Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

zvolsiinylogin
10. jan 2014

@stella33 ahojki, ty cakas a leicis sa? beries dajake inekcie alebo lieky?

simka1111
10. jan 2014

@lenka00 toto,ze clovek sa stale boji, ze sa to vrati a tak a teraz ta skuska ma dost podlomila, ale aj to sa stava a patri k zivotu, cim skor si na to zvyknem tak tym lepsie, ono tie psychicke problemy su dost vlekle a trva fakt velmi dlho, kym sa to vsetko stabilizuje do optimalneho stavu, kedy clovek zije plnohodnotne, ale nemoze nas to odradzat no nie.. ? 😉 😉 ja verim, ze v pondelok sa mi ta skuska podari a zas nalada trosku stupne 🙂 a u teba je evidentny pokrok , fakt, je to na najlepsej ceste 🙂 a drzim palce u novej psychiatricky 😝 a potom daj vediet, ako na teba zaposobila 😉

stella33
11. jan 2014

@zvolsiinylogin u mna sa objavovali hlavne uzkosti. zacalo to cele vselijakymi zdravitnymi problemami, az som sa dopracovala k tomu, ze mam vlastne "nervy v prdeli" 🙂 Za poslednych 5 rokov som pri snahe otehotniet 2x potratila, co mi k pohode tiez nepomahalo. Minuly rok som mala taku epizodku, kedy som uz nevladala ani dychat, ale zase skor spojene s uzkostou a panikou. Dovtedy som to preskakala na nejakom Neurole, Lexaurine... Teraz som sa ale vybrala konecne za psychiatrom a zacala chodit na terapie. Par tyzdnov dovolenky, cca tyzden nizke davky Lexaurinu, potom bylinky (pamajoran, lubovnik bodkovany) a k tomu rozhodnutie zmenit pracu a dat vypoved, sposobili ze sa vsetko otocilo, a este som aj otehotnela. Pocas tehotenstva sa to nezhorsovalo a prave naopak, v takej pohode som nebola ani davno predtym. obcas som si dala medovkovy caj, tiez celkom pomaha pri lahsich formach. Myslim ze mi pomohla ta zmena, ale hlavne sedenia s psychoterapeutom a samozrejme moj manzel a jeho podpora. Vela sme komunikovali, ale snazim sa naozaj z toho vyhrabat a nezacyklovat sa vo svojom svete. Trochu mam obavy, co bude po porode a som v strehu. Predsa len pride vacsia zataz, a hormonalny chaos... Ach jaj. Som uplne na zaciatku a zatial nie je jasne ci je za tym endogenny vplyv (problemy ma aj moja mama, a brat), alebo vonkajsie vplyvy (vychova, sposob zivota v mojej rodine...) Oni si to v podstate nepripustaju, ja som z domu uz 16 rokov a rozhodla som sa prezit zivot lepsie, tak to aj otvorene riesim.... No, je to na dlhu cestu a boj, (ako vidim aj vo vasich pribehoch), drzim nam vsetkym palciaky 🙂

stella33
11. jan 2014

dievcata, neviem ci sa to tu uz niekde spominalo, ak ano sorry, ale ja mam dobre skusenosti s vyuzivanim fytoterapie: pamajoran obycajny, medovka a borec na depresiu- Lubovnik bodkovany. Liecba depresii lubovnikom sa vo svete stava serioznou zalezitostou na odbornej urovni. Ak vas to zaujalo najdite si k tomu lieraturu (liecba depresii lubovnikom, alebo trezalkou- cesky). Je to fakt silna rastlinna droga a treba sa ju naucit pouzivat. Nie je vhodna do 15 rokov! napriklad...

esselte
11. jan 2014

@dusaa tak ako sa cítiš po zmene liekov? ja som bola cez týždeň v pohode, dokonca som sa prežierala, ale dnes prišiel znova poobede taký slabý atak a už mám po nálade, mňa to hneď rozladí.Možno som to prehnala s prácou, chcela som toho veľa stihnúť, poupratovať, odzdobiť vianoce, navariť a sadla som si až teraz nedávno k telke a káve, možno som to prehnala, ale zdá sa, že lieky účinkujú, zatiaľ beriem len 20 mg Paretinu, mali by mi ho potom dvihnúť na 40, pri panickej poruche je to vraj optimálna dávka, a čo ty?

esselte
11. jan 2014

@lenka00 Ahoj, tak beriem Paretin 9 dní po 20 mg a rivotril som zatiaľ nezvyšovala,celý týždeň bol ok, až dnes som znova mala slabší atak, asi to ešte nie je ono.Lekárka mi povedala, že ideálna dávka na panickú poruchu je 40 mg Paretinu, že mi ho bude ešte zvyšovať,možno preto to prišlo.Aj som sa dnes príliš rozbehla, upratovanie, varenie, chcela som odzdobiť konečne vianoce, všetko poodkladať a to asi bolo naraz veľa, ale v práci to bolo ok, chvalabohu aspoň to.A ten Paretin vlastne beriem ešte krátko, lekárka povedala , že úplný účinok by mal byť tak za mesiac

esselte
11. jan 2014

@hroska Ahoj, tak Paretin beriem 9 dní zatiaľ 20 mg ráno a rivotril som nezvyšovala, takže 0,25 ráno a poobede a 0,5 večer,celý týždeň bol ok a dnes znova taký slabý atak, ale to beriem ešte asi krátko Paretin, aspoň tomu verím.Skúšala si písať tomu lekárovi, čo som ti posielala adresu?

lenka00
11. jan 2014

@esselte ahojky, to mas jeste moc kratko, ty AD jeste nezacala ucinkovat a rivotril mas na nejnizsi mozne davce...ty ataky jeste mohou prijit, ale postupem casu by se intervaly mezi ataky mely prodluzovat a ataky by mely byt slabsi a slabsi...taky jde o to, ze az zacnou ucinkovat ad jak maji a ty budes mit atak, tak te to tak nerozhodi a nevydesi, budes vice nad veci a rychleji se z toho oklepes, co ma pak taky velky vliv, ze se postupne ataky ztraceji a slabnou...myslim, ze uz jsi na dobre ceste, v praci jsi to pekne zvladla 😉 kdyz tak muzes ten rivotril zvednout na 0,5-0,25-0,5, ale uvidis jak to bude postupovat

zvolsiinylogin
11. jan 2014

@stella33 takze beres lieky...alebo? nam sa nedari a myslim, ze to sposobuju inekcie, iba preto sa pytam...alebo si na bylinkach?

anina63
11. jan 2014

@esselte ahoj,tak si na Rivotrile? Xanax neužívaš? Co sa Ti pozdáva viac? Cítam,že si si dnes riadne makla. Dnes je akoby upratovací den 🙂 ja som s mojími dievkami tiež vyupratovala celý dom.Ráno sa mi veľmi nechcelo,ale ked som sa rozbehla,tak už to išlo.Mna ešte sem-tam držia tie točáky. Už sa ani nechcem veľmi zapodievať sama sebou lebo to nemá význam.Ešte keby som sa odhodlala ísť sama kde sa mi zapáči-hlavne do kostola, tak by som bola spokojná. Dúfam,že aj to raz príde 🙂 Drž sa ahoj

anina63
11. jan 2014

@simka1111 ahoj simka,nedaj sa zvalcovať školou,uvidíš,že skúšky spravíš aj ked na druhý krát.Tak ako som Ti písala o mojej dcére ona tiež stresuje pre skúšky aj ked ona tvrdí,že nie.Sama som si tým prešla a viem ako to dokáže s človekom zamávať.Moja,drž sa, ono to zmizne tak, ako prišlo.Veeeeeeľmi držím prsty všetkým, ktorí majú teraz skúšky,aby ste ich zvládli. 🙂 🙂 🙂

hroska
11. jan 2014

@andynika absolutne s tebou nesuhlasim, prepac. 😝 si uplne mimo. vsetko co si sem napisala, nie je pravda, je to iba tvoja subjektivna pravda, o ktorej si ty myslis, ze je ta prava, neomylna a spravna. ale vela ludi ma na veci INY nazor ako ty, a su to uspesni ludia, su to stastni ludia a tiez ich mrzi, ked vidia ako niektori ludia bludia, hladaju sa ,aj trpia a nakoniec pri tom hladani a utrpeni podlahnu prepracovanym, vacsinou davovym koncepciam, a tie si v tom zufalstve zoberu za svoje zivotne nabozenstvo a svetonazor.

stella33
11. jan 2014

@zvolsiinylogin teraz neberiem ziadne lieky, ani bylinky. Lexaurin som brala v prvom tyzdni (ked som ani netusila ze otehotnievam 🙂 , potom 2 tyzdne na pamajorane, obcas medovka, znizovala som davky a teraz nic. som v poho. a viem ze to mozno znie divne, ale dlho som si hladala cestu k viere a k Bohu. tiez som frcala na vselijakych ezoterickych zalezitostiach, ale akosi sa to vsetko obratilo, a cim som v tomto smere aktivnejsia, tym sa to zlepsuje 🙂 normalne som sa naucila modlit ruzenec, pestujem si vztah s tym hore, a akosi sa nam to vsetko v rodine zmenilo. moj vztah s manzelom, jeho pristup k starsej dcerke... tazko sa to da opisat. ale Boh nam pomaha 🙂 citim sa tak, ako som sa necitila uz davno, a to som sa bala, ze budem tehotenstvo znasat tazko. pritom som na udrziavacich liekoch, kazdy den Fraxiparinova injekcia, progesteron... Ale ziadne vykyvy nalad, ziadne stavy, ani ziadna euforia... taky normalny pokoj v dusi 🙂

hroska
11. jan 2014

@esselte uplne presne ti to napisala @lenka00, nemam viac co dodat. Tomu dr. z Prahy som nepisala, mala som teraz vela toho, tak nestihacka. Len som si nieco precitala od neho, zda sa mi taky trochu uleteny 😝 😀 😀

simka1111
11. jan 2014

@anina63 To je pravda, netreba to tak prezivat , aj ked sa to lahko povie a tazsie plni, dost ma to zobralo, ale v zivote sa este vela veci nepodari, tak musim si zvykat aj na neuspech 🙂 🙂 ale hadam mi to v pondelok vyjde 😝 musi.......... pred chvilkou som len prrisla , musela som nachvilu vybehnut sa prejst a prevetrat hlavu :D A ty sa mas ako ?

andynika
11. jan 2014

@hroska to je zas tvoj nazor a neberiem ti ho a nebudem sa dohadovat kazdy ma na to iny nazor ja som si svoje prezila takze neni to len nejaka domienka a ja zas absolutne nesuhlasim stebou ale vsetko je to o ludoch a nazoroch takze akceptujem

anina63
11. jan 2014

@simka1111 tak to dobre poznám,že ľahšie sa hovorí ale ťažšie plní. V pondelok budem silno držať prsty.Myslím,že aj ostatné kočky budú posielať pozitívnu energiu.Aaaaaaaa dakujem za opýtanie,mohlo by byť aj lepšie,ale čo už, snád to raz príde.Tak sa drž a daj vedieť ako si dopadla.Ver si,bude dobre 🙂

anina63
11. jan 2014

@hroska ahoj to s Tebou súhlasim,mám už čosi odžité a prežité,keby nie moja viera,rodina a lieky neviem,neviem....ani nechcem pomyslieť.

hroska
11. jan 2014

@andynika no tak ten posledny prispevok znie uz lepsie, ako tie predchadzajuce 😉 . len problem je v tom, ze do tejto temy chodia kocky, ktore tvoj nazor nezdielaju a velmi zle im padne, ked tu jiekto vypisuje, ze "lieky na psychiku oblbuju a ze sa to da aj bez nich ...." a navyse to nie je ani pravda....Ja uzivam AD 4 roky a nikdy som sa necitila "oblbnuta", som uplne normalna zena, absolvovala som VS,dokonca mam aj 2 deti, pracujem, mam cisty register trestov, mam dokonca aj vodicak a rada soferujem, cca 20r. bez nehody,sportujem a proste milujem zivot a vsetko co k nemu patri. A ak akceptujes nazory inych ludi, tak potom musis akceptovat aj to, ze nie sme vsetky take sikovne ako ty a proste v urcitom obdobi,sme lieky potrebovali, a vobec sa zato nehanbime, ani sa necitime menejcenne, slabe alebo neschopne. naopak vdaka liekom sme to zase my!

anina63
12. jan 2014

@hroska dakujem za krásny príspevok...povzbudila si 🙂 Prajem krásny deň

anina63
12. jan 2014

@hroska opakovane si čítam Tvoj príspevok a aj dnes som si musela už zobrať benz.lebo neviem ako by som bez nich zvládla začať pracovať a to tiež musím riešiť mnohé problémy....hm mohol by aj niekto prísť a hustiť do mňa aká mám byť pozitívna, doniesť aj modré z neba,ked vo vnútri človeka je niečo,čo si s tebou robí čo chce.A ak sa dá si pomôcť , tak prečo nie.Pamätám obdobie z detstva,ked mamina užívala belaspon,ked sa starala o ťažko chorých starých rodičov.Tiež som si vtedy myslela,že načo to berie,ale až dnes ju viem pochopiť,že si v tých chvíľach iba pomohla.Chvála Bohu všetko prešlo a je z nej celý život super mama,ktorá mi veeeeľmi v živote pomohla.A na margo Andyniky- prajem jej,aby nikdy nemusela riešiť lieky,ktoré by ju museli vytrhnúť z tých najhorších stavov,ked sa človek nevládze ani postaviť z postele...ale my to tu všetky dobré poznáme.

hroska
12. jan 2014

@anina63 niet co dodat, napisala si to uplne super. 🙂 co sa tyka andyniky, ja som mala babku, dozila sa 92 rokov, v zivote nedala do ust jediny liek, bola strasne silna, mala 4 deti, temer vsetky skor ci neskor mali nejake zdravotne problemy. a ona bola taka zlata,vzdy im vravela, ked treba tie lieky, tak ich uzivajte a nezabudnite ich vziat, lebo by vam to mohlo chybat 😝 😀 tym som chcela len povedat, ze proste kazdy clovek je iny, jedinecny, jeden zvladne to, druhy zas ine, niekto zlyha pri veciach, ktore s druhym ani nepohnu. Preto ma vytacaju baby, co sem pisu a kydaju na lieky bez toho, aby sa nad vsetkym hlbsie zamysleli a snazili sa akceptovat, ze ludia mozu byt aj ini ako oni.

simka1111
12. jan 2014

ja si tiez myslim , co hroska , anina63 , proste KAZDY clovek by sa mal starat predovsetkym sam o seba a neriesit druhych . A to iste plati aj pri liekoch, ked ich niekto berie, tak asi ma k tomu dovod , nie? Len tak sam od seba by ich nikto nezacal brat a to, ze sa na take lieky ako antidepresiva pozera cez prsty a odcudzuje sa to , tak to je veci stigmatizacie, malo by sa o tom podla mna viac hovorit. Ludia su v tomto este zastarali. Ale ak niekto berie lieky typu lexaurin , xanax, frontin, to je pre vacsinu ludi v pohode.... pritom tieto lieky neliecia a vznika na ne zavislost 😝

anina63
12. jan 2014

@simka1111 ahoj,nikdy by som neverila koľko ľudí užíva lieky,len sa s tým nikto nechváli,lenže ked sa niekomu priznáš že ich berieš,tak už sa nájdu prinajmenšom traja další čo ich berú.Treba povedať aj to,že je taká doba aká je.Strach zo straty zamestnania,u mnohých nedostatok financií,ked je človek chorý radšej si zoberie pár dní dovolenky aby sa trochu pozbieral a ide sa dalej,lenže raz sa to niekde ukáže.Permanentný stres dokáže narobiť riadnu paseku a to nielen po psychickej stránke....

simka1111
12. jan 2014

@anina63 Presne mas pravdu , uz pomaly kazdy 4.clovek berie ad alebo ine lieky , len nikto o tom nevravi... ale zasa na druhej strane ani ja to nikomu nevravim len tak , proste ked sa ma nikto nepyta ,tak nepoviem sama od seba ... vsak , co som sa s mojou dr. bavila, tak ani by som neverila , kto kazdy sa lieci na kadeco mozne, dokonca aj spomedzi lekarov, podnikatelov, manazerov , pravnikov... je tu teraz mnoho toho 😉

anina63
12. jan 2014

@simka1111 niekedy pred amb.psych.sa ľudia obzerali,aby ich niekto nevidel,dnes sa už treba zapisovať do poradovníka.

anina63
12. jan 2014

jeeeej,som veľmi rada,že sa tu opať ukázala andy.a - myslím,že na nás aj tak sem-tam trošku myslí.Skoda,že má málo času,ale tak ako predtým písala, má tu dobrých zástupcov ako Hroska,Simka...a iné.Srdečne pozdravujem 🙂

6zmysel
12. jan 2014

Chcem sa opytat s antidepresiv sa nepribera? Asi blba otazka. Pocula som ze sa z toho dost nabera neviem ci to je pravda. Tiez rozmyslam nad antidepr. odkedy mi zomrel priatel ale pokial by som mala mat 100 kil do mi z depky urcite nepomoze.

6zmysel
12. jan 2014

A ako to posobi je z toho lepsia nalada a viac energie alebo je clovek z toho ukludneny, utlmeny? A co ak sa potom vysadia?

6zmysel
12. jan 2014

@stella33 medovka je dobra a tiez levandula hm uz len ta vona 🙂