Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

qidko
10. feb 2016

@juliailuj Pekne len Ked beries kombinaciu 6.druhov liekov s toho 3 na depky tak neviem neviem🙂

lauraaaaaa
10. feb 2016

@eliska13 ďakujem za reakciu a ano beriem lieky elicea a rispen. A musím na večer asi zase prometazin.

juliailuj
10. feb 2016

Podľa mňa ak človek skončí na liekoch..už je len veľmi ťažká cesta späť..ale dá sa to... Ak už niekto ide ku psychiatrovi,tie lieky určite dostane..vždy.::/ Psychológ,to je už o inom,ak je ozaj dobrý..ten dokáže pomôcť..

juliailuj
10. feb 2016

Pohybovala som sa 6 rokov v prostredí,kde takmer každý mal nejakú diagnózu a lieky.. A niektorí sa z toho dostali a dnes už ani nevedia,čo to je... antidepresíva ..🙂 hlavu hore...

juliailuj
10. feb 2016

Samozrejme, ak lieky beriete, vysadzovať za pomoci dr a postupne.. nie svojpomocne.

evak12
10. feb 2016

@juliailuj ahoj.a moze ku uzkosti prispiet aj chron.bronchitida?

ametyst123
10. feb 2016

@evak12 To by som chcela vedieť aj ja, či ku uzkosti a panike môže prispieť aj chron. bronchitida.... lebo ja mam s tým očividne tiež problém.... furt mám problémy aj v tejto oblasti.... asi si nepamätám, kedy som nemala.... a napr. ked ma dusí, resp. mám kopec "sorry za výraz hlienov" ...tak mám pocit, že aj z toho sa zadusím... a to u mna vyvolá paniku.... 😖 .

ametyst123
10. feb 2016

@qidko Si odvážna Qidko.... a držím Ti palce... že si to takto dokazala zvládnuť.... hej aj mna položilo to, že mamka zomrela... ale myslela som si , že to nejako ustojím, lebo predtým som už nejaké tie úmrtia v rodine za posledné roky zažila dosť... tak som si myslela.... ok.... život je taký, ale čo narobím... zmeniť to nezmením.... ale ako mi povedal jeden lekár, ked som zo začiatku ležala na internom.... že "Vy si to nemusite vôbec tak brať , aspon si to myslíte, myslíte si ,že všetko v pohode zvládate, ale to tak nie je, organizmus si povie, že dosť.... a už sa veziete...." A ja Ta obdivujem, že si dokazala toto zvládnuť, a dnes chodíš.... je to fakt super.... a tiež si myslím, že rodina, to je to čo máme najcennejšie... a oni Ta podržia.... ak samozrejme má človek štastie na dobrú rodinu.... a Ty ju máš.... Ja mám 36 rokov, a dve malé detičky - t.j. 4 a 5 ročné.... ale ja osobne by som už neuvažovala o dalšom dieťati.... aj keby som mala len jedno... to druhé.... sa akosi "pritrafilo" 😀 ....zase na druhej strane som rada, že ho máme, a spolu sa vedia pekne hrať... ale aj pozlostiť samozrejme.... Zase ja o sebe viem, že to, čo som si s nimi preskákala, ked boli malí, už by som si teda veru nechcela znova zopakovať.... a nemala by som na to dosť síl.... Mám 36 rokov, ale mám pocit, že dakedy už svojim deťom nestačím.... kebyže si predstaavím.... že by sa pritrafilo dalšie.... 😖 určite by som to už nezvládla.... ani fyzicky.... vstávať tolko v noci, starať sa každú chvílu, prebalovať, krmiť.... a ani psychicky.... asi by ma to položilo celkom.... to je ale samozrejme len môj názor.... a niektoré babenky to môžu cítiť inak..... ja už sa na to ale necítim....

ametyst123
10. feb 2016

@eliska13 Ahojky Eliska.... tak s takýmto kolegom som mala dočinenia aj ja.... ale ten mi dokonca ešte aj sabotoval moju prácu.... chvalabohu, že už u nás nerobí.... bol len na dobu určitú..... a mala som z neho iba nervy,...každý den.... a teraz mám ešte jednu kolegynu, ktorá je ešte k tomu aj šefova "priatelka" a tiež každého očiernuje pred šefom... aj mna.... ale vytmavila som jej to... povedala som, čo si o nej myslim.... pár rokov ma deptala.... a už ma deptať nebude... čo som ja jej nejaký fackovací panák, alebo čo.... ja už nechcem dalej trpieť pri takýchto ľudoch.... a ked ma vyhodia... no čo.... budem hladať niečo iné... aj ked tu je dosť problém si niečo nájsť.... ale pevne verím, že sa to bude nejako vyrieši, ale možno ma čaká niečo lepšie.... tak si z toho IQ hojdacieho koníka = idiota... nič nerob.... aj ked to človeka rozhodí.... ale nerob si z toho ťažkú hlavu.... čo Ty vieš... ja viem, že ako sa sprava človek k druhým ľudom, tak sa mu to zvykne aj vrátiť.... a možno raz on bude v takej situáciii.... ale Ty mu zle nepraj.... pomysli si, že je debil.... a viac to nerieš.... On si z toho určite ťažkú hlavu nerobí.... že ako sa ku Tebe zachoval, tak prečo by si ho mala Ty rozoberať vo svojom vnútri..... nie ....! on za to naozaj nestojí... aspon sa vyfarbil.....

ametyst123
10. feb 2016

@eliska13 PS: ako som už písala vyššie... Ja mám 36 rokov, a dve malé detičky - t.j. 4 a 5 ročné.... ale ja osobne by som už neuvažovala o dalšom dieťati.... aj keby som mala len jedno... to druhé.... sa akosi "pritrafilo" 😀 ....zase na druhej strane som rada, že ho máme, a spolu sa vedia pekne hrať... ale aj pozlostiť samozrejme.... Zase ja o sebe viem, že to, čo som si s nimi preskákala, ked boli malí, už by som si teda veru nechcela znova zopakovať.... a nemala by som na to dosť síl.... Mám 36 rokov, ale mám pocit, že dakedy už svojim deťom nestačím.... kebyže si predstaavím.... že by sa pritrafilo dalšie.... 😖 určite by som to už nezvládla.... ani fyzicky.... vstávať tolko v noci, starať sa každú chvílu, prebalovať, krmiť.... a ani psychicky.... asi by ma to položilo celkom.... to je ale samozrejme len môj názor.... a niektoré babenky to môžu cítiť inak..... ja už sa na to ale necítim.... ale napríklad som mala kamarátku, ktorá tak silno zase chcela dieťa a potom aj druhé, že prekonala asi sedem potratov.... čo už ja zase nechápem.... ked to proste nejde, tak to nejde.... ale ona silno chcela mať dve deti.... ale nakoniec sa jej to aj podarilo... ale neviem, to by musela povedať ona, či to stálo za to všetko..... a celé to musela odležať.... 😖

ametyst123
10. feb 2016

@filipko14 No Filipko, tak rozhodne zmen lekára....ked Ti pri takýchto stavoch, a pri tom všetkom, čo teraz musíš riešiť, nechcel predpísať žiadne ukludnovaky.... tak to je sprepáčením idiot lekár.... napchať do Teba ADčka, a dalšie dva lieky to hej.... ale ukludnovak neuznáva? tak to je fakt čudné.... Filipko pripomen mi, že na čo sa liečiš.... na PP panickú poruchu...? už nepamätám veľmi.... ale ked hej tak ten medotrigin je epileptikum a dáva sa na liečbu epilepsií a mánio-derpesívnej t.j. bipolárnej poruchy.... ja neviem... ale ked máš PP, alebo uzkosti, alebo depresiu... tak takýto liek by som rozhodne nebrala.... toť je môj názor... podotýkam pre niektorých čítajúcich, že nie som lekárka.... ale je to môj názor.... a Adorma je zase liek na spanie.... ale jasne sa v nom píše, že "Adorma sa používa na dočasné problémy so spánkom, ktoré Vám spôsobujú závažné ťažkosti alebo ktoré ovplyvňujú Váš každodenný život. To zahrňuje problémy so spánkom, ako: - ťažkosti so zaspávaním,
- prebúdzanie sa uprostred noci,
- prebúdzanie sa príliš skoro.
Adorma nie je určená na každodenné dlhodobé používanie !
Tak to je tiež zvláštne, že na Tvoje problémy.... Ti predpíše liek, ktorý vlastne ani dlhodobo užívať nemôžeš..... 😖 Sestrička bola teda fakt super.... a ja si osobne myslím.... že sú lekárne, kde proste prihliadnu na to, že ked tam prídem s krabičkou a poviem... toto som brala, chcela by som si kúpiť.... tak sa dá... len treba nájsť , kde sa to dá.... niekde s tým nemajú problém.... prípadne raz sa mi stalo.... neviem už o aký liek išlo... ale napísali mi správu, kde mi toto odporúčali brať... už neviem čo to bolo, ale tiež na predpis... a lekár mi predpis nedal... 😖 a ja veselo idem do lekárne... a recept nikde.... 😖 Tak som im ukazala, že aha ...toto mám brať.... a predali mi.... 🙂 .
Alebo v Tvojom prípade by som asi uvažovala o zmene lekára....fakt...

ametyst123
10. feb 2016

Hi.... samé moje príspevky.... no čo už ked píšem o polnoci.... idem spať.... dobrú noc.... 🙂

qidko
11. feb 2016

@ametyst123 Dakujem .Ale myslim si keby prislo babo zvladla by si to sme silne ovela viac nez si myslime moja kamoska mala v januari 40 a v aprili bude mat chrustik 1r.Po 15r sa stalo ma 2dievcata (21,15)a vies kolko je teras radosti a najlepsie natom je ze Y chromozom (chlapca)nemohla donosit mala 3potraty a teras je bolo pozehnane krasne zdrave chlapciatko ties sa bala ale vsetko je ok .Vies niekedy mam pocit ze to uz nazvladnem Ked Ti treba cvicit a tie bolesti vyzaruju do celej nohy rano vstanem chodidlo strpnute co nedokazem poriadne prejst na wc ale Ked sa zacnem lutovat je to horsie takze kazdy den bojujem a verim ze to zvladnem.A k tym pohrebom my sme v priebehu 3r.pochovali starku po8m starkeho(manzele sterkej)po 7m zomrel otecko (54r)a potom nahle zomrel brat 38r.bol zenaty mal 3deticky a jedno z nich ma DMO proste hroza ale co urobime musime zit dalej a byt vdacny za kazdy den ktory sme tu aj Ked nie je taky ako by sme chceli

kafulienka
11. feb 2016

ahojte, chcem sa opytat, dlhodobo uzivam AD Solatcit 5mg 1x do dna....u mna problem je, ze niekedy - byva to tak 1x do mesiaca a potom trva par dni resp noci, kedy mam tzv. noci, kedy vôbec nespim (napr. 2 - 3 tyzdne uplne v pohode zdravy spanok a potom buch) a mam silne psychosomaticke prejavy - zacne ma prehanat, velmi vela mocim, ked uz uz zaspavam, resp som v mikrospanku tak ma strhne zlaknem sa, , co spusti adrenalin a takto sa to toci celu noc, sem tam sa stane zazrak a zaspim na par hodin, inak sa opakuju tieto noci uplne bez spanku...ked si dam napr. lexaurin 1,5mg, tak ma to vôbec ale vôbec neuspi, naopak, este viac akokeby rozdrazdilo...lieky na spanie naozaj len zriedkakedy, kedze som zatial nezamestnana....tie iste intervaly (hlavne pred menstruaciou) sa opakovali, ked som dlhodobo uzivala len mozno to bolo "placebo" AD 2,5mg....depresivne nalady nemam, len ked nespim, tak ten nasledujuci den je utrpenie a vtedy, samozrejme, myslienky spadaju do depresívnej nalady....mate niekotra skusenosti s takýmito somatickými prejavami? to strhavanie? stravujem sa zdravo, beriem vitaminy, hlavne B...a som na tej druhej strane - nemozem pribrat....
Vopred dakujem za reakcie na moj príspevok...

filipko14
11. feb 2016

@ametyst123 ja sa liecim na depresie. Trittico som uzivala 1/3 na vyrovnanie nalad a aj na spanie a pomahal mi. Doktor mi ho vysadil,lebo on chce aby som cim skor bola bez liekov. Ale momentalne kedze mam rodinne problemy a nejde len o rozvod to bez liekov nezvladnem. Aj preto mi sestricka napisala ten lexaurin,lebo ze ona si tymto tiez presla a bez ukludnovakov by to nezvladla. Tu adormu uzivat nebudem.

janula2511
11. feb 2016

@filipko14 a ake si mala zaciatky s tritticom?nebolo ti zle zneho?alebo hned prve dni si sa citila lepsie?

filipko14
11. feb 2016

@janula2511 vobec mi nebolo zle citila som sa lepsie tak po tyzdni organizmus si musi vytvorit hladinu. To skor po citalecu mi bolo na zaciatku tak vseliako...ty tiez uzivas trittico?

majinulka
11. feb 2016

Ahojte dievčatá. Trošku som sa odmlčala. No teraz potrebujem poradiť. V utorok sme boli so synom na kontrole u psychošky. Syn sa cíti lepšie po psychickej stránke. Aj triedna učiteľka mi potvrdila, že je smelší a teraz po dvoch týždňoch hovorí,že necíti už chvenie a nemôže plakať keď chce. Ale to napätie, že je rovnaké. Čítala som, že v takýchto prípadoch je dobré absolvovať aj psychoterapie. Spýtala som sa na to aj psychiatričky no tá to kategoricky odmietla, že by mu to jeho stav len zhoršilo. Mám pocit, že jeho problém dosť zľahčuje. Na poslednej návšteve ma riadne prekvapila. Keď sa ho spýtala ako sa má, tak jej povedal, že psychicky trošku smelší, ale to napätie mu stále nepovolilo. Šokovala ma jej odpoveď: že má sto chutí nechať svoju prácu, lebo takého pacienta ešte nemala. A že nech už nemyslí na napätie a vydrží ďalšie 2 týždne. Z toho týždeň má ona dovolenku. A tak sa s nami rozlúčila a už druhýkrát nám ani nedala správu z ošetrenia. Videla som na synovi, že bol na tom horšie ako keď sme prišli. Snažím sa ho stále usmerňovať na iné myšlienky a snaží sa aj on. Mám taký pocit, že on potrebuje dostať zo seba tie myšlienky na napätie von a nie len čakať na tabletku.Stále tvrdí, že má napäté svaly, nedokáže sa uvoľniť. ( dokonca aj psychiatrička mu na začiatku povedala, aby tú tabletku bral len ako pomocnú barličku) Preto Vás prosím o radu, či by sme predsa len nemali tie psychoterapie začať. Nemáte s tým niekto skúsenosti? Psychoška to odmietla s odôvodnením, že by mu to ešte poškodilo, lebo pri tých psychoterapiách, že sa oni vracajú späť k začiatku kedy sa mu to stalo a že to by preňho nebolo dobré. Pritom keď sa sním doma rozprávam a vrátime sa niekedy aj k tomu ako to začalo, tak vôbec mu to nerobí problém. Dokonca aj sám mi povedal, že už to tak neberie, len sa chce zbaviť toho napätia. A ja si myslím, že správne vedené myšlienky by mu pomohli pohnúť sa ďalej. Neviem, či máte niektorá skúsenosti s psychológmi, či k nemu potrebujeme nejaké odporúčanie od ošetrujúceho psychiatra (čo nám nehrozí, lebo ona nám ho nedá) alebo sa tam môže objednať aj bez toho. Volala som jednej psychologičke a tá mi povedala, že musím mať súhrnnú správu od psychiatra a či je nastavený na liek. Tak fakt neviem, nezdá sa mi to. Mám taký pocit, že psychiatri si za každú cenu obhajujú svoju liečbu a nepripúšťajú iné veci. Ale čo ak by mu to pomohlo? Včera som mu ukázala nejaké strečingové cvičenia a tvrdil mi, že je to lepšie tak na 5%. No ráno bol zase späť. Čítala som aj o biofeedbacku, že je to tiež dobré na stres a napätie. Budem rada ak mi v tejto veci niekto poradí.

janula2511
11. feb 2016

@filipko14 lekar mi ho predpisal ale nezacala som ho brat.bojim sa neziadujucich ucinkov.lebo mne sa aj hlava toci a bojim sa ze sa mi bude este viac.a nevstanem z postele.

filipko14
11. feb 2016

@janula2511 ja som nic take nepocitovala,uzivam 1/3 na noc. Doktor mi vysvetlil,ze je to lahke antidepresivum na vyrovnanie nalad a zaroven navodzuje spanok a co je dolezite,nie je navykovy. Ved vyskusaj,daj si ho vecer,ked na druhy den nejdes do prace. Mozem sa spytat? Na zaklade coho ti ho napisal? Mas depresie?

eliska13
11. feb 2016

@majinulka to je velmi divna reakcia psychiatricky nechces ju zmenit? Toto sa pred pacientom nehovori, ze takeho este nemala.Ja viem, ze ludia a hlavne uzkostni prehanaju pozoruju sa, ale od toho je profesional,aby vedela reagovat.Za mna urcite odporucam psychologicku od obvodnej potrebujes odporucenie potom mas terapie urcity pocer zadarmo.Zavolaj si na zdr.poistovnu a povedia Ti kolko volakedy to bolo 12? Sedeni
Ano pekne mu vysvetli, ze sa niecoho zlakol jeho telo mysel zareagovala..este som nepocula, ze by niekomu twrapie poskodili.Na zaciatku sa to moze docasne stat, lebo sa budu o tom rozpravat, ale ja som zaujala postoj, ze vyklopim vsetko co ma serie🙂)a chcem, aby mi bolo lepsie.
Kolko ma syn rokov? Len Ti poradim jednu vec nepytaj sa ho ako sa citi, si dnes napaty... Skuste zit ako volakedy nepitvat sa v tom, aby jeho myslienky uz isli inym smerom.V dobrom to myslim, lebo som si vsimla, ze ked citam niektore prispevky znova si spominam na zle jej toto sa aj mne stalo, fuj stiahnute hrdlo...ja uz nepozeravam televizne noviny, vrazdy, havarie... nepozeram reflex, kde davaju same smutne pribehy, Vila Rozborila len som potom plakala a rozmyslala co by som robila na ich mieste
Drzte sa🙂

monikajana
11. feb 2016

@janula2511 triticoo užívam dlhodobo na spanie 2/3, účinok som pocítila až po 15 dňoch, prajem nech ti rýchlo zaberie

janula2511
11. feb 2016

@filipko14 panicka porucha.

janula2511
11. feb 2016

@filipko14 a este helex pri predpisal.ale som citala ze to je navykove.to je jak xanax neurol na ten styl ze?

janka_banka
11. feb 2016

@janula2511 ja užívam momentálne Helex a postupne sa ho chceme s lekárkou zbaviť, akože je dobrý, keď človek potrebuje, ale akonáhle ho berieš každý deň, tak je brutal návykový, ja mám absťáky ako sviň (s prepáčením) a to som mala len tú najslabšiu dávku ... ale je na uvážení lekára, či ho treba alebo nie...ja som mala tú smolu, že mi ho dali na pohotovosti a cez sviatky som si naň navykla ... ☹ ... a je to na podobnej báze ako je xanax, neurol a pod.

janula2511
11. feb 2016

@janka_banka tak helex je lepsie ani nezacat brat.

somebunny
11. feb 2016

@janka_banka TA ALVENTA TI POMAHA AKO SI SA CITILA PO ZVYSENI

juliailuj
11. feb 2016

@majinulka odkial ste, ??? no mne sa to moc nezdá..lebo psychológ by mal nerozlučne patriť k psychiatrovi... psychológ sám osve môže pomôcť..ale psychiater sám s liekmi a nič nezmôže...Psychológ pomáha liečiť dušu, psychiater vypočuje a NASADZUJE ´´liečbu´´......psycholog pomôže skôr,... ak si nájdete dobrú,prípadne aj súkromnú, nebude potrebovať správu o liekoch aké berie... stačí jej povedať. Neviem,čo mu je ale skúsila by som aj niečo ako reiki,alebo akupunktúru,cvičenia jógu... neviem koľko má rokov, nemá tetanický syndróm? pardón za otázky nemám čas listovať dozadu....

janka_banka
11. feb 2016

@janula2511 Janulka ja to ľutujem, že som ho začala brať, určite by som to prekonala aj bez neho ... a teraz sa ho horko ťažko zbavujem ... ale ako som písala, nie som psychiater, ten musí najlepšie vedieť, čo je pre Teba najlepšie...toto je len moja osobná skúsenosť ... ona sa používa hlavne pri panických atakoch a nie je to udržiavací liek ako niektoré AD ... moja mamka ho tiež berie, ale ona tak max raz mesačne, keď cíti úzkosť alebo ide do nejakej stresovej situácie ... držím Ti palčeky 🙂

juliailuj
11. feb 2016

@majinulka je nevyhnutné vrátiť sa na počiatok... vzniku a vyriešiť to..ak to tam ostane... tak sa to môže kedykoľvek vracať..spustiť to môže hocičo a po celý život.treba danú traumu poraziť... aj keď neviem o čo ide..ale to je v podstate pravidlo pre akýkoľvek zlý zážitok.. pretože v podvedomí to vždy ostane..syn si musí uvedomiť, že nie je horší ako ostatní a nesmie mať pocit viny a nesmie si ho od nikoho pripustiť..a už vobec nie od psychiatričky, ktorá sa na neho osopí..treba pogoogliť a nájsť dobrú PSYCHOLOGIČKu