom mi stacilo 20mg, po 7 rokoch prestal ucinkovat, zvysovali sme davky - nic, potom mi lekar pridal k nemu alventu, dal mi rozpis a postupne som zvysila : rano 150alventa, obed 75 alventa+seroxat 20mg, potom som postupne vysadila seroxat potom alventu 75
Ostala som na 150 alventy a bolo zle po cca pol roku a teraz sa stale neviem dat dokopy aj ked mam 300 alventy a k tomu valdoxan.- 25 mg
Ale u teba si myslim ze zvysenie o 75mg Alventy je o.k. O sebe si myslim, ze som bud prestimulovana /take napatie citima akokeby uzkostú/ aj slabsie spim,akoby som mala moc energie, alebo mi nesadla, pripadne prestala ucinkovat ☹ ☹ .A to mam 50kg, tak neviem ci tej chemie nie je na mna moc

hroska
12. nov 2013

@lubica64 ano aj ja som bola na Seroxate 30mg cca 3,5 roka,tiez spokojnost. mozno by bolo u teba dobre tu druhu davku 150 mg si davat skor, aby ta to uz na vecer tak nestimulovalo. ved prave po tom patram, ze co to zvysenie Alventy urobi, lebo ja som inak tiez vpohode, co sa tyka depky a uzkosti, len som taka nervna bojim sa,ze ked zdvihnem o 75 mg budem lietat jak raketa 😝 mne staci dat si tu kavu a uz som jak keby somsi supla energy drink. 😀